GEournut Bloedige gevechten in Abessinië Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Op de lezersvangst= Adoea heeft 1700 dooden en gewonden Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Jna 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5594 VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 15e Jaargang Abbertentieprijjen: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeel inger» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij conlract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend f 0.10 In de krant van morgen hopen wij de lijst der groote premies voor den Vreedzamen Wedloop op te nemen. Men weet, elke werver ontvangt de zilveren V*C.P*- lepel* Daarnaast worden er nog tien waardevolle premies uitgereikt. Het begin van de abonné-werving is er. Elke post brengt reeds inteeken-billetten. Vooral thans, nu de wereld zoo vol spanning leeft, kan niemand buiten zijn dagblad. In Christelijke gezinnen behoort het Christelijk dagblad. De Vijfduizend-Actie kan met aller medewerking slagen. Dit is nu reeds te zien. In elk nummer van ons blad vindt men het inteeken-billet. AFDEELING PROPAGANDA. DE VERWILDERING BREEKT LOS Het noodweer breekt thans van alle zijden over het rampzalige Abessinië los. Terwijl de opmarsch in de provincie Aoessa onge hinderd voortgaat, waarbij men zich voort beweegt langs het gebied van Fransch So- maliland, en men volgens geruchten reeds de provincie Wallo bereikt zou hebben, heeft in het noorden het historische Adoea de eerste bitterheden van den modernen oorlog ervaren. Dit stadje, dat in 1896 ge tuige was van een verpletterende Italiaaa- Êche nederlaag tegen de troepen van den .grooten Menelik, heeft thans de dubbele be- -proevinig van een bombardement en van oen luchtraid ondergaan, waarbij zelfs de inrichtingen van het Roode Kruis niet wer den ontzien, zoo men althans berichten dienaangaande geloof schenken mag. Ook uit Italiaansch-Somaliland, dus uit het Zuid-Oosten, zijn de legers van den ver overaar op Ethiopisch grondgebied doorge drongen. Wahval, het oord der befaamde incidenten, dat in de streek Ogaden ligt, zou reeds het tooneel geweest zijn van nieuwe en thans oneindig veel bloediger hotsingen. Zoo is dan thans het land van den Negus van drie zijden door belagers omgeven, wier streven het zal zjjn, tot Addis Abeba door te dringen, al zal daar mede voorloopig wel geen haast worden ge maakt. Want tegenover het moreele succes, dat zulk een overwinning zou geven in flen kring der eigen bevolking, moet generaal De Bono, naar verluidt, doordrongen zijn van liet feit, dat wegenaanleg, saneering van gebied, het aanboren van bronnen en het leggen van goed bevestigde bases de wijsheid van een kolonialen oorlog is. De Bono is geen onbesuisde jongen, doch zoo wel naar leeftijd als ondervinding een ve teraan, die in de koloniën met hun zwarer arbeid is vergrijsd. Hij heeft reeds eerder de moeilijke taak gehad, gevaarlijke gebieden voor Europeesch bestuur open te leggen en te pacificeeren. Intusschen is het niet onmogelijk, dat in Üit Abessijnsche avontuur noodgedwongen het tempo meer zal worden opgevoerd, dan roet de eischen der voorzichtigheid overeen te brengen is. De omstandigheden van het overzeesche moederland zijn daar naar De economisch-financieele toestand van Italië is immers van dien aard, dat het zeer dubieus is, hoe het de inspanning van een langdurig conflict zal weten het hoofd te bieden. De sancties, welke Genève beraamt, zul len, naar vermoed wordt, daaraan niet veel af of toedoen. Practisch gesproken is het crediet, dat Rome op de buitenlandsche beurzen geniet, reeds langen tijd nihil, en wat het tegengaan van invoer van grond stoffen aangaat, de tweede dreiging waar mee men den Duce zal trachten te intimt- deeren, zeer de vraag is het, of ook daar mee veel zal worden uitgewerkt Het be richt dat dezer dagen de ronde deed, na melijk dat Roemenië de olie-leveranties dreigde te staken, zoo niet onmiddellijk tot aanzuivering der openstaande vorderingen werd overgegaan, zegt in dit opzicht reeds genoeg. De sancties zullen het fascistisch regiem Vermoedelijk te minder kwetsen, naarmate het zelf reeds economisch en financieei Verzwakt is. Toch kan een volk, ondanks dit alles, met vastberadenheid aan zijn moeilijkheden het hoofd bieden. Duitschlands energie tijdens den wereldoorlog is er, om dit te bewijzen. Doch een koloniale oorlog, zóó door uiterste taaiheid tot het einde gerekt, zou tevens 'door zijn tijdsduur de trefkans met de Euro peesche mogendheden bedenkelijk vergroo- ten, indien men rekening houdt met de nerveuze geprikkelde atmosfeer, die thans feeds duidelijk in zekere kringen aan den dag treedt. Vermoedelijk zal dus het opper bevel in Abessinië deze twee uitersten, te groote zorgvuldigheid en te veel voortva rendheid, trachten te ontgaan. Inmiddels wordt deze laatse barbaarsche staat van Afrika, zooals men in Rome ge lieft te spreken, het slachtoffer van een strijd en een verwildering, welke zich wel licht tot de omringende koloniale gebieden zullen uitbreiden. VOLKENBONDSRAAD ZATERDAG BIJEEN De vergadering van den Volkenbonds raad is vastgesteld op Zaterdagochtend. Dan zal de vraag worden besproken of de Volkenbond op aansporing van Groot Brittannië moet overgaan tot eco nomische en mogelijk ook militaire maat regelen tegen Italië en aldus een Euro- peesche oorlog moet riskeeren. Commissie van Dertien bijeen De commissie van dertien van den Vol kenbondsraad is gistermiddag in een verga dering, welke meer dan twee en een half ir heeft geduurd, bijeen geweest. Officieus heeft zij zich slechts bezig ge houden met de opstelling van het rapport aan den Raad. Het historische gedeelte van dit rapport is reeds goedgekeurd. Voor de beschrijving van den stand van zaken, „de omstandig heden van het conflict" in den zin van het Volkenbonclsstatuut, is een redactiecommis sie benoemd. Aangaande het derde en belangrijkste deel van het rapport van aanbeveling zal men wachten op 't resultaat der a.s. zitting van den Volkenbondsraad. De Raad zal nagaan of met het oog op de nieuwe situatie nog aanleiding bestaat tot de aanbevelingen volgens den oorspronke- lijken opzet Op grond vam dë van den negus en de Italiaansche regeering ontvangen telegrammen werd voorts besloten af te zien van het zenden van neutrale waarnemers, aangezien de commissie in dit stadium geen ver wachtingen meer koestert van haar werkzaamheden. Te Londen verwacht men, dat het Brit- sche parlement vóór 29 October, den vastge- stelden datum, zal moeten worden bijeen geroepen. Als motief noemt men het feit, dat de Volkenbond zijn procedure thans waarschijn lijk zal moeten wijzigen. De mogelijkheid sanctiemaatregelen te nemen zou niet lan ger van de hand' te wijzen zijn. Onderhoud van Laval met Eden Minister Eden heeft gisteravond te Parijs bijna anderhalf uur niet Laval ge confereerd. Ook de Britsche ambassadeur nam aan dc bespreking deel. Omtrent het gesprokene werd het .volgende communiqué verspreid: „Wij hebben ons onderhouden over de agenda der a.s. zitting van den Volkenbondsraad en de verschillende mogelijkheden onder oogen gezien, welke kunnen worden nagestreefd. Wij zullen onze samenwerking te Genève voortzetten." In politieke kringen te Parijs neigde men Donderdagavond onder alle voorbehoud tot de meening, dat onder den druk der Itali aansche actie bij het onderhoud tusschen Laval en Eden oen zekere toenadering dei' opvattingen merkbaar zou zijn geweest. Italiaansche gezant ontvangt zijn paspoort De Italiaansche troepen uit Eritrea, die naar Adoea oprukken, ondervinden na het overschrijden van de rivier de Mareb de eer ste terreinmoeilijkheden. Er zijn alleen smalle bergpaden, wegen ontbreken. Naar het zich laat aanzien zal Adoea door de Abessiniërs, die zich hier ten getale van 40 a 50.000 hebben samengetrokken, met verbittering worden verdedigd. De luchtbombardementen hebben onder de bevolking hartver scheurende tooneeleh veroorzaakt. De opmarsch in het N.O., naar Aoessa, vindt tot nog toe onbe- lemmerden voortgang. Tegenstand wordt eerst dieper het land in verwacht. Uit het Z.W., in de provincie Ogaden, worden bloedige ge vechten gemeld in de omgeving van het befaamde Walwal. Men spreekt van 800 Abessinische dooden, doch deze berichten kregen nog geen bevestiging. Geruchten over Abbessijnsche overwinningen bij Adoea en in Ogaden houden intusschen aan! Naar in Abessijnsche kringen te Addis Abeba verluidt, zou de Negus zich telegrafisch tot den Volkenbond wenden met een protest, waarin hij zou verklaren, dat bij de Italiaansche luchtaanvallen op Adoea en Adigrat in het bizonder de inrichtingen van het Roode Kruis met bommen zouden zijn bestrooid. De Abessijnsche regeering heeft gister middag om 3 uur aan den Italiaansche ge zant Graaf Vinei zijn paspoort overhan digd. De gezant en het gezantschapsperso- neel zullen heden per extratrein uit Addis Abeba vertrekken. Deze trein zal worden geëscorteerd door een sterke afdeeling in fanterie, die met machinegeweren is uitgo- De wijk van Addis Abeba, waar de vreem delingen wonen, wordt thans door 5000 man politietroepen beschermd. Als voorzorgsmaatregel tegen eventueele Italiaansche aanvallen zijn in verschillende deelen der stad luchtdoel-batterijen opge- In de binnenstad, op het Ras Makonnen- plein zijn twee, op het station vier stuks luchtdoelgeschut in stelling gebracht. Voorts zijn op andere belangrijke punten der stad stukken geschut opgesteld. Met het oog op de troepentransporten is het station voor het publiek gesloten. Volgens officieele gegevens zouden bij het bombardement van Adoea 1700 personen zijn gedood of gewond. Ten Noorden van den Tigré zijn gistermiddag naar Reuter meldt, hevige gevechten geleverd'. Naar de Abessiniërs beweren zouden de Itali anen zich daar onder dekking van vliegtuigen terugtrekken. Een Italiaansch dementi Gistermiddag werd te Rome het volgende officieele dementi gepubliceerd: Een telegram van den keizer van Abes- synië aan den Volkenbond maakt melding van het werpen van bommen door Italiaan sche vliegers op bewoonde gebieden waarbij vrouwen en kinderen het slachtoffer zouden zijn geworden. Het gaat hier om een oude, afgezaagde leugen, waarvan de tendenz en de kwaad aardigheid al te zeer voor de hand liggen. DE STRIJD OM ADOEA Er spelen zich hartverscheurende tooneelen af De speciale correspondent van de „Daily Mail" meldt uit Asmara: Donderdag bij het aanbreken van den dag gaf de Italiaansche generaal de Bono het bevel tot den opmarsch. Een uur later, om half zeven, stegen omstreeks twintig reusachtige bommen werpers op, om te gaan vliegen boven de samengetrokken Abessijnsche troepen. Men gelooft niet dat Adoea zonder bit teren stijd zal vallen. Volgens de laatste berichten liggen 40 tot 50000 Abessijnsche soldaten in de stad en de omgeving. Aan de overzijde van de rivier de Mareb zijn geen wegen meer; de Italiaan, sche troepen, zullen over een afstand van 16 K.M. langs bergpaden tot een hoogte van 1000 Meter moeten klimmen. De Italianen beschikken over tallooze muildieren, groote voorraden munitie en andere benoodigdheden. Bij iedere divisie zijn groote afdeelin- gen bergauto's ingedeeld. In Adoea ontstonden tijdens het lucht bombardement en ook later hartverscheu rende tooneelen. Vrouwer en kinderen van vele solda ten werden gedood, terwijl de mannen buiten de stad waren gelegerd. De vlieg tuigen vlogen laag. Luchtafweergeschut trad niet in werking. EEN ABESSIJNSCHE OVERWINNING? Het ministerie van oorlog te Adcfïs Abeba heeft nog geen berichten om trent een overwinning der Ethiopiërs op de Italianen, die uit Italiaansch Somaliland optrekken. De geruchten hieromtrent worden derhalve betwijfeld. DE ITALIANEN TERUG- GESLAGEN BIJ ADOEA? De speciale correspondent van het agentschap Havas meldt uit Addis Abeba, dat het gerucht de ronde doet dat de Abessyniërs de Italianen in de provincie Agamen tusschen Adoea en Adigrat hebben teruggeslagen. Het slechte weer zou de Italiaan sche opmarsch remmen. Vliegtuigen, die waren opgestegen om naar Addis Abeba te gaan, zouden tengevolge van het slechte weer hebben moeten te- rugkeeren. De Abessijnsche regeering heeft bij het radiostation en op de strategisch belangrijke punten van Addis Abeba luchtafweer machinegeweren doen op stellen. De huizen van de Italiaansche on derdanen worden door troepen be schermd. De Italiaansche gezant en de Ita liaansche militaire attaché werden bij een wandeling door de stad door een escorte begeleid. Officieele Italiaansche mobilisatie Gistermiddag is het tiende mobilisatie communiqué van de Italiaansche regeering bekend eemaakt, dat het feitelijk uitbreken van de vijandelijkheden in Oost-Afrika aan kondigt. Het communiqué heeft den volgen den tekst: „Onder den druk van den krijgszuchtigen agressievt-n geest in Abessynië, die door de leiders en door die horden volken verstrekt wordt, welke sedert langen tijd met beslist heid den oorlog tegen Italië wenschen en die hem 1- lang hebben voorbereid, vormt de algemeene mobilisat:e in Abessynië een directe en nmiddellijke bedreiging voor de troepen in onze beid: koloniën. Deze bedreiging wordt vergroot door het feit, dat de vorming van een neutrale zone volgens de beweringen uit Addis Abeba, in werkelijkheid slechts een strategische maat regel beteekent, die erop neerkomt de Abes sijnsche troepen beter voor aanvalsdoelein den voor te bereiden. De voortdurende en bloedige agressiviteit, die Italië "edert 40 jaren heeft moeten ver dragen, neemt steeds grooteren omvang en steeds verdere draagwijdte aan en onthult ADI Oegei, a|oiaodiS> "Adigoat IAICSOEM ADOWA(ADOEA) -éf- 0NrSC.WEPING«b UAYEW Algemeene Basis De omgeving van Adoea en Adrigat, toac eerste Italiaansche aanvallen hebben plaats gehad. VAANDELS-VLAGGEN C. M.V. DIEMEN DORDRECHT MEDAILLES BEKERS KRANSEN NIEUWS VOORNAAMSTE Dit nummer bestaat uit VIER bladert De Negus heeft te Genève geprotesteerd tegen het bombardement van Adoea, waarbij de roode-kruis gebouwen het eerste doet zouden geweest zijn. In Addis Abeba gaan geruchten over eert Italiaansche nederlaag in het noorden, die niet bevestigd, zijn. Hedenmiddao is het werkkamp „Eerde* van de Centrale voor. Werkloozenzorg bij Ommen geopend. In verschillende gemeenten van de provin* cie Utrecht hebben gister luchtbeschermings. oefeningen plaats gehad. j Gisteren heeft de proefrit plaats gehad met de electrische trein Amsterdam—Zand* Solliciteeren II. door Dr Joh. H. Scheurer» Ernstia verkeersongeluk bij Baarn, De 3 O clob er-feest en te Leiden. d donkre wolken Jagen 7.00 mak" lülc slippen FISIC gaat nooit uit den wee, dat 13 wat wü U tippen ra.-, star FiLï ROTTERDAM, WESTZEEDIJK 33, Telefoon 55951 de ernstige en onmiddellijk te verwachteiï gevaren, vaarop de meest elementaire be ginselen der veiligheid dwingen te reageer De opperste legerleiding van Eritrea heeft derhalve bevel gekregen, zich dienovereen- komstig te gedragen. De Italiaansche troe- pen staan derhalve op het punt eenige voor* uitgeschoven stellingen aan gene zijde van onze tot dusver bezette linie in te nemen"» I Geen Hommen, doch pamfletten? De bijzondere correspondent van hef „Journal" telegrafeert uit Asmara, dat het 14de en 15de eskader bommenwerpers, die Donderdagochtend naar Adoea waren ver- trokken, geen bommen hadden moeten wer pen, doch proclamaties voor de burgerbevol king. Geen bommen op burgerbevolking Een hooge ambtenaar van de Italiaansche ambassade heeft in verband met de berich ten over het bombardement uit de lucht van Adoea met nadruk verklaard, dat Mus solini aan de Italiaansche troepen instructie heeft gegeven onder geen beding plaatsen met een burgerbevolking te bombardeeren. Gevechten in Ogaden Het telegraafagcntschap Radio meldt uit Addis Abeba, dat in het ministerie van oor log van Abessynië werd verklaard, dat Ita liaansche troepen ook zijn opgerukt naar Ogaden. Een voorhoede van 800 Abessijnen heeft ten Noorden van Wal Wal tegenstand ge boden en ernstige verliezen geleden. Volgens de laatste Reuterberichten uit Addis Abeba zouden de Italianen verder op rukken in de vlakte bij den berg Moessa Ali, zonder daarbij op ernstigen tegenstand te stuiten. De Abessijnsche tegenstand zou pas te verwachten zijn in de lager gelegeu deelen van het Vello-gcbergte. EEN PROCLAMATIE VAN GENERAAL DE BONO Naar het agentschap Stefani uit As mara verneemt, heeft de opperbevel hebber van de Italiaansche troepen in Oost-Afrika, generaal De Bono, in een oproep aan de bevolking medege deeld, dat hij zijn troepen bevel heeft gegeven de Mareb over te trekken en de gebieden van onderdanen van Ita lië te behoeden voor oorlogsschad en de bevolking van Tigre en andere gebieden die gevraagd hebben om het ingrijpen van Italië hulp te brengen. fZie vervolg Buitenland biz. 2J

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1