Het Bezuinigingsontwerp aangenomen ZEVENDE TOOGDAG VAN DE ARJA GOUD EN VUUR VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 TWEEDE KAMER DE ZIEKTEWETUITKEE- RING WORDT NIET VERLAAGD Capitulantenreglement Wijzi ging der Dienstplicht Verkeers coördinatie Stortingen O. en I.- fonds Installatie Mr. L. A. Donker Het Bezuinigingsontwerp is W< in den laten middag door de Kamer met flinke meerderheid aangenomen; 51 tegen 23 stond het. Tegengestemd werd door de soc.-dem. en communisten en voorts door de hee- ren Arts, v. Houten en Lingbeek. Laatst genoemde parasiteerde daarbij, naai' eigen verklaring, op het feit, dat het tusschen het Kabinet en de Katholieke fractie weer in orde is. Op hoog peil dunkt ons een dergelijk, politiek beleid niet te staan. Intusschen de eerste hindernis is thans genomen. 1-Iet ging niet moeilijk, Ma#r eind goed, al goed. Na het min of meer epineuse debat, dat tie vorige week plaats had naar aanleiding van het weder in behandeling nemen van liet wetsontwerp „Verlaging van de open bare uitgaven" heeft de Kamer on nisken- baar gang achter het werk gezet. In drie zittingen, waaronder een -avond zitting, is het wetsontwerp afgedaan. De geneigdheid om de Regeering te vol gen bleek bij 't overgroote deel der Kamer aanwezig. Gevolg daarvan was, dat het debat geen felle momenten had en zelfs de genen, die bezwaren hadden tegen zekere onderdeden, met groote gematigdheid op traden. Hoe de stemming was, bleek duidelijk bij de verklaring van prof. Aalberse, waarin hij Dinsdag het stemmen tegen de motie- ,v. d. Tempel welke de belichaming was van het verzet tegen de voorgenomen sala risverlaging voor de rijksambtenaren heeft gemotiveerd op formeele, maar overi gens zeer juiste gronden. Ditmaal was er geen gehoon bij de soc.- dem., gelijk vroeger wel eens het geval was, toen de R.K. fractie niet altijd het stand punt innam, dat zij thans tot het .hare ge maakt heeft. Trouwens ook van soc.-dem. zijde is men overtuigd, dat aan bezuiniging niet te ontkomen valt, al verschilt men met de Regecring over de methode. En in het „Plan van den Arbeid" komt bij de 40-urige werk week ook loonsverlaging aan de orde, ter wijl niet weinigen in dien kring voorstan ders zijn van de „loonsverlaging met een blinddoek", die devaluatie heet. Ze zeggen het er ook wel bij de devaluatie noodig te achten, omdat ze loonsverlaging als abso luut noodzakelijk beschouwen en deze deva luatie 't gemakkelijkst, wijl gecamoufleerd plaats heeft. De motie-v. d. Tempel bracht het slechts tot 25 stemmen; er waren 56 tegenstanders. Het eenheidsfront der voorstanders bestond ditmaal uit 20 soc.-dem., 3 communisten en de heeren v. Houten en Arts. De heeren (kennen elkaar in dit opzicht reeds lang en bij het ontbreken van alle verantwoorde lijkheid kuiinen ze zich dit zinledig gebaar veroorloven. Voor de Regeering ging het bij deze zaak om f10 millioen, terwijl andere publiek rechtelijke lichamen eveneens een zeer be langrijke besparing op hun salarisuitgaven zullen verkrijgen. Het deed ons genoegen, dat de heer Aal berse eens gewezen heeft op het groote ge vaar, dat er in gelegen is, wanneer liet parlement op den stoel der Regeering zich tracht te dringen. We hopen, dat in ieder geval in dit opzicht de consekwentie zal worden betracht. Absurditeiten zijn hierbij uitgesloten. Overzien we het debat bij de verschil de afdeelingen van het Bezuinigingsont werp, dan zit er weinig stof tot na-beschou wen in. Bijna zou men de vraag kunnen stellen of de gedachtenwisseling niet nog korter had kunnen zijn. Ons bedunkens wel. Er waren trouwens niet zooveel haken en oogen overgebleven. Bij de Armenraden was maar weinig te genstand meer, nu zeer zorgvuldig zal den nagegaan welke voor opheffing in aan merking kunnen komen. De combinatie van functies in kleine meenten was zoo natuurlijk, dat slechts drie tegenstanders konden worden gecon stateerd, die geen beteekenis hadden tegen over de 72 voorstemmers. De zwartkijkerij van Mevr. de Vries— Bruins bij allerlei onderwerpen met een medischen kant is al zoo gewoon, dat het zou verbazen, indien ze eens een enkele maal daarbij niet het woord voerde. Zij handhaafde haar stijl tot het laatste toe. Wat de conversie van leeningen en de belegging van gelden der rijksfondsen be treft, kon de Regeering gemakkelijk haar wenscli verkrijgen. De behandeling van het Capitulanten reglement en de wijziging van de Dienst plichtwet namen vrij geruimen tijd in slag. Met vlag en wimpel gingen echter de rcgccringsvoorstellen er door. Onder de machtigingen bij Waterstaat werd wel lang gesproken, maar de berg baarde een muisje. De nieuwe minister van Sociale Zaken Mi\ Slingenberg. onderging gistermiddag den ministerieelen vuurdoop. Bij zijn afdeeling trof hij het niet. Bij het voorstel om de maximumuitkee- ring krachtens de Ziektewet te verminde ren van 80 op 70 was er zoo eenstemmig verzet in de Kamer, dat de minister moei lijk anders kon doen, dan dit punt terug nemen. Hij deed dat dan ook, onder mede- decling evenwel, dat de Regeering zal zoe ken naar een regeling, waardoor tegemoet gekomen wordt aan de geuite bezwaren, welke voor een belangrijk deel verband hielden met de hier en daar sterk verlaag de looncn. Als gevolg daarvan zou de uit- keering al te zeer verminderen. Overigens sloeg de minister zich er vlot doorheen. Even later kon het wetsontwerp in stem ming komen met het reeds vermelde re sultaat: 51—23. De Regeering kon tevreden zijn. De overige punten der agenda werden in snel tempo afgedaan. Bij een, er van ont popte de heer Wijnkoop zich als vriend van den Volkenbond. Natuurlijk op order van Moskou zag hij er nu een vredesmid- del in, dat steun verdient. De heeren heb ben wel eens uit een ander vaatje getapt. De heer Duymaer v. Twist kon niet na laten den bolsjewiek bij het scheiden van de markt het testimonium mee te geven: eind goed al goed. De Kamer is uiteengegaan tot nader bij eenroeping. Volgende weck onderzoekt zij de Rijksbegrooting in de afdeelingen. Bij den aanvang der vergadering is Mr. L. A. Donker (soc.-dem.) als lid der Kamer geïnstalleerd. Toespraak Minister De Wilde, Minister De Wilde, met een donderen de ovatie begroet, verklaarde dat het hem buitengewoon veel genoegen deed deze samen komst bij te wo nen. Voor jonge lui is deze tijd moeilijk, maar interessant. Men zegt wel eens, dat 't medeleven onder de jongeren is verminderd. Spr. is het met deze beschouwing allerminst eens en Terinnerde aan den strijd voor on Minister de Wilde partij, 30 en 40 jaar EEN OPROEP TOT EENDRACHT EN SAAMHOORIGHEID Mr. De Wilde spreekt de Jongeren toe. Mr. Bijleveld waarschuwt tegen het niet onderkennen van geestelijke gevaren MORGENVERGADERING Woensdagmorgen is te Hilversum aangevan gen de Zevende Toogdag van de A.R.J.A., die druk bezocht was. Bloemen en vaandels vroolijkten de zaal op en er heerschte al dadelijk een prettige stemming. Na de opening, waarvan wij reeds mel ding hebben gemaakt, heeft voorzitter, mr dr Joh. H. S cli eurer, van Amersfoort, een bijzonder woord van welkom gesproken tot mr G. A. Diepenhorst, den nieuw opge treden voorzitter van het Verband van A.R. Propagandaclubs; Ds M. van Grieken, na mens het Centraal Comité van A.R. Kies- vereenigingen, alsmede tot Ds Ph. C. van der Vliet, van Utrecht, een van de oprich ters van de A.R.J.A. De voorzitter deelde mede, dat in het Col lege van Raadslieden benoemd is mej. T. Kok, hoofdbestuurslid van den Bond van Geref. Meisjesvereenigingen. Samenwerking Mr G. A. Diepenhorst heeft de ver gadering namens l'.fct Verband van A. R. Propagandaclubs toegesproken. Hij wees er op, dat in de wereld niets in wezen is anderd va geen de Heili ge Schrift ons leert. God wil ons doen in zien, dat de diepste levens beginselen dier Schrift alleen houvast geven. Op de A.R. partij heeft 't vroeger des wege steenen geregend. Aan onze opvatting op het gebied van defensie, gezag en straf recht wordt Mr G. A. Diepenhorst evenwel door vele tegenstanders min of meer recht gedaan. Daarom biedt deze tijd schitterende kansen voor onze A.R. propa ganda en spr. vertrouwt, dat Arja èn het Verband van A.R. Propagandaclubs in har monie zullen samenwerken tot bloei van ons partijleven, tot eere Gods. De voorzitter dankte mr Diepenhorst v< dit woord en verklaarde hiermede van liar- te in te stemmen. Ingekomen waren telegrammen of brie- in van dr H. Co lijn, den heer J. Schou ten, mr. dr W J. Noteboom, de C.H. Jongerengroep, eenige A.R. Kamerleden enz Op voorstel van den voorzitter zijn tele grammen gezonden naar H. M. de Ko ningin, Dr. H. Colijn en den heer J. Schou- Na het besluit tot verzending van eerstgenoemd telegram zong de vergade ring het 6e couplet van het Wilhelmus. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. L. de Bruyne, van Zwolle, is zonder bespreking goedgekeurd, hetgeen ook geschiedde met he.t financieel verslag van den penningmeester en den admini strateur van het orgaan. Beide heeren, Dr. C. Beekenkamp en E. van Ruller, werden gedechargeerd. Als plaats voor den volgenden toogd: Apeldoorn aangewezen. Rotterdam werd ook genoemd, maar kon niet in aanmer king komen, want, zei de voorzitter, daar geen enkele A.R.J.A.-club. In eendracht voorwaarts. Aan het einde van de morgenvergade- ring heeft de heer A. J. Dekker, voor ganger van de Ned. Herv. Evangelisatie te Oudshoorn, de Arjanen toegesproken. Spreker wekte de vergadering op tot trouw aan het A.R. beginsel en tot stand vastigheid. In dezen tijd van nood mag niemand achterblijven. Velen geven de voorkeur aan politieke kwakzalverij boven beproefde staatsmanswijsheid. Daarop roept spr. op tot eendracht en saamhoorigheid. Deze eendracht is de beste verdediging te genover de Absalomstaktick van hen die van alles beloven zonder eenige verant woordelijkheid. In voor- en tegenspoed gaat het evenwel om beginselen, de ware A.R. zal zich hierin oefenen en volharden. Daarom wekte spr. de Arjanen op tot eendracht onder de beproefde leiding. Ge zonde kritiek wordt zoo niet uitgesloten. Nooit mogen de kerkmuren het onderling vertrouwen ondermijnen. Eendracht vraagt zelfverloochening, offers en beginseltrouw- Tot die eendracht wekte spr. in warme be woordingen op, welke oproep de vergade ring beantwoordde met het staande zingen van Da Costa's strijdlied „Zij zullen het niet hebben". Aan de hierna volgende koffietafel is het woord gevoerd door Ds. M. van Grie ken, Dr. C. Beckenkamp, Mej. B. v. d. Berg, Ds. P. C h. van d e r V 1 i e t en eenige andere sprekers. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering was aanwezig de Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wi 1 d e. Voorts Ds. H. A. Geus van De Bilt, Prof. Dr. J. S eve rijn van Utrecht, Prof. Dr. J. W. Geels, H. B ij 1 e v e 1 d. Namens de drie A. R. kiesvereenigingen te Hilversum heeft Mr. F. H. J. W e s- terveld de Arjanen begroet. Hij hoopte dat deze dag de jonge A. R. moge aan sporen tot verder gaande studie, van onze beginselen, die zoo broodnoodig is. geleden. Er is veel veranderd, ook op gees telijk gebied. A. R. moeten zich hiervan re kenschap geven en zich voortdurend be zinnen op de veranderingen, die wij alom waarnemen. Het doet Z.Exc. genoegen, dat in deze kring zooveel lust is tot de studie 'oor de A. R. beginselen, die democratisch zijn en daarom de vrijheid voorstaan. De ruchten van deze studie moeten, eindigde Spr., onder het \olk worden gebracht. Hierna heeft Dr. L. W. G. Schol ten, in Utrecht, gerefereerd over het onder werp: „Wat dunkt u van ons parle- m e n t". Na dit referaat, hetwelk wij reeds in tenso vermeldden, ontspon zich een geani meerde' discussie, waarop Dr. Scholten uit voerig van repliek diende. Toespraak Mr. H. Bijleveld Onder daverend applaus trad op namens het Centraal Comité van A. R. Kiesvereeni gingen Mr. H. B ij 1 e v e 1 d. Deze spreker wees op het geloof aan de schepping derhouding van alle dingen, waaruit ook voor jonge menschen de consequentie voort- loeit van de gehoorzaamheid aan Gods ge- Prof. Geels aan, waarvoor mr Scheurer met een hartelijk, opwekkend woord dankte, Het slotwoord sprak prof. dr J. W. G e e Is hoogleeraar aan de Theol. School te Apel doorn, over De A.R.J.A-jeugd in de branding. Branding, zei spr., is strijd, tegenstand, leven. Dat karakteriseert de A.R.J.A., die in deze mooie tijd een roeping heeft te vervul len. In deze tijd om te leven heeft de A.R.J.A. zich voor te bereiden, om later den strijd der vaderen voort te zetten. Een geweldige golfslag is nu de N.S.B., die heel belangrijk schijnt maar spr. verge lijkt deN.S.B.jnet een sneeuwpop, die In de zon versmelt. De N.S.B. is on-Schriftuurlijk en anti-Oranje; deze beweging is vrucht van het oude ratio nalisme. Tegen deze beginselen heeft de A.R.J.A. positie te kiezen en daarom heeft zij de A.R. beginselen te onderzoeken. De S.G.P. is een antagonisme; van" de C.D.U. hoopt spr., dat zij eerlang de wapens zal neerleggen en weer mede zal werken aan do aloude strijd. Onze kracht, besloot spr., ligt evenals in de dagen van Groen ,in ons isolement, in onze beginselen. De formatie van jonge helden riep spr. toe: met enthousiasme al leen komen wij er niet. Het schip van onze A.R. moet zeewaardig zijn en daarom heb ben wij ons, zei spr., te verdiepen in de eigen historie. Moge God, wenschte spr. ten slotte, den geest der jongeren verwakkeren en hen binden aan Zijn Woord. Met dankzegging door prof. G e e Is is deze welgeslaagde toogdag geëindigd. Velen maakten gebruik van de gelegen heid om het Hilversumsche stadhuis te be zichtigen. boden. Dat doet ook in donkere tijden het licht zien. Dat A. R. belijden stelt ook den jongeren den eisch om mede-arbeiders Gods te zijn. Spr. waarschuwde voor vadsigheid, die geestelijke gevaren niet onder kent. Van 'harte verheugt het C. C. zich over het werk van de Arja's, in dank aan God. Moge Hij u zegenen bij al uw arbeid, eindigde Spr. zijn met groote aandacht beluisterd woord. Ingekomen telegrammen De voorzitter deed medcdeeling van een ingekomen danktelegram van H. M. de Ko ningin, hetwelk de vergadering staande aanhoorde en begroette met een driewerf „Leve de Koningin". Voorts waren ter tafel een danktelegram van den heer J. Schoiltcn en een telegrafi sche zegenwensch van de Kamerleden Mr. van Dijken, Wielinga en Ds. v. d. Zaal. Installatie nieuwe voorzitter De voorzitter installeerde nu de beide nieuwe bestuursleden, den heer T. Spaan als afgevaardigde van de studentenclubs, en Dr. L. W. G .S c h o 11 e n als voorzitter. Met hartelijke woorden heeft Mr Sch rer de leiding van de nationale organisa tie der A.R.J.A. aan zijn opvolger toever trouwd. Huldiging aftredende voorzitter De tweede voorzitter van de A.R.J.A, burgemeester Boot, van Winsum, heeft den afgetreden voorzitter gehuldigd, die van den aanvang af als zoodanig heeft gediend. De A.R.J.A., zei spr., is juist op tijd gekomen en is uit den nood geboren. Den pionier van de A.R.J.A. bood spr, het gouden A.R.J.A.-insigne GEMENGD NIEUWS IN VLAMMEN GEHULD Toen een zekere van Dongen uit O os- terhout, knecht in dienst van schilder Suyt te Dongen bezig was e/am het dak van de looierij van de firma Koks, sprong plotseling de benzinelamp, die hij in de hand had uiteen en geraakte hij in brand. In zijn angst sprong hij van het ongeveer tien meter hooge gebouw op het grasveld. Toevallig had de heer van der Assen van uit zijn huis het ongeval gezien. Hij kwam ijlings toeloopen om met zijn jas de vlam men te bluschen. De schilder bekwam door zijn val ernstige inwendige kneuzingen en werd naar het gasthuis verroerd. Zijn toestand is thans redelijk -wtefl. ONTZETTEND ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG BIJ nootdorp; Dieseltrein vermorzelt een 25-jarigen man en een 12-jarigen jongen Men meldt ons uit Nootdorp: Gistermorgen te omstreeks 8 uur is op den onbewaakten overweg in den Achterweg alhier een vreeselijk ongeluk gebeurd. Op dat tijdstip passeerde de 25-jarige W. J. van der E. met zijn melk- auto den overweg. De auto werd gegre pen door den op dat oogenblik voorbij komenden Dieseltrein in de richting Den Haag en ongeveer 150 M. meegesleurd. De auto met melkbussen werd totaal vernield. De bestuurder, alsmede een naast hem zittende jongen van 12 jaar, A. van D.,: werden vermorzeld. De eerste wagon van den Dieseltrein.1 ontspoorde. De politie was direct aan wezig. Onder leiding van den burgemeester werd het terrein afgezet. Een aantal ruiten van den Dieseltrein zijn gebroken, terwijl de trein aan de voorzijde zwaar werd gehavend. Een ziekenauto welke direct ter plaatse was, vervoerde de lijken naar het zieken huis aan den Zuidwal te Den Haag. DE MOORD OP SONJA BEUGELTAS VEROORDEELING TOT LEVENSLANG Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den pakhuis knecht E. P., die op Augustus 1934 in een bananenpakhuis op het Walerlocplein te Am sterdam de 8-jarige Son ja Beugeltas heeft vermoord na het plegen van een zedenmis drijf. Het Hof veroordeelde den man evenals de rechtbank, hoewel op andere gronden, tot levenslange gevangenisstraf. Het Hof veroordeelde verdachte wegens doodslag voorafgegaan door een strafbaar feit en gepleegd met het oogmerk om bij bestraffing aan zichzelf straffeloosheid te verzekeren, tot levenslange gevangenisstraf. Ook de procureur-generaal had levenslange gevangenisstraf gerequireerd. DE DOODSLAG TE AARLANDERVEEN De officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank eischte' gister in dé: zaak van den 21-jarigen los-arbèitier J. B;, uit Aarlander- veen, die in deir ivond wan den Eersten Pinksterdag te Alphen den 40-jarigen fa brieksarbeider T. van Soest met een mes in de hals stak, tengevolge waarvan deze on middellijk is overleden, ter zake van zware mishandeling met doodelijken afloop, twee jaar 'gevangenisstraf. Woensdagavond is de wedstrijd om, het wereldkampioenschap schaken ïusschen Euwe en Aljechin officieel geopendTijdens de openingsrede van den heer Jüdas (Fransch consul): Van rechts naar links: Th. A. M. Ticket; Dr. Max Euwe; G. v. Dam; burge meester De yiugt; Minister. Slotemaker. de Bruine; L. Judas; Dr. Aljechin en E. Harten Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS door Paul Hutehens (8 Betty, die zich" af vroeg wat ze bedoelde met te zeggen dat ze haar niet voor morgen verwachtten, wilde juist antwoorden, maar Mevrouw Raynor ging al verder: „Het was heel aardig van Meneer Wadlcy U te sturen en wij hebben U hard noodig. Nadat juffrouw Rose weggegaan is, hebben wij 't met een heel middelmatige begeleiding moeten stellen, maar nu U gekomen bent, weet ik zeker, dat onze muziek veel beter zal zijn. De jongens zijn gewend aan twee piano's en 't lijkt wel of we dan altijd een veel betere meeting hebben als er twee zijn." „Ik ben bang, dat ik 't niet ben, die U verwacht," begon Betty. „O ja, dat bent U; aan de aanbeveling van Meneer Wadley hebben we genoeg. Nu, rust U maar eens uit, dan zal ik U roepen als de lunch klaar is. De badkamer is hier vlak bij." En voor Betty kon antwoorden was Mevrouw Raynor weggegaan, en had de deur gesloten. „Wat een beminnelijke dame," dacht Betty toen ze luisterde naar de voetstappen van haar gastvrouw op de gang. Nog even dacht Betty over de innemende persoonlijkheid van haar gast vrouw voordat haar gedachten zich weer bezighielden in twijfel en verwon dering, met de vreemde situatie, waarin ze zelf ver keerde. Haar eerste impuls was haar nieuwe vriendin achterna te rennen en haar te zeggen, dat zij niet de persoon was, die zij verwaohtten, maar toen ze .vermoeid rond keek in de kamer, en de rustige, vriendelijke atmosfeer er van in zich op nam, verlangde ze met haar heele ziel dat ze zou mogen blijven, al was het maar een klein poosje. Ze was hier veilig, en het meisje, dat ze verwaohtten zou pas morgen komen. Morgen scheen nog zoo ver weg, en daar het heden zoo vol was met verwarrende vragen en de toekomst zoo donker en onzeker, wilde Betty het openbaren van haar identiteit maar liefst uit stellen, totdat ze dat noodzakelijk doen moest. Wat had Mevrouw Raynor gezegd over het spelen op een van twee piano's? Ze zou graag voor hen spelen, wie ze ook waren, en ze kon ze helpen zingen ook. Misschien was het een Zondagsschool voor jongens ergens in de stad. En Meneer Raynor was een dominee! Ja, dat zou waarschijnlijk het geval zijn. Dat zou haar gelegenheid geven haar muzikale talent te gebruiken. Ze verlangde er naar op de een of andere manier te helpen, en ze wilde dat zij maar in dit mooie huis mocht wonen, en gelegenheid hebben haar gave te gebruiken voor een goed doel. Toen ze daar over nadacht leek 't haar, dat ze altijd naar zoo iets verlangd had. Haar meisjesdroomen kwamen weer tot haar en ze beleefde weer die gelukkige dagen met haar moeder in haar oude huis en die blijde Zondagen in de kleine kerk. Die dagen, hoewel 't dagen van ontbering en zorg geweest waren, vormden toch een dierbare herinnering. Waarom konden ze niet voortduren? Als die man maar niet gekomen was! Waarom was hij gekomen? Waarom had hij haar Moeder als zijn vrouw willen hebben? Moeder, lieve, lieve Moeder! Ze was nu weggegaan naar het groote onbekende. „1-Iet onbekende waarvan God alleen de sleutel houdt" dacht ze hardop. „En ik ben besloten op Hem te vertrouwen." Ze zag aan de muur een kleine, mooi omlijste wandtekst hangen: Wentel Uw weg op den Heere. Vertrouw op Hem, Hij zal het maken." Tranen kwamen langzaam te voorschijn. En langzaam sloten zich zware oogleden, vermoeide leden en zenuwen kwa men tot rust en Betty sliep. Een uur later ging ds deur zacht open, rustige yoetstappen naderden het slapende meisje en een poosje was het volkomen stil, terwijl oogen vol medegevoel en liefde keken naar het be traande gezichtje. Een oogenblik later werd de deur gesloten even zacht als die open gedaan was en de voetstappen gingen voorzichtig de trap af. HOOFDSTUK VI Rev. Walker T. Raynor was aan 't eind van zijn rede voor de Predikanten Vereeniging in het Centrale Y.M.C.A. Gebouw gekomen. Voor hem zat een vergadering van ongeveer 650 mannen luisterend in gespannen aandacht In hun verschillende gelaatsuitdrukkingen zou men kunnen lezen welk antwoord zij in hun ziel gaven op de bezielde woorden van den spreker. Deze dienaar van het kruis wist zijn woorden de kracht te geven- van gevleugelde pijlen. Zijn logica was streng, zijn stijl forsoh, maar toch buitengewoon mooi en gevoelig. Verder ging deze oude strijder voor het geloof. Het scheen wel alsof hij haast te onbarmhartig werd toen hij de schuld voor de vreeselijke onverschilligheid voor Christus' zaak den modernen predikant aanrekende. „Het is het modernisme op den kansel, het zijn de voortbrengselen van het modernisme op de hoogescholen, die meer dan iets anders de schuld dragen van deze verschrikkelijke vloek van onverschilligheid," toornde hij. „Het heeft de registers van de kerk gevuld met de namen van onbekeerde menschen, heeft het vuur van de zendings liefde uitgedoofd, heeft de bedehuizen voor een groot deel leeg gemaakt en de deuren er van gesloten op de avonden voor Gebedssamenkomsten en in ontelbare gevallen op Zondag avonden. Het heeft de deuren gesloten voor den Evangelist d?e den Bijbel predikt en in sommige gemeenten heeft men nooit van een ware bekeering gehoord." Sommigen onder 't gehoor huiverden bij die laatste zin, die klonk als een beschuldiging voor de luisteraars. De spreker ging verder: „Dit alles heeft het al moeilijker gemaakt om de kerk aan middelen te helpen zelfs alleen yoor het plaatselijke werk. Er is geld genoeg aanwezig, maar een onverschillig volk is nooit een goed-gevend volk. Armoede in de prediking brengt vroeger of later armoede in de financiën .van- de kerk. „Ook koude rechtzinnigheid is niet van veel grooter waarde dan modernisme. „De letter doodt". Een zwaard kan van goed metaal zijn maar van weinig waarde als het niet verstandig gebruikt wordt. Een hamer is als versiering weinig waard. Gooi Woord is als een hamer die rotsen breekt en als een snijdend zwaard. Er moet over 't algemeen meer gesneden en gebroken worden in de kerk. Het theater, de moderne literatuur, ons tegenwoordige op voedingssysteem en andere oorzaken zijn ook in groote mate schuldig aan de tegenwoordige religieuze onverschilligheid. Dat kan niet ontkend worden. Maar hpn bedwelmende invloed op de zielen is eenvoudiger te verklaren als we letten op de zondige natuur van den mensoh. Hij is geboren met misdadige neigingen en heeft een Verlosser noodig. We zullen hem nooit tot een edel leven kunnen opvoeden zonder het evangelie van Christus. De oude leugen dat de wereld beter wordt, is nog even bedriegelijk als altijd iemand zegt: We krijgen heusch hoe langer hoe beter misdadigers in de gevangenissen! Maar wat voor hoop geel: Hier hield de spreker op om zijn wooorden in ieders hart te doen indringen. Zijn oogen gingen over het auditorium als 't ware in verdediging tegenover ieder afwijkend standpunt en toch met een bedroefde uitdrukking om de verschrikkelijke waarheid, die hij gezegd had. Met groote ernst ging hij verder: „Van nature is de mensch niet meer in staat Goqs wil te doen dan een bloem met eèn vogel kan praten. Hij moet wedergeboren worden. Zijn cultuur en beschaving dienen alleen om zijn werkelijke toestand van verdorvenheid te bedekken en zijn eigenliefde te bedriegen totdat het zoover komt dat hij zichzelf aanbidt als God! [(Wordt ycrvolgd)'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11