Het gevaar komt nader DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Ruiterij van den Negus rukt op naar de grens Een nieuw vredelievend gebaar van Abessynië Het gevaar van den oorlog tussehen Ita lië en Abessynië komt met den dag nader. Te Addis Abeba loopt het gerucht, Italië op 24 September aa. de militaire op ra Li es beginnen wil. Daar, volgens bericht uit de Ethiopische hoofdstad, tot dusver aan de grens nog slechts een dunne keten van voorposten staat en de eigenlijke strijdmacht op schillende plaatsen in het binnenland geconcentreerd, wordt het nu blijkbaar tijJ geacht voor den opmarsch naar de dreigde grenzen. Terecht is daarmee nog gewacht, want men kan niet aannemen, dat op het gezicht .van de uitgebreide Italiaansche militaire kampementen de primitieve krijgers van den Negus lang genoeg in tóóm gehouden zullen kunnen worden met de redeneering. dat de vrede toch misschien nog wel waard zal kunnen blijven, omdat men Genève nog beraadslaagt. De mededeeling uit Addis Abeba, dat een strijdmacht van 25.000 ruiters, hoofd zakelijk Gallas, naar Ogaden is opgebroken, onder bevel van generaal Mikael, die zich reeds bij Adoea heeft onderscheiden, is dan ook allesbehalve geruststellend. Hoe dichter de beide linies elkander naderen hoe ge makkelijker „de geweren vanzelf afgaan" In hetzelfde telegram uit Addis Abeba wordt nog gezegd, dat de hoofdstrijdkracht van Abessynië nog altijd twintig mijlen .van de grens verwijderd staat. Dat het langzamerhand ernst gaat wor den kan men ook afleiden uit het gisteren reeds in een groot deel der editie vermei; bericht over hot na den nachtelijken Kroon raad openbaar gemaakte bereidwilligheid Van den Negus tot concessies aan den Vol kenbond, met betrekking tot het aanstellen van nog meer buitenlandsche adviseurs Abessynië en tot concessies speciaal aan Italië te verleenen, zoowel bestaande in af stand van grondgebied aan de grens van Ogaden als voor het aanleggen van een paar straatwegen waarbij de Italianen be lang hebben. Doze voorstellen waren, naar er uitdruk kelijk bij gemeld werd, gedaan om nog maals aan den vredeswil van den Negus Uitdrukking te geven. Aan dien vredeswil zal wel niemand tvfij- felen, want Abessynië kan door den oorlog slechts verliezen. Vermoedelijk zaü de eigen lijke bedoeling van dit aanbod dan ook wel steken in den gunstigen indruk welke het op de wereld zal maken, temeer daar het als licht tegen donker afsteekt bij de vrijmoedige oorlogsprediking van Mussolini en zijn fascistische organen, waarvan de ,*Lavoro Fascista" nog gisteren, naar aan leiding van Mussolini's rede van Zondag, schreef: „Wij gaan een grooie toekomst te gemoet, waarvan geen menscheljj ke macht ons kan scheiden". De geest die in Italië heereciht wordt eens bijzonder duidelijk gedemonstreerd door de „Ottobre". Deze onderneemt 'n aan val tegen de „anti-fascistische vloedgolf en schrijft, „dat deze elementen de verovering Van Abessynië onmogelijk willen maken, of eigenlijk niet zoo zeer daartegen zijn, dan ,wcl tegen den geest der zwarthemden. Het gaat er thans om, het Westen te redden van een nieuwe vloedgolf van middeleeuwsch barbarisme. Het overdreven kapitalisme en het schuchtere burgerdom sluiten thans nog 'de oogen voor den afgrond. Zoo lang er ech ter nog één zwarthemd is, zal het Italië van Mussolini verder marcheeren". Dit fascistische Wad schijnt dus van meening te zijn, dat de Volkenbondspolitiek tot behoud van den vrede ons naar het bar barisme terug zal leiden, terwijl de verove ringspolitiek van Italië een uiting van Vooruitgang in beschaving beteekent. Het is wel erg met de verwarring in de hoofden van hen, die in dictatoriaal gere geerde landen het publiek móeten „voor lichten"* De Djiboeti-spoorlljn Een bericht over een voorstel, dat Laval 5n de commissie van vijf zou hebbon ge daan betreffende neutraliseering van den Djiboeti-spoorweg is door do Frajnsche de legatie tegengesproken. In Engelscho kringen wordt er in dit ver band op gewezen dat de directeur van de spoorwegmaatschappij naar Genève is geko men om de neutraüseering van den spoor weg, voor het behoud waarvan in geval van oorlog vrees bestaat, tot stand te brengen. De commissie heeft zich echter met deze kwestie niet bezig gehouden ein zal het waarschijnlijk ook niet doen. D« commissie van vijf De raadscommissie van vijf voor het Ita- Ïiaansch-Abessyndsche geschil is Maandag weder bijeen geweest Laval was afwezig en werd door Leger vervangen. De commissie heeft besloten het Italiaansche memoran dum en andere documenten door een onder commissie van vijf leden te laten bestudee- ren. Deze ondercommissie bestaat uit Lópèz Oluvan (Spanje), St. Quentin (Frankrijk), Thompson (Engeland). Kulsky (Polen) en Kemal Husnu (Turkije). Intusschen zullen natuurlijk de werke lijke bemiddelingspogingen tussehen Enge lend, Frankrijk en Italie morgen na LavaU terugkeer buiten den boezem der raads commissies van vijf om, worden voortgezet Frankrijk zal Engeland steunen bi] het voorstellen van sancties, LONDEN, 10 Sept. De diplomatieke correspondent van de „Daily Tele graph" te Genève seint met de meeste beslistheid te kunnen verklaren, dat, ingeval Groot-Brittannië zich geroepen mocht voelen sancties voor te stellen, Frankrijk daaraan zijn .vollen steun zal verleenent De correspondent voegt hieraan toe, dat zelfs Laval er thans van overtuigd is, dat zijn land geen andere keuze blijft Wanneer Mussolini begint, zal hij dit doen met volle kennis van dit feit Laval zal hedenmorgen te Genève aankomen en nog denzelfden ochtend een onderhoud hebben met den Brit- 6chen minister van buitenlandsche zaken Hoare. Waarschijnlijk zal Hoare dan in de zitting van de Assemblee een uitvoerige verklaring afleggen. Deze verklaring zal, naar verluidt, van het allergrootste belang zijn en iedere onzekerheid ophelderen, die nog zou kunnen bestaan met het oog op de Britsche politiek. Alolsi over den Volkenbond PARIJS, 10 Sept. In een interview met den specialen correspondent van de „Pctit Journal" te Genève heeft baron Aloisi ver klaard, dat een ieder weet, dat de Volken bond geenerlei gezag meer zou hebben wanneer hij thans schipbreuk mocht lijden. Men mag zich niet blind staren op de ge- aren van het oogcnblik. Of wel de Volkenbond zal dit moei lijke probleem regelen, of wel de nieu we opvatting van de internationale orde, die hij belichaamt valt in dui gen en dit zou een zwaar op do wereld drukkend onheil zijn. De Abessynische gezant te Parijs, Hawa- riate, heeft tegenover een vertegenwoordi ger van hetzelfde blad verklaard, dat de Abessynische delegatie te Genève voorloo- pig geen meening zal uiten, maar de beslis sing van de Commissie van Vijf zal afwach ten. Abessynië is bereid alle slechts denk bare economische concessies te doen. Het zal echter in de kwesties, die het recht van het land betreffen, onwrikbaar blijven. Spoorwegbotsing in Italië ROME, 10 Sep- Gisteravond laat zijn twee treinen met elkaar in botsing gekomen nabij Noventa in de provincie Padua. Volgens de tot dusverre ontvangen berich n werden vijf personen gedood en 40 tot 50 gewond. Nadere bijzonderheden omtrent die ramp zijn nog niet bekend. Nader wordt gemeld dat de uit Padua ko mende trein tengevolge van een defect aan ds remmen niet schijnt in staat te zijn ge weest te stoppen, tengevolge waarvan hij in 'olie vaart op den trein, die uit Venetië kwam, is ingereden. Onder de dooden zijn ook de madhinisten i conducteurs van beide treinen. Behalve deze vier dooden is ook een pas sagier om het leven gekomen. 24 gewonden, die voor het meerendoel lichte kwetsuren opliepen, zijn naar het ziekenhuis van Pa- dua gebracht Het expeditieschip „Quest" Terug uit het Noordpoolgebied Het beroemde expeditieschip van Sir Er- nest Shackleton „Quest*', dat dezen zomer door de Britsche Oost Groenland-Expeditie as gecharterd voor een todht in het Pool- sbied, is gisteren te Aberdeen aangekomen Gemeld wordt, dat het schip op zeker oogenblik zoodanig door het ijs werd be dreigd, dat voorbereidingen moesten wor den getroffen het schip te verlaten. Tot de genen, die gisteren terugkeerden, bekoort de heer A. Courtauld omtrent wiens lot men een paar jaren geledon zeer ongerust was, toen hij alleen in het Noordelijke Poolgebied overwinterde. In het daarop volgende voor jaar was hij door zijn vrienden teruggevon- Deze laatste reis was Courtauld veageeeld van zijn echtgenoote. De leider der expeditie, de heer L R. Wa- gerand, is met verscheidene leden in Groen land achtergebleven. DE VOLKENBONDS VERGADERING De zitting van Maandag Na een korte toespraak van Dr. Benesj waarin hij o.m. nog zeide, dat de Volken bond in do 17 jaar van zijn bestaan reeds vele moeilijkheden had overwonnen en ook onder de tegenwoordige omstandigheden succes zou hebben wanneer hij de wereld een voorbeeld gaf van astbcradenheid, daadkrachtigheid en koelbloedigheid, nam de vergadering snel achtereen een reeks be sluiten inzake haar agenda en haar werk methode aan. O.m. werd besloten voorloopig het pro grampunt „aanpassing van het Volkenbonds statuut aan het Kellogg-pact-' niet in behan deling te nemen. Deze aanglegenheid had reeds op de agenda gestaaai van de laatste drie vergaderingen zonder dat het nog be handeld is. Voorts werd besloten ook dit jaar voorloopig geen commissie te benoemen voor de ontwapeningskwestie aangezien bin nenkort het bureau der conferentie bijeen komt, waarvan men het resultaat eerst zal moeten afwachten. De algemeene debatten zouden reeds heden aanvangen. Het bureau Gisternamiddng is nog het bureau van de Assemblee samengesteld. Dit zal bestaan uit don voorzitter der volkenbondsvergade ring, Benesj, de zes ondervoorzitters, Laval, Sir Samuel Hoare, Aloisi, de Madariaga, Van Zeeland en Gomez (Mexico), de voorzitters der vijf commissies, mr. J. Limburg (Ne derland), Zawadsky (Pol«*i), Radulesco (Boe meniè), gravin Aponyi (Hongarije) en de Valera (Ierland), verder de voorzitter dei- voorstel 1 en commissie Motta en de voorzitter der commissie voor de geloofsbrieven Tu- leda (Peru). Een verrassing was, dat bij de verkiezing van de zes ondervoorzitters Litwinoff niet werd gekozen. De vcrdeeling van de Nederlandsche delegatie over de verschillende com- tissies is als volgt: Eerste commissie, juridische kwesties: mr. J. Limburg; tweede commissie, technische volkenbondsorganén: mr. W. M. van Lan- schot; vierde commissie, budget: mr. C. Ridder van Rappard en mevrouw C. A Kluy ver; vijfde commissie, sociale en humani taire kwesties: prof. dr. J. P. A. Frangois en mevrouw C. A Kluyver; zesde commissie, politieke kwesties: minister jlir. A C. D. de Graeff en mr. J. A. N. Patijn. Voor het geval nog een derde commissie, voor ontwapeningskwesties, zal worden in gesteld, zal prof. Frangois hierin de Neder landsche gedelegeerde zijn. Aan dp Nederlandsche delegatie is nog als tweede secretaris toegevoegd baron E. O. van Boetselaer, ambtenaar van de alge meene secretarie te Buitenzorg. HUEY LONG STERVENDE Tweede bloedtransfusie bracht geen voldoende baat Begrafenis van de dader wordt door honderden bijgewoond Men heeft, hoewel het. officieele bulletin betreffende den toestand \an Huev Long optimistisch gesteld is, in liet ziekenhuis zijn toevlucht moeten nemen tot een twee de bloedtransfusie. De crisis zou morgen te verwachten zijn. Zoowel het ziekenhuis als het regeerings- gebouw te Baton Rouge wordt door politie posten met geweren bewaakt. Over den dader, Dr. Weiss, wordt nog ge meld, dat hij assistent is geweest in een RAUW GEHAKT GEGETEN. Te Kassei zijn Zondag meer dan 20 per sonen ongesteld geworden na het gebruik van rauw gehakt Naar omstandigheden maken de patiënten het vrij goed. Slechts één hunner moet in levensgevaar verkeeren De slagerji, waar het vleesch van afkom stig is, is door de politie gesloten en do eigenaar is gearresteerd. EDWARD DOHENNT. f Te Los Angeles is gestorven de petro- leummagnaat Edward Dohenny, wiens eigendommen aan petroleumvelden te Tam- pico in Mexico de grootste wereld wa ren. Dohenny is ook betrokken geweest bij het bekende „teapot dome" schandaaL KERKROOVERS GEVAT. Den laatsten tijd werden uit tal van Fran- sche kerken kostbare antieke voorwerpen en schilderijen gestolen. De politie van Mar seille heeft thans twee vermoedelijke die- en, een Griek en een Franschraan, gear resteerd en dezen hebben als hun leider bij het uitzoeken van de gestolen voorwerpen den Parijschen kunstschilder Henri David aangewezen, die daarna eveneens is gevan gen gezet. In diens villa te Penes-Mirabeau, niet ver van Marseille af. vond men een drieluik van groote waarde, dat begin Augustus in de kapel van Olette in de Oos telijke Pyreneeën was gestolen en tevens een aantal beelden en kruisen uit de Xlle, XlIIe en XlVe eeuw. Bij die laatste waren er, die dezen zomer gestolen waren te Boul- bon. Sommige voorwerpen waren in den tuin verborgen. Te Marseille hadden sommige antiquairs reeds voorwerpen opgekocht. Het schijnt dat omtrent, de herkomst der kostbare voorwer- zulke mooie verhalen en verzekeringen werden gedaan, dat de opsporingsdienst over tuigd is, dat de goede trouw dier antiquairs kan worden aangenomen. De bijeenkomst van de Zestiende plenaire bijeenkomst van den Volkenbond geeft de Temps aanleiding tot een beschouwing over de waarde van dit internationale instituut In dit verband verklaart het blad zich vrij duidelijk tegen een bijeenroeping van het bureau der Ontwapeningsconferentie en breekt het tegelijkertijd een lans voor de in stelling van een internationale strijdmacht onder de auspiciën van den Volkenbond. Het mislukken van de Ontwapenlngscon-, ferentie heeft den Volkenbond een gevoeligon slag toegebracht. Het Engelsch-Duitsche vlootverdrag heeft de situatie moeilijker ge maakt, aangezien deze overeenkomst is go interpreteerd als een goedkeuring van de onwettige herbewapenng van Duitschland. Men heeft Henderson de bedoeling toege schreven tijdens deze zitting van den Vol kenbond het bureau der Ontwapeningscon ferentie bijeen te roepen, ten einde den toe stand onder oogen te zien. Dit zou, aldus de Temps, eem onbezonnen stap zijn, indien men een openlijke erken ning dat de Ontwapeningsconferentie mis lukt is wil vermijden en de mogelijkheid de werkzaamheden onder gunstiger omstandig heden te hervatten wil openlaten. De Volkenbond, aldus vervolgt de Temps, zal niet in staat zijn zijn taak in overeen stemming met het statuut te vervullen, zoo lang hij niet beschikt over werkzame mid delen om alle regeeringen te dwingen zijn aanbevelingen in acht te nemen. Daarom noemt het blad het onverstandig te spreken over sanctiemaatregelen tegen Italië. De toe stand is voor den Volkenbond reeds moeilijk genoeg. Indien de Volkenbond niet zou be staan, zou men hem thans moeten oprichten Men zou hem dan eveüwel beter moeten be wapenen dan in 1919. Vijf communisten, die wegens hoogver- tad ter dood veroordeeld waren, zijp Za terdag in het tuchthuis terechtgesteld. De- communisten waren in Mei gearresteerd •erband met de ontdekking .van bommen munitie. Het Lam Gods te Gent Zooals men zich herinneren zal, heeft de Brusselsche „Standaard" tegen de andere Bel gische bladen in volgehouden, dat het paneel der Rechtvaardige Rechters door Goedertier uit de St. Baaf ontvreemd, te Gent zou teruggevonden. Volgens den Brussel schen correspondent van het Hdbl. duiken deze geruchten opnieuw op. Het paneel zou gevonden zy'n by een in middels overleden geestelijke. Het paneel zou zeer beschadigd zijn geweest, doch thans te Gent in het diepste geheim worden hersteld. Te bevoegder plaatse in Gent worden ook deze geruchten weer ten stelligste tegenge sproken. DRANKSMOKKEL IN DE VER. STATEN. Vier motorbooten betrapt Verscheidene schepen der Amerikaansche kustwacht hebben een Engelsche en drie Amerikaansche motorbooten aangehouden, die een lading alcohol ter waarde van in totaal 200.000 dollar aan boord hadden. Twintig mannen werden gearresteerd. Dit is de grootste dranksmokkelaffaire, die zich hflpjf voorgedaan sedert de opheffing van de prohibitie. HET VLIEGONGELUK TE BLACKPOOL. De tweede bij het vliegongeval te Black pool om het leven gekomen vrouw, was niet, zooals oorspronkelijk werd aangenomen, een toevallige voorbijgangster, welke door een dakpan werd getroffen, doch is eveneens uit het vliegtuig gevallen. De beide nm het leven gekomen vrouwen waren zusters, welke met den vliegtuigbe stuurder voor een pleiziertochtje waren op gestegen. Senator Huey Long, Louisiana's dictator ziekenhuis te Neuilly. Na volbrachten leer tijd vertrok hij met uitstekende getuig schriften naar Louisiana. Hij was daar be kend als een ernstige jongeman, die het maar zelden over politiek bad. Senator Long geldt als de dictator van Louisiana. Hij is bekend als do grootste vijand van President Roosevelts nieuwe economische politiek, waarvan hij oorspron kelijk aanhanger was. Door politieke ma noeuvres had hij in dén staat Louisiana de wetgevende vergadering geheel naar zjjn hand we'en te zetten, terwijl gouverneur Allen zijn naaste vriend is. De oppositio- neele pers heeft hij vrijwel goheel het zwij gen opgelegd en door het vergeven van staatsambten heeft hij ook het practisch bestuur des lands geheel in handen gekre gen. Gedurende de zitting, waarna de aanslag op Long plaats had, waren er 42 door Long ingediende wetsontwerpen behandeld. Niemand wist precies, wat deze wetten behelsden. Long alleen wist het en wilde een verklaring erover aan de commissie leden geven. Hii zat naast den voorziter en sprak over de wetten, waarbij hij ze met nummers b titelde. „Dat is een goed ontwerp", zei hij van een wet. die hij met no. 1 betitelde. „Zij behelst slechts een paar kleine deringen van een wet, die wij reeds hebben afgehandeld. Ik hoop, dat de commissie een gunstig rapport over de wet zal Uit brengen". Toen een lid tegenspartelde, zeide de voorzitter: „De commissie stemt toe, tegen de stem van Mr Williamson". Long lachte. Na het einde der zitting ging Long met zijn uit 20 man bestaande lijfwacht naar zijn dienstlokalen op de 24ste verdieping van het gebouw Toen hij terugkeerde, had de aanslag plaats. Het was een wonder, dat bij de wilde schiet partij niemand van de omstanders getrof fen werd. Niet alleen de lijfwacht, maar ook bfina alle politici in Long's gezelschap droegen revolvers, die onmiddehjk getrokken wer den toen het eerste schot viel. Huey Long stervende NEW-YORK, 10 Sqpt. Ondanks de derde bloedtransfusie, dlie hedennacht werd toegediend, is de toestand van Senator Long in de eerste ochtenduren zeer ernstig geworden. Na midder nacht begon de patiënt te ijlen. De doktoren vreezen het ergste. De dader begraven BATON ROUGE, 10 Sept. De begrafenis van Dr Weiss, die de aanslag heeft gepl. -gd werd door honderden, o.a. vrijwel alle mok toren uit Baton Rouge, bijgewoond. Het Huis van Afgevaardigden is in neer slachtige stemming bijeengekomen en heeft een yvet aangenomen die ten do^il heeft de verkiezing van rechter Pavy, de schoon vader van Weiss, te verhinderen. De verkiezingen van den Poolschen Landdag Slechts 46^-2 pet. der kiezers opgokomen Volgons officieele inededeelingen uil Warschau zijn bij de verkiezingen in bel geheole land 7.5?r>.(jSl stemmen uitgebracht. Aangezien 18.2S2.000 Polen stemrecht bel» ben. is dus 46,5 pet. der kiezers ter stembus gegaan. Men herinnert er aan, dat bij de verkie zingen in 19.10 74,8 pet. van het kiezers corps was opgekomen, zoodat thans 28,1 pet. minder stemmen zijn uitgebracht dan den laatsten keer. Men verklaart dit door het slechte weer, het achterwege laten van een verkiezingscampagne en de hardnekki ge actie van dc oppositie, die den boycott der verkiezingen had gepropageerd. In ••30 werden op de regeeringscandida- fen uitgebracht 5.292.725 stemmen, dezen keer 7.575.681, zoodat 43,1 pet. meer stem gerechtigden zich voor de regeering heb ben uigesproken. Gekozen werden 184 Polen, 19 OekraTners, 4 Joden en een Rus, in het. geheel 208 afge vaardigden, van wie 2 vrouwen. Kerknieuws. Uit Moskou wordt gemeld, dat doer een storm het bestuurbare luchtschip „V II" van de ankermast is geslagen, terwijl nog drie personen in den gondel zaten. De kapitein van het luchtschip wist langs een ankertouw in het schuitje te klimmen en slaagde er na vijf uur in het luchtschip terug te brengen. Twee mannen, die aan andore kabels mee de lucht in waren gesleurd, vielen van een hoogte van 10 meter omlaag en werden ernstig gekwetst Op Tsjechisch gebied. Boven Tsjecho-Slowaaksch gebied dre- ?n gistermorgen drie Duitsche ballons,met it hakenkruis op rood veld en getooid met Duitsche vlaggen. Zij zijn door vlieg tuigen gedwongen te landen. EEN „FIJNGEVOELD" AANBOD. Met een diplomatiek naspeL Laval heeft gisteren met den Italiaan- schen ambassadeur Cerruti een onderhoud gehad, dat in de eerste plaats betrekking had op een dichtwerk, dat de Italiaansche dichter Gabriele d' Annunzio President Lebrun ten geschenke heeft aangeboden. De Italiaansche ambassadeur had hot ge schenk overhandigd, zonder van tevoren den Franschen minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken ervan op de hoogte te stellen. President Lebrun had het geschenk aanvaard en den ambassadeur bedankt zonder den inhoud te kennen. Achteraf bleek, dat de gedichten sterke cri- tiek op de Fransche Volkenbondspolitiek inhielden, waardoor aanvaarding eigenlijk onmogelijk was. Kort Nieuws De personen die zich bij het reddings werk bij den radio-brand te Berlijn onder scheiden hebben, zijn gisteren namens Hit- Ier met medailles gehuldigd. In Rusland zijn thans radio-sondes ge construeerd, die vier dagen lang in de stra tosfeer kunnen blijven en vandaar automa tisch langs draadloozen weg waarnemingen uitzenden. GEREF. KERKEN vee tal: Te Oosterv/olde (Fr.), cand. R. Douma te Bcrgum (Fx.) en cand. A. Mollema te Scbarnegoutum. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Elburg, H. H. van Ameide te Groot-Ammers. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Rijssen (O.), M. Hofman te Krabbendijke. BAPT. GEM. Bedankt: Voor Arnhem, cand. A. A. Hardenberg te Groningen. DOOPSGEZ. GEM. Beroepen: Te Giethoorn: P. v. d. Meulen, prop. te Huizur^. TOEGELATEN TOT DE EVANGELIE BEDIENING Het Prov. Kerkbestuur van Drente heeft toegelaten tot de Evangeliebediening Ned. Herv. Kerk den heer A. Th. Steg te Amsterdam-Oost, cand. aan de R.U. te Utrecht. GEREF. KERK TE BRUSSEL De Kerkeraad der Geref. Kerk te Brussel maakt bekend, dat Zondag 15 en 22 Sept de diensten zullen gehouden worden in dc Evangelisatie»zaal 5 mi el Boekstoel- 1 a a n 106, L a o k e n. Aanvang 10 en 5 uur. JUBILEUM SURINAME-ZENDING T© Zeist van 17—19 September De vierdagen van Zeist naderen; op Dins dagavond 17 Sept. zal door 'n bidstond wijding worden gegeven aan den grooten dag van 18 September, waarop de Minister-President en 3 oud-Gouverneurs van Suriname getuigenis zullen geven van hun belangstelling in en waardeering voor den Zendingsarbeid van twee eeuwen, welke in Suriname in het geloof begonnen is en tot op dezen dag zijn gezegenden voortgang gemaakt heeft. Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Groningen 739.8. Laagste stand te Vardö 753.4 Stand vanmorgen halftwaalf 709.0. WEERVERWACHTING Meest zwakke O. tot Z. wind, helder, licht ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het hooge drukgebied strekt zich nog steeds van de Poolzee tot het centrum van West-Europa uit In onze omgeving steeg de barometer, ter- wijl dezo in het Noordelijk gebied wat daal de. Het centrum van de hooge druk ligt thans over ons land. Over Duitschland wordt de barometer snel hooger, zoodat de wind ten onzent van Oost. naar Zuid zal ruimen, met fraai weder en temperatuura- stijging. Over Duitsohland viel nog matige regen. Over Lapland heeft zich de depressie nog wat uitgediept. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalif 15.G C 11 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.28 uur, zonsondergang 7.26 uue Maan op nam. 6.34 uur, onder v.m. 4.18 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HFRBFN 11 SEPTElMBER. Van 's avonds 7.56 uur tot 's morgens 5.59 uu* JUBILEUM Dr. A. KUYPER Jr. Bij gelegenheid van Dr. Kuyper's jubileum is door de N.V. W. D. Meinema te Delft uitgegeven zijn werk: Van de Heiligmaking, van de Heerlijkmaking en van het Rijk der Heerlijkheid. Dit boek telt 512 bladzijden en kost slechts 5.70 gebonden. Verkrijgbaar in den boekh. PolHIfdlpInmn. Amsterdam. B« het exa- len voor het Politlediploma van den Al gr. j. o.it.ebond werd het diploma met aanteckonlci? eo-kT€gen door: G. Kruis. Utrecht: A. XL van "t lieven. Berg-en op Zoom; H. LagerwiJ, Leiden; J. Kolk. VlLselngen: J. Koolstra. Emmer Com- pascuum; A. van der Knaap. Vlaarding>en; J, Kramer. Zevenaar; P. Kroeskop. Mcppel. Het g-ewone diploma verwierven: J. \V. E. Lem, Over- dlnkel; J. J. F. Krumer, Santpoort; J. B. G. XL nan. Beemster; J. J. Ln.lrijs.aem. OiaterwiJk ngrton. Rotterdam: G. Langbroek. Vlaai- n; K. Kllngelor. Z.-Seharwoude; J. van <Rr Kolk. Leerdam: W. Leendera. Tiel; H. C. W. Landeweer. Apeldoorn;; J. Lcenders, Oostvoor- T Klap. Middelburg: J. F. Kokkelirjk. Am- dom: J. de Kluiver. Gouda; G. Koolj. Haar lem; J. G. Kuntze. Den Haag: W. J. Lavxijasem, Son; A. W. L^uikhout. Utreoht: J. Lagerwaard, Amersfoort: J. Kip. Den Heldea-; Th. Koning. Hoorn; A Kok. Velp; A. Th de Klein, Utresht; G. H. van Kramer Westervoort; C. J. de Klerk, Maastricht: C. de Lang. Assen: N. Kops. Helloo; W. J. XL D. Kuit. Delft: A. Krijsman, Eyeden; E Krul.nlger, Maassluis; M. Kingsma. Grouw; M. C Ivouman. Hanswecrt: G. de tóevit. 's-Gro- venzande; W. Xtuls. Eindhoven; K. Knol. Oldo-, boom; J. W. van Wijngaarden. H 111 ©grens bergs J Kuipers, Gror'«-- leskcp; Sé Kok, Rotterdam: Th. de Kievit, Lemson. Enschedé; H. Knol, Brummi-nL. J.' XL ter Llnd/e, Hengelo; A Kohn, Amsterdam; W, LemnT-tt'^' -^noIi Oldeboorn; J. J4 Gemengd Nieuws Schoolnieuws. Herdenking Prof. Dr. D. Plooy In de Academie van Wetenschappen Levensbericht door Prof. Wensink In de gisteren gehouden vergade ring van de Kon. Academie van We tenschappen, heeft Prof. Dr. A. J. Wensinck het levensbericht van wijlen Prof. Dr. D. Plooy uitgebracht Spr. noemde diens plotsolingen dood een gevoelig verlies voor de Academie en voor de nieuw-testamentische en ou4- christelijke studiën. Eenige maanden geleden versaheen in dc Verhandelingen' het vierde deel zijner, in samenwerking met Rev. A. C. Philips en m.et den correspondent B a r n o u w bezorg de textuitgave van het Luiksche Diatessa- ron met een uitgebreid textcritisch apparaat Daarmede was nagenoeg de helft van de publicatie voltooid. Wij hopen, aldus spr.. dat zijn medewerkers, hoezeer 2ij hem zul len missen, zijn arbeid zullen voort zetten en ten einde brengen, niet alleen uit piëteit, doch tevens in het besef van de beteekenis van het werk, dat zijn eigendom en het hoofdwerk van zijn leven NED. HANDELSHOOGESCHOOL De overdracht van het Rectoraat der Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam zal plaats hebben Maandag 16 Sept. a.s. te half drie. Prof. Mr. C. W. de Vries zal het overdra gen aan Prof. Mr. F. de Vries. Prof. A. Moorrees Een der zeer bekende figuren in de Ned. Geref. Kerk van Zuid-Afrika, Prof. A. Moor rees, is 18 Augustus j.l. 80 jaar geworden. Niet alleen door zijn kanselwelsprekend heid, ook door zijn studies over en leiden de beteekenis voor het kerkelijk leven is dc grijze hoogleeraar algempen geacht. Hij is „the grand old man" van zijn kerk en mocht zijn hooien ouderdom bereiken in «roede gezondheid en nog in 't bezit van .eel kracht. Hiervan getuigt ook zijn jong stc „geschenk" aan de kerk, die hij decen niën lang gediend heeft, t. w. een juist vol tooide geschiedenis van de Ned. Geref. Kerk in Z.-Afrika sedert haar sticKtingstijdstip: de komst van Jan van Riebeeck. ONDERWIJSBENOEMINGEN Tot kweekeling met akte aan de Van Was- senaer-Hofmanschool te Voorburg is benoemd de heer P. Roest aldaar. Benoemd tot tijdel. onderwijzer aan de Chr. school te Wateringen de heer A. H. Roest te Rotterdam. Auto- en motor-ongelukKen Te Amersfoort is op het kruispunt Utrechtscheweg-Laan 1914 de 22-jarige W. J« B. uit Wassenaar met zyn motorfiets in botsing gekomen met een vrachtauto uit Tiel» die den Utrechtscheweg overstak. De motor- rijder was van meening, dat de auto zou doorrijden en week naar links uit. De chauf feur stopte echter, met het gevolg, dat de motor op den wagen botste. Zeer ernstig gewond is de motorrijder naar het zieken huis „De lichtenberg" overgebracht. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld* Te Apeldoorn heeft op den Engelande* weg een botsing plaats gehad tussehen een personenauto, bestuurd door G. H. F. uit Goor en een vrachtauto, bestuurd door B. B, B. uit Apeldoorn. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Enschedé heeft op den hoek van de Javastraat en den Perikweg een aanrijding plaats gehad tussehen een auto, bestuurd door de 19-jarige mej. A. C. v. d. Liet uib Oldenzaal en een motorrijwiel, bestuurd door den 46-jarigen J. H. Bekker uit Enschedé. Deze laatste werd met zijn 4-jarig zoontje van de motorfiets geslingerd. B. kneusde eenige ribben en het kind werd met een ge broken been in het ziekenhuis opgenomen. Doodelijke auto-ongelukken Te Zwolle werd de 58-jarige H. S., die bj) de Sassenpoort fietste, door een taxi van de firma de M. aangereden. Met ernstige ver wondingen aan het hoofd is hy naar het £o- phia-Ziekenhuis overgebracht, alwaar hy over leden is. DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD Te Nieuwe Pekela (Gr.) had in het z.g.n. Kruizelwerk een droevig ongeluk plaats. De landbouwer M. Mellema kwam met paard en wipkar van het land. Door het op hol slaan het paard kwam M. van de wipkar te vat en werd hierdoor overreden. M. bekwam ernstige wonden, dat de dood spoedig in- M. was gehuwd en vader van zeven kinderen De beide zoons en de dochter van Mellema» die eveneens op de kar zaten, bekwamen slechts lichte verwondingen. BRANDSTICHTING De verdachten G. G. en W. A. B.f beiden uit Laren, van brandstichting in een leegstaand huis aan den Morellenlaan te Apeldoorn, hebben bekend zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. DE BLIKSEMINSLAG TE MEGEN. Zaterdag heeft te Oss, onder groote be langstelling van de zijde der bevolking «1e teraardebestelling plaats gehad van den tewerkgestelde by de werkverschaffing J. Arts, die te Megen op zulk een tragische wyza om het leven is gekomen. De plechtigheid werd bijgewoond door burgemeester Ploeg makers van Oss, namens den minister van Sociale Zaken en Ir. Markvoort, adjunct- inspecteur der rijkswerkverschaffing te Zwolle Honderden mede-arbeiders liepen in den stoet mede, terwijl het vaandel der R.-K. Werk- liedenvereeniging werd medegedragen. Te Horssen werden de twee andere slacht offers H. Arntz en H. v. d. Boogaard begra ven. De belangstelling van de zyde der bevolking was hier niet minder groot. De burgemeesters van Horssen en Megen liepen in den stoet mede. Onder de tewerkgestelden werd een collecte gehouden ten bate van de Zff ZWaar 2etro^en gezinnen der slacht- GEZONKEN. Op het IJ s s e 1 m e e r by de vaargeul is •n met hout geladen 50 ton metende zolder schuit gezonken, die onderweg was van Amsterdam naar Kampen, gesleept door de sleepboot „Alwi". De schipper is te Harder wijk aan wal gezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2