'Ks VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 II. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Julia/na honden in een open rijtuig Haar intocht in de Hoofdstad voor het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam, .tó., |P- HSfci. P «mms ae» jK t! J frs'mmm** \«1 I i H. M. de Koningin en Prinses Juliana hij haar bezoek aan de hoofd- Een door Prof, H, Campendonk ont- stad des lands. j worpen raam voor de crypte van de Munsterkerk te Bonn, Belangstellenden en beklaagden voor het gerechtsgebouw te Roermond waar de zaakhet versperren van de i in verband met het conflict in de evenredige vrachtverde eling voorkomt. foto's van Haile Selassie, Abessyniërs laden rollen prikkeldraad voor vervoer van 'Addis Abeba naar de grenzen. ONZE BLOEMISTERIJ IN CRISISTIJD SANEERING VAN DE BLOEMKWEEKERIJ De export van bloemisterij- producten moet bevorderd Op de vergadering van de Groep Bloe misterij uit den Nederl. Tuinbouwraad, gis teren te Utrecht gehouden, heeft de heer J. C. M. M e n s i n g, voorzitter van den Tuinbouwraad, gesproken over: De bloe misterij in den nood dezer tijden. Wie zou, toen het met onze tak van tuin bouw nog in opgaande lijn ging, aldus spr.. ooit hebben gedacht aan de mogelijkheid, dat het welvaartspeil zoo spoedig en zoo snel zou kunnen zakken en wie heeft het toen kunnen denken, dat onze groep nog eens bijeen zou komen onder omstandig heden als deze en dat wij met een bang hart zouden moeten praten over de Nederl. bloemisterij in den nood van deze tijden. Vlak voor den oorlog werden door deze tak van bedrijf de eerste connecties met het buitenland aangeknoopt en na den oorlog werd Nederland de bloemen- leverancier van Europa. Het aantal bloemenkisten in 1911 verzonden be droeg 2200: in 1931 bijna 100.000 voor een waarde van f 7.843.000. Wel'k be drag in 1934 gedaald was tot f3.124.000 en dit jaar nog veel lager zal zijn. De Sierteelt Centrale kwam in 1934 tot stand, waarin de Nederl. Bloembollenkwee kers-Centrale, de Nederl. Bloembollenex porteurs-Centrale en de Nederl. Boom- en Bloemkweekerij Centrale werden opgeno men. Hoewel deze centralisatie ontegon- zeggedijk haar goede zijde heeft, omdat de diverse takken van de sierteelt te veel bij elkaaj* ingrijpen, is spr. er niet zeker van, dat Ofi nieuwe figuur voor de bloemisten niet duurder is geworden. In Maart van dit jaar drong de Groep Bloemisterij er voor alle zekerheid bij den Minister op aan, om voor 1935 de heffing niet te verhoogen, doch eventueele meerdere kosten te putten uit 't Landbouw-Crisis-Fonds. Spr. weet niet, of men succes zal behalen, doch hij twijfelt thans wel in hooge mate. De saneering helpt Er op vijzende, dat het geheel of ge deeltelijk betalen der saneeringskosten van de bloemisterij uit het Landbouw- Crisis-Fonds nooit een ongemotiveerden eisch kan worden genoemd, zeide spr., dat men zioh nu wel eens afvraagt of de saneering helpt. Op deze vraag zou spr. onomwonden bevestigend wil len antwoorden. Spr. is vast overtuigd, dat de stabiliseering van het bedrijf op basis van 1933 groot nut heeft gehad, hoewel de uitvoerbelemmeringen sinds dien van dien aard zijn geweest, dat niettegenstaande de uitbreiding tot staan kwam, de financieele resultaten nog meer achteruit gingen. Vervolgens gaat spr. de werking van de Sierteelt-Centrale na, bepleit een minimum prijs voor de veilingkweekers en bevorde ring van de export. Hij waarschuwt tegen een saneering van de cultuur van afgesne den rozen en seringen, die schatten gelds zou kosten. Een lichtpunt is de hoop op verlaging der yaste lasten. Spr. gaf tenslotte het volgende conclusies weer: Saneering van de bloemkweekerij op basis van de cultuur in 1933 is nood zakelijk. De kosten der saneering moeten wor den gedragen door het Landbouwcrisis fonds, althans voor zoover een hoogere heffing noodig is voor de dekking dei- kosten dan in 1934. De voorwaarden voor het bloemkwee- kerscrediet worden zoodanig gewijzigd, dat het ook van nut kan zijn voor die bloemkweekers, die niet hun produc ten der bloementeelt over een erkende veiling veilen en dat het voor de bloem kweekers, die wel hun producten over een erkende veiling verkoopen, geheel werkt als de bekende veilingcredieten. De Regeering stelle uit 't Landbouw- Crisis-Fonds een bedrag beschikbaar, groot f 125.000, voor het handhaven dei- minimumprijzen op de erkende veilin gen. De bloemenhandel trachte aan zijn verlangen tot saneeren te voldoen langs den weg van gemeentelijke verorde ningen. De Regeering stelle uit het Landbouw Crisis-Fonds een bedrag beschikbaar als steun aan de cultuur van kasrozen en aan de cultuur van afgesneden seringen. De contingenteering van Azalea's, Hortensia's en niet-houtvormige sierge wassen blijve gehandhaafd. De Regeering bevordere zooveel in haar vermogen ligt den export van bloemisterij-producten, met name van afgesneden bloemen. De Regeering kome zoo spoedig mo gelijk met voorstellen tot vermindering van de vaste lasten van landelijk eigen dom. STEUN AAN DE KOFFIE- CULTUUR Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het elfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1935. Voor veraere proefnemingen in zake de bacovencultuur wordt een crediet aange vraagd van 3S.750 Voorts heeeft de Minister besloten te be vorderen, dat aan daarvoor in aanmerking komende koffie-ondernemingen ten spoedig ste steun worde verleend, ditmaal in den vorm van een subsidie tot een maximum van 5 cent per Kg. Koffie. Hiervoor wordt een beorag van 175.000 op de begrooting gebracht. HET WERKLOOZENCIJFER STIJGT Tegenover 4422 aanvragen van werkne mers in de maand Augustus bij de Amster- damsche Arbeidsbeurs staan in totaal G7.0S6 anbiedingen van werkloozen. Ge plaatst werden 3058, dat is 3S5 minder dan in Juli. Einde Augustus stonden als niet geplaatst ingeschreven 56.568 werkzoekenden, waarvan 53.039 werkloozen naar eigen opgaaf, als mede 541 gedeeltelijk werkloozen. Bij vergelijking met het einde der vorige maand, to enhet aantal werkloozen 52.153 bedroeg, blijkt, dat dit aantal an het einde der vcrslagmaand 886 hooger is, terwijl ver geleken met het einde van dezelfde maand v an het vorige jaar ,toen 45.711 werkloozen werden genoteerd, hun aantal 7.32S hoo- ANTI-CUMULATIE EEN OVERZICHT GEVRAAGD VAN DEN FEITELIJKEN TOESTAND Eventueele gevolgen van demagogische actie Verschenen is het Voorloopig Verslag no pens het bekende wetsontwerp tot het tegen gaan van cumulatie. Hieraan wordt het voe gende ontleend: Verscheidene leden verklaarden niet dan met tegenzin aan het aantasten van eens verkregen rechten, dus van reeds „verdien de" pensioenen, te zullen medewerken. Gaarne zouden zij vernemen of de Re geering het volstrekt uitgesloten acht. een regeling te ontwerpen, waarbij verkregen rechten volledig blijven gehandhaafd. Een zoodanige regeling zou hun het meest aan trekkelijk toeschijnen. Vele leden wenschten zich geheel los te maken van hetgeen den laatsten tijd op zeer overdreven wijze omtrent de cumula tie is gezegd. Met demagogische bedoelin gen zijn daarvan sterk overdreven voorstel lingen gegeven. Deze leden drongen er ernstig op aan dat de Regeering bij Memorie van Ant woord een duidelijk overzicht zou geven van den feitelijken omvang der cumu latie, alsmede van de besparingen, die de Regeering door toepassing van den voorgestelden maatregel voor de pu blieke kassen hoopt te verkrijgen. Als een Kamerlid Minister wordt Verscheidene leden wezen er op, dat dit ontwerp met betrekking tot de verdere be perking van cumulatie door leden van de Tweede Kamer niet ver genoeg gaat. In dit verband vestigden sommige leden de aan dacht op de eigenaardige positie, waarin een Kamerlid bij aanvaarding van het Mi nisterambt komt te vei'keeren. Bedankt hij voor het lidmaatschap van de Kamer, dan geniet hij naast zijn salaris als Minister pensioen als Kamerlid. Deze leden gaven de Regeering in overweging bij een even tueele Grondwetsherziening ook art. 90 in de herziening te betrekken. Vele leden betwijfelden ten sterkste, of, indien aan een oud-wethouder of oud-lid Gedep. Staten slechts een snel afloo pend wachtgeld en een ouderdomspensioen op 65-jarigen leeftijd in het vooruitzicht ge steld zullen kunnen worden, in de toekomst wel een voldoend aantal geschikte perso nen bereid zal worden gevonden, een an dere positie prijs te geven ter wille van het vaak moeilijke en wisselvallige ambt van wethouder of gedeputeerde. Naar de meening van sommigen dezer leden heeft de Regeering bij de regeling van de wachtgelden en pensioenen van gewezen wethouders en gedeputeerden gehandeld onder den druk van de eenzijdige en soms zelfs demagogische anti-cumuiatie-actie. Heel de agitatie in den lande zal, in dien zij haar doel bereikt, ten gevolge hebben, dat oude toestanden herleven cn dat alleen personen met particuliere inkomsten zich voor 't wethouderschap ofhet lidmaatschap van Gedeputeerde Staten zullen herkiesbaar stellen. Niet ver genoeg gegaan? Verschillende leden waren van meening, dat dit ontwerp ten gevolge van de veel te milde overgangsbepalingen het cumulatie euvel te weinig aantast. Zoo brengt dit ont- "Kom, Frcd, bedien je nog's!" t "Graag, zeg. Je weet, dat ik een dolle liefhebber ben van een kop Maggi5 Douiilon en ook van groenten, stamppotten, sausen en andere gerechten, die met dit vleesnat zijn klaar gemaakt. De smaak wordt er voller door, In één woord "af"." 'Ook Ik als hulsvrouw profiteer ervan, want Ik bespaar me met Maggi5 Douiilon niet alleen veel werk, maar ook menige toevoe-j ging als vlees e. d. Daarom blijft mijn merk:" MA GGIS Bouillon DOE MEE Maggis K.L.M. Prijsvraag is begonnen. F. 2500.- 20 vliegtochten, 2000 troostprijzen voor de goede op lossingen. Vraag Uw winkelier een formulier werp niet dat, wat men er redelijk van ver wachten kon. Andere leden meenden, dat moeilijk kan worden volgehouden, dat de Regeering hen die thans de voordeelen van cumulatie ge nieten, zooveel mogelijk wil ontzien. Wel degelijk wordt aan bestaande rechten ge- ra akt. Bij art. 2 drongen verscheidene leden aan op nadere voorstellen, daar het onbillijk moet worden geacht, eenerzijds de cumu latie van politieke pensioenen met burger lijke en militaire te beperken en anderzijds die van politieke pensioenen met Indische of die als spoorwegambtenaar onbeperkt te handhaven. Maximumpensioen van 4000.— Verscheidene andere leden, die het tegen gaan van opeenstar - ling van pensioenen uit Overheidskassen het belangrijkste deel van dit ontwerp achtten, verklaarden, dat het ontwerp hen juist op dit gebied het meest had teleurgesteld. Op deze wijze zal cumulatiebeperking slechts inig effect hebben. Deze leden zouden het juister geacht hebben, indien de regeering een regeling had voorgesteld, waarbij bijvoorbeeld was bepaald dat in to taal niet meer dan 4000.— aan pensioen uit de Overheidskassen mag worden geno ten of, indien eenig pensioen hooger is dan 4000, niet meer dan het bedrag van dat pensioen. Voor hen, die reeds in het genot van hoogere pensioenbedragen zijn, ware een overgangsbenaling van bijvoorbeeld 10 Jaar te stellen, teneinde aldus door geleide lijke verlaging van het pensioenbedrag tot dit nieuwe maximum te komen. Daarmede zou aan alle excessen van cu mulatie uit pensioenen een einde zijn ge maakt Tegenover dezen aandrang tot forecher ingrijpen bevalen verscheidene leden mati ging aan, vooral ten opzichte van de Indi- ROFFELRIJMEN EEN MACHTIGE SLEUTEL Hadde ik een stem gekregen Die de wereld rond kon gaan Op de hoogste top der bergen Van de aarde ging ik staan En ik zou het uitbazuinen: Menschenkindren, altemaal! Leert vandaag nog Esperanto, De ideale wereldtaal! Duizend talen spreekt de menschheid. Dat is zonder meer een feit, Dat geen oorzaak hoeft te wezen Van verbittering of strijd. Maar een dioaasheid durf ik noemen Dat men naast zijn moedertaal Drie, vier talen gaat studeer en, Met een uitkomst. minimaal! Wie de grens durft oversteken, Trotsch op wat hij heeft geleerd. Voelt zich rijk als een. doofstomme, Als hij met zijn buur parleert. Ook in economisch opzicht Is het pure zotternij Dat een trits correspondenten Op de knik zit, zij aan zij, Dat men het reclamedrukwerk Zooveel-talig drukken laat, En toch met. een mond vol tanden Voor het gros cliënten staat. Esperanto tost dit vraagstuk Afdoend op, en predikt luid: Naast de moeder taal één enkle Wereld taal, en daarmee uit! Esperanto moet je leeren Als je mee wilt tellen, vrind! Esperanto 't is de waarheid Ken je, vóór j'er aan begint. Esperanto leer je spelend, In één winter, heelemaal. 't Legt de wereld voor je open Met de sleutel van één taal. (Nadruk verboden)' LEO LENS Het had de instemming van vele leden, dat de regeering een einde wenscht te ma ken aan de cumulatie van non-activiteits wedde met de schadeloosstelling als lid der Tweede Kamer, zij het ook slechts met in gang van een volgende zittingsperiode. Verscheiden leden wezen er op, dat er t.a.v. deze cumulatie nog ongewenschte toe standen bestaan, waartegen dit ontwerp zich had moeten keeren. Het komt nl. voor, dat Kamerleden, in het genot van een non- activiteitstractement, daarnaast andere werkzaamheden gaan verrichten, waartoe zij geen vergunning zouden hebben verkre gen, indien zij ambtenaar waren gebleven. Naar de meen in» van deze leden behooren zulke Kamerleden voor het verrichten van zulke werkzaamheden evenzeer vergunning te vragen aa. den Minister, onder wien zij als ambtenaar gediend hebben als voorheen. Deze Minister /.ou zulk een vergunning en kel dienen te verleenen indien zij ook ware verleend, indien deze Kamerleden ambtena ren waren gebleven. Zouden zij desondanks deze werkzaamheden blijven vervullen, dan zouden zij ontslag moeten vragen, of het zou hun ongevraagd verleend moeten worden ZATERDAG 28 SEPTEMBER HILVERSUM 301 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en schla- germuziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Orkestconcert en Gram.pl. 6.20 Lezingen en gram.pl. 8.00 Berichten. 10.30 Revue-programma. 11.30—12.00 Gram.pl. I HILVERSUM 1875 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: De Bohemians olv. J. v. d. Horst, „Fantasia", olv. E. Walis, en VARA-Tooneel olv. W. v. Cappellen. 12.00 Gram.pl. 12.30 Strijk orkest olv. E. Walis. 1.00 Gram.pl. 1.15— 1.45 Dubbel-X, olv. C. Steyn. 2.00 „Hoe de toonkunst groeide". 2.15 Gram.pl. 3.00 Filmpraatje M. Sluyser. 3.15 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 3.40 Drs. W. Wienbelt: De zwerftochten van het goud in de crisis. 4.00 N. de Klijn (viool) en J. Jo'ig (piano). 4.30 „De Krekeltjes", olv. L. Hulscher. 5.05 Gram.pl. 5.40 Literaire le zing J. Winkler. 6.00 „De Wielewaal", olv, P. Tiggers, en toespraak. 6.30 Esperanto- uitzending. 6.50 Gram.pl. 7.00 De Noten krakers olv. D. Wins. 7.45 Ir. C. Boot epreekt over de anti-lawaai-week. 8.00 Herh. SOS-Ber., nieuwsber. en VARA- Varia. 8.15 Gram.pl. 8.30 Orgelspel C. Steyn. 9.00 Gevar. programma mmv. E. Walis en zijn orkest, de Ramblers okv Th. Uden Masman en solisten. 10.40 Gram.pl. n.Op Vervolg gevnc. progr. 11.30—12.00 DROmVICH 1500 M. 10.35—10.B0 Mor genwijding. 11.05 Causerie. 11.20 Orkest. 12.35 Gram.pl. 1.2fl Commodore Grand Orkest. 2.20 Coventry Hippodrome Orkest. 3.20 „Children's Jubilee Celebration", koor- en orkestconcert. 3.50 Het Squire Celeste Octet. 4.50 Troise en zijn Mando lineorkest. 5.35 Ambrose, en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch Intermezzo. 7.20 BBC-Orkest. 8.20 Kwintet. 9.00 Variété. 10.00 Berichten. 10.30 Reportage uit Boedapest! RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 12.35 Orkestconcert. 8.20 Pianorecital. KALUNDBORG 1261 M. 12.20—2.20 Con cert. 3.505.50 Omroeporkest. KEULEN 456 M. 6.50 Concert. 12.20 Or kestconcert. 2.35 Gram.pl. 4.20 Gevar. concert. 7.20 Concert. 8.30 „125 Jahre Ok- toberfest wie es heute ist", gevar. pro gramma. 9.30 Gevar. concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroeporkest en Gram.pl. 1.30—2.20, 4^20 en 5.20 Gram.pl. 6.35 Omroeporkest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Salonorkest. 10.3012.00 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 1.30— 2.20 Omroeporkest. 4.35, 5.20 en 6.50 Gram.pl. 7.05 Zang. 7.35 Accordeonmu- ziek. 8.20 Waalsche muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 RL 9.30 Populaire volksmuziek. 10.20 Berichten. 10.50 Piano. LEVEND VERBRAND De 36-jarige onderbaas der Philipsfabrie- ken te Eindhoven, D. van Dijk, die bij werkzaamheden op het laboratorium tenge volge van het vlam vatten van zijn kleeren bij het werken met zilvernitraat ernstig ge wond raakte, is gistermorgen aan de beko men verwondingen overleden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9