WIE Z'NftOBD ABESSIJNSCH CONFLICT IN RUSTIGER FASE Gemeenteraad van Amsterdam Litauen en het Memelgebied DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Negus trekt voorloopig zijn troepen terug Genève weer aan het beraadslagen Volgens een officieele mededeeling heeft de Negus van Abessynië een tele gram doen toekomen aan den Volken bond, waarin hij den bond er van op de hoogte stelt, dat met het oog op de voortdurende provocaties en ter vermij ding van incidenten bevel is gegeven, dat de Abessynische troepen over het gcheele front dertig kilometer moeten terugtrekken. Dit bevel is strikt ten uitvoer gebracht De Negus noodigt den Volkenbond uit een waarnemer naar Abessynië te zen den, opdat bij nieuwe incidenten on middellijk de schuldige kan worden Vastgesteld. De Abessynische regeering heeft de berichten over een algemeene mobilisa tie opnieuw gedementeerd Laval. Eden en Madariaga hebben ge zamenlijk de verdere procedure besproken die den Volkenbondsraad moet worden voorgelegd in verband met de regeling van het Oost-Afrikaansche conflict Volgens deze procedure zou de raad er zioh vooralsnog toe beperken, het rapport van de Commissie van Vijf ter bestudeering te venvijzen naar een nieuwe commissie, die waarschijnlijk alle raadsleden met uit zondering van de betrokken partijen zou omvatten. Uit dit onderzoek zou dan ii volgende week het ontwerp van een defini tief rapport van den raad resulteeren. Het presidium van de Volkenbondsver gadering is gisteravond bijeengekomen. De meerderheid daarvan is ervóór, dat de Volkenbondsvergadering niet, zooals ge bruikelijk is, na het beëindigen van haar gewone taak wordt ontbonden, doch slechts verdaagd. Daardoor zou oen opnieuw bij eenkomen mogelijk zijn zonder dat een nieuw presidium moet worden gekozen en andere formaliteiten worden vervuld'. Gaat Eden naar Londen? In Britsche politieke kringen acht men bet mogelijk, dat Eden, die op het oogen- blik te Genève vertoeft, gedurende 't week einde tijdelijk naar Londen zal komen voor het houden van besprekingen met Baldwin en Hoare. Wel houdt Eden voortdurend telefonisch contact met Londen, doch men zegt, dat hij den wensch koestert, uitvoerig met de lei dende figuren in het Britsche kabinet te beraadslagen. Of het mogelijk zal zijn, dat hij naar Lon den komt, hangt af van de gang van zaken te Genève. Drukte te Napels In de haven van Napels liggen op het ©ogenblik tien stoomschepen, die in de eerst volgende 24 uur met ongeveer 9000 soldaten en zwarthemden, benevens veel materiaal, naar Oost-Afrika zullen vertrekken. Torpedojagers te Gibraltar Naar uit Gibraltar wordt gemeld, zijn daar de Britsche torpedojagers „Faulkner", „Fury" en „Forester" aangekomen. Malta oefent tegen luchtgevaar Op Malta heeft Dinsdagavond een nieuwe luchtafweeroefening plaats gehad. Van half tien tot tien uur waren La Valetta en de andere plaatsen op het eiland in een vol- komen duister gehuld. Terwijl het verkeer stil lag hoorde men 't motorgeronk der aan de oefening deelnemende Britsche vlieg tuigen. Het onderhoud met Sir Eric Over het onderhoud, dat Mussolini met 'den Britschen ambassadeur heeft gehad, wordt thans do volgende officieele mede- ideeling gedaan: „De Duce heeft in het Palazzo Venezia iden Engelschen ambassadeur Sir Eric Drum mond ontvangen; de ambassadeur bracht hem een persoonlijke boodschap over van den Britschen minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare, die daarin als oud vriend van Italië uiting geeft aan zijn wensch, dat leder onnoodig misverstand tus schen de beide landen uit den weg wordt geruimd. De Duce heeft den ambassadeur verzocht, Londen te doen weten, dat hij de waarde van deze mededeeling hoog aan slaat en haar met voldoening heeft aange In aansluiting op deze officieele Italiaan- fcche mededeeling wordt van toonaangeven de zijde nog verklaard, dat de publieke IS DAT p W Dinsdagavond 1 October... Zooals uitdrukkelijk en plechtig ver klaard en duizendmaal in officieele en niet-officieele uitingen herhaald is, heeft Italië geen conflict met Engeland ge wild en wenscht het dat nog niet Het conflict bestaat tusschen Italië en Abessynië en het koloniale karakter van dat conflict is zóó duidelijk, dat het voor een gezond menschenverstand onmogelijk en onzinnig schijnt.de wrij ving naar Europa over te brengen en daarmee de Engelsch-Italiaansche be trekkingen te vertroebelon. In ieder geval, aldus wordt van deze zijde verklaard, zal Italië bij een dergelijke poli tiek niet de eerste zijn. De Engelsche pu blieke opinie moet daarvan overtuigd zijn en er kennis van nemen. Een onwaarschijnlijk bericht Do „Oeuvre" publiceert een fantastlsoh bericht van zijn correspondente te Genève, volgens hetwelk in de wandelgangen van het Volkenbondspaleis geruchten de ronde zouden doen. als zouden besprekingen heb ben plaats gevonden tusschen hooge En gelsche en Italiaansche kringen, waarbij men de Engelsche kringen zou hebben dui delijk gemaakt, hoe in geval van een regee- rinpswisseling te Rome een nieuwe regee ring er zou kunnen uitzien, waarin in de plaats van Mussolini een lid van het ko ninklijk huis de leiding op zich zou nemen. De correspondente voegt hieraan toe, dat hoewel men aan deze geruchten geen bij zondere beteekenis toekent, men het niet uitgesloten acht, dat het oogenblik zou kunnen aanbreken, waarop slechts een regeeringswisseling de positie van* Italië tegenover den Volkenbond en de mogend heden zou kunnen redden. REUSACHTIGE BRAND IN DE THEEMSDOKKEN 35 Motorspuiten in actie tegen het vuur Gevaar nog steeds niet bedwongen Gistermiddag is een reusachtige brand uitgebroken in opslagplaatsen voor koloniale waren te Wapping aan de Theems. Het vuur greep met razende snel heid om zich heenl De Londensche brandweer, altijd be ducht voor branden in de dekken, was weldra ter plaatse met 35 motorspui- ten, twee drijvende spuiten en honder den brandweermannen. De brand bleek te zijn uitgebroken in een van de grootste opslagplaatsen van Wapping, op een verdieping, waar rubber, thee en andere koloniale waren in groote hoeveelheid lagen opgeslagen. Het verkeer in de geheele omgeving werd stopgezet Toen een groote kraan onder den invloed van de hitte dreigde in te storten kon de politie slechts met moeite de groote menigte toeschouwers terugdringen tot op een afstaod, waar geen gevaar meer dreigde De vlammen raasden met onverminderde kracht voort en bodon van over de rivier gezien een schitterend schouwspel. Men mag van geluk spreken, dat 't vuur geen rnenschenlevens heeft geëischt De geheele avond rukten van alle zijdon versterkingen voor de brandweer aan, die haar handen vol werk had. Tegen de vuur zee kon zij niets van belang uitrichten. Zij moest er zich toe bepalen de nabij gelegen gebouwen en pakhuizen voortdurend nat te houden, om te verhoeden dat de brand zich ook tot deze zou uitbreiden. Om 10 uur gisteravond was het vuur nog steeds niet bedwongen! Britsche treiler onder Engelsche kust vergaan! Geheele bemanning komt in de golven om De in Huil thuishoorende trawler „Skegness" is nabij Speeton Riff aan de kust van Yorkshire door den storm vernield en vergaan. Ondanks de schier bovenmensche- lijke pogingen, die van de kust af wer den ondernomen om de opvarenden te redden, zijn alle elf leden der be manning omgekomen. Gisteren zijn reeds de eerste twee lijken aangespoeld. De „Skegness" strandde tijdens 'n Noord ooster storm van buitengewone kracht nabij de kust, die 120 Meter hoog steil uit het water oprijst. Aan land had men het ongeluk bemerkt en weldra nam men de noodige maatrege len. Men schoot zeven vuurpijlen met red- dingslijnen af, die echter alle door den storm teruggedreven werden en hun doel misten Reddingsbooten gingen in zee, doch kon den tengevolge van den geweldigen zee gang den trawler niet naderen. In den lichtbundel van een op de rotsen opgesteldcn schijnwerper voltrok zich het noodlot van de „Skegness", die telkens op nieuw tegen de rotsen werd geworpen en weldra geheel onder water lag. Van de schoorsteen en de commandobrug was niets heel gebleven. Kort na middernacht zag men de laatste lichtsignalen van het schip. Hiermee ver dween ook de laatste hoop op redding van de bemanning. Bij het opkomen van den vloed werd het schip spoedig geheel uit elkaar geslagen. Dit gebeurde zoo snel, dat de marconist midden in het laatste S.O.S.-signaal bleef steken. AMERIKA VERBIEDT WAPENUITVOER Zooals bekend bevat de onlangs door Roo sevelt geteekende neutraliteitswet een uit voerverbod voor wapenen en munitie. Thans is de regeering bezig met het opstellen van een lijst der materialen, die als oorlogstuig beschouwd zullen worden en in industrieele kringen wacht men met spanning de publi catie daarvan af. LITAUEN EN HET MEMELGEBIED Laval en Eden hebben gister te Ge- nè j besprekingen gevoerd, waarbij o.a. ook de Memelkwestie is aangeroerd. De Litau- sche Minister van Buitenlandsche Zaken Lozoraitis heeft eenigen tijd aan het on derhoud deelgenomen. Naar verluidt, zou er bij hem zijn aange drongen, stappen te doen in verband met de recente Litausche maatregelen in het Memel- gebied. EEN NIEUW SPAANSCH KABINET Spanje heeft een nieuw kabinet gekregen, met als minister-president, tevens minister van Financiën, Chapa Prieta. Aan Lerroux is de portefeuille van Bui tenlandsche Zaken toevertrouwd. In het deviezenproces tegen de zusters van de orde van het Heiligste Hart van Jezus uit Hiltrup in Westfalen is thans het requisitoir gehouden. Tegen de hoofdbeklaagde, de moeder overste SchulteMesum, werd geëischt een tuchthuisstraf van 3 jaar, benevens 5 jaar eerverlies en een boete van 120.000 RM. Tegen Therese Dreier werd geëischt een gevangenisstraf van 10 maanden, alsriaede een boete van 20.000 RM. DUITSCHE STUDENTEN AANGEVALLEN Een groep van veertien studenten van de Berlijnsche universiteit, die met studenten uit Belgrado een reis door Zuid-Slavië ma ken. is in de stad Petsj overvallen door een groep personen, die „Weg met het fascisme" riepen. Er werden door de aanvallers twee schoten gelost, waarbij een der Duitschers in den buik werd gewond, zoodat hij in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Vier der aanvallers, die volgens de Duit schers communisten waren, zijn gearresteerd. Volgens de voorloopige resultaten van de officieele Duitsche statistieken zijn geduren de de maand Augustus 50.000 werkloozen meer te werk gesteld. STRATOSFEER VLIEGTUIG IN AANBOUW De Bristol Motorenfabriek houdt zich be zig met het bouwen van een vliegtuig voor proefnemingen met stratosfeervluchten, ten behoeve waarvan gewerkt wordt aan een zware motor met groote capaciteit, in staat om een maximaal effect te geven op een hoogte van ongeveer 17.000 meter en hooger, voor het aandrijven van schroeven met va riabele spoed. De ontwerpers beschikken over belang rijke gegevens omtrent de condities, waar onder op groote hoogte gevlogen moet wor den, aangezien de Bristol Company de moto ren heeft geleverd voor de drie vliegtuigen, die in de laatste jaren de hoogterecords heb ben gehouden, waarvan het laatste met een hoogte van 47.350 voet op naam staat van den Italiaan Renata Donati, die dit record vestigde met een tweedekker, uitgerust met een supercharged Bristol Pegasus motor van 1100 P.K. BEZOEK VAN GOEMBOES AAN BERLIJN De Hongaarsche minister-president Goem- boes begeeft zich hedenochtend per vlieg tuig naar Berlijn, om gevolg te geven aan een uitnoodiging van Minister Generaal Goering tot het bijwonen van een door hem georganiseerde jachtpartij. Goemboes zal to Berlijn een bezoek brengen aan Rijkskan- solier Hitler. Men verwacht echter, dat hij ook met andere vooraanstaande personen besprekingen zal voeren. HIJ HAD HITLER BELEEDIGD! Een Poolsche Jood is te Warschau veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf, om dat hij een brief van een Duitsche zakenre latie ongeopend had teruggezonden, na op het couvert voor rijkskanselier Hitier belee- digende woorden te hebben geplaatst. Geweldige brand in San Urbano (Argentinië) In de stad San Urbano, op 350 K.M. ten Noordwesten van Buenos Aires is gistermid dag in een groote meelfabriek een geweldige brand uitgebroken. De verschillende gebouwen van de onder neming besloegen een oppervlakte van onge veer 40.000 vierk. Meter. Het geheele complex werd door de vlam men aangetast en voor het grootste gedeelte in de asch gelegd. Kort Nieuws Generaal Evangeline Booth, commandan te van het Leger des Heils, is met de „Ma jestic" van de Cunard White Star Line uit Southampton naar de Vereenigde Staten en Canada vertrokken. Op het Kanaal-eiland Jersey Is gister middag een aardschok waargenomen, die practisch geen schade heeft aangericht. Voor den ingang der Lissabonsche ha ven zijn de schepen „Ellin" en „Uthapia" met elkander in aanvaring gekomen. De „Ellin", een Grieksch schip, verzocht draadloos om spoedige assistentie. Laval heeft een adres ontvangen, dat is geteekend door een vijftigtal Engelschen uit politieke, militaire en geestelijke kringen. In dit adres wordt instemming betuigd met de verklaring, die Laval te Genève heeft af gelegd en volgens welke Frankrijk trouw zal blijven aan het Volkenbondspact. Het Comité voor Vrede en Ontwapening heeft een telegram gezonden aan Mussolini, waarin op den Duce een beroep wordt ge daan om het Abessijnsche geschil op vreed zame manier op te lossen. Aanvullende begrooting goedgekeurd Hoeveel heeft A msterdam bezuinigd de snppletolre begrooting die noodzakelijk was tengevolge van de meerdere uitgaven voor werkloozenzorg en andere financieele tegenvallers. De heer Boissevain (v.b.) heeft er voornamelijk over gesproken. Wat de com munist S e e g e r s oreerde over verdere af braak, geschiedde naar het gebruikelijke recept en kan zonder cenig bezwaar onver meld blijven. De oud-wethouder Boissevain (v.b.) dan. vroeg B. en W. inlichtingen over eeni- ge posten. Den wethouder voor de Finan ciën bracht spr. hulde voor zijn geslaagde conversie-politiek, waardoor één millioen is bezuinigd. Gelukkig, meende de liberale spreker, heeft de Raad niet geluisterd naar leden, die over dit bedrag reeds hadden willen beschikken. Toch betreurde spr. het, dat na al het geploeter der laatste jaren om tot een slui tende begrooting te komen, aan de Regee ring een „subjectieve" bijdrage moest wor den gevraagd, om deze aanvullende begroo ting sluitend te krijgen. Tenslotte informeerde spr. hoeveel er de laatste jaren is bezuinigd en hoe deze sup pletoire begrooting er zou uitzien, indien op de eischen der sociaal-democraten door den Raad ware ingegaan. Laatstgenoemde vraag heeft de wethou der voor de Financiën, de heer Jac. Rus tige (c.h.) niet beantwoord, aangezien hij oordeelde, dat dit niet op zijn weg lag. Op do vraag hoeveel bezuinigd is, ging de wethouder vrij uitvoerig in. Het publiek mag wel eens weten, vond spr., wat de Overheid van Amsterdam heeft bereikt De Rekening 1931 vergelijkende met de Begrooting 1936, kwam spr. tot de conclusie, dat in deze jaren is be zuinigd isy2 millioen, op dc bedrijven bovendien 12V& millioen, samen 31 mil lioen. Dat beteekent toch wel wat, meen de wethouder Rustige. Spr. zette eveneens uiteen, dat bij deze suppletoire begrooting moest worden ge rekend met de bezuinigingsmaatregelen der Regeering ta.v. het Gemeentefonds en de Werkloosheidsvoorziening. In dit verband moet gezien worden de „subjectieve" bij drage van 3V4 millioen Een bijdr ;e, waar op de Gemeente geen recht kon lalen ggl- don, maar die toch noodig was om deze aanvullingsbegrooting te doen sluiten. Met de gebruikelijke tegenstemmen van de uiterste revolutionairen is de begrooting goedgekeurd. De gematigde revolutionairen, die drie wethouders achter de groene tafel hebben, waren thans uitermate gouverne- Gevaarlijke wrijfvlakken in Oost-Europa Wat zullen de a.s. verkiezingen brengen? Zondag a.s. zullen in het Memelgebied de verkiezingen voor den Landdag plaats heb ben, een gebeurtenis, welke op zich zelf nu niet zoo heel belangrijk zou zijn, zoo zij niet een ©enigszins dreigend relief verkreeg door den achtergrond der Litausch-Duit- sche verhoudingen, waartegen zij zich af teeken t. Zooals men weet beteekent het Memel- land een Duitsche enclave in Litausch grondgebied, en heeft het in dit opzicht een overeenkomstige ligging ten opziohte van dezen staat als het gebied van de Vrije Stad Danzig en Oost-Pruisen ten opzichte van Polen. Natuurlijk zijn de zoo schijnbaar grillig getrokken grenzen in deze streken aan de Oostzee maar niet willekeurig ontstaan Indien ergens, dan kan men hier spreken van den schaduw van het verleden. In dit verleden was de invloed van het naburige Pruisen in de zoogenaamde Baltische lan den zeer groot. Zij vormden als het ware gebieden, die voor de Duitsche kolonisatie open lagen en zoo is in den loop der eeuwen een Duitsche golf over deze streken heen gegaan, en heeft op onderscheiden plaatsen zeer duidelijke sporen achtergelaten. Zooals in den regel in zulke omstandig heden het geval is, werd de vreemde cul tuur-invloed in de economische centra, dus in de zeesteden, het sterkst, en kan men dan ook zeggen, dat de Weichsel-stad Dan zig, benevens Koningsbergen en Memel in wezen Duitsche steden zijn. De geallieerde mogendheden, die na den wereldoorlog zich de taak zagen toegewe. zen, ook in dit deel van Europa de gren zen te herzien, stonden daarbij voor eigen aardige moeilijkheden. Door de vèr voort- geschoven Duitsche invloeden langs de Oostzeekust bleken de nieuwe staten Polen en Litauen feitelijk van de zee te zijn afge sneden: de havensteden waren onmisken baar Duitsch. Daar echter deze beide staten eigen zeewegen niet zouden kunnen ont beren, werd zoowel voor Danzig als Memel een positie ontworpen, welke zooveel moge lijk hun Duitsch karakter ongemoeid liet, en ze toch zou inschakelen in het econo misch geheel der nieuwe statenformaties Beide, zoowel Danzig als Memel, zijn sindsdien steeds een bron van allerlei on- eenigheid en dispuut geweest, en hebben den Volkenbond aan het noodige bemidde- lingswerk geholpen. Wat Memel aangaat, stelden de Litauers Europa eenvoudig voor een fait accompli. In afwachting van een nadere beslissing der Mogendheden bevond het zich tijdelijk onder Fransch regiem. Welnu, op denzelf den dag, 10 Januari 1923, dat de Franschen het noodig achtten, het Roergebied te be zetten, trokken Litausche vrijscharen het Memelgebied binnen. Dat de Fransohe troe pen hun weinig weerstand boden, zal zeker niemand verwonderen, die met de inter- nationale sympathieën en antipathieën eenigs7ins op de hoogte is. De Parijschc gozantenronferentie stond, toen Litauen zich eenmaal had meester ge maakt van wat het meende niet te kunnen ontberen, voor een moeilijk geval. Zij wist daaraan een oplossing te geven door het zoogenaamde Memelstatuut, dat op 8 Mei 1924 tot stand kwam. Dit Statuut stelt o.m. vast, dat 't Memel- gebied onder Litausche heerschappij een eenheid vormt op democratische grondslag en in het genot is van wetgevende, rechter iijke, administratieve en financieele zelf standigheid. Daarmee was te eener zijde aan de belangen der Duitsche bevolking tegemoet gekomen en aan de andere kant had men zoo het sluitstuk naar zee ge vormd voor den jongen Litauschcn staat. De Regeering van het Memelgebied zou bestaan uit een Directorium van vijf leden, dat met de uitvoerende macht was belast en uit een Landdag, belast met de wet gevende macht, en daartoe gekozen vol gens dc beginselen van het algemeen kies recht De Duitsohe en de Litausche taal zouden in dit gebied gelijke rechten hebben en de haven van Memel zou onder een in ternationaal regiem komen. Engeland, Italië, Frankrijk en Japan, die dit Statuut teekenden, moesten tevens in de toekomst de richtige naleving daarvan waarborgen. Ondanks deze hooge bescherming is Memel echter steeds een zorgenkind geweest De Duitsche Memellanders konden nu eenmaal niet vergeten, dat zij Duitschers waren, geïsoleerd van- hun vaderland; de Litauers daarentegen waren overbeducht. dat het vraagstuk der grenswijziging nog eens onverhoopt aan de orde zou komen, en dat zij bij die gelegenheid het belang rijkste deel van hun zeekust benevens hun zeehaven zouden verliezen. Zoo leefde men van weerszijden in een verhouding, die niet bepaald gezellig was. Hoe overwegend Duitsch de bevolking is, is steeds duidelijk uit de Landdagverkiezin gen gebleken. Na de eerste verkiezing, die in 1925 plaats had, werden er slechts 2 Li tausche afgevaardigden gekozen, tegen 27 Duitsche. Bij de tweede verkiezing, in 1927. was de verhouding 254; deze verhouding werd bij de verkiezingen van 1930 en 1932 steeds 245. Intussohen is er echter in Memel en om geving, Klaipeda, zeggen de Litauers veel veranderd. De verhoudingen tusschen de beide bevolkingsgroepen zijn steeds slechter geworden. Aan wie de schuld? Bij gecompliceerde vraagstukken als deze is het. niet eenvoudig, dit zoo maar vast te stellen. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat het oplevend nationalisme in Duitsch- land, dat in het nationaal-socialisme een uitdrukkingsvorm vond, er zoowel actief als passief debet aan is. Litauen moest im mers zich wel ongerust gaan gevoelen tegenover de inwoners van zijn autonoom gebied, die zoo overduidelijk de familie banden met het oude vaderland voelden trekken. En konden de Duitsche Memeilan ders van hun kant wel anders, dan ijverig werken voor hereoniging met hun eigen volk? Zoo zijn dan de verhoudingen steeds on aangenamer geworden, aan weerszijden. In 1932 werd Böttcher, de Duitschsprekende president van het Directorium, door den Litauschen gouverneur van het Memelge bied M e r k y s, afgezet, omdat hij offi cieele bespreking en met Berlijn zou hebben gevoerd, hetgeen natuurlijk inbreuk maak te op de souvereiniteit van Litauen. In zijn plaats werd de Litausche hoofdonderwijzer Simaitis tot president benoemd. De Landdag protesteerde daartegen, met het gevolg, dat hij nog, tijdens dezelfde zitting ontbonden werd. Na de verkiezingen voor den nieuwen Landdag, die opnieuw aantoonden, dat het Duitsche element in het Memelgebied verre in de meerderheid was, werd vervolgens de Duitsch-sprekende dr Schreiber presi dent van het Directorium. Ook hij werd door den gouverneur uit zijn ambt daar hij de nationaal-socialistische bewe ging, die ervan beschuldigd werd 't Memel gebied van Litauen af te willen scheuren, zou hebben gesteund. Wij laten nu maar in het midden, tot welke internationale verwikkelingen dit alles aanleiding gaf, stappen bij de Litau sche regeering vanwege de signataire mo gendheden, beroepen op Genève en het In ternationale Hof te Den Haag, enz. enz. In het kort het verder verloop der ge beurtenissen samenvattend, komt dat hier op neer, dat de commandant te Memel van Litauen het recht verkreeg, vereenigingen te ontbinden en dat personen, die van zulke vereenigingen lid waren, of tot voor maanden waren geweest, van hun Land dag-kiesrecht werden uitgesloten. Het befaamde, als „bloedproces van Kow* no" aangeduide Nazi-proces voor den Krijgsraad in do Litausohe hoofdstad, dat eindigde met het ter dood veroordeelen een viertal nationaal-socialisten en 't links en rechts uitdeelen van zware tuchthuis straffen, heeft ten slotte de deur dicht daan. Er stonden niet minder dan 126 Duitsch-sprekende personen terecht, be schuldigd van het voornemen, het Memel- land gewapenderhand van Litauen los 1e maken. Toen in Maart j.L het vonnis, dat wij hierboven aanduidden, uitgesproken werd, werd in vrijwel alle Duitsche steden in vergaderingen en optochten tegen deze rechtsverkrachting" geprotesteerd. De opwinding in Duitschland is getwijfeld Intussohen nauwelijks minder op geworden. Aan de Memellandsche verkie zingen zullen niet mee kunnen doen alle personen, wier burgerlijke rechten verval len zijn en tot deze categorie behooren o.a. alle leden der verboden Duitsche vereeni gingen. Het zal dan ook niet verwonderlijk zijn, zoo ditmaal inderdaad het Memelgebied in meerderheid Litausch blijkt, zooals de Li tausche Minister van Buitenlandsche Zaken Lozeraitis in 1934 meende te mogen be weren. Of de Litausche Regeering zioh zelf ech ter met zulk een verkiezingsuitslag geluk zal kunnen wenschen staat voorloopig nog te bez-ien menteel. Bij vorige gelegenheden In de beide afgeloopen jaren stemden de sociaal democraten tegen. Een paar nieuwelingen traden voor de eerste maal in het krijt voor de gemeentebelangén. De heer Crucq (Nat. Herst.) zag die in het feit, dat hij in geen enkele Raadscom missie was benoemd. Wat moeten „de men- schen, die achter mij staan", vroeg spr.t daarvan denken en hij wilde B. en W. hier -er interpolleeren. Met eenige moeite bracht de burge. eest er den heer Crucq aan het ver stand, dat het College geheel buiten deze kwestie staat en hij er bij de begrooting over kan spreken. Twee fonkelnieuwe communistische edcl- achtbaren lazen ieder een opstelletje voor. Mevr. Teeboom maakte bezwaar tegen de verhooging met f2100 van het subsidie voor de R.K. Vereen, voor Huisverzorging, De Neutrale Vereeniging werd minder royaal behandeld, vond de communistische dame. Weth. Baas (a.r.) heeft aangetoond, dat dit niet juist is. De neutrale vereeniging ging in subsidie ruim 10 pet achteruit, de R.K. Vereeniging met 18 pet. Er is nu ge lijkheid in de subsidievoorwaarden geko men. De Raad stemde hiermee in. Wat de communistische mevrouw tenslot te nogal bij de rede, bepaald schutterig was de „maidenspech" van haar „kameraad" Beers. Het alom geprezen werk van do Vereen, Toevlucht voor Onbehuisden. waarvoor ook het subsidie moest worden verhoogd, kon. bij hem geen genade vinden. Bij de over- groote meerderheid van den Raad natuur lijk wet Oud-Minister Mr. T. J. Verschuur Vertrekt 19 October a naar Indlë Naar wij vernemen vertrekt de oud'-minis- ter Mr. T. J. Verschuur 19 October a.s. uit Genua naar Nedcrlandsch Indië, teneinde iu zijn hoedanigheid van door de Regeering be noemd lid van den Raad van Beheer der Ned. Inoische Aardolie Mij. de mij. die o.a de Djamhi-terreinen exploiteert en waarin het Gouvernement en de Bataafsch© Petroleum Maatschappij ieder voor de helft aandeelhouder zijn zich ter plaatse van de werkzaamheden dezer .vennootschap op de hoogte te stellen. De oefeningen van de Lichte Brigade Dagorder van den Commandant De Commandant van het VelcJeger heeft de volgende dagorder bekend gemaakt: Bij den afloop van do gehouden oefenin gen betuig ik mijn bijzondere tevredenheid aan alle daaraan deelgenomen hebbende troepen voor hunne houding, tucht cn uit houdingsvermogen gedurende de van hen gevergde vermoeiende verrichtingen. De omstandigheid dat het H.M. de Konin gin vergezeld van H.K.H. Prinses Juliana, be haagd heeft tot tweemaal toe Hoogstderzel- ver langdurige en ingaande belangstelling in de door het Veldleger gehouden oefenin gen te betoonen, zal den troepen een aanspo ring zijn op den ingeslagen weg voort, te gaan en zich het vertrouwen, dat door H.M1 de Koningin en de Natie in het leger ge steld wordt, steeds meer waardig te toonem Leve de Koningin! Leve Prinses Juliana! De luitenant-generaal, Commandant van het Veldleger, W. RöELU Apeldoorn, 25 September 1935 Uit Oost-lndie Gevaarlijk jachtavontuur in de Lampongs Inlander door olifant aangevallen en gedood Europeaan kwam er goed al De „Javabode" meldt, dat de heer Diotz, oud-suiker-employé cn bekend jager in de Lampongs, een jaohtavontuur heeft gehad, waarbij een menschenleven teloor ging. Op jacht in de Lampongs, in de streek tus schen Martapoera en Kota Boemi, zakte de heer Dietz die ook door zijn echtgenoot© werd vergezeld de Way Oempo af. In een bepaalde streek, waar aan weerszijde der ri vier tuinen der bevolking lagen, bleek den jager, dat olifanten daar elk jaar groote schade aanrichtten. Jacht op deze dieren is niet geoorloofd, omdat men van meening is, dat zij anders zouden worden uitgeroeid- An deren ontkennen dit en zeggen, dat er zeer talrijke kudden olifanten zijn, die een ware plaag voor de bevolking zijn geworden. Aldus met twee personen -de rivier afzak kend, werd hem door vrouwen de mannen waren voor den peperpluk tijdelijk naar de streek waar de pepertuinen liggen om hulp gevraagd omdat er olifanten in aan tocht waren. Hierom ging de heer Dietz naar den oever met een Lamponger, -die zich vrijwillig bij hem aansloot omdat zijn tuin niet lang te voren door olifanten was vernield. Ook een jongen ging mee. Plots stiet men op een kudde. Toen één der dieren op de menschen wilde losstormen trof de heer Dietz hem. Echter niet doodelijk. Later het spoor van het gewonde dier zoekend om dit het genadeschot te kunnen geven, tornde men onverwacht, na lang het bloedspoor te hebben ge volgd, tegen den olifant op, die zijn be lagers afwachtte. De heer Dietz gaf den Lamponger den raad in een boom te klimmen, hetgeen deze deed. Er stond echter in dit jonge bosch geen boom dikker dan ongeveer 30 c.M. De olifant kreeg hierop een kopschot en wierp zich in dolle woede tegen den boorn, die neergeworpen werd. De Lamponger, op den grond gekomen, trachtte zich door de vlucht te redden, doch het razende dier greep hem met de slurf en verpletterde hem. De on gelukkige was op slag dood. Het bleek later, dat het dier hem ook met de slagtanden ernstig had getroffen. De hier Dietz ontkwam zelf ternauwer nood aan den dood. De olifant, vermoede lijk doodelijk gewond, verdween echter. Aldus eindigde een jachtavontuur, be gonnen om de bevolking te helpen tegen de 1 olifantenjjlaag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2