«dOil BINNENLAND. Od en onder de golven met Hr Ms O 15 MAANDAG 9 SEPTEMBER 1935 Argentijnsche hulde aan onze marine Een krans op het graf van Michiel de Ruyter Do commandant van Ihet in de Amstor- damsche haven liggende Argentijnsche op leidingsschip „Presidente Sarmiento" heeft Zaterdagmorgen een krans gelegd op het graf van Michiel Adriaansz. de Ruyter in de Nieuwe Kerk aan den Dam. De état-majar van heit schip, de adel borsten en 80 matrozen, voorafgegaan door hun eigen muziekkapel, namen aan de plechtigheid deel. De luchtcarteering van Nieuw Guinea Vertrek op Woensdag bepaald ITet vertrek van de drie vliegtuigen, be stemd voor de luchtcarteering van Niemv- Guinea, is tihans definitief bepaald op Woensdag a.s., 's morgens om negen uur. Omtrent het inbouwen der zgn. automa tische piloten, vernemen wij, dat daartegen technische bezwaren zijn gerezen. Deze in strumenten zouden nl. te dicht bij de kom passen moeten worden aangebracht, welke daardoor ernstige afwijking vertoonen. In de K.L.M.-vliegtuigen, die grooter zijn, leveren zij geen bezwaar, omdat men daar de verschillende instrumenten heter van elkaar kan scheidem Tabakswet wel verbeterd In de laatst gehouden vergadering van den Middenstandsraad is o.m. ter sprake geko men ae jongste wijziging van de Tabakswet. Hoewel verschillende wcnschen van den Middenstand zijn vervuld, bevat de wet toch nog eenige leemten waarin behoort te iworden voorzien. Zoo is het o.a. een verzuim geweest om tniet tegelijk met. de bescherming van den banderolleprijs art. 3 af te schaffen, dat re gelt den verkoop van fabrikant aan ver bruiker tot een prijs beneden de banderolle. Het gevolg van de niet-afschaffing is, dat thans de fabrikanten veelvuldiger dan vroe ger in advertenties en circulaires hun waren beneden banderolleprijs aanbieden, iets wat .aan de winkeliers verboden is. Een ander misbruik is ontstaan door de mogelijkheid, dat hetzelfde merk sigaren op verschillende wijze kan worden gebanderolleerd; zoo komt het voor, dat de sigaar gebanderolleerd is met een S ets. zegel en het kistje met een 6 ets. zegel, i Gecamoufleerde cadeaux Verder worden allerlei middelen te baat genomen om het verbod van het geven van cadeux te ontduiken, b.v. door het uitreiken .van lootjes of bons. Vergunningen aan coöp. vereen. Een vierde euvel is het gemakkelijk ver- leenen van tabaksvergunningen aan coöpe ratieve vereenigingen, banken e.d., alsmede ,voor winkelpanden, die niet aan art. 40 vol doen; d.w.z. dat de localen, bij den bedrijfs- vergunninghouder in gebruik, niet zooda nig voor den verkoop in .het klein zijn inge richt, dat deze verkoop yan den openbaren weg af zichtbaar is. Grossiers en winkeliers Ook is de wenschelijkheid gebleken om •een scheiding te maken tusschen grossiers- en winkeliersvergunningen; zoo zou alleen een winkelier, die een grossiersvergunning heeft, het recht moeten hebben aan andere tabaksvergunninghouders te leveren, terwijl een grossier, die geen winkeliers-vergunning heeft, niet aan particulieren behoort te kun nen leveren. Voorts geeft de mogelijkheid om uitverkoo- pen te houden, kans op knoeierijen; be kende merken, die nooit beneden banderol leprijs verkocht worden, kunnen krachtens een vergunning tot uitverkoop wel beneden dien prijs verkocht worden. Betreffende bovenbedoelde aangelegenhe den heeft de Middenstandsraad een bespre king gehad met den daartoe door den Mi nister van Financiën aangewezen inspecteur der Directe Belastingen, den heer T. de Jong die aan het betrokken Departement de za ken betreffende -de Tabakswet behandelt, en aan wien de Raad zijn wenschen tot onder vanging van de bestaande bezwaren heeft kenbaar gemaakt. De door den heer De Jong verstrekte inlichtingen zijn van dien aard, dat de kans op het in vervulling gaan van door Wen Raad gekoesterde verlangens niet onaanzienlijk is vergroot. Vereen, voor Handenarbeid ter ontwikkeling van het onderwijs In hotel des Pays Bas te Utrecht verga derde Zaterdag de Vereeniging voor Han denarbeid onder voorzitterschap van Ds. A. H. v. d. Hoeve te Hem. Na een kort ope ningswoord werden de verslagen voorgele zen en goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester den heer A. J. Straatman sloot met een saldo winst vereenigingsjaar 1933/1Ü34 van 132.93. De begroot ing werd vastgesteld op 3637.50. Het jaarverslag van den secretaris den heer H. van Tongeren meldde een terug gang in het ledental maar eveneens activi teit in de afdeelingen. Toch moest er meer contact bestaan tusschen do afdeelingen en het hoofdbestuur. Het verslag sloot met een opwekking om de belangstelling voor handenarbeid te ooen blijven toenemen. Uitvoerig werd gediscussieerd over de leer-arbeid en het examen van dit vak dat ingesteld zal worden. De Voorz. verklaarde namens het hoofd bestuur voorstander hiervan te zijn, mits de examen-eischen samengesteld zouoen wor den in samenwerking tusschen de Vereen, voor Handenarbeid en de R.K. vereeniging. De afdeeling Amsterdam was hier echter tegen, daar het gevaar ontstaan zou, dat tal van examens ingesteld zouden worden, zoowel voor leer, als voor metaal, selotex, triplex etc. Nadat meerdere leden gediscussieerd had den over dit onderwerp, werd besloten tot het instellen van een examen in leerarbeid, eventueel in samenwerk ing met de R.K. ver eeniging. De rekening en verantwoording over de voorloopige uitkomsten in het jaar 1934/'35 werd goedgekeurd; zij sloot met een nadeelig saldo van 250. Bestuursverkiezing In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren: J. A. Sellenraad, gem. inspecteur v.h. onderwijs te Enschede en 'Atze de Leeuw te Bussunx. Des middags werd gediscussieerd over de richting die de vereen, in moet slaan t.o.v. handenarbeid. Hierbij werd behandeld: ae handenarbeid als doel in zichzelf en de han denarbeid als middel tot doel. Anti-rev. Propagandaclubs De jaarvergadering, algemeene cursus-ver- gaaering van het Verband van Anti-rev. Propagandaclubs wordt gehouden op Woens dag 18 Sept. a.s., voormiddags 11 uur, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen Mariaplaats 27, Utrecht. De morgenvergadering is bestemd voor het afdoen van huishoudelijke zaken. Ook is aan dë orde het verkiezen van een Voorzitter, wegens het bedanken van den heer J. Schou ten en van drie leden van de commissie van uitvoering, wegens aftreden of bedanken van de heeren A. Warnaar te Sassenheim, C. B. van der Wal. te 'a Hertogenbosch en J. Tilkema te Zaandam. In de middagvergadering spreekt de heer Schouten over „de politieke toestand". Roode samenwerking De roode pers geeft toe en keurt het met een ten sterkste af, dat er te Peize (Dr.) samenwerking bestaat tusschen de soc.-dem. en de communistische raadsleden. Te Peize telt de gemeenteraad zeven leden, nl. twee s.d.a.p.-ers, een communist, twee fascistisch georiënteerde leden van een ver eeniging „Plaatselijk Belang", een ex-S.D. A.P.-er en een lid (Bathoorn) als vertegen woordiger van kleine hoeren en iniddenstan- Noodgedwongen werkten de soc. dem. met den communist en den boerenvertegenwoor- diger samen voor de wethoudersverkiezing; gekozen werd een soc. dem. en de heer Bathoorn. Dat is in orde, zegt de roode pers, maar toen ging. men verder; men stelde een ge meenschappelijk program op en zwoer el kaar trouw voor vier jaar; terwijl ook werd beloofd: „De samenwerkende partijen zullen alle krachten inspannen om de samenwerking nog verder uit te breiden." Het is duidelijk zegt de roode pers dat deze overeenkomst in flagrante strijd is njet door onze partij eenstemmig vastgestelde positie tegenover de communisten. Ook te M a r u m (Gr.) zou er op initiatief der communisten samenwerking zijn be reikt. Dit echter wordt in de roode pers door de sociaal-democraten van Marum ten stel ligste ontkend. Zij werkten samen met de overige vrijzinnigen, verdeelden de wethou derszetels cn gaven de communistische raads leden hiervan kennis. Deze stemden toen op de .voorgedragen wethouders. door B. A. VAN MOURIK VI De oefening, die we nu zouden gaan doen, heet: „Navigeeren onder water in verband". Zooals we boven water meestentijds in verband voeren, d.w.z. op steeds dezelfde afstand van elkaar, in een bepaalde formatie, zoo zouden we nu ook onder water gaan doen. Evenwol moet voor één ding goed op gepast worden: dat de drie onder zeeërs elkaar onder water niet ram men, doordat ze te dicht bij elkaar komen. Daarom moest de O 13 eerst boven water vier mijl varen in een koers, rechts-loodrecht op de oorspron kelijke, en dan pas onderduiken, en in de eerste koei's doorvaren, terwijl de O 12 dit naar links moest doen. Als we een tijd later weer boven water zouden komen, moeten do drie booten dus nog op dezelfde afstand van elkaar liggen. „Hoe lang blijven we nu onder water?" vroeg ik den commandant". „Tot kwart voor twaalf", was 't antwoord. .,Ik moet dit nog even naar de andere booten laten seinen". Hij haalde een blocnote met telegram-for mulieren voor den dag, schreef er iets op, en gaf het aan den seiner. Deze klom met 't papier op den achterkant van de commando brug, bij de mast. nam twee vlaggen van -erschillende kleur, en begon er mee te zwaaien naar de O 12 en de O 13. Daar kwa- men ook de seiners op hun post en keken toe ,wat hun collega, of beter: de comman dant van de O 15, te zeggen had. Onze seiner begon nu met z'n vlaggen tc zwaaien, dat het een lieve lust was. Nu eens de linkervlag schuin omhoog, en de rechter opzij, dan weer de eene neer en de andere op. 'n Sierlijk gezicht is dat. En 't gaat zoo verbazend vlug, dat je haast niet begrijpt, dat de anderen er iets uit wijs kunnen wor den! En vooral op zoo'n grooten afstand, want ik kon amper de „ontvangers" zien. Kwart voor negen doken we onder. Leer lingen moesten nu weer probeeren de boot steeds op een bepaalde diepte te houden. Op tien meter'viel dit nog niet mee, omdat de onstuimigheid van de zee zijn invloed ook daar nog doet gelden. Een officier maakte een grafische voorstelling van de diepten, waarop we voeren, waaruit bleek, dat we nu eens op negen, dan weer op elf nieter zaten. „Weet je wat?", dacht ik, „de boot ligt nu zoo lekker rustig, dat ik wel eens kon pro beeren m'n verloren nachtrust in te halen!" Ik zocht een rustig hoekje op, trachtte de poort te vinden van het rijk der droomen. Het mocht me evenwel niet lukken; ik kon de slaap niet te pakken krijgen. Maar nu kwam het niet, omdat ik last had van de zee ziekte, maar omdat ik me veel te lekker voelde. De rustige ligging van de boot had me dadelijk opgekikkerd, en ik begon nie langzaam maar tzeker „zeewaardig" te voe len. U ziet dus, dat ik al gauw de voordeelen ondervond van het onder water varen. De bemanning hecht om een andere reden voor namelijk aan 't duiken: elk uur. onder water doorgebracht, wordt apart betaald. Begrijpe lijk vond ik het dan ook, dat een matroos te gen me zei: „Meneer, ik zou er geen been in zien om tien keer achter mekaar om de aar de te varen, onder water, want als ik dan weer bij de vrouw in Nieuwediep terug ben, drukt ze geen _armen matroos aan d'r hart, V stond in ons blad van 6 September. maai' een schatrijke rentenier Eén bezwaar is er evenwel aan verbonden: er mag niet gerookt worden, zoodat tijdens het duiken een Miss Blanche, een North Sta te of een Pirate dingen zijn, dio wel gelief koosd mogen worden, en alvast klaar gelegd „voor steaks", maar die niet in actieven dienst mogen treden. Maar leuk is het dan ook om te zien hoe iedereen direct zijn voor werp van verlangen voor den dag haalt, wanneer we weer boven water komen, en in grooto eensgezindheid de onderbroken rooke- nj wordt voortgezet- Want rooken doen ze allemaal graag! Ik geloof niet, dat er bij ons aan boord één was, die niet offerde aan Sint Nicodemus. (Zouden daarom de marine- menschen zulke gezellige kerels zijn?). Toen we dan ook goed half twaalf weer uit het zilte nat opdoken (we hadden dus ruim 2y2 uur achtereen onder water gezeten!), trokken weldra uit de commandobrug, van het voordek en van het achterdek de rook slierten oo van menige sigaret. De wind was intusschen gaan liggen. De lucht was heelemaal schoongeveegd en do zee heel wat kalmer. „We krijgen goed weer," voorspelde oen matroos uit de machinekamer, terwijl hij hevig aan zijn eigengereide, breeduit wap perende sigaret zoog. Zijn voorspelling bleen goed te zijn. Steeds meer ging de wind lig gen. Steeds kalmer werd de zee. Toen dan ook 's middags Wight in 't zicht kwam, was het water zoo glad als een spiegel, en de lucht strakblauw. Mansohappen, die niets te doen hadden, zaten in clubjes bij elkaar op het nauwelijks twee meter breede voordek, of lagen languit op 't achterdek te slapen. Toen ik me bij een groepje aansloot om een babbeltje te maken, kwam de oppasser naar me toe en vroeg of ik niet wat gebruiken wilde: een paar sneden droog brood of zoo, omdat een leege of half leege maag een slecht middel is tegen zeeziekte. Op zijn ad vies at ik een paar sneden droogtarwe brood op, die hij me direct kwam brengen. Men zou niet van een eenvoudige matroos verwachten, dat hij tijd en lust heeft om aan een ander te denken. Men verwacht op een onderzeeboot ruwe bonken, met een hart. dat hoofdzakelijk voor hen zelf klopt; ruwe kerels, die een zeezieken gast voor den gek houden, vrijpostige geestigheden verkoopen, enz. Maar daar is geen sprake van! Van meet af aan heb ik er verwonderd over ge staan hoe beleefd en behulpzaam elk lid van de bemanning is. De boot is erg smal. en voortdurend loop je mekaar in den weg. Maar steeds was het: „Mag ik even voor u heen?", of: „Mac ik u even plagen?" Ook trof mij, dat de ver houding van de bemanning onderling zoo uitstekend is. De officieren gaan joviaal met hun ondergeschikten om, terwijl toch steeds, onder de uitgelatenste scherts, de af stand tusschen meerdere en mindere be waard blijft. Deze prettige verhouding is een natuurlijk gevolg van het feit, dat een duik boot een kleine ruimte is met een groot ge zin. waarop men elk oogenblik elkaar ont moet, en de een den ander noodig heeft Dit maakt het leven intiemer, huiselijker. Den volgenden dag passeerden we, nadat we geruimen tijd langs de Zuidkust van Engeland (Cornwall) gevaren hadden, Cape Landsend. De krijtrotsen, met hun witte en zwarte plekken, blijven nu achter óns. Heel in dc verte, aan stuurboord, duiken ver schillende rotsige eilandjes uit de zee op: dë Scilly-eilanden. Als we die voorbij gevaren zijn, is er geen land oneer te zien, en strekt de Atlantische Oceaan zich in zijn ern stige grootschheid voor ons uit De commandant vertelde me, dat we nu wat dieper water gingen opzoeken, om de „maximum-diepte" te kunnen halen. Elke onderzeeër heeft namelijk een maximum-diepte. D.w.z.: moet tot een bepaalde diepte kunnen duiken. Tóch dieper gaan is heel gevaarlijk. Want dan wordt de druk van de gewel dige watermassa zoo hevig, dat de boot, die daar niet op berekend is, zoo zeer ingedrukt zou worden, dat er groote ongelukken zouden kunnen ge beuren. De O 15 heeft als maximum diepte 60 meter. „Zestig meter diepte", filosofeerde ik bij mezelf, zittend op het voordek, de beenen buiten boord, .zestig meter diepte, dat is dus ongeveer net zoo diep, als de Sint Laurens van Rotter dam hoog is!" „Klaar maken voor onder water!", klonk opeens de stem van den com mandant. Twintig minuten later wees do wijzer van de dieptemeter 40 aan. De heelc boot weid tijdens het 6teeds dieper gaan geïnspecteerd. „We moeten nu zien hoe hij zich gedraagt," lichtte de commandant me in. Bijvoorbeeld, hier is een klein lekje, ziet u wel? Het water druipt hier uit. Dat hindert niet; dat heb je altijd, als je wat dieper gaat; 't voornaamste is om te weten de druk van het water op enkele plekken, die het meest te ver duren hebben. Daar heb je bijvoorbeeld de bun van de mitrailleur ('t luik, waardoor de mitrailleur naar boven gebracht wordt); we willen nu weten hoeveel die straks ingedrukt wordt, als we op 60 meter zijn. We hebben in de bun een ijzeren staafje bevestigd, waar op we straks een en ander kunnen af lezen." Doodsche stilte heeischte verder. Langzaam, aarzelend, kroop de wijzer van de dieptemeter over de 50 heen, sidderde naar de 55, kroop door, en bleef eindelijk op 60 staan. Nog iets bijzonders te melden?", vroeg de commandant aan een officier. „Geen lek kages?" „Nee, commandant; alles in ordel In de boegbuiskamer zaten de manschap pen, die tijdens deze oefening niets te doen hadden, rustig bij elkaar roode kool schoon te maken. Roode kool schoonmaken op GO meter diepte! Alsof er niets aan de hand was! Zoo vertrouwen ze op de boot en op hen, die de leiding hebben! Spanning, zooals bij mij. is er bij hen niet. Rustig zitten ze daar bij elkaar. Alleen het snerpen van de messen door de kool verbreekt de stilte. Een oogcnblikje later komt de commandant met een zwemgordel aandragen. „Dit nuttige ding, dat. toch altijd minder prettige gevoe lens wakker roept," vertelde mijn gastheer, „is het allerlaatste redmiddel, wanneer de boot niet meer naar boven te krijgen is. Het is een zuurstofapparaat, waardoor men in 't water kan ademhalen; een klepje sluit de neusgaten af. Wanneer men boven is, krijgt men, door in een ventiel te blazen, een zwem gordel. Het. gebruik van dit instrument komt evenwel zelden voor, aangezien de veilig heidsmaatregelen aan boord van een onder- zeeer zoo vele zijn, dat er heel wat gebeu ren moet, wil hij niet meer naar boven ko men. Weigert bijvoorbeeld de electrische pomp-installatie, zoodat do tanks niet leeg geblazen kunnen worden, dan is er nog altijd een handpomp, die 't werk kan over nemen, al duurt het dan ook wat langer. Verder zijn er nog zuurstofcylinders, die 't mogelijk maken voor de heele bemanning om 72 uur achter elkaar onder water te blijven." Als men dit alles weet, voelt men zich heel wat geruster en raakt de gedachte aan gevaar meer en meer op den achtergrond. Twee uur later dook de O 15 weer op uit de golven als overwinnaar, terwijl de zon hem lauwerde met een zee van twinkelende en vonkelende droppels, waarmee zijn drui pend lichaam bedekt was. Na de aanrijding van een auto door detram HoornEnkhuizen te Westerblokker. Een der beide inzittenden werd zwaar gewond; de auto is een wrak. DINSDAG 10 SEPTEMBER HILVERSUM <01 M. KRO-nltzeüdlng. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en Schla- germuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Schlagermuziek en Gram.pl. 4.15 Orkest- concert en Gram.pl. 7.15 Causerie. 17.35 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 Gram.pl. 8.30 Causerie. 8.45 Populair concert. 9.15 Cau» sere. 9.30 Vervolg concert. 10.15 Orkest concert (om 10.30 berichten). 11.3012.00 Gram.pl. HILVERSUM 1875 RL AVRO-ultzendlng. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgemvyding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Cantabile-orkest o.l.v. E. Beeckman. 11.00 mevr. R. LotgeringHil- lebrand: Eten koken (II). 11.30 Vervolg concert. 12.30 Orgelspel Pierre Palla. 1.00 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 Gram.pl. 2.00— 4.00 Omroeporkest oJ.v. N. Treep m.m.v. B. v .Zanten (cello). In de pauze: Piano recital Bé Gerris. 4.15 Gram.pl. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel, 5.05 Voor kleine kinderen. 5.35 Het Lyra- Trio. 6.20 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Cubaansche muziek (Gr.pl.). 8:00 Be richten. 8.05 Mededeelingen. 8.10 Gram.- pl. 8.20 1ste episode van „De blauwe Sma ragd", spel naar L. Willinks roman, lei ding K. Kleyn. 8.50. Uit Boedapest: Con cert o-l.v. Dohnanyi, m.m.v. Bela Bartok (piano) en Anne Bathay (zang). 10.00 Het AVRO-Aeolian-orkest. 10.45 Gram.- pl. 11.00—12.00 Uit „Haeck", Den Haag: Lajos Kiss' Zigeunerorkest. DROITWICH 1500 RL 10.35—10.50 Mor genwijding. 11.05 Causerie. 11.20 Orgel spel S. Torch. 11.50 Gram.platen. 12.20 BBC-Northern Orkest o.l.v. Morrison. 1.20 H. Englemans kwintet m.m.v. L. Lewis (xylofoon). 2.20 Gram.pl. 3.05 Falkmana Apachenorkest. 3.50 Gram.pL 4.35 J. Mc 1 Kenna (tenor) en het New English Strijk kwartet. 5.35 BBC-Dansoi'kest o.l.v. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-MUitair Orkest o.l.v. Matthews, m.m.v. Ph. Bertam (bariton). 7.35 Radiotooneel. 7.55 Het vario Trio. 8.20 BBC-Theater-orkest o.l.v. M. H. Lubbock. 9.00 De „Air-do-wells" in hun. repertoire. 10.00 Berichten. 10.20 BBC- orkest o.l.v. B. Raitvvaite, m.m.v. H. 1 Macklin (tenor). 11.3512.20 Lew Stone en zijn orkest. RADIO PARIS 1648 RI. 7.20 en 8.20 Gr.pL 12.35 Orkestconcert o.l.v. Labis. 7.40 Gr.- pl. 8.50 Zie Hilversum. 1875 M. 9.35 Radio tooneel. 11.1012.35 Dansmuziek KAJ.ÜNDBORG .1381 .M. 12.20—2.2» Strijkorkest o.l.v. Andersen. 3.505.20 Concert uit Rest. „Ritz". 7.50 Gevar. pro gramma. 8.50 Zie Hilversum, 1875 M. 9.55 j en 10.5012.00 Vervolg gevar. progr. KEULEN 456 RI. 6.50 Orkestconcert. 12.20 Omroeporkest o.l.v. Kühn. 2.35 Gram.pl, 4.20 Omroep-kleinorkest o.l.v. Eysoldt. 7.05 dito. 7.50—12.50 Uit München: „Die Meistersinger", opera van Wagner. Lei ding: W. Fürtwangler. ROME. 421 RL 9.00 Gevar. concert oJ.v. Bonavolonta. 10.20 G. Arnaldi (piano) en G. Martorana (cello). BRUSSEL 322 en 484 RI. 3.22 RL: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest o.l.v. Walpot, j I.50—2.20, 5.20—6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 j „Uit de oude doos", gevar. programma. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 m.: 12.20 en 1.30—2.20 Graxn.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.20 1 Zang. 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Douliez. 8.50 Zie Hilversum, 1875 m. 9.50 Omroeporkest o.l.v. Douliez, 10.30— 11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 RI. 750 Uit Niirnberg: 1ste acte van „Die Meister singer", opera van Wagner, ca. 9.20 Kwar tetconcert uit Leipzig. 10 20 en 11.05 Be richten. 11.20 2de scène v. d. 3de acte van „Die Meistersinger", Wagner. Niet-geldige wethouderskeuze te Wierden Vernietiging aangevraagd De Burgemeester van W i c r d e n (O.) heeft het besluit van den Raad waarhij de heer R. Bartels werd benoemd tot wethouder tot vernietiging voorgedragen op grond van het feit, dat deze benoeming tot stand. kwam door een handeling in strijd met de Genoemde heer Bartels kwam nl. in her stemming met den heer J. H. Wolthuis (aftr) Na twee vrije stemmingen had er een her stemming plaats tusschen bovengenoemde heeren. Uitgebracht werden 15 geldige stem- I men, (het aantal raadsleden bedraagt 15). 1 waarvan 8 werden uitgebracht op den heer j Bartels en 7 op den heer Wolthuis. Waar dus bleek dat genoemde leden in strijd met art. 52 der Gemeentewet, zelf ook aan oeze stemming hebben deelgenomen heeft de Burgemeester vernietiging aange- vraagd. FEUILLETON Waar de misdaad beloerd wordt Wat iedereen wel van Scotland Yard weten wil <3 Men ziet het, de hiërarchie is vrij een voudig voor den ingewijde, ingewikke! genoeg voor den niet-ingewijde. Een van de dingen, waaraan Scotland Yard zijn kracht dankt, is ongetwijfeld gelegen in de groote voeling, diede verschillende rangen met elkander houden. De Commissioner is geen onbereikbare grootheid, dezelfde Duitsche journalist vertelt, dat zich in zijn voorver trek regelmatig een groot aantal lieden op houden, die er uitzien als misdadigers, maar die niet anders zijn dan verklcede detectives, uitermate bang om door de werkelijke misdadigers tfi worden gezien, die aan den Commissioner zelf van hun ervaringen komen vertellen. Eens per dag begeeft de Commissioner zich naar de zaal van de kaarten, waar hij, dank zij den arbeid der betreffende sectie, met een oog opslag kan zien de misdaden, van grooter en kleiner aard, die zijn gepleegd: de mis daden die zijn opgelost, de misdaden, naar welker bedrijvers wordt gezocht. De Cor-1 missioner houdt regelmatig voeling met tijn menschen, eiken ochtend ontvangt hij van zijn vier .assistenten een rapport dat de verschillende afdeelingen betreft, gelijk deze een rapport ontvangen van de chef- constables, van hun superintendenten, van hun inspecteurs, steeds in gecondenseerden vorm, zoodat het, naarmate het een hooger rang bereikt, ook uitsluitend het belang rijkste behandelt. Eens per week is er con ferentie van (jen Commissioner met de Chefconstables, den Deputy Assistant en den Assistant, en eens per week is er ook, o.ri der presidium van den Assistant Commis sioner, die over de politie in uniform gaal een conferentie met de superintendenten van alle 23 divisies. En twee keer per dag komen, meestal onder leiding van den Assistant die het C. I. D. onder zijn hevelen heeft, de superintendenten van de vier districten samen teneinde over de belang rijkste misdaden van gedachten te wisselen Scotland Yard, het is oud of jong, al naarmate men het nemen wil, heeft zijn tradities. En hoe typisch Engelsch deze zijn beschrijft ons de Duitsche journalist, wiens artikel men zou kunnen beschouwen als een doorloopende weerlegging van de aan klachten, die wel eens tegen Scotland Yard zijn geuit. Hij had het voorrecht tegenwoor dig te mogen zijn, uiteraard ongezien, bij het verhoor, dat aan een jongen misdadiger afgenomen werd, en hij was in het bijzon der getroffen door het feit, 'dat omstreeks 4 uur dit verhoor, hoe intens het ook was werd onderbroken, omdat zoowel aan den verhoorenden inspecteur als aan den ver hoorde thee werd gebracht. Het theeuur is een geheiligde Engelsche instelling, en Scotland Yard wil op dezen regel geen uit zondering makenl III De rehabilitatie van een der Inspecteurs van Scotland Yard Tot de detectives van den ouden tijd, die Scotland Yard beroemd hebben gemaakt, behoort Williamson, die later de eerste assistent zou zijn aan het hoofd van het C. I. D. Ilij was in de zestiger jai'en reeds aan Scotland Yard verbonden, toen alles er nog vrij ^eenvoudig was en de omvang heel wat geringer dan dien, welke men er er nu kent. Hij trad in dienst, met een drietal collega's, toen de nieuwigheid van het Detective Department niet veel meer dan 10 jaren oud was en zich nog in de Engelsche gewoonten moest inleven. En zijn optreden in een geruchtmakende, de aandacht van heel Engeland trekkende zaak, heeft aanvankelijk verontwaardiging tegen '»it Detective Department gewekt, doch later het eigenaardig begrip van in tuïtie. dat den detective in zijn werk eigen wordt, in het volle licht gesteld. Wat toch geschiedde? In het Graafschap Sussex, halverwege op den weg naar Ports mouth gelegen, in het kleine dorpje Single- ton, leefde de Squire, Kent genaamd. Hij was voor de tweede keer getrouwd; had zijn eerste vrouw verloren op hetzelfde oogenblik. dat deze hem een dochter, Con stance genaamd, schonk. Zij was een knap en gedistingeerd jong meisje van uitermate verfijnd type. Met haar vader, gent'eman naar innerlijk en uiterlijk, in geheel de omgeving geëerd en geacht, vormden zij een paar, dat men overal gaarne zag. De achting voor den vader hield gelijken tred met de sympathie, die men de dochter toe droeg. De liefde, die zij voor haar Vader had gevoeld, bracht zij over op zijn tweede vrouw, die zoodoende voor het nog jonge kind een werkelijke moeder kon worden. De Squire van Singleton telde de last dei jaren niet. Wat wel bewezen werd door het feit, dat, nadat het huwelijk met zijn twee de vrouw reeds géruimien tijd had geduurd deze een zoon ter wereld bracht. Constance, intusschen opgegroeid tot een meisje van omtrent 20 jaren, zorgde niet slechts voor haar moeder, maar ook voor de baby met een hartroerende toegenegenheid. Geheel haar aandacht was op beiden gericht en de dominee liet niet na soms in zijn preeken te gewagen van deze, 500 bij uitstek geluk kige familie. Het huis van dezen gelukkigen Squire werd op een ochtend in rep en roer ge bracht door het feit, dat Constance de ver dwijning van den kleinen Francis ontdekte. De politic werd gewaarschuwd, maar zij stond onmachtig tegenover het geval, dat zich al dadelijk als zeer ingewikkeld voordeed. Aangezien wel vaststond, dat slechts een ingewijde de hand in het spel kon hebben gehad, werd de nog jonge nurse van de misdaad beschuldigd, doch zij kon haar onschuld, gelukkig voor haar, zoo danig afdoende bewijzen, dat men haar op vrije voeten moest laten. De Chef-constable van Sussex was zoo verstandig om zoo spoe dig mogelijk Scotland Yard in den arm te nemen, zich te herinneren, dat niet lang te voren- de Home Secretary een circulaire had rondgezonden, waarin hij de aandacht vestigde op de mogelijkheid van hulp van die zijde. Zoo kwam Inspecteur William son met zijn collega Tanner hi het nabij gelegen Midhurst, waar ze hun intrek namen in de plaatselijke herberg en hun onderzoek begonnen. Maar hoe ze ook zoch ten, en hoe ze ook speurden, ze vonden niets. Het lijk van den kleinen Francis was al spoedig ontdekt in de put, waarin het was geworpen, nadat men het de keel met een mes had opengesneden en den kleinen aldus had gedood. Williamson gaf zich ter dege rekenschap van de moeilijke situatie. De oogen van Engeland wanen op deze misdaad gevestigd, en Engeland verwaciH- te da oplossing van Scotland Yard. De theorie dat een willekeurig zwerver de mis daad zou hebben begaan, moest worden verworpen, want nog daargelaten dat deze er geen enkel belang bij had, zou het hem onmogelijk zijn geweest in het huis door te dringen zonder een enkel spoor na te laten. Als mogelijke misdadigers bleven slechts over de vader, de moeder, Constance en de nurse. Noch van vader of moeder viel de misdaad aan te nemen en de nurse had. haar onschuld kunnen bewijzen. Bleef dus over Constance. En Williamson zeide hij zichzelf, dat het meisje een afgodische ver eering voor haar stiefmoeder had opgevat: dat zij zich wellicht achtergesteld kon ge voelen bij den jongeborene; dat zij in een vlaag van wat men zou kunnen noemen romantischen waanzin de misdaad had be gaan. Hij ging zoover voor zich het tooneel te zien, en stelde bij zichzelf vast, dat Constance, bij het begaan der misdaad, haar nachtjapon had gedragen. Dat zou duidelijk maken, waaidm men op geen enkel kleedingstuk oen bloedvlek had kunnen vinden. In het geheim werd nu Tanner uitgezonden om de garderobe van het jonge meisje na te gaan en William son's theorie scheen versterkt, omdat hij terugkwam n?et het bericht, dat sedert ecu: paar weken een der drie nachthemden van Constance inderdaad was verdwenen. Op die grond vroeg Williamson aan den Chef- constable van Sussex bevoegdheid om haat? i in hechtenis te nemen. Hij weigerde haar tevoren te verhooren, hoopte haar bekente nis bij verrassing te verkrijgen, en wil da haar geen tijd geven om mogelijke bewij zen te doen verdwijnen. Zij werd inderdaad in hechtenis genomen, tot verontwaardi ging van geheel de omgeving; zij verscheen I voor de jury van Midhurst, als gebruikelijk samengeroepen. Maar zij kon aantoonen, toen de waschvrouw geroepen werd, dat een J dag na den moord op haar broertje een van haar drie nachtjaponnen verdwenen was. De waschvrouw zelve gaf toe, dat er e-:n I in de wasch was gedaan, die niet ter j<r- i gevonden was en die dus. wellicht reeds op den weg naar de wasscherij, was gestolen.: D'it alles leek zoo afdoende, dat William son in zijn beschuldiging alleen bleef staan; dat de Coroner zijn verontschuldiging aan het meisje en aan de familie moest aan bieden, en dat_de zaak geeiasseerd werd. Williamson verdroeg gelaten dc schande, die op hem neerkwam en werd naar een divisie in een der voorsteden verplaatst. Constance ging in een klooster. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8