Economie en Financien VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 BINNENLAND. De sluiting der Staten-Generaal Bij Kon. Besluit is het volgende bepaald: De tegenwoordige zitting der Staten-Gene raal zal worden gesloten op Zaterdag 14 September 1935 des namiddags te 3 uur. De Minister van Binnenlandsche Zaken ■wordt gemachtigd zich op genoemd tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten- Generaa. ten einde in een vcreenigde ver gadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn in vereenigde zitting bijeengeroepen in het gebouw van de Tweede Kamer op Zaterdag middag te kwart voor drie. De opening der Staten-Generaal Het militair escorte en de te volgen route Blijkens een garnizoensorder zal de stoet rter plechtige opening van de Staten-Generaal op Dinsdag 17 September te 1 uur den vol genden weg nemen: Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout (over het schelppad), Tour- nooiveld, Korte Vijverberg, naar liet gebouw der Ridderzaal op het Binnenhof. Langs óenzelfden weg zal naar het Paleis •worden teruggekeerd. Een detachement, sterk 80 ruiters (korpo raals en manschappen) van het He regiment huzaren, onder bevel van een ritmeester, waarbij de standaard cn liet muziekkorps, opent den stoet. Bij dit detachement be vinden zich de regimentscommandant cn diens adjudant. De stoet zal worden gesloten door een de tachement, eveneens van 80 ruiters, onder bevel van een ritmeester. Een compagnie van het regiment grena diers, ter sterkte van 100 man onder bevel van een kapitein, met vaandel en de Kon. Mil. Kapel, wordt als eerewacht opgesteld aan het Paleis Noordeinde. Bij deze com pagnie bevinden zich de commandant van het regiment met zijn adjudant. Afsluiting langs den weg De afsluiting aan weerszijden van den te volgen weg gesohiedt als volgt: de rest van bet regiment grenadiers en eventueel een detachement van het 4e regiment infanterie het gedeelte van het Noordeinde tot aan het Tournooiveld (einde schelppad); de afdee ling te voet van het He regiment huzaren vervolgens tot aan den hoek van den Korte (Vijverberg; de afdeeling te voet van het 2e regiment veldartillerie op den Korte Vijver berg tot aan de eerste poort bij het Maurits- huis. Vervolgens zet een detachement van ongeveer 90 man politietroepen van ge noemde poort af tot aan den noordelijken hoek van de Ridderzaal het Binnenhof af. Een afdeeling van het Korps Mariniers ter 6terkte van 70 man, met vaandel en het mu ziekkorps van de Koninklijke Marine, onder bevel van een kapitein, stelt zich als eere wacht op aan de Ridderzaal. Bij deze eere wacht bevindt zich de commandant van het Korps Mariniers. Het verdere gedeelte van het Binnenhof wordt afgezet door een afdeeling mariniers ter sterkte van ongeveer 80 man. Gedurende den duur van de plechtigheid iüllên op het Malieveld' minuutschoten wor den afgegeven door een batterij vair dè Ie Artillerie Brigade, Een bedrijfsraad voor Bloembollenbedrij f Begeering vraagt advies De minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de Commissie van advies, bedoeld in artikel 8 acr Bedrijfsradenwel (kerncommissic-landbouw), de navolgende personen als tijdelijke leden toegevoegd: T. M. II. van Waveren, te Bennebroek; Th. F. van Rijn, te Lisse; J. Uijlkema, te. Hillegom; B. N. Loerakker, te Haarlem; P. Stokman le Leiden; H. van Wielsen te Haarlem. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door vorengenoemde Commissie van advies omtrent de wensche- lijkhcid van het instellen van een bedrijfs raad voor het bloembollenbearijf, en om trent andere daarmede verband houdende onderwerpen, in artikel 8 der Bedrijfsraden- wet bedoeld. Middenstand De minister van Sociale Zaken heeft inge trokken zijn beschikking waarbij H. Schlos- ser, te Amsterdam, als tijaelijk lid is toege voegd aan de vaste leden van de Commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der Bedrijfs- radenwet (kerncommissie-middenstand), en in diens plaats als zoodanig aangewezen A. J. Loppersum, te Amsterdam. Voedselvernietiging Wat één der oorzaken kan zijn In het tweede nummer van het, anti-rev. weekblad „de Geus", Sionstraat 9a, Rotter dam, dat ons ter kennismaking werd toege zonden, komt een artikel voor over voedsel- vernietiging. De schrijver meent, dat één der oorzaken A an overvloed gelegen is in het „opjagen" der groenten. „De kunstmest op zich zelf niet te veroordeelen, indien ook de kunstmest wordt gebezigd in organische samenhang met heel de metischheid is één dor middelen geweest, waarmede èn vele landbouwers èn tuinders, de zucht tot hooge en hoogere bedrijfswinsten hebben trachten te voldoen. Dat heeft tot dwaze dingen geleid. De groenten werden in letterlijke zjn „opgejaagd". Men behoeft geen voedsel deskundige te zijn om dit op te merken. Spinazie, komkommers, bloemkool, peen, dit zijn slechts eenige groenten, waaraan deze zomer en ook de vorige jaren, zeer het opjagen merkbaar was. Het is meermalen gebeurd in Rotter dam, dat gekookte of gewekte groenten zoo dermate door de chilisalpctcr of an dere kunstmest, onsmakelijk of bedorven waren, dat de menschcn de groenten, ofschoon reeds gekookt, toch weg moes ten werpen." De schrijver meent, dat wanneer men niet naar kwaliteit, maar naar hoeveelheid teelt, zulks tot vernietiging moet leiden. Dit is één der redenen, waarom zooveel groenten onverkoopbaar zijn en waarom velen zoo graag een volkstuintje willen hebben. In hoeverre de schrijver in „de Geus" ge lijk heeft, mogen „deskundigen" beoor- deeleu. De wethouderskeuze Was er een algemeen voorschrift? De roode pers haalt met instemming aan wat wij schreven naar aanleiding van de wethoudersverkiezing in Nijmegen. Zij voegt er echter aan toe: Wij merken intusschen op, dat men van katholieke zijde niet heeft gerea geerd op onze mededecling over de uit latingen van den katholieken fractie leider in de gemeenteraad van Eind hoven, die de veronderstelling wettigde, dat wij hier te doen hebben met een van hoogerhand voorgeschreven „systeem", geldend voor alle gemeenten, waar de Staatspartij over de meerderheid der raadszetels beschikt. Wij weten niet, of hier van een algemeen voorschrift sprake is. Wel viel het op, dat in alle gevallen, welke ons bekend werden, de roomsch-kath. fracties geen woord ter verdediging spraken; doch daar staat te genover, dat „het voorgeschreven systeem" niet in alle gemeenten gevolgd is. Wij betwijfelen dus, dat een algemeen parool is uitgegeven en we herinneren er aan, dat dit exclusivisme niet alleen bij roomsch-kath. raadsfracties gevonden werd. „Zoo spreekt Verviers" Maar wie Is Dr Verviers? Een meelevend lezer uit IJmuidcn zendt ons een strooibiljet, waarop een vergade ring van de N.S.B. wordt aangekondigd. Dr Verviers zou spreken. En men leest dan op het pamflet: „Wie is Dr. Verviers? Een heftig, maar eerlijk strijder tegen de Volksverlakkers van alle partijen! „Onze nationale schande door een ka binet van onbekwame en onwelwillende onbevoegden geregeerd te worden, is na deze even sluwe als brutale zet van Colijn niet grooter of niet kleiner gewor den. De toestand is immers voor en na precies dezelfde gebleven." Daaronder volgt dan weer: „Zoo spreekt Verviers". Zoo schreef hij tenminste in het Septembernummer van „Nieuw- Nederland". Het is van groot belang om te weten, hoe Dr. Verviers spreekt en schrijft; ook de Re geering mag er o. i. wel ernstig nota van nemen; en daarom nemen we het maar eens over; doch we ontkennen, dat daar mee de vraag beantwoord Is: wie is Dr Verviers? Op die vraag is en moet wel eens een ander antwoord worden gegeven, dan zijn bewonderaars doen. Het Concours Hippique te Utrecht Door duizenden met spanning Reusachtig groot was gistermiddag de be langstelling voor het tweede concours hip pique te Utrecht. Niet minder aau negen duizend menschen hebben met spanning de prestaties der paardenhouders èn der paar den zelf gadegeslagen. Na de aangespannen paarden kwamen de rijpaarden. De wedstrijd wat het schoonste rijpaard zou zijn bood heel wat moois. De vele fraaie dieren keurig bereden maakten het de jury niet gemakkelijk. De eerste prijs verkreeg Scottish Dream van R. J. J. Hiem- stra te Den Haag. Van de tweespannen tuig- paarden werd de eerste prijs de groote ver guld zilveren legpenning, aangeboden door H.K.H. Prinses Juliana, gewonnen door de paarden Excellent en Constant eigenaar Lutje Holsink te Enschedé. Zeer spannend was het springconcours voor uitgenoodigde officieren te Amersfoort. Ritmeester Heuff met het paard Jimmy kreeg met nul fouten in 63 sec. de eerste prijs. Er waren twaalf zware hindernissen te nemen. Doch desondanks waren voor het volgend nummer, open voor alle paarden, gereden ooor amateurs of professionals, negen en dertig deelnemers aangemeld. Slechts twee maakten nul fouten. De eerste prijs was voor Miss Eumetz te Den Haag met 0 fouten in 70 seconden. STREVEN NAAR EENHEID In Indië gaat het niet beter dan hier Met groote instemming en waardeering schrijft de Banier, het Christelijk Week blad voor Indië, over het Utrechtsclie „Cen traal Comité tot bevordering van de poli tieke Protestantsch Christelijke eenheid." De redactie betoogt, dat een dergelijke eenheid niet geforceerd mag worden, maar dat het nog erger is, wanneer men onjuiste staketsels in de weg legt; gelijk, volgens het blad, van sommige zijden geschiedt. En de schrijver verwijst met instemming naar een artikel van een medewerker, wiens oordeel ook wij gaarne beamen, die over de verkiezingen in ons land schrijft en zijn beschouwing aldus besluit: „Indien er bij de laatste verkiezingen iets is gebleken, dan is het wel dit: Dat er eenheid in de rechtsche gelederen zal moeten zijn, willen wij niet aan verdeeld heid ten onder gaan. De tegenstander en met name Mus- sert heeft de zwakke plek onomwonden aangewezen en zijn volgelingen opgedragen om de accenten te leggen. Reeds bij vorige gelegenheden schreef ik: Hoe jammer, dat er tegenover de wassende zondvloed niet een eensgezind Christelijk Nederland staat. Hoe verder we voortgaan op de weg der historie van ons volksleven, hoe meer de eisch tot eensgezindheid klinkt. Moge christelijk Nederland dat inzien eer het te laat is! Prof. Grosheide, hoogleeraar aan de V.U. schreef onlangs terwijl hij het oog had op kerkelijke aangelegenheden Wij, Nederlanders, maken op buitenlanders vaak de indruk van jongens, die twisten over de vraag of de kippen om drie uur dan wel om half vier moeten worden gevoed, ter wijl de kippen opgesloten zitten in een brandend kippenhok! Hetzelfde kan men den hoogleeraar na zeggen op het terrein van het politieke leven. Er gaan in de laatste tijd meer en meer stemmen op, die om eenheid roepen. Zoo is er weer belangstelling voor de vraag of er geen mogelijkheid bestaat. dr| Christe- lijk-Historischen en Anti Revolutionairen elkander de hand reiken. En ook op ker kelijk terrein gaan. stemmen op, gezonde stemmen, die alle onnoodig en verdeelend twistgeschrijf veroordeelen. Gelukkig! En als deze geest weet door te dringen tot veler hart zal hij Nederland redden van een kerkelijke en politieke ondergang. Ook het schip van staat kan niet varen als er tweedracht op dc brug is. En het kan evenmin goed varen, wanneer er -- waap dan ook tweedracht onder de brug is. Nogmaals: Wij hopen en bidden, dat christelijk Nederland de les zal loeren ver staan, vóór en aleer het telaat is!" MINISTER SLINGENBERGS NOTARIAAT De heer Mr. S1 i n g e,n b e r g, thans Mi nister van Sociale Zakenn, heeft tot de Kamer van Toezicht op de notarissen het verzoek gericht om gedurenoe den tijd, dat hij minister is, een plaatsvervanger voor zijn notariaat te Haarlem aan te wijzen. De president van de Haarlemsche recht bank mr. G. Sluis, heeft thans dit verzoek ingewilligd en als plaatsvervanger aangewe zen mr. J. van Munster van Heuven. Gemengd Nieuws* Doodelijke verkeersongelukken te Wassenaar Motorist en duorijder gedood Twee gewonden Op den Rijksstraatweg Den Haag Wassenaar is gisterochtend kwart over elf ter hoogte van de Raadhuis laan, gemeente Wassenaar, een ern stig auto-ongeluk gebeurd. De motorrijder S., wonende aan de Wal- deck-Pyrmontkade in Den Haag, die met een duo-passagier, den ongeveer 27-jarigen S.. wonende Chr. de Wetstraat 65 Den Haag, in de richting naar Wassenaar reed. kwam. vermoedelijk bij het uitwijken voor -een tweetal auto's, in botsing met een Duitsche auto, welke m de richting naar Den Haag Beide Hagenaars werden overreden; zij zijn met gecompliceerde beenbreuken en andere verwondingen door een auto van den G.G.D. uit Wassenaar naar hier vervoerd, waar zij in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde ter verpleging zijn opgenomen. De motorist S. is aan zijn wonden over- Dc toestand van den duorijder baart zorg. Het motorrijwiel werd geheel vernield. De auto werd aan de voorzijde beschadigd: bestuurder en de passagiers van deze auto kwamen met den schrik vrij. Het tweede ongeluk. 's Middags had een tweede doodelijk on geluk plaats. Omstreeks drie uur reed ter hoogte van de Eikenlaan de motorrijder C. Oudshoorn, uit Den Haag, met op de duo zijn broer J. Oudshoorn in de richting Den Deyl achter een trailer. Juist toen zij deze wilden passeeren, kwam van de andere zijde een personenauto. De motorrijder hield in doch kwam daarbij in aanraking met een ~gchteiSvTèI'-^aTü^ërTfaïlè"r,~:'W'ggp^ door het motorrijwiel over den kop sloeg en beide berijders tegen de straat werden ge worpen. De duorijder werd door de perso nenauto gegrepen en op slag gedood. De bestuurder van de aanrijdende auto is door gereden en tot dusverre onbekend gebleven. De motorrijder, die gewond werd, is naar het R.K. Ziekenhuis te Den Haag overge bracht. Zijn toestand is naar omstandi heden vrij goed. Een derde ongeval. Een derde verkeersongeval had om kwart voor zevenen op het rijwielpad plaats. Hier kwamen een wielrijder en een wielrijdstcr in botsing. De wielrijder liep hierbij een zware hersenschudding op. Oplichters aangehouden De politie te Roermond heeft aldaar aangehouden een zekeren S., die eenige weken geleden verschillende inwoners vai: Elburg heeft opgelicht, onder het voor wendsel, dat hij melkcontroleur was. Hij wist bij deze gelegenheden fietsen, horlo ges en ook geld buit te maken. S. is ter be schikking van de justitie gesteld. Tc Amsterdam is een chauffeur in arrest gesteld, die verschillende menschen, onder aanbieding van een betrekking h een taxi-onderneming, heeft bewogen tot het storten van kleine waarborgsommen, die tezamen waren opgeloopen tot een be drag van 100,Aangezien de chauffeur geen enkele van de verplichtingen, welk: hij op zich had genomen, nakwam, werd aangifte gedaan. Bij het onderzoek der po litic bleek, dat de man de gestorte bedra gen ten eigen bate heeft aangewend. Hij is ter beschikking gesteld van de justitie. Motorschuit in vlammen Te Amsterdam is brand ontstaan in de roef van de ruim 350 ton metende mo torschuit Elisabeth 9, van de N.V. Maat schappij tot Zwavelzuurbereiding, welke ter reparatie nabij de werf der firma Verschure aan de overzijde van het IJ gelegen was. Bij het electrisch lasschen, vatte de kurk- laag tusschen dc betimmering van de roef vlam, waarna het vuur gretig voedsel vond in het vele houtwerk. De brandweer van post Plaatijzerweg en de „Jason" werden gealarmeerd. Inmiddels waren de perso nen, bezig met het werk, er echter reeds in geslaagd het vuur te blusschen, zoodat hulp der brandweer niet meer noodig was. De gehecle inventaris was ^cjiter reeds in vlammen opgeftan, evenals het houtwerk. Dc menschen, welke zich op het schip be vonden, wisten zich in veiligheid te stellen. Een der arbeiders werd aan het oog ge wond. Het schip was verzekerd, de inboe del echter niet. VERDRONKEN Men meldt ons uit Den Bosch: Gistermiddag is te Keidonk nabij haar woning het lijk gevonden van de 81-jarige wed. M. v. Wanrooy. De ongelukkige lag voorover in een z.g. drinkkuil die slechts een halve meter diep was. De ontboden ge neesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk is inbeslag genomen. Auto- en motor-ongelukken De heer Sch., wonende Boschdijk te Eindhoven, reed niet zijn drie-jarig dochtertje naar Best. Onderweg werd het kind, dat naast hem zat, door slaap over mand cn viel van dc bank. Daar de heer Sch. bang was, dat het portier van de auto wellicht open zou kunnen springen en het kind uit de auto zou kunnen vallen, greep hij het meisje, waardoor hij een oogenblik de macht over het stuur kwijt raakte en de auto in volle vaart tegen een boom te recht kwam. Het kind liep een schedel fractuur en een hcrsenschuding op, terwijl de heer Sch. een pink .brak. Het kind werd naar het R.K. Binnen-Gasthuis overge bracht. Het is buiten levensgevaar. De auto werd zwaar beschadigd. Brutale inbraak te Amsterdam Twee kluizen opengebroken Buit van duizenden guldens. Toen werksters in dienst der gemeente te Amsterdam Donderdagmorgen, zoo als gewoonlijk, in het gebouw kwamen van den Woningdienst aan de Stadhouderskade het voormalige administratiegebouw van de train deden zij de ontstellende ontdek king, dat inbrekers hier hun slag hadden geslagen. In een kantoor, uitkomend op de groote hal gelijkvloers, lagen verschillende tafelkleedcn, afkomstig van hooger gelegen verdiepingen, op den vloer; andere hingen voor de ramen. Van de groote kluis, welke in dit kantoor staat, was het slot verwijderd en stond de deur wijd open. In de onmiddellijke nabijheid lagen twee cylinders: een zuurstof- en een car- bidcylinder, alsmede een eind slang. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd en toen met assistentie van personeel van het gebouw een onder zoek was ingesteld, stond vast dat een bedrag van eenige duizenden guldens verdwenen was. In de kluis stonden twee brandkasten, waarvan de groot ste met behulp van de zuurstof- en carbidcylinders, welke ook voor het openen van dc kluis waren gebruikt, was opengebrand. Uit enkele trom mels, welke in deze brandkast waren geplaatst, was een bedrag aan zilver en papiergeld van eenige duizenden guldens gestolen. Deze buit bestond uit opgehaald huurgeld, alsmede uit loonen en salarissen voor het perso- neeL Ook aan de kleine brandkast zijn de da ders bezig geweest; zij hebben deze echter niet geopend, vermoedelijk omdat de zuur stof uit den cylinder was opgebruikt. Een buit van ongeveer 25.000 gulden is hun hierdoor ontgaanOok op de eerste etage hebben zij de daar staan de kluis opengebrand, een karwei, dat geen sucres- -Iteeft opgeleverde aangezien deze kluis geen geldswaarden bevatte. Vast staat dat de onbekende bezoekers ui en lang bezig zijn geweest; zij zijn vermoedelijk per auto gekomen en hebben zich tot liet gebouw toegang verschaft door het openen van een poortje van de electrische wasscherij aan den Overtoom. De voor de ramen gespan nen tafelkleeden hebben blijkbaar gediend om het schijnsel van de steekvlammen van buitenaf onzichtbaar te maken. Alles wijst er op, dat hier „vakbekwame" inbrekers aan liet werk zijn geweest. Zoo heeft men geen enkelen vingerafdruk ge vonden. Hot politioncele onderzoek staat onder leiding van inspecteur Van Loo van het bureau Leidscheplein, die zich de hulp van de mobiele brigade had verzekerd. Ook de poiitiescheikundige, dc heer Van Ledden Hulscbosch, is in* het pand geruimen tijd niet zijn onderzoek bezig geweest. Branden Men meldt onsh uit D e 1 d e n: Hedennacht brak door onbekende oorzaak brand uit in hei z.g. tafpebouw van de deken- fabriek van de firma Ficken en Wapp. Eén der omwonenden die door het geknetter van het vuur was wakker geworden waarschuw de onmiddellijk de brandweer, doch deze kon ter plaatse aangekomen weinig meer uit richten. Het vuur had in verband met de opgeslagen licht brandbare stoffen zeer snel om zich heen gegrepen, zoodat het gebouw geheel een prooi der vlammen Een grooie hoeveelheid opgeslagen ma teriaal van de dekenfabriek werd door het vuur vernield. 1-Iel bedrijf zal eenige stagnatie onder vinden. Het gebouw was tegen brandschade ver zekerd, Te Ernst bij Epe (Gld.) is door hooi- broei brand ontstaan in 'n hooiberg van de wed.Vosselman aan dc Loobrink. De vlammen sloegen weldra over naar een anderen hooiberg en daajna naar een schuur. Po gingen om door het nathouden van het dak de boerderij te redden, mislukten. Ook deze ging in vlammen op. De brandweer uit Vaassen kon wegens gebrek aan blusohwater niets beginnen. De inboedel en het vee konden tijdig in veilig heid worden gebracht. Alles was laag ver zekerd. Te Tzum (Fr.) brak brand uit in de on bewoonde boerderij eigenaar de heer G. Boomsma te Leeuwarden. De huizinge en schuur met 90 voet hooi en andere land bouwproducten brandde geheel uit. Een wagenhuis met landbouwmachines bleef behouden. Verzekering dekt de schade Door het instorten van een muur had d> brand ernstige gevolgen kunnen hebben. Slechts door een snel ie vlucht wisten di verse persoqen w.o. de burgemeester van Franekeradeel en een wethouder zich op het nippertje in veiligheid te stellen. EEN ACHTERBLIJVER Men meldt ons uit Sprang-Capelle: Een jonge ooievaar, die door 'n storm uit 't nest was gevallen en door den heer A. C. werd opgefokt, vliegt nog lustig rond en keert 's avonds bij zijn verzorger terug. ZIEKTE VAN WEIL Te Enschedé is bij den ruim 20-jarige kantoorbediende L. de ziekte van Weil ge constateerd. De patiënt, die gezwommen had in de Buurserbeek; is in het zieken huis opgenomen. GEVAARLIJKE BRAND BIJ LAMPE Brandweerlieden bedolven onder neervallend puin Men meldt ons uit Rotterdam: Gisteravond heeft een op zich zelf niet zoo ernstige, maar wel gevaarlijke brand gewoed in het modemagazijn van de fa. Lam p e aan de Hoogstraat, hoek Spui. De brand die vermoedelijk door kort sluiting is ontstaan woedde in de pla- lond-ruinite tusschen de benedenverdie ping en de eerste étage en was daar om gevaarlijk dat de brandweer de vuur haard maar zeer moeilijk kon bereiken, terwijl het vuur zich steeds verder in de breedte verspreidde, zonder evenwel naar buiten te breken. Terwijl eenige brandweerlieden in een der eiland-etala ges, waar men 'n gat in de zoldering had gestooten aan het spuiten waren is plot seling een groot deel van het plafond naar beneden gekomen, waardoor twee brandweerlieden zijn bedolven. Aanvan kelijk leek het, of althans een ervan ern stig was gewond, maar in het ziekenhuis bleek, dat de verwondingen aan hoofd en armen, meevielen en dat zij slechts door rookbedwelming buiten kennis waren ge raakt. De brandweer heeft met vier stralen op de waterleiding de blussching voort gezet en na ruim een uur zag men de rookwolken, die aanvankelijk het geheele gebouw hadden gevuld minderen en kon tot de nablussching worden overgegaan. Matroos vermist van het m.s. „Duivendrecht" Naar Lloyds seint zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag twee leden der be manning van het Nederlandsche motortank schip „Duivendrecht" over boord geslagen en verdronken. Het ongeval had plaats op circa 600 700 mijl ten Westen van Lands End. Verdere bijzonderheden ontbreken nóg. De Duivendrecht van de reederij Phs. van Ommeren te Rotterdam, was met een lading benzine onderweg van Houston naar Lon den, waar het schip Zondag a.s. wordt ver' wacht. Hedenmiddag te 2 uur had de reederij echter nog geen enkel bericht betreffende dit ongeval van den kapitein ontvangen. Nader wordt ons gemeld: De reederij van het Nederlandsche motor tankschip „Duivendrecht" heeft van de kapi tein een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de matroos onder de gage W. Bröring uit Rotterdam wordt vermist. Men vermoedt dat de man overboord ge slagen en verdronken, is. GEARRESTEERD Op bevel van den officier van justitie is te Amsterdam door de politie een man aangehouden, die met den trein uit Den Haag aan het Centraal Station is gearri veerd. De aangehoudene, die psychopaath is, is overgebracht naar het politie-bureau. REDDINGBOOT IN VLAMMEN Bij Sluis (Z.) ontstond brand in de mo- torreddingboot „Zeeuwsch-Vlaanderen". De geheele boot met toebehooren cn het booten- huis zijn in vlammen opgegaan. Dc opzichter v. d. Heuvel kreeg brandwonden aan han den en gelaat. Rechtzaken. DE INBRAAK BIJ LAMERIS Voor de Amsterdamsche rechtbank ston den terecht twee verdachten van de inbraak in de juwelierszaak van Lameris in de Leid- schestraat te Amsterdam. Tegen M. C. en W. D. had de officier resp. een jaar en V/> jaar gevangenisstraf gerequireerd. Bij inter locutoir vonnis bepaalde de rechtbank, dat een reclesseeringsrapport over beide ver dachten dient te worden uitgebracht. Trots dit rapport bleef de officier van justitie bij zijn eisch. Alleen werd aftrek van twee maan den voorarrest' geëischt. Uitspraak 25 Sep tember a.s. IN HET HOL VAN DEN LEEUW Voor de Amsterdamsche rechtbank stond een inbreker terecht, ciie gepoogd had bij een politieagent aan den Ringweg te Amster dam in te breken. De officier van justitie eischte 2 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 25 September a.s. BELEEDIGING VAN OUD-MINISTER VERSCHUUR De Rotterdamsche rechtbank had den koop man A. T. te Z w ij n d r e c h t veroordeeld tot 150 boete, subs. 30 dagen wegens belee- diging van oud-minister Verschuur in een openbare vergadering van de Ned. Slagers- vereeniging te Sommelsdijk. Volgens hem waren de slagers door dun minister aan een gauwdievenbende overgeleverd, wat gevolgd werd door: „dat hebben die smeerlappen doorzien; dat is de grootste dievenbende, die de Nederlandsche Regeering sanction- neerten voorts: „Minister Verschuur zegt, dat Zwanenberg onkreukbaar is; die woorden moeten wel met goud betaald zijn!" Verdachte zeide voor het Haagsch gerechts hof, dat hij opgewonden was geweest en dat de regeering niet beleedigd behoefde te zijn. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis tegen verdachte, die reeds twee maal wegens beleediging is veroordeeld. De verdediger drong op --en zacht oordeel aan. Uitspraak 25 September a.s. PORCELEIN IS GEEN POSTELEIN Een groentenman in Delft had met groen ten loopen venten, maar hij had daarbij één van de wettelijke bepalingen omtrent dit beroep overtreden. Een politieagent had den venter bekeurd. De zaak kwam voor den Delftschen kantonrechter, die den groente man vrijsprak, daar de dagvaarding inhield, dat, behalve met uien, tomaten en komkom mers, met porcelein was gevent. Porcelein is wei breekbaar, maar niet eetbaar, aldus werd vastgesteld. Goudexport en ruimere Geldmarkt Merkwaardig verschijnsel Met groote belangstelling wordt op het oogenblik het koersverloop op dc geldmarkt gevolgd. De koersen hebben zich naar men weet geruimen tijd op een hoog niveau be wogen. Hierin valt de laatste dagen een kleine ontspanning waar te nemen, waaruit de gevolgtrekking kan worden gemaakt, dat de primaire geldgevers hier te lande hun liquiditeit zoo goed hebben verzorgd, dat zij op alle eventualiteiten zijn voorbereid. Dit geeft ongetwijfeld reden tot geruststelling. De gunstige invloed, uitgaande van de ge makkelijker verhoudingen op de geldmarkt werd echter ten deele geneutraliseerd door het verloop gedurende de laatste dagen van enkele valuta's op de wisselmarkt, vooral van dollars, die gestegen waren tot een peil van /1.48VS en 1.481/16, waarop goud export weer mogelijk is. De bedrogen waar om het gaat zijn echter niet groot. Men neemt aan, dat met het s.s. Statendam, dat Zater dag naar de V. S. vertrekt, voor 16 millioen aan goud zal worden meegegeven. Geen Italiaansch moratorium Officieele tegenspraak Tr Enrico Vanni. directeur van de bureaux van de Italiaansehe Staatsspoorwegen in Dultsch land Polen en Nederland, die griater te Rot terdam was ter gelegenheid van den Rotter- damschen havendag, had i" liaansche schulden. Hij heeft zich daarop tele fonisch in verbinding gesteld met Rome en een gesprek gehad met oen hooge autoriteit der Italiaansehe regeering. aan wie hij mededeeling deed van deze in de Nederlandsche bladen op genomen berichten uit Londen. Ir Vanni is daarop officieel gemachtigd tot de meest besliste tegenspraak van alle geruchten over een Italiaansch moratorium cn tot de verzekering, dat geen enkel Italiaansch moratorium van welken aard ook te wachten is. Ned. Kamer van Koophandel in Duitschland Werkzaamheden in Juli en Augustus In het verslag van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland, over Juli en Augustus wordt. o.m. het volgende opgemerkt: De werkzaamheden der Kamer betroffen in hoofdzaak het betalingsverkeer met Duitsch land. Van de aangelegenheden, welke werden behandeld, mogen worden genoemd- verhooging van het deviezencontlngont voor aardbeien, wel ke de districtskumer Hamburg voor twee Neder- •rkrijget U i D U ^ingeroepen voor ge- derlandschc producten geen Deviesengenehmi- gungen waren toegewezen, omdat de prijzen daarvan te hoog geacht werden, terwijl de Ne derlandsche leveranciers beweerden, een belang rijk betere kwaliteit te leveren dan waarvan de Duitsche autoriteiten bü de bepaling van de prijzen uitgingen. In enkele gevallen was de Kumer behulpzaam bij het verkrijgen van ver gunningen voor het gebruik van geblokkeerde marken. De nieuwe Duitsche bepalingen betref fende Auslknclcr Sonderkonti für Inlandezahlun- gen In het verkeer met Nederlnnd graven aan leiding tot een aantal verzoeken om inlichtingen. In enkele gevallen van compcnsatleverkeer kon de Kamer resultaten bereiken. De vooruitzichten van de Theemarkt Stijgende prijzen Op de theemarkt heeft zich een vaste stemming baan gebroken, door het ver schijnen van do thee uit de nieuwe oogst De gemiddelde prijs, die verleden week voor alle theeën dooreen werd bedongen, bedroeg ls 2.29 d. per pond. tegen is 0.30 d. per pond voor uit. dat de prijzen Van Nabij en Ver In Oostenrijk viel de laatste 6 maanden een toevloed van buitenlandsche betaalmid delen waar te nemen, welke nog steeds aan houdt. Gedeeltelijk moet dit op rekening wor den gesteld van het vreemdelingenverkeer. Hierdoor is de valutadekking aanmerkelijk toegenomen en lw>t dekkingspercentage ge stegen van 28 tot ruim 29 Naar verluidt is het ontwvrp der Fran- sche begrooting 1936 zoo ver gereed, dat het op 20 Sept. aan de Financieele Kamercom missie kan worden voorgelegd. De commissie zal zich er tusschen 24 en 26 Sept. mee bez;g houden. Men meent te weten, dat het totaal der begrooting is verminderd van frs 47.5 milliard in 1935 tot frs 42 milliard. Verschillende reeders in Wales ontvin gen gister een uitnoodiging offerte maken voor de verscheping van 200.000 ton Duitsche kolen naar Italië. Daar er geen belangrijke vermindering heeft plaats gevonden van dc Italiaansehe schulden aan de kolenexporteurs in Wales vinden er geen kolenexporten naar Italië meer plaats, behalve wanneer een speciale overeenkomst kan worden getroffen voor contante betaling. Duitschland schijnt niet met dezelfde moeilijkheden te kampen te hebVn als Engeland, daar de kolenexport naar Italië zich op het oogenhlik op een re cord-hoogte beweegt. In de gister gehouden vergadering van 6 pet. obligatiën ten laste dier N.V. Vereenig de Ned. Chamottef abrieken Geldermalsen werden de bekende bestuursvoorstellen zon der discussie met algemeene stemmen aan genomen. T.a.v de geruchten omtrent een Dultsch crediet in Engeland geeft Fin. News te ken nen, dat de Londensche banken zeker niet geneigd zijn nieuwe credieten te verleenen, terwijl een publieke emissie geheel is uit gesloten. De Braziliaansche Nationale Koffie- raad zal zoo spoedig mogelijk 760.006 zakken koffie vernietigen. Ëxoorteurs en agenten, die onverkoopbare koffie bezitten, kunnen deze bij den Nationalen Raad afleveren, waartegen zij overeenkomstige hoeveelhe den van goede kwaliteit uit het binnenland mogon aanvoeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3