Nieuwe Leidsche Courant Leidsche veemarkten in de oudheid VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Gebfd op gebod, regel op regel Leiden van oudsher een marktstad Nu de nieuwe Leidsche Veemarkt de vol gende week met groote feestelijkheid zal worden geopend. it> het niet ondienstig eens ibet een en ander te vertellen van 't Leid sche marktwezen in vroeger dagen. Om dat te doen maken we dankbaar gebruik van een aantal gegevens, die de heer Is. Leman, secretaris van het comité voor de groote Vee- en Zuiveltcntoonstelling, die de vol gende week wordt gehouden, heeft verza meld en die hij gisteravond in een rede voor de Gem. Radio-distributie naar voren heeft gebracht Twee soorten markten „Van oudsher was Leiden", aldus zegt prof. P. J. Blok in zijn bekend werk: j,De Geschiedenis eener Hollandsclie stad", „het middelpunt eener bloeiende landbouw streek geweest, door zijn ligging aan een kruispunt van wateren, als daarvoor aan gewezen en zeker in verband met die lig ging als zoodanig meer en meer tot ontwik stra/at, Schapenstceg enz.). Van de Oude Varkenmarkt vertrokken de vette varkens naar een deel der oude Houtmarkt (thans Bloemmarkt), terwijl de magere varkens direct vertrokken naar de groote veemarkt, die in ^1616 werd gesticht De stichting dor groote veemarkt Op den grond, die tot voor eenige weken Vrijdags als veemarkt gebruik werd, stond reeds omstreeks het jaar 1000 een klooster, namelijk het Lobsenklooster, dat eerst tot grooten bloei kwam, doch in den loop der jaren al heel spoedig in verval geraakte. Toen 't het Convent van Lobsen niet langer mogelijk was zijn zelfstandigheid tc bewa ren, verkocht de generaal der Orde, de prior van Windesheim, ihet klooster aan de stad, die het Sint Cathrijnegasthuis op de Breestraat (in 1826 verbouwd tot Stadsge hoorzaal) met het. beheer daarvan belastte. Het Lobsenklooster brandde in Dec. 1572 geheel af. In 1611 werd de stad in Noorde lijke richting uitgebreid, waarbij ook de grond, waarop het verbrande klooster had gestaan, bij de stad getrokken werd. Het is op dit terrein, waarop tot voor kort onze wekelijksche veemarkt gehouden werd, zij het ook, dat de exploitatie van markt nog vele eeuwen lang herinnerde - - wijze, waarop de markt werd gesticht kcling gekomen. Reeds het toevoegsel op 't immers hij keur van den 13en Oct. 1616 oude stadsprivilege van 1266 spreekt van de ^verd bepaald, dat alle afzonderlijke markten, die hier gehouden werden. Er bestonden oudtijds twee soorten van markten, namelijk zoogenaamde vrije markten en weekmarkten. Het recht om 'n vrije markt te mogen houden, was in han den van den Graai en later, wat onze stad betrof, in handen van de Staten van Hol land en West-Friesland. De Graaf of de Staten gaven de stad een privilege, waar voor moest worden betaald, hetgeen een niet te versmaden bron van inkomsten was, te meer, omdat telkens, wanneer een Graaf was overleden, het recht verviel, hetwelk opnieuw moest worden gekocht. Een vrije markt was een markt, die ieder vrij kon be zoeken zonder kans te loopen te worden gevat en gevangen gezet, wat hij ook overi gens op z'n kerfstok mocht hebben. Uitge zonderd hiervan waren de gevangenen of verbannenen uit de. stad, die een vrije markt (hield, zeif. De oudste en eerste vrije markt te Leiden is die ter herdenking van de in wijding der Pieterskerk op Hemelvaartsdag. Ten teeken, dat de vrije jaarmarkt was aan gevangen, werd 's middags te 12 uur de klok geluid en werd een kruis opgericht als gevolg hiervan werd deze dag ook wel „kruisdag" genoemd. Was de vrije markt af'-eloopen, dan werd het kruis neergehaald en het was van dat oogenblik af met de .vrijheid gedaan. De tweede vrije markt kreeg de stad van graaf Jan de Tweede op 4 Juli 1303; dit recht werd vernieuwd door Hertog Philips van Oostenrijk in Dec. 1497. Eenige dagen vóór en na deze vrije markten was het ver boden zaken te doen; de vrijheid van deze tweede markt viel tusschen 12 en 20 Juli. Behalve deze vrije markten voor aller- jhande artikelen, werden ook privileges ge geven tot het houden van vrije markten .voor speciale producten. De vrije kaas markt werd gehouden op den 2den Dinsdag van Juli, waarbij onder meer bepaald werd, dat er vier dagen vóór en vier nó. dezen dag geen zaken ln kaas mochten worden gedaan, of zooals de verordening officieel luidde: gedurende deze dagen mocht mand worden lastig gevallen. De laatste vrije markten, die de stad kreeg, werden gegeven door de Staten van Holland en West-Friesland op den 23en Maart 1624 en wel „om allerlei magere beesten, 't zij ossen, koeien, varkens als andere, geen uitgezonderd, in de lente op den 27en April en in den herfst op den 21en November te venten en te verkoopen". Ook hierbij gold het verbod van zaken doen ge durende de vier dagen, die aan de markten voorafgingen, terwijl, indien de vastgestel de dag op een Zondag viel, de jaarmarkten een dag werden verschoven. Voor de jaar markten waren vele bepalingen gemaakt om den marktvrede te verzekeren en vecht partijen te .voorkomen. De weekmarkten Do wekelijksche algemeene markt werd fvan ouds op den Zaterdag gehouden en wel langs de beide oevers van den Rijn. Het middelpunt der Zaterdagsche markt was de Bruggestraat, de tegenwoordige Maars- manssteeg. Vensters, luifels of vensterban ken moohten niet verder dan el van de buizen in de straat uitsteken. Allerhand •werden op de algemeene weekmarkt ver kocht, ook boter en kaas. De markt begon te tien uur na het luiden der klok. Boter in tonnen werd in het Waagge bouw verkocht, maar stukken boter, ook wel gekopte boter genaamd, op den Nieuwe Rijn tusschen de Mosterd- en Karnemelks- brug, waar ook de kaas- en eiermarkt werd gehouden. De stukken boter moesten een bepaald gewicht hebben, terwijl de stukken niet eerst in do tonnen mochten gelegen hebben. Hij, die puistige of biestige boter ter markt bracht, moest een bosje stroo op diet hoofd hebben; in lateren tijd verhuisde het stroo van het. hoofd van den boer naai de boter zelf. In tegenstelling met de boter markt, is de kaasmarkt, waar kaas in het groot wordt verkocht, betrekkelijk nog zeer jong; ze dateert eerst van het jaar 1890. Vóór dien tijd werd de kaas voor een groot gedeelte op de boerderij verkocht of op de markten te Bodegraven en werd vooral naar Gouda vervoerd. Voor het grootste deel werd hier in den omtrek echter Leidsche komeinc kaas gemaakt, die de boeren, na dat zij ze eerst in de stallen hadden laten rijpen, van de boerderij af verkochten,meest aan vaste afnemers. Het vee werd van ouds iher des Vrijdags op verschillende plaatsen der stad ver kocht, terwijl in den slachttijd bovendien Woensdags veemarkt gehouden werd. Ossen en koeien werden verkocht aan de Noordzijde van de Marendorpsche Achter gracht (thans Van der Werfstraat) op den grond van het voormalige klooster Schagen, deels op het Marendorp (thans Haarlem merstraat) tussohen de toenmalige Rijns burger- cn Zijlepoorten; kalveren en scha pen werden verkocht op do Marebrug. Var kens blijken in den ouden tijd erg onrustig te zijn geweest. Bij keur thans spreken we van verordening van 21 Oct. 1453 werd bepaald, dat de varkensmarkt moest gehouden worden op de Hoogewoerdsbrug. In 1475 werd deze markt overgebracht naar het Zand, dat ontstaan was door demping van een zijtak der Groen hazen gracht, die zich in noordelijke richting uitstrekte tot t Noordeinde; de benaming Zand veranderde 1 daarna in Varkenmarkt.; thans nog heet deze straat Oude Varkenmarkt; trouwens tal van namen van stralen herinneren heden ten dage nog aan deze veemarkten uit de 16e eeuw (Noord- cn Zuid-Rundersteeg. Koe markten, die tot dat oogenblik op de schillende plaatsen der stad gehouden wer den, kwamen te vervallen en vercenigd werden op de Nieuwe Beestenmarkt; maat tevens werd daarbij.bepaald, dat de inkom sten, die het Sint,-Cathrijnegasthuis ook toen reeds van de veemarkten genoot, van de stichting der nieuwe groote markt, geen nadeel mochten ondervinden. ©D betreffende verordening van 13 Oct.. 1616 luidt onder meer als volgt: „Dat niemand met. zijn beesten, hetzij op den wekelijkschen markt dag of de jaarlijksche beestenmarkt, ergens anders ten toon of te koop zal mogen staan, dan op 't plein daartoe bekwaam gemaakt, op verbeurte van dertig stuivers op elk beest; en dat jaarlijks in den slachttijd twee marktdagen per week zullen worden gehou den te weten, 's Woensdaegs en Zaterdags, en dat voor eiken os, of koebeest, ook hok- kelingen of vaarzen, aldaar ter markt ko mende op de gewone weekmarkt, betaald zal worden een blank (een munt uit dien tijd), en op de markt in den slachttijd twee blanken op elk beest en op elk schaap daar ter markt komende een oortje, ten behoeve van Sinte Katarine Gasthuis, dat- men daar voor ook de beestenmarkt rein en schoon moet houden". Dit recht om de inkomsten van de week markt te mogen ontvangen werd in den loop der eeuwen opnieuw in keuren vast gelegd en het zal menigeen verwonderen te vernemen, dat eerst omstreeks het jaar 1850 aan deze overeenkomst een einde is gemaakt, zoodat de exploitatie der Leid- séhe veemarkt dus nog geen honderd jaa-r bij de gemeente zelf berust. De vleeschhallen Zij, die in deze tijden meenen wel eens reden tot klagen te hebben over de huns inziens vérgaande inmenging door de over heid in het particuliere bedrijf, raden wij ,aan eens een onderzoek in te stellen naar 'de toestanden, die er ten deze in oude tijden 'waren. Zij zullen dan tot de overtuiging komen, dat het heden nog heilig is bij vroe ger vergeleken. Een sprekend bewijs hier van geeft de schier oneindige reeks van be palingen, die de stadsregeering hier voor den verkoop van het vleesch in lmf tli"n 'heeft gemaakt. 4 t Dg verkooD van het vleesch moest plaats hebben in het: zgn. Vleeschhuis of Vleesch- hal. De ouds;e vleeschhal was te Leiden ge bouwd in de Koorsteeg, nabij de Pieters kerk. Daar Delft reeds in 1295 een vleesch hal bezat, mag veilig wurden aangenomen, dat ook hier ter stede toen reeds een vleesch hal was. Het poortje, dat thans nog op de Breestraat tegenover het stadhuis gevonden wordt, gaf toegang tot de vleeschhal. In t jaar 1415 werd de groote vleeschhal gebracht naar de benedenverdieping stadhuis, waar ze vele eeuwen gevestigd is gebleven. Daar moesten alle vleeschhou- wers of wie vleesch wilde „bruken", d.i. in het klein verkoopen, het vee eerst laten keuren. Als eenig overblijfsel uit dien tijd vindt men nog aan den stadhuisgevel ijze ren ringen, waaraan het vee werd vastge bonden. Voor de bevordering der gezond heid van de burgerij werden reeds zeer vroeg de noodige maatregelen getroffen en zoowel vee, dat ter markt werd aangevoerd, als vee, dat geslacht, zou worden, werd aan een vrij grondig onderzoek onderworpen, al waren de kunde van de keurmeesters en de hulpmiddelen, waarover zij beschikten, nog vrij primitief. In een keur van 6 Nov. 1731 werd onder meer bepaald, dat vooraleer een beest geslacht mag worden, dit eerst onderzocht dient te worden door den „vin der" (een door het gerecht aangewezen ge zworene), of bij diens afwezigheid door den deken of een der hoofdmannen van het gilde. Mocht een der gezworenen twijfelen of het beest kalf droeg, zoo heet het dan verder, zoo zal de slag££ bij het slachten een der gezworenen erbij moeten roepen om voor de tweede keer te keuren. Mocht bij het openen van een beest eenig gebrek geconstateerd worden, hetzij van aanwas of pokken, zweren, aambeien, of ruigkalf of geelwater of wat dan ook, dan moet de slager z'n hand er dadelijk afhouden en 't gebrek niet verbergen of wegnemen, maar aanstonds een vinder, deken of hoofdman van het gilde erbij halen, die op zijn beurt opnieuw een collega moet roepen, als hij weer geen raad met het geval wist. Even tueel kon het verdachte dier ook buiten de* hal gekeurd worden of wel worden over gebracht naar de Kerkgracht, waar het voor het Weeshuis werd verkocht. Vond men 't beest tenslotte ongeschikt voor de con sumptie, dan moest bet uit de stad worden verwijderd; dat zoo'n ziek beest toch wel weer eens de stad werd binnengesmokkeld, bewijst wel de bepaling, die in zoo'n geval voorziet, namelijk, dat het dan door den vinder op het Galgenveld moest worden be graven, terwijl de eigenaar dan een boete van f 15 ten bate der armen opliep. Uit de tientallen keuren, die in den loop der eeuwen voor den handel in vee en vleesch zijn gemaakt, vermelden wij ten slotte dat, waarbij liet verboden werd naai de vleeschhal of naar de beestenmarkt te komen om er te vechten, vloeken, zweren, kijven of elkaar buiten de hal uit te dagen; voorts mochten er geen drinkgelagen van brandewijn of jenever worden gehouden, noch eenige sterke drank worden gedron ken; ook was ihet rooken van tabak onder of buiten den lialtijd verboden, terwijl niet was toegelaten, dat er op „eenigerhande werd gedobbeld of gespeeld". REGEN KLEEDINGI PRIMA LEDEREN JEKKERS 17.50 (ook naar maat zonder prijsverhooging) RUBBER KNIE-, DIJ- en HEUPLAARZEN, vanaf 2.90. BEENKAPPEN en PIJPEN vanaf 1.50 GROOTE KEUZE OLIEGOEDEREN LEDERHANDEL A. VERHOOG HAARLEMMERSTRAAT 57, t.o. Bioscoop CRISIS -COMITÉ Naar het pl. crisis-comité ons mededeelt i; de bruto-opbrengst van de op 2 Sept. ge- i voerde actie: oliebollenverkoop f 843.57rad van avontuur f 153.71 en grabbeltonnen i 57.01. Het comité betuigt allen die tot dit iresultaat bijdroegen, zijn hartelijken dank. DS C. HARTWIGSEN Veertig jaar predikant bij de Ned. Herv. Kerk van Leiden Zondag 15 Sept. a.s. zal de nestor der Leidsche predikanten, Ds C. Hart- wigsen, den dag herdenken, waarop hij veertig jaar geleden zich aan de Ned. Herv. Gem. van Leiden verbond met een predikatie over Efeze 6 11: „Doet aan de goheele wapenrusting Gods." Ds Hartwigsen werd 9 Jan. 1864 geboren en is dus reeds 72 jaar oud. In 1886 werd hij in Groningen candidaat en het volgend jaar op 17 April 1SS7 deed hij zijn intrede in zijn eerste gemeente, de kerk van Nieuw- poort. Reeds in 1927 dus vierde Ds Hart wigsen zijn 40-jarig jubileum als predikant en op den 17en April van dat jaar is hem dan ook een zeer hartelijke huldiging ten deel gevallen. In 1S89 verwisselde Ds Hart wigsen zijn eerste gemeente voor die van oud-Beyerland. In 1895 nam hij een beroep aan naar de kerk van Leiden, waar hij op 15 Sept. zijn intrede deed. Een staat van dienst als waarop Ds Hart wigsen kan terugwijzen behoort tot de groote zeldzaamheden. In de 40 jaren van zijn ambtsbediening in één gemeente heeft Ds Hartwigsen zich doen kennen als een man, die de Geref. belijdenis liefhad en den vollen raad Gods tot zaligheid verkondigde. Toen Us Hartwigsen hier kwam was er nog een tweetal predikanten bij de Ned. Herv. Gem. alhier, die aanhan gers waren van het modernisme, Ds Hagen en Ds Koopmans van Boekeren, beiden reeds op gevorderden leeftijd. Met tal van medebroeders in de bedie ning heeft de jubilaris samengewerkt, van wie de meesten reeds overleden zij.ii. We noemen daarvan da predikan-, ten de Wolff, Van der Lip, Oberman, Briët, de Hoest, van Hei-waarden, Oort- huys, v. Meer, Vethake, Roscam Ab- bin.g, Schokk'ng, PJooy, Hoogenraad en Beekenkamp. Hij zag al de predi kanten, die thans de Leidsche gemeen te dienen, achtereenvolgens hun taak hier ter stede aanvangen; de oudsta in dienstjaren van hen, Ds Punselie trad 14 jaar later in dienst. Met dezelfde liefde en met hetzelfde vuur predikt Ds Hartwigsen na veertig jaar nog het Evangelie van Gods genade in Christus. Hij is de gemeente van Leiden tot grooten zegen geweest en die gemeente heeft zijn werk steeds, hoogelijk gewaardeerd en daar- an meermalen ondubbelzinnige blijken ge-i •geven. Buiten de kerkelijke erve heeft de jubi laris zich nimmer bewogen. Zijn krach ligt in de beperking van taak, die hij zich opge legd had of juister, die hij zich opgelegd wist van zijn Goddelijke Zender. Het jubileum van Ds Hartwigsen zal slechs in huiselijke kring worden gevierd. In de openbaarheid komt alleen een ge- dachenisrede, die de jubilaris Zondag zal uitspreken. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister. Wijziging. 12 Sept, J, Pama Jr., Katwijk aan Zee, Voorstraat, handel in chocoladeen suikerwerken. De filialen te Katwijk. Voor-, straat, en Noord wijk, Oude Zeeweg, 24, z;jn opgeheven. ZILVEREN JUBILEUM Maandag 16 dezer hoopt mej. W. H. N. Falke haar zilveren jubileum te herdenken dienst van de fa. Wed. B. N. J. T. Mcxl- kenboer. UITVOEROPBRENGSTEN N.Z.H.T.M. De vorv'oeropbrengsten van de N.Z.H.T.M. gedurende de maand Augustus bedragen 383.124 (vorig jaar 379.229). DE WERKLOOSHEID Gisteren stonden bij de Arbeidsbeurs in geschreven '931 bouwvakarbeiders, 203 fa brieksarbeiders, 203 kantoor- en winkelbe dienden, 45 hotel- en cafébediendon, 121 houtbewerkers, 89 kleermakers, 90 land- en tuinarbeiders, 613 metaalbewerkers, 10 si garenmakers; 33 technici, opzichters enz.; 332 textielarbeiders; 770 transportarbeiders; 78 typografen; 194 voedingsmiddelen-arbei ders; 2S1 vrouwen, totaal 3993 personen. Op denzelfden datum van het vorig jaar be droeg dit aantal 3436, en in 1933 op denzelf- den datum 2729. Burgerlijke Stand BEVALLENL CramaBoele-e d; beekLek z iVJ-iKLEDEN: P ds Bri in m 84 j: T "7 3; M J SK%helllnsorh< BOSKOOP AANBESTEDING. By de deze week door den heer G. J. v. d. Togt, architect alhier, gehouden aanbesteding voor den bouw van een villa voor rekening van den heer G. van Kleef Mz., alhier, wi ingeschreven door: Gebr. v. Bodegrav Boskoop f 9190; C. Vonk, Stolwijk f 9195; J. van Noort, Benthuizen f 9368; J. Bontebal, Zevenhuizen f 9436; Joh. v. d. Vliet, Boskoop f 9659; M. Oppelaar, Boskoop f 9745; J. Reim, Waddinxveen f 9922; P. Both, Waddinxv f 10100; G. A. v. d. Vliet, Boskoop f 11410; F. A. v. d. Weel, Reeuwijk f 12179; firma Kleinendorst Florusse, Wassenaar f 12527; firma Keyzer Boer, Boskoop f 12750; J. H, Mohr, Boskoop f 12760; J. de Witt, Leider dorp f 13950. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Het schilderwerk wordt uitgevoerd door de firma P. Goudkade Kz., ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Zondag 15 Sept.: J. Hamburger, arts, B.U.- straat. telef. 136. BOSKOOP. Bevallen: A M Verlaan-Voorbi) z, RavonhorstSchouten z AG BinkenPouw z'H W Nederhoff—Verbaan d P J M de Witv Berkestetfn ONDERTROUWD: J L v Tol en J A v d I-Ioo gren J J v Dam en J Schoomaker GETROUWD: A J Zuidgvsest 25 jr en J E de Jontr 25 Jr OVERLEDEN: J. Bakhuizen, 54 Jr. HAZERSWOUDE MFILADELFIA" De jongelingsvereeniging op G. G. „Fila- delfia" zal deze week haar vergaderin gen weder aanvangen. Deze zullen worden gehouden om de andere week des Zater dagsavonds half acht en Zondagmiddag twee uur. Tot voorzitter is gekozen de heer P. J. van der Haven en totsecretaris is aangewezen de heer H. Bol Jaczn., penning meester is de heer J. v. Hoff, bestuursleden zijn de heeren H. van Beek, H. Bol Yzn., W. Habersma en G. van Aalst Gzn. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: H van DorpQualm d A Duindam—Oostdam d E H Bakker—Baak d CM Drooshvan Winden d A J van der Hoeveni—Wolvers d OVERLEDEN: C Menken 74 jr., geh met C L van D(jk ONDERTROUWD: J L van Tol 28 jr «n J A van der Hoog>sn 21 jr A Harkea -3 jr en A J Raaphorst 23 jr GEHUWD: B A A van Heiningen 29 jr en A B van der Hoeven 20 jr KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW Er is den laatsten tijd geen ernstige reden tot klagen. De producten zijn vrij goed ver koopbaar. De belt is een slechte afnemer en dit stemt tot tevredenheid. Het zijn alleen kleine, afwijkende partijtjes peen die den mi nimumprijs niet kunnen opbrengen. De meeste belangstelling was er nog steeds voor !het artikel bloemkool. Dat product wordt, en dan voornamelijk in dezer»-tijd-vanhet jaar, maar op enkele plaatsen geteeld en gangezien de kwaliteit van hier als extra bekend staat, kan het gemakkelijk koopers vinden. Hier- komen koopers uit Amsterdam, Den Haag, Leiden, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Nijmegen, Amersfoort. De prijs was voor de beste kwaliteit deze week van f 10.10 tot f 14.70 per 100, terwijl tweede soort nog van f 2.20 tot f 5.60 kon opbrengen. Ook voor bospeen, een bekend Katwijksch product, was zeer goede vraag en de beste kwaliteit ging voor f 3.10 tot f 6.50 per 100 bos. Wasch peen ging in prijs iets naar boven en vari eerde van f Ó.45 tot f 0.70 per kist van 20" K.G. Er werd de laatste weken voor buiten land, voornamelijk yoor België, van dit ar tikel gekocht, hetgeen invloed had op den prijs. Uien daalden iets en de prijs die eenige dagen op f 2 tot f 2.20 was blijven hangen, kon zich niet handhaven. Met f 1.50 tot f 1.70 moest men zich thans tevreden stellen. Een prijs die voor de tuinders geen winst geeft. Kroten bleef een gevraagd artikel en al blonk de prijs niet uit, in tegenstelling met voor gaande jaren was het nu geregeld goed ge- gd en de prijs bleef vrij stabiel; Gekocht werd voor f 0.90 tot f 1.20 per 100 bos. Kisten van 20 K.G. brachten van f 0.35 tot f 0.45 op. In aardappelen kwam weinig wijziging. Het waren alleen de mooie zandeigenheimers die een redelijk prijsje opbracht, van f 0.70 tot "3 per kist van 25 kg., doch kleieigenhei- mers konden niet meer halen dan f 0.45 tot f 0.60 per kist. Drielingen gingen soms voor. f 0.25 tot f 0.35 per kist. Van sla komen geen groote partijen meer. Wat goed is van kwali teit kan gemakkelijk koopers vinden tegen f 1 tot f 1.50 per 100 stuks. De nagewassen bloemkool, die er aanvankelijk beneden mid delmatig voor stonden hebben het met het koele weer en den regen weer aardig opge haald en vele gewassen staan nu weer zeer goed. De omzet aan de veiling is echter nog aardig wat beneden die van 1934, n.l. 20 pet. Dat zal niet meer ingehaald kunnen worden. Een groot gedeelte hiervan komt op rekening de vroege aardappelencampagne. Ook de late-aardappelenprijzen, de vervroegde Eigen heimers, hebben er heel wat aan bijgedragen, terwijl er ook een gedeelte bij is dat op re kening van bospeen gesteld moet worden, die ONDERTROUWD: oet 16 3: J W Blob A C Goddön 31 3 on 17 d. d HeUden 19 en E G W v Schalie 23 j M C F Jufferr Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN OPENING STATEN GENERAAL Op initiatief van de Oranje Garde hebben de Ned. Spoorwegen besloten Dinsdag 17 September een goedkoope trein te laten loopen naar Den Haag (opening Staten Ge neraal). Verkoop kaarten Vrijdagavond in het clubgebouw St. Jorisstraat 89 uur en Zaterdagmiddag 3.305 uur. Maandagavond 810 uur Bloemhofstraat 27, Prijs f 0.85. Terug nair Verkiezing. BIBLIOTHEEK GEREF. JEUGDCENTRALE De bibliotheek van de Geref. Jeugdcen- trale wordt deze week voor het publiek open gesteld. In Concordia Zaterdagavonds 89 uur; Chr. School Oudshoorn, Donderdags avonds 77.30 en in Geref. Kerk De Ruiter- straat op nader te bepalen uren. bijna het geheele seizoen door, lager in prijs was dan in 1934. 't Is echter nog geen 31 Dec. Er kan nog wel iets gebeuren om het goed te maken. KATWIJK AAN ZEE VERGADERING VAN DE COMMISSIE .PLAATSELIJK TOEZICHT OP HET L.O. Deze vergadering gehouden in het Ge meentehuis, werd door den voorzitter Ds. R. P. A. Rutgers geopend. Hij heette allen wel kom. en memoreerde het feit dat sedert de vorige vergadering twee nieuwe scholen onder één kap tot stand zijn gekomen. Spr. wenschte de heeren Kraal en Tjebbes geluk met de lang verwachte nieuwe school, hoopt dat zij daarin nog eenige jaren mogen werken tot heil van de Katwijksche jeugd. De secretaris, de heer P. H. Kastenmiller las de zeer uitvoerige notulen der vorige gadering. Aan de beurt van aftreden waren de leden J. J. Kraal en C. Rijnsent. Door de vergadering werden de volgende voordrach ten aan B. en W. aanbevolen: J. J. Kraal mej. H. Wassenaar. 2. C. Rijnserit en D. J. Kleen. De heer Nic. Bos hield nu een zeer onder houdende causerie over: De ontwikkeling van den tuinbouw in onze omgeving. Spr. be schreef eerst den toestand op tuinbouwgebied van voor 40 jaar Toen werd hier verbouwd vlas. halmgewassen, aardappelen, verschil lende koolsoorten en niet te vergeten bloem bollen. Gebleven is de aardappelteelt, over spr. zeer veel bijzonderheden ten berde bracht. Spr. gaf een overzicht van de bemes ting van het land van vroeger en nu. Spr. vestigde ook de aandacht on het veranderde veilingwezen. Ten slotte brak spr. nog een lans voor tuinbouwcursussen. die van zeer groot belang zijn voor het opkomend geslacht. Na gedachtenwisseling zeide de voorzitter den heer Bos dank voor zijn goede uiteen zetting, waarna hij de bijeenkomst sloot. KOUDEKERK SPELDJESDAG Deze week werd alhier en aan Hoogen- Rijndijk een speldjesdag gehouden ten bate van het t.b.c.-fonds van den Chr. Nat. Werk mansbond. De ijverige damescollectanten wisten een bedrag van f 45.31 bijeen te brengen. LEIDSCHENDAM DE VERTRAAGDE FILM. Eindelijk! De bewoners kunnen het haast niet gelooven en toonde zich duidelijk rast; maar het is zoo, men kan het ruiken en constateerende aannemer van Wyk begonnen, met het dempen van de in poëzie bezongen en in proza gescholden sloot de Westvlietweg. Materiaal is gearriveerd de baggerman is met het voorbereidend werk begonnen. Beter laat dan nooit, zeggen de bewoners; al hadden .zij zoo gaarne gewild, dat men vóór de zomer tot demping i DE DRIE MOLENS. „Wy Dyckgraeve ende Heemraeden van den ryemanspolder ressorterende onder dat Hogheheemraedschap van Rhynlant en leg gende onder de heerlicheden van Soetermere ende Stompwyck, brenghen tot UEd. kennisse, dat de by voorsz. polder in gebruyek synde molens, staende onder de jurisdictie van den Leydschendamme (ende tot dusverre ckende met dat systema Leeghwater, met getrapte bemalinghe) nu voorsien syn wiecken volghens dat niewè systeme, dat noempt: systema Dekker". Aldus begint de aanhef van een uitnoodi- ging aan autoriteiten om de officieele inge bruikneming van de verbeterde molens in Driemanspolder op Donderdag 18 Sept. middags ongeveer half 4 by te wonen. Naar wij vernemen zullen zich onder de auto riteiten ook een of meer ministers bevinden, a. de Minister van Waterstaat. De watermolen triumfeert over het stoom gemaal en de electrische installatie! Jammer, dat het actieve en voortvarende polderbestuur de bewoners der molens i steeds tevergeefs op goed drinkwater laat wachten. Watermolens zonder water: wy kun- an niet inzien dat „zulex betaemelick is". LEIDERDORP LEIDERDORPSCHE DAMCLUB De Leiderdorpsche Damclub kwam hij- in in jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. B. v. d. Wijngaard sprak een kort openingswoord, waarbij hij opmerkte, dat deze vergadering eigenlijk stond in het tee- van het 10-jarig bestaan van de ver- eeniging. Na het afdoen van enkele huishoudelijke zaken volgde de bestuursverkiezing. Aftre dend waren de heer v. d. Wijngaard en Bregman. Beiden werden herkozen. Besloten werd op Woensdag 18 Sept. weer met de clubavonden te beginnen. Een achttal nieu we leden gaf zich op. Hierna volgde een meer feestelijk deel der bijeenkomst. De voorzitter resumeerde wat in de afgeloopen 10 jaar was voorgeval len. Hij sprak in 't hijzonder woorden van waardeering tot den heer K. Spek, die van af de oprichting der club penningmeester 'as en bood hem namens de vereeniging een bloemenmand aan. De heer Spek dank te voor deze onverwachte hulde. Tot slot volgde een tombola met vele prijzen w.o. aardewerk-van de firma Brouwer en een dambord van fondant van de fa. v. d. Wijngaard. Deze prijzen waren gratis ter beschikking gesteld waarvoor de voorzitter hartelijk dankte. t was een zeer geslaagde avond. Radiodistributie VRIJDAG 13 SEPTEMBER Programma 3: 8 u Keulen; 8.-10 Deutschland- sender: 11-20 London R-eg; 13.20 Brussel VI; 14.2o Deutachlandsender; 15.20 Radio Paris; pl.m 16.2o Keulen; 17.15 London Reg; 17.35 Brussel Fr; 18.35 Brussel VI; 19.20 Keulen; 20,05 Gram.. GRD; 20.50 Radio Paris; 22.20 Pa cis Posto Paristen 22.50 Leipzig- Programma 4: S.'J5 Radio Parijs; 10.35 Lon den Keg| 12.20 Droltwlch; 18.20 dlveraen; 19.05 Droitwio'i; 22.Londen Rog; 22.20 Drodtwicl; I ZATERDAG 14 SEPTEMBER Programma 3: 8 Keulen; 8.40 Deutschlamdsr I 11.20 Droirtwich; 12.20 Keulen; 14.20 Deutschl - sender; 15.20 Radio Paris; 16.20 Keulen; ÏR.JO Brussel VI; 18.35 Brussel Fr; 19,50 Brussel VI 20.50 Keulen; 22.20 Diversen; 22.30 Boedapest Programma 4: 8.05 Radio Paris; 19.35 London Reg; 12.20 Droltwlch; 18.20 Diversen; 19.05 DroltWich; 22 London Reg; 22.20 Droltwich Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der I apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Sept. a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telefoon 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, telefoon 274. LISSE SANEERING IN DE BLOEMBOLLEN. CULTUUR Donderdagavond vergaderde de afd. Lissa van de Alg. Vereen, voor Bloembol lencui- tuur onder presidium van den Voorzitter, den heer AVerduyn Jr. Op deze vergadering werd behandeld de beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering te Haarlem to houden op 23 September a.s. Het gaat in hoofdzaak over de vraag of de saneerings- maatregelen al dan niet gehandhaafd moe ten worden. De heer A. Verduyn Jr. sprak een openingswoord en sprak zijn blijdschap uit over de groote opkomst. Deze vergadering is een zeer belangrijke, aangezien zeer be langrijke punten aan de orde worden ge steld. De besluiten zullen uiteindelijk elders genomen worden, doch de meening van onze afdeeling, legt zeer zeker gewicht in de schaal. De Voorzitter merkte in zijn openingswoord, verder op, dat de afzet dit jaar kleiner zal zijn, aangezien Denemar ken en Duitschland niet veel zullen afne men. Het is jammer, dat het perspectief in ons vak steeds door dergelijke voorvallen wordt verduisterd. Spr. besloot zijn ope ningswoord met de wensoh, dat de bespre kingen in een goeden toon zullen worden gevoerd en er waardeering zal zijn voor el kanders meeningen. Hierop leest de secretaris de heer W„ Onderwater, de notulen der vorige vergadei ring, welke werden vastgesteld. Ingekomen stukken. De heer K. Grulle- mans, heeft een schrijven ingezonden waar in hij, met redenen omkleed, bedankt als lid van het bestuur, naar aanleiding van het beleid in verband met de saneerings- maatregeleii. De héér Grullemans kan zicli onmogelijk met het beleid vereenigen. Do vergadering ging met het bestuur s voorat el accoord om den heer Grullemans een maand bedenktijd te geven. De voorzitter las de drie vragen voor waarover het thans gaat; nl.: 1. acht men opheffing van alle saneeringsmaatregelen na den verkoop van den oogst 1935 wen- schelijk; 2. zoo niet, is men van oordeel, dat maatregelen ter voorkoming van over matige uitbreiding der teelt gehandhaafd moeten worden, maar geen inlevering van surplus tegeft vergoeding meer moet plaats hebben en geen binnen- en buitenlandsche minimum- of garantieprijzen meer móeten worden vastgesteld? 3e zoo niet is men dan van meening, dat de saneeringsmaat regelen ook voor het plantjaar 1935/1936 in vollen omvang moeten gehandhaafd blij- Het hoofdbestuur ontkent de vragen 1 en 3 en bevestigt de 2de vraag en zet zijn standpunt in een breedvoerig prae-advies uiteen. Het drietal vragen wordt door den Voort zitter in bespreking gegeven in volgorde. De heer M. Veldhuyzen van Zanten was de eerste spreker. Wij hebben thans te vra gen: wat is nu het beste? Wat gebeurt er, als nu de saneering geheel overboord ge gooid wordt. We krijgen dan een grooto chaos en de bollenstreek zou volgens Spr., een.geldderving moeten lijden van 12 a 13.000.000 gulden. Verdere teeltbeperking is niet meer noodzakelijk. Spr. stelt de ver gadering voor om de saneeringsmaatregelen nog een jaar aan te houden. De heer K. Grullemans bestrijdt het door den heer Van Zanten betoogde en zegt dat hoe eerder de saneering van de baan is hoe eerder het vak weer gezond zal zijn, hetgeen Spr. met argumenten aantoonde. De Voorzitter bracht in stemming de eer ste vraag, welke werd verworpen met 93 tegen 29 stemmen. Nu komt vraag 2 in behandeling. De heer P. Warmerdam is van meening dat men het nog niet zonder minimumprij zen of garantieprijzen stellen kan, omdat het surplus nog veel te groot is. Men heeft beslist nog een basis noodig. Spr. hoopt, dat de vergadering zich in deze niet houden zal aan-het prae-advies van het Hoofdbestuur. Zend deze coupon Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar met gratis toezending van de bladen tot 1 October a.s. NAAM: ADRES: kwartaal De aanbrenger (ster) Doorhalen wat niet verlangd wordt. week ADRES:

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6