Het pessimisme overheerscht MAANDAG 9 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Mussolini dreigt Engeland met groote vlootmanoeuvres Rickett met zijn olie-concessie op reis naar Londen Optimisme en pessimisme betwisten el kander op bet oogenblik bij de beoordee ling van het Italiaansch-Abessyniseh con flict den voorrang. Erkend moet worden, dat het laatste het perste toch nog altijd overheerscht. Men voelt almede omdat men gaarne Banneemt wat men hoopt zich een wei nig opgelucht door het feit, dat Italië te Genève zich tenminste niet tot het uiterstt [verzet heeft tegen een commissie van onder zoek. Men kan zich ook vandaag zijn willig Optimisme voeden, n.I. met het bericht van <de Engelsche bladen uit Genève, dat de commissie van vijf van Mussolini de toe zeggang heeft vedkregen, dat Italië geen oor log in Abessynië zal beginnen zoo lang de (beraadslagingen te Genève worden Yoort gezet. Er zit tevens een zekere bemoediging in tie mededeeling, die van Engelsche zijde althans niet werd tegengesproken, dat het .voornemen zou bestaan een conferentie tus- schen Engeland, Frankrijk en Italië te Stresa te houden, teneinde aldaar, buiten Genève om, een oplossing na te streven. .Weliswaar zou zulk een conferentie tus schen de drie meest belanghebbende mo gendheden het vertrouwen in den Volken bond alweer niet ten goede komen en zou znen kans loopen, dat zij onderling Abessy- nic zullen verkwanselen, maar bloedvergie ten ware dan wellicht toch te voorkomen Naast dit weinige licht staat echter veel, lè veel, duisternis. Zoo heeft Mussolini gisteren weer gelegen. Jieid gehad om de veroveringshartstochten iVan de Italianen op te zweepen, toen hij, na een défilé van 20.000 jonge Italianen Uit liet buitenland, onder luide toejuichin gen 'n 70.000 menschen heeft laten antwoor den op de vraag: „Aan wie zal Abessynië be frooren?" De menigte antwoordde: „Aan ons!" De groote acteur trok zich toen even ierug, maar verscheen dan weer plotseling ten vroeg: „Wilt gij dat niet allen?", waar op uit aller monden klonk: „Ja, ja!" Er zit voorts het tegendeel van bemoedi ging in het feit, dat de Italiaansche pers al bij voorbaat uiteenzet, dat hetgeen de com missie van ,vijf zal voorstellen geen basis zal kunnen vormen voor een vergelijk. Een der Italiaansche bladen schrift zelfs reeds, tiat de commissie niets zal bereiken, om datzij niet begonnen is bij wat de Ita lianen op het moment als hèt begin voor-, etellen: „het 'fundamenteele Italiaansche memorandum". Dit tlad, de „Voce d Italia", profeteert, dat Italië alle conventioneele di plomatieke formules van de hand zal moe ten wijzen, omdat het tegenover het ver dragen schendende Abessynië slechts waar borgen en veiligheid kan eischen. Ook tegenover de toch langzamerhand Itvel ernstig wordende Britsche bedreiging Van de successen die Italië zich voorstelt peemt Mussolini nog een bravoure-houding aan, door thans voor den dag te komen met plannen voor groote vlootmanoeuvres in het Oostelijke deel der Middellandsche Zee. De berichten over versterking van de Britsche vlootbasis op Malta, over het zen- iden van Britsche oorlogsbodems naar Haifa en Port Said en dergelijke maatregelen meer pn voorts de aangekondigde juridische be sprekingen over de sluiting van het Suez- kanaal worden uiteraard te Rome met op pierkzaamheid gadegeslagen. Pertinax schrjjft in de „Echo de Paris", Bat de militaire voorbereidingen van En geland te land en ter zee van grooteren Omvang zijn dan men wil toegeven. Mussolini moet dus wel den indruk krij gen, dat als hij er in mocht slagen zich aan een Volkenbondsactie te onttrekken, tenge volge van oneenheid over de z.g. sancties, hij toch met %ngeland in elk geval te doen Zal krijgen. Voorshands zet hij hier de aankondiging {van zijn groote vlootmanoeuvres tegenover. Het is bangmakerij tegenover bangmakerij. „Zestig duikbooten zoo zegt het nericht Uit Rome zullen aan de oefeningen deel nemen en een dergelijke vloot zou het ge- heele scheepvaartverkeer in de Middelland- feche Zee kunnen blokkeeren en de Britsche handels- en militaire zeeroute naar Indië, het Verre Oosten, Australië en Nieuw-Zee- land erstige hinderpalen in den weg lég gen Hier wordt dus al nadrukkelijk een oor logstoestand met Engeland onder de oogeu gezien. Wel een bewjjs hoe de Italiaansche ko loniale veroveringszucht een gevaar voor Ben Europeeschen vrede vormt. Het standpunt van het Fransche blad de Matin", dat men, indien Mussolini wei gert zich aan de Volkenbondsuitspraak te onderwerpen, de dingen hun vrijen loop Snaar moet laten en pas ingrijpen nadat 'de Italianen voldoening voor de nederlaag Van Odoea hebben verkregen, is echter' een Oplossing zóó oneervol voor de beschaving en zóó wreed tegenover het voor zijn souve- reiniteitsrechten opkomend Abessijnsche .Volk, dat men er niet dan met afschuw aan idenken kan. Het is niet te denken, dat Europa Musso lini zijn gang zal laten gaan en een bloed bad zal laten aanrichten onder een slecht- bewapend maar fier kleurlingenvolk, al leen om aan de Italiaansche eer genoeg doening te verschaffen. Trouwens, het is bekend genoeg, dat Mus- polini's verlaneens veel verder strekken. De correspondent te Genève van de „Dailv Telegraph" meldt, dat het Poolsche, Turk sche en Spaansche lid van de Commissie van Vijf nadere inlichtingen hebben ver zocht omtrent de besprekingen tusschen Frankrijk, Engeland en Italië te Parijs, en bovendien een onderzoek wenschten in te stellen naar de wijze, waarop de betrekkin gen tusschen Engeland en Irak en tusschen Frankrijk en Marokko geregeld zijn. De Britsche overeenkomst met Irak hield in, dat Irak Engeland allen noodigen bij stand zou verleenen bij het gebruik spoorwegen, rivieren, vliegvelden en alle andere verkeersmiddelen. Rickett op weg naar Londen. LONDEN, 9 Sept. De financieele agent Rickett, wiens Abessijnsche concessie zoo veel stof heeft doen opwaaien, is gister avond aan boord van het s.s. „Porthos" uit Dzjihoeti te Suez aangekomen, waar hij terstond door talrijke journalisten met gen werd bestormd. Gemeld wordt, dat de vraag of Rickett een onderhoud met Musso lini had gehad, vóór hij naar Abessynië ging, de financier scheen te verrassen. Na eenig aarzelen zou hij hebben geant woord: Ik kan u op deze vraag geen ant woord geven. I-Iij heeft geweigerd op verdere vragen te antwoorden zeggende dat .wanneer hij te Londen zou zijn aangekomen omstreeks 15 September, hij een zeer uitvoerige verkla ring zou afleggen. De Abessijnsche pers gemuilband PARIJS, 9 Sept. Volgens een Havasbe- richt uit Addis Abeba heeft de Abessijn- rhc minister van Binnenlandsche Zaken Irie nationalistische Abessijnsche dagbla den verboden wegens hun anti-Italiaansche houding. De redacteuren en directeuren der drie bladen zijn in arrest gesteld. Havas meldt verder, dat een der directeu ren de gouverneur is geweest van de pro vincie Harrar ten tijde van het incident bij Wal Wat Aangezien er in geheel Abessy nië slechts zes dagbladen verschijnen, is door dezen maatregel de Abessijnsche pers gehalveerd. GENèVE, 9 Sept. De „Times" meldt uit Genève, dat Hoare, ingeval er in den Voi- kenhondsraad algemeene besprekingen over Abessynië zullen komen een alge meene verklaring zal afleggen over het Britsche standpunt De correspondent van de Times spreekt rerder over proefballons, die vooral in Rome en Parijs zijn opgelaten. Een bericht, volgens hetwelk Mus solini zich heeft verplicht tijdens de verzoeningspogingen geen vijande lijkheden te openen, wordt in offi- cieele kringen ontkend. Het bericht, dat Italië een drie-mogend- hedencónferentie wellicht in Stresa zo gunstigen is afkomstig uit Italiaansche bron. Officieel is een dergelijk voorstel niet gedaan en men kan niet aannemen, dat Frankrijk en Engeland na hun ervarin van Parijs neig:ng zouden gevoelen nog maals de zaak uit handen van den Vol kenbondsraad over te nemen. DU1TSCHE STUDENTEN Laten zich niet ringelooren Dr. Lammers geeft zijn eenheidspoging op De staatssecretaris van de rijkskanselarij. Dr. Lammers, heeft in zijn kwaliteit leider de studenten-organisaties aan de aan gesloten organisaties een schrijven gezon den. waarin hij verklaart genoodzaakt re zijn geweest twee groote studentenorganisa ties, de Deutsche Burschenschaft en de Koosener Studenten Klub uit te sluiten: do Deutsche Burschenschaft omdat deze een doel nastreefde, dat in het bijzonder in strijd was met de door hem geëischte ka meraadschappelijke samenwerking met alle andere organisaties en eigen politieke idea len heeft nagestreefd; de Koesener Studen ten Klub, omdat deze geweigerd had het arier-principe zonder voorbehoud toe te passen. Het doel dat Hc mij dus als leider van de studentenorganisatie had gesteld, is dus niet bereikbaar gebleken, aldus Lammers, zoodat ik mji genoodzaakt zie mijn functie als leider der studentenorganisatie neer te leggen. De gezondheidstoestand van Koning Leopold Zeer bevredigend De gezondheidstoestand van Koning Leo pold is zeer bevredigend. De koning draagt ijn arm niet meer in verband, terwijl de erwondingen normaal genezen, evenals de ribfractuur. De koning heeft zijn werk zaamheden hervat. De verjaardag van den kleinen prins Boudewijn is Zaterdag in in- tiemen kring herdacht. Vóór het ongeluk te Kösznacht had ko ningin Astrid aan haar hofdame Mme. Du Roi de Blicquy een schrijven gericht waar in zij er haar leedwezen over uitte, dat zij niet tegenwoordig kon zijn bij de viering van den verjaardag van den kleinen prins. Zij verzocht haar hofdame verder in dit schrijven aan Boudewijn het vurig ver langde geschenk, een rijwiel, te geven. Dit U geschied. Vliegtuig boven een stad neergestort Drie dooden. Boven Blackpool (Engeland) is een sport- viiegtuig in botsing gekomen met een toe stel, dat deel uitmaakte van een militair eskader, Het legervliegtuig kon gelukkig landen, doch het sportvliegtuig stortte bran dend op de huizen der stad neer. Uit het sportvliegtuig viel een vrouw, die in de boomen bleef hangen en om het le ven is gekomen. Het toestel viel eerst op het dak van een kerk en gleed daarna op het dak van een huis. dat in brand geraak te Tenslotte kwam het op straat terecht. De bestuurder werd dood onder de puin- hoopen gevonden. Een vrouw, die zich op straat bevond, werd door vallende dakpan nen gedood. De bewoners van het in brand geraakte huis kwamen met den schrik vrij. AANSLAG OP SENATOR HUEY LONG De dader door Longs lijfwacht neergeschoten De toestand van den senator ernstig LONDEN, 9 Sept. Uit New York wordt gemeld, dat senator Iluey Long Zaterdag avond in een couloir in het parlementsge bouw van Louisiana door een onbekenden man is gewond door een schot streek. Zijn verwonding is levensgevaarlijk. De aanvaller werd door de particuliere lijfwacht van Long, bestaande uit twee ge wapende mannen onmiddellijk neorgescho ten met een regen van kogels uit repeteer pistolen. Een ooggetuige verklaarde, dat het bloed uit Longs mond 6troomde toen hij uit het gebouw werd gedragen. Teneinde ales in het werk te stellen om het leven van Long te redden is men onmid dellijk tot operatie overgegaan. Een nader persbericht meldt: De directeur •an het ziekenhuis waar Huey Long wordt erpleegd, verklaarde het volgende: De projectielen hebben geen edele organen geraakt en Lono- is bij volkomen bewustzijn. BATON ROUGE (Louisiana). 9 Se.pt. De doodgeschoten dader van den aans'ag op senator Long is een neus- en keel-arts uit Baton Rouge, 30 jaar oud en heet A. Weiss Jr. In een onlangs in den senaat gehouden rede had Long gezegd: „Ik weet, dat een samenzwering tegen mijn leven gesmeed ■••ordt." Men had deze uitlating echter niet ern stig genomen. De aanslag en het onschadelijk maken van den dader voltrok zich in een gang tusschen de vergaderzalen van de senaat en het re presentantenhuis. De uit twee personen be staande lijfwacht, die Long, wanneer hij in het openbaar verscheen steeds bij zich had, legde den dader neer met een hagel van kogels uit een klein machinegeweer. Longs toestand is zeer ernstig. Ruim honderd van zijn aanhangers hebben zich voor bloedtransfusie beschikbaar gesteld Een vliegtuig is gestart om een chirurg Loui- LONDEN, 9 Sept. De behandelende ge- neesheeren hebben besloten bloedtransfusie toe te passen, waarvan zij zich een verbe tering in den toestand van Long beloven. Het is gebleken, dat de kogel de maag heeft doorboord. Er bestaat groote bezorgd heid, aangezien men rekening houdt met de mogelijkheid, dat de kogel was vergiftigd, zoodat er bloedvergiftiging zou ontslaan. BaTON ROUGE, 9 Sept. Huey Long was oorspronkelijk aanhanger van presider. Roosevelt en zijn nieuwe economische po litiek. Later werd hij een verbitterd criti caster. Door politieke manoeuvres had hij zich als gouverneur van Louisiana een macht kunnen verschaffen die hem maakte tot „den ongekroonden koning van Louisi ana". Op het 'terrein van de nationale politiek was hij leider van de beweging onder de leuze „Sare the Wealth" en „Every man a King". Hij was voorstander van een ac tie, welke alle vermogens van meer dan 3 of 4 millioen dollar wilde liquidceren en besteden voor het algemeen welzijn. Aan elk gezin zou een vast inkomen wor den gewaarborgd. Bovendien zou elk gezin een auto en een radiotoestel krijgen. De banvloek en zijn gevolgen (Van onzen Duitschen correspondent) Volgens de besluiten van de officieele com missie voor strafrecht, zullen de bepalingen voor den banvloek, die als de zwaarste straf in het toekomstige strafrecht wordt aange geven, als volgt luiden: Wanneer een misdadiger van Duitsche nationaliteit door zijn handelwijze voor goed uit de volksgemeenschap is uitge- stooten, dan moet over hem volgens wet telijke regeling de banvloek worden uit gesproken. Deze banvloek is met de Dood straf verbonden. De banneling geldt als eerloos en verliest bovendien voor zichzelf alle rechten als staatsburger en als za kenman. Met dezen banvloek kan ook de verbeurd-verklaring van zijn vermogen gepaard gaan. De banvloek wordt van kracht tijdens de uitspraak van het von nis en moet officieel gepubliceerd worden. In het verslag van de commissie voor strafrecht staats voorts te lezen, dat de eer loos verklaarde tevens als politiek afgestor vene beschouwd kan worden, zoodat hij aan het volksleven niet meer deelachtig kan zijn. Op het gebied van particulier recht gaat men echter niet zoo ver, zoodat van een volkomen verlies van alle burgerlijke rech ten nog niet gesproken kan worden. De fi guur van den burgerlijken dood komt dan jk in geenerlei wetgeving voor. Voor ons begrip gaat het hier om een wet geving, welke sterk aan die der middel eeuwen herinnert- Aftreden van Lansbury? Afwijkende meening inzake sancties In Engelsche politieke kringen houdt men zich bezig met de vraag, of George Lans bury zal aftreden als leider van de parle mentaire fractie der Labour Partij. In te genstelling met de uitspraak van'het Vak- vereenigingscongres en met de heerschende meening in de partij heeft Lansbury zich tegenstander verklaard van de toepassing van sancties ter voorkoming van oorlog. Lansbury verklaarde, niet anders te heb ben kunnen handelen dan hij gedaan heeft en zich op het Vakvereenigingscongres in een moeilijke positie te hebben bevonden. Op dit congres had hij nieU voldoende dui delijk blijk van zijn afwijkende meening gegeven, maar hij verklaarde, bereid te zijn zijn leidende functie neer te leggen indien dat van hem verlangde. DE SLACHTOFFERS VAN DEN ORKAAN Een massa-verbranding Op aanwijzing van den gouverneur van Florida is op de eilanden der Florida-Kevs "■en aanvang gpmaakt met de verbranding an het stoffelijk overschot der slachtoffers can de orkaanramp, nadat tevoren de gees telijken van verschillende belijdenis hun erk hadden verricht. President Roosevelt had opdracht gegeven de slachtoffers uit de kampen der oudstrij ders te begraven, doch men is tot verbran ding overgegaan, omdat het tropische kli maat de snel tot ontbinding overgaande lij ken een gevaar voor de gezondheid doet zijn, terwijl overigens op deze koraaleilan den geen plaats voor graven is. DUITSCH-AMERIKAANSCH INCIDENT Verontwaardiging te Berlijn over het „Bremen-vonnis" Protest ingediend te Washington De Duitsche ambassadeur te Wash ington heeft bij de regeering der Ver- eenigde Staten geprotesteerd tegen de uitspraak van de rechtbank te New- York, waarbij de personen, die in hechtenis waren genomen wegens het verwekken van relletjes bjj het ver trek van de „Bremen", waren vrijge sproken, met uitzondering van één man fip vvicn wapens waren gevon- Het protest is zoowel tegen het vonnis zelf als tegen de motiveering er van gericht. De vlag heeft, naar het oordeel van rech ter Brodsky, bij verdachten dezelfde voor stellingen wakker geroepen, als de zwarte vlag van een zeerooverschip dat zou heb ben gedaan. Zij heeft voor hen beteekend den oorlog tegen vrijheid van geloofsover tuiging. Staatssecretaris Huil verklaarde, dat hij een officieel rapport van Leh man, den gouverneur van New-York, zal vragen. De secretaris-generaal van de Duitsch- Amerikaansche Vereeniging te New-York noemde de uitspraak inzake de Bremen incidenten een slag in het gezicht voor iederen Duitschen Amerikaan. Hij heeft tevens aangekondigd dat ter gelegenheid van den Duitschen dag op Madison Square een groote protestdemonstratie zal worden gehouden. In de Duitsche pers heeft de uitspraak van rechter Brodsky een storm van veront waardiging tengevolge gehad. De Deutsche Diplomatisch-politische Korrespondenz schrijft dat een beleediging van de Duit sche vlag op Amerikaansch gebied een exces is, dat ook volgens de bedoelingen van de relletjesmakers buiten de grenzen der Vereenigde Staten reacties moet veroor zaken en dus des te meer moet worden gebrandmerkt als een manoeuvre, die He verstoring der internationole betrekkingen ten doel heeft. Het Berliner Tageblatt en de Deutsche Allgemeine Zeitung spreken in dergelijke bewoordingen. De Rijksjuristenleider en Rijksminister Dr. Frank, voorzitter van de Duitsche Aca demie voor het Recht, heeft een vergade ring bijeen geroepen van vooraanstaande personen uit de Duitsche wereld van hot recht en vertegenwoordigers van verschil lende juridische beroepsstanden. In zijn protestrede verklaarde FranR o.a.: „Rechter Brodsky is Jood en kan nóch onze vlag, nóch het nationaal- socialistische Duitschland op eeniger- lei wjjze beleedigen. Dat een Jood het eerekloed van rechter in de cultureel zoo hoogstaande Vereenigde Staten misbruikt om de onmachtige haat van zijn ras tegen het herboren nationaal- socialistische Duitschland to uiten, is echter een ernstig en betreurens waardig feit. Doch noch het eerlijke volk der Veree nigde Staten, noch ook de terecht zoo hoog aangeslagen justitie van Noord-Amerika heb ben iets met dit exces te maken. Het is daarom te betreuren, dat deze uitlating van een Jood kon geschieden onder de bescher ming van de Amerikaan-sche wet". Tenslotte herinnerde Dr. Frank aan het officieele protest, dat onmiddolijk van Duit sche zijde tegen de uitlating van rechter Brodsky en tegen de vrijspraak van de schenders der Duitsche vlag was ingediend en sloten de aanwezigen zich met klem bij dit protest aan Auto botst tegen kermiswagen Drie gewonden In den nacht van Zaterdag op Zondag is een personenauto op weg van Roosendaal naar "Bergen op Zoom op den Wouw- schenweg tegen oen onverlichten kermis wagen gereden. In de auto Waren gezeten de heeren Raats, van Wijk en Van Steen, allen uit Bergcn-op-Zoom. Zij liepen alle drie min of meer ernstige verwondingen op en zijn op advies van een te hulp ge roepen geneesheer naar het Gasthuis Cha ritas te Roosendaal overgebracht. De hee ren Raats en van Wijk werden in het kenhuis verbonden en zijn daarna naar hun woningen vervoerd, terwijl de heer Van Steen ter verpleging is opgenomen. De auto is vrijwel geheel vernield en is later weggesleept. Een ontvluchte arrestant Hij pleegt zelfmoord Men meldt ons uit Ju'tphaas: Door de politie werd gearresteerd een zekere de B., uit Deil, die er van verdacht werd een bedrag aan geld uit een missie busje te .hebben gestolen. Hij had 't busje geopend, het geld eruit genomen en vervol gens het busjè in een sloot nabij het kasteel Oudegein geworpen. De man zou de plaats aanwijzen, waar hij het busje had weggegooid. Twee veld wachters bewaakten hem. Van de gelegen heid, dat men door het passeeren van een kar, naar de kant van den weg moest uit wijken, maakte hij gebruik zich los te ruk ken en via een sloot over de weilanden te ontvluchten. De politie ging hem achternn, doch de vluchteling verwijderde zich al ver der en verder, tot hij bij de Vaartsche Rijn gekomen was. Hij sprong toen pardoes in het water. Den politiemannen, die juist ar riveerden. riep hij toe: Jullie krijgen mij toch niet! Hij liet zich zinken en verdronk. Later is gebleken, dat de B. goed zwem men koru Zijn lijk is eenigen tijd later op gehaald. INBRAKEN Te V e 1 s e n is bij drie personen ingebro ken, nl. in de Duinvlielstraat bij A., waar weinig ontvrqpmd werd en bij W.t waar een belangrijk bedrag aan geld werd ontvreemd. Voorts bij L. aan den Wijkerweg, waar een klein bedrag gestolen werd. Te Vrouwepolder (Z.) werd 's nachts door inbrekers een bezoek gebracht aan de pastorie, waarvan de bewoners afwezig wa ren. Vermist werd een bedrag aan geld en sigaren. Als verdacht van dezen diefstal, werden door de politie twee jongens, zekere Van K. wonende tc Vrouwepolder en L.. wonende te Serooskerke aangehouden. De verdachten bekenden. Zij hadden zich ook schuldig gemaakt aan diefstal van vier gouden tientjes te Serooskerke. Dit geld is te Middelburg opgespoord. DOODELIJK BEDRIJFSONGEVAL In de turfstrooiselfabriek te Oud-Schoone- beek is een ernstig ongeluk gebeurd. Ter wijl de 20-jarige H. Nijland bezig was lat ten te zagen voor de balen turfstrooisel, sloeg plotseiling het stuk hout terug met het gevolg dat Nijland dit-zoodanig in de maagstreek kreeg dat de ongelukkige na geneeskundig onderzoek, terstond moest worden overgebracht naar een ziekenhuis te Hoogeveen, waar hij is overleden. Weerbericht DE BETEEKENIS VAN RECLAME IN HET DERDE RIJK Eigen prestaties op den voorgrond (Van onzen Duitschen correspondent) De „rjjksleider" van persbureau der N.S.D.A.P." zendt aan de uitgevers der natio- naal-socialistischc organen een uitvoerige beschouwing over de oorzaken van den toe- nemenden achteruitgang der reclame en de maatregelen, welke genomen dienen te wor den, om het advertceren te bevorderen. Wij ontleenen aan deze beschouwing het volgende: Twee oorzaken zijn er, welke de on houdbare situatie verklaren, domheid en verkeerd opgevatte „voornaamheid". Te gen domheid is helaas geen kruid gewas sen, vooral, wanneer ze bij den uitgever gezocht moet worden. Zulke menschen dienden in te zien, dat de verkoop van schoensmeer voor hen een beter arbeids veld zou zijn dan het delicate gebied van de pers. Zonder pardon moeten zulke reclame chefs worden ontslagen, om vervangen te worden door een moedigen, modernen vakman. Niet zoozeer leeftijd en ervaring zijn hier het belangrijkst, maar minstens evenzeer vlotheid en opgewektheid. De totaal verkeerd opgevatte „voor naamheid" is niets anders dan een mis kenning van onzen tijd. M en m a g n i e t slechts, neen, men moet zelfs zijn eigen prestaties zooveel mogelijk op den voorgrond schuiven. Dit zelfbewustzijn, dat van iederen Duitscher wordt verlangd, moet voortaan ook elke krant, ieder tijdschrift bezitten en het moet aan de lezers wor den overgedragen. Kortom: wij moesten wat meeT zelfbe wustheid hebbenl De (niet door ons) gespatieerde zin is ty peerend voor den geest, die in het tegen- oordige Duitschland toonaangevend is: ten is verplicht, zijn eigen prestaties zoo- eel mogelijk op den voorgrond te schuiven! Onbeantwoord blijft hierbij voor ons de vraag, of de reclame-mogelijkheden hierdoor bevorderd zullen worden. Gemengd Nieuws. DOODELIJKE VAL Te Schaesberg is de 24-jarige H. K. uit Limbricht van een steiger van een in aan bouw zijnd huis gevallen. Hij werd zoo ern stig gewond, dat hij korten tijd later is over leden. DE MOORD TE WILDERVANK Als gevolg van een uitlating van ver dachte St. in de moordzaak-Kroeze te W i 1- dervank, den brand betreffende in het café Klinkhamer te Kielwindeweer, een vier tal jaren ongeveer geleden, heeft de mare chaussee van Bareveld mej. KI. aangehou den en naar Groningen getransporteerd, waar zij, verdacht van medeplichtigheid bij het veroorzaken van dien brand, in voor- loopig arrest is gesteld. MOORDAANSLAG Te Voorburg ging 's nachts een be ambte van de Waterleidingmaatschappij een persoon na, die zich op het ter je in achter de Rembrandtlaan verdacht ophield. Toen deze bemerkte, dat hij achtervolgd werd, viel hij den beambte aan. Met een stuk hout sloeg hij hem zoodanig op het hoofd, dat de beambte het bewustzijn ver loor. De dader is nog niet Waterverkeer gedeeltelijk gestremd Bij het schutten in de Mallegatsluis te Gouda heeft Zaterdagmiddag het schip „Dana Adriana" van schipper W. van den Berg, komende uit Sluiskil en varende naar Boskoop, beladen met cokes, bij het passee ren van één oer sluisdeuren het anker van de rol laten schieten. Dit bleef aan de sluis deur haken, waardoor deze werd verwron gen, en niet meer goed afsloot. Het verkeer door deze sluis kan voorloopig slechts plaats hebben bij gelijken waterstand. Overwogen wordt, zoo lang de Mallegatsluis niet her steld is, om op sommige tijdstippen van den dag te beginnen met vandaag tegen oen avond en op eigen risico der schippers eenig schutten toe te laten door de nieuwe sluis te Gouda, welke eerst in October officieel geo pend zal worden. WONDERLIJK PEWAARD Te Amsterdam is een jongetje van elf maanden uit het raam van de tweede etage van perceel Karthuizerstraat 13 gevallen. Onmiddellijk werd de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd, welke echter wonder boven wonder geen lwtsel constateerde. Hot 13-jarig zusje van den kleine had hem een oogenblik in de vensterbank neargezet, in de meeniing verkeerende, dat het raam gesloten was. Toen het kind er tegen aan leunde, sprong het venster echter open en viel het kind naar buiten. VERDUISTERING VAN 60.000 Voor de Amsterdamsche rechtbank stond de koopman W. R. terecht, die als directeur de N.V. Universeele producten handels compagnie te Amsterdam ƒ60.000 had ver duisterd. De man had de gelden in het tijd perk 1930/1934 weggenomen en gebruikt voor speculatie. De hoofddirecteur verklaarde, dat verd. reeds van 1901 af bij zijn firma in dienst was. Hij was een uitstekende werk kracht en genoot het volle vertrouwen. De accountant L. van Essen, die in opdracht van den reehter-commissaris een onderzoek in de boeken had ingesteld, verklaarde, dat boeken en de rekening-courant waren ver- iralscht. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. Do verdediger vroeg een voorwaardelijke ver oordeeling. Uitspraak 20 Sept. a.s. Hoogste stand te Janmaven 770.7. Laagste stand te Helsingfors 753.3. Stand vanmorgen halftwaalf 766.1, V/EERVERWACHTING Meest zwakke wind uit N. tot O. richting, waarschijnlijk afnemende bewolking, weinig of geen regen, iets kouder 's nachts, overdag iets warmer. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De rug van hooge -drukking handhaafde zich van Janmaven in de N. IJszee nd de Britsche eilanden tot Z. Frankrijk en Z.- Duilschland. Overal is het hier rustig weer met zwakke wind, In N.W. Frankrijk valt nog eenige regen Verder is de lucht nog steeds zwaar bewolkt en alleen aan de Noorsche kust en over Z. Duitschland heldert het wat op. De depressie in de Oostzee en de Bothni- sche Golf vult langzaam verder op. De wind nam in dit gebeid wat af. Een secundaire brengt in N. Duitschland nog eenige neer slag. Over IJsland is sedert Zaterdag de barometer gedaald. In Z. IJsland waait een tamelijk harde wind uit het Z.O. De Zuide lijke luchtbeweging aan de Oostzijde van deze depressie bracht eenige verwarring over IJs'and en de Britsche eilanden. In het ove rige gebied is de temperatuur weer iets lager geworden. De vooruitzichten voor het weer ten onzent zijn niet ongunstig. Waarschijnlijk ontwik kelt zich het hooge drukgebied verder over Ierland, waardoor de wind ten onzent naar het O. zal gaan. De bewolking zal door de algemeene hooge druk-invloed oplossen, het geen een hoogere temperatuur overdag, doch koude nachten tengevolge zal hebben. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 7 Sept. 4.10 u. nam. Attentie- sein neerhalen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 15.0 C. 10 SEPTEMBER Zonsopgang 6.26 uur, zonsondergang 7.23 uur Maan op nam. 6.16 uur, onder v.m. 2.47 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 10 SEPTEMBER Van 's avonds 7.58 uur tot 's morgens 5.58 uur BRANDEN Te Ellemeet (Z.) sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer W. den Boer In een oogwenk stond de heele schuur ip lichte laaie. Het aan de schuur grenzende woonhuis bleef gespaard. Terwijl men nog druk aan het blusschen was, brak brand uit op cie hofstede „Eb en Vloed" in de kom der gemeente. Eenige wagens en landbouw werktuigen konden gered worden. D® schuur brandde tot den grond toe af. Geluk kig was de windrichting van de woonhuizen af, zoodat deze weinig gevaar liepen. Bij T i e 1 brak brand uit in de boerderij van den lanabouwer G. S. aan den voet van den Echteldschen dijk. In weinige oogenblik- ken was het achterhuis, waar dc brand uit brak, door het vuur in lichte laaie gezet. Men kon niet verhinderen, dat het vuur, hetwelk werd aangewakkerd dopr den ste* vigen wind oversloeg naar de naastbijlig- gende boerderij van K. v. d. B. Ook de hier achter gelegen drie groote hooimijten waren in een minimum van tijd door het vuur aangetast Het vee had men kunnen redden. Beide boerderijen brandden totaal Qit Zij waren laag verzekerd, het hooi zelfs in het geheel niet De oorzaak van den brand is onbekend. AANVARING Te Amsterd am is Zaterdagmorgen de salonboot „Veluwe" van de Holland-Veluwe Lijn in aanvaring geweest met een der pon ten naar den Valken weg. De „Veluwe" heeft de reis naar Haraei^ wijk voortgezet, doch is later teruggekeerd omdat het water maakte, SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN Bee k-U bbergen is door de Neder- landsche douane een touringcar afkomstig uit Amsterdam, aangehouden verdacht van smokkelarij. Na onderzoek bleek voor een zeer groot bedrag aan alcohol en machine rieën in de wagen verborgen. De bus is in beslag genomen, doch na vier uren weer vrij gegeven, nadat een boete van ruim f 250 was betaald. VERDRONKEN Te Amsterdam raakte het 6-jarig jon- _stje van E. op de O.Z. Voorburgwal, waar hij woonde, spelenderwijs te water. Hoewel onmiddellijk vier mannen naar het kind doken, gelukte het niet den kleine tijdög op 't droge te brengen. Toen de politie het kind had opgedregd, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. De onmiddellijk toe gepaste kunstmatige ademhaling had helaas geen resultaten meer. Het lijkje is naar het Binnon-Gasthuis vervoerd. BRUG DEFECT Zaterdagmiddag ongeveer half vijf werd' de brug bij Mui den opgehaald voor het laten passeeren van een jacht. Toen de brugwachter de brug wilde laten zakken, bleek dat er een storing in het electrisch net was. Door het afkappen van een schroef bout heeft men de brug met handkracht omlaag gedraaid. Het verkeer, dat juist op Zaterdagmiddag zeer druk is, werd ruim een half uur door Muiden geleid, hetgeen veel stagnatie te weeg bracht. EEN VERDACHT PAKHUIS een pakhuis van een fabriek te H a a r- 1 e m heeft de politie wegens overtreding van de drankwet in beslag genomen 33 mand flesschen, 29S flesscher en 32 flacons alle gevula met sterken drank. In totaal was on geveer 460 liter voorradig zonder de ver- eischte vergunning. Teger> nPn eigenaar van het pakhuis is proces-verbaal opgemaakt. De sterke drank is in beslag genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2