grittëdje Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken WAARLIJK, DE VOLGENDE WEEK Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad ijiet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 5584 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936, ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang Abbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/i Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5-regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/. Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau 1wordt berekend 0.10 geen enkel gezin kan thans buiten zijn dagblad. De wereldgebeurtenissen houden elk in spanning. En in ons eigen land slaat ieder met belangstel» ling den strijd gade tegen de ongunst der tijden. In een christelijk gezin behoort men alle groote vraagstukken te zien in het licht van den groo- ten beginselstrijd. Abonneer U dus nog heden op ons blad. En gij. lezer, werf voor Uw eigen krant. Het is nu het juiste tijdstip. Immers, wie zich thans abonneert, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Zich op te geven aan de ADMINISTRATIE Onze roeping in zorgvolle tijden In Juli van dit jaar begon de parle mentaire molen steeds stroever te loo- pen en op 't einde van die maand hokte en stokte het zoo erg, dat hij plotseling met een schok stil stond. Het personeel van de molen schrok er van en stond er eenigszins beduusd bij. In overleg met de meewerkende vennooten, de ministers, gaf de chef-molenaar, voor zitter der Tweede Kamer, toen maar vervroegde vacantie; men kreeg dan gelegenheid voor reparatie en desnoods restauratie. Deze week is er even proefgedraaid; het eigenlijke werk begint de volgende week Dinsdag. Wat zal het zijn? Zijn er in stille tijd verbeteringen aange bracht door stroomljj nvorm toe te pas sen; heeft men voor kogellagers ge zorgd, zoodat het straks op rolletjes loopt? En bovendien: met welke geest zijn de samenwerkende vennooten be zield overheerscht de zucht naar on- eenigheid of zoekt men eendracht en eerlijk overleg om met eenparige schou der de zware crisislasten te torsen? Wij weten het niet; wij hopen er het beste van. Want eensgezindheid is thans in ons staatkundig leven het eerst noo- dige. Eensgezindheid, welke er niet op uit is anderen weg te dringen, maar die tracht naar gezamenlijke opbouw. Wij zijn overtuigd, dat deze goede Wil bij de Regeering aanwezig is. Het bericht, dat de Kamer a.s. Dins dag n a afloop der openbare vergade ring eenige wetsontwerpen in de afdee- lingen zal onderzoeken, wijst er duide lijk op, dat men niet zonder meer de behandeling van het Bezuinigingsont- werp zal voortzetten, doch dat er eerst een Regeeringsverklaring komt. Deze zal blijkbaar de openbare vergadering vullen; d.w.z. nadat Dr. Colijn gespro ken heeft zal de bijeenkomst verdaagd worden en kunnen de leden zich naar de afdeelingen begeven. Hoe die verklaring luiden zal, wij weten er natuurlijk niets positiefs van, doch er valt gemakkelijk naar te raden als we letten op de radio-rede van Dr. Colijn en de Troonrede. Toen Dr. Colijn op 2 Augustus zei: dit kabinet is nieuw en heeft dus geen conflict met de Kamer, begon ieder, die het hoorde, even te glim lachen. Toch had deze uitspraak een diepe zin naar het ons voorkomt, n.l. deze: nu het noodzakelijk bleek, dat de ministers op hun post bleven, wenschen zij geheel en al te vergeten, wat achter ligt en zullen zij zich opnieuw met alle kracht, richten op de toekomst, in de hoop dat het parlement hen voldoende steunen zal in hun pogen. Dit is de eenig juiste houding. Wie oprecht met zijn naaste omgaat, ontziet dezen, wanneer zulks noodig is, niet, maar hij kan hem met hardheid de waarheid zeggen. Doch het valt hem veel gemakkelijker om direct daarna de samenwerking voort te zetten, omdat men beide een gemeenschappelijk doel najaagt. Daarom liet Dr. Colijn dan ook on middellijk op de mededeeling aangaan de het nieuwe Kabinet de verzekering Volgen, dat met ernst gepoogd zou wor- den om tot overeenstemming te komen. En wie de Troonrede ernstig en met aandacht gelezen heeft, zal toegeven, dat deze geeft, wat mogelijk is. Op sommige punten houdt de Regee ring de voet stijf: zij is overtuigd, dat vrijwillige devaluatie even onbehoorlijk als ondoeltreffend is en zal daarom de gouden standaard handhaven, zoolang het mogelijk blijkt. Toenadering betoonen wil natuurlijk niet zeggen, dat men tegen zijn gemoed en overtuiging in zal handelen. Maar het beteekent wel, dat men ten aanzien van praktische aangelegenheden, welke geen principes raken, groote tegemoet komendheid wil betrachten. Welnu, nooit of te nimmer kan een Christen, hij zij minister of eenvoudig burger, fatale berusting prediken of de leer huldigen: dan moet in moeilijke tijden het zwakke maar ondergaan en de hongerige verkommeren. Voor hem geldt altijd het gebod: Bid en Werk! De Troonrede was ditmaal ongewoon lang. Zij wilde ongetwijfeld twee din gen diep in het bewustzijn des volks inhameren: eenerzijds, dat de economi sche nood veel ernstiger is dan velen blijkbaar willen inzien, die een specu latie op nieuwe welvaart zouden wa gen; anderzijds, dat geen enkel redelijk en geoorloofd middel onbe proefd gelaten mag worden om de nood te lenigen en de bestaansbronnen van ons volk te beschermen. Dit zal, naar wij veronderstellen, a.s. Dinsdag minister Colijn namens het Kabinet nadrukkelijk aan 't Parlement zeggen en hij zal alle rechtgeaarde vaderlanders opwekken om naast hem te komen staan. Van meer dan een zijde zal men on getwijfeld deze verzoenende politiek laken, misschien wel beschimpen. Laat het onder ons zoo niet zijn. Het voegt ons allereerst te bedenken, dat het van ongemeen belang is voor ons land en volk, wanneer in deze fel- bewogen tijden de leiding van de staat berust in handen van een doelbewuste regeering, die haar plicht ten volle aanvaardt. En in de tweede plaats dienen wij te verstaan, welke zware verantwoorde lijkheid hij op zich zou laden, die het optreden van een roomsch-rood kabinet zou bevorderen. Vergeten wij toch niet wat het zeg gen wil, dat nog deze week een oud parlementariër in een roomsch-katho- liek dagblad kon schrijven: „Het is toch, om slechts één feit te noemen, van niet te onderschatten be- teekenis, dat de Nederlandsche Minis ter-President als zoodanig zich 2 Aug. 1.1. richtend tot het Nederlandsche volk zijn rede besloot met deemoedig de woorden van ons volkslied tot de zijne te maken: Mijn schild ende betrouwen Zijt Gij mijn God en Heer; Op U zoo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer. Zal het zoo blijven? De strooming, heden door Europa gaand, bevordert het zeker niet. Toonen wij dan hier in Nederland, nu de werkzaamheden op staatkundig terrein weder een aanvang nemen, dat het Je Maintiendrai met name zal be tracht worden op dit terrein." DE VERMISTE „DRAGON" GEVONDEN Vliegtuig veilig in de omgeving van Bassein geland MET DE BEMANNING IS ALLES WEL Het staat thans vast dat het vermiste De Havilland Dragon vlieguig de PH.A.K.V. terecht is. De tweede piloot, de Neder landsche luik-vlieger Vonk heeft uit Nigaputan in de buurt van Bassin naar Ran* goon geseind; dat het vliegtuig in deze omgeving is geland. Hij verzoekt daarbij m t een uit Rangoon uitgezonden vlieg tuig hem zoomede de andere leden der bemanning de Engel- sche kapitein Fulford en de Engelsche werktuigkundige Cope af te halen. Eerste Kamer Agenda van 26 September De Eerste Kamer is bijeengeroepen in openbare vergadering op Donderdag 26 Sep tember. Op de agenda staan de wetsontwer pen wijziging van den eersten en den twee den titel van het tarief van justitiekosten salarissen in burgerlijke zaken en i keuring van de op 9 April te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Tsjechoslowakije gesloten aanvullende overeenkomst op het Ned.-Tsjechoslowaaksch handelsverdrag van 20 Januari 1923. Onmiddellijk na afloop van de openbar vergadering vindt er een vergadering der afdeelingen plaats tot onderzoek van verslag der commissie tot onderzoek van den geloofsbrief, met bijbehoorende stuk ken, van den heer M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg. Mgr. Dr. H. A. Poels Vijf en twintig jaar aalmoezenier te Heerlen A.s. Dinsdag hoopt mgr. Dr. H. A. Poels zijn 25-jarig jubileum te vieren als hoofd- aalmoezenietr van den arbeid te Heerlen. In 1894 is Dr. Poels te Leuven gepromo veerd tot magister theologiae op proef schrift getiteld: ,,Le sanctuaire de Kirjath". Gedurende een kwarteeuw heeft de a.s. jubilaris in de mijnstreek een groote in vloed gehad zoowel op theologisch als so ciologisch gebied. Steeds streefde hij naar een gezonde samenwerking tusschen werk gevers en werknemers. De heer Poels is een uitstekend redenaar. Veel deed hij voor het totstandkomen van gezellenhuizen. Een warm voorstander is hij van vakonderwijs. De arbeidersbevolking in Limburg heef* veel aan hem te danken. De jubilaris zal zich aan alle huldebetoon onttrekken. ERNST H. KRELAGE Het Alg. Hand.bl. weet mee te deelen, dat in de a.s. December-vergadering, bij de pe- riodaelke voorzittersverkiezing, de heer Ernst H. K relage zich niet weer beschikbaar zal stellen. Sedert ongeveer 24 jaar heeft hij het voor zitterschap bekleed en hij meent, dat thans 6en jongere kracht de leiding moet over nemen. Volgens de statuten der Alg. Ver. moeten de afdeelingen in November den naam van een eventueelen candidaat opgeven, zoodat op het oogenblik nog niet vaststaat, wie de opvolger van den heer Kreiage zal zijn. Een textiel-conflict voorkomen In een vergadering met de werknemers werd door de drie hoofdbesturen van Unitas, De Eendracht en St Lambertus verslag uit gebracht omtrent de nadere voorstellen van de directie der N.V. Katoenmaatschappjj v/h Gebr. Scholten Co. tc Almelo. Hieruit bleek o.m. dat de directie bereid is voorloopig af te zien van de invoe ring van een 18-getouwenstelsel, doch ziel) het recht voorbehoudt ter gelegener tijd daarmee een proef te nemen. Verder zal een commissie uit het perso neel worden benoemd, die regelmatig mei de directie klachten zal bespreken waarbij er door de directie ernstig naar gestreefd zal worden de oorzaak der klachten weg te nemen. Door de arbeiders werd te kennen gegeven dat de concessies niet in alle opzichten bevredigend zijn, doch het thans nog blijvend verschil van zoo danige aard is dat dit een conflict niet meer rechtvaardigt Besloten werd daarom het ultima- turn in te trekken en de directie bier- mede in kennis te stellen. COCAÏNESMOKKELAARS IN DE VAL Een gansch complot gearresteerd De vondst in het bosch Donderdagavond heeft de Amsterdamsche recherche, in samenwerking met de Rotte, damsche, een goede vangst gedaan De Nederlandsche Centrale ter Bestrijding van den smokkelhandel in verdoovenc.e mid delen te Rotterdam had van den Rijks- f-echerchedienst voor Invoerrechten en Ac cijnzen te Amsterdam vernomen, dat eeu complot bestond, hetwelk zijn vertakkingen had te Amsterdam, Nijmegen en in de om geving van de Piasmolen. Toen bleek, dat in zuivere cocaïne gehandeld werd, heeft de recherche onmiddellijk krachtig ingegre pen. Toen eenige Amsterdammers die ver dacht werden bij den handel betrokke.n ts zijn, op reis gingen, werden zij gevolgd. De tocht bleek naar Nijmegen te gaan. waarna per auto naar de Piasmolen werd gereden. Eenige personen, die in de aut.i hadden ge zeten, bleven in een café in Mook achter; de auto vervolgde den tocht. Toen de duis ternis reeds begon te vallen keerde de auto weer terug. Wilde Jacht in het bosch Hierop hadden de rechercheurs ge wacht. De auto werd aangehouden, maar op het oogenblik, dat men tot arrestatie van de zes inzittenden wil de overgaan, lieten dezer personen de auto in de steek en. vluchtten zij in het bosch. Een achtervolging ontstond, waarby door de rechercheurs eenige schoten werden gelost. In korten tijd waren vier personen gepakt. Inmid dels was één van de ontkomenen er in geslaagd weer in de auto te gaan, die hij achteruit reed, om er vervol gens, vol gas" gevende, vandoor te gaan. De smokkelauto in beslag genomen Met een auto van de ambtenaren van de douane, waarin de vier aangehouden per sonen plaats hadden moeten nemen, werd een achtervolging begonnen. Onder Heu- men kreeg men den wegen in zicht; hi| bleek aan den kant van den weg gezet te zijn Toen de rechercheurs naderbij reden kwam de bestuurder iuist uit het bosch te voorschijn. Hjj werd aangehouden en de auto in beslag genomen. Daar het inmid dels reeds geheel donker geworden was bleek het niet mogelijk direct een onder zoek in het bosch in ta stellen. Ook de zes de persoon is later door commiezen aange houden. Bij een ingesteld onderzoek is in het bosch, dicht, bij de plaats waar de met. de auto gevluchte persoon was aangehouden, een hoeveelheid cocaïne gevonden, welke onder den grond begraven was. De aangehouden personen zijn: M. M. uit Nijmegen, J. C. S„ L. A. J. M. D„ J. V., C. H. van H uit Amsterdam en A. G. uit Hey- r.en (L.). Van dezen laatsten Dersoon, dïe vlak bij de grens woont, is ook de cocaïne afkomstig. De roofoverval te Groningen Eén der daders gearresteerd. Doör het krachtig ingrijpen derGro- ningsche récherche, 'n samenwerking met de politie te Leek, is reeds één der daders van den brutalen roofover val in de tabaksfabriek van Th. Lief- tink, de 23-jarige A. W. A, gear resteerd. A. werd aangehouden, toen hjj zich ten huize van zijn familie te Toiberter Petten (gemeente Lesk) bevor.d. Hij werd naar het hoofdbureau van politie te Groningen overgebracht. Het opsporen van den tweeden da der wordt met kracht voortgezet. Autobus met schoolkinderen door sneltrein geramd Vüf kinderen gewond, w.o. één ernstig Hedenmorgen is op de onbewaakte overweg te Berkura, liggende aan den weg naar Dalfsen, een autobus van den dienst op Ommen door den sneltrein uit Groningen die te 8.06 uur te Zwolle moet arriveeren, aangereden, De autobus is op de rails er ligt daar dubbel spoor blijven staan. Bij deze botsing1 werd de autobus licht be- De chauffeur van de bus, waarin ongeveer achttien schoolkiridèren zaten, opende het noodluik en de achterdeur. Alle kinderen konden toen de bus verlaten of werden eruit gehaald. Het bleek dat een meisje een ern stige hersenschudding had opgeloopen, ter wijl zij tevens een gebroken arm had. Vier kinderen hadden snijwonden be komen. Een oogenblik nadat allen de bus hadden verlaten is deze door den trein uit tegenover gestelde richting die om 8 uur naar Gronin gen vertrekt, totaal versplinterd. Verzekerde auto in brand gestoken S. S. en S. in de bajes In het begin van deze week wrd bij de A'kinaarsehe po'iti» aangifte gedaan van cie'si.v van ean auto. De wagen werd den volgenden dag uitgebrand onder H e i 1 o o teruggevonden. De recherche stelde zich in verbin ding met een autobuschauffeur, die dien avond de bewuste auto, een Pontiac, model 1931, op den zeeweg tusschen Heiloo en Egmond had gzien. Op den heenrit zag hij een tweetal personen bij den wagen, dat moeite deed niet herkend te worden. Op den terugrit namen de mannen, die nog steeds bjj de auto be zig waren, de vlucht. De chauffeur zag ln den wagen enkele proppen smeulend papier, en later omkijkend on'waarde hij, dat de wagen in vlammen stond. De politie vond, bij het dreggen in de om geving een benzineblik, dat naJerhano door een garagehouder werd herkend al de bus, waarin de etgenaar van de auto, de heer S., benzine had gehaald. S., die de auto te Alkmaar voor vijftig gulden had gekocht, en daarna voor een tienmaal grooter bedrag had verzekerd, werd aan een streng verhoor onderworpen. Ten slotte bekende hij. met een andere S., uit Beverwijk de auto in brand ie hebben gestoken. Bovendien bleek een derde S., uit Haarlem bij het geval betrokken te zijn. Het drietal bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Alkmaar. Op zoek naar een wrak Mast met tuigage binnengebracht De ongerustheid in Engeland over twee zeiljachten, en de melding van een wrak nabij de Hollandsche kust is oorzaak ge wekt dat Vrijdagmiddag en -avond buiten gaats Hoek van Holland gezocht is door da reddingboot van Hoek van Holland, de „Pro sident Jan Leis" en twee slecpbooten van L. Smit «Sc Co. Op een mijl afstand van het lichtschip „Maas was een wrak gesignaleerd door een binnenkomend Duitsch stoomschip Van het wrak had men op het schip alleen gezien een stuk mast. dat boven de golven uits'ak. Den heelen middag en een deel van den avond is door de reddingboot en door d® zeesleepers op de aangewezen plek en een grooten omtrek daarvan afgezocht. Ook een torpedoboot van de Nederlandsche marine zocht rond. Aanvankelijk werd gevreesd, dat het wrak de „Oceaaa" was, een Engelsch jacht, dat, Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad B'" 1 Het vermiste Dragon-vliegtuig is terecjit. De recherche is een smokkelhandel in ver- doovende middelen op het spoor gekomen. Een van de daders van de roofoverval te Groningen is gearresteerd. Te Berkum is een autobus met schoolkin deren door een sneltrein geramd. Er zijn vijf gewonden. Blz. 2 Vertegenwoordigers van Litauen en Let land hebben te Geneve over de Memel kwestie besprekingen gevoerd. De Kleine Entente wil zoo wel Frankrijk als den Volkenbond trouw blijven, en ook met Italië op goeden voet blijven verkeeren. De Negus acht de voorstellen der Geneef- sche Commissie aanvaardbaar; zijn antwoord zou reeds in Genève zijn ontvangen, Is Mussolini van plan, opnieuw met Frank rijk en Engeland het Abessijnsch conflict te bespreken? De Jaarvergadering van de Christelijke Bond van Verzekeringsagenten en Zieken fondsen. De tuinbouwstenn over 1935 is met 6 mil- lioen gulden verhoogd en op 12 millioen gulden gebracht. Blz. 5 De nieuwe Duitsche wetten en de Neder landsche ambtenaar van de Burgerlijke Stand, door Mr. A. Vreeken. Verschenen is het rapport van de Commis- sle van Advies inzake een economisch- tech nologische organisatie voor Friesland, Gro- ningen en Drente. Hedenmiddag heeft dc officieele inwijdings plechtigheid plaats gehad van de haven van Hengelo. De legeroefeningen in Gelderland. echter naar uil Engeland is gemeld m Yarmouth is binnengebracht. De storm ïlïL861» der bemanning over boord ge slagen. Het resultaat van het zoeken is ee- Hofk'JnVn sIfPboot .-Blankenburg" te hrarht Hollant' omstreeks liaif acht aan bracht een mast met ?<-n stuk zei! dat men kon' I8?5'6!? pIek 'iacl oPfWvtechL Er kon nog niet worden astgesteld van welk schip het gevondene afkomstig is Het moet een mast en een stuk tuigage van een jacht Men staat nog voor de vraag of de mast afkomstig ,s van een schip, dat met man en muis is vergaan, of van een schip dat alleen mast en tuigage heeft verspeeld'. DE WESTLANDSCHE JEUGDDAG De tiende Westlandsche Jeugdag zal dit maal te s-Gravenzande in de Geref. Kerk wor den gehouden op Woensdag 25 September. In de middagvergadering, welke om drie uur des middags aanvangt, zal Ds. N. Buffinga uit Rotterdam refereeren over: „De Oxford-CToep- beweging En de avondvergadering om 7 uur spreekt Ds. J. Overduin uit Kampen over De' innerlijke kracht van onzen Jeugdarbeid" ïiet slotwoord wordt gesproken door Ds H oe Jong uit Hoek van Holland met hei i u',cl3 ,De Troonrede",

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1