DUITSCHLAND HEEFT VOORTAAN TWEEERLEI BURGERRECHT MAANDAG 16 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG 2 De Hakenkruisvlag vervangt geheel het oude zwart-wit-rood Joodsche vrijheid verder ingeperkt Gemengde huwelijken thans verboden De vrü plotseling aangekondigde zitting van den Rijksdag in Neuren berg heeft Zondagavond plaats gehad. Onder luide toejuichingen werden een drietal wetten aanvaard, die op het volgende neerkomen: De eerste wet schaft de zwart-wit-roode vlag af; de Rijks- en handels- vlag is voortaan de roode vlag met het hakenkruis. De tweede wet onderscheidt tusschen Staatsonderdanen, dat zijn allen, die tot het gebied van het Duitsche Rijk behooren, en Rijksburgers, die door hun gedrag bewijzen, dat zij het Duitsche volk en rijk trouw willen dienen. Alleen de Rijksburgers hebben volledige politieke rechten. De derde wet verbiedt huwelijken tusschen Joden en Duitschers .of aanverwant bloed. Ook dergelijke in het buitenland gesloten huwelijken zijn in Duitschland nietig. Joden mogen geen niet-Joodsche vrouwen jonger dan 45 jaar in huis- houdelijken dienst hebben. Joden mogen voortaan alleen met eigen kleuren vlaggen, niet met «de Duitsche Rijksvlag. Do zoo juist te Neurenberg gehouden zit ting van den Duitschen Rijksdag, temidden van een Partijdag der Vrijheid, welke het herstel der Duitsche weermacht een feeste lijk relief moest geven, heeft van verschil lende zijden onrustige verwachtingen go- wekt. Men was erop voorbereid, opnieuw voor verrassende wendingen der Duitsche politiek te worden geplaatst, wellicht even ingrijpend als in October '33, toen Hitier den Volkenbond den rug toekeerde, of als in Maart j.l., toen hij zonder verdere palavers het Derde Rijk zijn oude weerbaarheid te ruggaf. «k Wat echter in Hitiers rede ditmaal mar kant was, was zijn in vele opzichten wei- overwogen gematigdheid, althans t. o. v. de buitenlandsche politiek. Het doel van ons Xveik, zao zeide hij, is niet, de resultaten ervan in een lichtvaardig en daardoor waan zinnig avontuur weer ongedaan te maken ,Wij bepalen daarom ook geen standpunt ten aanzien van gebeurtenissen, die niet Duitsch- land betreffen, en wenschen niet, bil derge lijke gebeurtenissen betrokken te worden. De zin dezer woorden is vry duidelijk. Het is als een weerslag op de woorden, door den nieuwen Italiaanschen ambassadeur te Berlijn onlangs gesproken, die een verkapte nitnoodiging bevatten, met den Duce in ze kere avonturen één lijn te trekken. De Führer wil zich blijkbaar daarvan onthou den en over zijn motieven behoeft niemand O. i. in het onzekere te verkeeren. Hitier zal er zeker niet mede gebaat zijn den na- burigen fascistischen staat in zijn huidige positie te versterken. Zoowel ten opzichte |van Oostenrijk als vand Duitsch-sprekende groepen in Tirol zou zulk een manoeuvre niets minder dan ongewenscht zijn, terwijl het Duitschland zeer zeker ongelegen zou komen thans op gespannen voet met Enge land te geraken, nu de tijd lijkt te rijpen Voor een opnieuw aansnijden van het nete lige vraagstuk der yoormalige Duitsche koloniën. Waar het wel om directe Duitsche be langen gaat, wjj doelen op do kwestie van het Memelstatuut en de daar op handen zijnde verkiezingen daar heeft Hitier jiiet, geaarzeld zeer duidelijk zich te uiten, De Duitsche Regeering, zoo zeide hij, ziet cle ontwikkeling welke dit vraagstuk ver krijgt, met aandacht en met bitterheid. Het zou een lovenswaardige zaak zijn, deze practisch actief te laten worden, voordat zij wederom vormen zou kunnen aannemen, die eens betreurd zouden kun nen worden. Over Litauen heen zjjn deze woorden Ongetwijfeld tot de signataire mogendheden, Engeland, Frankrijk en Italië gericht. De ongeïnteresseerdheid van Duitschland in het 'Abessynische geschil gaat niet zoover, dat het deze mogendheden van haar plicht zou ontheffen, het recht in het Memelgebied in stand te houden. Het is een rustige waarschuwing, die hier klinkt. Zij komt ongetwijfeld, nu de f~ September, de datum der verkiezingen in Memel nadert, op een well zeer psycholo gisch moment. De zitting van den Rijksdag had plaats in het Kulturvereinshaus, dat met haken- kruisvlaggen, samengehouden door vergul de adelaars, overvloedig dennengroen en zeer veel bloemen zoo goed mogelijk voor dit speciale doel gereed gemaakt was. De voorzilterszetel, die door G o e r i n g werd ingenomen, was de oude burgemeesters zetel uit het Neurenbergsche raadhuis, llitler en Hess zetelden aanvankelijk in de eer ste stoelenrij, gereserveerd voor de Rijksmi nisters; de civiele kleeoing van Von Neu- rath, Schwering Krosigk, Seldte en eenige anderen frappeerde tusschen het zwart, bruin en grijs van de uniformen der overige Rijksdagleden. Precies om negen uur opende G o e r i n g de zitting met een korte rede, waarin hij het historisch karakter van deze bijeenkomst accentueerde. Rijksminister F rick, die daarop het woord verkreeg, deed het voorstel, het re glement van orde, dateerend van 1922, af te schaffen, daar dit geheel verouderd was, en ook bij de Rijksdagzittingen 't Leidersprin cipe in te voeren, welk voorstel onmiddellijk werd aanvaard. Vervolgens beklom H i 11 e r de spreek- tribune voor de voorzitterstafel. Een donde rend applaus ging op. Toen dit was wegge- gtorven begon hij zijn rede met te consta- teeren, dat het Duitsche volk den weg naar discipline en eenheid hervonden heeft. ,Ons volk", zoo vervolgde spr., is weer gezond en sterk en deze sterkte vindt haar uitdrukking in den dag van morgen, die de dag der Duitsche weermacht zal zijn. (Spr. doelde op het „Appèl der Weermacht", dat inmiddels heeft plaats gehad. Red.) Door de weermacht willen wij het volk gezond houden. Ons doel is slechts de vrijheid van ons volk te bewaren, niet om eenig Europeesch volk daarvan te berooven. Wij kiezen geen partij in eenig bui- tenlandsch conflict en wij willen daarin ook niet betrokken worden. Wij zullen daarom onze honding ten opzichte van bestaande conflicten niet bepalen, en wenschen ook niet, dit te doen. Een langdurig, steeds weer aanzwellend applaus onderstreepte deze woorden. Toen hij weer verstaanbaar was vervolgde de spreker: Met des te grooter ongerustheid volgt echter het Duitsche volk juist daarom de gebeurtenissen in Litauen. Litauen heeft midden in vredestijd ons het Memelgebied ontroofd; de Volken bond heeft deze roof gelegaliseerd en slechts gekoppeld aan de handhaving van een aan de Memel-Duitsohers bij verdrag toegekende autonomie. Sedert jaren wordt thans het Duitsche ele ment in dit gebied, in strijd met de wet en het verdrag mishandeld en vervolgd. Een grooote natie moet voortdurend toezien, hoe tegen recht en verdrags bepalingen in onderdanen van haar bloed, erger worden behandeld dan in normale staten misdadigers. Hun eenige misdaad is, dat zij Duitschers zijn, en dat blijven willen. De Duitsche Rijksregeering ziet deze ontwikkeling met aandacht en met bit terheid aan. Het zou een lovenswaar dige zaak zijn, deze practisch actief te laten worden, voordat zij wederom vormen zou kunnen aannemen, die eens betreurd zouden worden. De voorbereidingen dei- verkiezingen is een hoon. Duitschland 'stelt geen onzmnige eischen, wanneer het verlangt, dat Lithauen met deugdelijke middelen er aan gehouden wordt, het onderteekendo verdrag na te ko men. Tenslotte heeft een natie van 65 mil- lioen zielen het recht, te eischen, dat zij ten minste niet minder gerespecteerd wordt dan een volk van 2 millioen Hitier roerde vervolgens de kwestie aan van het bolsjewistische gevaar waarbij hij tevens zinspeelde op de besluiten der Kom intern, die de officieele Russische politiek zich niet met de hinnenlandsche aangele genheden van andere staten te bemoeien, wel in een vreemd daglicht stellen. Met betrekking tot het vlag-incident van de .Bremen" en de grove opmerkingen van den rechter Brodsky zeide spr., dat hij de Amerikaansche Rcgeering daarvoor niet wilde verantwoordelijk stollen. Ook in Duitschland tre.len de Joden' provoceerend op. Een wettelijke regeling van hun positie is noo.lig. Mocht de hetze aanhouden, dan zullen onze maatregelen krachtiger worden. Hitier zeide aan het slot van zijn rede, dat Goering de nieuwe wetten, die de Regeering den Rijksdag wenscht voor te leggen, zou voorlezen. Goering vergaarde, dat do zwarf-wit- roode vlag niet tot symbool der reactie mocht worden, zoo-ils dro'gdc; daarom werd thans het symbool der Duitsche vrijheid, de Hakenkruisvlag de officieele vlag der Duit sche natie. Geen Jood zou deze vlag mogen uitsteken. Verder zou een einde worden gemaakt aan de doodende go'jjkheid van alle rassen: de Voorzienigheid heeft nu eenmaal ver schil geschapen. Gemengde huwelijken zul len niet meer mogelijk zijn. Tenslotte kondigde Goering de instel ling van het tweeërlei burgerrecht aan, waarna hij voorlezing van de wetten zelf deed, die donderend werden toegejuicht en eendrachtig aanvaard. Met juichende toeroepen en het zingen van het Horst Wessellied, in een paroxisme van geestdrift werd deze historische Rijksdag zitting besloten. HET ITALIAANSCH-ABESSIJNSCHE CONFLICT Engeland garandeert Egypte's verdediging Mussolini's onbuigzame houding Buitenlandsche pers over Lavals rede verdeeld „Geen compromis-oplossingen" In een zitting van den MinisteiTaad .heeft Mussolini Zaterdag uitvoerig rapport over den toestand uitgebracht. De redevoeringen van IToare en Laval hadden, aldus de Duce niet anders kunnen uitvallen, gezien de houding van Engeland en Frankrijk tegenover het Volkenhonds- pact. Ze kunnen door de verantwoordelijke kringen van Italië en door de groote mas sa van het Italiaansche volk derhalve met de grootste kalmte worden opgenomen. Dit is ook geschied. De Ministerraad neemt evenwel met ge noegdoening kennis van de hartelijke woorden welke minister-president Laval in zijn rede aan de Italiaansch-Fransche besprekingen van Januari jJ. en de daar door bezegelde vriendschap heeft gewijd. Deze vriendschap wide Italië ontwikke len en versterken, niet alleen rn het be lang van beide landen, doch ook in het belang van de Europeesche samenwerking, welke niet door een geschil van kolonialen aard of door het gebruik van sancties ver nietigd kan worden, gelijk zij in vroegere, nog veel ei'nstiger conflicten tusschen le den van den Volkenbond nooit in details zijn uitgewerkt De Ministerraad heeft verder vastgesteld dat rond het Italiaansche geval zich op het oogenblik alie krachten van het anti fascisme in het buitenland samentrekken. Hij voelde zich verplicht ten stellig ste te verklaren, dat het Italiaansch- Ahessijnsche vraagstuk, na de gewel dige inspanningen en offers, welke Ita lië op zich genomen heeft en na de on- werleegbare bewijsvoering van 't door Italië te Genève gedeponeerde memo randum, compromis-oplossingen niet toelaat. De voorbereidingen In Oost-Afrika worden met de grootste spoed voortge- De raad onderzocht de mogelijkheid een eventueel verlaten door Italië van den Volkenbond. Met het oog op "de klaarblijkelijke rust, welke in kringen van politieke vluch telingen in de Cyrenaica heerscht, is ter verdediging van dc Italiaansche kolonie I.ybië versterking onderweg. Aan de hand van statistisch materiaal heeft Mussolini gezien dat de gebieds- sterkte van de Italiaansche weermacht te land, te water en in de lucht zoo groot is. dat elke bedreiging, van welke zijde züj ook komen mocht, van repliek kan worden gediend. Woensdag opnieuw Ministerraad. „Geen gr<>ote verrassing". Volgens de „Press Association" heeft dit Italiaansche antwoord geen groote verras sing gewekt. Er is noch een verandering van politiek, noch van methode. De Engel sche bladen maken van den Italiaanschen ministerraad met groote koppen gewag. Er wordt .veel beteekenis aan gciiecht. De bescherming van Egypte Door Engeland gegarandeerd Naar officieel wordt medegedeeld heeft tusschen den Egyptischen minister-pre- sedent Tewfik Nassim Pasja en den opperbevelhebber der Engelsche vloot in de Middellandsche Zee, vice-admiraal Forbes, een bespreking plaatsgehad over maatregelen ter bescherming van Egyp te voor het geval van een oorlog tus- sohen Italië en Abessinië. Vice-admiraal Forbes verzekerde, dat de Engelsche regeering bereid was de verdediging van Egypti Hij stelde daarbij in het licht, dat alle maatregelen voor de bescherming van Egyp te ter zee en in de lucht, genomen zijn, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan alle onvoorziene gebeurtenissen. Op grond van deze maatregelen zal geen vijandelijk schip of vliegtuig Egypte kun nen bereiken. In Alexandrië zijn 2000 man Engelsche infanterie en tanktroepen aan land gezet. In den loop der eerstvolgende dagen wor den verdere troepentransporten verwacht. De handel onzeker... De exporteurs in Alexandrië hebben het verzoek ontvangen, verzekeringen tegen oorlogschade af te sluiten voor overzeesche transporten. De Egyptische vertegenwoordigers van groote verzekeringsmaatschappijen hebben van hun firma's instructie gekregen voor wapentransporten naar Oost-Afrika een dubbele premie te heffen. Dit alles heeft een scherpe reactie op de beurs tengevolge gehad. Mag het Suez-kanaal worden gesloten? De Suez-KanaaJ-Maatschapppij, die haai hoofdkwartier in Parijs heeft, heeft juridi sche deskundigen geraadpleegd over de vraag of Egypte, Groct-Brittanië of de Vol kenbond het kanaal op wettige gronden zullen kunnen sluiten. De geheimzinnige man, mr JRickett, de bemiddelaar vani de Abessirnische concessie, na zijn aankomst op het vlieg veld Croydon. I Anti-Engelsche propaganda in Egypte Het Britsche Ministerie, van Buitenland sche Zaken heeft bij de Italiaansche am bassadeur te Londen geprotesteerd tegen anti-Engelschc radio-uitzendingen door den zender van Bari. Zoo werd bijvoorbeeld, in het Arabisch, uitgezonden: ,JDe geheele wereld weet. Jat de Islam onder Britsche heerschappij in Egypte en Palestina, om slechts twee voor beelden te noemen, te lijden heeft". Abessijnsch antwoord op Italiaansch memorandum Thans is het Abessynische antwoord op het Italiaansche memorandum gepubliceerd Het beperkt zich tot een voorloopig stand punt. Uitvoerige weerlegging door dc Re geering te Addis Abeba zal later volgen. Het antwooïxl spreekt o.a. over Italiaan sche pogingen om in Abessynië afbrekend werk te doen en onrust te zaaien. In .overeenstemming met zijn innig gods dienstige geestesgesteldheid en zijn Christe lijke cultuur wenscht Abessynië niets liever, dan dat de huidige poging, zijn onafhanke lijkheid te bestoken, zoo spoedig mogelijk mag worden vergeten. De Italiaansche consul naar Europa De Italiaansche Consul te Addis Abeba, die zich zelf kortgeleden bij het schoon maken van een wapen een ernstige schot wond heeft toegebracht, is thans naar Europa vertrokken. Ook een aantal Duit sche vrouwen en kinderen heeft Addis Abe ba verlaten. De toestand van den kortgeleden ziek geworden Zwcedschen generaal Virgin, die een der raadslieden van den Keizer is, is in zooverre verergerd, dat zijn hart het kli maat van Addis Abeba niet meer verdragen kan, zoodat hij waarschijnlijk binnenkort naar Europa zal moeten terugkeeren. Het is nog niet bekend, wie zijn opvolger zal zijn. Rapport der commissie van vijf De „Commissie van Vijf", benoemd door den Volkenbondsraad om een schikking in het Italiaansch-Abessynisch geschil te be werken, zal wellicht heden nog haar rap port indienen. Het zou neerkomen op het verschaffen van „hulp" door Italië bij de economische en sociale ontwikkeling van Abessynië, benevens territoriale concessies aan eerstgenoemd land. De souvereine rechten van Abessynië en zijn politieke onafhankelijkheid zouden daardoor niet worden gemoeid. Men verheelt in Genève niet, dat ingeval Italië dit voorstel zou aannemen, de Negus misschien niet zonder meer daartoe zou besluiten. De weigering van een van beide partijen zou cle betreffende partij echter in deoogen van dé wereld in het ongelijk stellen en een nieuwe situatie scheppen. Na Lavals groote rede Hoe de Britsche pers erop reageert De rede van Laval heeft in de Engelsche bladen krachtigen weerklank gevonden, hoe wel men het over de eigenlijke beteekenis van de verklaringen van den Fransclien pre mier nog niet volkomen eens is. De mee ningen loopen uiteen tusschen groot enthou siasme. dat Frankrijk thans definitief aan den kant van Engeland en van den Volken bond staat, en de opvatting, dat Laval zich ook ditmaal niet heeft gebonden in een of andere richting en in geen geval aan een delnemen van Frankrijk aan sancties. „Daily Tel." gereserveerd Do „Daily Telegraph" schrijft; Van geen enkel Fransch staatsman kon een beslistere verklaring van trouw aan don Volkenbond worden verwacht. Solidariteit voor de toeJ komt veronderstelt, dat op zijn minst de tegenwoordige basis voor een consolidecring blijft bestaan. Als deze basis bestaat, d.w.z. wanneer de Volkenbond de tegenwoordige crisis met succes overwint, kunnen de toe komstige Fransche staatslieden erop vertrou wen, dat dc Britsche regeeringen, evenals vroeger, hun verplichtingen jegens den Vol kenbond zullen nakomen. De „Morning Post" gelooft, dat men 1n Londen nog draalt met de interpretatie van de redevoering van Laval. De toestand zal waarschijnlijk in den loop van het week end opgehelderd worden door de rapporten van Sir Samuel Hoare. „De onafhankelijkheid van Oostenrijk aldus het blad gaat den Volkenbond op zijn minst evenveel aan als de integriteit van Abessinië. Er kan voor Engeland geen subtipl onderscheid meer bestaan tusschen een Oost en een West Locarno. Wanneer Oostenrijk bedreigd mocht worden zouden wij dezelfde verplichting hebben". „Diplomatieke bluf" De „Daily Mail" geeft een afwijkende inter pretatie van de redevoering van Laval, die het blad een „diplomatieke bluf" noemt. La- val heelt zelfs de sancties definitief in de lucht laten vliegen. Hij weet, dat zijn inter pretatie Van de verklaring van Sir Samuel Hoare niet aanvaard wordt. De „Daily Express" verklaart, dat Italië niet bewogen is door clo rede van Laval en erop geantwoord heeft: „Wij rukken onder alle omstandigheden op", Laval beeft zich gebonden De „News Chronicle" schrijft: „Laval heeft zich definitief vaslgelegd en lean thans niet meer van deze verplichting terug, zonder zijn land met onuilwischbare schande tc be zoedelen." De „Daily Herald" schrijft: „Het is thans zeker, dat Mussolini wanneer hij op het Abes- sijnsche avontuur ingaat, stuiten zal op den collectieven tegenstand van de georganiseer de wereld. Lloyd George's meening LLlovd George heeft in een rede te Llandrindod Wells Laval verweten, dat hij zich onduidelijk en dubbelzinnig had uitgedrukt, zoodat zijn verklaring deels als ondersteuning van een sanctiepolitiek en deels als het pre- ciese tegendeel, nl. aJs de definitieve .vernietiging der sancties, is uitgelegd. Verder zei Lloyd George, dat de Volken bond op het oogenblik in het grootste ge vaar verkeert. Wanneer hij thans in gebreke blijft, dan kan hij misschien zijn bestaan nog als internationaal statistisch bureau verder slijten, doch als een verbond van na ties om op grondslag van recht en wet ge rechtigheid en vrede te scheppen is hij ter dood veroordeeld. Ten slotte sprak Lloyd George van de „ge vaarlijke poging" van Frankrijk om Enge land tot bijzondere beloften in de toekom stige hypothetische conflicten te verplichten. „Frankrijk is het laatste land, dat het recht heeft dit te eischen", zeide hij. „Zouden wij ons eenigermale verplichten deel te ne men aan een nieuwe bloedige onderneming, dat de Volkenbond onder dictaat van Frank rijk ons alleen een bevel tot mobilisatie zou doen toekomen? Neen! Engeland moet elk vraagstuk voor zich zelf behandelen. Abes synië mag misschien het filiaal van eenig ander land worden, doch zoolang er nog één Engelschman is, die een geweer kan dra gen. zal Engeland niet in dezen toestand komen. De „Jour" is vooral daarom tevreden over de verklaringen van Laval omdat hij het vermeden heeft een volkomen eenzijdige houding aan te nemen. De hoofdzaak is, dat men thans niet meer denkt aan militaire sancties, maar zich zal bepalen tot econo mische en financieelc maatregelen. In denzelfden geest schrijft de „Ere Nou velle": Laval aldus het blad van Herriot heeft er terecht op gewezen, dat Frankrijk trouw blijft, zoowel aan de Italiaansche als ook aan de Fransche vriendschap, vooral daar deze beide vriendschappen in het tee- ken van trouw aan den Volkenbond in over eenstemming gebracht kunnen en moeten worden. De „Oeuvre" toont zich zeer sceptisch. Er bestaat volgens dit blad, slechts weinig hoop, dat men een Italiaanschen veldtocht kan vermijden. Brodsky terecht gewezen! Staatssecretaris Huil heeft den New-Yorksohen rechter Brodsky een strenge berisping toegediend Dq staatssecretaris heeft scherpe woorden gebruikt om de vrijspraak van de vier mannen, die beschuldigd werden van de anti-nazi-rel aan boord van de Bremen", door rechter Brodsky te becritiseeren. IIull zei, dat afgezien van het feit, dat vrijheid van spreken en van uitdrukking geven aan iemands persoonlijke opvatting een fundamenteel recht in Amerika was, rechter Brodsky verkeerd deed de Nazi-vlag een piratenvlag te noemen. Van Stadsautoriteiten, zei Huil. wordt niet verondersteld, dat zij zich uit drukkingen veroorlooven, welke an dere naties zouden kunnen beleedigen. De verkiezingen in Memeiland De vertegenwoordiger der signatair-mo- gendheden der Memelconventie hebben zich tot de Litausche regeering gewend en erop aangedrongen, dat de vrijheid bij de op 29 dezer te houden verkiezingen voor den Memellandsclien Landdag wordt gewaar borgd. Door de arrestatie van een tachtigtal Ma cedonische communisten, die verbindingen met het buitenland hadden, varmoedelijk met Weenen en Parijs, is de politie erin geslaagd, een complot te onderdrukken, dat aanstuurde op een gewapende opstand, met het oog op het vestigen van een sovjet republiek. Korte berichten De Engelsche Minister van Buitenland sche Zaken Sir Samuel Hoare zal vermoe delijk opnieuw naar Genève gaan. Een Italiaansch vliegtuig uit Tripoli is op een Egyptisch Vliegveld geland. Daar de piloot geen vergunning had voor vlie gen over Egyyptisch gebied zijn alle inzit tenden in arrest gesteld. In Gibraltar heeft de politie twee Ita lianen gearresteerd, die zich aldaar zonder vergunning ophielden. De koning van Yemen heeft de Mo hammedanen verboden tegen Abessinië dienst te nemen op straf van inbeslagname van vermogen. m Te Tokio is een Abessijnsche missie aangekomen, ter voorbereiding van een Abessijnsch gezantschap aldaar. Do Spaansche Oceaan-vlieger Pombo wordt vermist. Vliegtuigen uit Vera Cruz zoeken naar hom. Nabij Panama is een Amerikaansch verkeersvliegtuig neergestort. De acht in zittenden kwamen daarbij om. In Allahabad is een bom geworpen in een politiebureau. Eén agent werd zwaar gewond, Gemengd Nieuws. GEHEIME RADIOZENDERS ONTDEKT Te Haarlem heeft de rijksradiocontróle- dienst met medewerking van de politie vijf geheime radiozenders opgespoord en in beslag genomen. Ook te Bloemendaal en te Amster dam is nog een geheime zender opgespoord. INBRAAK IN EEN ROOMSCHE KERK In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de R.K. Kerk te Uithoorn ingebroken. Door middel van een tuimelraam is men naar binnen gekomen. Een viertal offerbrokken werd met breekijzers van de muur gerukt en van den inhoud ontdaan. Met een in de muur gemetseld offerblok heeft men blijkbaar meer moeite gehad, aan gezien de muur geheel is uitgebikt. De in- breker(s) is (zijn) er niet in geslaagd dit soliede blok te openen. Vervolgens is nog ge tracht het tabelnakel te forceeren in welken arbeid men gestoord schijnt te zijn, zoodat de inhoud onaangeroerd is gebleven. Via een ladder, welke zich in een der kerklokalen bevond, is men vervolgens door het raam naar buiten gegaan. De inbraak werd omstreeks zeven uur Zondagmorgen door den koster ontdekt, die onmiddellijk den burgemeester waarschuwde. Deze stelde een uitgebreid onderzoek in. OPIUM-HANDELAAR GESNAPT Rechercheurs van den Vreemdelingen dienst hebben in den trein tusschen Eind hoven en Amsterdam een vreemdeling aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van verdoovende middelen, bestaande uit een vrij groote hoeveelheid ruwe opium. De man is te Amsterdam naar het hoofdbureau van politie gebracht en daar opgesloten. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. VERDACHTE AANGEHOUDEN Op verzoek van de politie te Den Haag heeft de centrale recherche van Amster dam een man aangehouden, die wegens diefstal werd gezocht. Haagsche rechercheurs hebben hem naar de hofstad overgebracht. KINDJE DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Toen bij Roosendaal (N.-Br.) 's mid- dags omstreeks 3 uur de Pullmantrein uit Parijs passeerde, werd een lV^-jarig kindje van den landbouwer de Rooy, dat spelende o)i de spoorbaan was gekomen, door den trein gegrepen. Het linkerhandje werd da kleine afgereden. Doordat dc kleine terzijde was geworpen, bekwam het kind verder geen letsel. Door een dokter, die spoedig ter plaatse was, werd de kleine per auto naar het ziekenhuis „Charitas" overgebracht, waar het slachtoffer ter verpleging is opge* nomen. JEUGDIGE DIEF GESNAPT. Te Hilversum is een 18-jarige Jongen, werkzaam in een garage, aangehouden. Hij wordt beschuldigd ten nadeele van zijn tegenwoordigen en zijn vroegeren patroon en voorts van andere personen een groot aantal auto-onderdeelen en verder tafel- kleeden enz. te hebben gestolen. Een ge« deelte van den buit is door hem verkocht, doch het meeste is te zijnen huize in beslag genomen. Hij heeft een bekentenis afgelegd en is opgesloten. VERDRONKEN Te IJ muiden is de stoomtrawler „Pet ten" binnen gekomen. De bemanning deelda mede, dat Vrijdagavond de schipper Phillp- pus Zwaan over boord geraakt is en ver dronken. Geen der opvarenden heeft van het ongeluk iets gezien. Schipper Zwaan was dertig jaar oud en laat een weduwe met één kind achter. Een droevig ongeluk is gebeurd in het 1 plaatsje Gent in de Over-Betuwe. Het 8- e jarig zoontje van den heer Hoogveld speelde c daar op den omloop van een molen, toen de t wieken in beweging werden gebracht. Het c jongetje werd door een der wieken getroffen i en overleed vrijwel onmiddellijk. EEN HONDERDJARIGE Vrijdag 11 October a.s. hoopt de wed. Vijf hoekQuaak, die inwonede is bij haar schoonzoon W. Boluyt en haar dochter, aan den Steenbergschen weg te Dinteloord, haar lOOsten verjaardag te vieren. INBREKER GESNAPT j Eenige weken geleden werd ingebroken in t een kerk te Renkum. De commissaris van i politie verschafte via het politieblad een signalement van den dader en verzocht diens opsporing. Thans is de man door de Bussumsche po litie gearresteerd. Op den Huizerweg te Bus- sur.i passeerde een auto, waarvan de be- stuurder aan het signalement beantwoordde. J Een rechercheur, die de auto zag passeeren, liet haar stoppen en arresteerde den be- I stuurder, die inderdaad de dader van de 1 kerkinbraak bleek te zijn. Het is zekere J. R., zonder vaste woonplaats, die in een auto het land doortrekt en op kermissen en in de 1 open lucht acrobatische toeren ten beste geeft. Hij is op transport gesteld naar Ren kum. I HET GOOI HEEFT WEER HEIDESCHAFEN Het Gooische heidelandschap miste sinds - 20 jaar een zijner karakteristieke verschij ningen: het schaap. De Vereeniging van Vrienden van het Gooireservaat wilde het schaap weer in eere herstellen, wat thans geschied is op de heide tusschen Hilversum en Loosdrecht. De die ren (80 stuks) werden vanuit den veewagen in de heide losgelaten en onder geleide van een schaapherder en zijn hond, alsmede van het publiek, werd de eerste tocht onderno men. BRANDEN Door onbekende oorzaak is afgebrand de boerderij van Van der Looy te Oirschot, gelegen dicht langs den Tilburgschen weg onder Spoordonk. De bewoners moesten ln nachtgewaad vluchten. De geheele inboedel, landbouwgereedschappen en de oogst gingen verloren. Alles was slechts laag verzekerd. De brandweer, die spoedig ter plaatse was. kon .wegens watergebrek, weinig uitrichten. Te Amsterdam is de brandweer eenige uren bezig geweest met het blusschen van een brand, welke was uitgebroken in opslagplaats van hooi en stroo bij een boerderij aan den Kanaalweg. Het vuur, dat met twee stralen, waarvan een op de babyspuit, werd bestreden, verspreidde een verstikkende rook. Groote hoeveelheden stroo moesten worden omgehaald voor de brand weer dezen hardnekkigen brand onder de knie had. Ook een boerenwagen is gedeelte lijk door het vuur vernield. Verzekering .dekt de schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2