MAANDAG 9 SEPTEMBER 1935 ÏTWEEDE BLAD PAG. 5 Land- en Tuinbouw. Het intern. Botanisch Congres Factoren voor celgroei De Zuiderzee in siudie Op het Internationaal Botanisch Congres ie door Prof. Dr. F. K g 1 te Utrecht een le zing gehouden over: „Chemische onderzoe kingen over plantaardige groeistoffen", waar bij o.m. er op gewezen werd, dsfc de onder zoekingen van de laatste jaren aangetoond hebben, dat de verschillende stadia van den celgroei der plant onder invloed van bepaalde groeistoffen geschieden, welke ten deele tot de phytohormonen moeten worden gerekend. De celstrekking wordt door de auxinen gere geld. Een andere groep van groeistoffen treft men aan in de z.g.n. „bios"-factoren en deze schijnen vooral den plasmagroei te be vorderen. Een van deze fackoren, biotine, is in het laboratorium van spreker na een driemillioen- voudige con""T>t"r.tie uit eierdooiers in ge- kristaliseerden vorm verkregen. Biotine komt in de natuur zeer verbreid, maar steeds slechts in zeer geringe hoeveelheden voor. Twee an dere biosfactoren zijn in het laboratorium van Lash Miller in Toronto geisoleerd. Een vier den factor heeft men in aneurine, het anti- neuritische vitamine (BI), waarvan R. J. William in Oregon de beteekenis voor den groei van gist geconstateerd heeft. Door Prof. Dr. L. G. M. Baas Becking te Leiden werd gesproken over: „De Zuider zee in verleden, heden en toekomst". Spr. behandelt de peolo" he en de recen te geschiedenis van de Zv :ee. In onge veer haar tegenwoordigen vorm bestaat ze iets meer dan zes eeuwen. Er kwamen verscheidene half—endamen (near-endemics") in de Zuiderzee voor. Daar van hebben er enkele het veranderingsproces dat langs exponentieelen weg plaats vond, overleefd. Tegenenwoordig bevat het- IJsei nteer gemiddeld ongeveer 6S0 mgr. chloride per liter, enh et slot van het verzoe tingsproces mag worden tege moet gezien in het voorjaar van 1937 (18640 mgr. chloride per 1.). Voorts worden behandeld de veranderingen in de ionen-verhoudingen in het water. Het tegenwoordige meer is eutrooph. Phosphaat en silica zijn in zeer groote hoeveelheden aanwezig, nitraten en am monia in voldoende hoeveelheid om de uitgebreide bevolking te kunnen onderhou den. Het meer blijkt in groote mate geiie- reerd te zijn; zelfs tot bij.den bodem is er weinig of geen gebrek aan zuurstof. Geschetst wordt de verandering in plank tonbevolking tijdens het verzoctingsproceis. De Zuiderzee-krab en de Zuiderzeediatomee leven er nog in groote hoeveelheden. Van de oorspronkelijke vischbevolking hebben de aal, de stekelbaars en in het bijzonder de spie ring de verandering overleefd; ook zeehonden en eendenmoseels komen nog voor. Daar het ondiepe water voortdurend be wogen wordt en daardoor veel slik bevat, laat het buitengewoon weinig licht door. Het doordringen van het hoogerdrijvende zoet water naar beneden wordt ernstig belem merd door het „zout—conservatisme" van den bodem. Meer dan 3 jaren na de voltooiing van den afsluitdijk, bevat het eiland. Urk, dat slechts ongeveer 700 M. lang-is, iiog groote hoeveelheden zout. In de toekomst zal het IJselméer waarschijn lijk een binnenzee worden, met een toenemen de hoeveelheid littorale waterflora en -fauna en een vischstand welke zal afhangen van de verzoeting van de bodemlagen en van de ontwikkeling van de sub-aquatische weiden. DE HEFFING OP GRAAN EN DE MELKVEEHOUDERIJ De drie centrale landbouworganisaties heb ben zich telegrafisch tot den Minister van Landbouw en Visscherij gewend, met een ver zoek, waarin zij, gezien de ministerieele be schikkingen d.d. 30 Augustus, betreffende verhooging van monopolieheffingen op granen en derivaten daarvan, er op aandringen on verwijld maatregelen te nemen, waardoor aan de zwaar getroffen melkveehouderij volledige compensatie wordt verleend. MONOPOLIEHEFFING Oliehoudende zaden enz. Gelet op de ministerieele beschikking van 30 Augustus j.L, deelt de Stichting Nederland- sche Meel Centrale mede, dat naar aanleiding van het in sub I van bedoelde, beschikking ge noemde bedrag ad 50 cent per 100 K.G. vee voeder, de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten als volgt zijn vastgesteld: Inklaring van 9 September 1935 af tot en met 30 September 1935: voor lijnkoeken 50 c., voor sojaschroot 30 c., voor grondnóotkoeken 40 cent, voor grondnootschilfers 60 c., voor kokoskoeken 85 cent, voor Ned.-Oost-Indlsche kokoskoeken 50 cent; voor sesamkoeken 50 c. voor tot andere soorten veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten 50 cent. Inklaring van 1 October 1935 af tot en met 31 December 1935 resp. 60 c., 40 c., 40 c., 75 c., 95 c., 60 c., 50 c. en 50 c. Indien men «.ijn import op verderen termijn nu reeds wenecht vast te leggen tot bovengenoemde prijsver schillen, gelieve men zich daarover met de Ned. Meel Centrale te Den Haag in verbinding te 'stellen. DE GROOTSTE DRUIVEN-AANVOER VAN HET SEIZOEN In de laatste dagen der vorige week ia de aanvoer van druiven aan de Westlandsche vei lingen enorm toegenomen. In de koude kassen werd de oogst met kracht aangevangen, *.n vele duizenden kilo's druiven vloeiden het Westland uit. De veiling Naaldwijk had Vrijdag de groot ste aanvoer van het seizoen, n.l. ruim 60.000 kilo druiven. Vanzelf sprekend, werkte een en ander ongunstig op de prijzen, die snel daal den. Zoo werd voor de Alicante druiven tot plm. 21 cent betaald, terwijl de soort Franken- thaler zelfs beneden 20 cent daalde. De ver wachtingen voor de toekomst zijn dan ook wei nig hoopvol te noemen. INMAAKKOOL. Prijzen vastgesteld. De zuurkoolfabrikanten en de organisaties der tuinders zijn tot overeenstemming geko men inzake een prijsregeling voor de witte kool, bestemd voor zuurkool. Er zal f 1.25 per 100 K.G. voor worden betaald als minimum prijs, terwijl 10 cent zal worden ingehouden ter vorming van een fonds voor die partijen, die onverhoopt geen kooper zouden kunnen vinden. PRIJSREGELING VAN DRUIVEN. Door de immer dalende prijzen van de druiven wordt de toch al zoo groote nood in de Westlandsche culturen nog vergroot en men vreest het ergste. Daarom wordt in do kringen van de belang hebbenden overwogen om tot eeri prijsregeling te komen voor de z.g. koude druiven. Men wil n.l. de minimumprijs voor druiven, thans 10 ct. per K.G., verhoogen tot 15 ct. per K.G., en daarboven een heffing berekenen. Het gevolg hiervan is dus, dat aan de veilingen de druiven niet beneden een zekere prijs per kilo kunnen worden verkocht. Van de voor export gekochte druiven wordt deheffing gerestitueerd. De opbrengst van deze heffing v: ordt op de eerste plaats gebruikt voor het tegen den vergoedingsprijs van 10 ct. per kilo uit de markt nemen van de druiven, welke op de veiling doordraaien en vervolgens, al naar gelang van het uiteindelijk nog beschikbare saldo, voor het uitkeeren van een toeslag op de ter veiling aangevoerde en voor de con sumptie goedgekeurde druiven. Bedoeling is op deze wijze een algeheele prijsinstorting en daarmede een bedrijfs- ruineering te voorkomen. Schoolnieuws. JUBILEUM GEREFORMEERDE KWEEKSCHOOL AMSTERDAM DRUKBEZOCHTE RECEPTIE In de feestelijk versierde gymnastiekzaal van de Geref. Kweekschool te Amsterdam, aan de Dintelstraat ,is Zaterdagmiddag een drukbezochte receptie gehouden, waar on derscheidene vrienden het bestuur, hebben gecomplimenteerd met het gouden feest. Een der eersten, die kwam gelukwen- schen, was mr dr S. de. Vries C.zn. de pas afgetreden Haagsche wethouder voor Sociale Zaïken. Met den mede aan wezigen heer N. van Rooyen, gepensio neerd hoofd eener. Geref. School te Am sterdam, vormde hij het eerste tweetal onderwijzers, door de Kweekschool in dertijd afgeleverd. Daarna volgden afgevaardigden van het Geref. Schoolverband (vertegenwoordigd door de heeren Dr C. Bouma, van Den Haag en J. Nauta, van Amsterdam); Chr. Natio naal Schoolonderwijs (door Ds T. Ferwerda van Amsterdam). Voorts zagen wij verte genwoordigers van de Unie van Chr. Onder wijzers en van eenige Amsterdamsche schoolvereenigingen; ook bekende school mannen uit de hoofdstad aks dr J. W.: Kol- kert Jr, directeur van de Chr. H.B.S. aan de Moreelsestraat, die volgende week. met zijn school in het zilver staat. Verder mr G. H. A. Grosheide en prof. dr A. Goslinga n&- mens het Geref. Gymnasium; de heer A. B. Roosjen voor de Herv. Kweekschool en den Bond van Prat. Chr. Kweekscholen. Tijdens de receptie zongen de leerlingen van de Kweekschool, onder leiding van defi heer J. Deutekom, een toepasselijk lied, waarna zij een fraaie bloemenhulde aan boden. Mr H. Hangelhroek sprak namens de „Unie, een School met den Bijbel" en den Schoolraad; prof. mr V. II. Rutgers bood zijn gelukwenschen aan; de Kerkeraad van de Geref. Kerk van Amsterdam bij mpnde van Ds S. G. de Graaf; 400 oud-leerlingen, vormende de Vereen. „Ouwe Get.rouwefi", vereerden het bestuur een prachtig bloem stuk; mej. van der Griek was hierbij de welsprekende vertolkster van aller gevoe- Van dc autoriteiten noemen wij wethou der Boekman en den heer 't Hart, inspec teur voor het Kweeksohoolonderwijs. De heer R. Vonema heeft het bestuur een mooi geïllustreerd gedenkboekje aangebo den, waarin de toespraken van de sprekers in de jubileumsauienlkomst zijn opgenomen, alsook personalia. Vermeldenswaard is nog de toespraak, waarmede prof. dr J. Wolljer op 31 Aug. 1SS5 de lessen opende. ONDERWIJSBENOEMINGEN Tot leeraar in de Staatswetenschappen aan de Chr. H.B.S. te Alphen aan den Rijn is be noemd de heer C. J. Graafland Jr. te Rotterdam. 1 En tot leerares in de Eng. taal Mej. A, J. C. Lakerveld de Heus, leerares aan het Herv. Lyceum te Amsterdam. Tot tijdelijk onderwijzeres aan dé Groen van Prinstererschooi te Vlaardingen is be noemd Mej. P: Th. v a n B a ai n. SCHOOLDAG TE HEERENVEEN De scholendag die elk jaar te Heerenveen pleegt gehouden te worden van voorstanders van het Chr. onderwijs, zal dit jaar plaats hebben op Woensdag 11 Sept. a.s. te 2 uur in het Posthuis aldaar. Als sprekers zullen op treden de heeren A. J a n s e, hoofd der Chr; school te Biggekerke, met het onderwerp: „Het genadeverbond en onze scholen" en Ds. M. v. Grieken, Ned.Herv. predikant te Rotterdam en voorzitter van de Ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs, met het onder werp: „Het Chr. onderwijs, zijn zegeningen en zijn zorgen." Schooldag te Voorschoten Op den Rijnlamdschen Sdhooldag te Voor schoten op Donderdag 12 Sept. a.s. zullen D.V. spreken: de heer II. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer en secretaris ven den Onderwijsraad des namiddags te 3 uur in het. gebouw van Christelijke Belangen aan de Wijngaarden laan over: „Het. nieuwe hezuini- gingsontvverp''; Ds G. B. Westenbung, Ned. Herv. predikant te Den Haag zal spreken over: ziel van het kind"; Ds F. C. Meijs- fcer, Geref. predikant, te Rotterdlam, over: „De eeuw van het kind en de Vader der eeuwigheid". De beide laatste sprekers treden op In de Ned: Herv. Kerk, aanvang 's avonds te 8 uur. De toegang is voor sc/hodlbestuireii uiit „West-Rijnland", onderwijzers en belangstel lenden alle drie ikeeren. vrij. Tijdens de druk bezochte receptie ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Geref. Kweekschool te 'Amster dam. Op de voorste rij het bestuur der jubileerende Kweekschool, v. I. n. r. de heeren Prof. Dr. J. Waterink, B. C. Hamer, Mr. H. Bijleveld, Dr. C. Tazelaar, H. J. Bijlev&ld, H. J. Dane en R. Venema.. Paardenkeuring te Zettenl waar 'n groo te fokpaar den-demonstratie qfa concours-hippigue veel belangstelling trokken. Het 20e jaarverslag van de Ver. tot jev. van Chr. opvoeding en onderwijs voor blinde kinderen en jongelieden, korter ge zegd; „Bartimeürs" te Zeist, De militaire attache's leggen -na de manoeuvres in Champagne een krans op het oorlogs-gedenkteeken te Reims BEGRAFENIS H. BIJMA ROFFELRIJMEN Onder groote belangstelling heeft Zaterdag te Apeldoorn de begrafenis plaats ge had van den heer H. Bijma, rustend hoofd eener Chr. school te Smilde. Bij de talrijke aanwezigen merkten we o.a. op den voltalligen kerkeraad der Geref. Kerk te Apeldoorn, afgevaardigden van de Zen dingscommissie, van de A.-R. Kiesvereen, Apeldoorn-Noord, van de Evangelisatie-com missie, van de afd. Apeldoorn der Ver. van Chr. onderwijzers, de heeren G. Veenstra en J. Mostweren, resp. voorzitter en secretaris van het schoolbestuur te Smilde, benevens de heer A. Kunst, hoofd der Chr. school te Smilde. Ds. J. R. Goris, die het woord voerde namens den kerkeraad, het Centraal Copiité voor Evangelisatie en de Zendingscommissie, schetste den overledene als een man van groote minzaamheid en vriendelijkheid, die op liefelijke wijze de blijde boodschap des Evangelies bracht, maar ook toornen kon wanneer de eere zijns Gods werd aangerand, als een man van groot geloofsvertrouwen, bezield met brandende begeerte anderen voor Christus te winnen, ook degenen, die van het Evangelie nog niet hoorden, vandaar zijn ijver in de Zehdingscommissie. Met een woord van troost aan de familie en de heenwijzing naar de roepstem, die ook van dit sterven tot allen uitgaat, eindigde spreker. De heer J. ten Hope, sprekende namens de A.-R. Kiesvereeniging, gaf te kennen, dat er met den heer Bijma is heengegaan een man van rijke levenservaring en groote ge loofskracht, een stoere calvinist en trouw be lijder, die door woord en daad een voorbeeld voor de jongeren was. Namens de Geref. Schoolvereen. te Smilde sprak de heer Kunst, die wees op de benij denswaardige gaven van den overledene, uit komende in het spreken en bidden. Spreker schetste hem als een uitnemend geschikt ouderling, toegewijd evangelisatieman, die door zijn onwrikbaar geloof een stempel op zijn leven zette, en als uitnemend onderwij- De plechtigheid werd besloten, nadat een schoonzoon van den overledene voor de be langstelling had bedankt, met het zingen van den lievelingspsalm van wijlen den heer Bijma: „Prijs den Heer met blijde galmen". Als een bijzonderheid kunnen we nog mee- deelen, dat in de dagen, dat wijlen de heer Bijma onderwijzer te Kampen was en de huidige minister-president dr. C o 1 ij n en generaal Duijmaer van Twist aldaar hun militaire opleiding ontvingen, de kamer van den heer Bijma de plaats was waar laatst genoemden uit het drukke kazerneleven me nigmaal een toevlucht vonden. Het klappenrecht op school Op de hem eigen, gezellige wijze, vertelt do heer H. J. van W ij 1 c n in „De School met den Bijbel" hoe hij denkt over (en ken nis gemaakt heeft met) de zintuig-elijk waar neembare tuchtoefening. Dat nooit gesla gen zou mogen worden, adat hij een dwaas heid, sterker: een goddeloosheid. „Men ver sta mij wel, ik wensch niet het klappenredht voor elk onderwijzer, maar voor de school ais gèheel, naar regelen, in hoofdzaak door het Bestuur te stellen. „Toen mij dan ook als hoofd der op te ridhten school in Amsterdam (later: Keizers gracht 41) ter teekening werd voorgelegd eer instructie, waarin o.m. lichamelijke tuchti ging werd verboden, heb ik die onderteeke- ning geweigerd. De school moet het klap penrecht hebben, het goede klappenrecht, wat insluit het verbod van alle mishandeling en wat daarop lijkt". Het historisch gedeelte van het artikel is volgenderwijs verlucht met een persoonlijk feit: „Klappen geven was in ons oog een soort natuurrecht van onzen meester. Ik heb van zijn toepassing ruim voldoende genoten, heb daar maar zelden over geklaagd tihuis. Maar wèl heb ik thuis geklaagd, geprutteld en gemopperd, toen ik moest school blijven. Ik moest de steden van Drente opzeggen (vol gens het oude lijstje uit de dagen van de Republiek): in plaats van Assen, Meppel Coevorden, zei ik hij ongeluk: Assen, Mep- peil, Kromme kneppel. Gelach! Vonnis: 300 keer schrijven: Assen, Meppel, Coevorden. Na schooltijd. Toen heb ik geklaagd': ik wou van school af. Was dat doen: de vrinden waren 't veld in en inhalen was onmogelijk. Zoo'n vrijheklSberooving, dat was erg; daar verdwenen al de klappen op rug en hoofd bij in 't niet. Zoo'n klap was een contante verrekenin: kort, krachtig, goed". Nijverheidsonderwijs AANVAL OP EXAMENS In het tijdschrift „Valckoogh geeft dr. J. Moorman te kennen, dat hij ter bezui niging ideëel en materieel ehkele exa mens finaal zou willen afschaffen. Te weten: lste. De overgangsexamens. Een leeraar, of onderwijzer, die na een vol jaar nog een exa men noodig heeft om te zien of' zijn leerling over kan, deugt eenvoudig niet. 2de. De toelatingsexamens. Een hoofd van een school, dat niet beoordeelen kan, of een Jeerling geschikt is nog verder te studeeren, deugt ook niet. Toen de middelbare school op „verklaring" aannam, bleven er niet meer zitten, dan; toen ze weer ging examineeren. 3de. De eindexamens. Een college van leeraren moet, na een leerling vijf meest al zes jaren gehad te hebben, weten of die leerling een einddiploma verdient. De consequentie van het schoolexamen is: ver dwijnen van dat Examens Heeth'Uis, Hengelo; R. R. de Groot, Groningen; C. den Hartog, Leerdam: H. M. van Hatteim eii R. A. v. d. Gi essen, Rotterdam; F- do Haan Franeker: J. C". Hendricks, Vijlen Vaals; E. j'. Geurts, Laren: J. Fix, "Wilsum bij Kampen; F. de Haan, Waalwijk; C. Geertsima. W-olvega; S Geerbsma. Ureterp: W. v. 4 Heide. Den Haag; P. Groenendijk, Rotterdaim; G. P. Ham. Harlin- gen; C. Groenendijk, Bodegraven: T. Gro-en-en- berg. Gormohem; C. Francke, Sluis; H. van Ette- hoven, Hilversum: H. J. de Flart. Den Helder; J. H. Heideman, Oldenaaal; P. Gerritsen, En schedé; W. Glastra; Beest era waag; B. de Graaf, Spijkenisse; L. Hamhuis, Hardenbe.ng; J. Th. S. van Hal, Lengel; R. Heeling, Gees; A. de Haan, Rotterdam; P. A. v. d. Harst, Den Haag; NAJAARSPROEF, September heeft z'n wagen hoog Met wolken opgeladen. Die kruit hij op. een hoop bijeen Aan 't end der smalle paden Waar aan de vage horizont De grauwe heuvelkammen Te branden staan in laaie gloed Van late zonnevlammen. Een dolle bolle bries komt uit Het westen opgestoken. De zon is achter angstig zwam Gebergte weggedoken. Een blauwe bliksemstraal schiet uit En onder hol g,edonder Gaat gansch het wolkenrotskasteel Met doffe slagen onder Een losgebroken stormvlaag gilt En gibbert door de hoornen, En kletterspetterend begint De regen neer te .stroomen, Ontnuchterend de mensch die nog Van zomer durft te droomenv September heeft, in klein formaat, f Een najaarsproef genomen. J (Nadruk verboden.) «fc- LEO LENS P. J. Groenendijk. Amsterdam; W. T. Geene, Dordrecht: A. M. van Gurp, Priincentage; J. fï< Gillisten, Vijlen Vaals; Th. P. J. de Gier, Haarleaa wijkenhiauit; F. M. Hoe de Jong. Siegerswoude; J.' Jonk, Kampen; A< van den Heuvel, Zevenbergen: J. W. Jongkind, Haarlem; A. Jonkman, Zwolle; W. Hoving, Haarlem; W. G. van Keu eden. Alkmaar; A. Ka- rnerliinge. Aalsmeer; L. M. Kaat, Maasdijk; J. M A. Homfeld, Helmond: J. Ja.gt, Ter Apel: P. A, Jansen, Roosendaal; Tj. Holwérda, Soesterberg; J. Keunmg, Heer HugowaardM. 't Jong, Sohoon dijk-e; A. Hofman, Vlaardingen; H. Keuter, IJ muiden; M. ICaanen. Kerkrad»; C. Joffer. Den Helder. Het gewoon dipl. verwierven: J. A, Jonkheer, MiddeO.'burg; M. J. Her mens. Breda; jjm - x. G Heaselimans, f," van der HeytJt 'Alphen: H. J. Janssen*' Heerlerheide; L. M. Hautepen, Delft; D van der Horst, Sch leb roek; W. Jeremiasse, Rotterdam; W. C Jacobs. Waalwijk; C. J. Hkssel, Kerkrade; Ph. H. Hollaar, Maassluis; G. A. Hofkes Kat wijk aan Zee; C. D. Kemp, Trloht; W. S.'-Kieft, iar; J. <ie Jongh, Middelburg, Afgaw. wer- VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS (ESSEN) In de jongste vergadering van het hoofd bestuur der Vereen, van Christ. Onderwijzers (essen) zijn de functies als volgt verdeeld: J. Hobma, Utrecht, Stadhouderslaan 79, voor zitter; G. Meima, Groningen, H. W. Mesdag straat 7a, vice-voorzitter; W. 't Hooft, Goes, Westwal 28, secretaris; Chr. v. Dijl, Amster dam, Breedeweg 24, 2e secretaris; D. P. Bot hof, Ede, Oude Arnh.weg 5, penningmeester; A. de Jong Ezn., Den Haag, Madoerastraat 17, dir. van het bureau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5