DE VERDUISTERING TE BARENDRECHT VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 De Abessijnsche mobilisatie De Nep us heeft hij de afkondiging der mobilisatie de volgende proclamatie ge- „Italië hpeft voor de tweede maal ons ge bied geschonden. Het oogenblik is moeilijk Een ieder verheffe. zich. neme zijn wapens en houde zich gereed het vaderland te ver dedigen. Soldaten! Schaart u rond uw leiders! G° hoorzaamt hen als één man en wijst de in dringers terug! Zij. die dour hun zwakheid of om andere redenen niet in staat zijn voor de heilige zaak te strijden, zullen de gewonden verplegen. De meening van de wereld staat achter onze zaak en is tegen de aanvallers. God zij met ons! Alles voor den Keizer! [Alles voor het vaderland!" De ligging der troepen Door de jilgemeene mobilisatie in Ethio pië worden een millioen man getroffen. De bevelhebber van het noordelijke leger is Ras Kassa; deze heeft zijn hoofdkwartier te Gondar en commandeert 250.000 man, die voor den tijd van twee jaar voldoende mu nitie en verplegingsmiddelen hebben. Oostelijk van de Takasa-rivier staat Ras Beyoem, die 200.000 man onder zijn bevelen ibeeft. Naast hem ligt de gouverneur van de pro iVincie Makale met 150.000 man. De minister van oorlog Ras Moeloegata is iden kroonprins, die levens gouverneur is van de provincie Walle, terzijde gesteld. Deze provincie ligt al bijzonder gevaarlijk \oor een Italiaanschen aanval. De gouverneur van de provincie Godem, Ras Kebhede Mengesja, heeft eveneens be vel gekregen den kroonprins met 100.UÜO man te ondersteunen. Hij moet het front in de gebieden van de lAussa- en Danakil-stammen verdedigen. De Negus zal vermoedelijk zijn hoofdkwar lier vestigen in dp'omgeving van Harrar. De mobilisatie is thans in vollen gang. De keurtroep van Mehel Sefard, welke Uit 150.000 man bestaat, is op weg naar het front. Deze troep is onvoorwaardelijk ver knocht aan den Negus; thans wordt een tweede afdeeling van 100.000 man keizer- getrouwen gevormd. De machtverhoudingen in de Middellandsche Zee Volgens de „Petit Parisien" zouden Groot-Brittannië. Frankrijk en Italië op 1 October j.l. in de Middellandsche Zee over de volgende oorlogsschepen beschikken: Enge- Frank- Ita- land rijk lië Pantserkruisers 5 3 3 Linieschepen 2 8 8 iVliegtuigmoeder- schepen .-.2 2 1 Kruisers van 10.000 ton en meer 16 7 Kruisers van minder dan 10.000 ton 11 1 IS (Torpedojagers en tor pedobooten 29 33 28 ÏDuikbooten S 50 69 Van de Fransche torpedojagers en tor pedobooten behooren er 16 tot de eerste pn 17 tot de' tweede categorie. DE BRITSCHE LIBERALEN EN DE OORLOG Sir Herbert Samuel heeft gisteren te Londen voor de partijvergadering der Brit sehe' liberalen gezegd, dat Italië als onder- leekenaar van het Kellogg-pact en als Vol- kenbonclslid zijn plicht heeft verzaakt, het welk de heele wereld aangaat. Wat moet er nu gebeuren? Er moeten (economische en financieele sancties plaats vinden, en mocht Italië den oorlog verkla ren, dan moet zijn gelieele expeditionnaire macht worden afgesneden. Groot Brittannië zal als loyaal lid van den Volkenbond ook in alle gevallen van agressie in Europa sa menwerken met de andere leden. Frankrijk kan daarop gerust zijn, hoewel Groot Brit tannië bereid blijft, gerechtvaardigde grie ven mede te onderzoeken en uit den weg te ruimen. Er zullen wijzigingen en grensver- deelingen, zooals in het statuut \an Versail les zijn voorzien, moeten komen, en dat beseft Groot Brittannië, hoewel het econo mische vraagstuk in zijn oogen overwegend blijft. De wereld wordt thans door econo misch nationalisme beheerscht en dat is het groote kwaad en het beginsel van Ottowa is een van de maatregelen, die de huidige onrust hebben veroorzaakt. Het geheele eco nomische stelsel van de wereld wordt er door geraakt. De tijd zal komen, dat Simon en Runciman, onze vroegere medestanders, eullen realiseeren. dat zij de liberale begin selen hadden moeten hooghouden. De hin derpalen in den weg van den internationa len handel moeten worden weggenomen. DE ABESSIJNSCHE OORLOGSSCHAT WORDT AANGEROERD De Abessijnsche oorlogsschat, die volgens cle wet pas bij het uitbreken van een oor log mag worden aangeroerd, is ter beschik king van de Abessijnsche regeering gesteld. Het hoofdbestanddeel wordt gevormd door Öe Italiaansche schadeloosstelling na den. slag van Adoea. ten bedrage van 11 mil lioen lire, waarbij nog komt het nagelaten vermogen van Keizer Menelik, een gedeelte van het vermogen van Keizerin Aiditoe en liet vermogen van Keizer Haile Selassie, zoodat de totale oorlogsschat op 20 a 25 millioen Maria Theresa-daalders wordt ge raamd. NIEUWE ONRUST IN LAHORE In cle nabijheid van Lahore (Br.-Ind.) zijn cle lijken van twee Mohammedanen gevon den, die klaarblijkelijk met sabelhouwen gedood waren. De Mohammedaansche bevol king is zeer opgewonden en verklaart, dat dit een wraak van de Siks is. De Moham medanen wapenden zich en droegen het stoffelijk overschot van de beide slachtof fers in processie door de straten De politie houdt zich gereed onmiddellijk ïn te grijpen, sterke patrouilles trekken door de straten. Duitsche wapenfabriek in Zuid-Slavië? „OP AFBETALING" In de Weensche dagbladen worden be richten gepubliceerd uit Belgrado, volgens welke Duitschland de Zuid-Slavische regee ring zou hebben aangeboden, ter voldoening van de Zuid-Slavische eischen, die een bedrag betreffen van 300 millioen dinaren een moderne wapenfabriek voor vuurwape nen en munitie te bouwen, nabij Zenica, welke in staat zou zijn in de behoeften te voorzien van alle landen van den Bal kan-bond. RHEUMATISCHE KNOBBELS OP DE VINGERS „Steeds vermoeid en lusteloos". Een sprekend voorbeeld hoezeer Kruschen Salts er toe medewerkt urinezuur uit het lichaam te verdrijven, vindt ge in het vol gende schrijven, dat wij zoojuist van een dame ontvingen. - „De gewrichten mijner vingers waren op gezwollen, zoowel als de gewrichten mijner ?n; deze zwellingen werden langzamer hand uiterst pijnlijk. Ik voelde- mij boven dien lusteloos en steeds erg vermoeid. Rust en een dieet werden niij voorgeschreven; egelijkertijd begon ik met Kruschen Salts. Dit is nu achttien maanden geleden ik oelde mij toen inderdaad doodziek. Ik nam Kruschen Salts precies als voorgeschreven, een glas warm water op de nuchtere maag en U kunt mij gelooven ik ben nu een geheel ander mensch. U kunt er op rekenen, dat ik niet zal nalaten ook aan anderen het geheim van mijn succes te ?rtellen." Mevr. W. R. M. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere afvalstoffen, die de oorzaak kunnen zijn van rheumatiek, jicht en ischias, volkomen uit het lichaam worden vcrw ijderd. Kruschen Salts werkt direct op Uw bloedsomloop, zoodat frisch, zuiver bloed door Uw'aderen stroomt, vermoeidhéid en lusteloosheid verdwijnen, en worden vervan gen door onvermoeide energie en opgewekt heid. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op liet etiket op de flesch zoowel als óp de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.) Britsehe Vlootvereen. ageert De Engelsche Ylootvereeniging publiceert i de conservatieve dagbladen een oproep waarin geldelijke bijdragen worden ge vraagd, welke de vereeniging in staat zul len stellen „een sluimerend volk wakker te schudden, opdat het het gevaarlijke van zijn toestand inziet." In de oproep wordt om. gezegd, dat van de vijftien groote slagschepen van de Brit sehe vloot op 31 December 1936 elf de ouderdomsgrens zullen hebben gepasseerd. Indien het tot een oorlog zou komen, zou den de Britsehe zeelieden moeten strijden op schepen, die 20 jaar ten achter staan bij die van den vijand. Ter ondersteuning van de slagschepen en ter verdediging van den handel zijn er slechts 50 kruisers waarvan op bovenge- noemden datum veertien de ouderdoms grens zullen gepasseerd hebben. Tengevolge van deze onvoldoende sterkte ter zee kan Engeland niet meer zeker zijn den vrede te handhaven of zichzelf in een oorlog le verdedigen. GOEMBOES BRENGT RAPPORT UIT De Hongaarsche regeering heeft Donder dag een ministerraad gehouden, waarin mi nister-president Goemboes een uitvoerig .vepslag uitbracht over zijn te Bgrhjnuge-. voerde besprekingen. Goemboes heeft vervolgéns leden der partij „nationale eenheid", de regeerings- partij, ontvangen, die hem, evenals in den ministerraad de minister van Buitenland- sche Zaken, Kanva had gedaan, hun geluk- wenschen overbrachten met het drié-jarig jubileum der regeering. In een groote redevoering wees Goemboes er op, dat Hongarije tot roeping heeft in het Karpathen4>ekken een leidende rol te spe len. Dc drie jaren zijner regeering zijn een voorbereidingstijd daartoe geweest. Minister-president Goemboes deelde ver volgens mede, dat de regeering het op 14 October bijeenkomende parlement onvo; wijld de nieuwe wetsvoorstellen zal voor leggen betreffende cle regeling der schulden in het boerenbedrijf, de hervorming van het stelsel van Fideï-commis en de nieuwe v voorstellen betreffende de kolonisatie. DE BRITSCHE CONSERVATIEVEN Willen een betere defensie Op het congres der Engelsche Conserva tieve partij is een resolutie aangenomen waarin de Britsehe regeering wordt uitge noodigd de oorlogsindustrie te reorganisee- ren en geschikt te maken voor de landsver dediging. Verder werd de regeering uitge- noodigd de vloot weder zoodanig te ver sterken, dat zij in staat zal zijn, de levens- middelenaanvoer naar en de eenheid van het Britsehe Rijk te beschermen. Lord Lloyd verklaarde, dat thans de ge legenheid daar was, een steentje bij te dra gen tot den wereldvrede. Indien de Brit sehe vloot even sterk was geweest als in het verleden, zou de tegenwoordige toestand niet zijn ontstaan. RUIM 100 PERSONEN GEDOOD. In de binnenwateren van de Zuid-Chinee- sche provincie Kvvantoeng hebben bandie ten twee rivierboooten overvallen. Honderd tien menschen werden daarbij gedood. De eerste overval vond plaats tusschen Swatau en Tsjangtsjau. Daar overvielen d bandieten een op geregelde tijden vertrek kende motorboot, sleepten het schip naar cle bocht van Tsjauwan en brachten het daar tot zinken. Tien passagiers verdron ken. Bij de tweede overval hadden de ban dieten het voorzien op een tusschen Kan ton en Sji Loeng varende rivierboot. Door nog onbekende oorzaak brak plotseling op het. schip brand uit en op hetzelfde oogen blik openden de bandieten van den oever een moorddadig machinegeweervuur, waar bij de geheele bemanning en alle passagiers in totaal 100 personen, gedood werden. KORT NIEUWS Gisteren is Noord-Italië door een sirocco geteisterd, die te Venetië een overstrooming heeft veroorzaakt De watermassa's, die in dc Lagune werden opgestuwd, stroomdpn over de kaden van cle kanalen en zetlen he' lager gelegen deel van de stad blank. H-'t San Marco-plein werd overstroomd en leek een door zuilen en galerijen omgeven meer. In Duitschland zijn proeven genomen met een water-zweefvliegtuig. Bij proeven het toestel met een motorboot voort te slee pen. bleek, dat het gemakkelijk van het water loskwam. De Grieksche Volkspartij heeft aan minister-president Tsaldaris volmacht geg- ven voor het voeren van den strijd voor da restauratie der monarchie. KERKNIEUWS NED. HERV. KÉRK Beroepen: Te Middelburg, (vac. de Vis ser) J. C. H. Romijn te Apeldoorn; (voc. Tjebbes) W H. Kelder te Breskens. Te Schalsum, H. S.terringa, O. I. pred. met verlof ïe Leeuwarden. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Amersfoort, "VT. ,Byle- veld te Haarlem-C. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Ds. Ch. cle Be u s, Ned. Herv. Predikant nam op 2:» Septembei j.l. afscheid van zjjn ge meente TïilLand Bath, sprekende naar aanleiding van Hebr. 13 S. Cand. E. J. Waesink te Vierden is voor- ïmens, 3 Nov. a.s..zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk van Bruch;erveld, na be- ■stigd te zijn door Ds. V. K. Kuij venhoven in Hengelo. EMERITAAT Het Prov. kerkbestuur van Noord-Brabant Holland heeft ds. C. J. van Paassen, pred. te Haarlem, op diens verzoek, eervol emeri taat verleend, met ingang van 16 November. Het Prov. kerkbestuur van Nord-Brabant ..i Limburg heeft aan Ds. H. Li m pers, Ned. Herv. predikant te Engelen (Br.) op zijn verzoek met ingang van 1 Nov. a.s. eer vol emeritaa's verleend. Dr. SNETHLAGE EN DE NED. HERV. KERK Een adres van Dr. Krop aan de Synode In de heden gehouden buitengewone zit ting van de Synode der Ned. Herv. Kerk was ingekomen een adres van Dr. F. J. Krop te Rotterdam, waarin hij meedeelt, dat op de door het Nationaal Verbond „Godsdienst, Gezin, Gezag" te Delft gehouden tentoonstel ling een pamflet verspreid werd, waarin o.m. de volgende zinsneden voorkomen: „Men hoort van verschillende zijden en daarbij zijn het de dienaren van het Woord Gods. welke hierin vooraan gaan, dat daar in dat Rusland van heden lieerscht een toe stand te verschrikkelijk om te verhalen. Ge loofsvervolging, zedenverwildering, ja zelfs hoort men berichten van kannibalisme. „En deze broeders die zich tot taak stellen om dan eens de waarheid over dat godde- looze Rusland te verhalen, verschijnen in vergaderingen en bijeenkomsten om de mas sa een rij van gruwelverhalen op te disschen met aan het einde een oproep tot steun om hen den strijd te vergemakkelijken. ..Maar wat is de waarheid! Dat is het wat wij wenschen te weten. „Op deze vraag zal het antwoord gegeven worden, niaar (lit kon niet gedaan worden in het huis Gods, dit wordt ons niet ter be schikking gesteld, wel echter aan hen, die gekomen zijn om te lasteren tegen de Sov jet-Unie. Dc waarheid zal u verhaald wor den ook door een dienaar van Gods Woord en wel door den predikant der Ned. Herv. Kerk te Oyen: Dr Snethlage, „in de bovenzaal van het gebouw „Mu- sica"' aan cle Voldersgracht onder auspiciën der Vereeniging van Vrienden der Sovjet- Unie en wel op Dinsdag 24 September a.s. 's avonds te 8 uur". Dr. Krop voegt hieraan toe: „Voor den inhoud van dat anonieme stuk stel ik met vrijmoedigheid Dr. Snethlage aansprakelijk, al heeft hij het niet zelf onderteekend. Zijn naam wordt er in genoemd, met geen enkel woord heeft hij dat stuk gedesavoueerd derhalve staat hij er mede schuldig aan. „Is het thans niet de meening, ook van het hoogste reglementair gezag onzer Kerk, dat aan zulk onwaardig spel een einde gemaakt moet worden? Mag de naam dier Kerk, de naam van haar Koning bovenal, nog langer bcsmaad worden door een dienaar der Gemeente van Christus, die aan haar zijn positie in de maatschappij en zijn dagelijksch brood ontleent? Acht gij het oirbaar, dat aldus in de kaart van de vijanden Gods en van elke Kerk, van elke religie, worde gespeeld? KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND Ds. Martin Niemöller te Berlyn-Dahlem, ds. Hans Asmussen te Bad-Oeynhausen en onge veer 50 andere predikanten hebben een rond schrijven aan hun collega's gezonden, waarir zij als hun overtuiging uitspreken dat de be slissende eindstrijd in de Duitsche Evangeli sche kerk nadert en dat men zich hierbij geen illusies moet maken. „Wy zijn", aldus schrij ven zij „in cle laatste maanden in ons wachten op een afdoend resultaat dal; onze voorloopige kerkleiding zou bereiken en op een erkenning van de belijdende kerk door den staat van de éene ontgoocheling in de andere gevallen." Naar via Polen aan het N. C. P. ge meld wordt, ligt aan dit schrijven van ds. Niemöller en ds. Asmussen c.s. een brief van prof. dr. Karl Barth'ten grondslag, waarin Karl Barth het aannemen van he1; professoraal in Bazel zonder de door de Rynsche belijdenissynode besloten benoe ming tot hoogleeraar in dienst der belij denisbeweging af te wachten, grondt op de houding van de leidende organen der belijdeniskerk aan welker adres hy ernsti ge verwijten van halfheid en slapheid richt. Het N. C. P. teekent hierby aan dat de oude tegenstelling op de mooie synode van Augsburg tijdelijk overwonnen, alzoo weer aar den dag getreden is. De Voorloopige kerklei ding (dr. Mahrarens c.s) onderhandelt en volgl den weg der voorzichtige kerkelijke diploma tie, ds. Niemöller en ds. Asmussen c.s. ver werpen dit als compromis-gedoe en willen uit sluitend door getuigen, belijden en lijden den st,ryd voeren z-ondcr op eenig comprom in te gaan. Betreffende het adjectief „mooie" voor i Augsburgsche Synode herinneren wij eraan, da1; wy reeds bii haar sluiting de vrees hebben uitgesproken, dat deze eenheid wellicht kortstondig bestaan beschoren zou zijn. Deze eenheid was in den grond geen eenheid. TREEDT RIJKSBISSCHOP MULLER AF? Er is een Reuterbericht uit Berlijn, dat slechts onder voorbehoud te aanvaarden is. Er zou overeenstemming bereikt zyn tusschen de Evangelische kerk en den Staat over vraagstuk der kerkelijke administratie. Von Bodelschwingh, een der leiders van de Belyden-sbcweging, zou een aanbod van Kerll hebben aangenomen om als presi dent van het directorium de zaken der evangelische kerk te regelen. Hieruit zou volgen dat rijksbisschop Müller, de nat.-socialistische primaat der evangeli sche kerk, van zyn post zou worden ont heven. Het bericht deelt ook mede, dat men Müller reeëi; verboden zou hebben, op vergaderingen het woord te voeren. BOND VAN GEREF. MANNENVEREEN. Het bondsbest. van den Bond van Ger. Man- nenvereenigingen heeft tot vice-voorzrtter benoemd in plaats van den heer M. v. d. Ven ';e Rotterdam Ds. G. W. Akkerhuis, Geref. predikan'; te Maassluis. De heer v. d. Ven vordt nu 2e secr. in de plaats van den heer i. Vaartjes te Rotterdam, die in 1922 mede de Bond oprichtte maar in verband met ztfn werkzaamheden moest bedanken. De nieuwgekozen bondsbestuurder, de heer K. v. Spronsen te Baarn, zal in het Geref. Mannenblad een rubriek „Varia" gaan ver zorgen. SCHOOLNIEUWS ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd als tijdel. onderwijzeres aan Herv. School te Vroomshoop, Mej. J. H. P. Bakker te Velp. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School (Schoolstraat) te Soest de heer B. Kouwen- hoven te Dalfsen. NIEUWE CHR. SCHOOL TE DOKKUM Op 5 Sept. 1866 werd te Dokkum een Chr. Nat. School geopend; 105 kinderen waren pre iset, meester Bokma en zijn doclf;er zouden hen onderwijzen. Na 70 jaren is dezer dagen de uitbouw van dit eenvoudige begin voltooid de opening van een nieuw schoolgebouw arin Lager en U.L.O. samengebracht zyn. i en ander is in feestelijke samenkomsten herdacht. Hoofd van de U.L.O.-school is de heer J. Formsma. L. SLINGENBERG f Op 57-jarige» leeftijd is plotseling in de school overleden de heer L. Slingenberg, hoofd van de Chr. School te K o o g-Z a a n- d ij k. Nog slechts één maand was hij verwij derd van zyn aftreden met vervroegd pen- De heer Slingenberg heeft eerst te Kampen gearbeid, als leeraar by het Instruc tie-bataljon en daarna als hoofd van een Chr. School. Tot 1925 was hij hoofd te Putten, sindsdien te Koog-Zaandijk. Hier verliest men in hem ook een trouw voorstander der A. R. beginselen, die in de kicevereen. en ir 'monium daarvan de blyken gaf. Zyn be grip .mis is bepaald op Zaterdag ';e Kampen. EXAMENS Fnriem. Examens. Utrecht. Cand. rechten ïeer L. A. F. Godsohalk. ind. theologie de heeren D. B. Starrenberg, F\ Wolgen. E. Baart, T. H. J. Nijland en F. uiderduün. trecht. Cand. geneesk. de heeren H. H. itapert, J. F. A. van Rijn, L. W. van Ham. -an Baak, T. Via&oher. L. van der Gl&een, Dijkstra en L. Wolff. msterdam. Doet. geneeek. de heeren F. Je Dange en H. K. M. Beukers, e i d e n. Wis- en Natuurkunde cand.-ex., de D, Wr. van Krevelen; cand.-ex. doct.-cx. de Ph. de Jongh (verb. bev.). 'inkiindc L.O. Den Haag. Gesl. de heer H. e Wit. Zwijndrecht. i>otlickcran**i*tcnt. Amsterdam. Gesl. de lea H. G. S. M. Swler en H. J. Hille, Amster- GEMENGD NIEUWS VIER WIELRIJDERS AANGEREDEN Een doode, een gewonde Men meldt ons uit B aarn: Donder dagmiddag te ongeveer half een had op de Eemnesserweg, tegenover „Rust hoek" een ernstig ongeval plaats. Uit de richting Eemnes passeerde daar ter plaatse een vrachtauto met aanhangwagen. Tengevolge van het breken van de koppeling tusschen beide wagens, reed de aanhangwagen op een viertal wielrijders in. Een hun ner, een zekere T. van Hoogen, wonen de in de Weteringstraat te Baarn, t werd op slag gedood. Een meisje be kwam een hoofdwonde, terwijl de bei de andere personen geen letsel kregen. Twee rijwielen werden totaal vernield. I-Iet meisje is, na door een dokter ver bonden te zijn, per auto naar huis ver voerd. De aanhangwagen kwam pas na SO M. tot stilstand. Het slachtoffer is 35 jaar oud en gehuwd. De vrachtauto behoort aan de firma L. G. Nieuwenhuis te Hilversum. Motorfietsrijder door auto gegrepen en ernstig gewond Te Soesterberg heeft op het drukke kruispunt Banningstraat—Rademakersstraat een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De motorfietsrijder Staal, sergeant-meca nicien bij de luchtvaartafdeeling Soester berg, wilde de kruising paaseeren, toen op hetzelfde oogenblik een vrachtauto uit de richting Amersfoort naderde, welke bestuurd werd door den heer Best uit Oegstgeest. De motorfietsrijder werd door den voor bumper van de auto gegrepen en eenige meters meegesleurd. In zeer zorgwekkende toestand is S. ■het hospitaal van de luchtvaartafdeeling Soesterberg overgebracht. Woensdagavond is ingebroken in 't kle dingmagazijn „De Ster" aan de Groest te Hilversum. De dieven hebben zich toe gang verschaft door een tuimelraam, dat zij via het dak van het Casino-theater kon den bereiken. Zij hebben daarna de ga w van het kledingmagazijn. Nvclke achter 't gebouw ligt. geopend en een auto naar bin nen gereden, met het doel, de op het kan toor staande brandkast mee te nemen. Deze bleek echter te zwaar en men heeft de brandkast toen maar opengebroken. Een be drag van ruim f2000 werd buit gemaakt. De politie stelt een onderzoek in. ANTHROPOLOGISCKE STUDIE VAN DW'ERGST AMMEN AMBOINA, 3 October. (Aneta). Heden arriveerde alhier uit Makassar Dr. Bijlmer, die op 10 dezer doorreist n^ar Mimika in Nieuw-Guina. Dr. Bijlmer is voornemens aldaar vier maanden te vertoeven voor anthropologische studie van de dwergstam- men in het Boven-Mimika-gebied. De heer Van der Goot. gezaghebber bij het Einnen- Brandstichting? In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft in de Borgerstr. 130 te Amsterdam op dc eerste verdieping een kleine brand, gewoed. Zooals wij reeds hebben gemeld, werd de bewoner, een 22-jarige man, bewus teloos op de vloer gevonden. Hij werd bijge bracht en ter verpleging opgenomen in het Wilhelminagasthuis, waar hij op 't oogen blik nog wordt verpleegd. De omstandigheden, die na het blusschen van don weinig beteekeneuden brand wer den geconstateerd, wijzen er met vrij groote zekerheid op. dat deze brand moet zijn ge sticht. Het is echter de vraag, die nog niet is opgelost, wie deze brand gesticht heeft. Op den vloer lagen klecdingstukken, die gebrand hadden en waarover ongetwijfeld petroleum was uitgegoten, terwijl ook op de vloerbedekking sporen van petroleum wer den gevonden. Bij de politie is men de meening toege daan. dat deze brand vermoedelijk geslicht is door den bcwoycr zelf. Zij leidt dit af uit het feit, dat dc deuren, die toegang geven tot dc woning, van binnen gesloten Het auto-ongeluk te Dussen Thans ook de vader overleden In het ziekenhuis te Raamsdonks- v e e r is overleden de landbouwer Pruissen die Maandagavond op den Rijksstraatweg te Hank (N.-Br.), terwijl hij met zijn zoon op een boerenkar reed, waarvoor een paard bespannen was, door een autobus werd ge grepen. Zooals men zich herinnert is de zoon toen op slag gedood, Doodelijke val Donderdagmorgen was de 37-jarige P. van der K. te W a s s e n a a r op de buiten plaats „Duinrell" bezig met het rooien van boomen. Bij het afzagen van een dikken tak is deze tegen zijn borst terecht gekomen waardoor hij van een hoogte van tien meter uit den boom viel. De man, die met het hoofd op den grond terecht kwam, was op slag dood. Het slachtoffer laat een vi en twee kinderen achter. Boerderijbrand in de Wieringermeer Door de dartelheid van een veulen Men meldt ons uit M i d d e n m e e r: 's Avonds is brand uitgebroken in dc groote ontginningsboerderij, gelegen in de buurt van Medemblik in de Wieringermeer- polder. De boerderij was bewoond door den bedrijfsleider van de landbouwcultuurmaat- schappij „De Wieringermeer". De brand is ontstaan, doordat een veulen een petroleumlamp omtrapte. Het hooi en ongeveer 2000 mud tarwe verbrandde, ter wijl het veulen en een merrie in de vlam men omkwarten. De brandweer uit Medemblik en Midden- meer was spoedig ter plaats en had bet vuur binnen korten tijd onder de knie, BRAND IN EEN MEUBELFABRIEK De geheele voorraad in vlammen Te Almelo ontstond door onbekende oorzaak brand in de meubelfabriek van de firma Scholten en Visser aan cle Haven NiZ. In korten tijd stonden verschillende afdëelingen der fabriek in lichte laaie waartegen de brandweer die spoedig met al haar materiaal ter plaatse was, weinig kon uitrichten. Nagenoeg de geheele voorraad in bewer- WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Isa fjord 762.0. Laagste stand te Brest 73S.3. Stand vanmorgen halftwaalf 7Ü.S. WEERVERWACHTING Meest matige tijdelijk afnemende Z.O. tot Z.W. wind, betrokken tot. zwaar bewolkt, regenbuien, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets kouder. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie vult geleidelijk op en Be weegt zich uiterst langzaam voor den in gang van het Kanaal. Sterke wind werd thans aan de Westzijde ten W. van Ierland gevonden. Op het vasteland en over de Noordzee zijn de winden afgenomen en niet meer dan matig. Op IJsland en in Scandinavië stijgt de luchtdruk regelmatig door. Een smalle rug van hoogen luchtdruk langs de 25sten lengtegraad scheidt de op vullende depressie van de volgende. Over Centraal Europa bewegen zich lucht» massa's van zeer hooge temperatuur naar het N. De luchtstroom aan de Westzijde van het gebied-van lage luchtdruk is kouder, doch niet van arctisch karakter. Dicht bij het minimum en aan de Oostzijd® daarvan vielen zware regens. Evenzoö in het Rhönedal, in O. Frankrijk, in bet W« van Zwitserland on in Z.W. Duitschland. Zoolang het gebied van de laagste lucht druk in onze naaste omgeving blijft, zat het weer het sombere karakter behouden met kans op tijdelijk matige of zware regenbuien, TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 13.8 C. 5 OCTOBER. Zonsopgang 7.08 uur, zonsondergang 6.29 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 OCTOBER. Van 's avonds 6.59 uur tot 's morgens 6.40 uur king zijnde meubelen, ledikanten e.d., wer den een prooi der vlammen. Ook het kan toor brandde geheel uit. Het bedrijf zal, voorloopig althans, moe- ten worden stilgelegd. Verzekering dekt da schade. DE WOLHANDKRAB Men meldt ons uit Groot-Aramers! De visscher A. van Wijk, toonde ons dria groote Chineesche wolhanclkrabben die hij in zijn vischwater in den boezesrt in de ge meente Nieuw-Lekkerland in aalfuiken bad gevangen. Van Wijk deelde ons mede dat hij reeds tien exemplaren gevangen had. Deze krab veroorzaakt veel schade aan het vischwant en aan de daarin gevangen, visoh. Men meldt uit Oud dorp (Z.H.): Door den palingvisscher Joh. Kastelein is' eea wolhandkrab gevangen. GEWELDIGE REGENS OP DE VELUWE Waren in Augustus verscheidene beékéif; óp de Vel uwe droog en hielden water valletjes op met stroomen vanwege de "groote droogte, thans beginnéft de beeken buiten de oevers te treden en kunnen het water bijkans niet meer naar zee afvoeren. MEER DAN EEN TON VERDUISTERD Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad de 38-jarige zaakwaarnemer P. v. B. uit Barendrecht, die zich in den loop van de jaren 1931 tot 1935 zou hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van eenige groote bedragen, te zamen groot ongeveer I 125.000. Zoo zou verdachte een aantal effecten, tot een nominale waarde van f 100.000, toe- behoorende aan den landbouwer D. Koynck te Mijnsheerenland, die hij had ontvangen om te beleenen en met de beleensom een bouwwerk in Den Haag te exploiteeren; zich wederrechtelijk hebben toegeëigend, voorts twee effecten met een nominale waarde van f 500, die hij had geleend van den landbouwer H. Hoogenboom, acht ef fecten elk van i 1000 nominale waarde, welke toebehoorden aan den landbouwer J. Dam te Maasdam en 3 effecten met een waarde van f 2610 welke toebehoorden aan den. landbouwer J. Hage te Zuid-Beijerland. Voorts was verdachte nog ten laste gelegd, dat hij den landbouwer D. Koynck had be wogen tot de afgifte van 8000 door dezen te vertellen, dat iemand bij hem was ge weest met een uitvinding betreffende een machine om tomaten te schoonen, waarop patent moest worden aangevraagd, waar voor het genoemde bedrag zou moeten die nen, terwijl hij dan mee zou deelen in de winst. Ten slotte zou verdachte den land bouwer Pfaisjer te Heinenoord bewogen hebben tot de afgifte van f 6000 aan effec ten. door hem te vertéllen, dat hij een per ceel bouwgrond te Scliiebrook kon koopen, waarop in korten tijd f 1000 zou kunnen worden verdiend, doch dat hij hiervoor dit bedrag in effecten noodig had, om als on derpand te dienen. Verhoor van verdachte. Verdachte maakte bij zijn verhoor aan merking op de in de dagvaarding genoem de kwalificatie. Hij is geen zaakwaarne mer, maar boekhouder. Verdachte erkent de in de tenlasteleg ging genoemde bedragen te hebben ontvan gen, doch beweert, dat hem niet gezegd is, dat hij de stukken niet mocht verkoopen, doch alleen beleenen. Dat is wel bij de eer ste effecten geweest, die hij van Koynck gekregen heeft, maar later, toen de woning bouw cn de speculaties zoo door elkaar lie pen, dat het niet meer uit elkaar te houden was, heeft verdachte er met Koynck over gesproken, die toen gezegd heeft, dat hij maar naar goeddunken moest handelen. De president acht het zeer merkwaardig, dat als verdachte boekhouder is, hij die transacties niet uit elkaar heeft weten te houden. Verdachte is geen boekhouder, hij is een beunhaas! Verdachte geeft toe, dat hij aan de direc-' tie van de Rotterdamsche Bankvereeniging en aan den makelaar Voorhoeve opdracht gegeven heeft om effecten te verkoopen. Verdachte was daartoe genoodzaakt als de stand van zijn rekening daartoe aanleiding gaf. Eenige effecten zijn ook in verband met speculaties naar Amsterdam gezonden om daar te worden verkocht. Getuigenverhoor. De landbouwer D. Koynck' verklaarde, dat verdachte bij hem de boeken bijhield. In Mei 1931 had verdachte gezegd, dat hij een stuk grond in den Haag had gekocht. Om dit met woningen te bebouwen, had verdachte geen geld voldoende en verdach- le heeft toen aan getuige eenige effecten I ter leen gevraagd om die te beleenen. Ge tuige wilde het eerst niet doen, doch toen verdachte aanhield en hem verzekerd had, dat hij geen enkel risico liep, had getuige aan het verzoek voldaan. Hij heeft hem eerst f 10.000 aan effecten gegeven, doch de voorwaarde gesteld, dat zcf niet mochten j worden verkocht, alleen maar beleend. La- ter zijn nog enkele malen f 10.000 verstrekt j en telkens was het getuige's bedoeling, riat .j de effecten zouden worden beleend. Slechts van enkele Duitsche effecten heeft getuige goedgevonden, dat ze werden verkocht. Ten aanzien van de tomatenschoonmachine heeft verdachte er wel.degelijk over gespro-, ken, dat het geld noodig was voor het he komen van patent. Verdachte spreekt dit tegen. Het ging hier om een Spaansche machine en het pa tent betrof een verbetering aan die ma-, chine. Er is ook wel over een Nederland- sche machine gesproken, doch daarvan was- het patent al verleend. De getuigen Hoogenboom, Hage en Plai- sier verklarèn, dat verdachte hun effecten alleen in handen heeft gekregen om ze te beleenen. Niemand hunner had verdachte machtiging gegeven tot verkoop over te gaan. De directeur van het bijkantoor der Rot terdamsche Bank Vereeniging verklaarde, dat er steeds verkocht was na opdracht van verdachte. Een gelijke verklaring leg de de makelaar Voorhoeve af. Bij hem is verdachte eens gekomen om twee effecten te verkoopen, waarvoor hem contant, de waarde is uitbetaald. De zaak aangehouden Als getuige a décharge wordt gehoord de bouwondernemer A. Kors te Schiedam, die het bouwwerk in den Haag heeft uitge voerd. Het kapitaal werd door vier perso nen gefourneerd. Zij hebben ieder ongeveer 17.000 in den bouw gestoken, welk be drag geheel verloren is gegaan. De kantoorbediende J. v. d. Voorden, die in dienst van verdachte is geweest ver klaarde, dat er wel degelijk iemand uit Pijnacker is geweest om te spreken over een tomatenschoonmachine. Dat was in Maart 1933. Aangezien een der getuigen k charge niet verschenen is, wordt de verdere behan deling van deze zaak aangehouden tot 14 October.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2