Zevende Christeiijk-Sociale cursus VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 De besprekingen over het ,tBankgeheim De beteekenis der psycho-techniek Gister vermeldden wij reed's, dat de heer A. A. van Sandict spraik over opheffing van het Bankgeheim. De heer Vain Sandivk, die secretaris is van di* Directie van de Rotterdamsche Bank- vereeniging, bleek een uiterét deskunüi inleider. Bij de discussie, waaraan deelgenomen werd door de heeren J. Nauta (Amsterd.au), L. Vermeulen (Den Haag), J. Waeivniia (Leeuwarden), P. Pos tenia (Amsterdam), I Prikkel (Breukelen), J. Spek (Amsterdam), P. Kapinga (Rotterdam), D. W. Ormel (Am sterdam), S. P. C. van Erk (Amsterdam) en J. Goote (Den Haag), word weliswaar van velschillende zijden op opheffing van liet bankgeheim aangedrongen, maar in zijn re pliek wist de referent zijn standpunt vdl- ledig te handhaven. Spr. veiMaarde, dot de banken zeker niet bereid zijn, om, indien zij or wetenschap van hebben, mee te werken aan belastingontduiking. De echte knoeiers behandelen hun zaken dan ook wel op an dere wijze. De banken hebben geen weten schap ,van wat er in de safe ligt. De inhoud daarvan is louter voor verantwoordelijkheid der huurders. Spr. kon tot zijn spijt niet de overtuiging hebben, dat opheffing van het bankgeheim een deugdelijk middel is tegen belasting ontduiking. De heer Smeenk, die de leiding van den cursus weer had overgenomen, wei in zijn dankwoord op, dat ons land met Engeland in de unieke positie verkeert, dat er een wezenlijke controle op de belasting aangiften is, iets dat m. n. in de Romean- sche landen ontbreekt, In sommige landen is er met de belastingautoriteiten wel te „praten" over de belasting, als men zioh er vestigen wil. De overheid behoort af te me ten, of een practische maatregel, die zij neemt, schade of voordeel brengt. Dat geldt in dit geval. Naar spr.'s oordeel zou het in komen van den fiscus vermeerderen. De eohte knoeiers kreeg men toch niet te pakken. Een voorstelling alsof de regeering veel moer zou kunnen doen als het bankgel werd opgeheven, is een demagogisch, optre den, dat allen grond mist. Des middags maakten de cursisten een excursie naar het werkkamp der Centrale voor Werkloozenzorg „Het Wijde Veld''. 's Avonds sprak de heer C.vanNes over Vroeger, aldus spr., verstond men onder psycho-techniek „de toepassing der psycho logie ap de problemen der techniek", 't Was de wetenschap die onderzocht welke psy chische kwaliteiten er noodig zijn voor de uitoefening van één of ander beroep of vak, terwijl tevens werd onderzocht of eeji be paald persoon over de noodige geschikthe den en begaafdheden beschikte om een of andere functie te vervullen, vaik te beoefenen of ambt te bekleedien. Later rekende men tot de psycho-techniek ook 't onderzoek naar die werkzaamheid en doelmatigheid van realame, signalen mafst worden nagegaan of bepaalde an een bedrijf te verrichten handelingen voldeden aan psychologisch te stellen eischen. Zoo kreeg de psydho-teahmiek een advise erende taak bij 't construeeren en opstellen van maohines. Tegewwoqrdig ziet men ook meer en meer in, hoe, om een bepaalden arbeid te verrich ten, men niet slechts noodig heeft zekere intelligentie, eenig geheugen, een bepaalde mate van handigheid, handvastihedd, aaav daohtsconcentraue, regel maai of reactie snelheid, alles experimenteel fa onder zoeken maar dat men ook noodig heeft ethische kwaliteiten, dat 't karakter, 't ge voelsleven, de wil een zeer belangrijke rol spelen. De psydho-teohnicus moet dan ook oordeelen of de noodige emotioneele en mo- reele kwaliteiten aanwezig zijn en of 't ka rakter en het typjg geschikt is voor een be paald beroep. De vele vragen, zeide spr., die bij het on derwerp ter sprake komen, groepeer en zich in hoofdzaak om drie hoofdvragen. 1. Hoe kan de psycho-tecniek advisee rend behulpzaam zijn baj het inrichten: van een bedrijf, zóó dat de arbeid op da gemakkeiijkste, eenvoudigste, prettig ste en productiefste manier kan worn den verricht? Daarbij kan ook reke ning gehouden worden met eventueelo onvolwaardigheid van arbeodskraohten (hetzij lichamelijk, hetzij geestelijk). Niet slechts uit psychologisch en so- ciaal oogpunt, maar ook uit econo misch gezichtspunt is deze vraag van; groote beteekenis. 2. Hoe kan de psycho-techniek mede helpen dat dc tegenwoordige jongere en oudere arbeidskrachten die plaats vinden in de samenleving, waar zij zich 't meest nuttig kunnen maken, waar de gaven het best tot ontwikke ling kunnen komen? Deze vraag brengt ons op bet terrein van de beroepskeuze, 't Is niet slechts uit sociaal en economisch oogpunt, maar ook uit psy chologisch en moreel oogpunt van groot be lang. dat iemand een beroep kiest en vindt, waar hij de noodige geschiktheid voor heeft. Anders neemt hij de plaats in die een ander behoorde tc bezetten. Men belemimert de eco nomische ontwikiWaling. Men derft zelf zeer veel van de zoo noodige arbeidsvreugde. Het zich bewust of onbewust minder geschikt weten voor 't werk dat men doet, drukt i maakt moedeloos of lastig, geeft een voort durende onzekerheid over eigen roeping, venstaak en een gebrek aan vertrouwen, ook aan zelfvertrouwen. Niet zeilden dat een chronisch gevoel van m in der waardi gl jalouzie of egoïsme en 't verlengen zich te doen gelden en zich te handhaven daar waar men moeilijk gehandhaafd kan blij brengen tot cïaden, die in strijd zijn met 't gebod van naastenliefde. Daartegenover geeft het levensvreugde en arbaidislust, wanneer men werk heeft, waar tegen men is opgewassen, maar dat ons toch dwingt al onze gaven waarover wij mogen beschikken te gebruiken, te oefenen. De psyoho-teohniek kan in zeer vele geval len uitmaken of iemand de noodige ge schiktheden vC/Or een bepaalden werkkring bezit. Velerlei teleurstelling, verlies van tijd en geld kan daardoor worden voorkomen ais aanstonds het juiste beroep wordt gekozen. Van belang is het daarbij te weten, hoe bij goed onderzoek 't vrijwel uitgesloten is, dat iemand, die toch geschikt is, wordt afge keurd. Gemakkelijker kan 't gebeuren, dat iemand die goedgekeurd is, om allerlei an- dare oorzaken toch minder geschikt blijkt. Door luiheid of onwil of oneerlijkheid bij voorbeeld. Wil een of andere firma zoo goed mogelijk personeel hebben en vraagt deze firma een psychotechnisch laboratorium de sollicitan ten te keuren, dain moet natuurlijk met vrij wel 100 zekerheid kunnen worden gezegd of de sollicitante) voor het werk deugt, ja dam neen. Hier kamen wij aan de derde en laatste vraag. 3. Op w-elke wijze kan de psycho techniek in de bedrijven medehelpen opdat zoo bekwaam mogelijke krach ten den arbeid verrichten? Dit brengt ons op het terrein van de perso- neelsselectie, die niet alleen tot voordeel is vam den ondernemer, maar direct èn indirect ook voor den werknemer. Direct, omdat het voor eiken werknemer van belang is, dat die beste kraohten komen op die voor hen meest geschikte plaatsen, zoo komt men ook zalf op de plaats waar men het meest zijn gaven kan gebruiken en ontplooien, al is die plaats misschien wel eens iets lager dam men in ijdiele eerzucht had gedroomd, of al is die plaats soms wat hooger en verant woorde Lijker als men in te groote bescheiden heid had meenen te mogen bezetten. Indi rect, omdat immers de bloei van het econo misch leven en dus ook de arbeidsmogelijk heden zoo sterk afhangen of alle kraohten in een bedrijf op de productiefste wijze wor den benut Op het referaat van den heer Vaai Nes volgde een zeer breede discussie, waaraan deelgenomen werd döor de heeren D. de Rddcïar (Amsterdam), P. Kapinga (Rotter dam), A. C. Vreugdenlhil (Amsterdam), W. Hoirtzama (Amsterd.), R. Hagoort (Utrecht), J. Nauta (Amsterdam), S. P. C. vam Erk (Amsterdam), F. P. Fuyksohot (Amsterdam), Dr J. G. Geelkerken (Amsterdam), J. Quispel (Rotterdam), Johs Visser (Haarlem), Ds H. A. Wiersinga (Leiden), J. Spek (Amsterdam) P. Postema (Amsterdam), D. W. Ormel (Am sterdam), A. van Driel (Haarlem), A. Wier singa (Arnhem) en G. Post (Zwolle). Bij deze discussie had referent gelegenheid om uiteen te zetten, Jat juist in dezen tijd de psyoho-techniek bijzondere beteekenis kon bobben, omdat zij de juiste man op de juiste pleats brengt, daardoor medewerkt tot kwaliteitsproductie en aan een economi sche voortbrenging, waardoor ze meer mo gelijkheid biodt tot concurrentie en tot uit breiding van den uitvoer. Tussohen de psycho-techniek van Christe lijk of niet-Christelijk standpunt beoefend bestaat groot onderscheid. Dankbaar mogen we zijn, dat het Christelijk volksdeel in het psyaho-technisch instituut der Vrije Univer siteit een der grootste zoo niet het grootste instituut vam diien aard in ons land bezit, welks adviezen juist daarom gezocht den, omdat het juist om zijn principieefle standpunt bijzondere aandacht schenkt aan de moroelo eigenschappen van de camd/i- daiten. De heer Smeenk spraik een bijzonder woord van dank tot den heer Van Nes voor de voortreffelijke wijze, waarop hij dit onder werp behanleldie en bad hom Gods zegen toe voor zijn aanstaanden arbeid in dten mis sion® ren dienst in Ned. Indlië. Ds F. A. d e n B o e f t van Rotterdam, ein digde. dezen viordien cursusdag met een bid- De beroepsopruierij Waarom wordt ze geduld? In ons artikel waar boven had dienen te staan „Lothario moet hangen" kwamen op tegen de methode van De Tij d de schuld van alles en nog wat op Dr Colijn te schuiven. Deze „sterke doch goedmoedige Colijn gaat maar door de beroepsopruiers 5000.per jaar uit te betalen". Wat antwoordt het blad daar nu op? Gaat het in op onze desiderata? Geenszins! Het schrijft slechts: Men had anders mogen verwachten van een Regeering, wier formateur als de sterke man werd ingehaald, nadat hij de Zeven Provinciën desnoods wilde la ten torpedeeren. Ware de in 1933 voorgestelde voorbe reiding tot grondwetsherziening niet door dr. Colijn onmogelijk gemaakt, we zouden niet nog met de schande zitten, dat het propagandaland van de wereld revolutie, hetwelk geen gezant bij ons hof onderhoudt, wel afgezanten als be roepsopruiers erop nahoudt in de Twee do Kamer, die voor hun officieele op- ruierij nog altijd worden geduld en be taald door de sterk geheeten Regeering Wij merken hierbij slechts op, dat de T ij d nii spreekt van de regeering-Colijn, terwijl wij juist captie maakten op de lief hebberij om Dr. C o 1 ij n voor alles aan sprakelijk te stellen. Wij wijzen er voorts op, dat in dit korte citaat wederom vrij hatelijk en bij herha ling wordt gesproken over „de sterke man"; een kwalificatie; waarvoor Dr. Colijn noch wij ook maar de minste verantwoordelijk heid dragen. En wij voegen er in de derde plaats aan toe, dat het blad er zich al te gemakkclij afmaakt, wanneer het als argument slechts wijst op een voorgenomen voorbereiding tot wijziging van de Grondwet. Zóó eenvoudig staan de zaken niet 't Is vrij duidelijk, dat het meer om „Lo thario", dan om de opruiers ging. Minister Deckers reikt prijzen uit besta/inde uit zil veren lauwer kransen aan de eigenaars van de beesten, die op de fokveetentoonstel- ling te Utrecht bekroond werden NEDERLANDSCHE BOND VAN CHR. SCHILDERSPATROONS Saneering van het bedrijf vordert De Ned. Bond van Chr. Sehilderspatoons hield te Utrecht onder leiding van den heer C. Plomp zijn 16e jaarvergadering. Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze wa~ geopend, herinnerde de voorzitter er in zijl openingswoord aan, dat de saneering van he schildersbedrijf goede vorderingen maakt ei dat ook de instelling van den Bedrijfsraad e toe medewerkt, dat men de grootste moeilijk heden nu te boven komt. Spr. constateerde, dat dit lichaam echter pas ten volle effect zal hebben als de Regeering daaraan ook ordenende bevoegdheid verleent. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental zich in het afgeloopen jaar sterk heeft uit gebreid. Bij de bespreking van dit verslag werd uit ae vergadering de vraag gesteld, waarom de Bond van Ned. Schilderspatroons geen mede werking bij het oprichten van den Bedrijfs raad had verleend. In dit verband werd weder de vraag gesteld, of de Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons dan vóór overheidsbemoei ing in het bedrijfsleven is, zooals van neutrale zijde wordt beweerd. De voorzitter zeide, dat de Chr. Bond slechts Regeeringssanctie heeft gevraagd orr de maatregelen, door het bedrijf zelf geno men, te kunnen bekrachtigen. Ook de Bedrijfsraad is geen overheidsbemoeiing, naar een lichaam, dat de overheid van advies vil dienen inzake maatregelen uit het bedrijf zelf opgekomen. De financieele toestand van den Bond bleek uit het betreffende verslag zeer gunstig te zijn. Bij de bespreking werd de contributie regeling aan ernstige critiek onderworpen; ook de contributieregeling met de geweste lijke afdeelingen vond veel bestrijding. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen zoo moge lijk een betere regeling te treffen. Op voorstel van de afd. Leiden werd be sloten de jaarverslagen in het vervolg vroeger bekend te maken, opdat de afdeelingen met eer kennis van zaken kunnen oordeelen. Het rapport inzake het onderzoek der boe ken was zeer gunstig, waarom de voorzitter verzocht den heer Kaajan den dank der vergadering over te brengen voor het gehou den beheer. Op het beleid van het hoofdbestuur werd nog al wat critiek geoefend. Allereerst wenschte de Groningsche afdeeling, dat met haar positie en wenschen meer rekening zou worden gehouden. Deze afdeeling meent recht te hebben op twee bestuurszetels. Ook op de propaganda-regeling werd cri tiek uitgeoefend. Anderzijds werd gevraagd wat het bestuur denkt te doen ten opzichte van die Chr. patroons die niet alleen in een neutrale orga nisatie zyn, maar ook de Chr. organisatie beslist tegenstaan. Gevraagd werd de mede werking van predikanten en kerkeraden te verzoeken, om zulks tegen te gaan. Aangedrongen werd om de inwendige orga nisatie te herzien, opdat zij aan de gewijzigde omstandigheden beter kan beantwoorden. Het bestuur zegde toe, verschillende zaken nader te zullen onderzoeken en regelen. Lr moet niet met lagere contributie of met dwang worden gewerkt om de Christelijke patroons tot aansluiting te brengen. Alleen richtsnoer mag zijn het beginsel. By acclamatie werd de heer J. tot bestuurslid herkozen, en werden voorzitter en secretaris aangewezen tot vertegenwoor digers in diverse commissies. Intake het coll. contract werden Verschil lende wenschen geuit; de fondszegels wensch- ten velen te wijzigen in waardebons. Ook werd gevraagd Friesland in het landelijk coll. contract te betrekken, alsook meerdere aanpassing tusschen de steden en het platte- De Saneeringskwestie kwam hierna ter sprake en verschillende wenschen werden uit inzake vertegenwoordiging en j De Reglementswijziging werd bestuur ter afdoening toebetrouwd. Na gehouden rondvraag dankte de voor zitter allen voor hun medewerking, waarna de vergadering op de gebruikelijke wyze werd gesloten. Gemengd Nieuws. Auto- en motor-ongelukken Door onoplettendheid bji het oversteken in de drukke Rijksweg Arnhem-N ij megen te Eist (Gld.) het 7-jarig knaapje L. A. door een motorfiets, welke bestuurd werd door den controleur bij de 1 andbouw-crisis organisaties C. W. K. uit Groesbeek, aan gereden, Het knaapje werd over de weg geslingerd en in ernstigen toestand met bloedende verwondingen en een zware her senschudding, door een passeerende auto naar huis vervoerd. K., wiens motorrijwiel danig gehavend ras, bekwam bij den val eenige schaaf wonden. Te Haarlem moest de bestuurder van een auto, een fabrikant uit Delft, op den rijksstraatweg uitwijken voor een motor bakfiets. De auto, welke met groote snellhedd reed, schoof geheeL naar links over den weg en botste tegen de 15-jarige wielrijdster G. Duivenddjk uit Santpoort, die geiheel rechts ZATERDAG 14 SEPTEMBER HILVERSUM 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arbeiders in de continubedr. Vara-tooneel olv. W. v. Cappellen, J. Jong (orgel) en gram.pl. 12.00 De Notenkrakers olv. D. Wins. 12.45 Gram.pl. 1.00 E. Walis en zijn orkest. 1.301.45 Gram.pl. 2.00 Fantasia olv. E. Walis, mmv. Lisette Ste vens (zang). 2.30 Gram.pl. 2.50 De Bohe mians olv. J. v. d. Horst. 3.30 Filmpraatje M. Sluyser. 3.45 Gram.pl. 4.45 F. Barmes: Het congres der soc. jeugdinternationale te Kopenhagen. 5.05 Schalmei olv. P. Renes. 5.15 XX-ensemble olv. C. Steyn. 5.40 Literaire lezing Dr. G. J. Geers. 6.00 Strijkorkest olv. E. Walis. 6.30 Esperanto- uitzending. 7.00 Orgelspel J. Jong. 7.30 Zang Nico Huisman (bas-bariton), 8.00 SOS-berichten. 8.03 Berichten. Vara-varia 8.15 De Flierefluiters olv. E. Walis, n Bert van Dongen (zang). 8.45 Angela Tos- nerova en Tummers. 9.00 Vara-orkest olv. H. de Groot. 9.45 „Wat de mensch-heid vereenigt" ,spel van O'Henry, mmv. Vara-tooneel olv. W. v. Cappellen. 10.00 De Notenkrakers olv. D. Wins. 10.3 Steyn (orgel) en H. Wiggelaar (viool). 11.00 Gram.pl. en pinanospel J. Jong. HILVERSUM 101 AL fTRO-nltzeuding. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. Orkestcon cert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 4.00 Kinderuur. 4.15 Orkestconcert. 5.00 Gram.pl. en lezingen. 8.00 Berichten. 8.05 Schlagermuziek. 8.30 Voordracht. 8.50 Schlagermuziek. 9.20 Hoorspel. 9.35 Gram. pl. 9.50 Schlagermuziek. 10.15 Hoorspel. 10.30 Berichten. 10.35 Schlagermuziek 11.0012.00 Gram.muziek. DROmVTCH 1500 M. 10.35—10.50 Mor genwijding. 11.05 Causerie. 11.20 Gram.pl. 11.50 BBC-Northern-orkest olv. McNair. 12.50 Gram.pl. 1.20 Commodore Grand- „ONTZETTENDE HOOFDPIJN" „Vanaf haar twaalfde jaar was mijn doch ter lijdende aan ontzettende hoofdpijnen. Ik heb haar toen Kruschen Salts laten gebrui ken en na een paar weken was reeds beterschap ingetreden. Zij neemt het nu al vier jaren lang en ik kan U berichten, dat zij door Kruschen weer volkomen in orde is. Ik kan als moeder mijn blijdschap niet genoeg bekend maken. Mijn dochter is nu ruim achttien jaar en geheel van hoofd pijnen genezen. Ik raad alle moeders aan om haar kinderen allen Kruschen Salts te laten gebruiken." Mej. ST. te R. De oorzaak der meeste kwalen is de slechte werking der spijsverteringsorganen, waar door Uw lichaam niet vrij is van giftige afvalstoffen. Onzuiver bloed is het onver mijdelijke geyolg en de daarbij behoorende reeks van kwalen: hoofdpijn, indigestie, moeheid, neerslachtigheid en rheumatiek. De zes zouten in Kruschen Salts zijn een zachte, natuurlijke doch zekere aansporing voor Uw lever en nieren om regelmatig te functionneeren. Uw lichaam blijft zoodoende inwendig vrij van alle onzuiverheden. Kru schen Salts werkt direct op Uw bloedsom loop, zoodat frisch, zuiver bloed door Uw aderen stroomt en U nieuwe energie voelt tintelen tot in elke vezel van Uw lichaam. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.) fietste. Het medsje brak haar neusbeen en liep een hoofdwonde, verschillende schaaf wonden en een hersenschudding op. Een juist passeerende dokter verleende eerste hulp en liet Inert, slachtoffer per ziekenauto naar het St Elisaibethsgasthuis transportee- Het rijwiel was geheel vernield. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. Te Amersfoort reed de 27-jarige motorist L. uit Barneveld over den Hooge- eg. L. wilde een auto, welke hem voor was, inhalen en voorbijrijden. Dooh geheel onver wachts minderde de auto vaart en L. kwam te vallen. Met een paar gebroken ribben en een breuk aan deix schouder, is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand was ern stig, doch niet levensgevaarlijk. OP HET VERKEERDE PAD Te Assen heeft de politie aangehouden de jongeling J. N., oud 18 jaar, en het meisje J. de V., 15 zomers tellende, die hun ouder lijke woningen te Leeuwarden hadden ver laten en met hun beiden op stap waren ge gaan. Hun opsporing was door de oudere verzocht. Dta politie heeft hen op transport naar Leeuwarden gesteld en ze aan de ouders teruggegeven. orkest olv. Davidson. 2.20 BBC-Northern Ireland-orkest olv. Godfrey Brown. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Squire Celeste Octet. 4.50 Mantovani's Tipica-orKest. 5.35 Ambrose en zijn band. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Zang door M. Tann Williams (alt). 7.20 Alfredo's Zigeuner* orkest. 8.20 M. Marova (sopraan) en Vi* tya Vronsky en V. Babin (twee piano's)* 9.00 Variété-programma. 10.00 Berichten. 10.20 BBC-Theater-orkest olv. St. Robin* son, mmv. L. Finneberg (sopraan). 11.20 —12.20 BBC-dansorkest olv. H. Hall. RADIO PARIS 1648 RL 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Doyen. 9.05 SeL „Martha", opera van Flotow. Mmv. solis ten, koor en orkest, olv. Bigot. 11.10—12.33 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 RL 12.20—2.20 Strijkorkest olv. Andersen. 3.50 Omroep orkest olv. Reesen. 8.35 L. Preils orkest, 9.05 Hobo-soli. 9.20 Amerikaansche film* muziek. 10.05 en 10.45 Populair concert, 11.10 Banjo-soli. 11.25-«-12.50 Dansmuziek. KEULEN 456 RI. 6.50 Concert. 11.20 Dito. 12.20 Uit Stuttgart: Gevar. concert. 2.35 Gram.pl. 4.20 Gevar. programma, mmv. so listen en het Omroeporkest olv. Eysoldt., 6.20 Cherubini-concert. 7.20 Reportage van het volksfeest te Nürnberg. 8.50 Uit Leipzig: Omroeporkest olv. Kretschuiar. 11.2012.20 Dansmuziek. ROME 421 M. 9.00 „Giulietta et Romeo", opera van Zandonai, olv. den componist, Kporleiding: V. Veneziani. BRUSSEL 322 en 484 RL 3.22 M.t 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest olv. Walpot. 1.50—2.20, 4.20 en 4.50, 5.20, 6.35 en 7.35 gram.pl. 8.20 Symphonieconcert olv. An* dré. 10.3012.20 Gram.muziek. 484 RI.: 12.20, 1.30—2.20, 4.35, 5.05 Gram.pl. 6.20 Salonorkest. 8.20 Omroeporkest olv. Gason. Mmv. solisten („Véroniquc", Massager). 10.30 Dansmuziek. 11.2012.20 Gram pi. DEUTSCHLANDSENDER 1571 RI. 8.58 Concei-t uit Leipzig olv. C. Kretzschmar. 10.20 Berichten. 10.50 Viola» d'amore en pianorecital. 11.05 Weerbericht. 11.20— 1.15 Dansmuziek door Barnabas von Geczy en zijn orkest. EIGENAARDIGE BIJENWONING Te X o rg (Dr.) wist zidli in het voorjaar een bijenzwerm toegang te verschaffen tot een transformatorhuisje, wat mogelijk is, doordat bij dergelijke gebouwtjes boven do deur een rij steenen is aangebracht, waar-, tusschen kleine openingen. Deze openingen zijn juist voldoende om de nijvere beestjen door te laten, diie meenden hier een gm schikte plaats te hebben gevonden om hun wintervoorraad op te slaan, welke wel doof de menschen in beslag zal worden geno.nei® VERDRONKEN Aan het Noorderstrand op Vlieland t| aangespoeld het lijk van een vrouw, dat i® veiren staat van ontbindting verkeerde. BALDADIGE JEUGD. Te Nijmegen hebben eenige Jongens brandende lucifers in een brievenbus ge worpen. Bij het onderzoek vanwege het gewaarschuwde postkantoor ingesteld ble ken zeven biteven geschroeid en vele druk- werken beschadigd te zijn. De politie heeft eenige jongens verhoord dooh kent dc schuldigen nog niet. VALSCHE RIJWIELBELASTINGMERKEN Bij een bewoner van de Acaciastraat te IJ m u i d e n heeft de pold t-ie een iiwail ge daan, op het vermoeden dat er valsdhc rij- wielbelastingmerken werden vervaardigen Een pers werd' in beslag genomen. De bewo- ner is aangehouden. DE GEVAARLIJKE STROOM Te Buurse bij Haaksbergen (Ov.) kwam de monteur Th. Waanders .verbonden aan het Gem. Electr.bedrijf, tijdens herstelling», werkzaamheden aan het bovcngrondlsch net, in aanraking met den stroom. W., die klim schoenen en een veiligheidsoord el droeg, zat boven in een paal, en sloeg bewusteloos. Zijn medearbeider Ten Berge knipte ijlings den .draad door. waarna hij het slachtoffer vast bond. Daardoor wist hij te voorkomen, dat de getroffene kwam te vallen. In bewuste- loozen toestand is W. naar het St Antihonius- gasthuis gebracht Men heeft hoop, dat W. er het leven zal afbrengen. Branden Te Laren (N.H.) brak brand uit in een schuur, staande achter de woning van M. aan den Kloosterweg. De vlammen grepen zoo snel om zich heen dat nog twee schu ren tot den grond toe afbrandden. De-brand weer, die met drie slangen op de motor spuit het vuur bestreed, kon zich alleen bepalen tot behoud van de woning van M. rfie reeds vlam gevat had. De oorzaak zijn vonken uit een wasch- fornuis. Te Etten (N.Br.) brak door onbeken de oorzaak brand uit in de woning van den landarbeider C. v. P. De woning is tot den grond toe afgebrand. De inboedel werd grootendeels gered. Verzekering dekt da schade. FEUILLETON Waar de misdaad beloerd wordt Wat iedereen wel van Scotland Yard weten wil Maar daar had men hem een andere val- istrik gelegd. Men had tijd gehad om dc Argcntijnsche autoriteiten in beweging te brengen en tegen hem de beschuldiging uit te spreken, dat hij, met opzet nog wel, den dood van een man had veroorzaakt. Frocst mocht tegenover de hem tien laste gelegde opzettelijkheid getuigen van een ongeval, dat niet door zijn schuld was geschied, de discussie nam een verkeerde richting. Hij gaf daarom den vice-consul een teeken, en deze wist ertoe mede te werken, dat beiden zich onbemerkt inscheepten in den nieuwen trein, die reeds, stond te wachten. Jabcz had men er, de handen in de boeien, ach tergelaten. en voordat de officieele personen wisten wat er gebeurde, was ook deze trein onder stoom. Zoo kwam hij in Buenos- Ayres terug, waar, onder het onmiddellijk toezicht der centrale Regeering, hem geen gevaar meer te wachten stond. De scheep vaartverbindingen intusschen van die dagen waren veel zeldzamer dan tegen woordig, en de wekelijksche boot naar Engeland was pas vertrokken. Balfour een week opsluiten in een Argcntijnsche gevan genis zou, ondanks alle te nemen Voorzor gen, hebben beteekend, dat men hem een pracht kans gaf om nog te ontsnappen, tenminste, dat hij, wellicht tegen zijn zin, zelfmoord zou plegen. Met moeitfi slaagde Froest er in, natuurlijk met groote kosten, een vrachtschip te huren, waarop Balfour de eenige passagier was. Het was een Engelsch vrachtschip met gelukkig groo tendeels Engelsche bemanning, zoodat min der voor omkoopen. behoefde te worden gevreesd dan wanneer zulk een bemanning uit andere, vreemdsoorliger elementen ware samengesteld. -Balfour laat niet na in zijn gedenkschriften te gewagen van de bij uitstek vriendelijke behandeling, die hij van de zijde van de detectives ondervond. Geen poging tot tegenweer ondernam hij. en reeds in de maand Mei ontscheepte Froest zijn gevangene in Southampton, waar vandaan hij slechts anderhalve maand tevoren was vertrokken. Niet lang daarna werd het proces Balfour gevoerd; men veroordeelde hem tot 14 jaren dwangarbeid die, tengevolge van het door hem getoonde goede gedrag, tot 10 jaren werden terug gebracht. In 1906 werd hij vrijgelaten, maar slechts enkele janen later kwam hij droevig om bij een groot spoorweg-ongeluk! Het is een der vele gevallen, waarin een detective van Scotland Yard toonde tot welke doortastendheid hij in staat is. Maar ook een der vele gevallen, waaruit blijkt, welke zeer bijzondere maatregelen soms dienen te worden genomen en welke zet-r bijzondere kosten daaraan menigmaal zijn verbonden. De zeven verdachten Het gebeurde, een aantal jaren geleden, dat de beambten van den dienst der goe deren in bewaring aan het Charing Cross* station in Londen een bijzonder onaange name geur waarnamen. Het was een drukke dag, en zij hadden geen tijd een verder onderzoek in te stellen. Maar toen in den loop van den avond de drukte wat bedaarde, gaven zij zich rekenschap, dat deze geur opsteeg uit een zwarte koffer, die reeds gedurende vier dagen in het depót stond. Zij achtten het zaak de polit:e te waarschuwen, en, toen de avond reecis ten deele verstreken was, ontdekte Scotland Yard in deze koffer de in stukken gesneden overblijfselen van het stoffelijk overschot van een vrouw, waarvan de medische spe cialiteit verklaarde, dat dc dood zeker reeds twe'e weken tevoren moest zijn ingetreden. Men had weinig uitgangspunten voor deze misdaad; ontdekte op den koffer slechts een groote A, ontdekte een adres op een etiket dat aan de koffer was bevestigd, ontdekte een naam. die op een der onderkleeren, waarin het lijk van dc vrouw gewikkeld was, stond, en ontdekte een cijfer op een der andere onderkleeren. Scotland Yard zette zich onmiddelijk aan het werk. Alsof het spel sprak, vond men den persoon, Austin genaamd, wiens naam op het etiket geschreven stond, ter plaatse waar dit hem als woonachtig aanduidde. Maar een nader onderzoek, te zijnen op zichtc ingesteld, toonde, dat zijn alibi vol komen vaststond; dat hij noch van koffer noch van* de misdaad iets af wist, cn dat hij zijn woonplaats gedurende net laatste jaar niet had verlaten. Men ontdekte eveneens een zekeren Holt, wiens naam op het ondergoed was aangetroffen, in een hotel aan het Strand, doch deze bleek nau welijks uit Indië terug, was geruimen in Malta geweest en stond dus ook buiten verdenking. De Chefconstable, als hoedanig de energieke Wensley fungeerde, toonde zich niet in het minst teleurgesteld; liet ware te mooi geweest, zoo merkte hij zelf op, wanneer men inderdaad reeds dadelijk een spoor had gevonden. Een groote moeilijkheid bestond hierin dat men bij de garderobe het briefje van inschrijving was kwijtgeraakt. Zoodoende kon men niet nagaan op welken dag de koffer was bezorgd, hetgeen elk onderzoek bij de kruiers van het station voorloopig onmogelijk maakte. Men ging er nu op u.I om de winkels af te loopen teneinde te vragen naar personen die touw of bruin pakpapier, waarin de lugubere vondst was gewikkeld, hadden gekocht. Tegelijk kwam een wasch vrouw mededeelen, dat zij een cliënte had gehad, die den naam droeg van Miss P. Holt, wonende in Chelsea. Men vond deze Miss Holt, en schoon het bleek, dat zijzelve met de misdaad niets uitstaan de had, leidde haar medewerking ertoe, dat men het slachtoffer kon identificeerei. Het was een keukenmeid, een zekere Mrs. Rolls, die het vorig jaar in haar dienst was geweest, en aan wie zij een:? ondergoed, voor haar niet meer al te bruikbaar was had geschonken. Nu zette men zich op hot spoor naar den man, die in een klein hotelletje gevonden werd, maar die bleek reeds geruimen tijd van zijn vrouw niets meer te weten, geens zins met haar samen tc leven, zoodat ook hij van den moord niet verdacht kon wor den. Georges JLafumée, de Fransche journa list, die ons in de geheimen van Scotland Yard rondvoert, vertelt met oen zekere dra matische kracht het verschijnen voor den Chefconstable van dezen man. Een detective van Scotland Yard, in het algemeen een politie'inspecteur, is verplicht om op hei oogenblik, dat hij ernstige verdenking tegen een bepaalde verdachte koestert, deze de officieele waarschuwing te doen toekomen, dat al datgene wat de verdachte vervolgens zal zeggen, zal worden aange- teekend en event, tegen hem zal worden gebruikt. Hij mag hem natuurlijk ook te voren wel in verhoor nemen, maar al wat hij bij dit verhoor zegt, heeft niet meer dan voorloopige waarde en zoolang de waar schuwing is uitgesproken, blijkt dat ie betreffende detective den verdachte niet in staat van beschuldiging kan stellen. En Rolls werd er niet in beschuldiging gesteld, want zijn alibi was te gemakkelijk te be wijzen. Maar hij kon enkele inlichtingen verschaffen, die den kring om den moorde naar weer nauwer aantrokken. Zoo kwam men te vernemen, dat het slachtoffer wel Engelsche van geboorte was, maar eigenlijk Bonati heette, wijl zij tevoren met een Italiaan was getrouwd, van wien zij nim mer wettig was gescheiden, doch dien zij had verlaten. Nu kwam het er dus op a»an om Bonati te vinden, en Scotland Yard bewees op- nieuw over welke hulpmiddelen het be schikte, toen enkele uren later deze Bonati- ni een klein hotel in Greekstreet, midden- in de Sohobuurt, werd gevonden, Bonati scheen een soort luxe leventje te leiden want datgene wat hij deed bestond blijk' baar slechts daarin, dat hjj 's nachts 'de gangen van een aantal van zijn vriendih-. nen naging en overdag slapende door bracht. De man had geheel het type van een misdadiger; men vond een wapen op hem en kon hem dus wegens het dragen van verboden wapenen voor een etmaal vasthouden. Tegelijkertijd onderzocht men de gegevens, die hij verschaft had, en vond door zijn aanwijzing het datrelijksch adres van Mmy, zoo heette de vrouw. Zij bleek verbonden te zijn aan een bar, in de nabij heid van Leicester Square, waar vooral automobieldieven, smokkelaars, min of meer verdachte zeelieden e.d. typen kwa men. Vanzelf werd daardoor do cirkel der verdachten uitgestrekt. Miny had twee speciale vrienden, die wederzijds jaloerse.'i waren op haar vriendschap. Men vond ze beiden uit, maar ook deze twee verdachten nu reeds de nummers 5 en 6. moest man laten gaan. omdat ze hun alibi kondon bo- wijzen en omdat ook tal van andere aan wijzingen tenvolle voor hun onschuld pleit ten. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8