LEGEROEFENINGEN IN GELDERLAND DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1935 fWEEDE BLAD PAG. 5 TWEEDE KAMER De heeren Lingbeek, Albarda en Kersten aan het woord (Vervolg) Rede van den iieer Albarda Dan is het woord aan den heer Al b a r d a. Deze zal niet breedvoerig spreken over het Bezuiniginesontwerp: het blijft onaan nemelijk voor zijn fractie. Spr. dankt or de mededeeling inzake het capi- tulantenstelse' Met groote belangstelling wacht hij de oplossing af. De onhoudbare uitsluiting van de s.d. moet een einde nemen. De heer Albarda is teleurgesteld over het geen Minister Colijn zeide inzake de sai stelling van dit Kabinet. Er is tot heden geen klaarheid gekomen. Op 23 Juli verklaarde dr. Colijn. dat het Kabinet het vertrouwen van de meerderheid der Tweede Kamer niet bezat en zoo ontstond het conflict: èn door de vraag van den Minister èn door het duidelijke antwoord van mr. Aalberse. Het Kabinet zeide toen te zullen heengaan; maar binnen een week kwam het terug, al noem de het zich „nieuw". Het optreden van mr. Slingenberg en de verplaatsing van Ministers veranderde-het algemeene Regeeringsbeleid nipt. Dit bleef gelijk en moest dat wel na de besliste ver klaringen van de Ministers Colijn en Ouo. Het nieuwe Kabinet liet echter de Kamer in het onzekere; een radio-rede zonder debat zei er niets van en ook gister gaf Minister Colijn geen nadere uitleg. Het volk vraagt er ook niet naar. Men spreekt eenvoudig van het K a b i n e t-C o 1 ij n. dat bleef. De Minister-president zoekt wel toenadering toi de R.K. fractie, maar de overeenstemming werd niet gevonden, gelijk mr. Gose- ling in het openbaar verklaaroe. Het ver trouwen was dus niet hersteld en toch bleef het Kabinet. Acht het tegenwoordige Kabinet dat vertrouwen overbodig? Is dat verant woord in deze stormachtige tijden? Nu heeft mr. Aalberse gesproken. Zijn fractie heeft geen benijdenswaar dige positie. Deze heeft ongetwijfeld de crisis veroorzaakt, al mag men zeggen, dat zij door Minister Colijn werd uitgetart Mr. Aalberse moest antwoorden en men be greep. dat hij ook geroepen zou worden om een nieuw Kabinet te vormen. De Koningin bleek de Sociaal Democraten niet onwaardig te achten zooals Minister Deckers dat meen dc te moeten doen. Mr. Aalberse slaagde niet en dat strekt hem niet tot eer. De grootste fractie had vooral in deze tijden moeten weten, dat w i e een crisis veroorzaakt van de oplossing zeker moet zijn. Maar de fractie bleek lichtzinnig te zijn geweest Mr. Aalberse wilde niet met de s.d. alleen een Kabinet vormen; de v.d. moesten ook mee doen. Maar deze wilden niet; zij wil den zich niet bevrijden uit hun on aangename positie, welke zij nu in nemen. Zoo gaat zij onder en dat be treurt spr. Katholieken en Sociaal- Democraten hadden een Kabinet kunnen vormen; zij bezetten 50 zetels in de Kamer en groeien daarbuiten. De oppositie zou niet meer dan 37 zetels bezet hebben. De R.K. fractie lijkt nu op Sim son, wiens haar was afgesneden. Daarom kon het Kabinet-Colijn terugkeeren. Zij zijn nu de gevangenen; zij zijn verant woordelijk en zeggen nu maar, dat het program der Regeering reden tot vertrouwen schenkt, terwijl er s e- dert 23 Juli niets veran derd is. Zonder geloof en zonder overtuiging kan niemand slagen; maar zij zijn bij minister Colijn niet aanwezig. Die liet niets dan sombere klanken hooren; ook tegen indus tnalisatie. Van de koopkrachttheorie geldt hetzelfde: zonder koopkracht helpt 't fabri ceeren van artikelen niet. Wat denkt Minister Gelissen daarvan? Werkverruiming is noodig. Zij geeft do koopkracht, welke voor het slagen van in dustrialisatie noodig is. Maar die verruiming was voor 23 Juli al toegezegd. Het Kabinet komt met oud nieuws, dus waarvoor is de R.K. fractie dan toch zoo verheugd? Zelfs inzake de vaste lasten handhaaft de Regeering geheel het oude standpunt. De R.K. fractie is gecapitu leerd! Zij onderwerp zich aan het Kabinet, dat zij bestreed. D e S.D.A.P. zal dat niet do en. Zij heeft daarvoorgeen enkele r e-d en, omdat de economische en financieele positie van ons land steeds moeilijker wordt Als dit Kabinet blijft, zullen de belastin gen steeds minder opbrengen De S D.A.P. komt met haar plan van den arbeid, dat thans nader uitgewerkt wordt Zij zal daar voor strijden en ijveren; ook nu de interna tionale toestand ernstig blijkt Wij moeten onze plicht als lid van den Volkenbond vervullen; maar de nood van ons volk mag niet licht ge acht worden. Ais het moet noodzake men dit ka binet tot aftreden, maar een crisis mag thans niet lang duren. Wie af breekt moet gereed staan om het be wind over te nemen. Velen beschouwen het Kabinet Colijn als de beschermer van de gulden. Maar dit is onjuist. Het verschil loopt niet over de mo netaire politiek. In alle partijen zijn deva- luïsten. Als het Kabinet Colijn in gevaar komt steken de speculanten het hoofd op. Het gevaar voor de gulden wordt niet vergroot of bewerkt door hen, die een ander welvaartsplan nastreven dan de Regeering. Het publiek moet beter ingelicht worden. Aan de vreesachtigen moet duidelijk ge maakt worden, dat zij door de vlucht met de gulden de inflatie bevorderen, welke alle welvaart verstoort. Wat doet de Regeering daartegen? Discontoverhooging bezweert het gevaar niet. Bovendien keert 't weggevloeide goud niet terug. De gulden stant nog sterk,maar de weerstand, welke nader noodig kan zijn wordt kleiner. En het stijgen van de rente voet is een ernstig verschijnsel. Een goud- emhargo zou funest zijn. Wel moet scherpe controle op de goud- afgifte worden geoefend en een strenge de viezenregeling is ook noodig. Indien het noodig moest zijp, wat niet is te hopen, dat wij tot devaluatie moeten over gaan, oan kan gezorgd worden, dat de win sten van de koersstijgingen in de schatkist vloeien. Dit is een waarschuwing voor spe culanten. Ondanks de ernstige omstan d i g h e d e n zal d e S. D. A. P. de s t r ij d aanvaar len e'n voo'r'tzetten, des noods tegen het Kabinet Rede van den heer Kersten Laatste spreker was gistermiddag de heer Kerst e n#(S.G.POok hij was van mee ning. dat er eigenlijk niet gesproken kan worden \'an een nieuw ministerie; maar hij zou gaarne van den minister-president wil len vernemen, wat er nu eigenlijk gebeurd is, hoe het verloop der kabinetscrisis was en of er werkelijk overeenstemming be reikt is. Duidelijker antwoord behoort te worden vernomen, of men nog vertrouwen stelt in het beleid van het kabinet of niet. De regeeringsmaatregelen sluiten velen te gen de borst en brengen niet de vereischte verlichting. Het baat niet of minister Colijn vriendelijke woorden spreekt en of een Pro- testanische minister een mis bijwoont. Rome is weer aan het zegevieren; een vierde Roomsche minister wordt benoemd Het stel len van de eisch van vertrouwen door mi nister Colijn is nu niet geoorloofd; m^n blijft toch voortleven op een voet van gewa pende vrede. Minister Colijn glijdt daarover te licht heen. Het streven om de gulden te handhaven, waardeert spr. Doch de weg die de regee ring bewandelt, zal dit onmogelijk maken. Het wetsontwerp in zake vaste lasten zal zijn doel niet bereiken; het vertrouwen in de regeeringsmaatregelen wordt met de dag minder. Toen niemand zich meer als spreker'aan meldde, deelde de Voor zitter mede, dat als bij de algemeene beschouwingen Don derdagavond zes uur het woord niet aan de regeering is, hij zal voorstellen de vergade ring des avonds voorl te zetten De vergadering wordt te 3.45 uur ver daagd tot Donderdag één uur. Mr. Slingenberg naar de werkverschaffing De Minister van Sociale Zaken Mr. Slin genberg heeft heden in gezelschap van den directeur generaal der steunverleening en werkverschaffing den heer Van Geelen een bezoek gebracht aan Arnhem, Apeldoorn en Winterswijk, teneinde de werkverschaffing aldaar in oogenschouw te nemen. Marine-Manoeuvres bij Den Helder Schietoefeningen, die „in het water" vielen In de vliegende Noordwester Dinsdagavond, aan boord van Hr Ms „Hertog Hendrik" zijnde, ontvingen wij de mededeeling van den commandant van de „Gelderland", kapitein ter zee J. J. D i k k e r 6, dat wij de schietoefe ningen, welke aan boord van dezen oorlogsbodem Woensdagochtend 7 uur op een voorbijvarende schijf zouden worden gehouden, konden bijwonen. In afwachting van de in den namid dag van Woensdag te beginnen kruiser manoeuvre die later moest worden uitgesteld namen wij die uitnoodi- ging gaarne aan. Te half zeven in den ochtend haalde een sleepboot ons van boord van de „Hertog Hendrik" om ons naar de „Gelderland" te varen, die twee mijl meer Noordwaarts voor anker lag. Na een begroeting bij kolonel Dikkers, lichtte de luitenant ter zee le kl. F. Stam, die belast is met de opleiding van de vuur- leidens. voor wie deze schietoefening zou worden gehouden, de bedoeling hiervan toe Er zou uit drie kanonnen van 12 cM. kali ber de „Gelderland" op volle kracht stoomende worden geschoten op een schijf van 50 M. breedte een 4 M. hoogte, op 6 a 7000 M. afstand, terwijl de schijf zou wor den gesleept door de sleepboot „Utrecht". Elk stuk zou 45 schoten lossen, in totaal zouden dus 135 projectielen in salvo's van drie worden verschoten. Te half acht werd uitgevaren en de pa tronen voor den dag gehaald. De sleepboot met de schij'f werd op 400 Meter afstand ge bracht en de vuurmonden gericht Maar toen kwam er een Noordwes- teretormwind opzetten van 25 a 30 M. per seconde, die weldra door stooten van orkaankracht werd begeleid. De matrozen werkten voort alsof er niets bijzonders aan de hand was. De Gelderland trok zich van den stormwind weinig aan en stoomde statig deinend verder. Evenzoo trachtte dc sleep met de schijf te doen. Voor Niet alzoo voor de varende, uiteraard bemanninglooze schijf. Deze viel weer loos neer als slachtoffer van de ele menten vóórdat het eerste schot aan de orde zou zijn gekomen. De mooi ge spannen verticale vlakte kromp als een vertrapte rups ineen. Herstel was onder die weersomstan digheden onmogelijk. Er viel eenvoudig niet aan te denken. De oefening moest worden afgelast Wij waren intusschen vier mijl uit de kust en moesten den terugtocht naar de wal in ontij aanvaarden. De golfslagen beukten op den stalen wand van de Gelderland en spat ten in schuimende massa's uiteen. Op de brug volgden wij dit imposante spel van storm en golven eenigen tijd lang met ge spannen belangstelling. De sleepboot en de slap geslagen schijf voeren op eenigen afstand achter de Gel derland aan. Het bootlichaam van de schijf kan wel een stootje verdragen, het bestaat uit een vijftigtal waterdicht gelaschte 6chot ten, waarvan er vele tientallen zouden moe ten worden doorboord eer er sprake van zinken zou kunnen zijn. Maar het boot lichaam had nu niets te lijden gehad De schipper van de sleepboot een van de fa Wijsmuller zag kens, om de schijf dwars voor de haven binnen te krijgen. Een bijzondere presita-tiie in dit stormweer, als men bedenkt, dat aan weerszijden van de schijf maar enkele meters ruimte restte tot de havendammen, waarvoor dezen gezag voerder, Kuyper geheeten, een woord van lof niet mag worden onthouden. De storm hield den geheelen ochtend en middag aan, zoodat met de schietoefening ook de kruiser-manoeuvre moest worden uit gesteld. Dc schietoefening werd bepaald op Donder dagochtend, de kruiser-oefening op Donder dagmiddag en -naoht. Men hoopt, dat dan dc elementen minder onverzettelijk zullen zijn. Een groot aantal Hagenaars had zich naar de haven te Scheveningen begeven om het schouwspel van den storm gade te slaan. STRIJD AAN HET APELDOORNSCHE KANAAL De worsteling om de brugge- hoofden te Loenen en H.M. de Koningin maakt den laatsten manoeuvredag mee De laatste oefendag is een dag geweest in regenvlagen en stormgeloei. Wel was het in den vroegen morgen, na in nacht van piasbuien, droog, maar :n uur of half acht begon weer een stevig buitje te vallen. Te midden van zoo'n re genscherm ontmoetten we op dat uur reeds baron v. Voorst tot Voorst, de commandant der wielrijders, druk in de weer om zijn mannen het meest bewegelijke en dies meest te duchten onderdeel der Lichte Bri- grade te groepeeren. Af en toe staakte het regenen even, maar 5t was ook maar even. Bovendien stak een storm op met windvlagen van groote kracht Eerst omstreeks 12 uur werd het at beter met het weer. Onder niet zeer gunstige omstandigheden is dus dezen dag gewerkt Maar het loven van een krijgsman is een leven van ont beringen en ze worden moedig gedragen. el door officieren als door minderen. Zoo ook vandaag. Allen, van hoog tot laag, deelden in hetzelfde lot Aansluitende aan hetgeen we reeds mee deelden omtrent den opzet der oefening voor den laatsten manoeuvredag, zij er aan herinnerd, dat de R o o d e partij met haar hoofdmacht was geplaatst in de lijn Teuge- Klarenbeek-Hall. Vooruitgezonden zijn twee bataljons wielrijders, waarvan het eene een bruggenhoofd heeft bezet bij Loenen en het andere een bruggehoofd bij Beekbergen; beide zijn gelegen aan het Apeldoornsche kanaal. Een kilometer vooruit zijn verkennings detachementen gezonden; zij zijn ontleend aan een voor dit doel aangewezen escadron huzaren. Verkend wordt in twee richtin- de eene: Loenen-Woeste Hoeve-Oud- Beemst, de andere: Beekbergen-Hoenderlo- Otterlo. Verder stond ter beschikking een derde bataljon wielrijders met de motorbatterij van de Rijdende Artillerie; aan deze macht was de opdracht gegeven het bruggehoofd uit te breiden en Beekbergen te bezetten. Meer achterwaarts, dus aan de oostzijde an het kanaal, stond in het Gietelsche veld het cavalerie-commando opgesteld met een rijdende batterij om eventueel voor waarts te worden gezonden om Loenen te bezetten. Het J gerbataljon, dat den vori- dag op auto's was aangevoerd, stond nog iets meer terug in reserve. eds om half 8 hadden de daartoe aan gewezen troepen de bruggehoofden bezet: twee bruggen bij den weg naar Loenen en twee bij dien naar Beekbergen. De motor- batterijen deden hier dienst Onmiddellijk was toen de actie tot uit breiding van de beide stellingen met het doel die tot één groote stelling te vereeni gen, ingezet; Nadat we om 7 uur Deventer hadden erlaten, zaten we reeds binnen een kwar tier midden in opmarcheerende roode troe- penonderdeelen. De Verbindingsafde-dingen waren druk bezig met het aanleggen van telefoonlijnen; snel werden de haspels met draad afgerold, langs den weg gelegd of in de boomen gehangen. Dit werk geschiedt oor een belangrijk deel per rijwiel. Over het Kanaal waren, naast de voet bruggen, die in het plan de campagne wa ren opgenomen, pontonbruggen geslagen tén behoeve van de militaire actie. Aange nomen werd n.l., dat de gewone bruggen vernield waren door de tegenpartij, die zich had teruggetrokken. We reden maar dadelijk verder om ons te vergewissenomtrent den stand van zaken bij B l a u w. Haar voorhoede stond in een lijn, die ongeveer 5 K.M. ten Westen van het Ka naal was getrokken. In Beekbergen en overal in het prachtige maar voor oefeningen als deze, waarbij het verband niet verloren mag gaan, zeer moeilijke bosch- en heideterrein tusschen dit dorp en Hoenderlo vonden we infante- rie-bataljons en de artilleric-afdeelingen, deels in stelling, deels in opmarsch. Tot eer der troepen in stelling moet ge zegd, dat we er niet zoo heel veel van za gen. Zoo goed waren ze in het terrein ver borgen. Het behoort ook zoo. Over de Woeste Hoeve reden we naar Loenen, voorbestemd om een brandpunt in den strijd te worden. In den buitenrand van het dorp had zich de voorhoede van Blauw genesteld, het oog scherp gericht naar de zijde vanwaar „de vijand" kon worden verwacht. Het eerste treffen. We hadden geluk. Want enkele honder den meters verder sloop voorzichtig ter zijde van den weg een patrouille van vier roode huzaren nader. Zoodra waren ze niet ontdekt of blauw zorgde voor een morgen groet met mitrailleurgeknal. Een van het viertal snelde toen in galop terug om van het gebeurde ten snelste bij den leider van het verkenningsdetachement bericht te brengen. De drie anderen volgden in kal mer tempo. Blauw ging nu verder oprukken en na derde ongeveer tot aan den spoorweg; daar werd op vrij sterke afdeelingen van Rood gestuit Schoten werden gewisseld ten teeken, dat men elkaar ontdekt heeft, maar voorloopig behoudt ieder zijn stelling, in afwachting van gewenschte versterkingen. We wille® weten of die reeds in aan tocht zijn. En inderdaad we ontdekken, na de Loenensche brug en de daarbij behoo- rende Klabanusbrug te zijn gepasseerd, het le regiment huzaren op den Klarenbeek- schen weg in opmarsch om de voorhoede bij Loenen te gaan versterken. De commandant der L. B. is zelf ook in de buurt Dat beteekent wel wat. We vernemen, dat in het Noorden richting Beekbergen dus het bataljon wielrijders zal worden ingezet om verder westwaarts van het Kanaal de stelling te kunnen verruimen en blauw tegen te hou den. In het Zuiden wordt voor dit doel de cavalerie gebruikt Over de brug. We blijven in de omgeving en trotseeren bij de brug met vele anderen den storm, die inmiddels zeer in hevigheid is toege nomen. Omstreeks elf uur gaat de verken nersafdeeling over de brug en als het half 12 .is, is het geheele cavalerie-commando met zijn aanhang gepasseerd. Het wordt daarna ontwikkeld in de richting Loenen. We snellen het maar vooruit De toe stand blijkt in Loenen nog onveranderd: de buitenkant van het dorp is nog steeds in rood bezit; aan de andere zijde van den spoorweg ontdekken we nog een verken- ningsafdeeling van rood, maar iets verder op, in het eigenlijke dorp heerscht Blauw met groote macht en we hebben reeds dadelijk het vermoe den, dat de in aantocht zijnde huzaren er niet in zullen slagen hier de kansen te doen keeren. Hier en verder, langs den weg naar Beekbergen, heeft Blauw n.l. met een zestal bataljons infanterie en vier afdeelin gen artillerie het terrein dat met zijn begroeiing een prachtgelegenheid is voor manoeuvres bezet. Daar kan een regi ment huzaren met wat lichte artillerie niet tegen op, ook al valt het verkenningsesca- dron van blauw terug op de hoofdmacht. Dan heeft Rood nog niets gewonnen. Want het ervaart spoedig welk een geduchte macht er tegenover hem staat, zoodat van "oortgaan geen sprake meer kan zijn. We strekken onze verkenning nog iets verder uit. In Beekbergen vinden we den toestand als in Loenen. Ook hier zit in den buitenrand een rood verkenningsdetache ment. Maar er tegenover bevindt zich een blauwe macht van zoodanige sterkte, dat het aan de, met het inmiddels uit Klaren- beek aangetrokken Jagerbataljon, versterk te roode wielrijders, die hier moeten trach ten VQprwaarts te dringen, onmogelijk ge lukken kan die taak te vervullen. Terug trekken is het eenige, wat ten slotte zal overblijven. Aanvankelijk weet Rood van deze situ atie niets; langzamerhand wordt het ech ter duidelijker, dat hier een muur staat, die niet omver te krijgen is. Verkenningen en bevuring leiden ten slotte tot de eenig mogelijke conclusie: ik heb geen kans mijn positie aan het kanaal naar het Westen uit te breiden, ondanks het aanvankelijk be scheiden succes na het versterken van den druk op Loenen en Beekbergen donr het inzetten van het gros der beschikbare krachten. De blauwe voorhoede met haar over macht aan artillerie heeft dan ook Rood langzamerhand terug gedrongen. Het ruimer bruggehoofd was onbereik baar; het zou al mooi zijn, indien de vier brugovergangen, die men had, zouden kun nen worden behouden.- De commandant der Lichte Brigade het onvermijdelijke in cn besloot tot „ach" terwaartsche concentratie" van zijn cava lerie, wielrijders en jagers. Het was toen kwart over twee. Maarhet signaal: staken der ma noeuvre weerklonk bp dat oogenblik. De veldoefeningen van L. B. en veldleger wa ren ten einde. De pontonniers begonnen terstond hun afbraakwerk en de verschillende troepen- deelen concentreerden zich om zich huis waarts of naar hun kwartieren te begeven. We maakten dit moment mee bij den Noordelijksten brugovergang: de Ooster- huizerbrug. Daar bevonden zich toen de Comman dant Veldleger met zijn staf en ook H. M. de Koningin met de Prinses en gevolg. H. M. heeft vanaf half 10 de oefening meegemaakt. Zij is begonnen bij Gietel, waar het uiterste van Rood te vinden was en heeft ook heel Blauw geïnspecteerd. D.w.z. zij is het terrein ingegaan om van nabij de soldaten op te zoeken, die ook op dezen dag weer op zeer te respecteeren De C. V. en ook de chef van den Staf, kolonel v. Santen, toonden zich, althans toen we afscheid namen, zeer tevreden. Het beeld, dat men zich van de oefening gedacht had. was verkregen. Hulde aan onze militairen, officieren en manschappen, voor hun arbeid, volharding en opofferingen. Want het is hard werken geweest en onder niet altijd aangename weersomstandigheden. Maar in een goeden geest van gemeenschappelijke samenwer king zijn. deze zes oefendagen doorleefd. Dat we dit laatste mogen constateeren, ver heugt ons zeer, omdat daaruit blijkt, dat al zal er hier en daar wel een enkel rim peltje zijn de algemeene geest in ons leger thans goed te noemen is. En dat ach ten we van groot belang e i een gelukkig verschijnsel. Ten slotte rest ons nog een hartelijk woord van dank aan den le luitenant der artillerie, den heer J. H. Couzy, niet alleen voor de voortreffelijke wijze, waarop hij de pers van voorlichting heeft gediend en haar het vervullen van haar taak heeft vergemakkelijkt en veraangenaamd, maar ook voor den prettigen, we zouden willen zeggen kameraadschappelijken omgang tij dens deze manoeuvreweek. Aan het gezelschap journalisten werd bovendien luister bijgezet door de aanwe zigheid van de generaals Tonnet een oude bekende en Wittert. Beiden zijn we mede erkentelijk. Hun technische ken nis en sprankelende geest hebben er in bijzondere mate toe bijgedragen om den gemeenschappelijken veldtocht tot een veel kleurig genoegen te maken. Generaals thuis zijn op hun best! SUNLIGHT GESCHENK HOE DIT TE VERKRIJGEN! Zend ons voor elke gratis Bad handdoek 8 x 2 16 uitknipsels van de grote Sunlight-dozen (n.l. de blauwe kwartcirkel links onderaan, welke op elke doos 2 x voorkomt en waarop staat: Waarborg 10.000) of 16 sluit kleppen van de nieuwe 2 stuks doos (n.l. die kleppen waarop de aanduiding „'/z bon" niet voorkomt). Deze aanbieding is geldig tot 2 Nov. a.s. STAKING TE TILBURG OPGEHEVEN Met luid langdurig gejuich is liet advies der stakingsleiding aan vaard om heden weer aan den arbeid te gaan op de voorwaardendoor de fabrikanten gesteld, dus tegen ver laagd loon; nu ia. plus een nauwe lijks noemenswaardige verzachting; waarover straks. Maar oe vreugde in de laatste stakingsvergadering teekent hoe onverantwoordelijk zij gehandeld hebben, die de menschen op straat dreven zonder eenig vooruitzicht om ook maar het minste voordeel te be halen. De spreker op de laatste stakersvergade- ring moest het eerlijk erkennen: we zijn aan de uiterste grens van ons weerstandsvermogen gekomen Dat wil zeggen: honger en ellende waren de huizen der stakers binnen gedrongen. Van een paar brooden per rlag kan een gezin niet lev n. kan "-een staking :t zonder geld. En nu ve een overwinning behaald hebbenaldus de optimistische stakintrslciding, nu raden wij u aan Donder dag het werk te hervatten. De bedrogen stakers vroegen gelukkig niet, waarin die overwinning bestond. Ze waren veel te blij, dat er uitzicht is om weer aan t werk te gaan. En dus slingerden ze de roekelooze leiders geen verwijten naar het hoofd; vroegen zelfs geen nadere ver klaring. Dachten er niet meer aan, dat ze de strijd ingegaan waren, omdat ze de loonre geling van 19 Augustus niet wiloen aan vaarden. En wat kriieen ze nu De fabrikanten we zen zelfs het bemiddelingsvoorstel van den burgemeerter af om gedurende hoogstens vier weken het oude loon uit te betalen, op dat de organisaties hun leden deze zaak dui delijk zouden kunnen maken. De fabrikan- tenvereeniging, onder leiding van Mr. Van: Spaendonck, had de voorwaarden als volgt geformuleerd: De algemeene ledenvergadering der Vereeniging van Tilburgsche fabrikan ten van wol lens tof fen heeft kennis ge nomen van de jongste bemiddelings voorstellen van den burgemeester van Tilburg en deze met dc arbeidersorga nisaties besproken. De arbeidersorga nisaties hebben de Fabrikantenveree- niging medegedeeld, dat zij voorne mens zijn ledenvergaderingen te hou den, ten einde hun leden in de gele genheid te stollen met de besturen van gedachten te wisselen over het door deze ten aanzien van de loons- herziening gevoerde beleid. Door de Fabrikantcnvcreenlging is in verband met een cn ander besloten van heden af de gelegenheid open te stellen de arbeid te hervatten op onderstaande voorwaarden: a. ten einde de door de staking in de gezinnen ingetreden financieelen ach terstand te helpen overbruggen, wordt van 26 September af tot en met Za terdag 12 October op de thans krach tens de loonregeling van 19 Augus tus 1935 verdiende loonen een zooda nige toeslag gegeven, dat de eindioonen worden aangevuld tot het loonniveau van vóór 19 Augustus 1935; b. vanaf Maandag 14 October geldt aldus de loonregeling van 19 Aug. 1935; c. op dezelfde grond als vermeld onder sub a wordt een in overleg met de arbeidersorganisaties vast te stellen tijdstip aan de arbeiders, die de drie kermisdagen nog niet kregen uitbe taald, deze dagen alsnog uitgekeerd; d. het door de werkgevers ingehou den loon ter zake van het verbreken van de dienstbetrekking zal bij de eerstvolgende loonbetaling alsnog wor den uitgekeerd; e. geen rancune maatregelen zullen worden toegepast Zeker, men hoort een milde toon in deze verklaring. De Brabantsche fabrikanten kun nen gemoedelijk met de arbeiders omgaan. Maar: de stakingsleiding wordt uit- en de organisaties worden ingeschakeld. Er worot iets extra's gegeven tot 11 October; maar de nieuwe loonregeling gaat direct "u en daar valt niet over te praten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5