Negus kondigt mobilisatie af! algemeene MAANDAG 30 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 DRIE DOCUMENTEN Vrijwel gelijktijdig hebben de drie voor naamste partijen in het Abessijnsche con flict de aandacht- der wereld gevraagd in flocumcnten, die hun positie vast stellen, en hun houding voor de toekomst zeggen le omlijnen, waarbij het den opmerkzamen lozer weer eens opnieuw in het oog hoe schjjnbaar veelzeggend en tevens te rughoudend woorden kunnen zijn. Terwijl in Rome de Ministerraad over den internationalen toestand beraadslaagde, heeft Keizer Haile Selassie I een telegram gezonden aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, waarin hij aankondigt dat Abessinië genoodzaak* is tot algemeene mo bilisatie over te gaan, gezien den dreigender, opmarsch der Italiaansohe troepen. Op zichzelf is dit nieuws niet wereldschokkend en vermoedelijk is de veronderstelling ge wettigd, dat deze papieren mobilisatie in een land, waar de kunst van het schrijven nog geen universeele vorderingen heeft ge maakt en bovendien de communicatiemid delen niet zoo heel up to date zijn, in zen dan ook niet veel meer beteekent dan een diplomatieke verplaatsing van schaak stukken. Wat aan oorlogsmaatregelen lr» de Abessjjnsche bergen en hoogvlakten t9 nemen viel, was, zooals algemeen bekend is, reeds lang in het stadium der uitvoering getreden, 's Keizers telegram heeft dan ook louter beteekenis als een nog eens herhaal den aandrang op den Volkenbond, om in het belang van den vrede tot het uiterste paraat te zijn. In dit verband trekt de aandacht een pas sus uit het communiqué van den Romein- schen Ministerraad, eveneens aan de Abes sijnsche troepenbewegingen gewijd, en waar in wordt geconstateerd, dat de maatregel van den Negus, zijn soldaten 30 K.M. tenig te trekken, niet ernstig kan genomen wor den, daar de bedoeling daarvan strategiscn en niet in de eerste plaats vredelievend Er zou mee worden beoogd, aan de Abes sijnsche eenheden sterkere stellingen te verschaffen, hetgeen overigens overeenkomt met wat' tal van internationale militair»1 experts reeds lang hadden voorspeld. Verder heeft Mussolini in zijn commu nique nogmaals verzekerd, dat hjj niet het .voornemen heeft, de Britsche belangen Oost-Afrika te benadeelen, een mededeeling, welke in de Engelsche pers vrij lakoniek ontvangen is, en met de opmerking beant woord, dat Engeland zijn voorzorgsmaatre gelen in de Middellandsche Zee en elders alleen treft als lid van den Volkenbond Aan Mussolini's bereidheid tot onderhande lingen, buiten het Geneefsche milieu om, schijnt men geen bijzondere waarde ta hechten, hetgeen trouwens, na alles .Van dien aard reeds heeft plaats gehad, weinig verwonderlijk is. Tenslotte heeft dan plaats gehad een der de publicatie, naimlijk van het Britsche antwoord aan Frankrjjk, over de houding doör Engeland aan te nemen bij een even tueel opdoemend Europeesch conflict. In dit antwoord, dat zeer omzichtig is zooals men dit trouwens van de taal der Britsche diplomaten sinds lang gewend wordt schijnbaar en passant medegedeeld, dat de Britsche vaardigheid voor den Vol kenbond in het onderhavige geval het Italiaansch-Abessijnsche gebeuren, niet door het veilig stellen der Britsche belan gen is geïnspireerd. Deze opvatting wordt als een volkomen misvatting gediskwalifi ceerd, niets zou verder van de waarheid .verwijderd zijn. Het vertrouwen in den Volkenbond, zoo eindigt de Britsche Minister zijn betoog aan Lavals adres, en het optreden van dit Insti tuut bjj internationale conflicten, moet ech ter collectief zijn. Wanneer, om der wille van den vrede, risico moet worden aan vaard, dat moet dit door allen geschieden. Zoolang de Volkenbond zijn bestaan recht vaardigt door eigen voorbeeld, zullen de Britsche regeering en het Britsche volk zich met al zijn beginselen vereenzelvigen. Ziezoo, nu weten zoowel Parijs als Addis Abeba nog eens opnieuw, hoe het met En geland staat; zijn belangen liggen voorloo- pig in de lijn der Volkenbondsbelangen. Zoo het met de overige participanten-in-spe aan Volkenbondssancties evenzoo gesteld was, zou de naaste toekomst minder raad selachtig zjjn. Er wordt echter, naar wij vermoeden, op sommige kanselarijen nog overlegd ennagerekend!. Belangrijke verklaring op komstl De Kamer- en Senaatscommissie voor bui- tenlandsche zaken zijn bijeengeroepen voor een gemeenschappelijke zitting op Woensdag October. Op de agenda staat, naar de bladen mel den, een belangrijke verklaring van den minister-president en minister van buiten- la ndsche zaken Van Zeeland over den buiten landschen politieken toestand. DE MOORD OP KONING ALEXANDER Wordt binnenkort berecht Nu het Hof van Cassatie het door drie Kroaten ingediende bezwaar tegen de com petentie der aangewezen rechtbank heeft af gewezen, zal binnenkort te Aix het proces beginnen tegen de zeven van medeplichtig heid aan den moordaanslag op Koning Alexander van Joago-SIavië en den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken Barthou te Marseille beschuldigden. De eerste beschuldigde, de moordenaaar Volitsjko, werd enkele seconden na den aan slag door politiebeambten neergeschoten. De drie andere Kroatische beklaagden, die zich te Marseille in arrest bevinden, zijn Kralj, de chauffeur Pospisjil en de landbouwer De student Kwaterni en Dr Pawelitsj be vinden zich in de gevangenis te Turijn, dooli zijn niet uitgeleverd, terwijl Iwan Perze- witsj zich te Weenen bevindt. Bij het proces zullen 160 getuigen gehoord worden. i Romeinsche Ministerraad handhaaft Italië's positie Bereid tot onderhandelen, doch buiten Genève om Naar uit Addis Abeba wordt gemeld, heeft de Keizer van Abessynië in een telegram aan den Volkenbond ver klaard, dat hij niet langer een algemeene mobilisatie kan uit stellen, met het oog op de voortdurende versterking van het Italiaansche leger in Oost- Afrika. Dit telegram luidt als volgt Vastbesloten den vrede in Abes sinië te handhaven willen wy voortgaan om met den Raad sa men te werken by het zoeken naar een vredelievende by legging van het geschil, welke in overeenstem ming is met het Volkenbondspact. Wy willen echter de aandacht van den Raad vestigen op den steeds toenemenden ernst van den drei genden Italiaanschen inval, die voortspruit uit de aanhoudende troepenversterkingen en de andere oorlogsvoorbereidingen, waarmede de Italiaansche regeering, on danks onze vredelievende houding, voortgaat. Ernstig smeeken wy den Raad zoo spoedig mogelyk alle voorzorgen tegen den Italiaanschen inval te nemen,, daar de omstan digheden zoo zjjn geworden, dat wij onze verplichtingen zouden verzaken, wanneer wy nog langer de algeheele mobilisatie, noodig voor de verdediging van ons va derland, zouden uitstellen. Onze voorgenomen mobilisatie zal onze vorige legerbevelen om de troepen 30 'K.M. van de grens terug te trekken, niet aantasten en wjj herhalen onze vastbeslotenheid om met den Volkenbond onder alle omstandigheden te blyven samen werken. Uit Genève wordt in verband hiermede ge meld. dat de secretaris generaal van den Volkenbond, Avenol, dit telegram ontvan gen en het na overleg met Litwinof heeft doen toekomen aan alle leden van den Vol kenbondsraad.' In Genève acht men het waarschijnlijk, dat een zitting van den Volkenbondsraad bijeengeroepen zal worden. Aangezien de Commissie van Dertien in feite den Volken bondsraad vormt (met uitzondering van Italië en Abessynië) is het mogelijk den Raad terstond bijeen te roepen. Eden be vindt zich nog in de omgeving van Genève. Laval is weliswaar afwezig, maar Frank rijk zou door Massigli kunnen worden ver tegenwoordigd. In Volkenbondskrlnpen wijst men er op, dat het noodzakelijk is, een aantal Vol kenbondswaarnemers naar Abessynië te zenden voor het vaststellen van de verant woordelijkheid voor een aanval. Deze kwestie wordt thans nog steeds door de Commissie van Dertien overwogen De Italiaansche Ministerraad, welkè Za terdag opnieuw bijeen is geweest, heeft ten aanzien van de verklaringen van Musso lini over het Abessijnsche geschil het vol gende communiqué uitgegeven: «Allen, die van goeden wil zijn, hebben het recht van Italië tot afwijzing van de voorstellen der commissie van vijf erkend. De voorstellen hebben op geenerlei wijze rekening gehouden met de noodzakelijk heid van expansie en veliigheid voor Italië, maar zij hebben volkomen alle verdragen genegeerd, die op verschillende tijdstippen tusschen 1889 en 1906 en later tot i925 den voorrang der Italiaansche belangen in Abes synië hebben erkend. De Italiaansche ra- geering zal geen initiatief nemen in een gebied waar haar rechten miskend worden. Anderzijds heeft Abessynië in de dagen, waarin de Volkenbond zich heeft ingemet seld in het formeele labyrinth der proce dure, de mobilisatie van al zijn strijd krachten voltooid met het doel, de Ita liaansche koloniën ae~ te vallen. De door de Negus gedane mede- deeling betreffende het terugtrekken zijner troepen tot 30 K.M. van de grens kan door de Italiaansche regeering en door geen enkele regeering, die dien naam waardig is, ernstig worden op gevat. Deze maatregel heeft een stra tegisch doel en niet een doel, dat ge richt is op het behoud van den vrede: de voorbereidingen in het binnenland en de versterking der stellingen moe ten beter gecamoufleerd worden. Met 't oog op deze situatie heeft de ver scheping van onze divisies in de laat ste dagen een aanzienlijk versneld tempo aangenomen." Richtlijnen voor de naaste toekomst. De Ministerraad heeft de richtlijnen voor zijn houding in de naaste toekomst als volgt vastgelegd: 1. Italië zal den Volkenbond niet verlaten tot op den dag, waarop de Volkenbond zelf in vollen omvang de verantwoordelijkheid op zich zal hebben genomen voor „maatregelen" die Italië treffen. 2. Na de harleljjke woorden van de Schriftelijke boodschap van Iloare die de Engelsche ambassadeur heeft over handigd, verklaart de ministerraad nog eens, zooals reeds te Bolzano ge schied is, dat de Italiaansche politiek noch middellijk noch onmiddellijk streeft naar het bereiken van doelstel- stellingen, die de belangen van Enge land zouden kunnen schaden. De Engelsche regecring is van 29 Ja nuari tot heden op de meest oprech te wijze op de hoogte gehouden van de koloniale doelstellingen der Itali aansche politiek en van de belangen, die die politiek inspireeren, belangen, die in bilaterale overeenkomsten door Engeland zelf zijn erkend. Ondanks alle anti-fascistische mystificaties, moet het Engelsche volk weten, dat de Italiaansche regeering de Britsche regeering heeft medegedeeld, bereid te zjjn tot het voeren van onderhande lingen over verdere overeenkomsten, die, voor zoover zij betreffen gerecht vaardigde belangen van Engeland in Oost-Afrika, een kalmeerende werking kunnen hebben. 3. De fascistische regeering verklaart op de meest plechtige wijze, dat zij alles zal vermijden wat het Itali aansch-Abessijnsche conflict overeen grooter gebied zou kunnen doen uit groeien. Voor de opheffing der zitting heeft de mi nisterraad een warmen groet en een op rechten gelukwensch doen toekomen aan de bevelhebbers en dc troepen der in Ervtrea tne. die in het moederland dienst doenpren en Somaliland staande divisies. Deze groet geldt ook alle Ttaliaansehe soldaten, die m het moederland dienst doen te land, ter zee en_in de lucht. ministerraad vestigt verder de dank- opmerkzaamheid der natie op de 30.000 arbeiders, die in enkele maandpn en onder buitengewoon moeiliike omstandigheden de 'oorbereiding van het wegennet in de beide Italiaansche L-^lonicn in Oost-Afrika heb oid Tenslotte neemt de ministerraad kennis van de rust en de discipline waarvan 't Itali aansche volh in deze zoo emotievolle da gen blijk geeft, een houding, die het ken merk van een sterk volk is. De ministerraad stelt vast, dat in dezen lijd van hoogspanning het Italiaansche volk dat in dertien jaren van fascistisch regime gevormd is, als één man achter de vaan der fascistische revolutie staat Dit zal het zeer binnenkort de wereld too rn door een civiele mobilisatie, die in de geschiedenis zonder voorbeeld zal zijn. Volkenbond verantwoordelijk gesteld De Italiaansche ministerraad is uiteen gegaan zonder dat een datum voor een volgende bijeenkomst is vastgesteld. Hij zal eerst weer vergaderen wanneer een nieuwe situatie is ontstaan in het conflict. tn een commentaar schrijft de „Giornale d'TtaMa", dat "men thans gekomen is in het stadium, dat duidelijk mor», worden g'spio- ken zonder dat men zich langer in vermoe dens mag verliezen Rij den Volkenbond alles te vinden, behalve rechtvaardigheid en onpartijdigheid jegens Italië. De sluiting van het Suez-kanaal en een economische blokkade zouden door Italië slechts kun- ■nrden beschouwd als onmiddellijke en ondubbelzinnige daden van oorlog, die als ziy>danig dan ook onverwijld ppn verdedi gingsoorlog tengevolge zouden hebben Naar Ttaliaansehe opvatting moet de strijd be perkt blijven tot. Oost-Afrika en tot de Tta- liaanseh-Abessijnsche betrekkingen. Voor uitbreiding van het conflict kan Italië nooit verantwoordelijk worden gesteld. De „Tribuna" noemt den arbeid van de commissie van dertien een comedie, die erger dan belachelijk, ja, gevaarlijk is. De Volkenbond heeft thans over zijn eigen lot te beslissen. Het meest belachelijke is ech ter, dat men meent Italië te kunnen inti- mideeren. De Volkenbondsactie van Enge land heeft alleen ten doel. de verplichtingen te doen vervallen, die Engeland vrijwillig in verdragen jegens Italië heeft aanvaard. De Volkenbond scheidt zijn eigen statuut, indien hij de militaire maatregelen van in geland in de Middellandsche Zee als sanc ties aanvaardt en bewust het artikel geert, krachtens hetwelk de onwaardigheid van Abessinië om langer lid van den Vol kenbond te zijn moet worden vastgesteld. Consulaat te Harrar gesloten Naar uit Addis Abeba gemeld wordt, het Italiaansche consulaat in Harrar geslo ten In de Abessijnsche hoofdstad ziet men hierin een uiterst ernstig voorteeken. Toch nog nieuwe besprekingen? De correspondent van Reuter te Genève bericht, dat het belangrijkste deel der Itar liaansche verklaring wordt gezien in de opmerking, dat de Italiaansche regeerini geen stappen zal doen op een gebied, waa. haar rechten zoozeer over het hoofd gezien zijn. Men neemt aan aldu? deze correspon dent, dat dit beteekent, dat Italië bereid is tot het voeren van onderhandelingen bui ten den Volkenbond. Dit zou dan een bevestiging zjjn van de berichten, vol gens welke reeds dergelijke stappen zouden worden gedaan. Vanzelfsprekend zal ieder accoord later de goedkeuring van Genève moeten hebben, daar Engeland standvastig heeft geweigerd drie-mogendhedenonderhandelingen te voe ren. Maar ieder voorstel, dat tot een rege ling-zou kunnen leiden, zou ernstig bestu deerd worden, onverschillig, langs welkin weg het wordt ingediend. Het feit, dat Italië wederom verklaart, den Volkenbond niet te zullen verlaten tenzij inderdaad tot sanc ties wordt berloten, bewijst, dat het on middellijk uitbreken van vijandelijkheden nwaarschijnlijk is. Tot Donderdag, aldus Vervolgt de Reuter-correspondent zouden geen besprekingen in het kader van den Volkenbond gevoerd worden. Dat zou de gelegenheid geven voor onderhan delingen, die misschien reeds buiten Genève om aan den gang zijn of ver wacht kunnen worden. Een nieuwe grondslag zou gevonden moeten wor den. Indien Engeland zou blijven weige ren drie-mogendbeden-onderhandelin- gen te voeren, zouden diplomatieke onderhandelingen de eenige oplossing zijn. De correspondent meldt verder, dat men te Genève gelooft, dat Mussolini door middel van den Franschen am bassadeur te Rome voorstellen zal doen toekomen aan Laval, die ze dan ter kennis van de Britsche regeering zou brengen. Dit zou echter alles zoo in het geheim geschieden, dat er zelfs geen fluistertoon zou worden verno men voordat er kans is op een rege ling. Tn dit verhand wordt het van belang ge acht, dat Eden zal deelnemen aan de eerst volgende Engelsche kabinetsz.itting, die a.s Dinsdag zal worden gehouden. Mussolini en Laval Op de vraag van een correspondent Van het. „Pet.it Journal" aan Mussolini, of gedu rende het bezoek van Laval aan Rome is ge sproken over dc deeling van Abessinië ant woordde Mussolini: „Natuurlijk niet, want Laval had met mij niets te bespreken, daar de kwestie immers reeds met Engeland regeld was Bij de bespreking der koloniale accoorden had Laval de economische rech ten van Frankrijk in de Abessijnsche spoor- wegzöne verdedigd. Ten aanzien van de mogelijkheid Van nieuwe drie-mogendhedenonder- handelingen had Mussolini tenslotte opgemerkt, dat het in den grond geno men het beste zou zijn, wanneer Enge land Italië de vrije hand liet, zooals het ook tegenover anderen gedaan heeft Er heerscht in Italië een stem ming van onoverwinnelijkheid. Het volk heeft de situatie begrepen. De aanvallen uit het buitenland hebben den trots van het Italiaansche volk slechts nog doen groeien, aldus besloot de Duce het interview. Deviezensmokkelari] aan de grenzen Aan de grens van Ventimiglia zijn de echt- genooten van de bekende Italiaansche voet ballers Scopelli en Guatti aangehouden in verband met het smokkelen van deviezen. Zij wilden twee millioen achthonderdduizend lire heimelijk naar het buitenland brengen. Zij reisden haar echtgenooten na, die reeds naar Frankrijk gevlucht waren om zich te onttrokken aan de militaire dienstplicht in Italië. De versterking van AlexandriS De Engelsche militaire voorbereidingen te Alexandrië nemen dagelijks grooteren om- ang aan. De voor de haven liggende vloot, die dertig eenheden sterk is, houdt voortdu rend oefeningen in samenwerking met de vliegtuigen. Afdeelingen gemotoriseerde troepen zijn uit gezonden om de kuststreek tusschen Alexan drië en de grens van Tripolis te bezetten. De geheele Egyptische Noordkust wordt permanent bewaakt door torpedojagers. Nieuwe troepentransporten Zaterdag zijn opnieuw 10.000 soldaten met bestemming naar Oost-Afrika uit de haven van Napels vertrokken. In den vroegen morgen koos de „Arabia" ie. '"es middags volgde de „Belvedere" met :n bataljon grenadiers en tanks. Onver wacht verscheen de kroonprins bij het ver trek van dit schip; hij heeft nl. in dit ba taljon dienst gedaan. De „Sauro" vertrok met 1200 man Later vertrokken nog de „Cesarea" met 3000 man en de .Lombardia" met 4.166 man, het groo'ste contingent, dat tot dusverre met een transportschip vervoerd is. Zondag kozen eveneen een viertal trans portschepen zee. Aan de Eritreesche grens Volgens te Addis Abeba ontvangen berich ten vinden groot e troepenbewegingen plaats van het Italiaansche leger aan de grens van Eritrea. In den strategischen driehoek Adioegri-Asmara-Senafe zouden 51.000 man, waarvan 31.000 kleurlingen, geconcentreerd zijn. Naar verder hier verluidt is men thans gereed gekomen met het 30 K.M. achteruit trekken van de Abessijnsche grenstroepen. In de eerstvolgende dagen verwacht men, dat de voor de bescherming van de spoorlijn Addis Abeba-Djiboeti bestemde Fransche troepen zullen arriveeren. Het vertrek van den Zweedschen generaal Virgin is uitgesteld tot Dinsdag a.s. Indien U zich onbehaaglijk voelt, Uw hoofd zw (baygs) Uw benen als lood zijn, zullen 1 a 2 Aspirin-tableHen M y U weer fit maken: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Uitsluitend verkrijgbaar In de orenie-bendbulsjes v. 20 tebl. 70 ets, en oranlezakles v. 2 tabl. i 10 de. i LONDENS ANTWOORD AAN PARIJS „ONWANKELBAAR TROUW AAN DEN VOLKENBOND" Collectief optreden echter eisch! Het Britsche Ministerie van Buitenland sche Zaken heeft Zondagavond het antwoord van Groot-Brittannië gepubliceerd op de on langs door Frankrijk gestelde vragen, hoeverre men in de toekomst zou kunnen rekenen op een daadwerkelijke en onmid dellij ke toepassing door Groot-Brittannië alle sancties krachtens artikel 16 van het Volkenbondsstatuut, voor het geval eenige Europeesclie staat zich zou schuldiig maken aan een niet uitgelokten aanval op et deren Europeeschen staat. In dit antwoord verwijst de Britsohe Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Sir Samuel Ho are naar de woorden door hem op 11 September te Genève gesproken, waarin hij verklaarde, dat de Britsche regeering bij niemand ten achter zou staan in haar vast besluit, naar de mate van haar vermogen de verplichtingen te vervullen, die uit de 1 palingen van het handvest voortspruiten. Ik voegde hieraan toe, aldus de Mi nister, dat de bewering of insinuatie, als zou deze houding om eendgerlei reden speciaal betrekking hebben op het Italiaansoh-Abessijnsch conflict, een volkomen misvatting zou zijn. In overeenstemming met zijn nauwkeurig omschreven formeele verplichtingen ver klaarde ik, en herhaal ik hier, dat de Volken bond en met hem Groot-Brittannië op de bres staan voor de collectieve handhaving van het handvest en in het bizonder van een vastberaden en collectieve tegenstand te gen iedere aanvalsstaat. Het is op deze laatste zin, dat ik speciaal de aandacht wenscht te vestigen. De Britsche regeering is ervan overtuigd, dat de Volkenbond, welke de eenige waar achtige hoop vormt voor de vermijding van de onzinnige rampen van het verleden en voor de verzekering van de wereldvrede in de toekomst door collectieve veiligheid, zich niet zelf tot onmacht zal doemen door een gebrek aan vertrouwen in zijn edgen idealen en door te weigeren naar deze idealen te handelen. Dit vertrouwen en dit optreden moeten echter collectief zijn. Dit is een zoo vitaal punt, dat ik hier ten 6lotte nog eens mijn te Genève gesproken woorden wil herhalen: „Wanneer om der wille van den vrede risico moet worden aanvaard, dan moet dit door allen geschieden. Zoolang de Volkenbond zijn bestaan rechtvaardigt door zijn eigen voor- beeld, zullen de Britsche regeering en het Britsche volk zich met al zijn be ginselen vereenzelvigen". KORT NIEUWS Zaterdag zijn de herfstmanoeuvres van het Zuid-Slavische leger begonnen, de groot ste sedert den wereldoorlog. Er nemen 60.000 aan deel. De Duitsche regeering heeft de mannen, die in 1914 geboren zijn, onder de wapenen geroepen, ten einde dienst te nemen bij de legervüegdienst, welke met andere eenheden van het leger in October zal worden opge bouwd, Rijkskanselier Hitier Heeft Zondag den Hongaarsohen premier Goemboes bij zich ontvangen. De beide staatslieden hadden een langdurig onderhoud, waarbij ook nister-president Goering aanwezig was. DE ITALIANEN IN OOST-AFRIKA. Boveneen kleurling onder handen van den Ookler bij het rondtrekkende hospitaal Onder; een bijzonder prettig oogenblik in het kamp; jle post brengt berichten van thuis. IN MEMELGEBIED ZIJN DE VERKIEZINGEN VASTGELOOPEN SYSTEEM WAS TE OMSLACHTIG Ook vandaag zal nog worden gestemd Zondag hebben in het Memelgebied de verkiezingen voor de nieuwe Land dag plaats gehad, welke echter nieE tot een goed einde zijn gebracht. Door het gecompliceerde kiesstelsei ontstond nl. zoo'n vertraging, dat een zeec groot deel der kiezers niet tijdig toe gang tot de stemlokalen kon verkrij gen. Heden worden daarom de verkie zingen voortgezet, - Ieder kiesgerechtigde In het Memelgebied ontving op vertoon van zijn oproep een blok van 188 bladen, met °P elk daarvan den naam van een candidaaL De 29 candi- daten, die hij wilde kiezen, moest hij aan geven door de bladzijde met hun namen af te scheuren en in de stembus te depo- neeren. Het grvolg van deze omslachtige metho de was, dat ieder kiesgerechtigde 7 a 12 minuten in het stemhokje moest vertoeven. Er waren er zelfs, die niet minder dan 20 minuten noodig hadden, alvorens zij aan hun kiezersplicht hadden voldaan. Daar door was het in stemlokalen, waar 1000 of meer kiezers thuis behoorden, bij voorbaat uitgesloten dat allen hun stem konden uit- bengen alvorens de lokalen gesloten zouden: worden. Het geduld Van de kiezers werd op een: zware proef gesteld. Urenlang moesten zij in den motregen wachten. In de kleinere districten kwam dan tenminste nog het oogenblik waarop men eindelijk naar binnen kon gaan. In de steden hebben ve len daarop tevergeefs gewacht. In de stad Memel zelf bijvoorbeeld had op het slui tingsuur een derde deel der kiesgerechtig den pas zijn stem uitgebracht! Groote voldoening verwekte het besluit van het Litausche kabinet de kieswet in dier voege te wijzigen, dat de stemming Maandag kon worden voortgezet. Het be sluit werd onmiddellijk door de voorzitters der stembureaux ter kennis van het publiek! gebracht, met de toevoeging dat het cen trale stembureau in openbare zitting zou bijeenkomen voor het treffen van maatre gelen, opdat de stemming zonder haperen: zou kunnen geschieden door hen, die niet aan de beurt waren gekomen. Velen die al vier uur en langer hadden staan wachten en begrepen dat hun kans verkeken was nog vóór 6 uur toegang tot het stemlokaal te krijgen, begaven zich zicht baar opgelucht naar huis. Ofschoon Duitschers en Litauers elkander er van beschuldigen, opzettelijk veel te lang in de stemhokjes te hebben vertoefd, om de verkiezingen in de war te laten loopen, hebben Zondag tusschen beide volksgroepen geen wrijvingen van beteekenis plaats ge had. DUITSCHLANDS STRIJD TEGEN DE STAATSVIJANDEN Controle op de telefoon gesprekken Naar de Daily TelegrapH uit Berlijn ver- neemt zal in Duitschland binnen het kader van den strijd tegen de vijanden van den staat en opgrond v.d. wet die de vrijheid v.d. pers en van het post- telefoon- en telegraaf- verkeer regelt, een scherpe controle woroen ingesteld op alle tel°foongesprekken. Te dien einde is men voornemens een or ganisatie in het leven te roepen, die uit sluitend ten doel zal hebben ln geheel Duitschland de telefoongesprekken af to luisteren. Een der belangrijkste categorieën, waar voor de controle wordt ingesteld omvat de ambassades, gezantschappen, consulaten, journalisten, politici, Joden en alle personen die worden verdacht van geringe aanhan kelijkheid voor het bewind. In speciale gevallen zullen gesprekken door middel van dictafoons worden vastge steld. (Wij geven dit bericht onder alle voorbe houd door. Red.). LAND- EN TUINBOUW SPEK NAAR DUITSCHLAND. Naar w|j vernemen z|jn de berichten in zake verkoop van spek aan de Duitsche regeering in zooverre juist, dat voor den uitvoer van spek naar Duitschland in het vierde kwartaal van dit jaar een etra bedrag in RiM. 550.000 is beschikbaar gesteld. De levering van spek tot dit bedrag zal rechtstreeks geschieden aan de Reichsstelle für Milcherzeugnisse, Oele Fette te Berlijn tegen speciale prijzen en voorwaarden en waarschijnlijk in den loop van October geschieden. DE ALKMAARSCHE KAASPRIJZEN. De prijzen, die voor de kaas gemaakt worden vertoonen geen stijgende Ijjn meer, zooals in de vorige week het geval was. De speculatie op de daling van de gulden -.i dreigende oorlogsgeruchten met daarbij een verhoogd contingent voor Duitschland met 50 deden de kaasprjjs, zoo we reeds zegen, beduidend stijgen. Doch deze stijging bleef niet aanhouden. Het contingent voor Duitschland is reeds uitgeput en voor Octo ber is er, naar we vernemen, geen contingent- verhooging te wachten. Ook de speculatie op de val van de gulden is een mislukking ge worden voor hen, die zich daaraan vergrepen. Maar toch is de kaasprys nog wel bevre digend, als men deze vergelijkt met eea kwartaal terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2