Jlktturr £nitsrijf (ümiraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Belangrijke Mededeelingen NIEUW STRAFRECHT Oefening in luchtbescherming in de provincie Utrecht abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij daeelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 5572 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang latfoertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels l.I7'/i Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Voornaamste Nieuws. Binnen enkele dagen zullen onze lezers belangrijke mededeelingen omtrent ons dagblad op deze plaats kunnen lezen. Wij twijfelen niet, of dit zal onzen trouwen vrienden een spoorslag zijn tot steeds krachtiger verspreiding van hun huisorgaan. Reeds nu deelen wij mede, dat wie zich heden abonneert, de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis ontvangt. Abonné's op te geven aan de ADMINISTRATIE En gevaar voor willekeur Een der grootste bezwaren tegen de dictatuur van nationaal-socialisme en fascismeis het gemis aan objectief recht en dus de kans van willekeur. Dit kwam ook treffend uit op het congres voor Strafrécht' en Gevangenis wezen te Berlijn, waaraan we reeds herinnerden. Wat daar tegen het betoog van Prof. Rutgers werd aangevoerd, paste volkomen in het systeem van het nieuwe Duitsche strafrecht en wees duidelijk op het gevaar van willekeur. Immers, als het „volksbelang" haar het oordeel van de machthebbers het eischt, wordt niet alleen het recht van het individu, maar zelfs de wet Gods op zij gezet. In dit opzicht zijn we het dan ook volkomen eens met Prof. Bonger, die van oordeel is, dat juristen tenzij ze als regeeringsvertegenwoordigers gaan zich verre moesten houden van een congres als in Berlijn gehouden werd. „Een land, zoo schrijft hij in de roode pers, waar een der regeering onwelge vallig persoon zonder eenige vorm van proces van zijn vrijheid beroofd en aan een wreed, willekeurig regime onder worpen wordt, is natuurlijk geen rechts staat meer. Een land waar iemand ter dood veroordeeld wordt voor een mis drijf, waarop de doodstraf niet gesteld was toen het feit gepleegd werd, is dit evenmin." Dit is volkomen juist. En deze prak tijken steunen geheel op de theorie, welke Duitsche geleerden op bedoeld congres hebben verdedigd. De referent Dr. Gürtner bestreed ar tikel twee van het geldende wetboek voor strafrecht van het Duitsche Ryk, waarin gezegd wordt: „Een handeling kan slechts dan worden gestraft, wan neer de straf wettelijk bepaald is, vóór de handeling werd gepleegd." Deze bepaling doet ons niet vreemd aan. 'Immers, ons Wetboek van Straf recht zegt in artikel 1: „Geen feit is strafbaar, dan uit kracht van een daar aan voorafgaande wettelijke strafbepa ling." Natuurlijk kan deze rechtsregel ten gevolge hebben, dat een niet-voorziene misdaad ongestraft blijft; maar dit be zwaar achten wij geringer, dan dat een verdachte aan de willekeur der rech ters overgelaten wordt. En niet minder dan dit wil de nationaal-socialistische rechtspraak. De genoemde referent op het congres verklaarde n.l.: „De wetgever vertrouw' den rechter toe eventueele leemten aan te vullen. De rechter zal, evenals iedere individueele volksgenoot, zich moeten laten leiden door de nationaal-socialisti sche wereldbeschouwing. Wij geven den rechter de bevoegdheid binnen zekere grenzen niet alleen recht te zoeken, doch ook recht te scheppen." In de praktijk van de rechtspraak wil dit heel eenvoudig zeggen: Niet wat objectief strafbaar is wordt vervolgd, maar wat de rechter, naar eigen, natio- naal-socialistisch inzicht strafbaar acht, valt onder het vonnis. Is er grooter willekeur denkbaar? Deze leer wordt dan nog uitgebreid door de bepaling, dat niet alleen straf wordt opgelegd overeenkomstig het resultaat van de misdaad, doch gelet op de wil van den verdachte. Dr. Gürtner noemde dat het tweede beginsel voor het nieuwe Duitsche strafrecht en sprak van „het principe van het strafrecht van de wil". „Het geldende Duitsche strafrecht volgt dit principe slechts in geringe mate. In tal van gevallen legt het meer gewicht op het resultaat. Het nieuwe Duitsche strafrecht verlaat deze ge- dachtenwereld, omdat het meent, haar niet te kunnen vereenigen met het doeJ der gerechtigheid." De gerechtigheid eischt, zoo betoogde de referent verder, dat iedere schuld naar haar ernst wordt gestraft. De rechter moet in ieder geval de straf opleggen overeenkomstig de intensiteit van de misdadige wil en niet naar het resultaat van de misdaad." Of, met andere woorden: „Voortaan zal men reeds het begin van een mis daad straffen en dat niet alleen bij ern stige misdaden, doch bij alle strafbare feiten." Ook hierin schuilt iets sympatieks. Nog dezer dagen kon men lezen, dat een paar beroepsmisdadigers gegrepen werden op het moment toen zij gereed stonden een snood plan uit te voeren. Zij ontkenden tegenover de politie niet, dat zij met booze voornemens rond lie pen, maar brutaliseerden de mannen der wet, die hen aanhielden en zeiden: Gij maakt ons toch niets, want wij waren nog niet aan de uitvoering van ons plan bezig. Men ergert zich, als men zoo iets leest en men zou haast geneigd zijn zulke boeven „bij voorraad" in 't gevang te zetten. Trouwens, dat een „misdaad in aan leg" strafbaar behoort te zijn, erkennen wij allen. En ons wetboek van straf recht spreekt daarom ook van het „uit lokken van misdaden" en zij die zich hieraan schuldig maken, zijn evengoed strafbaar als de heler bij een diefstal, die zijn medewerking verleent, wan neer het misdrijf reeds gepleegd is. Maar dit alles, het spreekt als een boek, is alweer heel iets anders, dan wat het nieuwe Duitsche strafrecht wil daar zal de rechter oordeelen over de innerlijke roerselen des harten. Dat is de zuiverste, maar ook de slechtste cn gevaarlijkste vorm van inquisitie; dit oordeel komt den mensch niet toe over zijn naaste; God alleen kent en ziet het hart. Heel duidelijk is het op dit congres wel geworden, hoe het nationaal-socia lisme de vrijheid van geweten en over tuiging tot een aanfluiting maakt. En, uit de vrucht wordt de boom gekend; ook hier! Scheepswerven kunnen aan den arbeid Het departement van Defensie heeft den bouw opgedragen van vier mijnenvegers en wel van twee stuks aan de machinefabriek cn scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotter dam en van twee stuks aan de Werf Gus to te Schiedam. De machine- en ketelinstallaties zullen vervaardigd worden in de fabrieken v£ en K. Smits Scheepswerven te Kinderdijk en van de Machinefabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo. De aanleg van het electrisch gedeelte geschiedt door de firma Rietschoten en Houwens en de firma A. de Hoop te Rot terdam. De Engelsche reis van H. M. de Koningin Ook bezoek aan oud-gouvernante H. M. de Koningin is gister per auto van St. Fillans naar Edinburgh vertrokken en vandaar per trein naar het Zuiden gereisd. Van Cambridge uit zal H. M. een autotocht door dit gedeelte van En geland maken en zich dan naar Sus sex begeven, waar zij ten huize van den graaf en de gravin van Athlone Prinses Juliana zal ontmoeten, die daar sedert eenige dagen als gast ver toeft. Heden zou de Koningin zich be geven naar Saffron Walden, om aldaar aan een oud-gouvernante een bezoek te brengen. Broodprijsverhooging Op vele plaatsen onvermijdelijk Zooals we gisteren in ons onderschrift bij het bericht over de verhooging van de graan monopolieheffing reeds mededeelden, over wegen de bakkers of ze de broodprijs moe ten verhoogen. Er is ongetwijfeld door deze heffingsverhooging aanleiding tot een ge ringe verhooging. Maar in Amsterdam zijn er nog andere factoren in het gedrang, n!. een teveel aan bakkerijen met als gevolg 'n moordende concurrentiestrijd. Het brood wordt aldaar reeds in enkele zaken voor 9 cent verkocht, terwijl de kost prijs ongetwijfeld boven de 12 cent moet liggen. Óver deze wantoestand in de hoofdstad worden besprekingen gehouden. Wat de algemeone broodprijsverhooging betreft daarover zijn gisteren te 's-Graven- hage door de voorzitters der vijf nationale bakkersbonden besprekingen gehouden, waar in men de genomen maatregel betreurde en tot de conclusie kwam, dat op vele plaat sen broodprijsverhooging onvermydelijk zal EX-..KLIFFONTEIN" NAAR ITALIË Het stoomschip „Gloria Star", de voorma lige „Klipfontein." van de Vereenigde Neder- landsche Scheepvaart Maatschappij, is gis termorgen te elf uur onder Italjaansche vlag en met een Italiaansche bemanning naai vertrokken. Voor de reis naar Italië wordt voortgezet, zai het schip te Botterdam bun keren. DE STAKING IN DE WOLINDUSTRIE Nagenoeg alles ligt stil Bedenkelijke verschijnselen De staking in de wolindustrie te Tilburg heeft zich gister dermate uitgebreid, dat het aantal stakers de 4000 overschrijdt en in de wol industrie nog hoogstens honderd vijftig man aan 't werk zijn. De maat is vol. Feitelijk zijn alle arbei ders in de wolin-dustrie thans in staking. En wat ernstiger is: ze stellen zich blijk baar geheel achter het communistisch vaan del, laten hun eigen organisaties onder cto voet loopen en worden door georganiseerden gesteund. Op de vragen van den Rijksbemiddelaar, Mr Aalberse, hoe het staat met de woord breuk tegenover den Burgemeester, heeft de „stekingsleiding" geantwoord, dat nooit of te nimmer aan den Burgemeester is toe gezegd, dat als 60 van het loon zou wor den uitbetaald de stakers zich zouden ver binden Dinsdag 3 September de fabrieken weer in te gaan. en dat het advies van stakingscomilé is geweest de 60 van he=t loon in ontvangst te nemen, waardoor geen enkele verplichting voor de stakers ontstond, omdat zij recht hadden op dat loon ei Dinsdag niet de fabrieken in te gaan. De Burgemeester denkt er geheel anders over en is zeer geergerd door deze trouwe loosheid. Zijn meening is, dat de staking nu maar uit moet zieken. In dat geval is de ellende echter niet te overzien. Een communistisch spre ker deelde gisteren onder veel poeah mee, dat heit N.A.S. 1000 heeft be schikbaar gestéld en de domme menig te klapte in de handen: duizend gul den voor duizenden gezinnen. Echter, aan de bakkers, die toch al moe ten borgen, zal men broodbonnen vragen. Rn bovendien. het is onbegrijpelijk, gaan <t: leden van „St Raphael" een steunactie op touw zetten buiten het bestuur om. Op een vergadering, waar 500 r.k. spoorwegmannen bijeen waren, deelde het hoofdbestuur mede, dat het-deze wilde staking niet kan steu nen, en toen besloot men een comité voor steunverleening te vormen. Voorts dringt de' „stakingsWding" er bij de bonden op aan om de stakingskassen öpen te zetten: maar noch „de Eendracht", noch „St Lambertus" willen daarvan iets Alle oostelijke gemeenten daarbij betrokken Zaterdag 3 October een middag en avondoefening Verduistering op groote schaal (Van onzen Utrechtschen redacteur) Op Zaterdag 3 October zal in een deel der provincie Utrecht een oefening in de luchtbescherming worden gehou den, waarbij betrokken zijn de ge meenten, gelegen ten oosten van Maar tensdijk, Utrecht en Houten. Ook de gemeente Scherpenzeel, hoewel gele gen in de provincie Gelderland, is bij deze oefening betrokken. Geen kijkspel Te Utrecht heeft deze week een persbij eenkomst plaats gevonden, waarin door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht Jhr.. Dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal en door den luitenant-generaal Prins inlichtingen zijn verstrekt. Nadat de Commissaris der Koningin een woord van welkom had gesproken en erop had gewezen, dat hij slechts het initiatief tot de oefening had genomen, doch dat de uitvoering der maatregelen voor de oefening tenvolle gelaten is aan de burgemeesters aan wie de organisatie der luchtbescherming is opgedragen, heeft luitenant-generaal Prins mededeelingen gedaan omtrent hetgeen op Zaterdag 3 October staat te gebeuren. Voorop willen wij stellen, dat het geen kijkspel zal worden, dat men dus niet in het oostelijk deel -an het Sticht een groote menigte bijeen wil zien stroomen, zooals bij een oefening bij Zwolle het geval was. Er zal niets te zien zijn de oefening is alleen bedoeld als oefening voor de organisatie welke de burgemeesters ter beschikking hebben, in tijden van luchtgevaar. Het is ongewenscht om een paniekstem ming te kweeken zulks is ook in het geheel niet noodig. Maar het is toch wel zeer wenschelijk, dat in ons land, evenals in andere landen het vraagstuk der luchtbe scherming goed wordt bezien en de regeling daartoe zoo goed mogelijk wordt getroffen. Daartoe dient nu een oefening als in de provincie Utrecht staat gehouden te worden. Luchtbeschermingsdienst In de gemeente^ der provincie Utrecht is men op grondslag van den in 1931 aan de burgemeesters verstrekte „Leidraad Lucht beschermingsdienst" begonnen met het orga- niseeren van een dergelijken dienst of de voorbereidingen daarvoor. Natuurlijk is het noodig, dat die gemeentelijke organisaties door practische oefeningen worden beproefd. Zoo is in October 1934 een practische oefe ning gehouden te IJsselstein. Op initiatief van den Commissaris der Koningin wordt nu een oefening gehouden in meerdere gemeenten tegelijk om beter verband mogelijk te dom zijn. Radio Scheveningen seint De oefening op 3 October zal bestaan uit een middag- en een avondoefening. Daarbij wordt medewerking verleend door de direc tie der P.T.T. die den zakelijken omroep (Radio-Scheveningen) ter beschikking stelt en door de luchtvaartafdeeling te Soesterberg terwijl door de P.U.E.M. en andere lichtle- verende bedrijven, door de Ned. Spoorwegen en door de tram- en autobusondernemingen wordt medegewerkt inzonderheid bij het tot stand brengen van de verduistering tijdens de avondoefening. Zoodoende komt de oefe ning meer tot haar recht dan wanneer elke gemeente afzonderlijk oefent. Er bestaat in ons land een luchtwacht dienst wel' e indien noodig, bezet wordt door personeel van den vrijwilligen landstorm. Deze luchtwachtdienst heeft posten langs de grenzen en langs de kust, en beschikt over een speciaal telefoonnet, waarmee be richten kunnen worden getelefoneerd over aankomst van vliegtuigen, naar het hoofd kantoor te Den Haag, dat dan onmiddellijk deze berichten kan doorgeven per radio. Óp deze wijze kunnen de luchtbeschermingsdien sten in de verschillende, plaatsen precies volgen, de route welke de vliegtuigen ne men, om als het noouic is het alarm signaal te geven. Nu wordt Zaterdag 3 Oct. door radio Scheveningen, op gezette tijden omgeroepen dat er vliegtuigen zijn gesigna leerd en de oosten in de oostelijke ge meenten der provincie Utrecht kunnen dan op hun kaart de route nagaan. Pe lucht wachtdienst is dus Zateidag niet zelf in werking, maar alles is in scene gezet alsof hij wel werkte. De middago fening op 3 October duurt van 16.40 tot 17.40 uur. Doo. radio-Scheveningen worden vanaf 16.40 uur de berichten betref fende het overschrijden van dc grens en het passeeren van verschillende luchtwachtpos- ten door vijandelijke luchtstrijdkrachten aan de hoofden van den luchtbeschermingsdienst in de gemeenten meegedeeld, die in verband daarmede, zoodra hun zulks noodig voor komt, liet signaal „luchtalarm" doen geven door middel van sirenes, stoomfluiten, claxonneerende auto's, of motorrijwielen enz. enz. Bij een werkelijke luchtaanval is dit een teeken voor de bevolking om zich in veiligheid te stellen. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden in de gemeenten van ons gewest een proef heeft plaats gevonden van het geven van het signaal luchtalarm om na te gaan of dit signaal voldoende tot zijn recht kwam. De hulpdiensten In de gemeenten die een organisatie van de luchtbeschermingsdienst hebben, wordt bij de oefening aangenomen, dat een aantal bommen gevallen zijn, waarop de hulpdien sten in werking komen tot het vervoeren en weten. Zij kunnen niets voor de stakers doen, zoolang dezen zich gevangen geven in het cammunistisoh net. Intusschen neemt in Tilburg, waar toch al zooveel werkloozcn rondloopen, de spanning toe. Maar voor ordeverstoringen behoeft men, volgens den Burgemeester, niet te vree zen. De politie is paraat en de stakers blij ven kalm. Handeldrijven door ambtenaren Het laatste verslag van de werkzaamhe den van den Middenstandsraad heeft mel ding gemaakt van de stappen van den Raad bij de Regeering ten aanzien van het handeldrijven en het uitoefenen van neven functies door ambtenaren. Naar aanleiding hiervan mocht de Raad van den Voorzitter van den Raad van Ministers afschriften ont vangen van een brief gericht tot alle heeren Ministers, waarin betreffende bedoelde aangelegenheid wordt op gemerkt, dat hoewel er al diverse bepalingen bestaan, die dezen onge- vvenschten toestand voorkomen, zoo- noodig zal woiden overwogen, of nog verdere maatregelen in deze moeten worden getroffen. Een streekwaterleiding Voor West-Drente? Te Meppel heeft een bijeenkomst plaats ge had ter bespreking van de mogelijkheid, een ..streekwaterleiding" te stichten voor West- Drente, waarbij de gemeente Meppel als wa terleverancier zal optreden. Aanwezig waren o.a. oe burgemeesters yan Meppol, De Wijk, Zuidwolde, Ruinerwold, Ruinen en Dwingeloo, benevens de Com missie van Bijstand in het beheer van het Meppelsche Waterleidingbedrijf. Men heeft de hoop, met overheidssteun, tot stichting van een streekwaterleiding te kun nern komen. behandelen van gaszieken en gewonden, het verrichten van opruimingen en herstellingen het blusschen van branden enz. De organi satie hiervan is ook weer volkomen overge laten aan de burgemeesters der betrokken gemeenten. Wanneer de vliegtuigen worden geacht de gemeente te hebben verlaten, wor den de klokken geluid, ten teeken, dat het „luchtalarm geëindigd" is, en dat de be volking haar schuilplaatsen verlaten kan. De hulpdiensten werken door tot hun taak geëindigd is. V er duist er ing De avondoefening beeft plaats van 20.30 tot 21.30 uur. Te 20.30 treedt in alle gemeen ten de „verduistering" in: aan alle inwoners worot verzocht te zorgen dat geen licht uit woningen en gebouwen kan stralen. De straatverlichting wordt gedoofd, met uitzon dering van die lampen die voor het verkeer absoluut noodig zijn en die geblauwd of afgedekt worden („beperkte verlichting"). Deze wijze van verlichting zal in oorlogs- tijd de gebruikelijke zijn; aangenomen wordt dus, bij de oefening, dat oeze beperkte ver lichting er regelmatig is. Stations en spoor treinen van de Ned. Spoorwegen nemen aan de verduistering deel evenals andere open bare middelen van vervoer, Auto's, motor- en rijwielen zijn verzocht d3 lampen met blauw papier af te dekken. De aandacht van auto-bestuurders, motorrijders enz. wordt reeos nu erop gevestigd, dat het zeer gevaarlijk zal zijn op het uur van de oefening in de betrokken streek te rijden omdat na genoeg alle straatverlichting gedoofd is, en bovendien de auto's met afgedekt licht rijden. Met het oog op de veilig heid van het verkeer wordt aaarom dringend aangeraden om als men niet per sé in de betrokken streek zijn moet op dat oogenblik, liever te wach ten tot de oefening om 21.30 afgeloopen zal zijn. Des avonds wordt dan ook weder een luchtaanval verondersteld als des middags waarbij het hoofd van den luchtbescher mingsdienst het signaal „luchtalarm" doet geven, waarbij een aantal bomaanslagen wordt aangenomen, en de hulpdiensten in actie komen. Op het signaal „luchtalarm" worden ook de weinige lampen die nog brandende waren, gedoofd. Ook dit ge schiedt in oorlogstijd werkelijk als lucht gevaar aanwezig is. Het spreekt vanzelf dat de verduistering niet kan slagen zonder de medewerking van de geheele bevolking. Daarom is de medewerking noodig speciaal van winke liers opdat deze er voor zorgen, dat uit hun winkels geen licht uitstrale, voor bewo ners van perceelen dat zij ervoor zorgdra gen dat de gordijnen voor hun vensters goeo gesloten zijn enz. De oefening die gehouden zal worden, zal e bevolking van een groot deel van ons gewest het begrip bijbrengen, dat zij van tevoren reeds op de hoogte moet zijn op welke wijze zij zich kan beveiligen tegen de gevolgen van luchtaanvallen. Wij hopen daarom, dat allen in de betrokken streek zullen medewerken aan het slagen van deze oefening! Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad E'- 1 H.M. de Koningin heeft thans St. Fillans Blz 2 De Volkenbondsraad heeft alsnog een com missie van vijf voor het Abassijnsch con flict benosmd. Italië heeft zich er niet ver der tegen verzet. Litwinof wilde niet mee doen. Het afscheid van Prins Karei en Prinses Ingeborg van België na de begrafenis van Koningin Astrid. Blz 9 Er is een drietal opgemaakt voor da voor ziening in de vacature-Drouwer als kerke lijk hoogleeraar te Utrecht. De Bond van Chr. P.T.T.-personeel „Door Plicht tot Rechl" heeft te Zeist de jaarver gadering gehouden. De luchtkarteering van Nieuw Guinea. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereen, van Chr. Werkgevers en Groot handelaren. De crediteuren van de bankfirma Katan te Vlaardingen hebben een circulaire met een voorstel ontvangen. VAN DER SCHUYT's AUT0REIZEN 6 dagen n. d. Harz, alles inb. ƒ55.p.p. 6 dagen n. Heidelberg alles inb. 55.p.p. 3 d. n.d. Belg. Ardennen a. inb. 27.50 p.p. 2 dagen n. Brussel alles inb. ƒ15.p.p. (geen passen). Schitterende Heidetochten 3.50 p. pers. Inlicht aan alle kantoren der Reederij Van der Schuyt, Rotterdam, Maaskade 30, Telef. 15500 Den Haag: Lange Polen 5, Tel. 114444 Leiden: Haven, Telef. 823 Valsche fietsplaatjes in het Gooi Een wijdvertakt complot Te Ankeveen is zekere M. gear resteerd als verdacht van het opzettelijk te koop aanbieden van valsche rijwielmerken. Bij het verhoor bekende hij. In de woning van M.'s vriend H. te Blaricum werd even eens een onderzoek ingesteld. Hierbij wer den op rijwielen van H. en diens echtge- noote valsche rijwielmerken aangetroffen. H. gaf toe, dat hij valsche plaatjes had verhandeld. Te Laren zijn W. en H. in hechtenis ge nomen. Zij zijn de vervaardigers. Ook is te Laren gearresteerd Z., verkooper van de plaatjes. Er zijn vermoedelijk honderd val sche plaatjes in omloop gebracht. Naar deze merken wordt een verder onderzoek inge steld, terwijl te verwacjiten is, dat mper arrestaties zullen volgen. Tot op heden zijn drie valsche plaatjes in beslag genomen. De valsche plaatjes zijn zeer buigzaam en iets lichter dan de echte. Men heeft nog niet kunnen ontdekken op welke wijze de plaatjes zijn vervaardigd, ter wijl men tevens het fabriekje nog niet heeft opgespoord. Wel heeft men echter ontdekt, dat het hier waarschijnlijk een wijd\ertakt complot betreft, dat zich in het geheele Gooi en daarbuiten verbreid had. Vandaar dat nog meer arrestaties te ver wachten zijn. Een kanon uit elkaar gesprongen Het einde van een openluchtspel By de opvoering van een historisch open luchtspel te Zwartsluis, is een em.-ttg ongeval gebeurd, aldus weet het Hbl. te mel den. In het laatste bedrijf, waarby de intocht van Koning Willem I werd voorgesteld, zou den nl. vreugdeschoten worden gelost, voor welk doel by de geïmproviseerde stadspoort een houten kanon was opgesteld. De schoten zouden worden afgevuurd door den heer J. de Goede aldaar. Toen na het eerste schot de kruitdamp was opeetrokken, bleek de schutter, die de lont had aangestoken, roerloos op den grond te liggen. Het kanon was uit elkaar gesprongen en de weggevlogen stukken hout hadden hem ernstig aan het hoofd verwond. Het spel is daarop direct ge- Het slachtoffer is naar het Ziekenhuis to Zwolle overgebracht. De politie heeft het kanon in beslag ge nomen. Brutale inbraak Te S t o m p w ij k had een inbraak plaats in het pakhuis van de gebroeders Van Veen aan de Dr. van Noortstraat. De daders moeten ge bruik gemaakt hebben van een auto, wat een brutaal staaltje is, daar het pakhuis sfaat iD de kom van het dorp. Een der gebroeders Van Veen ontdekte des morgens, dat: men door opensluiting een flinke party boter en kaas had buitgemaakt. Venn st wordt 100 pak margarine k Vi K.G., 100 pak a E.G., 3 geslachte kippen, 9 geslachte hanen. Verder is nog ontvreemd 40 pak roomboter in een half pond, 50 pak margarine, verpakt een kist, 20 pak margarine a K G., 7 pak ve»; a k.G., gemerkt „Romeline", eenige kazen van en 1/1 K.G. Op de wikkels van de boter komt de naam H. J. van Veen in rooden druk voor. De politie stelt een- onderzoek in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1