Qns praatuurtje De Coöperatieve Zuivelbereiding R. S. STOKVIS ZONEN LAND- EN TUINBOUW No. 304 WOENSDAG II SEPTEMBER 1935 Houd moed wanneer des levens zorgen Een aanval doen op hart en geest; Vertrouw op God voor 't duistre morgen; Hij is u gisteren trouw geweest. In welke richting dient deze zich te ontwikkelen? Algemeene Vergadering van de F. N. Z. Op de algemeene vergadering van de gemeene Nederlandsche Zuivelbond werd na de huishoudelijke bezigheden een inleiding gehouden door de heer J. A. Geluk te "s ravenhage. In het kort geeft de inleider een overzicht ,van de snelle groei, welke het fabriekmatige zuiveLbedrijf de laatste 50 jaar en vanaf de oprichting van den F.N.Z., nu 35 jaar gele den. heeft ondergaan. In deze 35 jaren is het aan tal aangesloten fabrieken in totaal ongeveer gelijk geble ven. doch de hoeveelheid werkte melk is vijf maal groot geworden. Met deze toename der hoeveelheid melk heeft het coöperatieve zuivelbedrijf zich in gelijke mate ontwikkeld, zulks in overeenstemming mot de ontwikke ling der zuiveltechniek en van de techniek in het algemeen. De organisaties van coö peratieve zuivelfabrieken hebben in deze ontwikkeling van het zuivelbedrijf een werk zaam aandeel gehad door de instelling van boter- en kaaskeuringen, technische voor lichting onderwijs aan fabriekspersoneel, controle en normalisatie der fabrieksadmi- nistratie, de inrichting van laboratoria, ver betering der stooktechniek, voorlichting bij en controle op den bouw en de inrichting van zuivelfabrieken, centrale aankoop van hulpstoffen en controle op het afgeleverde materiaal; examens voor het fabrieksperso neel en het uitgeven van leerboeken voor de zuivelbereiding. De opleiding tot directeur «ener zuivelfabriek werd verbeterd door de oprichting in 1904 van de Rijkszuivelschool te Bolsward. In het algemeen kan worden geconstateerd, dat de inrichting der bedrijven zich heel goed heeft aangepast aan den •nellen groei daarvan. Een vergelijking over de ge- heele linie van onze zuivelfa brieken met soortgel ij ke be- drijven in het buitenland, wel ke zeker ten gunste van Ne derland uitvalt, kan dit overt gens b evestigen. Dat nu alles botertje tot den boom ls en wij op onze lauweren kunnen gaan rusten, is echter geenszins het geval. Vele vraag stukken liggen ook thans nog steeds onop- Spr. denkt b.v. aan de bestrijding van be paalde besmettelijke veeziekten, aan de kwa liteitsverbetering en de behandeling der melk in verband met de kwaliteit der kaas, pan de stevigheid en de duurzaamheid der boter, enz. Jammer genoeg staan de huidige crisisomstandigheden een voldoende ont plooiing der activiteit op dit gebied in den Hveg, niettemin zal het mede de taak der ge organiseerde coöperatieve zuivelbereiding fcijn, zooveel mogelijk te trachten, dat de Jnvloed der crisismaatregelen de vooruitgang van het zuivelbedrijf zoomin mogelijk hin dert en dat steeds de aandacht op de ver betering van de kwaliteit der producten blijft gevestigd. Met nadruk wijst spr. op het gevaar dat de verbetering van de techniek der zuivel bereiding tot gevolg kan hebben, dat de zorg voor de melkwinning dientengevolge kan verslappen door de redeneering: „de fabriek haalt alles, wat niet in de melk hoort, er toch wel uit". Ook de onderlinge melkprijs- concurrentie der fabrieken en dc strijd om een melkleverancier te winnen of te behou den noemt spr. als een der oorzaken, dat aan de kwaliteit der melk niet genoeg aan dacht wordt besteed. Door een betere con trole op de winning en uitbetaling der melk naar kwaliteit kan hierin verbetering wor den gebracht. Naast de melkwinning en de techniek der bereiding treedt thans sterk op den voor grond de wenschelijkheid eener goede ver koopmogelijkheid. Het Nederlandsche zuivelbedrijf is van oudsher een exportbedrijf en in overeenstemming daarmee heeft zich hier te lande een vrij uitgebreide han del in zuivelproducten ontwikkeld. Voor den afzet barer producten hebben vele coöp. fabrieken zich bij den be- •taanden toestand aangepast en zijn aan den groothandel blijven verkoo- pen. In Noord-Holland kent men aan vele kaasfabrieken nog den zg. mark ter, een door het bestuur aangewezen lid der fabriek, die de kaas voor zijn mede-bedrijfsgenooten ter markt ver koopt. De oorzaak hiervan zoekt spr. in het feit, dat de coöp. zuivelfabriek uit het boerenbedrijf voortkomt en de leiders ervan in hoofdzaak afkomstig zijn uit den boerenstand. Zij moeten dan ook in de eerste plaats „vereeni-. Van de Veetentoonstelling te te Utrecht Ttustiq en zelfbewust wordt 'dc uitspraak der jury afgewacht gingsman" en technicus zijn. De parti culiere bedrijven zijn als regel gecom bineerd met handelszaken, hun leiders zijn daardoor meer kooplieden en de verkoop der producten vindt daardoor vaak in meer gedetailleerden vorm Voor het niet drijven van eigen handel door de coöp. bedrijven is daarnaast nog als oorzaak aan te wijzen het daaraan verbon den risico. Voor den verkoop in het buiten land is dit risico grooter dan voor den han del „bij de deur" en verschillende fabrieken die deze handel toch niet bevredigde, heb ben zich georganiseerd in coöp. verkoopver- eenigingen, hetgeen in verband met den aard van het artikel voor de boter gemak kelijker ging dan voor de andere producten. De voortdurende toename van de stroom melk aan de fabrieken, welke bovendien uit breiding van het aantal kaasmakerijen, melk productenfahrieken en coöp. melkinrichtin gen tengevolge gehad, heeft Het vraagstuk van den verkoop der producten moeilijker gemaakt en het streven naar den direct be reikbaren hoogsten melkprijs heeft er tot op zekere hoogte toe geleid, dat verschil lende fabrieken niet te veel omslag met de producten maakten en deze zoo spoedig mo gelijk, mede om zooveel mogelijk risico's uit te schakelen, aan den binnenlandschen groothandel bleven verkoopen. Spr. acht deze eenvoudige manier van verkoopen op den duur niet de meest rendabele wijze van afzet voor de fabriek, vooral omdat daar mede geen voldoende contact wnrdt gehou den met de eigenlijke verbruikers en meer die kwaliteit van producten geleverd wordt, waaraan door den tusschenhandel het meest te verdienen is. Zonder de schakel, welke de handel in het algemeen vormt, te willen kwalificeeren als overbodig of nutteloos, is spr. toch van meening, dat de verkoop onzer zuivelproduc ten op de beste en voordeeligste wijze ge schiedt, indiep de weg van den voortbrenger naar den verbruiker zoo kort mogelijk is. Aan het ter hand nemen en verzorgen van dit voor velen nog onbekende terrein die nen de coöp. zuivelfabrieken al haar aan dacht te besteden, vooral omdat zich lang langzamerhand een wijziging in den afzet der zuivèlproducten begint af te teekenen. Deze wijziging bestaat, voor wat de ons omringende landen betreft, hierin, dat men in de toekomst hoe langer hoe minder van ons koopt, doordat het buitenland zelf een product maakt, dat voor de massa be stemd is. Aan den afzef van de ge- exporteerde producten zul len daardoor hoogere eischen gesteld worden, zoowel wat betreft kwali teit en verpakking, als doordat verderaf liggende en nog onbekende markten moeten worden bewerkt. Doch ook t.a.v. den verkoop in het binnenland zullen wij ons beter moeten aanpassen bij de behoeften van den Vergelijkingen in de praktijk bewijzen steeds weer, dal voor land- bouwwagens Dunlop Lage-druk-banden de aangewezen banden zijn, daar zij veel min der trekkracht vragen dan hoge-druk-banden Volledige inlichtingen en prijsopgaaf over deze ban den, benevens over Dunlop assen, naven en wielen voor paardenwagens op aanvraag. N.V. HANDELMAATSCHAPPIJ consument door de levering van sma kelijke en voedzame melkproducten in allerlei gemakkelijk consumeerbare en hygiënische verpakte vormen. De vraag, of de coöp. zuivelbereiding in de verwezenlijking van het een en ander een werkzaam aandeel moet nepien meent spr. bevestigend te moeten beantwoorden. Doet men dit niet, dan zal de verkooper te veel zeggenschap over den producent krijgen of de overheid zal trachten saneorend en or denend op te treden. Beide acht spr. tegen het belang der zuivclcoöperatie. Hij ontkent niet, dat er geordend moet worden, doch wij motten dit zelf doen. De wijze, waarop het verkoopapparaat dient te worden verbeterd, zal elke fabriek, welke niet bij een verkoop organisatie is aangesloten, voor zichzelf moe ten nagaan. Voor zoover zij niet bij een gelijke organisatie wil aansluiten, zal zij daarbij moeten letten op het vormen van een flinke reserve ter dekking van het handels risico en naast de verpakking zal zij ook de administratie behoorlijk moeten verzorgen, omdat beide niet alleen het cachet, doch te vens öe kracht van een modern bedrijf vormen. Spr. gaat vervolgens uitvoerig de voordee- len van het organiseeren van den verkoop na. Niet elke fabriek behoeft dan haar ver koopapparaat uit te bouwen en kan daar door eenvoudiger in haar opzet blijven. Stan daardiseering, verbetering en sorteering van het product is gemakkelijker door te voeren, zoodat met beter voldoen kan aan de eischen an verschillende markten. De zakelijke, technische en administratieve leiding ëener verkoopprganisatie kan men perfectioneerón, zonder dat dit per fabriek veel behoeft te kosten. Een belangrijk punt is verder het ge zamenlijk dragen van het risico. Natuurlijk moeten hiervoor ook de noodige reserves worden gevormd, daar navordering bij de loden zooveel mogelijk moet vermeden wor den. Om de zaak voor den boer overzichte lijker en beter controleerbaar te houden, kan men in-de voortgezette coöperatie beper king der aansprakelijkheid van de deelne mende bedrijven toepassen. Ook de beper king der onderlinge concurrentie is van be lang, hetgeen nog sterker naar voren komt, indien er nog verdere samenwerking der WAT IK HOORDE EN ZAG; LAS EN DACHT OP REIS EN THUIS. 294 Daar heb ik toch even van staan kijken. En zoo gauw verbaasd zijn wij kranten- menschen toch in den regel niet. Wij zijn wel- wat gewoon. Maar nu vond ik toch een mededeeling, die mij bevreemdde. Te Beetsterzwaag werd eèn landdag ge houden van de Bond van Landpachters en Hypotheek boeren in Nederland. Ondanks stroomen de regen waren velen ojigeko- men naar schatting wel 2500 uit alle deelen van het land. Dat is natuurlijk niet het be vreemdende, want we begrijpen, dat door de pachters en hypotheek boe ren gesnakt wordt naar een ander pachtsysteem en een andere regeling van het hypotheekwezen. We hebben kunnen lezen dat de voorzitter verschil maakte tusschen „eerlijke" en „on eerlijke" bestrijders van de pachtwet. De eersten zijn o.a de bonden van grondbezit ters, de andere sommige land bouwmaat schappij en en boerenbonden. Maar wat ons wel opviel was dat op deze landdag aan één tafel zaten de communist, de socialist en de christen-democraat. Wiln- koop. Hiemstra en Van Houten. En de rede. die door van Houten gehouden werd, was heel best te denken als uit de mond der an deren komend. Zeg mij wie uw vrienden zijn ik zal zeggen wie gij zijt. Wij wijzen maar even op dit feit. Zooals in Amerika gewezen wordt °P het feit, dat er BIJNA GEEN VLEESCH VOOR RADEN meer zijn. Zoo moef, volgens een opgave van het de partement van Landbouw de hoeveelheid vleesch en spek in de rookerijen en pakhui zen op 1 Augustus j.l. bedragen 541.000.000 lbs. of ongeveer 46 pet. minder dan op den zelfden datum van verleden jaar, en 47 pet minder dan het gemiddelde der laatste 5 ja ren. Daar het dagelljksch gebruik op on er 50.000.000 l'bs. is té ramen, zijn - de voorraden slechts voldoende voor een ver bruik van 11 dagen Sinds de regeering in 1916 begon met het verzamelen Van de ge gevens omtrent de vleesch- en spekvoopra- den waren de cijfers niet zoo laag als thans het geval is. En nu de cijfers die de wijzer van de. vei lingklok aanwijst zoo bijzonder laag zijn gaan de veiling weer verlaten. Deels voor distri butie aan de werkloozen, deels voor vernie tiging. Dat wil niet zeggen, dat de hande laar ze voor niets of zoo goed als niets kan krijgen. Er zijn minimumprijzen die min stens betaald moeten worden door den han delaar. Brengt het product deze prijs niet op dan gaat het als onverkocht de veiling uit. En met veel producten gaat dat. Begin vorige week bleef 85 pet van de tomaten on verkocht. En in Augustus bleef aan één vei ling, die van Westerlee te de Lier, onver kocht: 52.300 komkommers, 80.500 Kg. dub bele princesseboonen, 6500 struiken andijvie. 127.000 Kg. tomaten, 8400 meloenen, 500 bloemkoolen, 2700 bossen peen, 7000 kroppen sla, 1400 Kg. snijboonen, 6700 Kg. pronkboo- nen enz Nu is dit heel erg. Nog veel erger dan het groote overcompleet van bloembollen, dat er is. Dat is tegen 't laatst een soort weelde artikel, maar toch een verbruiksartikel waaraan duizenden weer brood verdienen Nu rijst de vraag: Daarover moet in deze maand beslist wor den. Reeds eerder is een veelbewogen ver gadering over dit onderwerp gehouden. Doch toen is bepaald, dat in September over dit vraagstuk een nndere uitspraak gedaan zou worden. Dezer dagen, 13 Sppt., zal deze ver gadering worden gehouden. Het Hoofdbe stuur van de Algem. Vereen, voor bloembol lencultuur is van oordeel, dat.de saneering wel niet opgeheven moet 'wórden, omdat als rp.en de teelt vrijlaat vele niet-bollenkwee kers. die hun eigen teelten zagen mislukken zich op de bollenteelt zullen werpen. Maa: wel acht het bestuur het gewensrht, dat in de plaats der teeltcontrole van Den Haag uit kome een toezicht door en in beheer van het vak zélf. met sancties van overheids wege, terwijl het alle overige maatregelen na afloop van het plantjaar 19341935 wenscht te.zien vervallen. Het bestuur achf den tijd gekomen, om den binnen- en buitenlandschen bollenhan- de] niet langer te binden aan minimum- of garantieprijzen, met het oog op r'v ontdui king en verplaatsing van de teelt naar het buitenland. Met het opkoopen van het surplus moet groepen plaats vindt, zooals dit thans door de boterverkoopvereenigingen geschiedt. Van de samenwerking Lij den verkoop venvacht spr. ook een goeden invloed op de thans hier en daar voorkomende ongezonde melkprijs- concurrentie der coöperaties onderling, die het totstandkomen van nuttige regelingen op ander gebied \taak bemoeilijkt. Spr. wijst voorts op de moeilijke po sitie, waarin het coöperatieve zuivel bedrijf verkeert. Het is, evenals het boerenbedrijf aan de bodem gebonden en kan zich niet, zooals dit met be- jiaalde particuliere ondernemingen wel het geval is, naar het buitenland ver plaatsen of daar in ondernemingen deelnemen. Wij moeten, evenals de pioniers van het laatst der vorige en het begin dezer eeuw, onze moeilijk heden in eigen kring oplossen en zor gen, dat wij in alle opzichten vaardig blijven. Doen wij dit niet, dan behar tigen wij het boerenbelang niet goed. 1. Aan de verbetering der grondstof, de melk, zoowel wat de kwaliteit als de samenstelling betreft, is in vele streken van ons land door de coöpera tieve zuivelbereiding totnogtoe te wei nig aandacht geschonken. Het is vooral do taak der coöperatieve zuivelfabrie ken, zich hiermede zoo intensief moge lijk te gaan bemoeien, daar dit van groot belang voor de kwaliteit onzer producten en de rentabiliteit der boe renbedrijven is. 2. De inrichting en de techniek der coöperatieve zuivelfabrieken en de vak kennis der zuivelbereiders is in het algemeen zeer goed op peil. De noodige diensten der organisaties staan haar daarbij ter zijde. Vooral in verband met de tijdsomstandigheden, waardoor aanpassing telkens noodig zal zijn en kwaliteitsproducten steeds meer ge vraagd zullon worden, dient onze aan dacht op dit punt niettemin sterk ge vestigd te blijven. 3. Productie, bereiding en afzet moe ten als één geheel worden gezien. In de toekomst zullen wij méér aandacht aan den verkoop onzer producten hebben te besteden. Overheidsinmen ging hierbij is zeer ongewenscht. De fabrieken zullen zelf hebben na te gaan hoe zij haar verkoopkracht kunnen verbeteren en men zal hebben te onder zoeken of deze uitbouw per fabriek dan wel voor gezamenlijke rekening moet geschieden. Georganiseerde verkoop biedt in dit opzicht vele voordeelen en het is daarom van het grootste belang, dat deze wijze van afzet onbevangen en zonder vooroordeel wordt bestu deerd. De ervaringen, die met deze wijze van verkoop reeds zijn opgedaan, kunnen daarbij tot leering strekken. Na rondvraag werd de druk bezochte ver gadering gesloten. Het N.R S.-vee te Utrecht Het Nederlandsche Rundvee Stamboek, kortweg genoemd het N.R.S., houdt op 10 11 Sept as een tweedaagsche fokvee-tentoon stelling op het veeniarktterrein te Utrecht. Daar laten de leden van het N.R.S. zien, wat zij in den loop der jaren op het gebied van de rundvee-fokkerij heibben bereikt. Tc dien einde zijn in de verschillende provincies de dieren en groepen uitgezocht, zoodot het beste van den Nederlandschen rundveestapel op die beide dagen is tentoongesteld. De be«oekens zullen zien, dat heit fokken van mooi en sterk gebouwde dieren uitste kend kan samengaan met een hooge produc tie. En dit is juist wat het N.R.S. tracht te bereiken. Het is zeker, dat de veestapels van de leden van het N.R.S. in den loop der jaren door doelmatige teeltkeuze beduidend zijn vooruitgegaan, zoowel wat exterieur als productie betreft. De gemiddelde productie van den Nederlandschen stamboek-veestapel is gestegen tot 4569 Kg. melk met 3.45 vet, terwijl de opbrengst van al het Nederland sche vee zeker nwt meer bedraagt don 3300 Kg. met 3.25 vet Het moet het streven van eiken veehouder zijn, vooral in deze benarde tijden, om de op brengst per koe zoo hoog mogelijk op te voeren, waardoor hij met een kleiner aantal dieren dezelfde totale opbrengst kan ver krijgen als tot dusverre. De onkostenreke- ning zal echter aanmerkelijk lager worden, met het uiteindelijk resultaat, dat de winst rekening beduidend gunstiger zal worden. Men kan dit eohter niet zonder inspanning bereiken. Hiervoor is in die eerste plaats noo- ddg, dat de veehouder de productie van al zijn koeien kent om mot de aldus verkregen kennis de dieren te kiezen, welke hij moet aanhouden. Het zei eiken veehouder aJ sj>oe- dig blijken, dat hij dieren op stal heeft, wel ke hem meer kosten dan dat zij opbrengen. Het is dan zaak om niet alleen deze i derwaardige dieren te verkoopen. maar al ook om van deze dieren geen kalveren te houden, omdat de practijk voldoende heeft het ook gedaan zijn, volgens het bestuur. De kosten vermeerderd met controle en admini stratiekosten, die door het vak gedragen wor den zijn veel te hoog. Ook is het een bezwaar, dat variëteiten, die er veel te veel geteeld worden ,in dezelf de mate gehandhaafd blijven, omdat het stel sel vaak als een premie op minder gevraag de soorten werkt en de kraamverbetering wordt belemmerd. De kosten der saneering zijn zóó hoog, dat of de uitkomst deze aanzienlijke finanrieele het hoe langer hoe meer twijfelachtig wordt offers waard is. Verbetering van bestaande maatregelen is steeds goed. Vooral nu de nood zoozeer nijpt Zooals in de veehouderij ook op verbete ring aangedrongen moet worden. Dat deed Ir. Addens de vorige week op een lezing te Boxtel, die op het zelfde aambeeld hamerde waarop wij reeds jaren hamerden en wat bij ons steeds ging onder het motto: laat de boer zijn eigen veevoederfabrikant zijn, wat we in 1930 reeds schreven en ter anderer plaatse reeds in 1917. HET BEDRIJF VAN DEN VEEHOU DER KAN NOG WEL MEER INTEN SIEF geleid worden. Er kan nog wel meer uit ge haald. Ir. Addens zegt: Wie veel landbouwproducten wil verkoo pen. moet niet meer dan strikt noodzakelijk is daarvan vervoederen. Daarom moet aan de behandeling van gras- en hooiland en aan het winnen van kuilvoer alle zorg wor den besteed, opdat niet alleen veel winter- voer maar ook van beste kwaliteit worde verkregen. Verder verdient de verbouw van stoppelgewnssen alle aandacht, waarbij voor al ook aan de mergkool moet worden ge dacht De ervaring heeft geleerd, dat de boer, noodgedwongen, er zeer goed in geslaagd is zijn uitgaven te verminderen. Doch ook hier bij is de grens van het mogelijke nog niet be" Behalve 'n zoo doelmatig mogelijk gebruik van bouw- en grasland, kunnen de uitgaven voor het veevoeder veelal nog aanzienlijk worden verlaagd door de voeding van het vee geheel in overeenstemming te brengen met de eischen, die elk dier, in verband met zijn leeftijd en productie daaraan stelt. Voor ieder dier moet een voederrantsoen worden samengesteld, waarin alles voorkomt, wat het noodig heeft, doch ook niet of weinig meer dan dat. Bij de samenstelling moet worden uitgegaan van het in het bedrijf voortgebrachte voer, aat niet voor verkoop in aanmerking komt. De veevoedercontrole van de laatste jaren heeft aangetoond, dat daar mede nog zeer veel te bezuinigen valt. Alge meene doorvoering van deze controle, waar de regeering steun verleent, is daarom dringend aan te bevelen. Aanpassen dus aan de tijdsomstandighe den Dat doen ze in de Streek ook waac De Streek was anders de streek waar men kool verkocht en vooral bloemkool was een gewild product. Vroeger was de Langedijker bloemkool een product, dat in tal van Euro- peesche landen algemeene bekendheid had gekregen. Door de draaihartigheid is de teelt zoodanig ingekrompen, dat er zoo goed als niets voor uitvoer kan worden bestemd. Voop al als nateelt op de vroege aardappelen akkers was de bloemkool een zeer geschikte groente. Thans is de andijvie daarvoor in ue plaats gekomen. Waar enkele jaren terug m dit uitgestrekt landbouwdistrict nog geen struik andijvie werd gekweekt, zijn nu onaf zienbare akkers van dit gewas. Tot nu toe heeft deze nateelt met andijvie over het alge meen vrij goed aan de verwachtingen vol daan. Maar met dat al is deze andijvietelerij al weer een concurrentie voor de plaatsen waa» dezp teelt anders van belang was. Concurrentie is er overal. Met name op dc zuivelmarkt. Het eeue land na het andere streeft ons en Denemarken na en komt ook op de wereldmarkt. Na de Oostzeelanden is thans JAPAN ALS ZUIVELEXPORTEUR gekomen. Na jarenlang voorbereiden is het Japan gelukt zijn zuivelindustrie dusdanig te ontwikkelen dat het thans als exporteur van zuivelproducten op de wereldmarkt ver- schijnen kan. Dit resultaat is daarom zoo op merkelijk, omdat het het JapanscFie zui velbedrijf pas den alleriaatsten tijd gelukt is een noemenswaardige plaats in de volks huishouding in te nemen. Wanneer men de geringe weideoppervlakte in aanmerking Aeeml, waarover het al te dicht bevolkte land beschikt, is dit een verbazingwekkend resultaat. De boterinvoer liep in dc laatste drie jaar toch al zeer terug. Voor drie jaar had dit land nog vrij veel noodig. Doch bijna zoo veel als in 1933 ingevoerd werd, is nu in 1935 reeds uitgevoerd. En ook de uitvoer van gecondenseerde melk en melkpoeder is zeer beduidend, terwijl deze producten voorheen invoerproducten waren: Hoewel deze uitvoer op zichzelf voor de wereldmarkt nog van geen beteekenis is, zou hij toch op den duur van belang kunnen worden,temeer wanneer het Japan zou ge lukken het zuivelbedrijf in Mandsjoekwo met succes in te voeren, in welk land de productie voorwaarden zooveel gunstiger zijn dan m het weide-arme Japan zelf. De en ergie in aanmerking genomen, welke Japan bij dergelijke expansiepogingen aan den dag weet te leggen, kan de wereldmarkt voor zuivelproducten in de naaste toekomst nog ""ms voor rare verrassingen komen te staan Niet zoo'n rara verrassing als voor mijn lezers en lezeressen nu ik zeg Tot volgende week. PRAATJESMAKER geleerd, dat deze slechte productie in vele gevallen erfelijk is. Vooral moet elke veahouder streng zijn in het kiezen van den stier, welken hij voor zijn veestapel gebruikt, omdat ook zeer dui delijk is gebleken, dat door het gebruiken van een stier, afkomstig van een slechte poductie-koe, de opbrengst van den geheelen veestapel sterk kan achteruitgaan. Het oude spreek woord „de stier is de halve kudde" is ook nu nog juist. Wat op dit gebied bereikt is, dearvan geeft deze tentoonstelling een duidelijk beeld H. WIBBENS, Hoofdinspecteur N.R.S. Mtrechtsche Rundvee- en Paardententoonslelling Het is een hoopvol verschijnsel, dat., on danks de moeilijke omstandigheden, onder welke het veehoudersbedirijf nu reeds gedu rende een reeks van jaren gevoerd is moe ten worden, ook in dit jaar weder tal van veetentoonstelingen zijn en worden georgani seerd, aangezien daaruit blijkt, dat, hoe ont moedigend de toestanden in het bedrijf ook zijn, men toch het hoofd omhoog wil houden en door toetsing van de verkregen resultaten wil blijven voortarbeiden aan de verbetering van de verschillende diersoorten, waarmede de fokkerij onzer landbouwhuisdieren zich bezighoudt. Onder de reeds gehouden cn nog te ver wachten tentoonstellingen nemen die, welke op 10, 11 cn 12 September te Utrecht op het veemarktterrein worden gehouden, een be langrijke plaats in. Ze zijn georganiseerd, in onderlinge sa menwerking doch op voet ven volkomen zelfstandigheid der beide verecnigingen, door het Nederlandsche Rundveestarnboek en de Vereeniging tot het houden van Nationale vee- en paardententoonstcllingen te Utrecht. Eerstgenoemde vereeniging hield haar vorige tentoonstelling in 1928 in Den Haag en thans gedurende de beide eerste dagen van de ten toonstelling hier. De Ut recht sohe vereen., welke seder 1928 jaarlijks en tentoonstelling hield .brengt weder paarden, rundvee, var kens en schapen binnen de muren van het tentoonstellingsterrein. Voor de namiddagen van 10 en 12 September organiseerde do Utrechtsche vereeniging een concours hip- pique, voor den namiddag van 11 Sept. een groote parade van st&mbockvee in den con- Voor hem, die zich wenscht te overtuigen van den stand der rundveefokkcrij in de ge westen in welke het Nederlandsche Rund- veestamboek zijn leden telt en uit welke pro vincie het beste materiaal dat overigens ook wel op andere tentoonstellingen of fokvee- dagen wordt vertoond, ter onderlinge ver gelijking bijeen wil zien, is een bezoek zeer belangrijk. Op 12 Sept. is er ruime gelegen heid tot het in oogensohouw nemen van uit gebreide inzendingen paarden, groot- en kleinvee, hier tezamen gebracht uit het ge heel© land. Tijdens de geheele duur der tentoonstellin gen zijn er verschillende tentoonstellingen en wedstrijden op het slagersvakgebied. De veemarktterreinen en het concourster rein welke aaneengelegen zijn, bevinden zich op korten afstand van het centraal station t» Utrecht en zijn overigens per tram, autobus en eigen auto gemakkelijk te bereiken, ter wijl uitgebreide parkeerterreinen ten dien st© der be-zoekers staan. Een ruim bezoek, ook uit de kringen die niet rechtstreeks belanghebbenden zijn bij het lodemcu 11mtrbedrijf, of in het bijzondér, bij ae vee- en paardenfokkerij, toont, dat ook buiten do kringen der onmiddellijk bij het bedriit betrokkenen warme belangstelling bestaat voor dezo takken van ons nationaal volksbestaan, welker instandhouding en bloei van ellesbeheerschende beteekenis voor onze geheele samenleving zijn! H. TROMP VAN HOLST, Voorzitter van het Uitvoerend Comité. RUD. SACK WENTELPLOEGEN 1- en 2-SCHARIG PRACHTIGE GRONDLEGGING DRIEMAAL LANGER LEVENSDUUR VRAAGT DE LAGE PR IJ ZEN N.V. LOUIS NAGEL Co. ARNHEM en Agenten Van de Veetentoonstelling te Utrecht Een vertegenwoordigen van 't ZwartblaarveQ

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10