fel*1 Vj. PALMOLIVE ♦♦♦kan een FongetS rijwiel en 500 waard zijn! Twee eeuwen Suriname-Zending Oefeningen Lichte Brigade en Veldleger DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1935 iTWEEDE BLAD PAG. 5 Drukbezochte morgen- en middag- samenkomst Redevoeringen van verscheidene hooge autoriteiten De heer Legêne geridderd Woensdagmorgen werd allereerst de alg. vergadering van het Genootschap gehouden. Na inleidende koraalmuziek van de Zeister Harmonie, opende Ds. Th. Müller van Hcrrn- hut, vroeger predikant der Zeister Broeder gemeente, het samenzijn met lezing van Ps. 24 en gebed. Hierna bepaalde hij de aanwezigen bij den dagtekst der Broedergemeente, Ps. 24 1" „De aarde is des Heeren mitsgaders hare volheid". Een treffender woord had ons van boven niet kunnen gegeven worden, aldus spr.; het is een woord uit een echte Advents- en Zen dingspsalm. Slechts bij uitzondering kwam het door de natuurlijke denkbeelden heen dat God ook een Gód der heidenen is; wij zien het in het O. T. waar Jona zich afkeert van den weg naar heidensch Ninevé, en in .het N. T. waar Petrus tegen z ij n wil bij den hoofdman te Joppe aanlandt. Ook in den tijd der Reformatie heeft zich dit merkwaardigerwijs herhaald. God riep de kleine Broedergemeente die de groote Protestanlsche kerken tot voorbeeld moest strekken in den door hen verwaarloosden Zendingsarbeid. Spr. roept de gemeente toe ook nu niet de Zending te vergeten, en te gedenken aan he4 geen voor 200 jaar in Suriname door zende lingen die hun pioniersarbeid met hun harte- bloed bezegelden, werd gedaan. Jaarverslag Vervolgens kwam het aanvullend jaarver slag van het Z.Z.G. aan de orde, dat werd uitgebracht door den heer P. M. Legéne, voorzitter-secretaris van het Genootschap. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende. Wat de arbeid in Suriname betreft, werd medegedeeld, dat ondanks strijd en zorg nijpend geldgebrek er vooruitgang te bespeu ren is. De beoogde zelfstandigheid der Cre olen-gemeente begint hoe langer hoe meer een feit te worden. Het jeugdwerk wordt door Br. Doth, den eersten inlandschen zendeling, op voor beeldige wijze behartigd. De school-arbeid ging rustig door. Het veld kon behouden blijven. De inspec teur der scholen, de heer Schüngel, speelde het klaar, zonder steun uit Zeist, een be van f 52.000 bijeen te brengen voor herstel en onderhoud der scholen. De zending in het Boschland leed onder de algemeene bezuiniging. Het verant woordelijkheidsbesef in financieele aangele genheden ontbreekt in de Boschland-gemeen en evenwel bijna nog geheel. De zending onder de Aziatenging •ustig zijn gang: groote gebeurtenissen vie len niet te vermelden. 5 Mei j.i. vierde de Javanen-zending haar 25-jarig bestaar. met een indrukwekkende dienst in de kerk te Leliendaal. De stadszending kon, hoewel zonder steun uit Zeist, ongehinderd voortgaan met haar zegenrijken arbeid. arbeid in Nederland onderging een groote verandering door het vertrek van Ds. Steinberg naar Suriname, om aldaar het ambt van praeses op zich te nemen. De secr. voorloopig ook het voorzitterschap op Het kwartaalskwartje voor Suriname breidde zich uit tot een actie waarbij 14.000 leden zijn aangesloten. Het verslag sloot met de verzekering dat, mocht de actie om het tekort weg te werken gelukken, het Z.Z.G. in de toekomst geen al te groote zorgen meer zal hebben. Aan het verslag van den Raad van Bij stand, uitgebracht bij monde van den heer H. W. Hasewinkel, ontleenen wij dat het on gedekt tekort inmiddels gestegen is tot f 118503.17. In de plaats van wijlen Ds. Verhoeff, als lid van dien Raad, werd gekozen Ds. J. Gil- lebaard .Geref. predikant te Zeist, en in de vacature-van Wijk, Dr. A. A. L. Rutgers, oud-gouverneur van Suriname. Nadat was besloten tot het zenden van een telegram aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, werden de voorgestel de statuten-wijzigingen, in verband met het niet meer benoemen van een Director, een stemmig aanvaard. Na de alg. vergadering werd het woord gevoerd door Zendeling H. Bielke, oud-prae- ses van Suriname, die sprak over het onder werp: „Niet tevergeefs!". MIDDAGSAMENKOMST De viering van dit Suriname-Zendings- feest bereikte wel haar hoogtepunt in di zeer druk bezochte middagbijeenkomst, bijgewoond door vele autoriteiten. Een vol ledige opsomming kunnen wij moeilijk ge ven, doch wij willen volstaan met het noe men vanZ. Exc. Minister-President Dr. H. Colijn met echtgenoote, Z. Exc. Prof. Dr. J. C. Kielstra, Gouverneur van Suriname; de Commissaris der Koningin in de Prov. Utrecht Jhr. Bosch Ridder van Rosenthal; dc Excellenties Mr. D. Fock, G. J. Staal, Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra en Dr. A. A. L. Rutgers, allen oud-Gouverneur van Suri name; Ds. B. J. C. Rijnders, namens de Sa menwerkende Zendingscorporaties te Oegst- geest; de loco-burgemeester van Zeist, Mr. Op de eerste rij v. h n. T.: Dr. H. Colijn, Prof. Mr J. C. Kielstra, gouverneur van Suriname; de heer G. J. Staal, oud-gouverneur van Suriname; Jhr Mr Dr L. H N. Bosch ridder van Rosenthal, Commissaris der Koningin in Utrechtgeheel links Mr D Fock, oud-gouverneur, van Ned, Oost-Indië en van Suriname, Tijdens dc rede van Dr H. Colijn A. F. Beunke; het college van B. en W. te Zeist; de plaatselijke predikanten en vele an dere autoiteiten op kerkelijk en staatkundig gebied. Met het „Halleluja" van Handel, uitge- >erd door een koper-ensemble, werd het samenzijn geopend. De heer P. M. L e g n e, voorz. en secre taris van het Zeister Zendingsgenootschap, opende de bijeenkomst, waarna Dr. C o 1 ij n een rede hield. Rede Dr. H. Colijn Wie de historiebladen over de eerste helft der 18e eeuw raadpleegt, aldus spr., stuit al spoe dig op een reeks legeraanvoer ders en staatshoof den van beteeke- nis. Maar zelden echter vindt den naam vai geestelijk figuur vermeld, zooals den Graaf van Zinzendorff. Spr. teekende von Zinzendorff allereerst als beschermer van om het geloof vervolgden. Daarna wees spr. op den Graaf ren, een feit dat zeker ook te wijten is ge- ding. Dr. Colijn stond uitvoerig stil bij de geschiedenis der Herrnhuttersgemeente er merkte o.m. op dat deze gemeente bij Zin- zendorffs dood (1764) reeds beschikte over 13 hoofdstations, 66 zendelingen en 3000 ge- doopten. Toen in 1832 het eerste Eeuwfeest gevierd werd bedroegen deze cijfers respec tievelijk 42, 214 en 35000. Als eerste zendings gebied was igekozen St. Thomas (1732). daar na Groenland (1733), Lapland (1734) en in ditzelfde jaar ook Suriname. Voorts wees spr. erop dat de kolonisatie pogingen van 1735 in Suriname mislukt wa ren ,een feit dat zeker ook te wijten is ge weest aan de geringe medewerking die ondervonden werd van het bestuur te Suri name en de Kerkeraad van Amsterdam. Maar toch ligt in de kolonisatiepoging de aanvang van het Zendingswerk. En indien er iets is gewijzigd aldus spr. in het laatste deel van deze eeuw bij pu bliek en Overheid, dan is het toch zeker wel de houding t. o. de Zending. Men kreeg oog voor de ontzaglijke waarde van het zendings werk en men is gaan waardeeren. Kan de Overheid zelve geen zending drijven en blijft dit de taak van het Christenvolk, toch mag zij niet onverschillig staan tegenover haar onderdanen die nog niet door de zending ge grepen zijn. De Overheid heeft de culture e- arbeid der zending daadwerke- 1 ij k te steunen. De zendingsarbeid ontlast de Overheid gedeeltelijk van een taak die zij zelf moest volbrengen. Vandaar, aldus spr., dat de Re geering op dezen dag van haar belangstel ling wilde doen blijken. Na een overzicht gegeven te hebben van de verschillende zendingsterreinen der Herrn hutters over alle werelddeelen (uitgezonderd Australië), eindigde de Minister-President zijn rede aldus: „Ook het Christenvolk ii Nederland leere, dat het zich niet onttrekken mag aan den steun van het zendingswerk in een Nederlandsche kolonie". De heer Legêne geridderd Na zijn toespraak deelde de Minis ter-President mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had, den heer P. M. Legéne, voorz. en secr. van het Zeister Zendingsgenootschap, te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. (Applaus). De heer Legéne dankte hartelijk voor deze hulde. In Paramaribo alles prima! Een telegram was binnengekomen uit Pa- raribo, dat de ontvangst van de uitzending van deze samenkomst, door de P.H.O.H.I. verzorgd, schittterend was. De zendingsvrien den in dit gewest luisterden dus heerlijk Nadat het koor der Hernhutters een lied gezongen had, werd het woord gevoerd door Z. Exc. Mr. D. Fock, oud-Gouverneur-Ge neraal van O.-I. en oud-Gouverneur van Su- ne. Deze spr. wees op de groote betee- kenis en invloed die de Broedergemeente in name heeft. Spr hoopte dat onder Gods zegen het mooie werk zal worden voortgezet. Z. Exc. G. J. Staal, oud-Gouverneur var Suriname, wees op de functie der Broeder gemeente als arbeid sgemeente vooral op het^ gebied van o n d e r w ij s. Exc. Mr .A. J. A. A. Baron iristra, eveneens oud-Gouverneur van Suriname, zei o.m.: Eenerzijds is er de steling van menschen en anderzijds de triumfeering van den H. Ge De Heere heeft hier groote dingen gedaan. De H. Geest heeft getriumfeerd en op dit feest van het doorwerken van het Evangelie is reden tot groote dankbaarheid. Tijdens het „Liebesmahl' waarbij aan de aanwezigen ververschingen werden aangeboden, voerden nog het woord werden aangeboden, voerde nog het woord meester van Zeist en bracht de gelukwen- schen van B. en W over. Feestgiften Namens de Kerkeraad der Hervorm de Gemeente te Zeist sprak Ds. Goed- In den grooten Palmolive-wedstrijd moet dagelijks een Fongers- rijwiel ter waarde van f 39.50 (of in contanten f 35.-) worden gewonnen. Bovendien worden 50 waardevolle extra prijzen per dag toegekend. Koop 3 stukken Palmolive zeep en schrijf ons op gewoon briefpapier of op een speciaal inschrijf-formulier met niet meer dan 30 woorden waarom U Palmolive zeep verkiest 1 Deze wedstrijd heeft tot doel kers voor Palmolive zeep tc winnen - dc schoonheidszcep die bereid wordt uit olijf- en palmoliën. Deze oliën zijn de beste natuurlijke cosmetische middelen. De drie stukken zeep die U gebruikt om aan den wedstrijd mee te doen zullen er aanmer kelijk toe bijdragen dat Uw teint haar natuur lijke schoonheid behoudt. -erbrui- Bovendien kan Uw inzending één van dc dage en - dc lijks beschikbaar gestelde Fongers rijwielen of extra prijzen winnen en ééns per maand een Hoofdprijs van f 500.- et de moeite waard? Dagelijks 51 winnaars. Stel dus niet uit - koop nu Uw 3 stukken Palmolive en beantwoord boven staande vraag. Zend zoo dikwijls in als U wenscht. doch voeg bij ieder antwoord 3 zwarte banden van de Palmolive zeep verpakking. méér dan zeep.... een schoonheidsmiddel! hart en bood een bedrag van f 625 aan namens de Hervormde Kerkeraad. Ds. Gillebaard sprak namens de Geref. Kerk te Zeist en stelde den heer Legêne voor het Zendingswerk f 351 ter hand. De heer J. v. Keulen, lid van de Raad van Bijstand, gaf ten slotte een cheque van f 1000 voor het Zendings werk. Als de Minister-President vertrekt.... Inmiddels had Z. Exc. Min.-President Colijn het kerkgebouw verlaten met zijn echtgenoote en wachtte hij op de auto. Zeis ter kleuters wachtten den Staatsman op en vroegen bedeesd om diens handteekening. Excellentie Colijn lachte en zeide dat hij wel zijn handteekening wilde zetten, als er niet teveel jongens kwamen Nu, er waren drie kleuters, die glunderend met hun zakboekje wegliepen. Ze hadden de handteekening te pakken Na de pauze voerden achtereenvolgens nog het woord Z. Exc. Dr. A. A. L. Rutgers, ouJ-Gouverneur van Suriname, die er op wees dat de Broedergemeente ons twee 'en een voorbeeld gegeven heeft dat zij nooit haar kracht zoekt in critiek op mede- Christenen. Verder sprak Prof. Dr. J. C. Kielstra, Gouverneur van Suriname, die eenige per soonlijke belevenissen mededeelde. De Missionsdirektor J. V o g t uit Herrnhut, sprak daarna een krachtig getuigenis tot de broeders in Suriname en zeide o.m.: „Niet is, o Heer, maar Uw Naam alleen geef eer Zijn toespraak was speciaal voor de Zen dingsvrienden in Suriname bedoeld. Namens de Samenwerkende Zendingscor- poratits voerde vervolgens Ds. B. J. C. R ij n- s het woord en wees op de nauwe band tusschen Zeist en Oegstgeest. De heer P. M. Legêne sprak een kort slotwoord: de heer H. Bielke sprak het dankgebed uit. Des avonds sprak Dr. A. A. fc. Rutgers over: „De beteekenis van de Herrnhutter Zending voor Suriname" en de heer W. F. E. S m e 1 i k over: „Heeft Suriname de Zending der Broedergemeente noodig?" De heer Le géne voerde het woord over: „Een heilige erfenis voor Protestantsch Nederland". iVan een specialen verslaggeverJ In de omgeving van Zutfen en Deventer worden de troepen saamgetrokken .Oorlogstoestand van Donaerdag tot Zaterdag We hebben geen geld en kunnen daarom niet telken jare groote ma noeuvres houden. Voor het laatst zijn er echte legeroefeningen geweest in 1931 in Limburg; komen er geen on verwachte hinderpalen, dan zullen we eerst weer in 1936 opnieuw aan zulke oefeningen kunnen denken. Men kan dit betreuren. Het feit is echter eenmaal niet anders en de militaire autori teiten zijn gelukkig zoo verstandig om er in de gegeven omstandigheden het beste ,van te maken. Met veel moeite en veel op offering kan iets worden verkregen, dat stellig nuttig is, al benadert het slechts hetgeen noodig moet worden geacht. Het Zijn de z.g. „oefeningen in grooter verband". Dit jaar worden die gehouden in de om geving van Zutphen en Deventer, aan weerszijden van den Gelderschen IJsel dus. In den Achterhoek begrenzen Laren en Lochem ongeveer het terrein; in het westen loopt de grens in de buurt van Apeldoorn, langs het kanaal. De oefeningen zullen vandaag beginnen. Hedenmiddag om 4 uur is de toestand in getreden, dat partijen tegenover elkaar staan in de posities, welke het uitgangs punt vormen voor hetgeen verder geschie den zal. Bij deze oefeningen, die het midden hou den tusschen manoeuvres op beperkte schaal en gevechtsoefeningen op grooter schaal, zijn van 19 t/m 23 September alleen troepen betrokken, welke behooren tot de Lichte Brigade. De leiding is opgedragen aan generaal Fabius, Inspecteur der Cava lerie, tevens commandant der Lichte Bri- Op 24 en 25 Sept. volgen nog twee oefe- ningsdagen onder leiding van den comman dant van het Veldleger, waarbij, behalve de Lichte Brigade, een zevental gevormde ba taljons infanterie en twee afdeelingen ar tillerie zullen deelnemen. De Lichte Brigade. Wat aan manschappen van de Lichte Brigade beschikbaar is, doet mee. Dc Cavalerie vormt uit de lichting 1929 wielrijders-eenheden, de lichting 1931 is be stemd om in hoofdzaak per regiment huza ren 1 cscadron te paard te vormen. Daar voor moet tijdelijk dc recrutenopl.eiding van de lichting 1935, die 1 Juli onder dc wapenen is gekomen, in hoofdzaak worden stopgezet Te Deventer worden twee escadrons wiel rijders gevormd van dc lichting 1929, eigen-1 lijk een soort van mobilisatie. Het le regiment huzaren vormt verder nog een escadron zware mitrailleurs z.g. mitrailleursescaoron met 2 sectiën te paard en 2 op wagens en het 2e regiment hu zaren een mitrailleurpeloton. Het regiment wielrijders kan 7 compag nieën vormen of 3 bataljons, alle met een mitrailleurpclcton. Dit regiment wordt nu met sectiën wielrijders van de cavalerie versterkt en heeft dan vrij volledige batal jons. Ten slotte levert dit regiment nog een mitrailleurpeloton voor een te vormen ver- kenningsafdecling. De Rijdende Artillerie brengt een rijden de batterij en-een motorbatterij van 1 yeld uit; verder 2/3 van de motorbatterij van 6 veld en 2 rijdende batterijen van 6 veld, bestemd voor dc regimenten huzaren, ver der den staf van het korps en een afdee- lingsstaf, alles natuurlijk verkleind. Op deze wijze is het mogelijk op beschei den schaal een Lichte Brigade te vormen en dan nog met eenige ondenjeelen een Verkenningsafdccling als tegenpartij te heb ben. De bedoeling van de oefeningen is, om naast de practische oefeningen van den troep in grooter verband dc hoogere be velvoering in de Lichte Brigade tot uitvoe ring tc brengen, n.l. die van het cavalcrie- commando en het regiment wielrijders. Traden bij vroegere manoeuvres meer malen de wielrijders tegen de cavalerie op, thans is getracht het verband der Lichte Brigade niet te verbreken. Daarvoor moet in het verloop der oefening de leider tevens als commandant van de Lichte Brigade op treden, hetgeen natuurlijk de leiding wat ingewikkelder maakt en de vrijheid van handelen der onderbevelhebbers door beve len in zooverre beperkt, dat bij de manoeu vre het verband der onderdeelcn, zooals de leider dit zich heeft voorgesteld, gehand haafd blijft Evenals vorige jaren is de hulpleidersdienst recteur van de Hoogere Krijgsschool, die met een staf van officieren het voorwaarts en halt toeroept aan die onderdeden, welke zich door een te groot initiatief aan de lei ding zouden onttrekken. De groote afstan den en de snelheid van beweging maken dezen hulpleidersdienst tot een sportieve prestatie, waarbij de partijhulpleiders door een snellen berichtendienst den hoofdhulp- leider en mitsdien den leider, steeds op de hoogte houden vgn den toestand. Oorlogstoestand. Van Donderdagmiddag 16 uur tot Zater dag na afloop van de oefening duurt de oorlogstoestand onafgebroken voort. Maandag is er een zelfstandige oefening. De Lichte Brigade vormt een staf, tevens staf van den leider, een cavaleriecomman- do en 2 regimenten huzaren, ter gezamen lijke sterkte van 8f/2 escadrons en 2 batte rijen van 6 veld; voorts het regiment wiel rijders met 3 bataljons ter gezamenlijke sterkte van 8 9 compagnicn wielrijders en 3 mitrailleurpeletons, het Korps Rijden de Artillerie met 3 batterijen, enkele pant serwagens en ern geïmproviseerde mortier compagnie op vrachtauto's. En weldra zal ze ook over een escadron moderne pantser wagens beschikken. De Roode Partij is een Verkenningsaf- deeling van 1 escadron huzaren, 2 esca drons wielrijders, 1 patrouillepeleton, als mede een sectic pantserwagens. Zaterdags en Zondags wordt er gelegen heid gegeven tot het bezoek aan geïmpro viseerde militaire tehuizen. De andere da gen zijn te vermoeiend; dan komen de man schappen daar niet, ook al omdat zij uiter lijk te 9.00 's avonds in hun kwartieren moeten zijn. De Legeroefening is mogelijk geworden door het combinee ren van de oefeningen van de Lichte Bri gade met de driedaagsche bataljons-oefe ningen van eenige regimenten infanterie tijdens de herhalingsoefeningen. Aangezien geen gelden voor legeroefeningen beschik baar waren, moest volstaan worden met de indeeling van die regimenten, die met on geveer een dagmarsch (inclusief oefening) konden worden geconcentreerd, ten einde gezamenlijk en in vereeniging met andere troepen, waaronder de Lichte Brigade, in een oefening op te treden. Zoo nemen aan de oefening deel, behalve de Lichte Brigade: infanterie uit Ede, Arn hem, Doesburg, Legerplaats bij Harskamp, artillerie uit Ede en andere artillerie, terug keerende uit de Legerplaats bij Oldebroek en wordt gemotoriseerde pontonafdeeling, verstrekt met te water aangevoerde brug- vakken aangetrokken. Door bovendien sta ven, verbindingsafdeelingen en vliegtuigen in te deelen, konden eenheden worden ge vormd, welke wel niet geheel zijn voorzien van alle hulpmiddelen en niet op volledige sterkte zijn, doch waarmede toch eenige zeer nuttige gevechtsepisoden kunnen wor den beoefend, welke in hoofdzaak beoogen oefening van de lagere commandanten en den troep. Aan de hoogere commandanten kan door verschillende omstandigheden ditmaal wei nig gelegenheid tot ontwikkeling van hun initiatief worden gelaten. Voor hun oefe ningen en die van hun staven worden jaar lijks andere oefeningen, doch zonder troe pen, gehouden. De Jagers komen per anto Tijdens de oefening zal ook optreden een bataljon Jagers on auto's, dat te Laren ge legerd, 24 September wordt afgehaald door een compag ie Autotrein, gevormd uit dc herhalingslichtingen van de Schoolcompag- nie van den Motordienst te Haarlem en al dus naar het gevechtsterrein vervoerd. Het keert 26 September terug en voert gedu rende dien tijd .verschillende opdrachten De terreinen Een groote moeilijkheid was ook ditmaal, de beschikking over terreinen. De verblijf plaats der aan de oefening deelnemenda troepen a.h.w. aan de Hooge Veluwe, Deeler- woud e.d., welke terreinen eenerzijds echter niet beschikbaar gesteld kunnen worden en anderzijds door de hooge omrastering zich weinig leenen voor een oefening in grooter verband. Een zeer belangrijk, vroeger veel gebruikt en zeer geschikt terrein in ihet hart der Veluwe is aldus doordat het in particu lier bezit is, gesloten voor de oefeningen varl het Leger. Doch door groote medewerking der Bur gemeesters en van grondeigenaren is het ge lukt vergunning te verkrijgen voor het ge bruik van andere particuliere terreinen, die deels zwaar zijn en den troepen nog wel wat moeilijkheden zullen geven. Geen vergeefsch werk We weten uit ervaring, dat onz elegerlei- diug niets nalaat om bij beperkte middelen de oefeningen onzer weermacht zoo produc tief mogelijk te maken en ook in de komen de dagen er alles op zal zetten om hot ont zaglijke werk, dat ook nu weer aan de voor bereiding dezer oefeningen is besteed, niet te vergeefs te doen zijn. Aan officieren en manschappen waohten zware dagen. Gaat het nu als steeds, dan zal daaronder de stemming van den troep niet lijden. Allen leven te veel in het gebeu ren mee, om niet met alle energie mee te werken aan het bereiken van het beoogde doel. Natuurlijk er zal geen volmaakt werk worden geleverd. Maar toch zullen samen werking en kameraadschap in den zwaren dienst te velde ook nu het weer winnen van moeilijkheden van allerlei aard en zal tei slotte een geheel worden verkregen, waar voor leiders en geleitien zich niet zullen be hoeven te geneeren en dat ook naar rectt zal kunnen worden gewaardeerd. Onze weer macht die onder moeilijke omstandigheden met groote zorg leeft, zal stellig ook ditmaal de goede reputatie, die zij zich in de laatste jaren heeft verworven, bevestigen. Voor kleine, afbrekende critiek bestaat geen aanleiding. Er valt zooveel te waardee ren. dat hetgeen ontbreekt slechts prikkelen kan om met alle kracht te streven naar de vervulling van nog onbevredigde wenschen in die mate en in zoodanig tempo als 's lands ibelang vordert en .veroorlooft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5