Malle Bas WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 POSTERIJBEGROOTING 1936 Postzegelautomaten op komst Bevredigende ontwikkeling van de luchtlijn AmsterdamBandoeng De ontwerp P. T. T.-begrooting voor 1986 wijst een winstsalclo aan van f 5.549.0ÓU, d.i. f 956.750 minder dan het winstsaldo in de begrooting voor 1935 geraamd. De lasten zijn in totaal 2.778.550 lager geraamd dan voor 1935 geschiedde, hetgeen zijn grond vindt in doorgevoerde bezuinigings maatregelen. Ofschoon het bedrijf den invloed van den ongunstigen economischen toestand onder vindt, kan toch in menig opzicht van een bevredigende ontwikkeling worden gespro ken. De proefnemingen met de postzegel automaten zijn thans in een zoodanig stadium gekomen, dat in 1936 in ver schillende plaatsen dergelijke appara ten zullen worden opgesteld. Vandaar dat f 200.000 voor aanschaffing op de begrooting is uitgetrokken. De luchtpost Amsterdam-Bandoeng De luchtpostdienst AmsterdamBandoeng v v. heeft door de invoering van den half- wekelijkschea dienst en door de groote ver snelling een zeer belangrijke wijziging on dergaan. Deze groote voordeden zijn be reikt kunnen worden met een slechts be trekkelijk geringe verhooging van de ver voerkosten. Er is nl. met de K. L. M. ov eengekomen, dat per week f 51.000 in plaats van f 50.000 voor de heen- en voor de retour •vluchten zal worden gegarandeerd. De resultaten van de eerste vluchten zijn alleszins bevredigend, vooral nu door de wijzigingen in den dienst het vervoer van de buitenlandsche post belangrijk is toegenomen. Overigens heeft de exploitatie van de lijn op Ned.-Indië de volle aandacht en voort durend wordt nagegaan in hoeverre het tekort, dat deze lijn nog oplevert, kan worden verkleind. Aangezien de frankeeropbrengsten in de tweede helft van 1934 en in het bijzonder in de eerste maanden van 1935 een ongun stig verloop vertoonden, moet de opbrengst der Posterijen zeer voorzichtig geraamd wor den. In totaal is uitgetrokken f 33.325.000. terwijl de raming voor 1935 f 36.050.000 be liep. Telegrafie Het binnenlandsch verkeer liep in 1934 ten opzichte van 1933 terug met 7.8 pet (v. j. 7.4 pet.). De achteruitgang van het Europeesch verkeer, die in 1933 tot 5 pet. was verminderd, bedroeg in 1934 iets meer, nl. ongeveer 6 pet. Het buiten-Europeesch verkeer, dat in 1933 een stijging van 6 pet, vertoonde, liep in 1934 terug met 11 pet. Alleen het aantal transit-telegrammen nam met ongeveer 7 pet. toe. Bij voortduring wordt er naar gestreefd om evenwicht te brengen in ontvangsten en dienstuitgaven. Ten gevolge van de versobering der huis vesting en de inkrimping der personeels bezetting op de kantoren, naast een gemo derniseerde technische uitrusting, is het ge lukt het nadeelig saldo, ondanks den ach teruitgang van het verkeer, in belangrijke mate te verminderen. Het tekort op den telegraafdienst, dat in 1922 nog bijna f 6 millioen be droeg, is geleidelijk teruggebracht tot f 0.9 millioen in 1933, terwijl 't in 1934 vermoedelijk tot ongeveer f 0.5 millioen is teruggeloopen. Wat hét langs den radioweg afgewikkelde telegraafverkeer betreft, wordt opgemerkt, dat het verkeer met Ned.-Indië nog eenigen teruggang vertoonde en in de eerste maan den van 1935 zelfs vrij sterk verminderde, zoodat voor 1936 'n opbrengst van f 675.000 wordt geraamd. De beeldtelegraafdienst met Ned.-Indië geeft een stijging te zien. Voor 1936 is daar om de opbrengst gesteld op f 35.000. Het ver keer met Suriname vertoonde in 1934 een belangrijke daling. Geplet Lijnzaad De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat onder tot veevoeder ver werkte oliehoudende zaden» pitten en no ten (veekoeken) ook is begrepen geplet lijn zaad. Voor het pletten van lijnzaad alsmede voor het in voorraad hebben van geplet lijn zaad, zullen derhalve dezelfde regelen gel den als voor het vervaardigen van veekoe ken en het in voorraad hebben daarvan, zijn gesteld WINTERDIENSTREGELING BIJ DE NED. SPOORWEGEN Enkele nieuwe treinen ingelegd op het traject Rotterdam- Maassluis v.v. He't blad „Spoor- en Tramwegen" bevat de gewijzigde dienstregeling van de spoor wegen, ingaande 6 October 1936. Daaraan wordt het volgende ontleend: Internationale verbindingen De internationale verbindingen, welke naar en over Duitschland loopen, worden als gevolg van den terugkeer tot den nor malen Amsteriamschen tijd, ten opzichte van de dienstregeling van 15 Mei een uur vroeger gesteld. Ten behoeve van het wintersportverkeer worden ingelegd: Trein D 285 van Amsterdam over Zev naar naar Bazel SBB, Chur en Interlaken (Amsterdam Cs V. 16.11, Chur A. 10.37 en In terlaken A. 10.00), welke trein zal loopen van Amsterdam Cs. van 19 December 1935 tot en met 13 Januari 1936 en trein D 286 van Interlaken, Chur, Bazel SBB over Zevenaar naar Amsterdam (Inter laken V. 19.07, Chur V. 19.55 Amsterdam Cs. A. 11.56), welke trein zal loopen van Inter laken, Chur en Bazel van 20 December 1935 t/m 14 Januari 1936. De volgende treinen over Roosendaal wor den gewijzigd: Trein D 26 Den HaagBazel vertrekt 71 minuten vroeger van Den Haag HS ten S.30, van Rotterdam DP ten 8 56, aankomst Bazel SBB ten 1942 (was 21.01). Trein P 56 (Edelweiss Express) Amster damBazelZurich vertrekt 91 minuten roeger van Amsterdam Cs. ten 9.36, van Den Haag HS ten 10.27, van Rotterdam DP ten 10.52, aankomst Zürich ten 23.00 (was 20.03;. Van 6 October 1935 tot en met 14 Mei 1930 vervallen de treinen D 196/D 197 van Am sterdam over Maastricht naar Bazel en te rug (Amsterdam Cs V. 9.04 en Amsterdam Cs. A. 19.54). Blnnenlandsche verbindingen Behoudens de wijzigingen, als gevolg van het verleggen der internationale treinen, valt van de wijzigingen in de dienstregeling der blnnenlandsche treinen het volgende te ermelden: Ingaande 6 October 1935 wordt de reizi gersdienst gestaakt op het baanvak Uit hoorn—Aalsmeer en ingaande 1 Januari 1936 op dc baanvakken Leiden Heerensin- gel—Hoofddorp, Alfen a/d Rijn—Uithoorn en Nieuwveenter Aar. In verband daaimede worden inplaats van enkele treinen van en naar Uithoorn, enkele motortreinen van en naar Gouda via Alphen a/d Rijn naar en van Leiden gevoerd. Het baanvak Haarlem—Zand voort worit geèlectrificeerd. Van 9.00 tot 24.00 uur wordt op dit liaan- vak een regelmatige uurdienst gereden. Enkele nieuwe treinen werden inge legd en wel: trein 2101 Maassluis (V. 5.34)—Rotterdam DP (A. 5.52) te Schiedam aansluitende aan trein 1008 (V. 5.53) naar de richting Den Haag. trein 2196 Rotterdam DP (V. 22.54)—Maas sluis (A. 23.12 te Rotterdam aansluiting van trein 438 (A. 22.46) van Roosendaal (Zeeland en België) en te Schiedam van trein 1161 (A. 22.53) van de richting Den Haag, trein 2199 Maassluis (V. 23.48)—Rotterdam DP (A. 0.06) te Schiedam aansluitende aan trein 1194 (V. 0.05) naar de richting Den Haag, trein 409 Scheveningen Kurhaus (V. 9.57) -Den Haag HS (A. 10.13). Belangrijk gewijzigd werden: trein 1250 Helmond—Eindhoven, welke 41 minuten later wordt gestel-d, waardoor deze trein op laatstgenoemd station onmiddellijk gaat aansluiten aan trein 622 EM (Eindho ven (V. 11.39) naar Amsterdam, trein 3535 Dieren DoesburgApeldoorn, elke 43 minuten wordt vervroegd, waar door te Dieren Doesburg de aansluiting wordt verkregen van trein 229 van de rich ting Arnhem (Maastricht en Vlissingen). De Erwtensteun Van officieele zijde wordt ons medege deeld. dat de steun vergoeding voor groene erwten cn schokker erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 8 t.m. 14 September 1035, voor de kwaliteitsklassen A. B, C en D resp. f 4; f 3.50; f 3 en f 2.50 per 100 Kg. zal be dragen, terwijl de steunvergoeding voor in datzelfdo tijdvak gedorschte gele erwten, volooende aan de standaardmonsters C en D, resp. f 3 en f 2.50 per 100 Kg. zal.be dragen. Int. Luchtvaartconferentie te 's Gravenhage Gistermiddag is te 's-Gravenhage de ple naire bijeenkomst van het Comité interna tional technique d'experts juridiques aériens door den Minister van Waterstaat geopeni. Aan deze plenaire zitting zijn commissie besprekingen vooraf gegaan, welke ten doel hadden tusschen de intern, assuradeurs en de luchtvaartmijen tot overeenstemming te komen met betrekking tot de interpre tatie van het Luchtvaartverdrag van Rome van 1933, speciaal met betrekking tot de verplichte verzekering tegen schade aan derden. Deze voorbesprekingen hebben gelei.i tot een compromis, dat in de plenaire zitting nader zal worden beihandeld. In het comité zijn 33 landen vertegen woord igd. Dc Minister van Waterstaat, Jhr. Ir. van Lidth -Je Jeude heeft de Conferentie toe gesproken en uit naam van -ie Nederland- sche Regeering welkom geheeten. Daarna sprak de president van de C.I.T.E.J.A., Dr. C. Richter, van het Ministerie van Jus titie te Berlijn. Op voorstel van den Zweedschen gedele geerde Engstromer koos de conferentie bij acclamatie Mr. Wol terbeek Muller tot pre sident. Mr. Wolterbeek Muller, het presidium aan vaardende, dankte voor de vriendelijke woorden, welke tot hem gericht waren. Gistermiddag zijn de gedelegeerden wede' om bijeen gekomen ter bespreking van de verplichte verzekering tegen schade aan derden. De rapporteur heeft ter tafel ge bracht de tekst van een aanvullend proto col op het verdrag van Rome, dat nader zal worden behandeld. Hedenmiddag maakte de congressisten excursie naar Schiphol en een vliegtocht over den nieuwen Zuiderzeedijk Afscheidslunch Kapt-vlieger Versteegh Drukbezochte Receptie Het Hoofdbestuur der Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart heeft in samenwerking met eenige andere luchtvaart-lichamen gister in Hotel De Wittebrug te 's Gravenhage een afscheidslunch aan kapt.-vlieger Versteegh aangeboden. Gelijk reeds eeraer gemeld is zal de heer Versteegh binnenkort naar Ned. Indië ver trekken. Als tafel-president fungeerde Ir. J. F. de Vogel, voorzitter der Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart, terwijl tevens aanzaten: Gene raal Snijders, Kolonel Wallaardt Sacré; Jhr. van tien Berg van Heemstede; de heer Edo Bergsma, voorzitter van den A.NAV.B., en van de commissie voor luchttoerisme; de heer Hans Martin, secretaris van de K.L.M. en vele anderen. De heer Versteegh is op zeer waardeeren- de wijze toegesproken door ir. J. F. de Vogel, kolonel Best, generaal Snijders, oen heer Enthoven, Jhr. van den Berg van Heemstede en ir. Stephan. Nadat de heer Versteegh bedankt had, had ëen drukbezochte receptie plaats in Hotel De Wittebrug. GEWEIGERDE AUTOBUSDIENST Bij Kon. Besluit zijn ongegrond verklaard i beroepen van de Gebrs. A. en J. C. van Doorn te Veenendaal tegen de beschikkin gen van Ged. Staten van Golderland en van Utrecht, waarbij hun vergunning is gewei gerd tot het in werking brengen van een autobusdienst op het traject Wageningen- Bennekom-Ede (station) Ede (dorp) de Klomp Renswoude Schcrpenzeel Wouden berg Nieuw Leusden Amersfoort. WARENWET Het college van directeuren van Keurings diensten heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt verzocht dc bestaande Warenwet niet te vervangen door een andere wet betreffende hoedanigheid en aanduiding van waren, maar de bestaande wet zoodanig te wijzigen: 1. dat de rijksbijdrage vervalt of vermin derd wordt; 2. dat dc keurinsgdiensten het recht ver krijgen van ondernemingen in hun gebied gevestigd, welke waren behandelen of afle- een kleine jaarlijksche retributie te te heffen; 3. dat de wijzigingen, welke in het ont werp van wet tot wijziging van de Waren wet, bij Koninklijke Boodschap van 16 Mei 1931 bij dc Tweede Kamer ingediend en welke even zoovele verbeteringen zijn zonder eenige kosten te veroorzaken, in de bestaan de wet worden opgenomen. DRINKT MEER MELK! Propagandamaand te Amsterdam Aleer gebruik van melk boter en kaas Maandag a.s. zal te Amsterdam aanvangen de propaganda vanwege het Ministerie van Economische Zaken voor meer gebruik van melk en zuivelproducten. Deze propaganda zal gedurende vier weken dc bijzondere aan dacht der Amsterdammers vragen voor melk, boter en kaas en de verschillende bereidin gen dezer producten. Amsterdam is een der 13 propagandaker- nen, waarin het land voor dit doel door het Crisis-Zuivelbureau in Den Haag is verdeeld. Hiervan vormen de drie groote steden afzon derlijke kernen en Amsterdam is hiervan het eerst, aan de beurt. Prof. Dr. A. H. M. J. v. Rooy, de bekende Amsterdamsche medicus, zal ter opening Maandag een voordracht houden over het belang van de melkvoeding en de volksge zondheid en 's middags organiseert men een grooten optocht. Het voormalige huis van de „.Bordelaise" in de Leidschestraat is het cen trum van de melk-, boter- en kaaspropa- ganda. die alle mogelijkheden zal benutten en ook de jeugd in de reclame zal betrekken. Hiertoe zullen 9 October 30.000 schoolkinde ren in de middaguren in het Stadion wor den beziggehouden en nog wat meekrijgen teneinde vader en moeder te overtuigen het nut om meer melk te drinken en meer boter en kaas te gebruiken. In het propagandabureau worden demon straties gegeven, waar inzonderheid de dames worden uitgenoodigd. Het propagan- da-motto is „Voedt U goed!" De begrooting yan Middelburg B. en W. zwiepen voor Ged. Staten van Zeeland. De Gemeentebegrooting 1935 van Middel burg is nog steeds niet door Ged. Staten var Zeeland goedgekeurd. Thans stellen B. en W den Gemeenteraad voor zich bij de meeste wenschen neer te leggen omdat anders ern stige moeilijkheden te wachten zijn met be trekking tot het verkrijgen van de geraamde extra-bijdrage uit het Werkloosheidssubsidie- fonds. NED. INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS In de buitengewone algemeene vergade ring van het. Ned. Instituut van Accountants "zijn tot leden benoemd rle heeren: J. L. E Tilburg, M. H. ten Broecke, Amsterdam, S. Brouwer, Rijswijk, G. Diephuis Jr., Warffum, K. D. Hartog, Amsterdam, F. Klomp, Borne, W. van Santen, Rotterdam. F. W. Sibille, Eindhoven. A. van der Straaten, Bodegraven, G. Versteeg, Wassenaar, in het bezit van het accountantsdiploma van het Nederlandsch Instituut van Accountants, en drs. J. H. Po lak, Amsterdam, drs. C. I,. Spits, Amster dam, in het bezit, van het accountantsdiplo ma van de Universiteit te Amsterdam. INVOERRECHT OP VLEESCH De minister van financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de vaststelling van de prijscourant op versch en gekoeld vleesch in haar vergadering van 23 dezer bedoelde prijs courant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, )0 kg. 40; pa arde vleesch, versch of ge koeld, 100 kg. 35. Gedurende October zal mitsdien het invoer recht voor de hierboven bedoelde vleesch- soorten bedragen: 20 pet. van de aldus vastgestelde waarde voor het rund- en kalfsvleesch, zijnde 8 per 100 kg. bruto; 12! pet. van de waarde, voor het paardevleesch vastgesteld, zijnde 4.37 per 100 k.g. bruto. TIMOTHEUS In onze mededeeling over het a.s. jubileum van Tltnotheüs, dot we deze dagen opna men, siond, dat dit blad te 's-Gravenhage irschijnt. Dit is niet juist. Het wordt uit gegeven door de uitgeversfirma La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. VERPLICHTE ARBITRAGE IN DE LANDBOUWBEDRIJVEN De Minister van Landbouw en Visscherij heeft aan een aantel landbouwers op Z u i d- Be v e I a n d en op Schouwen en Dui- eland, die georganiseerd zijn bij de Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland, arbi trage opgelegd inzake de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden der bij hen werk zame landarbeiders. Tot arbiters zijn be noemd voor Zuid-Beveland Prof. Mr P. S. Gerbrandy te Amsterdam cn voor Schouwen en Duiveland Prof. Dr G. Minde-rhoud te Wageningcn. De zes stellingen Waarover het debat loopt Nu de discussie over het Bezuinigings ontwerp weer is begonnen, is het, om dc bespreking goed te kunnen volgen, van bev| lang te weten, welke positie de R.K. Ka merfractie in Juli innam. Daarom geven we hier nogmaals dc stel lingen, waarin Mr. Aalberse het standpunt zijner fractie omschreef: „Het eenstemmig antwoord van de katho lieke Kamerfractie in enkele stellingen mengevat luidt als volgt: 1. Evenwicht in de rijksbegroöting kan alleen dan werkelijk worden bereikt, wan neer voor het bedrijfsleven door maatrege len van wetgeving en bestuur de weg, zoo ver als maar mogelijk is, wordt vrijgemaakt om op rendabele basis aan het economisch verkeer deel te nemen. 2. Alleen door aldus de mogelijkheid te scheppen, tot gezondmaking van het be drijfsleven kan ook de toenemende werk loosheid worden gestuit en werkbehoud en werkverruiming wezenlijk worden bc\or- derd, waarbij niet slechts economische, maar vooral ook groote zedelijke goederen van het volk op het spel staan. 3. In een krachtdadig streven om aldus omschreven doel te bereiken, zou doelmatig passen, een complex van slui tende maatregelen, waardoor over de gc- neele lijn kosten en prijzen, zoover cn zoo spoedig als mogelijk is, worden gebracht op een niveau, waarop de mogelijkheid tot deelneming aan het economisch verkeer, nationaal en internationaal kan worden behouden en die deelneming daadwerke lijk wordt gestimuleerd. 4. Het kabinet heeft de totstandkoming van zulk een complex van maatregelen tot dusver niet bevorderd, wijst het ook thans af en gaat voort op de weg van regulee- rend ingrijpen in het aanpassingsproces, deels remmend, deels stimuleerend. 5. Door deze houding van het kabinet wordt eenerzijds de mogelijkheid steeds kleiner, om door middel van een complex van sluitende maatregelen verlichting te brengen voor staats- en volkshuishouding, terwijl anderzijds de drang steeds krachti ger zal worden naar maatregelen op mone tair gebied, als hulpmiddel in het nood zakelijke aanpassingsproces. 6. Daarom kunnen noch het streven van het kabinet om door op zich zelf onont beerlijke verlaging van de openbare uitga- \en evenwicht in de rijksbegrooting te be reiken, noch de voornemens ten aanzien van verder doorgevoerde industrialisatie, hoe noodzakelijk deze op zichzelf ook zij gedragen worden door een geloof en een vertrouwen, als thans door het kabinet van ons gevraagd. Do practische conclusie hieruit is deze. dat, wanneer de door de regeering gevraag de motie van vertrouwen in het algemeen regeerbeleid waarvan dat op sociaal economisch gebied thans het voornaamste onderdeel is wordt voorgesteld ei stemming gebracht, wij daaraan onze stem niet zullen kunnen, geven." Officieele Berichten AUDIËNTIES De gewone audiëntie van den minister sociale zaken zal op Woensdag 25 SepL 1935 niet plaats hebben. CONSULAATWEZEN Do heer Ouans Tcheng is erkend en toege laten als consul van China te Medan. voor de •eaten Atjeh en Onderhoorlgheden. Oost- t van Sumatra, Riouw cn Onderhoorig- en en Tapanoell: de heer Far-aan T. Sung :rkend en toegelaten uls consul-generaal China te Batavia voor Ned -Indië: de can- landen: aan den consul der Nederlanden I ïmeenen dienst mr A. Methöfer is de 1 •onltlke titel van consul-generaal der Net DEPARTEMENTEN paald is. dat de besuinigingsinspecteurs b|J hot Departement van Financiën H. Sleperda cn J. C. Roelofsen In het vervolg den ambtstitel illen voeren van hoofdinspecteur by dc Gcne- ile Thesaurie van voornoemd Departement. INTERN. ORI8NTALISTENCONGRES Benoemd is tot gedelegeerde van de Ned. Re aring bU het I9de Intern. Oriëntallstencon- gres, dat van 23 tot 29 Sept. te Rome wordt gehouden. Th. van Erp. lult.-kol. van het Oost- Indische leger b.d., Den Haag. INDISCHE SPORTVLIEGERS TE ISTANBOEL BE50GLU, 24 SepL (Aneta) De vliegers Khouw Ke Hien en Terluin zijn met hun in Indië gebouwd toestel, de Walra-ven-2 op het vliegveld Beyoglu, nabij Istanboul, aangekomen. Zij verwachten den 26sten op Schiphol te arriveeren. Inbraak in het Chr. lyceum te Hilversum Het geheele gebouw doorzocht In den nacht van Maandag op Dins dag hebben inbrekers een bezoek ge bracht aan het Christelijk lyceum aan den Lagen Neerderweg onder H 11 v e r- s u in. Dc ongenoode gasten hebben hun werk grondig gedaan en in alle lokalen cn kamers een onderzoek in gesteld. Uit de kamer van een der leeraren bleken drie bankbiljetvn van 50 te zijn ontvreemd; in de kamer van den concierge hebben de inbrekers 9 nieu we vulpenhouders en een groot aantal postzegels en in de kamer van den amanuensis ecnig kleingeld cn een se rie kleine aluminium gewichten buit gemaakt Verder zijn in andere lokalen vele kasten opengebroken, doch hier hebben de heeren blijkbaar niets van hun gading kunnen vinden. Tot dusverre heeft de politie nog geen enkele aanwijzing omtrent de daders. Een roekelooze onderneming Een zeereis in een kano Zaterdagmorgen is een inwoner van IJmui- den, J. Duifi, van IJmuiden de Noordzee oj>gegaan in een door he nzelf \an z eldoek vervaardigde kano, met de bedoeling te traclvten Zuid-Frankrijk te bereiken, dan ver volgens gelegenheid te zoeken near Zuid- Afrika te komen, waar hij werk hoopt te vinden. De kano was voorzien van een primitief zoil cn volkomen onzeewaardig. De man had één liter water en voor vijf dagen levensmiddelen aan boord, zoodat men vreest, dat deze roekelooze onderneming, die niet anders inoet worden beschouwd dan aJs 'n wanhoopsdaad Duin kon geen werk vin den en genoot geen ondersteuning een tra gisch einde heeft gekregen. AUTOGIRO-PECH Dinsdagmiddag kreeg het autogirovlieg- tuig, dat na gerepareerd te zijn op het stads park te Groningen was teruggekeerd, voor het geven vaa demonstraties, bij het rijden over het terrein opnieuw averij. De pas aangebrachte lasschingen bleken ta nebben losgelaten. Van demonstraties moest dus worden afgezien. DE ROOVERS VAN DE „BETSY" Door de gemeente politie van De Rijp en Graft en de rijksveldwacht te Graft zijn in ie gemeente Schermerhorn twee man nen gearresteerd. Het zijn een zekere J. W. van W. uit Leeuwarden en J B.. gedomicilieerd te Alk maar. die in een keurig gemeubileerd jacht reisden. Het is gebleken, dat zij dit jacht, genaamd ..Betsy waarvan zij den naam hadden verwijderd eenige dagen geleden te Am- Merlam hadden gestolen Zij zijn. na be kend to hebben, met dat vaartuig naar Amsterdam overgebracht. De misdaden te Oss Een verzonnen inbraak De marechaussee arresteerde de 30-jarige vrouw A. S., huisvrouw van A. v. d. V., wo nende aan den Berghemsche weg te Oss. Zij wordt ervan verdacht in Februari 1931 in overleg met A. H., bijgenaamd Dikke Toon de Soep, en J. den B. een gefingeerde in braak in haar woning te hebben op touw gezet. Volgens haar aangifte bij de politie zou ontvreemd zijn een partij sigaren, siga retten en chocolade. Daar deze vrouw tegen inbraak verzekerd, was, kreeg zij aldus de verzekeringssom uitbetaald. Thans is echter komen vast te staan dat deze goederen wel iswaar uit haar huis meegenomen waren, maar na het opnemen van de schade door de verzekering, wederom waren terugbezorgd. EEN HONDERD-EEN-JARIGE K!?0,s belansste"ing van de Re. heele bevolking van Eesl heelt Dinsdag de oudste inwoonster van Oostelijk Noord Bra- ™e' we(1: Kuik, haar lOlsten verjaardag gevierd. FEUILLETON door J. G. VERMEULEN Ongeveer in het midden van den zee- Inham lag een eiland, Noordland genaamJ. Het verkeer tusschen dit eiland en het vaste land was gering en werd grootende3is onderhouden door den veerman van Klei- kerke, een reeds bejaarden oud-matroos, die met zijn dochter Tine het kleine, alleen staande veerhuis aan den voet van den dijk bewoonde Tine was een wakker Jong meisje met gespierde ledematen en een onmiskenbare flinkheid in geheel haar voorkomen, die een zekeren eerbied afdwong. Naast de zorg voor het weliswaar eenvoudige huishouden tje, had zij de soms lang niet lichte taak van haar vader bij het overzetten behulp raam te zijn en hem zoo noodig geheel te vervangen als hij eens afwezig was. Bij ongewone drukte bezette zij zelfs de reserve- boot en trok dan steeds weer de stille be wondering van haar passagiers door haar kordate houding en vertrouwenwekkende manier van handelen. Tine kende de geschiedenis van den jon gen Zeeberg even goed als iedere andere Kleikerker maar het kwam niet in haar op hem „Malle Bas" te noemen zooals de anderen. Zelf vrouw van de daad, vervulde het haar vaak met diep medelijden als zij dien tieligen en toch soms zoo flinken, krachtig- gebouwden kerel werkeloos aan den dijk zag liggen of moederziel-alleen als een uitgestoo tene langs den zeekant zag slenteren. Toen haar vader eens in een opgewekte •temming voorstelde: „Zullen we dien ar men slokker eens meenemen. Tine?", stem de zij daar dan ook onmiddellijk mee in en riep eenvoudig en hartelijk: „Vaar een keertje mee, BasI Je hebt toch al den tijd". Bas nam de uitnoodiging terstond aan en stapte zonder een woord te zeggen in de veerboot Eerst zat hij ©enigen tijd naar het bollen de zeil te kijken, nu en dan onnoozel glim lachend als de boeg op een golf botste zoo dat het water in de boot spatte. Maar al lengs groeide zijn belangstelling en op den terugtocht waagde hij het om met kinder lijke bedeesdheid te vragen: „Mag ik ook eens sturen, veerman?" Tine, die aan het roer stond, lachte. De veerman zei goedig: „Je schijnt er nog al schik in te hebben, jong Vraag maar aan den stuurman, hoor". En met een steelschen blik op tijn dochter, vervolgde hij: „Als Tine 't óók goed vindt. dan zou ik zoo zeggenAls ie d'r sje- nieigheid in hebt. dan mot j'ons af en toe maar eens gezelschap hou'e". Dat was niet aan doovemansooren gezegd en van dien dag af was Bas bijna dapVks van de partij. Na korten tijd was hij van 's-morgens tot 's-avonds aan den steiger te vinden. Zijn moeder liet hem gaarne gaan en ver heugde zich dat hij ditmaal een bezigheid had waaraan hij zich met hart en ziel scheen te geven. Met groote blijdschap bemerkte zij dat haar zoon eindelijk eenige levensvreugde be gon te toonen. met opgewektheid van ..zijn werk" kon spreken en nimmer een aanspo ring behoefde om de lange wandeling naar het veer te ondernemen. „Die knul wordt waarempel heelenwal wakker!" placht de oude veerman te zeggen als hij met passagiers over zijn stoeren knecht sprak. „En ik verzeker ie dat Ie me een heel stuk werk uit de handen neemt hoor. Want ze mogen nu in 't dorp zeggen dat ie stom is en lui. maar ik vertel ie dat ie z'n mannetje staat Wat jij Tine?" Inderdaad scheen Malle Bas eindelijk zijn bestemming gevonden te hebben en in nau welijks twee jaar tijds was hij zóó wonder lijk veranderd dat men zioh geen nauwge zetter en gewilliger schippersknecht kon denken. Doch hij blééf „Malle Bas" Op zekeren dag ontving de veerman be zoek van 'n geneesheer uit de dichtstbijzijnde stad die zich een motorboot had aangeschaft en nu eens kwam onderzoeken of deze aan den steiger wellicht een vaste ligplaats kon vinden. De zaak was spoedig beklonken en reeds een- week later lag de „Vliegende Hollan der", zooals de eigenaar zijn vaartuigje ge doopt had, veilig naast den steigerdam ge meerd. Het was een glimmend wit-gelakte boot van eigenaardigen vorm met een krachtigen motor en een hoogen, scherp-gewelfden boeg. Alles was even deugdelijk en sterk gebouwd en zóó dat het buiswater er gemak kelijk af kon loopen, zelfs al zou de voorste ven zich geheel in een golf onderdompelen. De dokter was een bekwaam chirurg die. naar het heette, met nooit falende zekerheid wonderen verrichtte en zich daardoor zijn patiënten van heinde en ver zag toestroo- men. Ofschoon hij een overmatig druk le ven had. klaagde hij nimmer en stond op ie der uur van den dag gereed om zich met bewonderingswaardige toewijding en ulter sfe nauwkeurigheid aan zijn verantwoorde lijk beroep te geven. Van tijd tot tijd gevoelde hij echter een dringende behoefte aan afleiding en zenuw ontspanning en dan kende hij geen grooter genot dan zijn ronkende motorboot op volle kracht door de golven te jagen. Daarom moest deze steeds en bij iedere weersgesteldheid gereed liggen. Aangezien Malle Bas zich vrijwillig met de verzorging van het bootje had belast en zich naar de aanwijzingen van den dok««M ook zeer zorgvuldig van die taak kweet sprak het vanzelf, dal hij al gauw een* meevoer. F.n de sportieve .—needr vond \<-elrira zoo'n genoegen in de niet altijd on gevaarlijke tochten met dien koenen metge zei dat hij zelden alleen uitvoer. Bas liet met alle plezier zijn eten staan voor 'n opwindende jacht met de Vliegende Hol lander door den storm en was verrukt zoodra hij, op den dijk staande, den snellen wagen van den dokter zag naderen. Na eeni gen tijd kwam deze bij voorkeur als het stormdeEn als het weer zoo slecht was dat de veerdienst gestaakt moest wor den, dan bleef Malle Bas aan hef veer. onge durig het land inturend of gejaagd over den dijk loopend inplaats van naar huis Ie gaan. Dan verwachtte hij den dokteren zelden wachtte hij vergeefs. Het gebeurde meermalen dat de oude veerman het ranke bootje met het overmoedige tweetal hoofd schuddend nakeek als het dansend en dui kend in de richting van de groote zee ver dween „Die dokter is geen héar wijzer dan Bas", bromde hij dan. „Wat jij. Tine?" Maar Tine kende eveneens de wonderlijke bekoring van het gevaar en hunkerde om mee te gaan Zoo ontwikkelde Malle Bas zich langza merhand toi een ervaren schipper, die even goed met de motorboot als met de veerboo- ten vertrouwd was. Op een stormachtigen Novemher-avond was het in de dorpsherberg van Kleikerke bijzonder druk. 's-.Midrlags had de gemeenteraad verga derd en het was sedert iaar en dag gewoonte ;en deel der bevolking na die belangrij ke gebeurtenis bijeen kwam om een eezelli- loms zelfs wel wat él te levendige na betrachting te houden en de totstandkoming der genomen besluiten haarfijn na te pluizen Zoo had een der aanwezige raadsleden onder andere, veel gewichtiger mededeelin gen. gewag gemaakt van een korte woorden wisseling tusschen len wethouder en dpn burgemeester. De wethouder dit was de >- Bas' vropge-e patroon had op iek van den veerman en de weduwe Zeeberg den raad eens willen polsen over een eventueele benoeming van Bastiaan Zeeberg tot opvoiger van den veerman in dien deze ais zoodanig ontslag zou vragen. Do burgemeester bad evenwel in heftige bewoordingen te kennen gegeven dat er heel wat zou moeten gebeuren voordat hij toestemming verleende voor de aanstelling van „zoo'n onnoozelen zot" in de verant woordelijke betrekking van veerman Het spreekt vanzelf dat dit simpele voor val mede de gesprekken hielp gaande houden. Bovendien hadden dijkgraaf en ingelan den van den polder een zoo juist atgeloopen aanbesteding gehouden van het verhoogen en versterken van den Zeedijk hij het vper over een lengte van ongeveer andorhalven Kilompter. Ook dat bracht natuurlijk wat drukte teweeg. En tenslotte waren er twee uitgeputte schipbreukelingen binnengebracht met door weekte kleeren en verkleumde ledematen... Het waren visschers vader en zoon. die al drie dagen lang in den inham verankerd hadden gelegen, wachtend op beter weer en hun schpepje thans hadden moeten verla ten daar het door den storm van het anker geslagen en op een zandbank vast ge loopen was. Het was hen ternauwernood gelukt om mei hun nietig vlotje den wal te bereiken... Deze gebeurtenissen en het in hevigheid toenemen \sn der. storm waren oorzaak dal in menig huisje dien avond de lichten later gedoofd werden dan anders. fn het ho'st van den nacht werd Malle Bas uit zijn slaap opgeschrikt door een luid ge bons op de ruiten en een rauwe stem die met onheilspellenden aandrang langs de de huizen klonk. ..VVatersnooood De dijk in gevaar.'..! Alle mannen met spaden verzamelen bij de kerk Op het zelfde oogenblik begon de nood klok te luiden. Ras schoot in allerijl waf kleeren aan. wis selde een paar woorden met zijn moeder en snelde 'met zijn spade naar het kerkplein I waar reeds een aantal mannen en vrouwen aanwezig was, verward dooreen loopend, ze nuwachtig schreeuwend en gillend, druk ge barend en elkander stootend met schoppen en spaden die grillig glinsterden in het zwakke flikkerlicht van de telkens bijna uitwaaiende en dan weer opvlammende, heen en weer gezwaaide lantarens. In enkele oogenblikken tijds verkeerde het gansche dorp in een onbeschrijfelijke pa niekstemming Van alle kantan klonken de angstkreten van vrouwen en kinderen, die halfgekieed en met wapperende haren han denwringend uft de huizen vluchtten, niet wetend wat te doen. Radelooze moeders trotsreren met huilen de kinderen op den arm de gierende storm vlagen <>n den striemenden regen, als waan zinnig af en aan loopend, zoekend naar man of zoon Ratelende boerenwagens rukten aan. be spannen met bonkige, door duisternis en herrie schuw geworden brieschende werk paarden en beladen met manden, jute-zak- ken halken en planken. Het was pen verschrikkelijk schouwspel... En hoven al het rumoer uit. dreunden angstwekkend ph met doodsche somberheid de zware «lagen van de noodklok door het stormgeloei heen, als wilden re tot spoed manen De burgemeester beval dat de vrouwen en kinderen zich terstond naar den binnendijk moesten begeven de zeedijk uit vroeger dagen toen de Zwaargewonnpnnolder nog niet ingediikt was en onderweg zooveel mogelijk vee uit de schuren en stallen ha ler en dit mee-drijven. Daarna volgde eeri haastig maar hartver scheurend afscheid tusschen wanhopige mannen en schreiende vrouwen en dan toog de wanordelijke stoet van alles, wat man was en loopen kon. door den onstuimieen naoht in dp richting van het veer. Want daar had de bedreigde zeedijk zijn zwakste plekken. '(Slot rolgf)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9