PERSSTEMMEN OVER MILLIOENEN-NOTA DE Graaf de Marchant nog niet toegelaten SPREEKWOORDELIJK- DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 NOG ENKELE GREPEN UIT DE RIJKSBEGROOTING Reclasseeringsuitgauen tot een minimum teruggebracht De bouw van het Gouvernements gebouw te Maastricht De raming van het IVe hoofdstuk der Rijksbegrooting 1936 bedraagt ^.047.882. Het hoofdstuk voor 1935 bedroeg J 2o.989.90< zoodat voor 1936 meer wordt geraamd dan 1935 is toegestaan 57.975. Aan een ^p^noging van het eindcijfer is niet te ■""Ontkomen aldus de toelichting aange- 4- zien in verband met de bijzondere tijds- f omstandigheden o. a. de volgende door de regeering getroffen maatregelen moeten worden ±!~J- uitbreiding van het corps politietroe- pen; beschikbaar houden van een in- terneeringsdepot voor vreemdelingen; aanbrenging van tijdelijke voorzienin gen in eenige strafgestichten met het oog op gebrek aan ruimte voor de te executeerende straffen. Ten aanzien van de reclasseering «wordt in de memorie opgemerkt: De sterke bezuinigingen, welke in de laatste jaren op de uitgaven voor reclasseering moesten worden toege past, onder omstandigheden, die de behoefte aan voorzieningen te dezen meer dan voorheen doen gevoelen, brachten de uitgaven terug tot een minimum, dat voor verdere verlaging niet meer in aanmerking kan komen. Hoofdstuk V Binnenl. Zaken. Op den gewonen dienst werd voor 1935 toegestaan 17.005.106, voor 1936 geraamd 17.751.445, zoodat meer wordt aangevraagd 1 746.339 Er wordt 75.000 uitgetrokken als ver vol gtermijn voor den bouw van het Gou vernementsgebouw met ambtswoning voor den Commissaris der Koningin te Maas- tricht. Onder den drang der tijdsomstandigheden was het noodzakelijk voor 1934 op de be grooting belangrijke bezuinigingen aan te brengen aldus de toelichting. Ten einde deze te kunnen realisee- ren moest het oorspronkelijk uitge trokken bedrag voor den verderen bouw van het Gouvernementsgebouw te Maastricht van 260.000 tot 75.000 worden verlaagd. De vertraging, welke daardoor ln de uit voering van het werk zou ontstaan, werd door het provinciaal bestuur ten zeerste be treurd. Met de provincie Limburg is toen overeengekomen, dat zij de gelden, die door het Rijk in volgende jaren successievelijk zouden kunnen worden besteed, zou voor schieten, opdat eenerzijds de bouw in het door haar gedachte tempo zou kunnen wor den voortgezet, anderzijds het Rijk daar voor zonder schade te lijden op de achter eenvolgende begrootingen niet méér zou be- hoeven uit te trekken dan met den tegen woordigen toestand der financiën vereenig- baar moest worden geacht. Het thans uit getrokken bedrag is bestemd ter gedeelte lijke terugbetaling van de door de provin cie Limburg verstrekte gelden. Op de begrooting voor 1935 werd uitgetrokken 2.000.000 voor onder stand aan gemeenten, die bui ten staat zijn uit eigen middelen in de kosten harer huishouding te voor- Dit bedrag zal vermoedelijk' niet toerei kend zijn voor den steun uit 's Rijks kas in den omvang, waarin deze in dit jaar zal moeten worden verleend. Naar verwachting zal verhooging van den post, met 1.450.000 noodig zijn. Onder de „middelen" wordt ge rekend op een terugontvangst van 450.000. Bij het opmaken van de raming Voor 1935 bedroeg het aantal steun- gevallen in Duitschland 6600; thans (medio 1935) bedraagt dit 5700. Als gevolg van een door Neder land toegezegde mildere toepassing van de wet op het in dienst nemen van vreemde werkkrachten, kan wor den aangenomen, dat ook door Duitschland aan een vrij groot aantal daar wonende Nederlandsche onder steunde werkloozen weder arbeid ver schaft zal worden. Op grond van één ONS LAND IN NOOD Monetaire kwestie moet opgelost, meent De Maasbode Gedeeltelijke wijziging van de economische koers In zeer beknopten vorm at oe Standaard de inhoud van de Millioenen Nota in een hoofdartikel samen, waarna de Redactie concludeert: Duidelijk blijkt, voor welke ontzaglijke moeilijkheden de Regeering staat, en hoe zwaar de strijd is, welke moet worden gevoerd tegen de droeve gevolgen van de ongunst der tijr.en. Telkens wordt door het optreden van nieuwe, of het heviger doorwerken van reeds aanwezige facto ren, het begrotingsevenwicht opnieuw verstoord. Daaruit vloeit voort, dat met de reeds genomen of in behandeling zijn de maatregelen niet kan worden volstaan, en dat naar nieuwe voorzieningen moet worden omgezien, welke uiteraard thans in geen enkel opzicht aangenaam zijn, en in vele gevallen alleen bezwaarlijke en pijnlijke "-evolgen met zich brengen. Dien tengevolge is niet alleen een verlaging van sommige zwaar drukkende lasten on mogelijk geworden, maar moeten de las ten noc worden verzwaard. Moge de naaste toekomst leeren, dat Regeering, Volksvertegenwoordiging en volk op één front strijden, en dat er be reidheid is do Regeering te steunen en te sterken. Bergen van bezwaren Een der meest ontmoedigende ver schijnselen is wel, dat zoovele maatrege len, die thans tot saneering genomen moeten worden, anderzijds weer de strekking hebben het herstel te bemoeilij ken en den teruggang nog sneller te doen gaan. Afvloeiing van personeel is noo- oig, maar waar de particuliere maatschap pij de ontslagenen thans niet kan op vangen. voedt zij de werkloosheid. Het disconto van de Nederlandsche Bank wordt verhoogd om den gouden stan daard te readen, maar de opgedreven rente vormt een nieuwe ondermijning en uitholling van de bedrijven, tot schade van onze economische weerkracht, die op den duur een onmisbare voorwaarde vormt voor de handhaving van den gou den stanoaard. De kosten van levenson derhoud moeten op lager peil gebracht, maar de verhooging der omzetbelasting werkt in tegenovergestelde richting. De bedenkelijke intering van het nationaal vermogen moet tot staan gebracht, maar nieuwe intering zal volgen, nu, ter dek king van gewone uitgaven, de succes sierechten worden yerhoogd. Het bedrijfs leven moet van lasten worden ontheven, maar inmiddels worden de zegel- en re gistratierechten verzwaard. Een en ander demonstreert duidelijk, de nood waarin zich ons land bevindt. Na besproken te hebben de voorgestelde maatregelen t.a.v. de wachtgelders en het terugkomen op het instituut van kweeke- lingen met akte, schrijft Friesch Dag blad: Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat in aeze millioenen-nota het streven voorzit, om in den grooten nood den eisch tot gerechtigheid; ook op sociaal terrein, te handhaven. Lezing der nota heeft ons versterkt in onze meening, uitgesproken bij de troonrede, dat voor goedwillende elementen hier een gezonde basis is voor samenwerking. In eensgezindheid kan het Nederlandsche volk ook nu wel door de moeilijkheden heenkomen, meent de Nieuwe Prov. Groninger Crt.: Aandere volkeren staan voor veel groo- tar bezwaren en hebben zich reeds op "veel ernstiger wijze moeten aanpassen. en ander is een raming van rond J 1,9 millioen mogelijk. Hoofdstuk VIII B (financiën) Voor 1935 is toegestaan op den gewonen dienst: 80.382.644, op den kapitaaldicnst 38.105.786, te zamen 118.488.430; terwijl voor 1936 wordt geraamd: gewone dienst 58.770.832, kapitaaldienst 61.156.034, te zamen 119.926.S66, zoodat op den geheelen dienst meer wordt aangevraagd 1.438.436. Wij moesten maar eens weten, hoe het bijv. in Duitschland gaat. Het ligt echter voor de hand, dat er weer 'n groot geroep zal zijn, dat heel die aanpassingspolitiek een groote fout en een dwaasheid is. Men zal „constructieve welvaartspolitick" voeren en dan vloeien de millijenen binnen. Wie de socialistische groote woorden leest en straks de papieren plannen ziet, kan moeilijk zijn ergernis bedwingen over zooveel dwaasheid. Zóó groot, dat men soms moeite heeft aan te nemen, dat al les ernstig is gemeend. Maar men zal zijn bluf voortzetten. En caarom is het goed, dat de regeering daarvan een ernstig hoewel sober woordje heeft gezegd. De muntkwestle moet nu eindelijk eens opgelost worden, zucht de Maasbode, want zij roept span ningen in het leven, aie niet overwonnen kunnen worden, spanningen, waarvan Redactie het nut niet kan inzien: Het is geen verwijt aan het kabinet als men constateert, dat deze nota weinig be moedigend is. Het ergste vinden wij niet, dat de begrooting irreëel is dit kan moeilijk anders in deze omstandigheden maar dat wij met den besten wil ter wereld geen perspectief zien. Het kabinet komt „automatisch weer bij de aanpas sing terecht" als het zijn nota besluit. De aanpassing beteekent: het prijsniveau om laag om zoo op de wereldmarkt te kun nen concurreeren. Om echter te kunnen concurreeren, moet men eerst kunnen ex porteeren, en wij vreezen, dat men daar voorloopig minder kans op heeft dan de meesten denken. In elk geval moet daar voor het prijsniveau omlaag, zegt de mi nister enwij slaan de Troonrede weer op, waar o.a. maatregelen worden aangekondigd tegen „noodlottige prijs- daling" van de visch. Erkend wordt daar ook, dat de steunmaatregelen aan oen landbouw „voorshands onmogelijk kunnen worden gemist". Die maatregelen zijn echter ook gericht op voorkoming van prijsdaling. Volkomen terecht, maar men kan niet tegelijk prijsdaling wel willen en niet willen. Het is en blijft aanpassen Aanpassing naar een steeds lager ni veau voor de massa. Een belasting van plezierreizigers naai - het buitenland ze had reeds eerder moeten zijn toegepast, en bij een vooruit strevend man als mr. Oud eenmaal moet het verwonderen dat hij voortdurend achter de feiten aanloopt zal, reken er op, nog allerlei misschien zelfs ethi sche bezwaren uitlokken bij hen die den kleinen man nog wat meer centen willen aftroggelen. Voor het tekort stellen wij de ri ring niet verder aansprakelijk dan dat zij zoo laat tot een gedeeltelijke wijziging van haar economische koers bereid blijkt, die, tijdig en met kracht ondernomen, veel van de inzinking had kunnen voor komen. Maar haar aanpassingsleer, nog eens met zekere bravoure verkondigd, en de toepassingen welke wij beleven verhinde ren, ons zonder meer achter het kabinet te scharen. Na een gedegen overzicht Eene vroolijke stemming zal er door dit staatsstuk niet zijn verwekt. Toch is er één lichtpunt. Als al wat wordt voor gesteld wordt verwezenlijkt, zullen we eene sluitende begrooting hebben. Dat is al iets al zijn wij niet zoo optimistisch gestemd, om dan over 1936 ook een slui tenden dienst te verwachten. Aan wondermiddelen Uit de Millioenen-nota spreekt, duide lijker dan uit de Troonrede, het besef der re'geering, dat de overheid en 'haar geld middelen in de bestrijding van de nooden wolke ons volk treffen, in macht en om vang begrensd zijn, en dat de werkelijke genezende kracht uit het initiatief en de middelen van volk en bedrijfsleven zelf moet komen. Aan wondermiddelen ge looft deze regeering r t, en zij is terecht niet bereid met om jrantwoorde voor spiegelingen van een onberekenbare toe komst aan te komen. Bij alle critiek op sommige afzonderlijke maatregelen kan cit als gunstige algemeene indrujc wor den erkend. Ons voornaamste bezwaar blijft echter, dat de regeering het accent nog niet zwaarder legt (en daarnaar han delt) op de noodzakelijkheid om bij de herziening van onze staats- en volkshuis houding nog meer dan tot dusver te streven naar besparing op dingen aie bij den huidigen strijd om de primaire volks welvaart, thans minder zwaar moeten wegen dan vroeger. Een bovenmenschelijke taak onze regeering opgelegd, schrijft de Telegraaf. Na gewezen te hebben op de kunst van het bezuinigen schrijft het blad: Niet zoo de Overheid, die toch onze Overheid is en ónze belangen behartigt. Voor haar is het bezuinigen iets boven- menschelijks. Hemel en aarde worden be roerd als op een of anderen dienst een paar millioen geschrapt moet worden. Met een vloed van argumenten, waar de ooren ons van tuiten, wordt aangetoond dat iedere bezuiniging onmetelijke schade toebrengt en een ondragelijke hardheid vormt. ïn geen geval kan de Overheid spoedig bezuinigen. Over iedere honderd duizend gulden die zij afkapt moet zij niet een nacht, maar een jaar slapen. Zij heeft de neiging de uitgaven steeds als een minimum te beschouwen, dat zich nooit aan de inkomsten kan aanpassen, maar de inkomsten moeten zich voegen naar de uitgaven. Zoo zet men de wereld op haar kop en daaraan hebben wij het te wijten, dat wij i.i deze crisis bedacht zijn met een lange reeks van nieuwe be lastingen. De nieuwe begrooting legt er ons weer een half dozijn op, die 26 milli oen gulden in de staatskas moeten bren gen. Regeering in het ongelijk? Het Huisgezin schrijft: Het is waar, dat de minister van Finan ciën ten slotte zijn begrooting sluitend maakt op papier; maar het lijdt geen twijfel, of de feiten zullen het over een jaar anders uitwijzen. Tot beschaming van een Regeering, die in het herstel van het begrootingseven wicht haar primaire taak ziet, en al door meer tot ontdekking komt, dat de teruggang van de volkshuishouding haar daarbij steeds den stok tusschen de bee- nen steekt. Nu nieuwe belastingen tot een be drag van ruim 26 millioen gulden, han dig gekoppeld aan het handhaven van den werkloosheidssteun; voor een half jaar nog het onbegrijpelijk aankondigen van belastingverlaging! De millioenennota stelt de Regeering in het ongelijk tegenover de katholieke Kamerfractie, welke dezen gang van za ken heeft voorzien en er bij herhaling op heeft gewezen. Het is echter geen voldoening, dat het kabinet-Colijn te elfder ure dezelfde overtuiging komt als de door haar vaak scherp afgeweerde oppositie en zich thans haast de wegen in te slaan, welke haar door die oppositie zijn ge wezen. VRIJDAG 20 SEPTEMBER HILVERSUM. 301 M. Algemeen Programma verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gram.pl. en Schla germuziek. 1.20 Orkestconcert. 2.00 Gram. pl. 3.004.00 en 4.15 Schlagermuziek. 5.00 Gram.pl. 5.15 Orkestconcert en gram.pl. 7.15 Lezing. 7.35 Gram.pl. 7.45 Berichten. 7.50 Opera-uitzending. 10.20 Gram.pl. 10.30 Berichten. 10.35—12.00 Populair concert. HILVERSUM 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gr.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Decla matie F. Nienhuys. 10.35 Trio Favoriet. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Vervolg trioconcert. 12.00 Gram.pl. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gram.pl. 2.00 M. Prick van Wely: Humor en karakter in de muziek (met gr. pl.). 3.00 Gram.pl. 3.10 AVRO-Decibels olv. Eddy Meenk. 4.00 Gram.pl. 5.00 Zenderwisseling. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 örvitropia olv. J. v. d. Horst. 6.15 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 7.00 Mr. R. v. d. Heide: De ontwikkeling der misdadig heid na den wereldoorlog. 7.20 De Flierefluiters olv. E. Walis. 7.50 Nieuwsberichten. SOS-berichten. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Ds. N. Padt: Het boek Job. 8.30 Vioolrecital L. Zimmermann, mmv. M. Jannette Walen (piano). 9.00 Dr. M. G. de Boer: Uitwij king van de oude Doopsgezinden naar Nederland. 9.30 Vervolg Vioolrecital. 10.00 Ds. W. G. Boon: Palestina. 10.45 Nieuwsberichten. Vrijz. Gods. Persbureau. J1 00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Orgelspel J. Jong. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Medische causerie. 11.20 Orgelspel R. O'Grady. 11.50 Trocadero- Cinema-orkest olv. A. v. Dam. 12.50 BBC- dansorkest olv. H. Hall. 2.20 Pie Pavi- lion-orkest olv. R. Stead. 3.20 H. Darewski en zijn orkest. 4.35 E. Colombo en zijr orkest. 5.35 Yascha Krein's Zigeuner orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Cembalore cital. 7.10 en 7.30 Lezing. 7.50 Gevar. pro gramma. 8.20 „Whitin the Law", spel var B. Veiller. 10.00 Berichten. 10.30 Werken van C. Lambert door het BBC-Orkest olv. den componist. 11.3512.20 Billy Cotton en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Gaillard. 6.10 Gram.pl. 9.05 „La gazette de Montmartre' gevar. programma. 11.10 Dansmuziek. 11.201.20 Orkestconcert olv. Clergue. KALUNDBORG 1261 M. 12.20—2.20 Strijk orkest olv. Andersen. 3.505.50 L. Preil's orkest. 8.20 Liederen van Schumann. 8.50 Reportage. 9.50 Saxofoonsol i. 10.20 Viool en piano. 10.45 Russische mu ziek. 11.2012.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 6.50 Militair concert. 11.00 Radiokwintet. 12.20 Omroepkleinorkest en -koor. 2.35 Gram.pl. 4.20 Viool en piano. 5.20 Uit Hamburg: Omroeporkest, trio en orgel. 7.20 Omroeporkest olv. Kühn. 8.35 Uit Leipzig: Koorconcert olv. Lubrich. 9.15 Radiotooneel. 11.20—12.20 Weragka- merorkest olv. Hagestedt. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.302.20 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek 6.35 Gram.pl. 6.50 Salonorkest olv. Dejoncker. 8.20 Omroeporkest olv. Douliez 8.50 Hoor spel. 9.20 Vervolg concert. 10 3011.20 Dansmuziek. 484 m.: 12.20 Gram.pl. 12.40 Zang. 12.50 Salonorkest olv. Dejoncker. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Salonorkest. 6.20 Gram.pl. 7.35 Pianosyncopations. 8.20 Symphonie- concert olv. André. 10.3011.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m 8 35 Vo caal concert uit Leipzig. 9.15 ,JDer Schim- melreiter", spel van M. Raschke. 10.20 Berichten. 10.50 Solistenconcert. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Barnabas von Geczy en zijn orkest. EERSTE KAMER Het onderzoek van de geloofsbrieven Mr. Van Vessem poetst de plaat Drie-en-twintig nieuwe leden beëedigd Vergadiering vaji 18 September 1935 Overzicht De gekozen nieuwe Kamerleden zijn toe gelaten en hebben op twee na ook zitting genomen. Alleen de beide N.S.B.-ers zijn zoo ver nog niet. Aanvankelijk had twijfel bestaan omtrent het Nederlanderschap van den graaf De Marchant et d'Ansembourg, o.a. omdat hij in Pruisischen krijgsdienst was geweest. Ech ter schijnt des graven levensgang er toe ge leid te hebben, dat hij zich verheugen kan in het beizit van twee nationaliteiten: de Ne derlandse^ door geboorte en de Pruisische cloor naturalisatie op jeugdigen leeftijd. De bestaande wetgeving is eoiiter van d/ien aard, dat de graaf toch als Nederlander is te be schouwen. Daarom adviseerde de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven tot toe lating als lid der Kamer, maar omdat zij van oordeel was, dat do Kamer deze belang rijke aangelegenheid nader moet kunnen beoordeelen, stelde ze voor haar rapport naar de afdeelingen te verzenden. Daartoe werd besloten. De graaf moet dus nog i geduld hebben. Waarom de heer Van Vessem niet lot de eedsafktgging is overgegaan, weten we niet. Hij is met zijn overige novieten gelijk de zaal binnengekomen, heeft voor den voor zitter plaats genomen, maar tijdens de be- eediging poetste hij ineens de plaat. Een verklaring van deze daad kunnen we niet geven, tenzij deze, de.t misschien een zeker esprit d'escalier op het laatste oogenblik den heer Van Vessem bevangen heeft en hij het lot der solidaire afwezigheid verkoos boven toelating in z'n eentje. Anders begrij pen we er niets van. Veel zorg behoeven we ons over het motief overigens niet te maken; het incident is eigenlijk in hooge mate onbelangrijk. Ver standig lijkt het ons in geen geval. Maar dien maatstaf kunnen we in casu bezwaar lijk aanleggen. Na de eedsaflegging werd besloten tot verzending van een Adres van Antwoord, werden afdeelingen getrokken en voorzitters en ondervoorzitters gekozen en een com missie va/n redactie voor het Adres van Ant woord benoemd. Hedenmiddag 2 uur zal het ter tafel wor den gebracht om onmiddellijk in de afdee lingen te verdwijnen. Daaruit zal het Vrij dagmorgen kant en klaar opduiken om den zonder debat of stemming te worden goed gekeurd. Verslag Aaji de orde is het heor MENDELS (S.D.) rapporteert n/ ene commissie No:rd-HolIand en Friesland, de heer BRIëT (A.R.) namens de andere. Tegen to^Iat'n^ der gekozenen ls geen bezwaar, behou J wat betreft den heer graaf De Marchant Ansemboung. Er was. zoo rapportee-de de Brlët. twijfel gerezen over de vraag of deze Nederlander is. nl. ln de vergadering der Staten van Limburg. De heer d'Assembourg is nl. 18 Jan. 1894 geboren #ls Nederlander, doch loor zelfstandige naturalisatio op 23 Nov. 1912 PruUsdsch onderdaan zijn geworden. ""óen was betrokkene nog minderjarig. In band met verschillende wetsartikelen en de erpreta ie daarvan moet t.a.v. betrokkene, die in Pruisischen krijgsdienst is geweest, niet- jmin worden besloten tot toelating. De commissie ls eohter van oordeel, dat de lamer de;.e aangelegen leid nader moet kunnen eoordeelen en stelt voor, haar rapport naar de 19 'geschreven eeden of be loften af, althans voor zooveel aanwezig. Vóór de eedsaflegging heeft de heer Van Vessem de zaal i Adres van Antwoord Zonder h. st wordt besloten, de Troonrede iet een adres te beantwoorden. n de afdeelingen haar voorzitters en onder- >orzitters te doen kiezen. Na heropening der vergadering wordt mede gedeeld dat de afdeelingen hebben benoemd tot - arzltters de heeren v. d. Hoeven. De Jong. Lanschot, v. Sasse v. IJsselt en De Savornin Lohman en tot onder-voorzitters de heeren Blomjous. v. Embden, Moltmaker, De Gijselaar De Vlugt. Commissie van Redactie lenoemd zijn tot leden der commissie van geschorst heden twee uur. VGKAVENHAGE: Groote Morktitroot 58 Waar de misdaad beloerd wordt Wat iedereen wel van Scotland Yard weten wil ,(11 Slot Tradities van Scotland Yard New Scotland Yard, het in 1891 ter be schikking van de Metropolitan Police ge stelde gebouw, wordt, gelijk wij reeds heb ben gezegd door een brug verbonden met het later gebouwde Scotland House. Deze brug dient teneinde het verkeer tusschen beide gebouwen mogelijk te maken zond ar dat men buitendoor behoeft te gaan. Maar de aldus geslagen brug heeft ook een svm- bolieke beteekenis; het is de verbinding tusschen de crimineele macht van Scotland Yard en de materieele middelen, die haar tot de uitoefening daarvan in staat stellen. Zetelt in New Scotland Yard de Commis sioner met geheel zijn staf en met zijn wetenschappelijke laboratoria in Scot land House zetelt de Receiver, de man, die gaat over de financiën van geheel het politiecorps. Gelijk de Commissioner wordt ook hij door den Koning benoemd, d.wz. wordt ook hij aangewezen op voordracht van den Secretary van het Home Office, 'doch hij is zoowel aan dezen als aan den Kanselier der Schatkist verantwoording verschuldigd. Geeft de stabiliteit van de positie 'van 'Commissioner reeds aanleiding tot verme - 'ding, nog merkwaardiger is het te men, dat in denzelfden tijd, dat 13 Com missioners elkander opvolgden, er slechts 5 Receivers zijn geweest. De tegenwoordige functionaris Sir John Moylan heeft vijf Commissioners gekend en zetelt dus, zelfs in aanmerking genomen dat in den laatsten tijd de Commissioners tamelijk spoedig zijn opgevolgd, geduren !e heel wat jaren. Gelijk al degenen, die hem voorgingen, houdt hij zich volkomen buiten de crimi neele baken en is er ook slechts in zoo- 'erre bij betrokken, dat het niet voor kan en niet voor mag komen, dat een nuttig on zeker niet een noodzakelijk onderzoek niet zou plaats hebben of niet voldoende inten sief zou worden doorgezet, tengevolge van het ontbreken van financieele middebn. De bestraffing van de moordenaars van den agent Gulterigde kostte aan Scotland Yard twee millioen pond, een enorme uit gave op het betrekkelijk beperkte hudtret van dezen dienst. Voor den Receiver dan het antwoord op de moeilijke vraag, waar hij het geld vandaan moet halen zonder rie hem toegestane limieten te overschrijden. Georges Lafumce beschrijft ons zijn be zoek aan den tcgenwoordigen Receiver in zijn groot vertrek in Scotland House, waar het licht, dat hij rechtstreeks van het Vic toria Embarkment ontvangt, niet minder doordringt dan in New Scotland Yard. Hij zag er John Moylan achter zijn tafel, maar als het ware omringd door registers, dos siers en bijkans begraven onder de slappe kartonnen hulsels, die deze dossiers of deelen ervan herbergen. Aan alle kanten van het ruime vertrek merkte hij boeken kasten op, propvol met de meest uiteen- loopende hoeken, waarin de administratieve geschiedenis van de Metropolitan Police sedert haar ontstaan is te vinden. Ja, zelfs het gedeelte muur onder de ramen, uit ziende op Westminster-bridge an den zui delijken oever van de Theems was inge nomen door de jaargangen van het Poli» Journal, waarvan de publicatie onder lei ding van den Receiver staat. De administratieve zorgen reeds van den Receiver zijn niet gering. De Londenaars betalen hun politie door een speciale be lasting op de gebouwde eigendommen bin nen Londen en de voorsteden. Dat is het fonds van de Metropolitan Police, waaraan de Kanselier van de schatkist een niet onbelangrijke jaarlijksche bijdrage toevoegt en die anderzijds door bescheiden bijdragen verhoogd. van kleine particuliere organisaties wordt Uit dit fonds dient betaald alles wat be trekking heeft op het legertje der 20.000 constables en hun aanvoerders, maar ook alles wat. den dienst der politie, de geheime zoowel als de openbare, betreft. Vandaar de zorgen van den Receiver voor de gebouwen der politie, zoowel New Scotland Yard en Scotland House als de Police-stations, de kazernes en de woningen der politieagenten voor den arbeid van ingenieurs, electriciens mecaniciens, die de onderdeelen der ge bouwen nazien; voor de regelmatige aan vulling der wetenschappelijke laboratoria en haar bediening. Maar ook voor de om streeks 600 wagens van de politie, auto' zoowel als celwagens en voor haar 40 me tnrbooten. Een ook voor de draadlooze en voor de verkeerssignalen. En dan bedenke men nog, dat voor de uniformen, kleer makers, schoenmakers noodig zijn, voor de paarden de zadelmakers en de hoefsmeden en wat al niet meer. Om maar geheel te zwijgen van het onderhoud van de oefa- ntngsplaatsen der constables, de keuze van de boeken voor de bibliotheken enz. Als men hoort, dat de Receiver een budget, van 8 millioen pd. st. met een groot 60 millioen Hollandsche guldens op dit oogenblik over eenkomende, heeft te bcheeren, dan lijkt dit veel* maar als men bedenkt wat er allemaal van betaald moet worden, dan is het niet veel. Men bedenke daarbij de moeilijkheden, die aan den Receiver vooral de post van onvoorzien bezorgen. Zeker, die post is grooter dan waar ook, maar er zijn weinig jaren, dat de post toereikend is. In den aanvang van het jaar heeft een geheim zinnige misdaad plaats. De Receiver be merkt het direct in de dagelijksche uit gaven. Er is wat meer benzine noodig dan gewoonlijk, er wordt wat meer aan tele grammen en telefoongesprekken uitgegeven er zijn wat meer dan de gewone hotel- en restaurantrekeningen, er wordt wat meer gereisd, maar daarbij blijft het. Wanneer het onderzoek echter geen resul taten oplevert; wanneer de nasporingea moeten worden gedaan als in het geval van den vermoorden agent Gutteridge, of in het geval, dat een misdadiger zich schuil houdt in Zuid-Amerika, of dat een aantal ver- dachten tegelijk moet worden opgespoori en nagegaan, ja dan is een bedrag van 1000 en meer guldens per dag al spoedig niets ongewoons. Zijn vele onderzoekingen noo dig, dan moeten de voorraden van de laboratoria worden aangevuld, nieuwe che mische middelen worden aangeschaft, foto grafische ingrediënten worden gekocht. Pc vliegtuig gaat de eene detective naar Pari is per auto de ander Engeland in, per trans atlantische een derde naar Amerika en wellicht moeten deze worden aangevuld er» versterkt. Nasporingen, in Weenen begon nen, eindigen dikwerf in het hartje van Azië, zoo niet verder, en een draad, die men in Shanghai opvat, kan over Amerika naar Londen, ja soms in de onmiddellijke nabijheid van Scotland Yard terugvoeren. De Receiver heeft zijn administratie na tuurlijk zoo ingericht, dat hij een dage- lijksch overzicht heeft, ja eigenlijk per heel en half uur zijn uitgaven kan controleeren. Op dat punt is zijn kaart met grafische voorstellen niet minder actueel dan die van den Commissioner wat het aantal be gane en onopgehelderde misdaden betreft! Natuurlijk, zoo nu en dan moet het van zijn kant ook klinken: de begrooting laat deze uitgave niet toe! Maar dat mag alleen gezegd worden, wanneer het proefnemingen betreft; het kan nooit gezegd worden, wan neer de politie haar nasporingen verricht. De openbare orde, de veiligheid door be straffing der misdadigers voor alles en een Receiver zou kan loopen zijn positie te ver liezen, indien hij er anders over dacht Ei is meer dan eens een verschil van inzicht geweest tusschen Commissioner en Recei ver en zoo nu en dan is het wel eens zoo hoog geloopen, (Jat de Home Secretary als Arbiter geroepen werd. En wanneer h®« zoo hoog liep, was het meestal niet de Receiver, die aan het kortste eind trok! F.ens per week is de Receiver bijkans on zichtbaar, tenzij zeer urgente zaken daar toe dringen. Dat is op Vrijdag want dan betaalt hij uit. Ieder van de superintenden ten aan het hoofd van de 23 afdeelingen, waarin de Metropolitan Police is verdeelJ, komt dan het geld voor zijn mannen halen. Dat zijn bedragen, die per week de moeue waard zijn, en men kan ervan verzekerd zijn, dat de wagens, die de superintendenten met hun schat vervoeren, behoorlijk wor den bewaakt. Per constable ontvangt hij 4 pond per week, voor een sergeant 6 pond, voor een inspecteur 9 pond en voor hem zelf 12 pond, een bedrag dat naar de tegen woordige omstandigheden met ongeveer ?.s..Seliik te stellen. Zoo ongevc het budget van tota. 40 millioen 60 millioen gaan aan de salarissen. Eiken eersten Vrijdag van de mai-id betaalt ie Receiver de pensioenen uit, en die betreffen een W2 millioen gulden per ja<ar. Wanneer men bedenkt, dat de dienst der gebouwen, afgescheiden van bijzondere uitgaven, eon 5 millioen per jaar vereischt, begrijpt men wel, dat er voor de zeer uiteenloopende en bijzondere uitgaven, welke b.v. de C.I.D. en zijn detectives verlangen, niet zoo heel veel meer overblijft Inderdaad, zeer bijzondere en uiteenloo pende uitgaven. Niet ten onrechte merkte de functioneerende Receiver aan zijn Fran- schen ondervrager op, dat naast den Com missioner hij wellicht het best van allen in staat is om de omtrekken zoowel als het innerlijk van een ingewikkelde moordzaak te volgen. Hij weet precies welke uitgaven gedaan worden; hij weet ook welke banden deze uitgaven binden. Hij ziet alles wat geschiedt en hij ziet het tot in de kleinsto gevolgen. Hij schrijft er de chèques voor dit en deze hebben het eigenaardige, dat /9 telkenjare van kleur veranderen. Blauw, °.t!an,.e' ^roen» violet, bruin en rood, zij wisselen elkander af, zoodat het achtste jaar het blauw weer terugkeert. Chèque op chèque wordt eiken dag doc den Receiver geteekend en elk van deze chèques is eir. onderdeel in den keten, die een grooter of kleiner zaak verbindt Het was dan ook Sir John Moylan zelf, die, op grond van de hem ter beschikking staande administratieve gegevens, zijn Franschen ondervrager op uitnemende wijze den omvang van de na- sporingon, naar den moord op agent Guttd- ridge kon verschaffen! Er is veel in de realiteit van Scotland Yard, dat de fantasie van detective-schrij vers en lezers n erf reft. Er is ook veel, en ?r|dit laatste vermoedelijk het meest, dat be- all neden deze fnntnrio blijft!

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9