HET ITALIAANSCH-ABESSIJNSCHE CONFLICT DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG 2 Versterking der Dardanellen? Volgens een bericht van den „Daily Tele graph" uit Boekarest, maken van de Darda nellen aangekomen reizigers melding van een belangrijke militaire activiteit der Tur ken aan beide kanten van de zee-engte. Voor- veel artillerie derwaarts onderweg ITALIE'S FINANCIEELE OORLOGSUITRUSTING Een leening voor den Oost-Afrikaanschen oorlog peeks nieuwe belastingen moet de tekorten goed maken! De Woensdagochtend te Rome ge houden Ministerraad heeft het ge- sluit genomen, een 5 pet. leening uit te schrijven, ter bestrijding van de kosten van „de verdediging der kolo niën in Oost-Afrika". Deze leening is vrijgesteld van iedere tegenwoordige of toekomstige belasting. De uitgifte geschiedt tegen 95 pet. Ten einde de houders van SH Pct- rentende stukken te animeeren, is be sloten dat deze stukken voor de in schrijving zullen worden geaccepteerd tegen 80 pet. van de nominale lire- waarde. De leening zal worden geplaatst door een consortium onder leiding van den gouverneur van de Banca d Italia. 1 De datum van inschrijving zal later •worden bekend gemaakt. De ministerraad heeft voorts maat- 'j regelen genomen, welke betrekking j hebben op een omzetbelasting, inkom- V stenbelasting, een belasting op het transport van goederen per auto en i een belasting op de spoorwegtarieven. Door deze maatregelen zal bet de regee- ting mogelijk zijn de ontvangsten te vermeer deren en het begrootingstekort aanzienlijk te verminderen. Te zijner tijd zal dan een slui tende begrooting kunnen worden verwacht. Verklaard wordt, dat de opofferingen, wel ke men een jaar geleden niet heeft kunnen vragen, thans wèl gevraagd kunnen worden wegens de verminderde werkloosheid, de hervatting van de activiteit van handel en industrie en de verbetering van de situatie in den landbouw, hetzij door overvloedige oogsten, hetzij door het prijsniveau. De Italiaansche olievoorraad Het kortgeleden door Mussolini uitgevaar- 'digde decreet, dat ten doel heeft de Italiaan sche olievoorraden zoo veel mogelijk te spa ven door van vervangmiddelen gebrmk te maken is thans in werking gesteld. Het Ita liaansche oliemonopolie heeft reeds een aan vang gemaakt met het distribueeren van een goedgekeurd vervangmiddel. Voorts i3 goedgekeurd een decreet, dat Voorziet t*- den aanleg en aanvulling van Voorradq» vloeibare brandstof voor de be hoeften tor marine. Op de marinebegrooting voor het tijdvaK 1935/42 zal daarvoor een crediet van 337. jnillioen lire worden verleend. De Britsche strijdmacht in de Middellandsche Zee Reeds een vloot van 144 schepen aanwezig? i Volgens het blad „Al Ahram" be staat de Britsche strijdmacht in en bij de Middellandsche Zee uit 144 oorlogs schepen, namelijk 28 te Alexandria, 20 in Palestina, 6 te Suez, 20 te Aden en 70 te Gibraltar. Voorts blijkt uit Engelsche bladen, dat de geheele Middellandsche Zee- vloot binnenkort haar jaairlijksch be zoek aan de Grieksche wateren zal brengen. Volgens een bericht uit Gibraltar wordt nu de versperring van den noordelijken ingang der Admiraliteitshaven in gereedheid ge bracht; de zuidelijke versperring is reeds sinds enkele dagen gereed. Intusschen duren de Engelsche troepem er- Schepingen naar Malta en Egypte voort Zoo is gister het 7e regiment huzaren uit Enge land naar Egypte vertrokken. De Engelsche bladen melden, dat de Krit ische slagschepen „Hood" en „Renown het tweede kruiser-eskader en zes schepen van het zesde torpedojager-flottielje voor Gibral tar zijn aangekomen, benevens nog een vier tal andere torpedojagers. De bladen publiceeren verder een bericht, volgens hetwelk twaalf Italiaansche duik- booten, op weg naar Yemen, onder het waak zaam oog van patrouilleerende Britsche tor pedojagers het Suezkanaal zijn gepasseerd. De „Daily Telegraph" meldt uit Malta, dat op het oogenblik honderden Engelsche vrou wen en kinderen, grootendeels verwanten van de Engelsche bezettingstroepen, naar Enge land terugkeeren. Vermoedelijk zullen zij onderweg het transportschip „Lanshire" ont moeten, dat van Southampton naar Malta onderweg is met Engelsche troepen. Tribuna over Britsche vloot Tribuna wijst op de concentratie der Brit- Bche vloot in de Middellandsche Zee. Ten aanzien van de vloot, welke bij 'Alexandrië en Port Said is samengetrokken, de luchtmanoeuvres en de nota, welke de Britsche Hooge Commissaris heeft gezonden aan den Egyptischen min.-president, merkt 't blad op, dat Londen beoogt Egypte te intimi- deeren om de macht der Egyptische regee ring te vervangen door een aan de Engelsche militaire autoriteiten te verleenen gezag, ter wijl men Egypte als basis zou wenschen voor de Britsche macht in de Middellandsche Zee en in Afrika. Nieuwe vloot-depots Op de kleine eilanden voor de Golf van Akaba worden nieuwe depots aangelegd voor de Engelsche vloot. De wegen, welke derwaarts leiden door het schier-eiland Sinai, worden hersteld, ter wijl langs de wegen nieuwe waterdepots worden aangebracht. De versterking van Lybië De „Daily Express" verneemt uit Rome dat tie 30.000 Italiaansche soldaten die Zondag uit Napels vertrokken, naar men aannam met bestemming voor Oost-Afrika, in werke lijkheid naar Lybië zijn gezonden. Uit Cairo verneemt het blad, dat Italië thans in Lybië reeds een bezetting van 80.000 jnan heeft, De oorlogstoebereidselen in Abessynië De spoorlijn naar Djiboeti Het Britsche Gezantschap te Addis Abeba heeft uitgebreide veiligheidsmaatregelen ge nomen. Eeuige gebouwen worden van schiet gaten voorzien, terwijl ook andere verdedi gingsmiddelen worden aangebracht. Een in liet buitenland verspreid bericht olgens hetwelk de keizerin Addis Abeba ou hebben verlaten, is niet juist gebleken. Te Addis Abeba komen voortdurend be richten binnen aangaande groote Italiaan- sche troepenbewegingen aan de grens .van Eritrea. Ofschoon de Abessijnsche regeering tot nog toe geen beslissing heeft ge nomen inzake het requireeren van Fransche troepen voor de bescherming van de spoorlijn DjiboetiAddis Abe ba, heeft zij het Fransche voorstel in zorgvuldige overweging genomen. Volgens den .bij zon deren correspondent van cle „Temps" 7n Eritrea zijn nu alle. we gen in de richting van de Abessijnsche grens gereed. De Italiaansche troepen concentreeren zich achter een forten-linie bij de grens. Tussehen cle forten en de Abessijnsche grens houden kleine troepenposten, uit in landers samengesteld, onder toezicht van Italiaansche officieren de wacht. Te Marcs, bij de grens, loopt een tenge volge van de aanhoudende regens zeer bree- de stroom; hij vormt bij een eventueelen opmarsch der troepen momenteel een on overkomelijk obstakel voor militaire vracht auto's. Aan gene zijde van de grens richten de Abessiniërs met. grooten spoed hun versper ringen op, welke reeds den omvang van een ware verdedigingslinie hebben. Te Adoea zijn vliegterreinen aangelegd. Hoog op de' bergen zijn wachtposten uit gezet, die in geval van alarm stroovuren moeten aansteken, ter waarschuwing van do plaatselijke overheden. Mobilisatie te Harrar De gouverneur van Harrar heeft alle zonde mannen onder de -wapenen geroepen. Zij, die aan den oproep geen gehoor geven, zullen worden gearresteerd, om vervolgens in vrouwenkleederen gestoken en door de straten gevoerd en ten slotte opgehangen te worden De Italiaansche consuls. De [Abessijnsche regeering heeft de noodi- ge instructies gegeven, waardoor het de vier Italiaansche consuls, die op afgelegen plaat sen zijn gestationeerd, mogelijk wordt ge maakt, zich naar Addis Abeba en vandaar naar hun vaderland te begeven. Naar verluidt heeft de Italiaansche dele gatie te Genèvc drie dagen uitstel gevraagd, in verband met den Italiaanschen kabinets raad van Zaterdag a.s. Het antwoord op het rapport der Commis sie van Yijf kan derhalve eerst Maandag afkomen. „Ik ben geen verzamelaar van woestijnen" aldus Mussolini Plan niet slechts onaanvaardbaar, doch ook: belachelijk Naar de Daily Mail meldt heeft de ïn Rome vertoevende speciale correspondent van dit- blad Ward Price een onderhoud ge- bad met Mussolini dat betrekking had op de voorstellen van óe Commissie van Vijf. Ward Price seint aan zijn blad, dat Musso lini heeft verklaard: Het plan is niet alleen onaanvaardbaar maar ook belachelijk. Het ziet eruit alsof de Volkenbondscom missie gelooft dat ik een verzamelaar van woestijnen ben. Ik .heb het rapport nog niet ontvangen, zoo vervolgde Mussolini maar indien de lezingen van de pers juist zijn dan lijken de voor stellen der commissie zelfs ironisch. bladen zijn daar streng vertrouwelijke be sprekingen gehouden over cle kwestie van toepassing van eventueele sancties tegen Italië. De voorstellen hebben echter alleen betrekking gehad op economische sancties Daarbij zou een internationale autoriteit- u-klaard hebben, dat Oostenrijk thans de sleutelpositie inneemt. Aangenomen, dat-het mogelijk zou zijn te verhinderen Italië over zee bepaalde artikelen too to zenden, dan zou overblijven de kwestie van leveranties over land via Frankrijk, Zwitserland. Oos tenrijk en Zuid-Slavië. Wanneer Frankrijk en Zuid-Slavië zouden toestemmen in sancties, zou de houding van Oostenrijk onzeker kun nen blijven. Verder is ook do positie van Zwitserland van bijzonderen aard, aangezien dit land in groote mate ie aangewezen op den handel met Italië. In overeenstemming met zyn neu- traliteitarechten neemt Zwitserland zeker niet deel aan eventueele mili taire maatregelen en staat het geen troepenbewegingen door zijn gebied toe. Volgens Engelsche opvatting kan echter niet goed worden ingezien, wat Zwitserland zou kunnen inbrengen tegen economische sancties. Men zou Italië's behoefte aan uit breiding in Oost-Afrika willen bevre digen door ons twee woestijn-gebieden te willen offreeren, het eene zand, het andere steen. De commissie schijnt mij voor een woestijnverzamelaar te hou- Indien het voorstel van een internationaal bestuur en een internationale politiemacht, waarin Italië blijkbaar niet vertegenwoor digd mag zijn, ten doel heeft onze soldaten uit Oost-Afrika naar Italië te doen repatri- ceren. is het onaanvaardbaar en dit zal dan ook in geen geval gebeuren. De Geneefsche bemiddelings voorstellen Do Commissie van Vijf heeft gisteren haar werkzaamheden beëindigd. Do voorzitter D e M a d a r i a g a heeft in den loop van den middag de Italiaansche en Abessijnsche de legaties officieel in kennis gesteld van de denkbeelden, die als grondslag zouden kun nen dienen voor nieuwe onderhandelingen. De Abessijnsche regeering is thans bezig deze voorstellen nauwkeurig te bestudeeren. Naar verluidt, is men van meening, dat zij bijna overeenkomen met de voorstellen van Abessinië zelf, zoodat zij voor dit land wel aanvaardbaar zullen zijn. Aangezien het uitgesloten lijkt, dat da voorstellen van de Commissie van Vijf van Ttaliaansche zijde worden aangenomen, zal de geheele kwestie wel weer naar den Vol- kenbondsraad verwezen worden. Consult over sancties yolgens berichten uit Gcnève in de dag- Verband van A.-R. Propagandaclubs Mr. G. A. Diepenhorst tot voorzitter gekozen Rede van den heer J. Schouten over de politieke toestand Waarom de A.R. tegen devaluatie zijn Toespraak van Minister De Wilde Een systeem van progressieve sancties Zoo Italië tot aanval mocht overgaan. Zij zullen echter slechts collectief genomen worden. Naar uit gemeenlijk welingelichte bron wordt medegedeeld is gisterenavond een systeem besproken van progressieve sanc ties tegen Italië door de diplomatieke ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frank, rijk en andere mogendheden, voor het gevaJ Mussolini de voorstellen van de Commissie n Vijf mocht, verwerpen en zou worden ergegaan tot vijandelijkheden tegen Abes sinië. Volgens deze inlichtingen zou men heb ben overwogen, alle ambassadeurs en an dere diplomatieke vertegenwoordigers van de Volkenbondsleden uit Italië terug te roe pen, een financieele crediet-boycot in te stellen en een embargo op den uitvoer naar Italië te leggen, dat met geleidelijke spron een tenslotte zou neerkomen op een volledi ge economische blokkade onder maritieme bescherming. Tot deze stappen zou echter alleen worden overgegaan wanneer zij col lectief zouden worden aanvaard en in geval Italië tot een niet uitgelokte aanval op Abessinië zou zijn overge gaan. De Engelsch-Fransche verhoudingen Het Britsche antwoord op de vraag der Fransche regeering, welke houding Groot- Brittannië zal aannemen in geval van een aanval in Midden-Europa, zal dezer dagen den verzonden. Waarschijnlijk zal het schriftelijk gegeven worden. Men neemt aan, dat bet antwoord za.1 blij ven binnen 'het kader van de rede, die Sir Samuel Hoare in de Assemblée van den Vol kenbond heeft gehouden en waarin bij o.a. erklaarde, dat Engeland zijn Volkenbond?» erplichtingen strikt zal nakomen. Roosevelt blijft te Washington Met het oog op oorlogsdreiging. President Roosevelt zal met het oog op den dreigenden toestand in Abessinië zijn vacantie-plannen wijzigen en minstens voor een week te Washington terugkeeren vóór hij zijn rondreis aanvangt. Met Huil zal hij beraadslagen over de door de Amerikaansche regeering te nemen maatregelen. De bepalingen van de in groote haast op gestelde neutraliteitswet geven hem in ge» van oorlog een groote bevoegdheid. De iiljjkheden, welke zich in geval van een oorlogsverklaring zouden kunnen voordoen, zijn zeer groot Reeds thans neemt het aantal berichten toe, waarin gesproken wordt van groote bedrijvigheid in de Amerikaansche wapen industrie. Daarom moet, naar men met nadruk ver klaart, in de neutraliteitswet vooral worden voorzien in de oprichting van een Instantie, welke in geval van oorlog de vervaardiging en den handel in wapenen controleert en an speciale vergunningen afhankelijk stelt. Hoover tegen de New Deal ^Ondermijning der menschelijke rechten". Oud-president Hoover heeft te San Diego een rede gehouden, waarin hij, zeg gende, dat de vrijheid nooit om komt ten gevolge van een directen ctanval maar wel door aanmatiging en minachting voor haar waarborgen, verband legde tussehen de ontwikkeling van de New Deal en de vroe ge stadia van het fascisme in Europeesche landen. De oud-president gaf als zijn meening te kennen, dat de werkzaamheden van de fe derale regeering der laatste tijden, dezelfde ondermijning der menschelijke rechten vorm den die in andere landen ook heeft plaats gevonden. Voorts zeidc Hoover o.m.: „Onze grond wet is niet alleen een arbeidsplan voor een groote federatie van staten onder eenverte- genwoordigende regeering, maar daarin zijn ook vitale principes belichaamd van het Amerikaansche systeem van vrijheid. Vrij heid is alleen veilig door ccn verdeeling van de macht over plaatselijke zelf-regeeringen. Wij weten zeer wel, dat do macht uit eigen beweging groeit, deels door machtsbegeerte en deels door onwetendheid en het geloof, dat, Utopia bereikt kan worden door een tator en door dwang". HET OPSTANDIGE FRANSCHE BOERENFRONT Minister van Financiën beraadslaagt. De minister van financiën, Marcel Régnier is gistermiddag met zijn medewerkers in vergadering bijeen gekomen, teneinde te beraadslagen over de maatregelen, die geno men zullen moeten worden met het oog op liet dreigement van het bocrenfront, de be lastingbetaling te staken. HET GRIEKSCHE PLEBISCIET Het Grieksche plebisciet, over de kwestie monarchie of republiek, zal op 3 Nov. a.s. plaats hebben. Gisteren vergaderde te Utrecht het Ver band van A.R. Propagandaclubs onder oorzitterschap van den hoer J. Schou- De Voorzitter heette allen welkom, 't bijzonder Mr. Terpstra en Ds. v. d. Zaal, die namens de A.R. Tweede Kamer- club aanwezig waren. Jaarverslag. Aan het jaarverslag van 'den secretaris, den heer R. A. den Ouden, ontleenen wij dat bij het Verband zijn aangesloten 173 clubs. Dc rekening 1934 sluit met een nadcclig saldo van 11.61. De rekening en verant woording van Nederland en Oranje sluit met een nadeel ig saldo van 420.43. Er is gewerkt in 1934/'35. Aan de bespreking werd deelgenomen door de heeren H a g o or t, van Utrecht, Nap, van Rotterdam, die vond dat er hiel en daar wel iets haperde, en een andere wijze van samenwerking tussehen de clubs bepleitte. Spr. vroeg o.m. wat er gedaan ii de eenheid tussehen Verband en Arja te bewerken. Verder door de heeren Kr os, Overschie; Tilkema, Delfsliaven; en J o n g e j a n, Boskoop. De heer R. A. den Ouden beantwoord de de sprekers en zeide, dat er twee pro vinciale propagandaclubs in het Verband zijn. Daarnaast zijn er eenige kringen werk zaam. Het karakter der propagandaclub is dat ze is instrument der kiesvereenigingen. Het bestaansrecht der clubs ligt dan ook alleen in de autonomie der kiesvereenigin gen. Dat is zoo geworden sedert de reorga nisatie in 1923. Nooit heeft do Bond van Propagandaclubs een erkende plaats in het partijleven kunnen krijgen zoolang Dr Kuy per voorzitter van het Centraal Comité was. Toen Dr Colijn als voorzitter optrad zeide hij dat die eigen plaats en taak wel in de partij kon worden gegeven mits de propa gandaclubs hun eigen zelfstandigheid op gaven. Dat is toen geschied. Wat de plaat selijke werkzaamheid betreft is er dus al leen het verband met dc kiesvereeniging. Het Verband kan alleen leiding geven voor zoover het de landspolitiek betreft. Zoo is het ook met provinciale organisaties en kringen. Stellig zal aan een provinciale af deeling niet worden kwalijk genomen als -er in een plaats geen A.R. propaganda ge voerd wordt, dit te doen als er geen kies vereeniging is. Maar dan moet er toch eerst gestreefd worden de in zulk een plaats wonende Anti-Revolutionairen in een kiesvereeniging bijeen te brengen. Stichting van een provinciaal verband kan slechts met medewerking van het Provinciaal Co- Spr. zegde toe een poging te doen om een propagandageschriftje voor het Verband te verkrijgen en besprak daarna de contribu tiekwestie ten aanzien van N. en O. De Voorzitter deed vervolgens eenige mededeelingen over de verhouding tussehen Arja en Propagandaclubs en sprak daan woord van welkom tot den heer De Bruyn van Utrecht, die ccn lange reeks van jaren zeer groote belangstelling aan «fen dag legde voor de propagandaclubs en haar organisatie. Bestuursverkiezing. In de Verbandscommissie werden herko zen de heeren A. W a r n a a r te Sassen- heim en C. B. v. d. Wal te Den Bosch. In de vacature-J. Tilkema werd gekozen de heer Schelhaas te Broek op Lan- gendijk. Bij acclamatie werd uit dc Ver bandscommissie tot voorzitter geko zen Mr. G. A. Diepenhorst. Mr. Diepenhorst dankte voor het vertrouwen en verklaarde de be noeming gaarne te aanvaarden, (Ap plaus.) De heer/Schouten zeide dat bij, gezien het bezwaar tegen cumulatie van functies bezwaar heeft gekregen tegen cumulatie van arbeid (gelach). Spr. kon te weinig aan dezen arbeid, doen. Daarom heeft spr. gemeend het voorzitterschap van het Ver band te moeten neerleggen. Met de grootste belangstelling zal spr. den arbeid der pro pagandaclubs blijven volgen. Spr. heeft zich erin verheugd dat Mr. Die penhorst zich wilde beschikbaar stellen voor de Verbandscommissie. Spr. hoopte dat God den nieuwen Voorzitter dc gelegen heid zal geven aan het Verband zijn goede krachten te wijden (applaus). Mr. Terpstra sprak namens de A.R. Majoor Servresky, een Russisch vlieger, die in den oorlog groote bekendheid ver wierf, heeft met een Amphibie-vliegtuig met een motor van 710 pk. te Detroit, het wereldsnelheidsrecord voor deze categorie verbeterd. Hij bereikte op een circuit van 3 K.M. een snelheid van 370,2 K.M. per uur. Het oude record stond met 307,385 K.M. op naam van den Amerikaanschen luite nant Stone. Kort Nieuws De bekende Fransche diplomaat, Jules Cambon, is ernstig ziek. Volgens de laatste uit Genèie ontvangen berichten is de toe stand van den 90-jarigen diplomaat zeer zorgwekkend. De Prins van Wales heeft gisteren een bezoek gebracht aan den Oostenrijkschen Bondspresident Miklas. Het Engelsche leger houdt groote ma noeuvres, de eerste in groot verband sedert 1925. Er wordt aan deelgenomen door vier infanterie-divisies, vier tankbataljons, twee vavallerie-brigades en acht luchteskaders. Het manoeuvre-gebied heeft een lengte van 50 en een breedte yan 30 mijl, Tweede Kamerclub, die o. m. zeide: In dc komende winter moeten de propaganda clubs hun actie verdubbelen en kennis der A.R. beginselen bij hun eigen leden en in het volk verdiepen en versterken. Met den wensch dat. dc clubs daarin Gods zegen mogen ondervinden besloot spr. (applaus). MIDDAGVERGADERING Mr G, 'A. Diepenhorst De middagvergadering werd bijgewoond door Z.Exc. Minister J. A. de W il d e, de heeren P. Wielinga en Mr. T. van D ij- k e n, lid cler Tweede Kamer, en Dr. L. W. G. S c h o 11 e n, de nieuwgekozen voorzitter der Arja. De nieuwe Verhandsvoorzitter Mr. G. A. Diepenhorst dankte bij de heropening den oud-voor zitter voor de vriendelijke woorden, wel ke deze tot hem gericht had. Spr. her innerde aan de kloeke en glas heldere ope ningsredevoe ringen, welke dc heer Schou ten hield. Spr. dankte den heer Schouten .voor het vele en het goede dat hij voor het Verband heeft gedaan en wekte de vergadering op den arbeid in zijn geest voort te zetten en zich met ongebro ken toewijding en trouw te wijden aan de verbreiding van de A.R. beginselen. (Ap plaus.^ Telegram aan H. M. de Koningin. Onder luid applaus verwelkomde de voor zitter Minister de Wilde en de heeren Wie linga, van Dijken en Scholten. Eveneens onder applaus werd aangenomen het voor een telegram te zenden aan H, M. de Koningin en de Prinses, waarin Haar Gods onmisbare zegen wordt toegebeden. Ook werd een telegram van hulde en trouw verzonden aan Z.Exc. Dr. II. Colijn. Toespraak van Dr. Scholten. Dr. L. W. G. S c h o 11 e n, voorzitter van de Arja, sprak de vergadering daarna toe. Hij deelde mee, dat Dr. Scheurer door mi litairen dienst verhinderd was te komen. Spr. hoopt, dat de Propagandaclubs onder de nieuwe leiding het oude voetspoor zullen volgen en dat mede daardoor het A.R. be ginsel als grondtoon van ons volkskarakter den boventoon moge houden (applaus). De heer J. de Bruyn dankte den heer Schouten voor de tot hem gerichte begroe tingswoorden en voor het feit, dat hij de propagandaclubs tot bloei heeft gebracht. Hij hoopte, dat de nieuwe voorzitter het Verband met evenveel enthousiasme zal leiden (applaus), Rede van den heer J. Schouten. De heer J. Schouten sprak hierna over dc politieke toestand. Het karakter van den politieken toestand zou spr. het best kunnen teekenen met het woord: onzeker heid. De huidige situatie van ons land heeft het financieele, soci ale en economi sche vraagstuk bijna onoplosbaar gemaakt. Alle moeizame arbeid, die sinds 1929 is verricht, om de publieke huishou ding zoo in te richten, dat de ongunst der tij den niet zou lei den tot een ver breking van het financieele even wicht heeft niet Het resultaat gehad, 'dat velen ervan hoopten en verwachtten. Nieuwe factoren en verscherpte werking der oude hebben het resultaat dat door be zuiniging was verkregen, telkens weer te niet gedaan. Spr. memoreerde de hoofdfei ten uit de Millioenennota ter illustratie hiervan. Wat het economisch leven aangaat, ver- keeren wij naar het schijnt in Nederland nog niet in dien toestand, dat wij kunnen zeggen: het diepste punt is bereikt. Nog bijna eiken dag ontvangt het economisch leven nieuwe slagen die niet schijnen te kunnen worden afgewend. Dat houdt ver band met den ontwikkelingsgang van het economisch leven van ons land, waarbij de welvaart tot een hoog peil is gekomen dooi de diensten die Nederland bewees aan an dere volken. Naarmate in de achterliggende jaren de afzet van onze edele producten is belemmerd, is ons volk in moeilijkheden gekomen. Spr. schetste dc werkloosheid met haar groote morcele en stoffelijke gevolgen. Het monetaire vraagstuk bespre-, kend uitte spr. zijn dankbaarheid, dat de regeering zich verzet heeft tegen loslating van den gouden standaard en devaluatie. Spr. hoopte dat de re geering daarin ook in de toekomst zou slagen (applaus). Het is een betreurenswaardig verschijn sel, dat. in deze jaren van grooten nood heel ons volk in dit opzicht niet als achter onze regeering heeft gestaan. Met droefheid constateerde spr., dat het schrij ven en spreken van velen over dit vraag stuk dc onzekerheid heeft vérgroot schade heeft gebracht aan den handel het geheele economische leven. De diepste oorzaak van onzekerheid ligt niet op financieel, economisch of sociaal ge bied, maar op het terrein van het geestelijk zedelijk leven. Om die oorzaak te verstaan moet men niet den huidigen toestand al leen ontleden maar teruggaan in de gescliie denis van ons Nederlandsche volksleven. Spr. zette uiteen, dat in den loop dezer eeuw een te breede plaats is toegekend aan de stoffelijke factoren in het leven en aan het streven om de overheid ertoe te bren gen daaraan vooral aandacht te besteden. 7. Schouten We hebben moeten constateercn een toe nemende verbreking van de eenheid van het geestelijk zedelijk leven en gekregen ccn gedceldheid tot binnen den kring van elko politieke partij. Op geestelijk terrein ontwikkelde zich een toenemend individu alisme. Naarmate op economisch en sociaal gebied hei leven meer werd gebonden door dc organisatie heeft men de ongebonden heid toegelaten op het terrein van htt gees tesleven. Daardoor was in ons volk niet meer aanwezig die geestelijke weerstand die noodig is om aan den nood het hoofd te kunnen bieden. Wij Anti-Revolutionairen zijn niet instaat de onzekerheid weg te nemen. Dc oorzaak ervan ligt niet bij de A.R. Partij. Zij ligt hij andere groepen en partijen die datgene van de overheid vorderen waartoe wij niet hebben kunnen medewerken en zullen kun nen medewerken. Van A.R. zijde is hot uiterste gedaan om rekening te houden met cle wenschen van ande ren en wij zullen als het zoo voort gaat, voor de vraag komen te staan, of wij nog langer onze medewerking kunnen geven in dien zin dat nog ver der gestreefd wordt naar ccn bevre diging van die wenschen. Spr. hoopte dat het debat dat mis schien volgende week in de Kamer gehouden wordt, zal bijdragen zooal niet tot grooterc zekerheid dan toch tot helderheid der verhouding. Dc taak der Propagandaclubs is het le ven in zijn ontwikkeling te toetsen aan het A.R. beginsel dat daartoe moet worden ge kend en dat een bevruchtende en bezielen de kracht moet zijn ook als zich nieuwe verhoudingen voordoen. Een van de heer lijke vruchten is dan dat in het leven komt meer vastheid. Spr. stond in dit verband stil bij do taak van de Propagandaclubs: beginselstudie en -propaganda. Men zegt, dat de A.-R. beginselen geen invloed meer: kunnen oefenen omdat de A.-R. Partij be stookt wordt door S.G.P. en C.D.U. en in wendig verzwakt, doordat de kerkelijke richtingen niet met elkaar tot overeenstem ming kunnen komen. Indien dat waar was, zou het gevaar in het leven geroepen wor den, dat aan ons volksleven ontvalt wat en de meest fundamenteele kracht van is ge weest. Wanneer wij gehoorzaam zijn, zal in ons volksleven weer openbaar worden dc onmisbaarheid van de gevoelens, dia spreken in elke strofe van het Wilhelmus. Aan de discussie werd deelgenomen doop de heeren Ouwerkerk (Ede), Boude- stcin (Wageningen), Nap (Rotterdam), Van Egmond (Utrecht), Star (Rijns- burg), Al ge ra (Lisse), Vogt (Scheem- da), De Kwaadsteiliet Rotterdam)3 De Ruig (Rotterdam) en Ros (Rotter dam). In zijn beantwoording van een vraag naar het A.-R. standpunt ten aanzien van devaluatie, zeide de heer Schouten onder meer, dat geen ar tikel van het Program der A.-R. Par tij iets over devaluatie zegt. Maar men moet de vraag of devaluatie in strijd is met het A.-R. beginsel ruimer zien. Zij houdt verband met de A.-R. principieele visie op het recht. Als men zonder dat daartoe noodzaak is, eigenwillig de waarde van de munt verlaagt, dan strijdt dat tegen het A.-R. beginsel. De devaluïsten zijn werkzaam tegen wat de grondslag van het beleid der Ned. regeering in dezen tijd behoort te zijn. Moreel is devaluatie te ver oordcelen omdat zij volkomen grillig den een berooft en den ander verrijkt. Er zijn menschen die in de propa ganda tegen de regeering werken met het praatje: Colijn is een doodgewone liberaal. Ook hier geldt, dat liegen makkelijker is dan waarheid spreken. Spr. durft zeggen, dat het optreden yan Colijn, ook in dc financieele en economische vragen gedragen wordt door de primordiale beginselen die onder ons leven. Minister de Wilde Minister De Wilde spreekt Minister De WiIdc sprak 'de vergadering kort toe. Z.Exc. zou het hebben betreurd, indien hij niet hier had kunnen zijn. De bedoeling toch is, dat er komt,voor al bij de jonge ren verdieping in de beginselen. Wie dat bereikt heeft een vast uitgangspunt. Een van da groote leemten van dezen tijd is, dat de men schen geen be ginselen hebben, Daardoor gaan zo met alle wind van leer. En daarom is het noodig, dat onze beginselen worden gekend. Historisch zijn we een groep die voor de ontwikkeling van ons volk onmisbaar is. Aan de crisis kunnen wc weinig doen, maar te vreezen is, dat door de ellende en door de verschillende leeringen die links en rechts verkondigd worden, ons volk het spoor bijster wordt en dat we daardoor de crisis niet in den gewonen weg kunnen doorkomen. De vrij heid van het woord, van de Kerk, van de rechtmatige volksinvloed loopt gevaar. De Propaganda-clubs kunnen de beginse len verbreiden die daartegen onder Gods zegen de beste medicijn vormen. Spr. wenschte de clubs oncler leiding van haar nieuwen voorzitter veel goeds (luid applaus). Sluiting Na een kort opwekkend slotwoord en dankgebed van ds. Van der Zaal werd de vooral 's middags druk bezochte vergadering gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2