Het Julianakanaal officieel opengesteld MANNBORG ORGELS W. A. HOUTMAN Co.'s PIANO- ei PRIJZEN LAGER DAN OOIT! MAANDAG 16 SEPTEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Historische Dag voor Limburg H. K. H. Prinses Juliana ver richtte de openings' plechtigheid In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin Groote geestdrift Voor de bevolking van Limburg is de dag van heden een historische dag geweest. Vandaag toch heeft, in tegen woordigheid van IT. M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana het naar haar genoemde kanaal officieel opengesteld en daarmede de kroon gezet op een schitterend stuk ingenieurswerk, waar voor zij ook op 22 October 1925 haar groote belangstelling toonde, toen zij, eveneens in gezelschap van de Lands vrouwe, zoomede van wijlen Z.K.H. Prins Henoi'iik de eerste spade in den grond stak. Tijdens de boottocht, welke Ko ningin en Prinses vanmiddag aan boord van de „Prins Hendrik" der Alkmaar Packet van Maastricht naar Born gemaakt hebben in het gezel schap van talrijke voorname genoodig- den, zullen beiden ongetwijfeld onder den indruk zijn gekomen van dc grootsohe schepping, die in dit gebied is tot stand gekomen en als een nieuw bewijs gelden mag van Neerlands technisch kunnen. Wat gepresteerd is Een aantal technische bijzonderheden over wat gepresteerd is laten wij hier volgen. ITet Julianakanaal, dat eigenlijk een voort zei ting is van de Maaskanalisatie beneden Ma as bracht, werd gegraven op grond van de wet van 28 Juli 1921. In 1925 werd met (de uitvoering der werken begonnen. Het kanaal bestaat uit het ongeveer 34 K.M. lange kanaal Maasbracht-Maastricht, liet ongeveer 4 K.M. lange gekanaliseerde riviervak te Maastricht en het korte ver bindingskanaal met schutsluis bij St. Pieter, dat verbinding tot stand brengt met het kanaal van Luik naar Maastricht. Door vier schutsluizen wordt het geheele kanaal ver- deld in drie panden, waarvan het beneden en midden-gedeelte resp. een lengte hebben van S en 6V2 K.M. Schutsluis I nabij den kanaal-mond keert een verval van 7.45 M., schutsluis II nabij Roosteren een verval van 4.80 M. en schutsluis III nabij Born een ver val van 11.35 M.Nabij den Zuidelijken ka naal mond is schutsluis IV gebouwd, waar van de bedoeling is, dat zij slechts enkele dagen per jaar zal worden gebruikt, indien bij groot eren waterafvoer van de Maas hot peil op de rivier ter plaatse van den kgnaal- rnond de stand van 44 M. boven N.A.P. over schrijdt. Schutsluis V bij St. Pieter in het korte veihindingskanaal tussohen de gekanali seerde Maas en het kanaal Luik-Maastricht, keert in normale omstandigheden een ver bal yan ongeveer 2.70 M. Dank zij de zeer moderne inrichting der sluizen geschiedt het schutten zeer snel. Het vullen van de kolk met het grootste verval (11.35 M.) duurt niet langer dan ongeveer S1/^ minuut. Over het kanaal Maasbracht-Maastricht liggen vijftien vaste bruggen, die een door- vaarthoogte hebben van tenminste 7 M. boven den waterspiegel. Het gekanaliseerde Maasvak te Maas tricht is ingericht voor de vaart met sche pen van 1000 ton, in dier voege, dat twee van de drie over dit Maasvak gelegen brug gen, nl. de spoorwegbrug en de St Servaas- brug slechts een vrije hoogte hebben van 5 M. hoven het hoogste vaarpeil, dat. over eenkomt met 3.35 M. M.R. De derde brug, de Wilhelminabrug, heeft een vrije hoogte van 7 M. boven het hoogste waterpeil. Bij eventueele latere uitbreiding van de vaart tot sohepen van 2000 ton, zal de St Servaarsbrug tot hef brug wor den ingericht. In de Maas nabij Borgharen is naast een stuwcomplex, om het water op vol doende hoog peil te houden, voor 't Juliana kanaal een sluis gebouwd, sluis VI, ge schikt voor de vaart met volle-maiatsche- pen met een laadvermogen tot 600 ton. De aankomst der Vorstinnen Reeds in de morgenuren was te Maas tricht de op til zijnde intocht der Vorstin nen in het stadsbeeld waar te nemen. Er heerscht een gezellige drukte en van vle openbare gebouwen was de driekleur uit gestoken. Tooh. ontbrak elk uitbundig feest betoon. Behalve de nationale driekleur, welke op dezen dag niet mocht ontbre ken, waren nergens versieringen aange bracht, want het stadsbestuur en de burgerij hadden volgaarne voldaan aan den uitdrukkelijken wensch van de Landsvrouwe, dat in verband met de nog immer droevige stemming in Bel gië, tengevolge van het tragische ver scheiden van Koningin Astrid. de plech tigheid van heden, met alles wat daar aan zou zijn verbonden, een sober ka rakter zou dragen. Te 12.28 rolde de D-trein, waarin het salonrijtuig der vorstinnen was gehecht, het station binnen. Op het afgezette gedeelte werden H.M. dc Koningin en H.K.IT. Prinses Juliana, ver gezeld van den minister van Waterstaat, Z. Exc. jhr mr O. C. A. v. L id t d e J eude, ontvangen door den burgemeester van Maastricht, mr L, B. J. van Oppen. Van de menigte, die buiten wachtte, had zich een nerveuze spanning meester ge maakt en toen dc vorstinnen uit het sta tionsgebouw traden, klonk een hartelijk ge juich op, dat door Koningin en Prinses met een vriendelijk gebaar werd beantwoord. De plaatsen in de gereed staande hofauto s waren spoedig ingenomen en zoo ving de eerste rijtoer door 't centrum der stad aan. In matige vaart werd naar het. Gouverne mentsgebouw gereden, waar de eerste plech tigheid zou plaats vinden. Het langs de route saam gestroom de publiek gaf door herhaalde toejuichingen uiting aan zijn blijdschap over de aanwezigheid der beide vorstinnen in de stad. In de stemmige groote zaal van het Gou vernementsgebouw was intussc-hen het groote gezelschap der genoodigden saarnge- komen. Tot hen behoorden Jhr. mr. Ch. J. M. Ruvs de Beerenbrouck, voorzitter van de'Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Nederl. gezant tc Brussel, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, dr. ir. J. A. Ringers. Directeur-Generaal van den Rijkswaterstaat, P. I. P. v. d. Steur, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat, mr. P. Droogleever Fortuyn, Bur gemeester van Rotterdam; voorts tal van hooggeplaatste ambtenaren, Kamerleden, burgemeesters van Limburgsche gemeenten, industrieclen en tal van anderen. De Minister van Waterstaat spreekt Het stemmengegons nam plotseling een einde en een plechtige stilte trad in, toen te kwart voor één de komst dor Vorstelijke Personen werd aangekondigd. Nadat de Koningin en de Prinses, die met een vrien delijke buiging den eerbiedigen groet der aanwezigen hadden beantwoord, met. de le den van het gevolg op de voor haar ge reserveerde Zetels hadden plaats genomen, was het Z.Exc. jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, Minister van Waterstaat, die zich naar de spreeklcssenaar begaf voor het uitspreken van een rede, volgende is ontleend. Allereerst richtte spr. woorden van eer biedigen dank tot H. M. de Koningin en I-I. K. H. Prinses Juliana voor de ruime be langstelling voor liet gereedgekomen Rijks- waterstaatswerk betoond. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de werkzaamheden, die hebben plaats gehad en vestigde hij de aandacht op een drietal technische moei lijkheden, welke te overwinnen waren. Daarbij vestigde hij speciaal de aandacht op de sluis te Born, welke een verval van 11.35 M. heeft, het grootste verval, dat voor eenige sluis hier te lande wordt aangetroffen. Het aflaten van het water in de schutkolk tot het peil van het benedenpand' vor dert slechts acht minuten, waarin niet minder dan 26000 M3 water weg stroomt, hetgeen een krachtige water beweging doet aanschouwen, welke den waterbouwkundige eraan herin- pert, dc natuurkrachten niet te onder schatten. Voorts wijdde spr. o. m. de aandacht aan de vcrlaadstations te Born en Stein, waar moderne outillages zijn tot stand gekomen, welke in staat stellen jaarlijks een hoe veelheid steenkolen van rond 6 milliocn ton over te laden. Zooals zich thans laat aanzien voorzien do havens van Born en Stein heden in vol doende mate in dc behoeften van het trans port der Limburgsche kolen te water. Doch het Kanaal is niet uitsluitend bestemd voor dit kolentransport. Zoowel voor het goede renvervoer van de geheele landstreek, als voor de doorgaande vaart, zal het Kanaal een veel ruimere beteekenis hebben en aan de hand van de thans beschikbare gege vens, laat het zich aanzien, dat het scheep vaartverkeer ook uit dien hoofde zeker niet in mindere mate zal gevoed worden. Dc werkzaamheden hebben groote inspan ning gevorderd. Allen, die aan de totstand koming van het kanaal hebben medege werkt, verdienen lof voor hun arbeid. In het bijzonder geldt zulks den Rijkswater- staatsdienst onder de leiding achtereenvol gens van de Hoofdingenieurs-directeuren König en Wittevcen en de dagelijksche lei-' ding van den Hoofdingenieur Volker, bij gestaan door den Ingenieur Egelie en an deren. Spr. herinnerde ten slotte aan den wensch door H. M. de Koningin in 1925 uitgespro ken, dat binnen weinige jaren de gc- wenschte verbinding van het Maasdal met onze zeehavens een feit zou zijn geworden en dat het H. K. H. Prinses Juliana een maal gegeven zou zijn het kanaal zelve te openen. Thans is deze wensch in vervulling ge gaan en ik moge, aldus spr., de hoop uit spreken, dat U K. H. steeds met voldoening moge terugzien op de eerste spadestreek, Op de gedeeltelijke en volledige openstel ling van dit kanaal, dat Haar naam met eerc moge dragen tot heil van Limburg en van gansch Nederland. Rede van den Commissaris der Koningin De commissaris der Koningin in dc pro vincie Limburg, Z. Exc. Mr. E. O. J. M. baron van H v e 11 tot Westerflier, vervolgens hét woon? verkrijgende, sprak een rede uit, waarin hij erop wees dat slechts zelden in Limburg en openbaar werk is tot stand gebracht, dat voor de economische Situatie van het Julianakanaal. De aanleg vorderde 9 jaren en koste 31.500.000. Het kanaal is 35 K.M. lang en heeft een breedte van 'iOx/i Meter. Tiet is on derverdeeld in 3 Vanden, waarvan 't grootste (Maas trichtBom20 K.M, lang is, de beide anderen 5 en S K.M. ontwikkeling van deze landstreek van zoo groot belang was als de aanleg van het JulLanakanatal, de bevaarbaarmaking van de Maaspanden en de aanleg der hiermede verband houdende havenwerken. De beteekenis van deze werken voor dc toekomstige ontwikkeling van deze provin cie kan men op een lijn stellen met de functie van de Oude Maas in de tijden van opkomst van dit gewest. Helaas heeft sedert het oogenblik, waarop in 1921 tot den aanleg van deze werken werd besloten, de economische ontwikkeling van Limburg niet dde vlucht genomen, die men toen met recht mocht venvachten. De wereldcrisis heeft ook hier de vrije ont plooiing van de aanwezige krachten tegen gehouden, zij heeft het bedrijfsleven geknakt en dc industrieele ontwikkeling belemmerd. Gelukkig echter lieeft de Regeering zich hierdoor niet laten weerhouden om het een maal ter hand genomen groote werk met onverminderde kracht voort te zetten en te voltooien. Spr. acht zich dan ook gelukkig hier een ongezochte gelegenheid te hebben om aan H.M. de Koningin en Haar Regeering na mens geheel Limburg openlijk dank te brengen voor hetgeen hiermede voor dit gewest is gedaan. Door eendrachtige samenwerking van Vorstenhuis, Regeering, Volksvertegenwoor diging en ambtenaren is opnieuw tot stand gekomen een groot en grootsch werk. Groot niet alleen door zijn omvang en belangrijk heid in materieelen zin, maar groot ook en beteekenisvol met het oog op de mogelijkhe den, welke het schept voor de toekomst. Spr. eindigde met den hartgrondigen wensch, dat. de heide Vorstinnen blijvend zullen ervaren, dat het Julianakanaal de belangrijke voordeelen voor Nederland en Limburg gebracht heeft, welke allen er van verwachten. Plechtigheid op het Stadhuis Uit de buiten opgestelde meingte, steeg opnieuw een luid gejuich op toen de Vor stelijke Personen het Gouvernementsgebouw verlieten en in de hofauto's plaats namen. De tweede rijtoer door een ander stadsge deelte nam een aanvang en wederom was langs de route het spontane huldebetoon niet van de lucht! In de fraaie, statige hall van het Raadhuis hadden zich inmiddels opgesteld de musici van het Stedelijk Orkest alsook het hekendo koor van de Maastreechter Staar. Plechtig en indrukwekkend klonk het Wilhelmus, door het orkest ten gehoore ge bracht, toen de vorstinnen het Raadhuis be traden. In de stilte, welke hierna intrad, was het Maastrichts burgemeester Mr. L. B. J. van O p p e n, die, naar voren tredend, een korte rede uitsprak, waarin hij de beide Vorste lijke Personen een hartelijk welkom toeriep in Maastricht. Ware het niet, dat de tijdsomstandigheden Uwe Majesteit tot het besluit hebben genoopt deze merkwaardige en historische gebeurte nis zonder uitbundige feestvreugde te laten voorbijgaan, de Maastrichtsche bevolking zou zich hebben opgemaakt om dezen dag te vieren en uiting te geven aan haar dank baarheid op een wijze, waarvan de annalen der stad nog in lengte van dagen zouden getuigen. Al zullen, aldus spr., ook de economische moeilijkheden van dezen tijd wellicht oor zaak zijn, dat het grootsche werk, dat heden $oor Uwe Majesteit officieel in gebruik wordt, gesteld, aanvankelijk niet die over vloedige vruchten zal afwerpen, die ervan Jérwacht worden, toch zal het bij het aan reken van hopelijk betere tijden ongetwij feld bijdragen tot spoediger herstel en tot bevordering van den terugkeer van welvaart èn bloei in deze streken, i; Wij spreken de hoop uit, dat dit spoedig 'moge zijn en dat het wijs beleid van Uwe Majesteit en Uwer Majesteits Regeering on der Gods zegen het Vaderland moge kunnen leiden naar een betere toekomst. In die hoop moge ik U allen dames en heeren, uitnoodigen met mij uit te roepen een driewerf Lang leve Koningin Wilhei- mina! Lang leve Prinses Juliana- Boottocht van idaastricht naar Born ITet Limburgsche Volkslied gezongen door de Maastreechter Staar, bracht het einde van deze plechtigheid. Daarna ving de derde en laatste rij- ïoer door de stad aan. Het werd, door de overal langs de wegen, die gevolgd werden, onder do Maastrichtenaren, oplaaiende geestdrift een kleine triomf tocht, welke zijn einde vond in het Stadspark, waar in de Maas, ten Zui den van de St. Servaasbrug, de booten lagen, waarmee naar Bom zou worden gevaren. Van het land en op tiet water klonk hoera-geroep, toen de Koningin en de Prinses de „Prins Hendrik" betraden. Kort na de aankomst van de Vorstelijke Perso nen zette de stoet van booten met autori- DINSDAG 17 SEPTEMBER HILVERSUM HOI M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert. 12.45 Uitzending Troonrede. 2.00 Voor de vrouw 3.00 Schlagermuziek. 4.00 HIRO. 5.15 Or kestconcert en grampl. 7.15 Lezing. Gram. pl. 8.00 Berichten. 8.05 Orkestconcert. 8.30 Militaire muziek. 9.00 Causerie. Or kestconcert. 9.45 Voordracht. 10.10 Schla germuziek. 10.30 Berichten. Schlagermu ziek. 11.0012.00 Gram.pl. en sch&ger- muziek. HILVERSUM 3875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gr.pl. 9.00 Orkest olv. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Ver volg Omroeporkest. 11.00 Mevr. R. Lotge ringHillebrand: Eten koken (II). 11.30 Gram.pl. 12.00 Reportage door Majoor W. G. dc Bas en W. Vogt van het Binnen hof te Den Haag. Troonrede van H. M. Koningin Wilhelmina. 2.00 Orgelconcert P. v. Esmond Jr., mmv. A Jansen (viool). 3.004.00 Omroeporkest olv. N. Treep. 4.15 Gram.pl. 4.30 Radiokinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.05 Voor kleine kinderen. 5.35 Kovacs Lajos' orkest en gram.pl. 7.00 Kinderkoor „Zanglust" olv. W. Hespe. 7.30 Disconieuws. 8.00 Berichten. 8.10 Herh. van de Troonrede (gram.pl.). 8.25 Gram.pl. 8.30 Taptoe van de Kon. Mili taire Kapel olv. Kapt. C. L. WaltherBoer (uit Den Haag). 9.00 Gram.pl. 9.10 Derde episode van „De blauwe smaragd", spel van L. Willink. Leiding. Kommer Kleyn. 9.40 Het Omroeporkest olv. N. Treep. 10.15 D. Hans: De millioenen-nota. 10.45 Gram.pl. 11.00 Berichten. 11.1012.00 De AVRO-Decibels olv. E. Meenk. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Mor genwijding. 11.05 Causerie. 11.20 Orgel spel S. Torch. 11.50 Gram.pl. 12.20 BBC- teiiteai en genoodigden welke met haar vlag gen en wimpels van den wal af een fleurig schouwspel vormden, zich in beweging en ving de tocht naar Born aan, een afstand van ongeveer 20 K.M., met het afleggen waarvan ,2Vr> uur gemoeid zouden zijn. En zoo naderde de „Prins Hendrik", lang zaam door de gekanaliseerde Maas varend, het punt, waar een drietal waterwegen zicht baar werden. Ter linkerzijd© werden dt» Vorstelijke Personen opmerkzaam gemaakt op het ver.bindingskanaal tusscheji de Maas en de Zuid-Willemsvaart door het Bossche veld, met oc daarin gelegen schutsluis. Recht vooruit de Maas, met, boog oprijzend, het trotsche bouwwerk van de stuw met schut sluis bij Borgharen en, ter rechterzijde, het doel van den tocht, het Julianakanaal, met, nabij den mond, de sluis te Limmel. Het was op deze plaats, dat- de Prin ses, op uitnoodiging van den Minister van Waterstaat, door het inschakelen van een electrisoh contact een lichtsein deed aangloeien, dat het symbool was, dat Hare Koninklijke Hoogheid het Julianakanaal voor de scheepvaart had opengesteld. Voor de oogen van de tal rijke toeschouwers rees de groote hef- deur, welke het sluishoofd afsluit, statig omhoog, waarmede de openstel ling van het kanaal een voldongen feit was geworden. Een historisch mo ment, dat op allen, die er getuige van warén, een diepen indruk maakte! Hierna ving de vaart aan door het kanaal- pand Limmel-Born. Onderweg werd een af zonderlijk bezoek gebracht aan de Mijnha- ven te Stein. Na de aankomst te Bom werd de „Prins Hendrik" verlaten voor een be zichtiging van schutsluis III. In de hofauto's, welke naar Born waren gereden, begaven de Koningin en de Prinses zich vervolgens naar Sittard, vanwaar on der groote belangstelling van de zijde der inwoners met den sneltrein van 5.38 u., de terugreis naar Den Haag werd aanvaard. Yerkeersstrepen op de wegen Naar veiliger wegverkeer In een adres aan den Minister van Wa terstaat, heeft, de K.N.A.C. verzocht de al- seineene toepassing van verkeersstrepen op de Rijkswegen en de wegen van het Rijks wegenplan 1932, inzonderlijk bij bochten, kruisingen en aansluitingen met andere wegen, zooveel mogelijk te willen bevorde ren. Hierdoor zou de verkeersveiligheid op de wegen, volgens de K.N.A.C., worden be- Northern-orkest olv. McNair. 1.20 Het Norris-Stanley-sextet. 2.20 Gram.pl. 3.05. A. Orgelist en zijn orkest. 3.50 Gram.pL 4.35 L. Parker (sopraan) en het New En glish Trio. 5.35 Het BBC-dansorkest olv, H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Werken van D. Scarlatti (sopraan, hobo en strijkkwar tet). 7.15 en 7.50 Lezingen. 8.10 „Songs from the shows", revue-programma. 9.10 Causerie. 9.25 Gram.pl. 10.00 Berichten, 10.30 BBC-orkest olv. C. Raybould, mmv. E. Fisher (piano). 11.3512.20 Lew Stong en zijn band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pX, 12.35 Orkestconcert olv. Labis. 9.05 Gevar. programma, olv. P. Clérouc. J.1.1012.35 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. Ï2.20—2.20 Strijkorkest olv. H. Andersen. 3.355.35 M. Hansens orkest. 8.20 Opera-muziek olv. Gröndahl. 8.50 Hoorspel. 9.05 Viola en piano. 9.25 Vervolg Omroeporkest. 9.55 Reportage. 10.40 Omroeporkest olv. Grön dahl. 11.2512.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 6.50 Orkestconcert, 12.10 Uit Leipzig: Omroeporkest olv, Kretzschmar. 2.35 Gram.pl. 4.20 Viool en piano. 5.20 Weragkamerorkest olv. Hage- stedt. 8.30 Pianorecital. 8.20 „L'hótellerig portugaise", opera van Cherubini. Muzik, leiding: Breuer. ROME 421 M. 9.00 Gram.pl. 9.20 Concert' olv. A. Fragna. 10.20 G. Arnaldi (so praan) en Elena Cheli (sopraan). BRUSSEL 322 en 484 M. 3.22 M.: 12.2(5 Gram.pl. 12.50 Salonorkest olv Dejoncker. I.50—2.20, 5.20, 6.35, 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert olv. Meulemans. 10.30 —11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 en 1.30 2.20 gram.pl. 5.20 Salonorkest. 6.20 Zang. 6.50 Salonorkest. 8.20 Omroepor kest olv. Gason. 10.3011.20 Dansmuziek* DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 „Le serva podrona", in twee actes van Pergolesi. 9.20 Barnabas von Geczy en zijn orkest. 10.20 Berichten. 10.50 Zang en piano. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Liszt-caocert (gram.pl.). Internationaal overleg Een open brief aan Minister Colijn De heer A. J. ten Hope te Noordwijk aaiï Zee, directeur van de gelijknamige Handels-, maatschappij te Rotterdam heeft tot Minis-, ter Colijn een open brief gericht inzake in-, ternationaal, economisch overleg. De schrijver herinnert aan dc mooie radio rede van den Minister, maar ook aan 't feit dat deze internationaal nog zoo weinig be reiken kon. Hij gelooft ook niet, dat diplo maten hier iets kunnen uitrichten. Daarom stelt de heer Ten Hope de vraag of Minis ter Colijn welicht aan alle regeeringen een bespreking kan voorstellen, te houden doos twee of drie afgevaardigden van elk land, geen diplomaten, maar vertegenwoordigers van het bedijfsleven, om te bespreken de magelijkheid van een practasche oplossing van het economische vraagstuk. Het komt hem voor, dat elk behoorlijk on derlegd en practisch koopman het volkomen met hem eens zal ziju, dat het hun bij on derlinge bespreking mogelijk zal zijn te ko men tot conclusies in het belang der ge heele wereld. Indien eventueel de regeeringen zich niet zouden willen verplichten mede te gaan met deze conclusies, dan bestaat toch de moge lijkheid, dat bij diplomatieke besprekingen, indien deze onverhoopt daarna nog nood zakelijk zouden blijken, deze als uitgangs punt dienstig zouden zijn. Er moet iets gedaan worden, aldus do schrijver, om verdere economische inzinking te voorkomen en tegen te gaan. Mr. Dr. A. SIotemaKer fj Te Aerdehhout is in den ouderdom van' 73 jaar overleden mr dr A, Slotemakeu oud-vice-president yan het gerechtshof te Amsterdam, Pfficïeele Berichten BURGEMEESTERS Bij K.B. Is aan A. G. A. Verstegen" on verleend als burgemeester der gemeente aan de Zaan. Bjj K.B. zjjn benoemd: tot burgemeestei gemeenten Brakel en Poederoyen W. J. ester der gemeenten Bens. Hoenlcoop C. L. Schreuders ïeter der gemeente Bovenka Polsbroek tot burg J. Elders; tot burg J. M. Nedi ONDERSCHEIDINGEN Bij. K.B. zijn benoemd tot ridder in de 'an Oranje Nassau Mej. G. C. E. Baljon. di .es aan de inrichting Bronovo te 's-Gra .age; en P. D. Muylwijk. voorzitter vai rer. „De Ambachtsschool" voor Gouda en ZEER GROOTE KEUZE bij: SINGEL 114—116 - SCHIEDAM Telefoon 68871 FEUILLETON Waar de misdaad beloerd wordt Wat iedereen wel van Scotland .Yard weten wil I Intusschen, 'dc politic beschikte over bit ier weinig gegevens. Wel vond men op een zandbank van de Theems in dft nabijheid een revolver, en iets verder een tascli met patronen, doch bij onderzoek door .de C.I.D. 1 bleek, dat patronen en revolver geen ver- I band konden houden, omdat uit dezen revolver die patronen niet konden worden j afgeschoten. Op de patronentasch bleken I vingerafdrukken waarneembaar; men ont- deed nu de tasch zorgvuldig van al die vingerafdrukken, die door het gaan van hand tot. hand waren veroorzaakt, en zocht I toen onder de 20.000 vingerafdrukken die j in het archief van dien tijd aanwezig waren naar een gelijkenis, die men niet vond, wat weinig kon verbazen, omdat daarna een betrouwbaar getuige kwam verklaren, dat I hij de patroontasch reeds voor den dag van den moord had opgemerkt. I Men deed wat men kon, omdat de moord top een agent niet ongewroken mocht blij ven en omdat dc openbare mseniag in ge heel Engeland als het ware schreeuwde om den moordenaar. Men ging de gangen na van alle verdachte personen, die op dat oogenblik in vrijheid waren, een uitermate moeilijk en tijdroovend werk, dat voor de politie het voordeel had, dat zij achter toevallige kleine vergrijpen en misdad-m kwam. Slechts kon men, bij zeer nauwkeurige beschouwing van de zwarte kenmerken op het gezicht van den vennoorden Constable vaststellen, dat de gebruikte kogel, dien men niet had kunnen terugvinden, afkom stig moest zijn van een reeds langen tijd in onbruik zijnd model revolver. Tegelijk ging men na wat er met de auto, dio op een zijweg niet ver van de plaats van den moord was teruggevonden, kon zijn ge schied. De buren werden ondervraagd, alle personen, wonende aan de wegen, die de woning van den geneesheer met de plaats van den moord verbond«i, eveneens. Wel kreeg men niet veel te hooren, maar op grond van al deze getuigenissen kwam vast te staan, dat d man, die de auto bestuurde blijkbaar secundaire, zoo niet tertiaire wegen liad genomen, wegen, die weinig werden begaan, en waarop hij dus geringe kans had de politie te ontmoeten. I-Iet ver band tusschen den diefstal en den moord bleef niet meer dan een waarschijnlijkheid maar een waarschijnlijkheid die groeide. En toen men de auto nog eens met alle nauwkeurigheid inspecteerde, vond men daarin een leege huls, waarop, gelijk het chemisch onderzoek leerde, bloeddruppels, hoe gering ook, merkbaar waren. Men ver geleek deze bloeddruppels met die, welke men op de graszoden aan den weg op dc plaats van den moord had gevonden, en zoo kon het verband tusschen de beide misdaden met zekerheid worden vastgesteld Veel verder was men intusschen niet, en de groote conferentie, die onder leiding van den toenmaligen Assistant Commis sioner Norman Kendall, den leider van den dienst van het C.I.D. werd gehouden, kwam tot deze erkentenis. Men ging met het mis dadigersalbum de omgeving rond en tracht te de weinige personen, die een glimp van de dieven haddm opgevangen, t# doen uit vinder., w'o hei geweest konden zijn. Maar men vond niets, zoodat nog immer de mo gelijkheid bleef, dat niet een der beroeps misdadigers dezen moord zou hebben ver richt. Totdat ook hier het toeval te hulp zou komen. Een der leidende detectives had een misdadiger, een zekeren Browne van den moord verdacht, niet alleen wegens zijn ver'eden op diefstal van auto's, maar geheel zijn optreden "maakte het niet on waarschijnlijk, dat hij, benauwd geworden, den agent had doodgeschoten. Deze Browne nu intusschen bleek niet te vinden, totdat het toeval te hulp kwam. Als chauffeur van een vrachtauto, die de stad Sheffield met ongewone snelheid door ging, werd Browne gesignaleerd. ITij had op het teeken van den agent niet gestopi: liet opgenomen nummer bleek een valsch le zijn. Toen Scotland .Yard, die al deze kleine aangelegenheden in deze moeilijke dagen met bijzondere zorg onder het ver grootglas nam, zich met de politie van Sheffield in verbinding stelde, werden van een schriftelijke getuige, die zich niet wenschte te noemen, gegevens ontvangen, welke in de richting van Browne leidden. Deze had te Sheffield een auto verkocht, welke hij elders had gestolen, en was eigenaar van een garage in B'attcrsea. Nau welijks in Scot/and Yard teruggekeerd, ont ving dezelfde inspecteur nieuwe gegevens, Deze legden verband tusschen diefstallen, korten tijcl tevoren in verschillende stations begaan en den moord op den agent. Door de politie te Sheffield kwam Scotland Yard nu metv den schrijver van deze brieven in aanraking en het bleek dezelfde te zijn, die het adres van Brownie had verschaft. Met Browne had hij in de gevangenis te Dartmoor gezeten, maar hij had geen ge hoor willen schenken aan de voorstel'en die deze he.n deed, nadat zij beiden waren vrijgelaten. ITij wilde zich nu eenerzijds van de compromitteerende vriendschap van een dergelijk individu vrijmaken, cn was anderzijds begrijpelijkerwijze happig op de uitgeloofde premie van 2000 Pd. St. Nu kreeg 't betreffend onderdeel van den dienst van Scotland Yard order om de ga rage te Battersea binnen te dringen en Browne te arresteeren in verband met den diefstal eener auto te Sheffield. Zij werden gewaarschuwd, dat Browne een gevaar! ij k individu was en vonden gelegenheid zich tijdens zijn afwezigheid in zijn garage toe gang te verschaffen. Denzelfden dag binnen rijdende, zonder iets te vermoeden, had men hem gegrepen en ontwapend, voor dat hij iets tot zijn verdediging had kunnen doen. Wat een ge'uk bleek, want in zijn zak wex'd een zwaar geladien revolver aangetroffen. Toen nu Browne op Scotland Yard was aangekomen trok men het net dichter om hem toe. De diefstal van de auto te Shef field bleek vrij gemakkelijk te bewijzen, maar moeilijker was het de ten laste leg ging van den moord te bewijzen. Met behulp van zijn vrouw, gaf Browne een alibi op, dat waar kon zijn, dat evenzeer onwaar kon zijn. Hij deelde iets mede van zijn revolver, waarvan hetzelfde kon wor den gezegd, en hij had zelfs een verhaaltje over geheel een verzameling medische in strumenten, die in zijn woning in beslag werd genomen. Maar de dokter, wiens auto in denzelfden nacht van den moord werd gestolen, herkende deze instrumenten als de zijne. Toen ging men weer naar den brief schrijver, en deze bleek wel degelijk op de voorstellen van Browne te zijn ingegaan en met hem en een zekere Pat enkele mis drijven te hebben uitgevoerd. Bij den moord waè hij echter niet aan wezig geweest, maar hij gaf te kennen, dat deze door Browne in gezelschap van een zekere Kennedy was gedaan. Deze Kennedy nu werd niet zonder moeite gevonden. In het nauw gebracht tijdens het verhoor, erkende hij zijn aanwezigheid ter plaatse in den nacht yan den moord, maar beschul digde Browne, dat deze, en deze alleen, het schot had gelost Hij had slechts de revol ver, die Browne bij zich had, opnieuw ge laden, toen zij, na den moord te hebbeii verricht, waren verder getrokken. Het ba- hoeft geen betoog, dat deze beschuldiging van mede-beklaagden weinig juridische kracht had. Sterker sprak de huls, in de auto varï den geneesheer gevonden; sterker spraken de medische instrumenten, in het huis van Browne aanwezig. Maar het waren ten slotte de zwarte kenteekenen op het gelaat van den vermoorden Constable, zorgvuldig gefotografeerd, vergroot, die het sluitend bewijs brachten. Deze toonden voor de te hulp geroepen deskundigen aan, dat zeker heid aanwezig was, dat het schot was ge lost njet een revolver, ge'.ijk er een Lij Browne was gevonden. Zoo minitieus bleek het onderzoek ver richt, zoo eenstemmig waren de te hulp geroepen deskundigen, dat de verdediging het niet. aandurfde om een tegen-expertise te vragen. Op grond van deze, ongetwijfeld niet sterke bewijzen, werden zoowel Browne als Kennedy veroordeeld; zij werden gehangen 'omdat, gelijk de Lord Chief Justice van het Hof van Beroep verklaarde. hun schuld voor ieder duidelijk moest zijn. De moord op den constable was opgelost en gewroken maar aan de schatkist van Scotland Yard had het onderzoek niet minder dan 2 mi'~ lioen pd. st. gekost! '(Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9