18e Calvin. Studenten-Congres 0! die zenuwhoofdpijn! AKKERTJES VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1935 Kerknieuws. GEREF. 'GEMEENTEN NED. HERV. KERK Beroepen: Te Molenaarsgraaf en te Wouterswoude, cand. G. den Duin te Weesp. Te Oosterwolde (Gld.), M. J. Lekkerkerker te Kockengen. Te Hees-Neerbosch c.a., N. J. Cupedo to Noord wijk aan Zee. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Het Prov. Kerkbestuur van Friesland heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer C. Brou wer C.zn, te Vlaardingen, Hoogstraat 49. candidaat aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die zich aanstonds beroepbaar stelt. De heeren B. N ij holt en S. Riem ens, beiden cand. aan de Rijksuniversiteit te Lei den, zijn door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Iverk. Toegelaten tot de Evangeliebediening in 'de Ned. Herv. Kerk door het Prov. Kerk bestuur van Gelderland, de heer L. J. R. K a 1 m ij n, cand. van de Utrechtsehe Uni versiteit te Utrecht en J. M. de Jong te Leiden, cand. van de Leidsche Universiteit. De classis Rotterdam van de Ned. Gcref. Gemeenten in Nederland, heeft in haar classicale vergadering van 5 September j.l. met algemeene stemmen toegelaten en be roepbaar gesteld tot de bediening des Woords en der Sacramenten cand. G. J. v V1 iet, Burg. Pruissingel 13 te Vlaar dingen. Het Prov. Kerkbestuur van Friesland heeft tot de Evangeliebediening toegelaten den heer J. H. Vrieling te Dalen (Dr.), cand. R.U. te Groningen; dat van Gelderland den heer R. Ka lm ij n, te Utrecht, cand. R.U. aldaar. Zijn adres is: Amelstraat 72, Utrecht. Een even tueel beroep zal hü gaarne in overweging ne- AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE De intrede van cand. H. J. K a t e r te Leiden in de Ned. Herv. Gemeente te Drim melen, is vastgesteld op 6 Oct. a.s. Be vestiger is Ds J. Zuurdeeg, van, Geertrui- denberg. Ds A. G r u p p e n, predikant van de Chr. Geref. Kerk te Z waag westeinde, heeft wegens vertrek naar E i n d h o v e n, afscheid van zijn gemeente genomen met een predikatie over Handel. 20 32, hande lende over Paulus' afscheid en overgave zijner gemeente. Spr. bepaalde zijn gehoor bij: 1. den Persoon aan Wien hij haar over geeft; 2. het werk van den Persoon aan Wien hij haar overgeeft 3. op het bezit in den Persoon aan Wien hij haar overgeeft. De scheidende 1 eeraar werd toegesproken 'door ouderling Reitsma, een vijftal collega's het hoofd der Chr. school en namens het bestuur van de Talma-Rustoorden, waarvan Ds Gruppen penningmeester, is. De kerk was overvol. Dr D. K. WIELENGA Dr D. K. Wielenga G.zn. emeritus predi kant der Geref. Kerk, leeraar aan het Chris telijk Lyceum en predikant-directeur van 't Lyceuminternaat te Bandoeng, vertoeft met verlof in Nederland en heeft zich gevestigd te Kampen, Oudestraat 140. J. NED. ISRAëL. HOOFDSYNAGOGE Op het einde van September, bij het be gin van het Joodsche jaar 5696 zal de Hoog- duitsche gemeente te Amsterdam, die thans den naam draagt van Nederlandsch- Israëlietisehe Hoofdsynagoge, 300 jaar be staan. Voorbereid wordt de totstandkoming van een historische tentoonstelling betreffende het leven der Joden te Amsterdam, gedu rende die 300 jaar. KERKORGELS Gisteravond is het orgel in de Chr. Geref. Kerk te Delft in gebruik gesteld, bij welke gelegenheid Ds J. A. Riek el voorging. De heer Neefjes, organist der Chr. Geref. Kerk te Den Haag, bespeelde bet bij deze gelegenheid. Het orgel werd overgenomen uit een Ge meente, welke een nieuwe, grootere kerk bouwde en werd uitgebreid met twee nieu- !we stemmen. Vervolgens werd een nieuw modern front aangebracht, wellke werken werden ver richt door de firma Valckxenvan Kou teren en Co te Rotterdam, Terwijl het interieur der Geref. Kerk te Den Bosch wordt gemoderniseerd, zal ook tevens het kerkorgel aan een grondige revisie worden onderworpen. Een nieuw sprekend orgelfront zal wor den aangebracht, in moderne stijl, .vrij staande van het bestaande orgel. De uitvoering der werken is opgedragen aan de firma Valckx en y. Koute en Co te Rotterdam. Ds Jac. Andree, predikant van de Geref. Kerk te Poortugaal, benoemd tot geestelijk verzor ger van de stichting Vogelenzangte Benncbrock. Zondagsrust op Oost-Sumatra Het Comité voor Zondagsrust, vertegen woordigende de Roomsch-Katholieke gees telijkheid, de Protestantsche Indische kebk, de Gereformeerde kerken en den Katholiek- Socialen Bond ter Oostkust van Sumatra hebben dato 9 Augustus een gezamenlijk verzoekschrift aan de regeering gericht, zulks naar aanleiding van de ontwerp-or donnantie „Algemeene aanvullende plan tersregeling', w aarin zij er op wijzen dat de strijd in de cultures om den wekelijksclien rustdag door dit nieuwe concept niet bevor derd maar geschaad wordt ,ja de heele Zondagsrustregeling erdoor op losse schroe ven wordt gezet. De bestaande assistentenregeling schrijft dwingend voor: vier vrije dagen per maand, waarin minstens twee Zondagen; het nieuwe concept spreekt slechts van vrije dagen, die zooveel mogelijk met Zondagen moeten samenvallen", hetgeen een verslechtering is. De gezamenlijke ker ken wijzen op het belang van den Zon dag als rustdag en verzoeken het daar heen te leiden, dat behoudens nood zakelijke uitzonderingsbepalingen de Zondag als wekelijksche rustdag ver plichtend wordt gesteld. Zij doen daartoe mede een beroep op dr. H. Colijn als minister-president en minis ter van Koloniën en op de leden der Eerste en Tweede Kamer in Nederland, mede op alle Christelijke kerken in Nederland en in Nederland&ch-Indië en alle Christelijke politieke en sociale bonden en vereenigin- gen, die de verplichting en den zegen er kennen van. de gehoorzaamheid aan het gebod tot heiliging van den Zondag ,in het bijzonder ook op de pers, opdat door pu blicatie van dit veizoekschrift geweten worde, welk Christelijk belang op het spel staat; de Indische regeering wil haar voor stellen zoo spoedig mogelijk in behandeling geven; de gezamenlijke kerken ter Oostkust van Sumatra hopen op steun voor haar actie. Het Alg. Indisch Dagblad deelt mede, dat de Vereeniging van Scheepswerktuigkundi- gen en de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden ,beidep in Nederlandsch-In- dië, reeds adhaesie betuigingen met hét bovengenoemd adres aan het departement van justitie te Batavia zonden; ook in scheepvaartkringen in Indië acht men de Zondagsrust in ongunstigen zin in geding, mede in de havens. ZENDING EN PHILANTHROPIE RADIO-CAUSERIE SURINAME ZENDING In verband met "de herdenking van het feit, dat 200 jaar geleden de eerste Zende lingen der Broedergemeente naar Suriname uittrokken, znllen de oud-gouverneurs van Suriname G. J. Staal en dr A. J. A. R u t- gers een causerie houden voor de AVRO- microfoon over „Twee eeuwen I-Ierrnhut- ter Zending in Suriname". Deze uitzending vindt plaats op Maandag 9 September van 19.3020 uur. MARTHA-STICHTING Het afscheid van Ds en Mevr. V o o r s van de Martha-stichting te Alfen a. d. Rijn welke zij zoo lange jaren en-met veel zegen hebben geleid, zal Vrijdag 13 Sept. plaats hebben. In dezelfde samenlkomst ('s mid dags 2 uur) zullen Ds en Mevr. Meyer hun intrede maken. De vierde en de vijfde Congres-dag Samenkomsten van de literaire en juridische secties Lu nteren, 6 September 1935 Wanneer e hier oen verslag van de vier de Congres-dag schrijven, moeien we beken nen, dat het weer aanvankelijk ons in de steek heeft gelaten. Dreigende luchten, en regenbuien, ziedaar het weerbericht. Maar tegen den middag is alles veranderd. De zon brak al weer ctoor en toen de avond viel over bosch en hei, en de zon zijn licht deed vallen op schapen-wolkjes, gedwee bijeengedreven, toen genoten wc een rust in de natuur, die ons blij maakte. Doch laten we een verslag van 't gebeuren geven. Om 9% uur opent de heer J. Thomas (Leiden) de ledenvergadering van de C.S.B. Op 't agendum stond vooral ter behandeling: versteviging van de finantiën, en na ampele bespreking is het bestuur volmacht gegeven om naar wegen te zoeken deze versteviging te verkrijgen. Aan de orde van aftreding waren de hee ren J. Thomas en W. Vreugdenihil. In hun plaats zijn gekozen de heeren L. Doekes en A L. van Schelven. Daarna hield de heer C. Sm e enk (Arn hem) zijn referaat over „De be teekenis van de Calvinistische beginselen voor het Staat kundig en Maatschappelijk leven van dezen tijd". Op dit referaat volgde een interessante bespreking. Aan tafel ontdekten we onder de nieuwe gasten o.m. Prof. Dr D. H. Th. Vollenhoven, Dr Gerretsen (Amersfoort) en Prof. J. Wa terink. In de namiddag hield de heer Hk Hei- ding a een lezing voor de Nat. Phil. Sectie over het onderwerp: „De invloed vam de zondeval op het physische". Op 'zijn persoonlijk verzoek geven we hier van geen verslag. Des avonds sprak nog Ds J. O ver duin (Kampen), over: „De nieuwe Gehoorzaam heid". Na deze, met aandacht gevcflgdie, sloot hij met ons den dag. Referaat Dr. K. J. Popma Hedenmorgen sprak voor de litteraire sectie Dr. K. J. Popma, van Apeldoorn, over „De beteekenis van een Schriftuur lijke waardeering der oudheid voor het Christelijk Gymnasium." Als we teruggrepen, aldus spreker, achter de mee r oppervlakkige houdingen tegen over het gymnasium, nl. het conservatisme en het défaitisme, zien we in dit instituut een historische voortzetting van het werk van den Athener Isocrates (4e eeuw voor Chr.) Bij hem geeft het grondbegin sel van het „algemeen menschelijke", welk begrip oritische kracht mist, aanleiding tot een oncritische houding tegenover do cultuur gegeven. Deze houding leeft voort in wat nog heden wordt, aangeduid met den term „klassieke vorming". In de ge schiedenis van deze vormingsidee sinds de renaissance is een groeiend distantiebesef op te merken, dat de in het klassicisme na werkende imitatio deed verdwijnen, en de vormingsidee zelve bijna om het leven bracht. Scherp vijandig tegenover de vor mingsidee staat die der mijding, die even eens uit de oudheid dateert. Beide principe gaan meermalen een compromis aan, wat niet vreemd is, daar ze het oncritisch uitgangspunt gemeen hebben: de optimistische huma nist gelooft blijmoedig aan het dogma der klassieke vorming, de pessimis tische humanist vreest aDgstig voor klassieke misvorming. In den loop van de geschiedenis van Het humanisme ontstaan typen van oudheids- waardeering. In systematische volgorde kan men ondcr- schieden historicisme, linguisticisme (ver want aan de imitatio). politicisme, aesthe- ticisme, ethicisme en pseudo-religieuze waardeering of afgoderij. Geen type komt zuiver voor. Daarbij krijgt het optimistisch humanisme vaak steun van het practicis- GIFTEN EN LEGATEN Mevr. de wed. S. Gerzon—Marx heeft ter eere van de nagedachtenis van haar echt genoot den heer Ed. J. Gerzon, verschillende »5chenkingien gedaan o.a. aan het Genootschap Liefdadigheid naar Vermogen f 6000; Vereen. Chr. Verzorging van Krankzinnigen f 500; aan de Vereen, tot Chr. Hulpbetoon Tuberculoselijders f 500. In 'iotaal - be< deze schenkingen een som van f 19.000. Mevr. Veerman geb. Stokvis heeft aan de Ned. Herv. Kerk te Heusdenf 2000 gelegateerd en aan de Diaconie dier Kerk eens f 2000, vrij van successierechten. waarbij men een kerkelijk, een theolo gisch en een algemcen-vakwetenschappe- lijk type onderscheiden kan. Een samen vatting van de kern van alle typen vin den wc in het. z.g.n. derde humanisme, waar het politicisme een hoofdrol speelt. De Schriftuurlijke houding tegenover de oudheid is een critische. Zij staat n.l. op de basis der Calvinistische wijsbegeerte, en moet alg critisch uitgangspunt hebben het Schriftmatig gewonnen inzicht, dat de oudheid ligt. in dé periode van Japheth's verlatenheid, toen God de volkeren liet wandelen in hun wegen, ofschoon Hij Zich niet onbetuigd liet. Daarom staat een Schriftuurlijke waardeering der oudheid critisch tegenover de oudheid zelve, en an tithetisch tegenover alle, uiteraard oncri tisch, humanisme. Deze deels critische, deels antithetische arbeid is tevens posi tief. daar hij naar zijn religieuzen zin be duidt het inbrengen van de .heerlijkheid der volkeren in de stad Gods. Er zijn twee redenen, die het opnieuw aan de orde stellen van dit vraagstuk rechtvaardigen. 1n de eerste plaats de nieuwe theoretische vondsten van Prof. Dooyeweerd; daarnaast het feit, dat meer en meer het verwaarloozen van het onder scheid tussclien beide rechtscomplexen in de praktijk niet zonder bezwaar blijkt te De onderscheiding 13 steeds gehand haafd, zoowel in literatuur als in wetgeving totdat sinds het einde der vorige eeuw eenige bestrijders opstaan (v. Idsinga, Krabbe, Kelsen, Duguit enz.). De oorzaken hiervan worden uitgezet, alsmede de on juistheid van de door deze bestrijders ge bezigde argumenten. Daarna wordt in het licht gesteld, dat ook de door Hamater, Paul Sdholten en Huart voorgestane op vattingen niét houdbaar zjjn. De opvatting van Prof. Dooyeweerd Na er nog op gewezen te hebben, dat er steeds juristen gebleven zijn, die 't ven onderscheid tusschen publiek- en privaat recht 'hebben opgenomen (b.v. Prof. Meyers Mr. Romeijn) wordt de door Prof. Dooye weerd voorgestane opvatting van het vraag stuk in den breede uiteengezet. Volgens deze opvatting behoort de rechtsorde to worden gezien als samengesteld uit rechts verban den en rechts- maatschhappen, ieder met eigen rechtsbeginselen. Het publiekrecht, is het. verbandsrecht van den staat Daarnaast moet de Staat echter de uitwendige gedragingen van de andere verbanden en maatschappen op zijn territoir regelen. Zoo ontstaat het externe verband- en maat- schapsrecht (huwelijksrecht, eigendoms recht, enz.), wat dan het privaatrecht heet. De Staat moet echter de souvereinitèit in eigen kring der rechtsverbanden en -maat schappen t.a.v. de vorming van intern recht eerbiedigen In de tweede plaats wordt dan aandacht gevraagd voor het feit, dat meer en meer blijkt, dat ook in de praktjjk het loslaten van het onderscheid tusschen publiek- en privaatrecht niet straffeloos geschiedt. Het is de Overheid, die hier schul dig staat door het veelvuldig gebruik van privaatrechtelijke vormen bij de uitoefening van haar bestuurstaak (intercommunale N.V., stichtingen, personeel op arbeidscontract enz.), welke praktijk gedekt wordt door de eerder vermelde en onhoudbaar geble ken opvatting van Huart e.a. Uitvoerig wordt in het licht gesteld, welke bezwaren aan deze praktijk verbonden blij ken, waarbjj om. wordt gewezen op de ZATERDAG 7 SEPTEMBER UILVERSUM 101 M. KRO-ultzcnding. 4.00—5.00 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gr. platen en berichten. 1.15 Orkestconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kin deruur. 4.00 HIRO. 5.00 Orkestconcert lezingen. 7.35 Gram.pl. (Om 8.00 berich ten). 8.30 Gevar. programma. 10.30 Berich ten. 10.3512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: VARA tooneel olv. W. v. Capellen, C. Steyn (or gel), en Gram.pl. 12.00 Harry Lew's Radio Three. 12.45 Gram.pl. 1.00—1.45 Vervolg trioconcert. 2.00 Gram.pl. 2.20 Trio Sam de Gorter. 3.00 Dr. G. Stuiveling: Geest rijke drank of geestelijk leven. 3.20 Ver volg Trioconcert. 4.00 Gram.pl. 5.05 Or gelspel J. Jong. 5.40 Literaire causerie. 6.00 N. de Klijn (viool) en R. Schoute (piano). 6.30 Coba Kuurstra (zang) D. Wins (piano). 7.00 V.R.O. 8.00 Herh. SOS-berichten, Nieuwsberichten en VA- RA-Varia. 8.15 Jubileum-Propaganda- Avond uit „De Vereeniging" te Nijmegen: VARA-tooneel, orkesten en solisten. (Om 9.50 Gram.pl.). 11.0012.00 Gram.muziek. DROITWÏCH 1500 M. 10.35—10.50 Mor genwijding. 11.05 Reportage der autoraces bij Belfast. 11.50 Causerie. 12.05 BBC- Northern-ofkest o.l.v. Morisson. 1.05 Gr. platen. 1.20 Commodore Grand Orkest olv. Davidson. 2.20 BBC-Northern Ire land Orkest olv. E. G. Brown. 3.20 Orgel spel H. Ramsay. 3.50 Medvedeff's Balalai ka-orkest mmv. zangsolisten. 4.35 Ver volg van 11.05. 5.35 Teddy Joyce en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.5Q Sportpraatje. 7.05 D. H. Jones (sopraan) en R. James (harp). 7.20 Callender's Senior Band olv. T. Morgan, mmv. C. Willis (alt). 8 20 „Quess who it is", variété-programma* 9.20 A. Cooke: The American negro. 10.00 Berichten. 10.20 BBC-Symphonie-orkest o.l.v. Sir Henry Wood, mmv. Dora Lab- bette (zang). 10.5512.20 Ambrose en zijn Band. RADIO PARIS 1648 RL 7.20 en 8.20 Gr. platen. 12.35 Orkestconcert olv. Doyen. 7.35 Gram.platen. 8.20 Zang. 9.05 Opera- en operetteconcert mmv. solisten en or kest olv. Labis. 11.1012.35 Muziek. KALUNDBORG. 1261 .ML. 12.20—2.20 Concert uit Rest. „Wivex". 3.505.50 Ora roeporkest olv. Gröndahl. 8.20 Orkestcon cert o.l.v. Rettig. 8.50 Zang en piano. 9.10 Hoorspel. 9.50 Viool en piano. 10.35 Om roeporkest o.l.v. Reesen. 11.20 Muziek uit Amerika. 12.0512.35 Muziek. KEULEN 456 RL 6.50 Orkestconcert. 12.20 Gevar. concert uit Stuttgart. 2.35 Gram.pl. 4.20 Vroolijk programma, mmv. solisten en het Omroeporkest olv. Kühn. 8.30 Vroolijk programma mmv. het Om roepkoor olv. Breuer, het Omroepklein- orkest o.l.v. Lysoldt, en solisten. 11.20— 12.20 Muziek. RORIE, 421 RI. 9.00 „La bisbetica doma- ta", opera van Persico. Orkestl.: O. do Fabritiis. Koorl.: V. Veneziani. BRUSSEL 322 cn 484 RL 322 RL: 12.20 Gram.pl. 12.51 Salonorkest, 1.502.20, 4.20, 4.50, 5.20, 6.35, 7.35 en 8.20 Gram~ platen. 8.30 Hoorspel. 9..20 Militair con cert. 10.30—12.20 Gram.pl. 484 RL: 12.23 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest o.l.v. Dou- liez. 1.50—2.20, 4.20 Gram.pl. 5.20 Muzielr, 6.20 Zang. 6.50 Pianorecital. 7.20 Gram.pl. 8.20 Salonorkcst o.l.v. Dejoncker. 10.30— 12.20 muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8 7® Vroolijke Avond uit Keulen. 10.20 Berich ten. 10.50 Cello- en piano-recital. 11.03 Weerbericht. 11.201.15 Muziek door Barnabas von Geezy en zijn orkest. klachten, door de Rekenkamer geuit in haar onlangs verschenen verslag t.a.v. het kiezen van den vorm van de stichting voor de crisisinstellingen. ONDERWIJSBENOERHNGEN Aan het Herv. Lyceum te Amsterdam zijn benoemd in de vacatures Duitsch: Drs. W. W. van der Velde, te Enschedé; Staatsweten schappen: de heer J. Graafland te Rotter dam; Wiskunde: Dr. J. de Gier, te Amster dam. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Savornin Lohmanschool te Overschie is benoemd de heer J. A. Kneppen te Rotterdam. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de- Chr. School te Valburg (Betuwe) de heer G. Blokhuis, wachtgelder te Spakenburg. H.B.S. TE HENGELO (O.) Tn de plaats van den onlangs overleden directeur der H.B.S. te Hengelo (O.), de heer Dr. L. v a n O s s, is tijdelijk benoemd Dr. P. J. van Loo; tot leeraar in de wis- en na tuurkunde de heer H. C. Brinkman te Enschede en tot leerares in Engelsch mej. A. G. S p i e 1 e te Enschede. CHR. U.L.O. KATWIJK AAN ZEE De nieuwe Chr. U.L.O. School te Katwijk aan Zee is thans in gebruik genomen. Het ge bouw bestaat uit een bovenverdieping met vijf leslokalen. In de beneden-verdieping is de open bare L.S. gehuisvest. Als hoofd der Chr. U.L.O. school treedt op de heer W. Hofman. EXAMENS DEN HAAG. Notariaat. Geslaagd voor deel I: H. Weisfeit, Utrecht en voor deel II: C. A. Luijkx, Huybergen (N.-Br.). maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomstl Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont Politiedlplomo. Geëx. 172 cand.. af^ew. 113. Het diploma met aanteekeninjj verwierven: X. Cla- son en J. G. Fr&nx, Hilversum; J. van Beukelen^ Vlaardingen; D. J. van den Berd, Amsterdam; D W Oranje Beusekom. Zutphen; Y H van E G J Botterwe-d en R P Boe.lchoudt, Hilversum; iC Bredewold. Amersfoort; H Brand, Wapenveld^ A J van d"en Berd. Lelden: P J Boosten. Voeren veld; A A van den Berd. Hilversum: P van den Broek. Eindhoven; G J Beyens, Zwolle; H D Beu zel. Utrecht; J Boerma, Paterswolde: het gewoon diploma verwiervenJ Bouw, Sliedreoht; P W M Bovée. Horst: F H Bosman, Stoutenburg; G W, Bonthuis. Den Haag; B W Bontmantel. IJmui- den: J Bol. Hend a. d. Amstel; W Best, Wormerj A van den Berg, Vlaardingen; L M Boogaard". Den Haag; G Bol. Bolnes; P J Bros, Haarlems A Caanonaert, Hilversum; J F Bennirg, Nieuwer sluis: D den Boer. Krimpen a d. IJssel; H J van den Bos. IJmuiden: Th J Borst. Voorhout; D H Basman. Aalten: P Bosma.. Muntendam: i B W Bridel, Wassenaar; J Boitje. Hilversum; L W Bot. Rotterdam; R Bril. Heerlen: R Blok land, _Nleuw«rsluis; J W M Blokker. Ootmarsum; Doorneburg: J. Bosveld. Velp; Jtc U Brouwer, Amsterdam; M J Beurts, Heerlen; A Boone, Middelburg; J Borst, Nieuw Helvoet; N Boerboom, Den Haag; E W Bouter, Heerlen; \V Erdimann, Hilversum; J van den Boogert, Go- rinchem; PI Bonsje, Alblaaserdam; A Bos, Sohip- Het Congres van de Calvinistische Studenten-Beweging te Punteren. Op de tweede rij ziet men o.m. de professoren Waterink, van Vollenhoven, Wille, Rutgers, van Gelderen, Dooyeweerd en den Hartogh. Voorts oud-min. Donner en het Tweede Kamerlid Sm'eenlc. FEUILLETON Waar de misdaad beloerd wordt Wat iedereen wel van Scotland Yard weten wil Kort te voren hadden de Engelsche bla den de aandacht kunnen vestigen op het £e" val, dat zich met een brigadier der Parijsche politie voordeed, die was betrapt op het aan nemen van steekpenningen van de houders van die inrichtingen, die hij juist uit de Fransche hoofdstad moest weren. Maar dat niet alleen, het was gebleken, dat bij de po litie in Parijs praktijken in toepassing wer den gebracht, die aan de donkere dagen van Venetië herinnerden. En al spoedig daarop heette het, dat het in Engeland niet veel heter gesteld was, diat men bij de verhooren van misdadigers of van degenen, die ervoor gehouden werden, stelsels van third de gree en black mail toepaste. D.w.z. mid delen \an intimidatie en erger. De detec tives van Scotland Yard werden niet slechts beschuldigd van onmenschelijk lange ver hooren, van uitspelen van getuigen, maar van erger. Een schandaaltje, dat een heer uit de goede wereld betrof, toen hij met een meisje in Hydepark werd betrapt, gaf aanleiding tot heel wat geschrijf, dat de aandacht van het misdrijf afleidde, maar 'deze vestigde op het minder gewenschce optreden van de politie. Zij zou den jonge man door intimidatie gedwongen hebben te bekennen wat gansch niet geschied was en zoo doende zou hij door een onschuldig avontuurtje in handen zijn gekomen van een inspecteur. Er moest toen inderdaad worden ingegrepen; de algemeene veront waardiging leidde tot Lord Byng's terug treden en de Koning deed een beroep op Lord Trenchard. Deze, een der luitenants van Kitchener, die in den oorlog de Engel sche luchtmacht had' gereorganiseerd en eigenlijk geschapen, had de zestig jaren reeds overschreden, maar was nog krachtig van lichaam en geest. Hij had zich na den oorlog gewijd aan verdere ontwikkeling der luchtvaart zoowel in Engeland als in de Koloniën, en nu werd een beroep op hera gedaan, dat wel eervol, maar zeker niet aangenaam was. Hij heeft het aangenomen, maar zijn eigen voorwaarden kunnen'stel- lep. Hij wenschte zich niet voor langer dan drie jaren te verbinden en hij wenschte volledige volmacht. Mag men dan ook George Lafpmée, aan wiens aardig boek over Scotland Yard vele bijzonderheden voor deze artikelen zijn ontleend, gelooven, dan hebben in de laatste drie jaren meer wijzigingen plaats gehad dan in geheel een eeuw tevoren. Scotland Yard is even modern toegerust als Trenchard wenschte voor de luchtmacht! II Scotland Yard, gelijk het thans werkt Wie atan Scotland Yard denkt, dénkt en terecht, aan een elitecorps. Maar den ge middelden buitenlander is het nop niet altijd duidelijk, dat Scotland Yard is. de Metropolitan Police, d.w.z. de politie van de hoofdstad, die slechts over Londen, maar dan ook in zijn volle uitgestrektheid, gaat. Haar gezag houdt op aan de grenzen van de Loudensche voorsteden, en slechts, wan neer Scotland Yard en dan in het bijzon der het detective departement daarbuiten te hulp wordt geroepen, gaat zijn bevoegd heid verder. Een Duitsch journalist, wicu liet vergund werd Scotland Yard te betre den en te bezoeken, heeft, al evenzeer als Georges Lafumée, den indruk gekregen, dat men hier veel meer een groot modern georganiseerd bureau betreedt, dan een politiecentrale, die men zich min of meer als een gevangenis voorstelt. Gelijkvloers is het beroemde C. I. D., d.w.z. Criminal In vestigation Department, het meest bekende en voor het opsporen van de misdaad ook inderdaad meest belangrijk onderdeel van Scotland Yard. Daarboven is de afdeeling voor de vingerafdrukken, naast welke ge vestigd zijn de speciale laboratoria en het zgn. Record Office, waarin, op uitstekende wijze gerangschikt, zich de crimineele ar chieven bevinden. Een verdieping hooger verblijft de Commissioner met zijn staf en zijn secretariaat, terwijl op de beide hoogst gelegen verdiepingen de andere bureaux zijn gevestigd. In dit gebouw komt dus- ge- heel de machine van de Metropolitan Police samen; de bevoegdheid van Scotland Yard strekt zich over een schijf van een 25 mijlen uit, en 8 millioen inwoners bevolken uit gebied. Het is verdeeld in 23 divisies, waar van er een op het stroomgebied van dc Theems betrekking heeft; déze 23 divisies zijn ondergebracht in vier districten, alfa betisch elkander opvolgend en verdeeld in verband met de bevolkingsdichtheid. Aan het hoofd van elk dezer districten staat eeri Chef-constable, die gemiddeld 5 of 6 divisies onder zijn bevelen heeft. Aan het hoofd van elke divisie staat een Superintendent die gemiddeld 9 Policestations onder zich hleeft. De Policestations worden geleid door een Hoofdinspecteur, die onder zijn bevelen heeft de inspecteurs, de sergeanten en de police-constables, d.w.z. de gewone politie agenten. De Metropolitan Police bestaat op dit oogenblik uit omstreeks 16.500 consta bles, 2800 sergeanten, 720 inspecteurs, 32 superintendenten, totaal een legertje va 20.000 mannen, waarbij zich een 50 vrouwen voegen, die zoowel in het Detective Depart ment als elders dienst doen. Niet meer dan l/20ste gedeelte van het personeel behoort tot dit Detective Department. De constables worden met de grootste zorg gekozen. Zij moeten den leeftijd tus schen 20 en 25 jaar hebben, ten minste 1.78 M. lang) zijn, ze worden aan een streng medisch onderzoek onderworpen en moeten niet slechts eigen eerlijkheid en fatsoen, doch ook dat van ouders en naaste familie leden kunnen aangeven. In Peelhouse, de opleidingsschool, worden zij onderwezen in al datgene wat het vak lichamelijk en intellectueel met. zich brengt en dan komen zij, -voorloopig tijdelijk, in dienst. Eerst na eén proefjaar worden zij definitief aange steld en begint hun eigenlijke loopbaan. Zij hebben een 8-urigen werkdag, zijn onder worpen aan een strenge, militaire discipline maken eens per dag parade en worden wat kleeding en uiterlijk betreft ook eens per dag geinspecteerd. Tot hun dagelijksche lectuur behoort uiteraard het Politieblad, dat alle inlichtingen verschaft over plaats gehad hebbende misdaden, waarin signale menten e.d. zijn opgenomen; kortom een goed politieagent mag geèn dag nalaten het politieblad zorgvuldig te bestudeeren. Zijn dienst is, ondanks den beperkten diensttijd zwaar, maar moderne hulpmiddelen verg makkelijken hem die. Zijn sectie verandert zooveel mogelijk, opdat hij in korten tijd gejieel Londen .cn al zijn geheimen zal leeren kennen, en ook de kenmerken van elke wijk op zichzelf. Hij heeft een sleutel bij zich om in de telefoon boxes, die daartoe een speciaal gedeelte hebben, met het hoofdkwartier te kunnen telefonecren. Zijn rondes zijn zoo ingericht, dat hij telkenmale een collega kruist, terwijl hij zeker is, dat hij ettelijke malen gedurende zijn dienst tijd door zijn sergeant zal worden gecon troleerd. Heeft hij vijf jaren gediend, dan kan hij mits hij goed staat aangeschreven, het sergearitonexamen doen, dat hem weer in Peelhouse brengt. Hij kan dan bij een Policestation worden ingedeeld, hij kan ook een plaats krijgen in Scotland Yard zelf om aan de meer verwikkelde procedures deel te nemen. Hij kan opklimmen tut inspecteur, wordt dan aan een hoofdinspec teur toegevoegd, cn hij kan tenslotte super intendent worden. Slechts bij uitzondering komt een der mannen, die ais constable is begonnen, aan het hoofd van een der vior secties te staan, maar onmogelijk is h?t niet. 1-Iij heeft dan nog slechts, behalve den Commissioner, den Assistant Commissioner en den Deputy Assistant Commissioner boven zich. Dc Chef van Scotland Yard, de Com missioner zelf wordt door vier assistenten bijgestaan; een ervan controleert de politie in uniform; een ander het Detective Depart ment; een derde alles wat op verkeer be trekking heeft, terwijl de vierde belast is met bijzondere bezigheden als b.v. 'spél. bedwelmende middelen, nachtcafé's, wapen wet, toezicht op vreemdelingen e.d. Deze Assistant Commissioners hebben allen een of meer deputys naast zich, die evenals zij, in den regel niet uit het corps zijn voort gekomen, maar rechtstreeks tot dezen rang benoemd worden. Dat is als gezegd, ook met de vier Chef-constablcs, die aan het hoofd der vier districten slaan, het geval, maar het is reeds meerdere malen gebeurd, dat een man van de praktijk, een die van den ondersten rang af de moeilijke politic- school heeft doorloopen, tot chef-conslab!o. werd benoemd. Een constable kan zich ook in het bij zonder tot het Detective Department aan getrokken gevoelen. In den regel doet hij dan slechts een tweetal jaren als constable dienst en krijgt dan de bijzondere opleiding die voor een detective noodig is. Elk Police station heeft een aantal detectives voor het gewone recherchewerk; zij hebben don rang van inspecteur, sergeant of constab'o gelijk hun geuniformde collega's, doch zo zijn altijd in burger. De constable detectixe wordt voor de opleiding aan een sergeant toevertrouwd; de praktijk moet uitwijzen of hij over de bijzondere bekwaamheden voor het detectivewerk beschikt; eerst ais dat het geval blijkt wordt hij definitief bij het Detective Department ingelijfd. IIij moet dan evengoed examen doen als do geuniformden; hij doorloopt dan evenzeer de rangen als deze, maar heeft "rooter ka is om een plaats te krijgen in Scotland Yard zelf en mede te werken aan een ontwarriug van de meest verwikkelde misdaden. liii kan Superintendent worden, doch slecots indien de Assistant Commissioner, die het C.I.D. beheerscht, hem daarvoor geschikt acht, Chefcorïstable worden en zoodoen 19 met den betreffenden geuniformden collego het beheer van een district deelen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8