llieuiue CHitstljr (üounuit DE TROONREDE Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Dagelijks verschijne nd Noodklokgelui Prinsjesdag in de Residentie abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar aurtau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5580 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang abbertentiepripen: Van I tot 5 regels l.17'/> Elke regel meer 0.22'/* Ingezonden Mededeelingen H van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17V» Bij contract belangrijke korüng Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 •t ji«l Troonrede in sombere dagen Zelden is ten onzent een Troonrede met zooveel ongeduld verbeid en met zooveel belangstelling gelezen, als die van 1935. Heel het publiek van hoog tot laag praat er over; de gouden koets, welke in vroeger jaren meer de aandacht trok dan de inhoud der rede, werd nu met een schok opzij geduwd voor de gouden standaard der Nederlandsche munt, want de gulden zelf raakte in 't gedrang. Het is wel heel ongewoon in ons land, dat de beurs zoo scherp reageert op de politieke toestand, als thans het geval is; immers in die mate, dat aan de vooravond van Prinsjesdag de Ne derlandsche Bank het disconto, dat hoog was, nog met een vol procent verhoogt. Dat abnormale, dat vreesaanjagende moest somber stemmen en deed een Troonrede verwachten, welke niet an ders dan met noodklokgelui vergeleken kon worden. Het moge de velen, die zich diep teleurgesteld van deze bood schap zullen afkeeren, tot nadenken brengen over de vraag, of het soms beter zou zijn, als de Regeering het voorbeeld der valsche profeten had ge volgd, die op de muren schreven: vrede, vrede, en geen gevaar. Afgedacht van niet onbelangrijke '- bijkomstigheden trekken vijf paragra fen van de Troonrede de bijzondere een aandacht, end: De eerste is deze, dat de Nederland- sche Regeering, in aansluiting aan de rede van minister de Graeff, zich ge- Te, heel achter de Volkenbond plaatst en ena' van harte bereid is om deze in staat te stellen de bedreigde vrede te hand- t-Ja haven. Dat de Koningin deze hoop uit- .?/-[ spl-ak heeft de instemming van gansch ons volk. Hetzelfde kan niet gezegd worden dic-j van de vele passages in de Troonrede, welke overduidelijk bewijzen, dat de Regeering niet, zooals velen hoopten, komt met een of ander welvaartsplan, ,dat, vastgelegd in wettelijke maatrege- 4 len, de noodtoestand zou kunnen op- heffen. &den! In dit opzicht laat het program nie- mand in het onzekere. De eene staats- "zich partij moge, om haar critiek een basis !«uw--i te geven, een zestal programpunten e"nd construeeren, welke als leidraad voor npen; 'n regeeringscombinatie zouden kunnen v^r dienen; een andere groote en nog vrij!' oppositioneeler politieke partij moge precies aan de vooravond van de ope ning der Staten-Generaal een „wel- vaartsplan" formuleeren en publicee- i-en; de Regeering, die alleen rekent met de werkelijkheid, doet geen ij dele beloften. Zij kan noch wil het volk paaien met verwachtingen, welke later tot nog grooter teleurstelling zullen 'even leiden, trend Dat is hard, maar zou de waarheid foor- in deze sombere tijden anders kunnen jsitie zijn? itsen j)e Regeering houdt er niet van het v°lk morphine toe te dienen, want zóó, en niet anders beschouwt zij het ver- Jaten van de gouden standaard; het a.|les derde punt, waarop we wilden wijzen Jaar en dat onlosmakelijk vast zit aan het n'egeeren van een welvaartsplan, dat gemakkelijk op papier te ontwerpen is, vooral wanneer men de financieele ba sis zoo goed als onbesproken laat. De vraag is nu maar of de nadruk- ^"fj'kelijke verzekering uit Koninklijke mond voldoende zal zijn om het ver- het trouwen in de gulden vast te zetten. enj Want het blijft waar, dat de gulden te verdedigen is tegenover het bui- in 9f tenland, doch niet tegenover onrust en inj wantrouwen, welke tot ondermijning leidt, in het binnenland, delen Dit alles moge wel ernstig overwo- eenl gen worden door hen, die in de Troon- ecordrrède geen bevrediging van hun wen- [j schen vinden en deswege mogelijk plan nen beramen om het zittend Kabinet zoo spoedig mogelijk tot heengaan te ïreld-i dwingen. De kans daartoe bestaat en 5 sec. (]e Troonrede heeft het gevaar op een conflict in de Kamer niet kleiner ge maakt; maar de omschrijving van de werkelijke toestand, het noodklokgelui, maakt de verantwoordelijkheid voor een uiterst verdeelde oppositie grooter ^an ZÜ Ooit was. n het n tijd En daarbij komt dan, in de vierde aats, dat de Regeering geen starre, afwijzende houding aanneemt tegen over aangeprezen middelen, welke mo gelijk de volkswelvaart eenigszins kun nen verhoogen. Met sympathie wordt gesproken over de industrialisatie en duidelijk blijkt, hoezeer de Minister van Handel en Nijverheid fair play krijgt om zijn ideeën uit te werken. Het is, alsof het Kabinet zegt: wij zullen doen, wat menschen met Gods hulp kunnen doen; maar het onmoge- gelijke beloven w ij niet. Zelfs laat de Regeering niet na het meest onaangename mee te deelen, wat in deze dagen te zeggen is: eenige verhooging van enkele belastin gen zal niet achterwege kunnen blijven Wij erkennen, dat dit zeer teleur stellend nieuws is, omdat het juist de Regeering was, welke jaar en dag ver zekerd heeft, dat de grens der belas ting heffing bereikt is. Niet zonder angstige spanning wachten we af, welke belastingen hier bedoeld zijn; maar wij hooren ook hierin noodklok gelui en vooral deze mededeeling zal door de plannenmakers en devaluisten uitgebuit worden. Een somber regeeringsstuk, deze Troonrede. Het schijnt wel of we elk jaar dieper moeten zinken. Dat blijkt wel uit de vijf punten, welke we kort releveerden. Over de bijkomstigheden zeggen we niet veel; we stippen enkele slechts aan. Een betere voorlichtingsdienst voor handel, nijverheid en scheepvaart wordt niet voor het eerst beloofd. Dat de middenstand niet vergeten wordt, stemt dankbaar. De Troonrede noemt enkele dingen, welke in die krin gen druk besproken worden. De passage over het onderwijs zegt ons niet veel. Wat doet de Regeering met de spelling, waarmee we thans hopeloos vastloopen? Zelfs in de Troon rede ontbreekt de eenheid. Een goed woord over de werkloos heid was op zijn plaats; vooral ook, omdat speciaal aan de jongeren ge dacht wordt. Verdere inpoldering van het IJsselmeer is noodzakelijk, zullen de verwerkte millioenên eenigszins ren dabei gemaakt worden. Dat Indië de belangstelling blijft trekken, valt te loven. Of ook daar meer industrialisatie gewenscht is, durven wij niet te beoordeelen. Welke bijzondere maatregelen met het oog op de verdediging van het Ko ninkrijk overwogen worden, moeten we afwachten. De voorstellen tot wijziging dei- Grondwet staan wellicht in verband met het weren van revolutionairen uit openbare colleges; terwijl blijkbaar ook maatregelen worden aangekondigd te gen extreme elementen van de andere zijde. Op zich zelf altemaal belangrijke dingen; in 't donker van der tijden nood raken ze echter op de achtergrond Op dit oogenblik is de groote vraag: hoe komen we op een lager prijsniveau? Dat vraagt het bedrijfsleven, dat nu al maandenlang lijdt onder duur geld. Dat vraagt ook de burger, die bij lager in komen voor grooter uitgaven staat. De commissie, welke gisteren ietwat over haast is aangekondigd om een onder zoek naar de kosten van 't levensonder houd in te stellen, had er al voor maan den moeten zijn. Dit is trouwens de algemeene klacht. Er moet snel, zeer snel gewerkt worden en het schijnt soms, alsof het kabinet- Colijn zich, evenals Minister Kuyper vroeger, in de tijdrekenkunde vergist. Met het bezuinigingsontwerp behoeft men thans blijkbaar geen haast te ma ken het vaste-lasten-ontwerp heeft groote onzekerheid gebracht en de ge varen werden niet van te voren afge sneden, hoewel ze te voorzien waren. Dit alles knauwt de gulden ook en zal het steeds weer doen. Dus moeten wij telkens op snel handelen aandringen. Gansch ons volk zal het prijzen, dat de Koningin niet verzuimde woorden van innige deelneming te spreken met het zwaarbeproefde Belgische volk ën zijn Vorstenhuis; het Christelijk volks deel zal van harte de bede onderschrij ven, dat de Almachtige God ons allen de kracht en de wijsheid moge schen ken, welke Hij alleen geven kan en die ons werk kan zegenen; ook in dagen van groote nood. H.M. de Koningin heeft heden de gewone zitting r.er Staten-Generaal met de volgende troonrede geopend: Leden der Stateiv-Generaal, In dezen zorgvollen tijd Mij wederom in Uw midden bevindend, gevoel Ik Mij ge drongen allereerst uiting te geven aan Mijne deelneming, in het lot van allen die onder den druk der tijden gebukt gaan. Inzonderheid ben Ik met deernis vervuld jegens hen die door werkloosheid getroffen zijn. Hoewel men nog niet zeggen kan, dat de internationale politieke toestand voor Neder land aanleiding geeft tot bezorgdheid en hoewel het tot voldoening stemt, dat het riendschappelijk karakter hetwelk onze houding tot de andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard blééf, volgt de Regeering nochtans de ontwikkeling der ver houdingen in en met het buitenland met bijzondere nauwlettendheid. Zij hoopt dat Volkenbond in staat zal blijken tegen stellingen in het leven der staten op te heffen en zij zal harerzijds doen wat moge lijk is om dit te be voderen. De zware rouw waarin het Belgische vor stenhuis en het naburige bevriende Belgi sche volk opnieuw gedompeld werden ver vult Mij met innige deelneming. De financiën van Rijk en gemeenten ver- cischen in toenemende mate de zorg dei Regeering. De algemeene vermindering der welvaart, zoowel elders als in het eigen land, is oorzaak van het nog steeds terugloopen der inkomsten voor de publieke kassen, ter ijl tegelijkertijd dc uitgaven voor instand houding van de volkskracht toenemen. Hel aantal mogelijkheden tot verhooging der welvaart en dus tot gezond financieel har- stel door middel van nationale maatregelen is beperkt. Met name kunnen devaluatie van de munt of prijsgeven van den gouden standaard niet beschouwd worden als mid delen die de volksgemeenschap als geheel baat zouden brengen. Ten einde ontwrich ting der begrooting te voorkomen, moet dus de arbeid tot herstel van het telkens weer verbroken evenwicht onafgebroken worden oortgezet. Het streven naar beperking der uitgaven blijft daarbij op den voorgrond staan, waarbij in het bijzonder ook te denv ken valt aan beperking van de nog steeds aangroeiende spoorwegtekorten. Echter zal aan eenige verhooging van enkele belastin gen niet zijn te ontkomen wil de Overheid hare sociale taak kunnen blijven' vervullen. Ernstig zijn de zorgen, welke blijven druk kon op het Nederlandsche bedrijfsleven. Er zijn zeer weinig teekenen, en zeker geen daden die op een spocdigen terugkeer een vrijer goederen- en kapitaalverkeer wijzen. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt al de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. !n*a» Abonné's op te geven aan n DE ADMINISTRATIE Naarmate de moeilijkheden en belemme ringen, welke onze buitenlandsche handel schier allerwege ondervindt, bestendigd blijven, zal een doeltreffende, snelle bericht geving voor handel, nijverheid en scheep vaart tot een meer gebiedende noodzakelijk heid worden. Nagegaan zal worden, of het mogelijk zal zijn geleidelijk de bestaande contingentee- riijgsbepalingen t© vervangen door andere maatregelen, welke evenzeer steun aan het bedrijfsleven en behoud van werkgelegen heid beoogen, doch die niet het bezwaar medebrengen van de onvermijdelijke en on- gcwenschte verstarring van den handel. Ter bevordering van een verdere industri alisatie, zoozeer gewenscht met het oog op werkverruiming, zal stelselmatig het onder zoek naar de mogelijkheden daarvan worden ter hand genomen in samenwerking met regionale economisch-technologische institu ten en een maatschappij voor industrie financiering. Nopens dit laatste zal een Wetsontwerp U binnenkort bereiken. In het kader van een doelbewuste industriepolitiek zal een wet, waarbij de vestiging van be paalde nieuwe bedrijven afhankelijk wordt gesteld van de tosstemming der Regeering, niet mogen ontbreken. Voorstellen hiertoe zullen eveneens spoedig worden ingediend. Een wetsontwerp, houdende een regeling inzake vestigingseischen voor den midden stand, dat beoogt hulp te bieden aan dit zwaar getroffen nijvere deel der bevolking, Wordt voorbereid. De toestand van het meerendeel onzer reederijen is dermate verergerd, dat ook voor het komende jaar steunmaatregelen voor de zeescheepvaart moeten worden genomen. Daarnaast zal aan de binnenvaart alsmede aan de Rijnvaart bijzondere aandacht moe ten worden geschonken. Daar ook de Landbouw nog steeds een uitermate moeilijken tijd doormaakt kunnen de reeds getroffen steunmaatregelen voors hands onmogelijk worden gemist. Deze steun maatregelen zullen in toenemende mate zoo ingericht worden, dat een betere aanpassing van de voortbrenging aan de sterk vermin- derde afzetmogelijkheden verkregen wordt. In het bijzonder geldt zulks voor de vee houderij en den tuinbouw. Ook op het ge bied van de Visscherij blijft hulp geboden. Maatregelen tegen noodlottige prijsdaling zullen hier moeten samengaan met de uit voering van plannen tot bevordering van den afzet en tot verbetering van het productie apparaat. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de organisatorische en paedagogische vragen inzake het onderwijs, voor zoover deze op het terrein van de Overhead liggen. De juiste en diepere kennis en de zuivere uitspraak van onze Nederlandsche taal zal daarbij ook verder bevorderd worden. Ook in het komende jaar zal de Regee ring krachtig blijven optreden tot beperking van het euvel der werkloosheid en tot leniging' van de gevolgen er van. Mede daartoe zullen gelden worden aangevraagd tot voortzetting van de inpoldering van het IJsselmeer en tot aanvulling van het Werk fonds. Meer dan gewone aandacht zal wor den geschonken aan het zoo beklemmende vraagstuk der jeugów 'losheid. De economische en financieele toestand in de overzeesche gewesten blijft met uit zondering van Curasao, waar deze bevredi gend is te achten nog steeds groote zorg eischen. Al zal in Nederlandsch-Indië, naar gehoopt mag worden, over 1936 een begroo- tingstoestand worden bereikt waarbij althans toeneming van schuld voorkomen wordt, toch kan verdere aanpassing van de uit gaven bij de inkomsten niet achterwege gelaten worden. De groei van de inheemsche industriali satie is aanvankelijk niet onbevredigend Ook zijn er teekenen, dat de belangstelling van Nederlandsche zijde voor de stichting van industrieele ondernemingen in Indië begint te ontwaken. In het afgeloopen jaar zijn tal van maat regelen genomen om het goederenverkeer Nederland naar Indië te bevorderen. Ook voor het verkeer in omgekeerde rich ting geschiedde zulks, terwijl meermalen een gelegenheid zich voordeed waarbij Ne derland kon helpen om den afzet van Indi sche producten naar elders te bevorderen. Op dien weg zal worden voortgegaan. Met het oog op de gewijzigde internatio nale toestanden zullen U voorstellen worden gedaan tot het treffen van eenige bijzondere voorzieningen in zake de middelen tot ver dediging van het Koninkrijk. Naast de voorzieningen welke verband houden met de maatregelen die reeds ge noemd werden, stelt de Regeering zich voor in dit zittingjaar onder meer aanhangig te maken: voorstellen tot wijziging van som mige bepalingen der Grondwet en een ont werp van wet ter voorkoming van particu liere machtsvorming op het terrein der over heidstaak. Voorts zal worden voorbereid een herziening van het vreemdelingenrecht mede in verband met het vluchtelingenvraagstuk Met dankbaarheid kan Ik vaststellen, dat Leger en Vloot, zoomede ambtenaren en het onderwijzend personeel van allerlei geleding, in groote meerderheid, zoo hier te lande als in de Overzeesche gewesten, ondanks de ook van hen .gevorderde .offers, met toewijaing hunne vaak zoo inspannende taak blijven vervullen. Ook in het komende zittingjaar zal weer veel van Regeering en Kamers gevergd worden. Met de innige bede dat de Almach tige God ons allen de kracht en de wijsheid schenke, die Hij alleen geven kan en dat Zijn onmisbare zegen op ons verk moge rusten, verklaar Ik oe gewone zitting der Staten-Generaal geopend. van Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit H.M. de Koningin heeft in tegenwoordig heid van Prinses Juliana heden de vergade ring der Staten-Generaal geopend. Mussolini's oorlogstoebereidselen dnren voort; ook Engeland treft meer en meer preparatieven in de Middellandsche Zee. De nieuwe „Jodenwetten" in Duitschland. BIz. 3 Overleden is Ds. J. Gispen, Geref. predikant te Groningen. Na de opening van het Julianakanaal heeft de Koninklijke familie een boottocht Limmen naar Bom gemaakt. Blz 9. Het overzicht der Rijksmiddelen ovar Augustus wijst voor indirecte belastingen een bedrag aan van 30.826.980 en een achterstand van ruim 21 millioen voor do eerste acht maanden. De stad in vlaggentooi Een onvergetelijk schouwspel Koningin en Prinses hartelijk toegejuicht Prinsjesdag! Hoeveel anders lag daar het Binnenhof anochtend dan andere jaren. Terwijl er om elf uur doorgaans al geen doorkomen aan is, was de belangstelling om dien tijd ditmaal nog maar matig. Weliswaar hadden reeds eenige duizenden Oranjeklanten zich een zitplaatsje gereser veerd, waartoe zij de noodige klapstoeltjes hadden meegebracht, doch het kostte toen eigenlijk nog geen moeite ook een plekje te veroveren. Het was een trieste vertoo ning al die parapluies en regenkleeding, waarop het hemelwater In stroomen neer stortte. De krachtige wind, die vaak aan een storm herinnerde, maakte het verblijf op deze historische plaats haast ondoen lijk. Maar dc menschen, die eenmaal gezeten waren, bleven rustig zitten alsof het het mooiste weer van de wereld was. Of het moest zijn, dat een verraderlijke windstoot een hoofddeksel afrukte, hetgeen dan nog de verdienste had, dat de cedrukte stem ming voor jolijt plaats maakte. Om half twaalf werd het droog en zag men groote scharen provincialen, die er gens hadden geschuild, gepakt en gezakt met veel oranje op de borst, zich naar de binnenstad begeven. H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana, heeft Zich hedenmiddag in den traditioneelen praalstoet van het paleis aan het Noordeinde naar de Ridderzaal op het Binnenhof begeven, ter opening van dc gewone zitting der Staten-Generaal. Uit alle oorden des lands waren wederom talloos velen naar de Resi dentie gekomen om dit steeds aantrek kelijk schouwspel bij te wonen. De stad' was in vlaggen-tooi; niet alleen wap perde de driekleur van de openbare gebouwen, maar ook vele particulie ren hadden de vlag ontplooid. In het Noordeinde stond reeds eenige uren vóór het vertrek van den stoet een dichte menigte te wachten, die de Koningin en de Prinses, toen deze per auto kwamen aan rijden, ha* eltjk toejuichte. Allereerst kwam de eere-wacht aanruk ken, die voor het paleis werd opgesteld en die dit jaar bestond uit een compagnie van het Regiment Grenadiers, sterk honderd man onder bevel van een kapitein, met het regi mentsvaandel. De Kon. Mil. Kapel en de be schikbare tamboers van het Regiment Gre nadiers maakten deel uit van deze eere- wacht. Circa een half uur vóór het vertrek van den stoet zag men de detachementen cava lerie, die als eere-escorte den stoet zouden openen cn sluiten en vervolgens de offi eieren der landmacht van het Militair Huis der Koningin, allen te. paard, wien onmid dellijk achter het Koninklijk Statierijtuig een plaats in den stoet was aangewezen. Het vertrek van den stoet Ter opening van den stoet, die on der de algemeene leiding stond van R. F. C. baron v. Bentinck, eerste'-stal- meester van de Koningin, was een detachement aangewezen van het lie Regiment Huzaren, sterk tachtig rui ters, onder bevel van een ritmeester, met den Rogiments-Standaard en het muziekkorps der Huzaren, dat gedu rende den tocht marschmuziek speel de. Onmiddellijk daarop volgden in gala livrei een rijknecht-majoor, en twee rij knechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespannen gala-koetsen, waarin de Kamerheer-Ceremo niemeester der Koningin, R. A. baron van Hardenbroek van. Hardenbroek, gezeten was. Hierop volgden twee gala-koet' waarin acht kamerheeren, volgens hun rang gezeten waren. In twee gala-rijtuigen volgden de groot officieren volgens rang van benoeming. In de volgende, vijfde, gala-koets waren gezeten de hccren jhr. mr. dr. A. G. Schim- melpenninck en G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg. De zesde gala-koets verleende plaats de grootmeesteres mevrouw de douarière gravin Van Lynden van Sandenburg geb. barones van Nagell van Ampsen en de dienstdoende Dame du Palais, mevrouw Van Reigersberg Versluys. In de zevende gala-koets volgde de opper- ceremoniemeester luitenant-generaal b.d. J. H. F. graaf Du Monceau. Naast elk portier van deze gala-koetsen gingen twee lakeien. Nadat de zeven gala-koetsen waren weggereden, reed de gouden koets voor, met acht paarden bespannen. Op ditzelfde oogenblik werd door het uitsteken van vaantjes het sein ge geven voor het lossen van het eerste der minuut-schoten, welke van 't ver laten van het paleis, omstreeks één uur, tot den terugkeer aldaar, werden afgegeven uit de in het Malieveld op gestelde batterij der eerste artillerie- brigade, bestaande uit vier vuurmon den. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zette de Kon. Mil. Kapel het Wilhelmus in, terwijl de Konin gin en de Prinses getooid met het breede lint van het Grootkruis van de Orde van den Nederl. Leeuw, in de gouden koets stapten, welke zich ver volgens onder het gejubel der menig te, statig in beweging zette. Naast elk van de acht paarden, waarmede de koets bespannen was, ging een koetsier, en aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Achter de gouden koets reden te paard, twee aan twee, de officieren der Landmacht van het Militaire Huis der Koningin. Hartelijk toegejuicht door de menschen- menigte aan weerszijden van den door mi litairen afgezettcn weg, reed de stoet dooi de Heulstraat, het .-.cliappad van het Lange Voorhout, over den Korte Vijverberg naar het Binnenhof. Op het Binnenhof Daar stond aan de Ridderzaal een eere-wacht opgesteld, bestaande uit een afdeeling van 't Korps Mariniers, met vaandel en het muziekkorps van de Koninklijke Marine, bij welke eere- wacht zich de commandant van het Korps Mariniers, kolonel C. J. O. Dor ren, met zijn adjudant bevond. Onder de tonen van het Wilhel mus, gespeeld door het Marine Muziekkorps, bestegen de Koningin en de Prinses de treden, leidende naai den ingang der Ridderzaal, welker peristyle overhuifd was door een rood fluweelen baldakijn met gouden franjes, terwijl de eere-wacht der OCTROOIBUREAU BARTELS Behandelt Octrooizaken, Deponeert Handelsmerken, Dessins, Gebrauchsmuster, etc. in alle lan den. Bezuidenhout 43, Éen Haag, 720011 Telefoon 720012. Mariniers, ter sterkte van zeventig man, de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Op het bordes werd de Koningin begroet door de officieren der Zee macht van Haar Militaire Huis. In de Ridderzaal Bij het bL mtreden in de Ridderzaal wer den de Vorstelijke personen ontvangen door de gemengde commissie van in- en uitge leide uit de beide Kamers der Staten-Gene raal, welke, voorafgegaan door den Kamer heer Ceremoniemeester, de acht Kamerhee ren, de Groot-Officieren en den Opper-Cere moniemeester, de Koningin en de Prinses naar de voor Haar bestemde zetels geleidde, direct gevolgd door de Grootmeesteres, de dienstdoende Dame du Palais, den Chef van het Militaire Huis, den Gouverneur der Ko ninklijke Residentie, den Eersten Stalmees ter en ae Officieren van het Militaire Huis der Koningin, die in den stoet waren mee gereden, alsmede die welke de Koningin on der de peristyle hadden begroet. De Koningin nam plaats op den troon. Links van Haar nam Prinses Juliana plaats, terwijl de leden van Haar gevolg de plaatsen achter en ter zijde van den troon innamen, hun in het officieele program aangewezen. Onmiddellijk daarop ving de Koningin de voorlezing aan van de troonrede. Terug naar het Paleis Nadat de plechtigheid in de zaal was be ëindigd werd ruim half twee mot hetzelfdte eerbetoon door de eerewacht de terugtocht naar het Paleis in het Noordeinde langs den zelfden weg ondernomen. Der traditie getrouw hadden zich bij het vertrek van oen stoet van de Ridderzaal de leden van het Corps Diplomatique met hun dames, die de openingsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond nabij do middelste poort van het Binnenhof opgsteld. om de Vorstelijke personen bij het voorbijtrekken een groet te brengen. Op den terugweg werden Koningin cn Prinses opnieuw door de menigte geestdrftig toegejuicht en toegewuifd. Na Haar aankomst ten paleize, waarbij dezelfde eerbewijzen werden gebracht als bij het vertrek, hebben de Koningin en de Prinses zich eeni ge oogenblikken aan een der vensters vertoond, onder enthousiaste hulde betuigingen van het publiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1