Hieuiur £>iïisrtjr (Simraiit vereenigde christelijke pers AVanG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad SCHOENEN P A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4J50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5588 DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang abbertentieprijjen: Van I tot 5 regels t-17'/» Elke regel meer 0.22'Ij Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17"/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen- aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt al de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE DE VREDE GETEEKEND Een sfeer van vertrouwen geschapen De Roomsch-Katholieke Kamerfrac tie heeft by monde van den heer Aal- fcerse de hand der verzoening van mi nister Colijn gegrepen en stevig ge drukt. Het woord van den leider der grootste Kamerfractie heeft ons niet teleurgesteldhet was, by alle open hartige critiek op z. i. betreurenswaar dige fouten van het kabinet en vooral de minder-gelukkige taktiek van den minister-president een gaaf aanbod van steun en medewerking. De woorden, waarin deze bereidwil ligheid tot uiting kwam, waren voor geen tweeërlei uitleg vatbaar. Eerst, midden in zijn redevoering de verkla ring, dat wanneer Dr. Colijn op 23 Juli gesproken had, zooals hij gisteren deed, er geen conflict ontstaan zou zijn. Daarna, aan 't eind de belofte: wij wachten op de daden van dit kabinet; met de voornemens zijn wij het eens, over de wijze van uitvoering, het tempo en de geest, waardoor de maatregelen gedragen zullen worden, is natuurlijk verschil van opinie mogelijk, maar zoo veel onze verantwoordelijkheid jegens ons volk en jegens God het toelaat, beloven wij aan de Regeering onze trouwe steun. De woordvoerder der Roomsch-Kath. fractie ging zelfs nog verder. Dr. Colijn had bij alle welwillendheid in Zijn verklaring niet nagelaten op een moeilijk punt te wijzen: het aantasten van de hoofdsom der vaste lasten. Ook op dat onderdeel stelde Mr. Aalberse hem gerust. In tegenstelling met velen in zijn partij en in de Roomsch-Kath. pers gaf de leider te verstaan, dat ook hij zeer huiverig is voor dit experi ment; al is hij van meening, dat aan de noodzakelijkheid wel eens niet ont komen kon worden. En daaraan werd nog toegevoegd, dat hij het systeem-Brüning zeker niet in alle opzichten navolgingswaard vond. Hiermee is dit punt volkomen opgehelderd. Wie nog mocht twijfelen aan de betere verstandhouding tusschen het Kabinet en de Roomsch-Kath. Kamer fractie, die behoeft slechts kennis te nemen van de bittere verwijten, welke de heer Albarda deed hooren. Volgens hem hebben Mr. Aalberse en de zijnen volledig gecapituleerd voor Colijn en hij beijverde zich om aan te toonen, dat het nieuwe Kabinet niets nieuws brengt; alles wat Dr. Colijn gisteren, als uitwerking van Troonrede en Mil- lioenennota toezegde, was voor 1 Juli reeds toegezegd. De grimmige toon, waarop de heer Albarda over de Roomsch-Kath. frac tie sprak, welke hij het beeld van Sim- son met afgesneden haar voorhield en de gevangene van Colijn noemde, zegt genoeg over de houding der grootste fractie, die tot Albarda's ergernis wei gerde een Kabinet te vormen met de sociaal-democraten. En niet zonder hoovaardij wees de heer Albarda er op, dat zijn partij nu reeds de hoofdpunten van een schitterend welvaartsplan heeft aangegeven en dat dit gedegen program binnen enkele weken in zijn geheel den volke geopenbaard zal wor den. „Rijkelijk laat"; hebben we onlangs geschreven en de roode pers heeft daarop geantwoord, dat zulks komt, omdat dit plan zoo ernstig door de knapste koppen bestudeerd en in elkaar gezet wordt. Wij zouden er meer vidu- tie in hebben, ^ls het aan de practijk getoetst was. Een merkwaardige uitspraak deed de heer Albarda en de minister-president zal daarover zeker het zijne zeggen. Waar, zoo luidde de vraag, welke min of meer rechtstreeks tot minister Gelis- sen gericht werd, wilt ge afzet van uw industrialisatie-voortbrengselen vin den, als de koopkracht van ons volk niet verhoogd wordt? Een wijze vraag, doch waarop aller eerst de heer Albarda het antwoord moet geven. Want als Dr. Colijn aan deze moeilijkheid herinnert, dan zegt de sociaal-democraat, dat we nu ge noeg hebben van deze sombere klan ken. Maar, hoe komen zij dan aan ver hoogde koopkracht? Wel, door werk verruiming op groote schaaldan wordt er immers geld uitbetaald en dit kan weer uitgegeven worden. De methode is bar eenvoudig; maar de vraag rijst, of dan de inflatie, waar tegen de heer Albarda zoo ernstig waarschuwde, niet voor de deur ligt. Want, dit moet gezegd, dat de gave gulden gisteren 'n goede beurt maakte. We zullen er wel meer van hooren, want Mr. Aalberse deed Dr. Colijn in stantelij k de vraag, waarom de Regee ring begin Augustus geen maatregelen genomen heeft tegen de goudexport en het kon de weerslag daarop zijn de heer Albarda wilde er niet veel van zeggen, maar hij zou de gulden niet willen beschermen door een uitvoerver bod, want dan zou het middel erger zijn dan de kwaal (terecht), doch hij acht te wel meer controle op de afgifte noo- dig. Immers, zoo redeneerde hij, we kunnen het goud wel eens noodig heb ben om goederen te koopen en dus mag het thans niet voor speculatieve doel einden gebezigd worden. De heer Albarda liet ook nog een waarschuwing hooren aan 't adres van hen, die uit de gulden vluchten om zich zelf veilig te stellen. Mocht het onver hoopt tot devaluatie komen, dan zal de Regeering wel maatregelen weten te nemen om de koerswinst in de rijks schatkist te doen vloeien. Neen, de sociaal-democraten denken er niet aan om het kabinet-Colijn te steunen; ze zijn bitter teleurgesteld, dat de roomsch-katholieken het roode wel vaartsplan niet willen overnemen; maar het is als een overwinning van het kabinet te beschouwen, dat de lei ders der grootste fracties zonder reser ve de goudpariteit van de gulden ver dedigden. De roomsch-katholieken kunnen er op rekenen, dat zij de eerste weken en maanden door de roode pers met schimpscheuten achtervolgd zullen wor den; maar zij zullen zeker de les van den heer Albarda ter harte nemen, dat wie, ook in normale, maar vooral in abnormale tijden als nu, een ministerie tot aftreden dwingt, verzekerd moet zijn onmiddellijk met een nieuw kabinet te kunnen optreden. Want, zeer terecht voegde hij er aan toe: thans, in tijden van nationale, maar vooral ook inter nationale spanning, kan ons land geen lange ministerscrisis verdragen. Zou minister Colijn dit antwoord niet kunnen geven op de vragen, wel ke Mr. Aalberse tot hem richtte in verband met de spoedige oplossing der laatste crisis? Veel werd over 't ontstaan en ver loop daarvan niet gezegd. Mr. Aalberse meende, dat Dr. Colijn ze geforceerd heeft; de heer Albarda betoogde, dat de Roomsch-Katholieken toch wel wis ten, wat ze deden en meer dan één spreker stelde in dit opzicht vragen aan den minister-president; vooral over de oplossing. Wanneer de minister daarop geant woord heeft, komen wij er, zoo noodig op terug. Voor heden was het er ons vooral om te doen om te constateeren. dat de zoen getroffen en de samenwer king, in een sfeer van vertrouwen, hersteld is. Geestdriftige ontvangst van de beide Vorstinnen Bezoek aan het Diaconie- Weeshuis Reeds vroeg in den morgen bereidde de hoofdstad zich vandaag voor op de komst van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Allerwegen werden vlaggen uitge stoken, zoowel van de gemeentegebouwen als bij tal van particulieren. De Kalver- straat kreeg haar feestelijke aanblik als al tijd. Ook het Damrak zette zich in vlag- gentooi. Reeds vroeg kwamen groepjes menschen naar het Damrak en den Dam om zich een goed plaatsje te verzekeren. De drukte werd grooter toen verschillen de detachementen politie verschenen om den weg van het Centraal Station langs het Damrak tot den Dam en een gedeelte van den Dam af te zetten. De komst van de eerewacht van de ma rine, voorafgegaan door de marinekapel, onder bevel van den lt. ter zee te klasse Zeeman, vormde een nieuwe attractie voor de steeds groeiende menigte. Omstreeks half twaalf trokken de nog ledige koetsen stapvoets naar het Centraal Station om zich op te stellen voor den uit gang van de Koninklijke wachtkamer. Het Oostelijk gedeelte van het Stations plein was gedeeltelijk door de politie afge zet. Daar arriveerden tegen kwart voor twaalf de Burgemeester, Dr. W. de Vlugt. en de hoofdcommissaris, de heer H. J. Ver steeg, welke laatste vergezeld was van den commissaris van politie, den heer C Bak ker. chef van de verkeerspolitie. Tegenover den uitgang had zich inmiddels reeds op gesteld het eere-escorte, dat de stoet zou be geleiden naar den Dam. De aankomst Precies op tijd schoof de Koninklijke salon wagen langs het eerste perron. Nauwelijks stond de trein stil of H. M. de Koningin vertoonde zich aan den uit gang van het salonrijtuig. Een hartelijk ge juich van het publiek verwelkomde de beide Vorstinnen in de hoofdstad. Nadat de Bur gemeester H. M. had welkom geheeten ging het gezelschap naar de Koninklijke wacht kamer. Kort daarop begon de tocht naar het Ko ninklijk Paleis op den Dam. Luid gejuich steeg op toen de stoet zich in beweging Het Koninklijk rijtuig, waarin de beide Vorstinnen hadden plaats genomen, werd voorafgegaan door het eerste gedeelte van het eere-escorte. Allerwegen was er geest drift Het hoera-geroep zette zich langs het Damrak voort. Door Moeder en Dochter wer den de huldebetuigingen minzaam groetend beantwoord. Op den Dam Op den Dam had zich een groote menigte achter de politie-afzettingen opgesteld. Om twaalf uur werd \an het Centraal Station een teeken gegeven, dat Hare Majesteit was aangekomen. De e rewacht kwam in 't ge- en stelde z ch rechts en links van den ingang van het Paleis op. De commis saris van politie, de heer Hoogenboom. gaf zijn laatste orders en aan het hoera-geroep was reeds te vernc.nen, dat de stoet in aan tocht was. Nauwelijks waren Hare Majesteit met Haar Dochter ten Paleize of de Koninklijke Standaard werd geheschen. Toen de rijtuigen wegreden gingen de deuren, die uitkomen op het Balcon van het Paleis open en verschenen Moeder en Doch ter op het Balcon. Het publiek juichte de Koningin en Prin ses geestdriftig toe. Hartelijk wuifde de Koningin, zoowel als de Prinses de menigte toe. Langen tijd ver toefden Moeder en Dochter op het balcon. Toén de vorstinnen zich in hun vertrek ken hadden teruggetrokken, begon de politie hier en daar afzettingen in te trekken. Spoe dig daarop had de Dam weer zijn gewone aanzien. Bezoek aan het Diaconie Weeshuis Even na half drie kwamen de Koninklijke auto's weer bij het Paleis aan om de Vor stinnen te brengen naar het. Diaconie Wees huis der Ned. Herv. Gemeente in de Volke- rakstraaL Langs de weg had zich veel publiek op gesteld, dat allerwege zijn hulde bracht aan de Landsvrouwe en Haar Dochter. Om ongeveer vier uur arriveerde de Ko ninklijke stoet voor de hoofdingang van het weeshuis. Aan den hoofdingang werd H.M. ontvan gen door den voorzitter en den secretaris van het bestuur, de heeren R. Willemze en E. v. d. Veen, benevens den directeur, Drs. J. F. Haeck. In de vestibule van het gebouw boden de weeskinderen Diewertje Kuyl en Wijnand van Gaaien resp. aan de Koningin en de Prinses bloemen aan. waarvoor beiden har telijk dank zegden. Hierna werden eenige afdeelingen van het weeshuis bezocht Na dezen rondgang door het gebouw bega ven Hare Majesteit en de Prinses zich naar de Bestuurskamer, waar do thé werd ge serveerd. Door den voorzitter van het bestuur, den heer Willemze, werd Hare Majesteit dank gebracht voor het bezoek. Tijdens het verblijf in de bestuurskamer hebben alle kinderen zich van hun afdee lingen naar de hall van het gebouw bege ven. Langzamerhand is het kwart voor vijf geworden en breekt de tijd van vertrekken aan. Toen de vorstelijke personen zich naar de uitgang begaven, zongen de kinderen Haar toe: „De Heere zegene en behoede U". zich zeer ingenomen met hetgeen men Haar Bij het vertrek verklaarde Hare Majesteit had laten zien. Zij prees de inrichting van dit nieuwe gebouw. Toegejuicht door een groote menigte, werd hierna gereden naar den Dam. waar men omstreeks 5 uur arriveerde. HET LANDBOUWCRISISFONDS Tekort over 1935 5.000.000.— In verband met verschillende berichten, welke in de pers zijn gepubliceerd, als zou liet Land- bouw-Crisisfonds voor het dienst jaar 1935 vermoedelijk een tekort van meer dan 30 millioen gulden hebben, wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat deze be richten onjuist zijn. Het tekort voor het jaar 1935 wordt geschat op niet meer dan 5 millioen gul den. Nagegaan wordt of het mo gelijk is dit tekort alsnog te ver minderen. Ten aanzien van de begrooting van het Landbouw-Crisisfonds voor het jaar 1936 mag vertrouwd worden, dat maatregelen genomen zijn, waardoor het tekort, waar mede het jaar 1936 wellicht zal worden begonnen, over dat jaar niet meer zal aangroeien. VERHOOGDE HEFFING OP BENZINE Met een halven cent per Liter Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot financiering van den vermelden bruggenbouw door verhooging der tijdelijke hef fing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Voorgesteld wordt de heffing te brengen van f 8.op f 8.60 per 100 kg. Hiervan zal een verhooging van den benzineprijs met een halven cent per Liter het gevolg zijn. Nadere bijzonderheden treft men aan op pag. 9. De Karteeringsvliegtuigen Startklaar voor Bangkok Zoo juist vernemen wij» dat de drie De Havilland Dragon-vliegtuigen te Rangoon startklaar staan voor het vertrek naar Bangkok. Zoodra de commandant de weersomstandig heden gunstig acht, zal de reis wor den voortgezet. Mogelijk zijn de machines al onderweg. Het wach ten is echter nog op het officieele bericht van vertrek. De bemanning van de P.H.A.K.V., die in de omgeving van Bassein een noodlan ding moest maken, is thans weer geheel op verhaal gekomen van de ondervonden emoties. Met goeden moed wordt de tocht voortgezet. De komende belastingverhooging Het eerste adres aan den Ministerraad De Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft een adres verzonden aan den Minis terraad waarin het Hoofdbestuur als zijn meening kenbaar maakt, dat onder de hui dige omstandigheden de aandacht voor al les moet worden geconcentreerd op verbete ring dei economische toestanden. Vnor w*t de financieele geste betreft, zal verminde ring van het tekort op de begrooting moeten worden nagestreefd door verdere verlaging der uitgaven, maar zal het middel van be lastingverhooging thans niet meer met kans op succes in practijk kunnen worden ge bracht. behalve in bijzondere gevallen (als de belasting op buitenlandsche plezierrei zen). Verlaging van belasting wordt thans een politiek geacht, waartoe de omstandig heden dwingen. Mevr. Scheepmakers-Zwaan vermoord De dader gearresteerd Het motief was roof MALANG, 26 Sept. (Aneta). De tachtig jarige weduwe ScheepmakersZwaan een schoonzuster van wijlen luitenant-generaal Heutz. waaromtrent op 21 September werd eemeld, dat zij dood in bed werd aan getroffen. en e aanwijzingen waren, dat de dood mogelijk op gewelddadige wijze zou zijn veroorzaüit, blijkt inderdaad te zijn vermoord. De dader, een bij het slachtoffer in dienst zijnde koelie, is gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Het motief was roof. De buit bedraagt 16. De gearresteerde bekende de dame te heb ben gewurgd. Mevr. Scheepsmakers-Zwaan leefde zeer sober op een kleine bloemcnkweekerij. Zi) was zeer bemind. Ook de inheemsche wereld is zeer onder den indruk van het gebeurde, MUTATIES BIJ DE MARINE Bö beschikking van den Minister van Land- >uw en VlsscherU Is. aan mej. E Avenarlus. irvol ontslag verleend als tijdelijk leerares in de R(jkstulnbouwwlnterschool te Nijmegen Is benoemd tot tijdelijk leeraar aan die ihooi A. A. Courtens aldaar. AUDIëNTIES De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 30 September niet plaats hebben. Systeem HANDWERK Doen U prettiger loopen door buig zamer onderwerk zonder spijkertjes1 Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BI' t De Koningin en de Prinses zijn heden bi] hun bezoek aan Amsterdam hartelijk ver» welkomd. De gernchten over het groote tekort vatf het Landbouwcrisisfonds worden tegenga sproken. 1 Blz. 2 De Negns trekt zijn troepen 30 K.M. terng ter vermijding van grensincidenten en ver zoekt den Volkenbond een waarnemer naax Abessynië te zenden. Vergadering van de Gemeenteraad vaat Amsterdam. Blz. 3 De Geref. Zendingsbond heeft te Utrecht dg algemeene vergadering gehouden. Morgenmiddag wordt te Znidlaren het Noorder Sanatorium geopend. De gevolgen van de Noordwester. Vier mannen verdronken a-n de Friesche kust. Doodelijke tram- en auto-ongelukken door den storm. Verschillende schepen vergaan of in nood. Tal van vernielingen door de storm te Gramsbergen, Dalisen, Kampen en Zwolle. Bij ein autobotsing in Limbnrg zijn twaalf menschen gewond. Blz. S Het conflict in de Wollenstoffen-Indn- - strie te Tilburg is thans bijgelegd: het werk Is heden hervat. De marine-manoeuvres bij Den Helder. De legeroefeningen in Gelderland. Blz. 8 Ingediend is een wetsontwerp, vaststel lende de begrooting van het verkeersfonds voor 1936. Tot financiering van de brnggenbouw wordt in een ingediend wetsontwerp voorga steld een tijdelijke heffing op benzine in te voeren. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam Lijfrenten tegen koopsom ■I AGENTION GEVRAAGD 20 pCt. KORTING CHEM. REINIGEN en VERVEN JAPONNEN MR L. A. DONKER TWEEDE KAMERLID De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer door den heer A. B. de Zeeuw, in diens plaats benoemd verklaard Mr LA.Donker te Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1