IcdSOiJ LEGEROEFENINGEN IN GELDERLAND ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 ACCOUNTANTSDAG TE ROTTERDAM Belangrijke resultaten van de fusie in 1934 Aantal leden van het Instituut sterk gegroeid Vandaag is te Rotterdam gehouden de 26ste Accountantsdag, uitgaande van het Ned. Instituut van Accountan ten, welke bijeenkomst druk was be- Tot de genoódigden behoorden o.m. de heeren J. v. Ettinger, L. L. Franx, J. J. Schol ten. A. v. Geelen Wzn., F. X. Eibers, Dr. E. H. Renkema en Drs. J. H. Gispen, resp. ver tegenwoordigers van de Ministers van Kolo niën. van Binnenlandsche Zaken, van De fensie, van Sociale Zaken, van Financiën, van Onderwijs, en van Handel en Nijverheid. Verder waren vertegenwoordigd de bestu ren van dc V.A.G.A., de Ver. van gemeente accountants, de Orde van Ned. Raadgevende Ingenieurs, de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Alg. R.K. Werkgevers Vereeniging, de Ned. Advocaten Vereenigingen en het Ver bond van Ned. Werkgevers. De Voorzittef, de heer J. Polak, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. zeide dat het afgeloopen jaar voor het Ned. Instituut van accountants zeer belangrijk is geweest. Op 6 October 1934 werd besloten tot de fusie met den Ned. Bond van Accountants en de Ned. Organisatie van Accountants, welke fusie op 1 December tot stand kwam. Hierdoor groeide het aantal leden der Ver eeniging tot 549, het aantal assistenten tot 1300. Deze kwantitatieve uitbreiding was echter niet het belangrijkste resultaat. Door de fu sie werd de aangename samenwerking, welke reeds op verschillende punten met de beide zusteryereenigingen bestond, geconsolideerd. Thans is het overgroote deel van de Neder- landsehe accountants in een groote organisa tie vereenigd en kunnen zij met vereende kracht arbeiden aan de verdere ontwikkeling van het beroep. Met het uitspreken van de hoop, dat de mi nister van Handel en Nijverheid in overeen stemming met de zoo duidelijk uitgesproken bedoeling van zijn ambtsvoorganger het wetsontwerp tot regeling van het accountants beroep zal indienen, opende spr. dezen 26sten Accountantsdag. Hierna hield Prof. Mr. P. Lieftinck, hoogleeraar aan de Nederlandsche Handels Hoogeschool te Rotterdam, aan de hand van een door hem uitgebracht prae-advies een inleiding over de vraag: „Kan ordening der productie bijdragen tot verruiming der werk gelegenheid?". Des middags hield de heer F. F. van D 0 0 r n e, accountant te 's-Gravenhage, een inleiding over het onderwerp de „Uniformi teit in de jaarrekening, boekhouding en kost- prijsdaling". Op beide inleidingen volgde een uitvoerige discussie. Vervroegde pensloeneering bij de Spoorwegen De 'directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft de Personeelraad medegedeeld, idat zij met het oog op overcompleet van personeel bij den dienst van tractie en ma terieel, heeft besloten öiet ingang van 27 October a.s. te pensionneeren 14 kolendra- gers, 4 stokers-locomotiefloods, 67 machinis ten, 2 machinisten bij de tramwegen, één leerling-machinist en 4 wagenbestuurders, in totaal 92 man, die alsdan 55 jaar of ouder zijn. Het ligt verder in het voornemen ook aan bij vorengenoemde diensten werkzaam zijnde personen, die geleidelijk door het be reiken van den 55-jarigen leeftijd voor een vervroegd ouderdomspensioen in aanmer king kunnen komen, de dienstbetrekking op te zeggen. Officieele Berichten DIRECTE BELASTINGEN Aan W. Hoetjans. verleend uit 's Ru'ks 1 ring in de inrichting v bü hjj werkzaam is. etoomv.dlcnst der le kl. de officieren J. Moerer cn H. L. ten Cate: is aan den le-Iui't. jlir B. n. dc Vicq eervol ontslag le 1 eldai ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot off. in de Orde van Oranje- Nassau. A. H. J. Canters te Den Haag; toege kend is de aan de Orde van Oranje Nassau vér bonden ceremedaiile in brons aan W. Piet, te Aalsmeer; benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, de heer P. M. Legêne te Zeist. SECRETARISGENERAAL Benoemd is. te rekenen van 2 Sept. 1935 tot secretaris-generaal van de Departementen van Landbouw en Visscherü cn van Handel. Njjver- 1 Econ< STEUNVERLEENTNG GRAUWE GRIENDCULTUUR. Een verzoek om inlichtingen Men deelt van officieele zijde mede, dat de Ned. Akkerbouwcentrale te 's-Graven hage exploitanten van 4-jarige griendgéwas- sen. welke voornemens zijn deze perceelen in dc a.s. winter te hakken, dan wel het gewas daartoe te verkoopen, verzoekt voor zoover aan dit verzoek nog geen gevolg werd gegeven, zich ten spoedigste bij haar agn te melden. Zij zullen dan een formulier ontvangen hetwelk zoo spoedig mogelijk ingevuld en onderteekend moet worden te ruggezonden. Deze gegevens zullen dienen ter beoor- deeiing óf en zoo ja op welke wijze, voor deze grienden nog eenigen steun kan wor- esatL het De aanvragen om toezending hic-rbedoelde formulier moeten vóór 27 September a.s. bij voormelde Centrale, af- deeliug Binnenland (Griend cn Riet) zijn ontvangen. DE STATUS DER DUITSCHE JODEN Een groot aantal leden der Ned. Vereeni ging voor den Handel in gedroogde zuid- v uchten, specerijen en aanverwante artike len heeft, als protest tegen dc nieuwe Duit- sche wetten t.a.v. den status der Joden, be sloten hun afladers nadrukkelijk te verzoe ken, geen goederen te doen verschepen door Duitsche lijnen, „opdat de buitenlandsche ha vens zullen vernemen, dat de Nederlandsche beschaving protesteert tegen de onrechtvaar dige, onmenschelijke onderdrukking en ver volging van een kleine minderheid, welke sedert elf eeuwen haar beste krachten aan de Duitsche volksgemeenschap gegeven heeft", Hengelo heeft een haven Hedenmiddag, vond dc openingsplechtigheid In tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden heeft hedenmiddag de officieele inwijdingsplechtigheid plaats gehad van de Hengelosche ha ven aan het Twenthe-kanaal. De Twenthe-kanalen, die het industrie gebied in het Óósten van ons land verbinden met den 'Rijri, en de overige scheepvaartwe gen in ons land, die feitelijk een onderdeel vormen van het groote complex vaarwegen, dat gedurende de laatste jaren in ons land is tot stand gekomen of nog in uitvoering is. naderen hun voltooiing. Reeds hebben Lochem, Markelo, Goor en Delden hun scheepvaartver binding gekregen en sinds de vorige maand is ook Hengelo voor de scheep vaart bereikbaar. Dat deze kanaal-ver binding inderdaad in een groote be hoefte voorziet, is reeds gebleken, daar sinds de helft van de vorige maand, dus nog voor de officieele ope ning van de Hengelosche haven, meer dan 200 schepen daar zijn aangekomen. De Hengelosche haven ligt in het Twenthe- kanaal tusschen de Oelerbrug, op bijna 44 KM. afstand van den IJssel en de Boekelo- sche brug. Daar, aan den gemeentelijken los- en laadwal aan het einde van den Haaks- bergerweg, niet verder dan een kwartier gaans van het centrum der stad Hengelo, verzamelden zich hedenmiddag genoodigden en duizenden belangstellenden, die getuige wilden zijn van de inwijdingsplechtigheid. Eenige honderden andere genoodigden, on der wie vele autoriteiten, hadden zich vroe ger in den middag te Goor aan boord bege ven van het Instructievaartuig „Prins Hen drik" van het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart te Amsterdam, met welk vaartuig de h-ven geopend zou worden, en de „Patria" van de firma Van der Boom uit Rotterdam. Tegen drie uur naderden beide schepen de Hengelosche haven. Op het laatste gedeelte van de vaart werden de beide schepen, die officieel als eer ste schepen de haven aandeden, door cano's en andere kleine pleziervaartui gen geëscorteerd. Bij het meren der schepen ging, terwijl de muziek speel de, onder de honderden toeschouwers op den wal een gejuich op. Nadat alle genoodigden zich aan wal had den begeven, had de officieele inwijdings plechtigheid plaats. De burgemeester van Hengelo, Mr. G. Jansen, hield een rede, waar in hij op de groote beteekenis van het tot stand komen van het kanaal voor Twenthe en in het bijzonder voor de stad Hengelo Tal van andere sprekers voerden daarna het woord. In den namiddag werden in de nieuwe Hengelosche haven cano- en andere wedstrij den gehouden. Vanavond zullen de haven en bruggen geïllumineerd zijn, terwijl bij gunstig weer in de open lucht een vertooning van de propaganda-film van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart „Na tien jaren", waar voor het projectiedoek tusschen de masten van het instructievaartuig „Prins Hendrik" wordt gespannen, zal plaats hebben. Wat tot stand gekomen is De totstandgekomen haven is ruim opge zet. Over een lengte van rond 2 K.M. werd het kanaal verbreed van 37 M .tot 65 M. op de waterlijn. Van 135 H.A. grond werd de eigendom verkregen, waarvoor moest worden onderhandeld met 195 eigenaren. Een open bare loswal werd gemaakt van 750 M. kade lengte, die plaats biedt voor de geregelde beurtvaart en de wilde vaart. Aan de petro leumhaven, 50 M. breed en 100 M. lang, die in werkverschaffing is gegraven, liggen de terreinen van de Texaco-maatschappij. Bin nenkort hoopt men over te gaan tot het ma ken van een insteekhaven, 40 M. breed en 225 M. lang. Een groote binnenhaven is ten slotte nog geprojecteerd, die echter slechts zal worden uitgevoerd, wanneer de behoefte daaraan zal blijken te bestaan. Wat de vooruitzichten voor de haven aan gaat, ri het gemeentebestuur niet zonder hoop. Immers Hengelo heeft in Twente een bij uitstek gunstige ligging, waardoor haar haven voorbestemd is te worden tot een over laadcentrum en een doorgangshaven voor den aan- en afvoer van allerlei massaproduc ten en stukgoederen. Wit achterspatscherm Bij K.B. is vastgesteld een nadere wijziging van het motor- cn rijwielreglement waaraan het volgende wordt ontleend: Bepaald is, dat een rijwiel waarmee over een weg of rijwielpad wordt gereden, voor zien moet zijn van een achterspatbord of indien het rijwiel twee achterwielen heeft van achterspatborden, waarvan voor het achterop rijdende verkeer goed zichtbaar het gedeelte over een lengte van tenminste 30 cM., gemeten vanaf hel achter-onnereindc geheel helder wil is gekleurd of geheel van een helder witte bedekking is voorzien met dien verstande, dat de witte strook, mits niet smaller dan het spatbord als verleng stuk aan het achterondereinde daarvan mag worden aangebracht en dat, indien een re flector wordt gevoerd, deze op het witte ge deelte van het achtei-spatbord of op het witte verlengstuk en niet hooger dan 60 cM. bo ven hel wegdek moet zijn aangebracht. Voorts is bepaald dat niet voor goederen vervoer ingerichte rijwielen op meer dan twee wielen niet mag worden gereden op rijwielpaden of op wegen voor zopver die niet open staan voor het verkeer niet rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwie len zijnde. Verder moeten deze rijwielen voorzien zijn van tenminste één rem waarmede liet ieder oogenbük tot stilstand kan woracn gebracht. RUBRIEK^ ZONDAG 22 SEPTEMBER BLOEMENDAAL 245.9 M. Uitzending uit de Geref. Kerk. Voorganger: Ds. Joh. C. Biussaard. 10.00 v.m. Tekst: Hosea 3 55a. 5.00 n.m. Heidelbergsche Catechis mus Zondag 13 (Gods Zoon, onze Heere). HILVERSUM 301 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 10.20 Kerkdienst uit de Evang. Luth. Kerk (Oude Kerk), A'dam. Voorg Ds. P. Ste- genga Az. Orgel: C. Kee. Hierna Orgel spel C. Kee. 12.15 Orkestconcert en lezing. 2.00 Gram.pl. 2.30 Orkestconcert en G.pl. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.02 Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Muiderkerk), A'dam. Voorg.: Ds. G. Oorthuys. Orgel: H. de Vries. Hierna Or gelspel H. de Vries. 7.45 Sportnieuws, 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. 8.15 Schlager- muziek. 9.00 Causerie. 9.10 Orkestconcert. 10.00 Gram.pl. (Om 10.30 Berichten). 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto. HILVERSUM 1875 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00— 12.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.30 Gram.pl. 10.25 Schaakpraatje. 10.45 Kamerorkest- vereeniging. 11.30 Concert. 12.00 Uurslag en klokkenspel van de „Olie Witte" te Winschoten. 12.05 Orkest. 1.15 Orkest. 2.00 Dr. P. H. Ritter Jr.: Najaars-uitga- ven. 2.30 Opera-programma. 4.45 Sport nieuws- en gram.pl. 5.05 The Ramblers. 6.30 Gesprek over oudeliedenzorg. 6.45 Kerkdienst uit de Ned. Prot. Bond te Weesp. Voorg.: Ds. G. J. Sirks. 8.00 Be richten. 8.15 Omroeporkest. 9.00 Radio- Journaal. 9.15 Gram.pl. 9.45 Omroepor- In den nacht over den IJsel bij Wilp Strijd om Bathmen afgebroken Deventer, 20 Sept. 1935. TWEEDE DAG In manoeuvretijd, wanneer de dagen kor ter ea de nachten langer worden, zijn de dagen vaak lang en de nachten bedoeld is de slaaptijd kort! Dus: half 3 reveille. Het weer? Droog, maar er waait een genoegelijk briesje. „Het busje" staat voor. D.w.z. een soort vrachtauto van dc School Meet-Afdeeling. Met een Ucberfall-commando-wagen bestaat wel eenige overeenstemming. De gasten zetten zich op de beide ban ken rechts en links en om drie uur gaan we er op af. Alle restanten van slaap zijn nog wel niet overwonnen, maar vroolijke kout en frissche nachtlucht oefenen daarop een grooten en gunstigen invloed. Deventer slaapt den rustigen slaap der zorgeloozen als we in snelle' vaart in den donkeren nacht door zijn stille leege stra ten tuffen en over de Schipbrug den weg naar Zutphen bereiken. Meteen bevinden we ons cjan midden in het gebied van We' gaan naar den overtocht en den .brugslag" kijken. Diep boven de felle lichtbundels van on zen toenvagen door het zwart van den nacht. Scherp teekenen de weg en zijn be lendingen zich af. Snel verglijdt alles voor onze oogen. Een blik omhoog doet ons aan den hoogen. helderen blauwen hemel een segment van de maanschijf ontdekken. Zachte glansen gaan er van uit. Veel lager worden-ijle dampen door den vrij sterken wind voortgedreven in snelle vaart cn ver stuiven in het verschiet. Serene stilte hcerscht in den nacht die ons omgeeft cn daarom hooren we onszelf zooveel te luider. We turen en spannen onze aandacht, maar zien niets en hooren slechts de hard op droomenden in de bus. Totdat opeens de wugen bij Wilp linksaf slaat. Binnen enkele minuten zijn we het in 't groen ver scholen dorpje door en rijden dan op een landweg, die met een bocht naar rechts op den IJsel aanloopt. Een enkele motorordonnans jongleert ons reeds voorbij. Maar daar zijn ze al: de wielrijders. De zwaar bepakte fietsen staan tegen "de heg of hebben een plaats op den De commandant van liet veldleger, luitenant- generaal W. Röell (links) slaat het over trekken der troepen over de IJssel gade. grond gevonden. De berijders hebben zich zooveel mogelijk gedekt en korten zich den tijd niet praten; anderen doen reeds een bescheiden aanval op hun ontbijt. Deze bijzondere wegomlijsting zet zich verscheidene honderden meters voort. Als onze auto op een gegeven oogenbük halt houdt, hebben we te voet nog een kort stukje van den IJsseldijk af te leggen. De overtocht. Bij den weguitgang staan de mannen ge reed, die aanstonds, als het vier uur gewor den zal zijn, de pontons voor dpn overtocht te water zullen doen glijden en het eerst de overvaart naar het vijandelijk gebied zullen ondernemen. We raadplegen onze horloges. Het zal weldra vier uur zijn. Dat is het groote uur van dezen nacht. Dan gaat het er op los. In den troep komt beweging. Zachtkens worden bevelen gegeven en de eerste groep verlaat den weg en begeeft zich over den dijk naar de uiterwaarden. We hadden daar reeds enkele langgerekte donkere voorwer pen ontdekt. Het bleken de pontonsr te zijn. Er waren er vier. Met het noodige beleid worden ze aangevat en met vereende krachten den glooi- enden oever afgewerkt het water in. De neus der vaartuigjes wordt naar het land getrokken en snel stappen 20 a 26 man in de booten. De stroom krijgt onmiddellijk vat op de booten en wc zien ze even afdrijven. Maar roeiers en stuurman verstaan hun werk en houden aan op het aan de overzijde glim mende roode lichtje, waar ze weten dat hun landingsplaats is. Daar stappen de wielrijders, waarvan er dus door vier maal vier booten telkens on geveer 25, in totaal dus 400, naar het roodc gebied worden overgebracht, uit en zoeken zich een stelling in de voor hen aangewe zen lijn. Het terrein is er inmiddels door de roode patrouilles verlaten. Hoe gaat het? Als we ons gereed maken ook nog op een andere plaats een kijkje te gaan nemen, verschijnt generaal Fabius, de commandant der Lichte Brigade, om zich op de hoogte te stellen van den gang van zaken. .Ook de com mandant van het Veldleger, generaal Roëll, toont zijn belangstelling voor de inderdaad vlotte prestaties van onze mannen, die zich in groote orde en rust van hun taak kwij ten. We krijgen den indruk, dat beide auto riteiten zeer tevreden zijn over de wijze, waarop dc gegeven bevelen stipt op tijd zijn uttgevoerd. De brugslag. 3fet moed gingen we daarna weer voor waarts. D.w.z. we aanvaardden den terug tocht, niet langs den kortsten, maar langs den voor ons vehikel in ieder geval meest gebaanden weg. Die route leidde weer over Deventer naar Gorssel, waar bij Ra- vensweerd (in de nabijheid van Klaphek en het Gorssclschc voetvecr) de brug over de IJssel zou worden geslagen. Goeden morgen. Onderweg kwamen we reeds groepen van Blauw tegen; Gorssel was echter nog Rood. Met den brugslag was nog niet begonnen en daarom meenden we, dat het uur on geveer 5 uur voormiddag bijzonder ge schikt was om een ochtendvisite te maken bij den kolonel Jhr. von Geusau, die in „de Roskam" te Gorssel zijn commandopost als hoofdhulpleider had ingericht. We waren welkom en werden beloond met een college over de beteekenis van den hulpleidersdienst. Het was kort, krachtig, duidelijk cn niet van geest ontbloot. Na de theorie kwam de praktijk. Kolonel von Geusau met. zijn staf regi streerden hier den stand der partijen en den gang der oefening, zooals die uit mo tor-ordonnansen-berichten te hunner kennis kwam. Daardoor wordt een regelmatig en goed verloop mogelijk. Ook worden, zoo noodig, aan de troepen berichten gezonden, dat zij verder moeten. Dat alles opdat de gang in de ontwikkeling van de bedoelin gen van den algemeen°n leider niet ver stoord zal worden. Terwijl we ons lieten inlichten, kwam het bericht, dat het tweede ba taljon wielrijders om kwart na 5 in zyn geheel over den IJssel was geko men en nu bewesten Gorssel een po sitie had ingenomen. Dat was onge veer een uur nadat de eerste pontons van wal waren gestoken. Inderdaad knap werk! Der Blauwen overtocht had het aan Rood geraden doen voorkomen om zich wat terug te trekken. Zij zochten een lijn op oost waarts van Gorssel en hielden in lichte schermutselingen het contact met de inval- isL Het oogenbük wa 1 gekomen om met het slaan van de brug te beginnen. Onder bescherming van een batterij artil lerie was daarmee om kwart voor vijven een aanvang gemaakt en er werd door de pontonniers gewerkt met een zoodanige snelheid, dat reeds om kwart over zes de brug kant en klaar over het water lag, be langrijk binnen den tijd, die er voor was gesteld. Deze vlugge bouw was mogelijk doordat de bouwers het water kenden er behoefde dus niet vooraf te worden ge peild en de brugvakken te voren in ge reedheid waren gebracht. De voortgang der oefening kon dus onge hinderd plaats hebben. Er kwam zelfs eenige speling van tijd. Want eerst om 7 uur mocht de commandant van de bij Gie- tel gelegerde twee regimenten huzaren met dc Rijdende Artillerie zijn macht in bewe ging zetten tot den overtocht, die gevolgd zou worden door een aanval op de Roode Verkenningsafdeeling met het doel haar uit het Oostelijk van Deventer gelegen Bath men te werpen en er zelf in te trekken. Toen we ongeveer acht uur aan het bruggehoofd terug waren, cirkelden hoog in de lucht de blauwe vlieg tuigen. Een er van schoot een bericht in koker omlaag, een ander bracht bescheid door middel van een licht- De belangstelling uit dc burgerij voor het gebeuren bleek hier zeer groot. Het was kwart over achten toen dc eer ste wielrijders ten decle waren het de recruten-huzaren overkwamen. Zij ver volgden hun weg dadelijk in oostelijke rich ting. Om kwart voor tien verscheen de ca valerie en daarna passeerden de „gele rijders" met hun lichte stukjes geschut. Voor ons werd liet toen zaak ons obser vatie-punt ook te verplaatsen. Wc zochten het nest van „De drie Kievieten" op, gele gen aan 't kruispunt van den weg Gorssel— Bathmen en den weg DeventerEpse Blauw trok op in de richting Bathmen en Rood trok terug in die zelfde richting op een front, dat evenwijdig liep aan laatstgenoem den weg. Dank zij het ingrijpen van de bei de pantserwagens Bison en Buffel kon Blauw echter slechls zeer langzaam zijn doel nader komen. Voor 't oogenbük woog de kracht van beide partijen vrijwel tegen elkaar op, te meer daar de Wisent, de bij Blauw ingedeelde pantserwagen, tijdelijk buiten gevecht gesteld was 0|» last van den hoofdhulpleider. Toen bij „De drie Kievieten" 'n aardig ge vecht zich aan het ontwikkelen was begon het helaas te miezeren, en later stevig te regenen. Dat was jammer. Voor de mannen die prachtig hun plicht deden, ondanks het woeden van den gemeensohappeüjken regen vijand, in de eerste plaats, maar ook omdat ten slotte de slag bij Bathmen er bij inschoot wijl de oefening, &ie zoo mooi op gang kwam po '11 vervroegd uur werd beëindigd. We ach ten deze daad van den Brigade-commandant, die met generaal Roëll even nat was als de soldaten, juist. Tegen het middaguur was de positie op het tooneel van den strijd ongeveer aldus: Rood verdedigde met drie groepen, een es- cadron cavalerie op elk der beide vleugels en een escadron wielrijders in hét centrum, een stelling parallel aan den straatweg Epse—Laren. Beducht voor vleugel-omtrek king in het noorden werden de twee pant serwagens den weg naar Epse opgezonden om op te treden tegen den uit wielrijders be- staanden linkervleugel van Blauw, die daar opereerde. Blauw, dat al zijn krachten nog niet ont plooien kon, werd we zeiden het reeds bij het kruispunt voorloopig gestuit. Er ont stond daar een soort evenwiohts-toestand. Geleidelijk werd echter door het inzetten van nieuwe troepen het overwicht van Blauw vergroot, zoodat ten slotte de roooe voorhoede haar stellingen bij „De drie Kie vieten" moest opgeven. Haar zwaar mitrail- leurvuur kon den opdringenden tegenstan der niet stuiten. En toen deze zijn 6 c.M. veldstukjes een woordje mee liet boemen, moest de taai verdedigde boschrand worden verlaten ten einde het omvattingsgevaar te ontgaan. Er schoot niet anders over dan op Bathmen terug te vallen. Toen daarmee nauwelijks was begonnen trad de regen als spel-afbreker op. Het einde der oefening werd gelast en Blauw trok zoo snel mogelijk naar zijn kwartieren in het nu niet veroverde Bath men, terwijl Rood legering zocht in het oos telijk gelegen Holten. Zoo ontging ons de strijd om Bathmen. We kwamen er echter gemakkelijk over heen. Wat we gezien hadden was onder de ontstane omstandigheden zoo kranig en flink, dat we meer dan tevreden waren. Hulde daarom aan het plichtsbesef van sol daten en officieren, die zonder morren en vlot tot den einde toe verrichtten hetgeen van hen gevorderd werd. DE DERDE DAG Voor de derde dag staat op het programma de bezetting door de L. B. van Holten en Markelo. Er werden daartoe twee gevechts groepen gevormd, waarvan er echter slechts één in actie komt langs den weg Bathmen Holten. Ingedeeld zijn bij de opereerende groep: de wielrijders, een sectie pantser wagens, een compagnie mortieren en twee batterijen van 6 cn 7 Veld van dc Rijders. Als reserve-gevechtsgroep doet dienst de cavalerie niet dc overige artillerie. Dit cava- lerie-commando moet twee „bergen" ver meesteren en doorrukken tot de spoorlijn HoltenRijssen. De Verkenningsafdeeling wordt voor deze gelegenheid met een escadron wielrijders versterkt. De troepen trekken over een pontbrug de IJssel over DROITWICH 1500 M. 12.50 Orkestconcert. 1.50 Piano-recital. 2.20 Orkest. 3.20 Gr.pl. 4.05 Het Celebrity-Trio. 4.50 Voor de kin deren. 5.20 Missiepraatje. 5.40 Strijkkwar tet. 7.05 Voordracht. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 Orkest. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS 1648 M. 7.20; 8.20 en 11.20 Gram.pl. 11.35 Orgel. 12.25 Gram.pl. 12.35 Orkest. 2.35 Concert en zang. 5.20 Pascal- orkest. 8.20 Zang. KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 8.50 Ka merorkest. 10.50 Concert. 11.50 Bachcan- tate. 12.20 Concert. 1.20 Concert. 3.20 Po pulair concert. 6.35 Omroepkleinorkest. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Mandolineconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 10.20 Salon orkest. 11.20 Gram.pl. 12.20 Het Constan- tinorkest. 1.302.20 Gram.pl. 6.20 Viool, piano en Gram.pl. 7.35 Gram.pl. 8.20 Sym- phonieconcert. 10.3012.20 Orkest. 484 M. 10.20 Gram.pl. 11.20 Salonorkest. 12.20 Gram.pl. 1.302.20 Orkest. 5.20 Populair concert. 6.20 Salonorkest. 7.35 Gram.pl. MAANDAG 5 SEPTEMBER HILVERSUM 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gra mofoonpl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. A. Hoekzema. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30— 12.00 en 12.15 Chr. Zangvereen. „Excel sior", olv. A. Toljeur. 12.45 Het Amster- damsch Kamermuziekkwartet. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram.pl. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.153.45 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing Ds. C. Veenhof. Mmv. sopraan en orgel. 5.00 Orgelspel R. Par ker. 6.02 Gram.pl. 6.30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.05 Bün- denavond, mmv. sprekers, koor en solis ten. 10.00 Berichten. 10.0511.30 Gram.pL HILVERSUM 1875 M. Algem. Programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Voordracht J. de Gruyter en vioolspel Ir. van Gelderen. 11.30 Orgel. 12.30 De Oc- tophonikers. 1.30 De AVRO-Decibels. 2.15 Voordracht Elias van Praag en gram.pl. 3.004.00 Omroeporkest. 4.15 Gram.pl. 4.30 Gram.pl. 4.30 Disco-causerie. 5.30 Orkest. 6.15 Renova-kwintet. 7.00 Piano recital. 7.30 Gram.pl. 7.45 PTT-kwartier tje. 8.00 Berichten. 8.05 Mededeelingen. 8.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. 8.40 Or gelspel. 9.00 Omroeporkest. 9.30 Het Aeolian-orkest. 10.00 Orkest. 10.25 Nat Gonella en zijn Georgians. 11.00 Berich ten. 11.10 Vervolg Nat Gonella. 11.30— 12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Causerie. 11.20 Gram.pl. 11.50 Duitsche les. 12.05 Orkest. 1.05 Gr.pl 1.50 Orgelconcert. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Gram.pl. 3.55 Duitsche les. 4.20 B. Rawlins (viool) en R. Paul (piano). 4.50 Orkestconcert. 5.35 Orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Cembalomuziek. 7.10; 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Cembalorecital E. Lush. 8.50 „Koanga", opera van Fred. Delius. 10.20 Berichten. Intermezzo. 10.50 Vervolg Operauitzending. 11.3012.20 Orkest. RADIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.ïfl. 12.35 Orkestconcert. 6.10 GramofoonpL 8.20 Zang en declamatie. 9.05 Oytambert- kwartet en solisten. KALUNDBORG 1261 M. 12.20—2.20 Strijk orkest. 3.505.50 Omroeporkest. 8.20 Zang en voordracht. 9.20 Gram.pl. 9.30 Saxofoonsoü. 10.3011.20 Omroeporkest. KEULEN 456 M. 6.50 Concert. 12.20 Sym- phonieorkest. 2.35 Gram.pl. 4.20 Concert. 5.20 Omroeporkest. 7.35 Omroepkwintet. 8.30 „Norma" van Bellini. 11.2012.20 Concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20; 5.50; 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.30 11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.2J0 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 6.20 Gram.pl. 6.50 dito. 7.20 Zang. 8.20 Salonorkest. 9.20 Symphonieconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 „Der blaue Montag", gevar. concert. 10.20 Be richten. 10.50 Zang en piano. 11.05 Weer- ber. 11.20—12.20 Orkest. Hollandsche eieren naar Engeland Via België Gedurende eenigen tijd wordt in Engeland van belanghebbende zijne zeer geklaagd over de groote hoeveelheden eieren, die van uit Holland naar Engeland worden gevoerd. Het moest volgens sommigen zoo erg zijn, dat bijna viermaal zooveel eieren uit ons land naar Engeland gingen als de beid© vorige jaren. Toen de klachten daarover bleven, heeft dc Engelsche regeering zich tot Nederland gewend en onze regeering beloofde aan het verzoek om de aanvoeren te matigen te zul len voldoen. Maar nu moeten volgens een Engelsch blad nrootc hoeveelheden Hollandsche eieren over Antwerpen naar Engeland vervoerd worden. I11 Antwerpen zouden de kisten ontdaan worden van de kenteekenen dat ze uit Hol land komen, en daarna als Belgische eieren op de Engelsclie markt komen. Nu is in dit geval van fraude van Hollanders geen sprake, want de eieren zelf zijn met het woord „Holland" ge stempeld, wat niet is uit te wisschen. Het blijkt, dat België niet genoeg eieren heeft om het invoercontingent in Engeland te vullen. Daarom worden door Belgische exporteurs Hollandsche eieren niet bedektelijk, doch open lijk aangeboden tot vulling der hun toekomende contingenten. De Hollandsche exporteurs treft dus geen Toch zal nu de Nederlandsche regeering van onze exporteurs een geteekende verkla ring omtrent eindbestemming der export- eieren eischen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9