JtUeuiue gcltedft QTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Nieuw-Guinea-vliegtuig vermist abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 -t portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5583 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang 9bbertcntieprij?en: Van I tot 5 regels l.17'/i Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen T van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordl berekend0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt al de tot 1 October a.s. verschijnende nummers aratis. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE DE PLICHT VAN NEDERLAND Wat de Nederlandsche minister van Bui- tenlandsche Zaken ter Volkenbondsverga dering zei, vindt weerklank bij het grootste deel van ons volk. „In deze uren van diepe ernst, aldus minister de Graeff te Genève, leg ik getuigenis af van de vaste wil dei Nederlandsche Regeering, om de verplich tingen, welke het Volkenbondsverdrag aan zijn leden oplegt, ten volle na te komen." Ook de roode pers getuigt van hartelijke instemming met deze woorden. Zij ont veinst zich niet, dat, wanneer Italië niet in bindt, „deelnemen aan een actie om de overweldiging van Abessinië te beletten, in laatste instantie oorlog beteekent". En wat oorlogsgruwel is, hebben we in 1914—1918 geleerd. En daarom acht zij het „geen won der, dat wie alleen met het gemoed te rade gaat, van huivering wordt bevangen en, de economische sancties tegen den aanvaller aanvaardend, niet er toe kan komen ook de militaire sancties goed te keuren." Maar als men overweegt, „wat de gevol gen zouden zijn van zulk een houding, dan komt men tot de conclusie, dat dit wil zeg gen: een dollen stier, voor geen rede vat baar, vrij te laten om den zwakke te ver morzelen." De Internationale instanties van roode organisaties verklaarden zich daarom „voor toepassing van alle sancties tegen den aanvaller, desnoods ook van militaire". Dit duidt natuurlijk niet op „oorlogzuchtig heid",maar „hun besluit strekt dan ook juist tot verhindering van de oorlog. Het strekt ertoe, om een land, dat roekeloos de vredè schendt, het volvoeren van zijn woes te wil onmogelijk te maken. Het strekt niet tot verstoring, maar tot vestiging van de yrede, door den vre des verstoor der te. muil banden." Het is schoon en juist gezegd, maar zou den de lezers niet onwillekeurig terugden ken aan de tallooze artikelen in de roode pers, waarin iedereen, die niet voor natio nale ontwapening was, werd uitgemaakt .voor een oorlogszuchtig individu en een be vorderaar van moordpartijen op groote schaal? Geldt het gebod „gij zult niet doo- den" (zooals men bij voorkeur .vertaalde) nu niet meer? Terecht vroegen wij dezer dagen, wat men nu praktisch met de ontwapenings gedachte doet. Ze wordt eenvoudig op non- actief gezet. Zóó is de waan van de dag. EERSTE KAMER Benoeming van Commissies Vergadering van Donderdag 19 Sept. Aan de orde is de benoeming van leden der Huishoudelijke Commissie, der Gemeng de Commissie voor de Stenografie en der Commissie van Beroep voor de Ambtenaren der Stenografische. Inrichting. Huishoudelijke Commissie. In de vacature- v. Lanschot wordt opnieuw benoemd de heer v. Lanschot (R.-K.). Do heer IT. Polak (sd.) werd eveneens herkozen. Gemengde Commissie voor de Stenografie. Herkozen wordt de heer Janssen (R.-K.), evenals de heer v. Cittcrs (A.-R.). In de vacature-Mr. Slingenberg (V.-D.) werd gekozen de heer Ossendorp (V.D.). In de commissie van beroep voor de ambtenaren der Stenografische Inrichting werden gekozen de heeren v. Sasse v. ÏJsselt (R.-K), de Savornin Lohman (C.-H.) en v. Embden (V.-D.). De voorzitter benoemde in de commissie voor de verzoekschriften de heeren Diepen horst, Ossendorp, Nivard, Knottenbelt en Werker. De Kamer ging hierna het ontwerp-adres yan Antwoord in de afdeelingen behandelen. De vergadering werd gesloten. Particuliere werkverschaffing Te lage loonen? De heer Van der Heide heeft aan den Minister van Sociale Zaken de volgende vra gen gesteld: 1. Is de Minister bereid een onderzoek te doen instellen naar de toestanden in de par ticuliere werkverschaffing van den heer J. ten Heuvel te Hoogeveen, met name naar de klacht, dat de tewerkgestelden de loonen niet kunnen verdienen, die de leiding van het werk mogelijk heeft geacht, omdat de ge steldheid van den grond zooveel slechter zou zijn, dan die van de meeste andere objecten, van werkverschaffing? 2. Als uit een onderzoek zou blijken, dat de klacht gegrond is, wil de Minister dan bevorderen, dat de arbeiders loonen zullen kunnen verdienen, overeenkomende met die, welke in andere soortgelijke werkverschaf fingen worden verdiend? Oud-minister mr. Verschuur, Regeerings- commisaris voor het Algemeen Mijnwerkers- fonds, tijdelijk in Heerlen woonachtig, ver trekt half October a.s. naar Ned.-Indië. Onderwijs, Kunsten en W etenschappen Aan de memorie van toelichting tot het Vide hoofdstuk der Rijksbegrooting (On derwijs, Kunsten en Wetenschappen) voor 1936 wordt ontleend dat het geraamd beloop voor 1936 bedraagt 150.678.415 en dat voor 1935 is toegestaan 148.132.800, zoodat het geraamd beloop voor 1936 meer bedraagt f2.545.615. Voor het departement wordt voor 1936 uitgetrokken f581.715 en werd voor 1935 toe gestaan f572.759. Voor het hooger onderwijs werd voor 1936 toegestaan 10.224.853 en is voor 1936 uitgetrokken 10.019.870. Voor het voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs werd voor 1935 toege staan fl2.621.S0' en is voor 1936 uitgetrok ken fl2.199.S2i. Voor het nijverheidsonderwijs werd f 13.207.886 voor 1935 toegestaan en is f 12.989.145 voor 1936 uitgetrokken. Voor het lager onderwijs wordt voor 1936 uitgetrok ken f99.033.966 en is voor 1935 toegestaan f 95.566.416. Voor de afdeeling Kunsten en Weten schappen zijn de bedragen resp. f 2.753.161 en 2.684.282 en voor de afd. pensioens uitgaven f 12.525.00 en f 12.500.000. Met betrekking tot de Rijksuniversiteit te Leiden wordt f42.500 als eerste termijn ge vraagd voor verbouwing, van het admini stratiegebouw aan het Rapenburg. Waar de gebouwen leegkomen, die nu nog ,voór de ethnografische collecties dienst Toen. zal. na overbrenging van deze collecties naar het oud-academisch ziekenhuis gelegenheid ko men voor dë definitieve uitbreiding van collegekamei's en verbetering van de- ruim ten voor administratie. Een afdoende maar zeer eenvoudige oplossing, welke in totaal f 140.000 zal kosten, is hiervoor gevonden. Onder de afd. Kunsten en Wetenschappen wordt voor de eerste maal voor restauratie van de N. H. Kerk te Bèil'en Rijksstcun aangevraagd. De mogelijkheid wordt on derzocht om het werk in werkverschaffing te doen uitvoeren. Ook wordt voor de eeivté maal steun gevraagd voor restauratie van het. Hooftshofie te .'s-Gravejihage. van. cm WaalS'che' kerk te Haarlem, de N. II. kerk te Haren en die te Koudekerk, van den to ren te St. Michielsgestel, den abdijtoren te Middelburg, de Cunerakerk te Rhenen, de Evangelisch-Luthersche kerk te Vaals, de R. K. kerk te Wouw en de Groote Kerk te ZaltbommeL De komende Reisbelasting Van 50 cent tot 1.per dag De Haagsche correspondent van de „Tel." verneemt omtrent de in studie zijnde be lasting op huitenlandsche pleizierreizen dat hij de besprekingen, welke momenteel ge voerd worden tusschcn het departement van Financiën en de belastingadministratie, o.m. als basis dient een ontwerp voor een gedifferentieerde, progressieve heffing van 0.50 per dag voor verblijf bui tenslands, van een tot zeven dagen, van 0.75 per dag voor zeven tot veertien dagen en van 1.per dag voor verblijf van langeren duur met een zeker maximum. Voorts verneemt genoemde correspondent dat het in de bedoeling ligt het tempo van moderniseering van onze weermacht, naar aanleiding van de betreffende passage in de troonrede, te versnellen. In de naaste toekomst zal worden overgegaan tot den aankoop van meer vliegmachines, moderne, sterke zoeklichten, afweergeschut, alsmede onze munitie voorraden op grootere schaal dan uit bezuihigingsovenvegingen anders zou zijn geschied, aan te vullen. De Rotterdamsche Broodprijzen Gevolg van de monopolieheffing op granen Van de zijde der Plaatselijke Bakkerij Commissie te Rotterdam wordt gemeld, dat aldaar de prijzen van alle brood soorten met 1 cent per 800 gram (d. i. per groot brood) zullen worden ver hoogd, zulks met ingang van 23 Sep tember a.s. Er wordt aan herinnerd, dat enkele weken terug de monopolieheffing op granen en hun derivaten is verhoogd. De prijzen van tarwebloem zijn daar door, en tengevolge van andere facto ren (tarweprijzen op de wereldmarkt), voortdurend stijgende. Vergeleken met enkele maanden terug valt een bloem- prijsstijging van bijna 2.— te consta- teeren. Deze is in de bovengenoemde broodprijzenverhooging zelfs nog niet geheel verdisconteerd. Prov. Staten van Noord-Holland Mr. A. J. Enschedé tot lid benoemd Tot lid van de Provinciale Stalen van Noord-Holland is in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. M. Guépin, be noemd verklaard mr. A. J. Enschedé te Bloe mendaaL Het Bezuinigings-ontwerp Dr. Colijn zal vermoedelijk Dinsdag spreken Naar men weet, komt a.s. Dinsdag in de Tweede Kamer het Bezuinigingsontwerp in behandeling. Gister is in de vergadering be sloten 't afd.-onderzoek op enkele wetsont werpen te bepalen op Dinsdag 24 September na afloop der openbare vergadering. Hieruit valt af te lei&en, dat vermoedelijk eerst Dr. H. Colijn aan het woord zal ko men, met een Regeeringsverklaring, waar over men zich nader zal kunnen beraden. Afscheid Kap. Versteegh Gaat Indische luchtvaart dienen Den 4en October a.s. vertrekt de ka pitein-vlieger Versteegh, die smds 1 Juli 1913 bij de Luchtvaartafdceling te Soes- terberg onafgebroken in verschillende belangrijke leidende functies werkzaam is geweest, naar Indië om daar zijn nieu we betrekking van Chef van den Vliegdienst hij de K.N.I.L.M. te aan vaarden. Het hoofdbestuur der K. N. V. v. L, waarvan de kapitein Versteegh lid is, heeft gemeend, dat deze merkwaardige lucht vaartfiguur niet zonder meer ons land mocht verlaten en het biedt hem, in samen werking met eenige andere luchtvaart licha men, op Dinsdag 24 September a.s in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage een afscheida- lunch aan, aansluitende waaraan van 3,30 tot 5 uur n.m. een receptie wordt gehouden. Uit de Visscherij Reorganisatie op de Zeeuwsche stroomen Aan den uitgewerkten en toelichtenden staat bij de begrooting van het Departement in Financiën wordt het volgende ontleend: Het ligt in het voornemen wegens reorga nisatie van den dienst der Visscherijen op de Zeeuwsche stroomen een secretaris-penning meester op wachtgeld te stellen. Aankoop Fransche zaaioesfers Voor aankoop van Fransche zaaioesters heeft de regeering onder den post „Subsi- diën en tegemoetkomingen in het belang der visscherijen" (vorig jaar voor memorie uit getrokken) thans een bedrag van f 100.000 op de Rijksbegrooting gebracht, waarvan f 50.000 op de begrooting van Financiën f 50.000 op die voor Landbouw en Visscherij. BRUTALE ROOFOVERVAL TE GRONINGEN Verwoed gevecht met gemaskerde bandieten Een kranige fabrieksdirecteur Donderdagmiddag zijn twee, met re volvers gewapende bandieten het kan toor van de N.V. Tabaksfabriek Th. Lieftinck in de Raamstraat te Gro ningen binnengedrongen, en hebben daar onder bedreiging met hun vuur wapenen getracht zich van een som gelds meester te maken. Op dat moment was slechts een be diende aanwezig, terwijl in het kan toor vóór aan de straat zich de direc teur, de heer P. E. Arent bevond. De bediende zag plotseling de beide gemaskerde mannen vóór zich, die elk een revolver op hem richtten en rie pen: „Handen omhoog!" Een van de kerels begaf zich naar het kantoor van den directeur, richtte de revoh ver op dezen, riep: „Handen omhoog!" eischte een som gelds. De directeur verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, draaide zich plotseling om, en greep den bandiet bij de kraag. Er ont stond een worsteling, waarbij de directeur een klap met de revolver op het hoofd kreeg. Hij wist den bandiet de revolver af handig te maken en bij het gevecht her kende hij, door het verschuiven van hel masker, in den bandiet een vroegere knecht, den 23-jarigen arbeider G. P. A. uit Gro ningen. Terwijl deze worsteling plaats had, de bediende ernstig in het nauw gedreven doordat de andere bandiet zijn eisch om geld met een revolverschot kracht bijzette. De kogel kwam in het plafond terecht, zoodat niemand werd gewond. Er bleef den bediende niets anders over, dan een bak met zilvergeld aan den bandiet te overhandigen, waarna deze zich uit de voeten maakte. Voor de deur van het kantoor, in de vesti bule, struikelde hij, waardoor het geld op den grond terecht kwam. De beide bandieten waren door den loop van zaken zoo onthutst, dat zij hals over kop de trap af, naar buiten vlogen, met ach terlating van het geld, de revolvers en en kele kleedingstukken. De recherche, die aanstonds gewaar schuwd werd, heeft de bandieten nog niet achterhaald. De verwondingen van den directeur zij niet ernstig. Noodlanding verondersteld Tot de bemanning behoort luitenant J. Vonk Volgens een via Londen ont vangen telegram, wordt een der drie de Havilland-vliegtuigen, die op ii Sept. j.l. uit Amsterdam zijn vertrokken voor de kar tee- ringsexpeditie op Nieuw-Guinea, vermist. Het vliegtuig is het laatste ge zien ten Noorden van Bassein op ioo mijl ten Westen van Ran goon in Birma. Men vreest, dat het toestel een noodlanding heeft moeten maken. Een onderzoek naar het toe stel wordt reeds ingesteld. De bemanning van het toestel bestaat uit Captain F u 1 f o r d, ge zagvoerder, de Nederlander Lui tenant J. V o n k, tweede bestuur der, en de Engelsche werktuig kundige S. G. G o p e. tefn Koppen een telegram is ontvangen, meldende, dat van de drie De Havilland Dra gon Rapidevliegtuigen de PH-AKU en de PH-AKW gistermiddag te Rangoon zijn ge land na van Akyab te zyn vertrokken. Het telegram meldt verder, dat.de PH.-AKV niet was aange komen, doch dat men daar geen verder bericht van had. Het weer was zeer slecht. In dit verhand deelde de directie der KNILM mede, dat het wel vast staat, dat de PH-AKV een noodlanding heeft moeten ma- Van Rangoon en Calcutta uit heeft men contact opgenomen met alle tusschensta- tioris, teneinde te vernemen waar het vlieg tuig zich bevindt. Tusschcn Akyab en Rangoon, een afstand van 500 KM., bevin den zich vier noodlandingsterreinen, n.l.op het eiland Ramri, op het eiland Cheduba, nabij Sandoway en nabij Bassein. Een telegram van kapitein Koppen Hedenmorgen werd een telegram van kapitein Koppen ontvangen, meldend, dat er nog geen bericht was en dat naa: het vliegtuig wordt gezocht door captain Cox, daarbij geassisteerd door een Engel sche vlieger, die met het terrein bekend .s. De Nederlandsche piloot Frijns, vai K.L.M., die met de „Kievit" op weg naar Holland van Rangoon naar Akyab heeft ge vlogen, heeft bericht dat hij onderweg naar het vermiste vliegtuig heeft uitgekeken, maar het niet heeft kunnen ontdekken. Bovenstaande foto werd genomen lij het vertrek der expeditie uil 'Amsterdam op 11 Sept. jl. De tweede persoon van links is captain Fulford, daarnaast de Nederlandsche luitenant 3. Vonk; geheel rechts de Engelsche werktuigkundige S. G. Cope. Deze drie personen vormen de bemanning van het vermiste vliegtuig. INBRAAK BIJ WILTON TE SCHIEDAM OPGEHELDERD Drie arrestaties en drie bekentenissen Een groot deel van het gestolen bedrag terecht Een der daders, een jong fabrieks arbeider, had een sleutel van de kluis bemachtigd In den nacht van 20 op 21 Februari j.l. is op het kantoor van Wilton-Fyenoord, aan den Vlaardingerdijk te Schiedam, een inbraak gepleegd, waarbij een bedrag van 38.000 werd gestolen uit de gereed liggende loonzakjes. Het zilvergeld was on aangeroerd gelaten, alleen het papieren geld was meegenomen. De politie stelde een nauwgezet onder zoek in, doch tevergeefs. Alle gissingen om trent de daders faalden. En ook een in den arm genomen telepaath kon in de duistere zaak geen enkel lichtpunt geven. Gaandeweg raakte het onderzoek op het doode punt Dezer dagen echter kwam de politie do daders op het spoor en zij mocht er gister in slagen drie Schiedam mers te arrestcoreu. dit ook allen huil schuld aan dit misdrijf hekend hebben. Het was een aantal personen opgevallen, dat de 19-jarige werklooze A. M., die bij zijn ouders in het Gorzenkwarticr inwoont, enorme uitgaven deed. Dit kwam ook de politie ter oore en deze slaagde er in op on opvallende wijze den jongeman na te gaan, waarbij zij de bevestiging van het tot haar doorgedrongen gerucht vond- Beslotcn werd tot een doortastenden maatregel: er werd in de woning der ouders van A. M. een inval gedaan, terwijl de verdachte en zijn ouders thuis waren. De inval en huiszoeking geschiedde onder leiding van den commissaris den heer H. P. Clasie en den hoofdinspecteur Dasoul. Bij de huiszoeking werd de belangrijke ontdekking gedaan, dat er op de vliering clpr woning, tusschen een paar losse plan ken van den zolder en het plafond een be drag van 15.000,— aan papieren geld was verstoot. Opvallend was, dat niet alleen de door zijn grootscheepsch leven verdacht gewor den zoon, maar ook diens vader, de 58-jari- ge C. M., ontkende, dat het gevonden be drag van diefstal afkomstig zou zijn. Beiden gaven voor, dat zij het door middel van speculatie hadden gewonnen. De politie vond echter reden genoeg aan wezig om beiden te arresteeren. Toen de vader en zoon op het poli tiebureau afzonderlijk aan den tand werden gevoeld, vielen zij door de mand en bekenden, dat het geld in derdaad van den diefstal op het kan toor van Wilton afkomstig was. Tevens deelden zij de politie mede, dat de lS-jarige G. L., die bij Wilton werkte, hun medeplichtige was. Laatstgenoemde, eveneens te Schiedam woonachtig, had tij den verbouwing van het kantoor een sleu tel van de kluis weten te bemachtigen, waardoor de beide jongens bij het gold hadden weten te komen. De vader, C. M. was niet mee geweest,, maar was wel in het complot, doch moet alleen als heler worden beschouwd. De 18-jarige G. L. werd nu door de poli tie op zijn werk gearresteerd. Hij viel even eens al spoedig door de mand en bekende deelgenomen te hebben aan den diefstal, doch, zooals hij beweerde, had hij het geld verbrand. De politie vond evenwel bij huis zoeking in zijn woning een bedrag van ruim 15.500, dat verstopt was in de dubbele bodem van een kastje. In totaal is er dus nu een kleine 30.000 gulden van het gestolen bedrag van 38.000 gulden terecht. Het overige is vermoedelijk al verteerd. Zoo is dus deze belangrijke inbraak tot volkomen opheldering gebracht. De commissaris van politie heeft zijn groote tevredenheid betuigd over het op treden van het politiepersoneel, inzonder heid van den hoofdinspecteur Dasoul en den rechercheur Ligtenburg. Wij vernemen nog, dat de 58-jarige A. M. bekend heeft een gedeelte van het geld, dat zijn zoon gestolen had, te hebbei. gebruikt om er mee te speculeeren. DE WESTL. STOOMTRAMWEG MIJ. De directie der Westlancjsche Stoomtram weg Mij. heeft nieuwe bezuinigingen inge voerd. Op de voor het vervoer meer stille uren, zooals des morgens en des avonds wordt de 40 minutendienst van het Westland met Den Haag gewijzigd in sen uurdienst, ter wijl op het traject NaaldwijkMaassluis- Delft zooveel mogelijk de 80 minutendienst wordt gehandhaafd, doch aanpassing op de gewijzigde diensten naar Den Haag noo- dig is. Niet alleen de uitkomsten van het per sonenvervoer in het Westland, doch ook die van de vrachtgoederen zijn enorm vermin derd. Dit jaar vervoerde de W. S. M. reeds pl.m. 2000 wagons minder over haar lijnen, dan het .vorig jaar. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen BI' 1 De Eerste Kamer heeft gister de leden van verschillende commissies benoemd. Een van de drie voor de luchtkarteering van Nieuw Guinea bestemde vliegtuigen wordt vermist. In verband met de bij Wilton te Schie dam gepleegde inbraak zijn drie personen gearresteerd. De officieele tekst van het rapport der Commissie van Vijf door indiscretie van Fransch journalist gepubliceerd. Blz. 5 De legeroefeningen in de Achterhoek. Blz 9. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag nopens de be grooting 1935 van het Landbouwcrisisfonds. De Tweede Kamer heeft besloten Dinsdag het Bezuinigingsontwerp te behandelen en op 8 October de Begrooting in de afdeelin gen te onderzoeken. Te Amsterdam is een groote protestverga- dering gehouden tegen de nieuwe Duitsche iwetten. "Wanneer U koopt v doet U ervaring op voldoening geeft allee de langere betere diensten betalt zichzelf FISK geeft IJ altiid méér U mocht J banden koopt houdt dit dan ln gedachten. Jong Holland snakt naar werk ITet 'derde groote werkkamp, in het Gooi gelegen en georganiseerd door de Centrale voor Werkloozenzorg (gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor prac- tisch Christendom) zou worden geopend door den minister-president dr. H. Colijn. Helaas is Z.Exc. verhinderd aan dit voor nemen gevolg te geven wegens de behan deling van het bezuinigingsplan. Dit kamp, „Gooiland" geheeten, is gelegen onder Bussum in de nabijheid van het Blindeninstituut aan den Rijksweg AmsterdamAmersfoort. De opening vindt plaats op Donderdag 26 November 1935, des middags te drie uur in Hotel JDe Rozenboom", Brink laan S6 te Bussum. Daarna volgt een bezoek aan het werkkamp en worden de te verrichten werkzaamheden in oogcnschouw genomen. Het woord wordt gevoerd door den bur gemeester van Bussum, den heer H. de Bor des, arcihtect A. Ingwersen uit Amsterdam en mr. G. P. Haspels van Nieuwer-Amstel, voorzitter van het Prov. Comité voor Noord- Holland. Deze vergadering staat onder lei ding van den voorzitter der „Centrale" den heer W. J. Hemmes. Het geverfde paard Weeskind S. W. was geen weeskind Het Haagsche Gerechtshof behandelde de- zaak tegen de beide trainers J. K. en J. D. M. S.. die op 16 April j.l. door de rechtbank te Rotterdam zijn veroordeeld ieder tot twee maanden gevangenisstraf, K. wegens poging tot oplichting, S. wegens medeplichtigheid aan poging tot oplichting. Deze zaak betreft de op 23 September van het vorig jaar te Groningen gehouden hard draverijen, waarin de Herfstprijs voor 3e klassers werd gewonnen door een paard, dat voor dezen wedstrijd was ingeschreven als Weeskind S. W. Reeds tijdens dezen wedstrijd werd het vermoeden geuit, dat het winnende paard niet Weeskind S. W. was, maar een ander paard der eerste klasse. Het gevolg is ge weest, dat de winner werd gediskwalificeerd. Om de fraude te maskeeren heeft men het paard „Olympia", dat onder den naam Wees kind liep, met een haarverfmiddel bewerkt. In deze zaak waren door den advocaat- generaal zeven getuigen gedagvaard, terwijl door den verdedigers van K. eveneens zeven getuigen a décharge waren medegebracht. Na uitvoerig getuigenverhoor eischte de procureur-generaal bevestiging van het vonnis. De verdediger van K. drong aan op voor waardelijke veroordeeling. De verdediger van S. vroeg vrijspraak. Uitspraak 2 Oct. a.s. Jaarvergadering te Amsterdam. Gister is te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de Ned. Chr. Bond van ver zekeringsagenten. Door vertraging in de verzending der copie kunnen wij dit ver slag eerst in ons blad van Zaterdag a.s. op nemen, VERDRONKEN Te Vleuten is het 4-jarig zoontje van C. R. te water geraakt en verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1