Chr. Prot. P.T.T.-personeel VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 VERBOND VAN NED. WERKGEVERS Gaat de Regeering van koers veranderen? Ons land is nog steeds te dtitir! Heden heeft te Enschedé, onder lei ding van den heer H. P. Gelde'rman C.Mzn. de algemeene ledenvergadering plaats gehad van het „Verbond van Ned. Werkgevers". Spreker wees er in zijn openingsrede op, dat de toestand nationaal als internationaal, nog steeds zorg baart. Van eenige algemeene verbetering in Nederland kan men zeker niet spre- Toch slaan wij, wat onze uitvoer betreft, tegenover onze naburen niet eens zoo'n slecht figuur, want het percentage hiervan bedraagt ten op zichte van 1929 35,8 pet, tegen Enge land 33,5, Duitschland 30,5, Frankrijk 36,5 en alleen België 42,3. Verder vin den wij, behalve België, alleen Zweden met 41,6 en Denemarken met 36.2 boven ons in West-Europa. Dit neemt echt niet weg, dat onze uitvoer van nog 42,6 in 1932 daalde tot 36,5 in 1935 en tot 35,8 in 1934. Hoe slecht dan ook de toestand in ons land is, springt in het oog, als men de toename van de werkloosheids cijfers bekijkt. Eind Januari 1935 be droeg dit aantal rond 432.000, wat eind Juni gedaald is tot 333.000, tegen eind Juni 1934 292.000, of een toename van 41.000. Het is geen wonder, dat deze cijfers iedereen met schrik vervullen en d3t men aandringt op het nemen van meer maatregelen tot bestrijding van dit De financiering van dergelijke plannen is in verband met ons staatscrediet uitermate bezwaarlijk. Onze begrooting vertoont nog een deficit van tientallen millioenen; onze belastingen kunnen niet verder opgevoerd Worden en door leeningen wordt nu getracht het financieele schip drijvende te houden. Op den duur is deze toestand natuurlijk onhoud baar en zullen drastische bezuinigingen on vermijdelijk zijn. In dit verband is het dar. ook onverant woordelijk, dat het bezu'nigingsontwerp, dat in dit opzicht lang nier ver genoeg gaat, tot ra het zomerreces uitgesteld is moeten worden. Naast bezuiniging zal de regeerir.g, die via het Werkfonds reeds veel gedaan heeft, moe ten trachten op het gebied van publieke wer ken verder te gaan met vermijding van de bezwaren, die daaraan verbonden zijn. Het stemt tot voldoening, dat. nu de f 60 mjlliben "van het Werkfonds bijna op zijn, de Itegeering binnenkort een nieuw crediet denkt aan te vragen, maar aldus werk gelegenheid kan worden geschapen, die anders onbenut zou blijven. Naast plannen tot het uitvoeren van open bare werken, meenen veieu en de Regee ring schijnt deze meening te deelen dat alleen een toenemende industrialisatie het werkloosheidsprobleem al is het dan maar gedeeltelijk kan ophef'en, en stelt daarbij in het licht, dat er op dit gebied nog moge lijkheden zijn gezien onzen belangrijken in voer van industrieproducten. Spreker vraagt zich echter af, hoe het mogelijk kan zijn, dat de overheid in een tijd, dat ondernemingen, die ge durende tientallen van jaren hun be staansmogelijkheden hebben bewezen, doch thans een kwijnend bestaan leiden, met inderdaad kans op pers pectief nieuwe bedrijven zou oprichten. Als eerste eischen stelt de Regeering: Geen concurrentie aan bestaande industrieën; ze moeten rendabel zijn; ze mogen onze han delspolitiek niet schaden. Aan den eersten eisch is misschien te vol doen, maar de tweede, de eventueele renda biliteit, is nooit vooruit vast te stellen. En zeker niet voor de toekomst. Aan den derden eisch: geen vermindering van uitvoer, is onmogelijk te voldoen. Maar afgezien van al deze theorieën, wat denkt men, vraagt spr., praktisch te bereiken? Eenige duizenden aan het werk te krijgen ten koste van vele en vele millioenen kapitaals- Uitgaven? Er zou nog heel wat meer hier te lande gemaakt en geëxporteerd kunnen worden, als wij maar niet te duur waren. Je duur in vergelijking tot het buitenland. Het levensniveau is in ons land nog steeds hooger dan in de ons omringen de landen. Zeer zeker is er reeds in sommige bedrijven goed aangepast, maar in vele, met name in de Over heidsbedrijven, is nog weinig gebeurd. In deze laatste heeft men dikwijls de loonen nog niet eens verlaagd in ver houding tot de kosten van levensonder houd. Op zoo'n dure basis kan geen indus trie bloeien, laat staan dat men daarop nieuwe industrieën zou kunnen vesti gen. Daarom kan het niet genoeg her haald worden: Zoolang de Regeering er niet in slaagt, de aanpassing verder door te voeren en daarmede een betere, d.w.z. lagere basis van arbeidsmoge- lijkheid in ons land te scheppen, is geen algemeene opleving te verwach ten. Alleen door de tering naar de nering te zetten, zal ons land er weer boven op kunnen komen. Tot nu toe heeft onze Regeering op econo misch gebied steeds een defensieve politiek gevoerd. Gaat zij thans van koers verande ren? Gaat zij, aldus spreker, zich thans blind staren op onze zoo beperkte binnenlandsche markt met 8 millioen menschen? Wij worden thans gedrongen in een richting van meer dere zelfvoorziening, zoowel op agrarisch als industrieel gebied. Zeker moeten wij trachten zooveel mogelijk van den binnenlandschen afzet mee te krijgen, maar dit afzetgebied als Voldoende voor onze toekomstige agrarische en industrieele productie voor te stellen, zoo- els sommigen dit thans doen, ware struisvo gelpolitiek. Laat de Regeering in dit opzicht ALGEMEENE VERGADERING TE ZEIST De voorzitter herbenoemd Voorstellen betreffende den dienst op Zonen Feestdagen Op het 27e Congres gisteren en vandaag in hotel Bosehlust té Zeist gehouden, wer den naar aanleiding van de verslagen, die wij gisteren reeds publiceerden, uitvoerige besprekingen gehouden. Daarna werden de verslagen goedgekeurd. Namens do Chr. Hist. Kamerclub voerde het Kamerlid Bakker het woord die de vergadering wees op de noodzakelijkheid om de eeuwige dingen voor de tijdelijke te ooen gaan. Juist bij de aardsche werkzaam heden aldus spr. moeten wij het devies van onze Koningin voor oogen houden: „Christus voor alles". Spr. bracht namens de C. H.-fractie de beste wenschen over voor deze congresdagen. Het, A.R. Kamerlid de heer Rutgers richtte zich tot de congressisten namens de A.R. kamerclub. Spr. onderschreef het ge sprokene door den heer Bakker en noemde de Chr. Vakbeweging van groote beteeke- nis en steun voor de Prot. Ghr. Kamerfrac ties. De Voorzitter Na deze sprekers was aan de orde de ver kiezing van een voorzitter. De heer J. Men nes, die 27 jaar voorzitter geweest is en deze vergadering ook nog als zoodanig pre sideerde, komt per 1 December as. op wacht geld te staan en gaat dus in zeker opzicht de dienst verlaten. Velen meenden dat de heer Mennes op pensioen ging en daarom waren er stemmen opgegaan om een nieuwen voorzitter te zoeken. Nu het echter alleen wachtgeld be treft, konden allen er zich mee vereenigen dat de heer Mennes voor de komende twee jaar nog als voorzitter fungeert. De voorzitter werd dan ook met algemeene stemmen herbenoemd. De heer Mennes sprak den wensch uit dat God hem nog de noodige krachten zal schenken om de belangen van den Bond in de komende twee jaar weer te behartigen. Een daverend applaus beantwoordde de voorzitterschapsaanvaarding. Zondagsrust. Door alle ringen waren voorstellen ingediend in het volgende punt uitgedrukt: De Bond streeft naar algeheele afschaf fing van den Zondagsdienst voor wat den postdienst betreft Voor wat aangaat de telegraaf- en telefoondienst, naar de grootst mogelijke beperking. Vele afgevaardigden voerden het woord inzake de Zondagsrust en moesten het be treuren dat de acties voor Zondagsrust tot nu toe nog niet zoo veel uitgewerkt hebben als verwacht werd. Een der aanwezigen sprak er zijn misnoegen over uit dat positief Christelijke menschen des Zondags posten of post komen afhalen! Besloten werd den Dir.-Generaal der P.T.T. voor te stellen, post afhalen op Zondag schriftelijk te doen aanvragen door het publiek. „Wat den telef.-dienst betreft, blijve de aan gelegenheid heeft de voortdurende aandacht van het Bondsbestuur, zooals ook in het Program van actie staat: den telefoondienst betreft, blijve de aan dacht gevestigo op de verdere doorvoering van de automatiseering, opdat deze mede ten goede kome aan de vermindering van den Zondagsarbeid van 't betrokken personeel". Aangenomen werd een voorstel van de ring Utrecht dat afschriften telegrammen des Maandags in de eerste bestelling worden opgenomen. (Thans gebeurt het op Zondag.) Eveneens vereenigde zich het B.B. met een voorstel van de Ring Noord-Holland, dat op Zondag geen gelegenheid gegeven moet worden voor het bezichtigen van telefoon centrales of andere dienstgebouwen. Een breedvoerige discussie werd gevoerd over het voorstel van de ring Utrecht: 2e Paaschdag; 2e Pinksterdag en beide Kerst dagen worden beschouwd als Zondagen (ten hoogste 4 uur dienst.) De Voorzitter merkte op dat reeds vele malen hierop is aangedrongen maar dat zulks niet gemakkelijk tot stand komt, aan gezien in iedere afdeeling de regeling weer anders is. Het voorstel werd ingetrokken. De Ring Zuid-Holland had een voorstel ingediend om op Zaterdagmiddag na 12 uur geen aangeteekende dien&tstukken meer aan te nemen. Verschillende afgevaardigden merkten in dit verband op, dat vooral des Zaterdags middags vele Crisisbureaux de aangeteeken de stukken komen afleveren. Daardoor ont staat zeer veel werk. Zelfs waren er die zeiden dat aangeteekende stukken van Cri sisbureau! des Zondagsmorgens woraen ge bracht. Het Hoofdbestuur zal deze kwestie deskundig onder z'oeke n. Werk- en Rusttijden Aangezien de werk- en rusttijden zooals die zijn omschreven in hoofdstuk 4 van de D.A.P.T.T. niet meer in overeenstemming kunnen geacht worden te zijn met den door rationalisecring als anderszins sterk beïnvloe don arbeid, acht de Bond verbetering van de werk- en rusttijden urgent. Ter bereiking van dit doel worde actie gevoerd voor: a. invoering van de 4S-urige werkweek voor het bestellend en lager technisch perso- b. Herstel van de werktijden zooals deze golden vóór 1923, voor het overige personeel; c. Vaststelling van een raam, van ten hoog ste 14 uur, waarbinnen de diensten worden uitgevoerd, waarbij een wachtdienst van tenminste 10 uur worde gewaarborgd. De voorstellen omvatten dit actie-program. Het B. B. was voor een voorstel van Zuid- Holland om te bewerken dat eens per week een vrije avond gegeven wordt niet gevolgd door een vroegdienst. Voorstellen waarin ae duidelijke taal spreken daar in den laatsten tijd verschillehde Regeeringsuitlatingen op dit gebied elkaar tegenspreken. Het bedrijfs leven moet weten, wat het op dit gebied te wachten staat. Wij voor ons, aldus spr. willen niet nalaten duidelijk uit te spreken, dat o.i. het beste middel tot bevordering van industrialisatie gelegen is in verlaging van kosten en lasten. Nadat spr. ten slotte nog een ernstig be roep heeft gedaan op samenwerking der leden, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. wenschelijkhcid werd uitgesproken een vrije namiddag niet gevolgd door een nachtdienst te krijgen alsook diensten welke doorloopen na 2 uur v.m. als nachtdiensten aangerekend te laten worden, hadoen de volle sympathie van het hoofbestuur. Deze kwesties zullen deskundig worden onderzocht. Dienstuitvoering op Goede Vrijdag Afd. Zuid-Holland zag Goede Vrijdag en 31 Augustus gaarne als Zondagen beschouwd Het program van actie zegt in deze echter: De dienstuitvoering op Goeden Vrijdag, als mede op den verjaardag van H.M. de Ko ningin, worde geregeld als op erkende Christelijke feestdagen. Met de diensten op Goede Vrijdag doen zich veel plaatselijke moeilijkheden voor. Voor zoover de dienst het toelaat kunnen zij die het wenschen ter kerke gaan. Toespraak D. de Ridder De heer Do Ridder, voorz. van het Per manent Comité, sprak de vergadering des middags toe en \Vees op de belangrijkheid van het jaarverslag van de Bond. Levende in de kracht des geloofs kunnen de tijdensfcormen toch geen nadeel uitoofe- nen op het geloofsleven, zeide spr. Den voor zitter feliciteerde spr. met zijn herbenoeming Geen vertwijfeling maar blij optimisme, want onze kracht wordt ons van God gege ven. Wij strijden tot eere van Zijn Naam en de zegen op ons werk moeten en kunnen wij aan God overlaten, aldus besloot spr. zijn toespraak. Land- en Tuinbouw. Loonbijslag voor landarbeiders Weinig animo In Zeeland een fiasco Over bet algemeen kan worden gezegd, dat er onder de Zeeuwsohc landbouwers gemeentebesturen weinig animo bestaat gebruik tc maken van de gelegenheid door den Minister opengesteld, om „boventalli ge werkkrachten" in het landbouwbedrijf op te nemen, waarvoor het Rijk dan bijslag op het loon verstrekt. In verreweg de meeste gemeentebesturen wordt besloten de Mi nisterieels circulaire dienaangaande voor kennisgeving aan te nemen, in enkele wil men vc' de gelegenheid openstellen, maar verwacht men toch niet, dat hierop zal war den ingegaan. De redenen voor deze afwijzende houding zijn:a. de administratieve rompslomp en de controle er aa.n verbonden, en b. de te hooge loonnormen, in de regeling neergelegd. Al gemeen is in' de Gemeenteraden beweerd, dat die normen voor Zeeland veel te hoog zijn. Enkele gemeenten, die vanwege haar welstand toch geen bij dragen-van het Rijk hierin ontvangen, hebben eveneens de circu laire voor kennisgeving aangenomen, zoodat kan worden gezegd, dat de regeling voor wat Zeeland betreft, op een fiasco zal uitloopen. HET INTERN. BOTANISCH CONGRES Natuurbescherming in de tropen Enkele interessante Tentoonstellingen Op een gemeenschappelijke vergadering van het Botanisch Congres met de Botani sche sectie der Union Internationale des Sciences Bio ogiqucs, hield na enkele bespre kingen dc heer Humbert (Parijs) een lezing oover: „Natuurbescherming in tropi sche en subtropische gebieden." Bij vele lichtbeelden gaf spr. een duidelijk beeld van de verwoestingen, waarvan spe ciaal dc boschrijke stroken van Centraal- en Zuid-Aifrika bloot 6taaan. Deze verwoestingen worden vooral aangericht door de vele ernstige bosch- ibranden, welke in deze gebieden woe den, waarvan de vernielende werking nog verhoogd wordt door de roekelooze wijze waarop de inwoners daar ter plaatse met de bosschen omgaan. Aan gezien op deze wijze groote stukken floragebied van den aardbodem ver dwijnen, moeten ook botanici zich voor het behoud van natuurmonumenten in tropische en subtropische gebieden in teresseeren. Prof. Humbert stelde dan ook voor, dat het congres zal medewer ken om typische flora's in gebieden van de aarde, waar deze flora's bezig zijn te verdwijnen, te beschermen tegen de vernielende werking van vuur, die ren, en menschen, opdat in de eerste plaats deze terreinen behouden blijven en tengevolge daarvan tevens klimaat en bodem niet in ongunstigen zin ver anderen. Gedurende dit Zesde Internationaal Bo tanisch Congres worden te Amsterdam deze week eenige tentoonstellingen gehouden. Zoo is in den lichthof van het Museum van liet Koloniaal Instituut een prachtige collectie Coniferentakken (meer dan 100 soorten!) uit het pinetum van Dr. Th. C. Oudemans opgesteld. Een andere inzending is die van de Ncder- landsohe Vereeniging van Liefhebbers van Cactussen en Yetplanten, voornamelijk be staande uit zeldzame en bijzonder mooie cactussen uit Zuid- en Midden-Afrika, waar bij dus ook onze West vertegenwoordigd is. Opvallend zijn in deze inzending vooral de groepen Astrophytuins en Ariocorpus (Living-Rook) in diverse variëteiten Gewel dige, zwaarbedoornde Ferocactussen uit Noord-Mexiro en Zuid Californië; De edel lieden van het Cereusgeslacht als Cereus la- natus, Cephalocereus senilis, Cereus Pal- mcri, chrysomallus e.a.; Uit de West Piloce reus albispinus, lanuginosus en het geslacht Melocactus; De merkwaardige kogclvormen van Opuntia's (welk geslacht juist meer als ..Schijfcactus" bekend is); De fijne Zuid- Amerikaansclie Noto-cactussen als Ottonis, Lenninghaussii, scopa en Haselbergii; De prachtige bloeiende Lobivia's, waarvan ve len eerst de laatste paar jaren zijn ontdekt. Tenslotte wijzen wij op- de inzending van het Geologisch Bureau voor het Neder- landach Mijngebied te Heerlen. Door deze stichting der Nederlandsche Mijnen is een overzicht gegeven over de me thode, gevolgd bij het microscopisch onder zoek van steenkool door middel van opval lend licht Hiertoe wordt de oppervlakte van de kooi gepolijst en vervolgens geëtst. Hierdoor wordt de oorspronkelijke opbouw uit plantenfragmenten weer zichtbaar. Door een aantal foto's van in Limburg in het steenkolengebergte gevonden planten wordt eenigszins een beeld gegeven van liet rijke fossielenmate-riaal, dat in de verzamelingen van het Bureau te Heerlen is bijeengebracht. Door de systematische wijze van onderzoek en van verzamelen is hier een collectie bij eengebracht zooals waarschijnlijk nergens anders van een bepaald gebied aanwezig is. Een betere demonstratie nog van liet werk van het Bureau zal mogelijk zijn bij het Tweede Carboon strati grafisch Congres, dat van 9 tot 12 September te Heerlen wordt gehouden. Gezouten Spek Inlevering hinnen 30 dagen na slachting Nu met de inlevering van gezouten spek wederom een aanvang is gemaakt, wordt vai de zijde van de Nederlandsche Veehouderij Centrale onze aandacht er op gevestigd, dat dit spek uitsluitend binnen 30 dagen nt slachting van het varken, waarvan het afkom stig is, zal worden afgenomen. In verband hiermede zal op het spek een duidelijk leesba- datumstempel van den Keurigsdienst aan wezig moeten zijn. Voorts wordt er aan her innerd, dat bij het zouten geen gebruik mag worden gemaakt van borax of van zout dat sporen van borax bevat. Spek, dat borax of sporen van borax bevat, zal worden geweigerd degene, die zulk spek inlevert, stelt er zich bloot van verdere levering uitgesloten te worden. De verdere voorwaarden inzake de levering van spek aan de Veehouderij-Centrale zijn gewijzigd gebleven en op aanvraag te ver krijgen. De druivenstroom zwelt aan Het binnenland eet druiven De druivenstroom in het Westland zwelt gestadig aan, en iedeien dag neemt de aan voer in deze streek met vele tienduizenden kilo's toe. De oogst uit de z.g.n. koude kassen, waar in dus niet gestookt wordt, is thans begon nen, en dit beteekent het begin van het hoogseizoen in de druiventeelt. Aan de veiling Naaldwijk was Woensdag b.v. de aanvoer reeJs groot er, dan tot nu toe dit jaar het geval is geweest. Het gevolg van dit feit is, dat eenige da ling in de prijzen plaats vindt, cn ook gis ter daalde de prjjs weer met enkele centen pór kilo. Zoo werd voor de Alicante-druiven tot 23 cent per Kg. betaald. Vroeger gingen groote hoeveelheden drui ven naar Engeland, de hooge invoerrechten maken dit echter dit jaar vrijwel onmoge lijk en zoo worden naar verhouding, slechte kleine partijen geëxporteerd. Het belangrijkste aizctgebiei is nu wel het binnenland, dat inderdaad ook groote hoeveelheden afneemt, dank ook zij de uit gebreide straathandel. Deze is in de laatste jaren voor de veilin gen van steeds grooter beteekenis gewor den en behoeden vaak nog voor door draaien, hoewel geen looqende prijs kan worden betaald voor bet product. Vóór het koelhuis worden thans nog geen druiven gekocht, venvacht wordt, evenwel dat in den loop van deze maand beteeke- nende hoeveelheden druiven in de koelhui zen opgeslagen zullen worden. Od en onder de golven met Hr IVIs O 15 door B. A. VAN MOURIK V Een leuk gezicht is dat: de heele beman ning aandachtig turend over het wijde wa ter; de een met een kijker, een ander met de hand boven de oogen, weer een derde in aandachtig voorovergebogen houding. Hoe verschikkelijk moet dit tooneeltje niet zijn in oorlogstijd! Nu beteekent onoplettend heid: het verliezen van oen spel, al is het dan ook een oefenspel. Maar dan! Dan beteekent het een onver biddelijke dood! Zwijgend varen we voort. Volle kracht. Scherp snijdt de pun tige boeg van de O 15 door 't water, breede strooken schuim opzij werpend. Geregeld worden horloges voor den dag gehaald, en weer zwijgend opgeborgen. „We zullen er nu toch..." „Daar heb je 'm! Aan stuurboord! Daar, daar! 8 streek aan stuurboord!" „Daar heb je de bellcnbaan!" „Meesterlijk schot!" „Prachtig gericht!" „Midden in de roos!" „We zijn er geweest!" Al deze uitroepen klinken plotseling door elkaar. Rechts steekt stiekum een klein stokje boven water uit: de periscoop van de O 12. Dan schiet er plotseling een groene streep door 't water. D.w.z. nu eerst zie ik 'm! Je zou zeggen, dat hij voor onze boot heengaat. Maar het is goed berekend! Ter wij! wij met volle kracht doorvaren, schist de groene slang, de bellenbaan, met een snel heid van 60 K.M. per uur, 14 M. onder war ter, op onze boot aan, verdwijnt er midden onder en duikt aan den anderen kant weer op, in eèn rechte baan zijn weg vervolgend. „Daar drijft-iel", roept een der matrozen. Het roer wordt gewend en een oogeniblik la ter liggen we er vlaik bij. Nu wordt de blau we vlag geheschen, ten teeken voor de O 12, die inmiddels boven water is gekomen om zijn torpedo op te visscheh, dat zijn „vrien delijk aanbod" gevonden is. Dan vervolgen we onzen weg in de oorspronkelijke koers, om dc O 13 gelegenheid te geven ons te lanceeren. Als ook dit verloopen is, wordt voor deze eerste dag het oefenen gestaakt. 't Is inmiddels 5 uur geworden. Beneden beijvert zich de kok om op z'n electrische kachel allerlei heerlijkheden in elkaar te tooveren, die men op een onderzeeër niet verwachten zou. Want het eten is er perfect! Maar dat moet ook wel! Er is zooveel ont bering, er moet zoo hard aangepakt worden vaak, dat het eten een van de voornaam ste dingen is. En de kok weet op een wer kelijk meesterlijke wijze voor officieren en manschappen lekkernijen klaar te maken, die men aan wal zelfs niet alle dag te ge nieten krijgt. Toen ik dan ook tegen half 7 den com mando-toren afdaalde, omdat de tafel ge dekt was, stond daar niet op ons te wachten een groote pan met „raasdonders", zooals de eeretitel luidt voor grauwe erwten met kubusjes uitgebakken spek, maar werden 'I IV stond in ons blad van 2 September. wij onthaald op: Ossestaartsoep, aard appelen met biefstuk en malschc andijvie, brood met roastbeef, ham of rookvleesch, (naar believen), en een behoorlijke schijf meloen. Wat zegt u daarvan? En had u wel ge dacht, dat we zouden getractecrd worden op geweldig dikke, en idem fijne eierpanne- kocken met jam? Durfde u vermoeden, dat bij 't ontbijt spiegeleieren geserveerd wer den, als of t de gewoonste zaak van de we reld was? Durfde u wel te gclooven aan de mogelijkheid van huzarensla-etende man schappen? En toch is dit zoo! En dit alles op piekfijne wijze klaargemaakt. En al ge beurt het wel eens, dat de kok een grom of een sneer te incasseeren heeft, omdat de heele boot ruikt naar zijn spinaziekokerij, of omdat de geur van ommelet en spercic- booncn tot zelfs in de machinekamer dringt, (waar het alevel zoo lekker ruikt!), on danks dit is Lij een geacht en bemind man aan boord van Hr Ms O 15. Immers, de liefde van den man, ook van den Marine man, gaat via de maag! Ik zal evenwel mijn gastronomische uit weiding staken, en u bezig trachten tc hou den met een prettig minder iets. Toen ik nl. na 't eten weer naar boven ging om een luchtje te happen, en een sigaret te rooken, was het flink begonnen te waaien. Schuimi ge kopjes plekten op 't grauw der golven. De voorsteven ging regelmatig (te regelma- aig, vond ik!) op en neer, en plenste het boegwater over zich heen, en opzij uit.... Ja, en nu zal ik maar door dik en dun eerlijk blijven! Graag had in geschreven: „Doch dit alles raakte mijn koude kleeren niet!", of: „Onder (tot alles bleef ik onbewo gen" of: ...afijn, vult u zelf maar in. Maar eilacie, dit alles raakte m'n kouwe kleeren wèl! Ik bleef niét onbewogen! Dat merkte ik al, zoo gauw ik boven kwam. Ik ben een hartgrondig rooker, en zie er geen bezwaar in om zoo ongeveer de ecne sigaret na de andere te verasschen. Maar toen ik in de .^badkuip" een paar trekjes gedaan had, was mijn rook-animo dicht hij 't nulpunt gezakt, cn toon mijn sigaret zijn degradatie tot „poukie' genaderd was, zelfs zoo goed als 30° eronder gedaald. „Voelt meneer zich niet erg lekker?", vroeg me een meelevende matroos, zeker omdat ik zoo stil over don rand van de commando brug hing. „Jawel", hield ik me groot, „maar ik sta zoo maar es te staan!" 't Viel me nog mee, dat ik energie genoeg had. om deze overigens zoo flauwe en afge zaagde aardigheid te verkoopen, want ik be gon me steeds minder op m'n gemak te voe len. Na een oogenblik weifelen besloot ik maar ter kooi te gaan. De slaap, zoo meende ik ,zou me wel opknappen. En dan: morgen een nieuwe dag, een vroolijk zonnetje, fris- sclie wind. en ik zou wel weer O.K. zijn! Mezelf volpersend met deze „selfmade" be moediging, wcnsclite ik den commandant goeden nacht, en zweefde ik het onrustige, ijzeren laddertje af. Terwijl ik me door de Ceutrale en 'n gangetje naar het officiers- verblijf begaf, meende ik, dat de boegbuis- kamcr, die ervoor ligt, iets naar bakboord verschoof, om oogenblikkelijk daarna weer onbewogen op zijn plaats tc staan. Ook ver beeldde ik me, dat de gesloten deur van de seinkamcr even, heel even maar, op en neer flitste... Hot eetverblijf was inmiddels door onzen trouwen oppasser, die correct zwij gend zijn werk doet, gepromoveerd tot slaap vertrek: links 3 kooien boven elkaar, rechts 2. De onderste van die 2 was mijn krib. Met een weeig gevoel in m'n maag kleed de ik me uit, en met een diep afgrijzen voor de ossenstaartsoep, die de koers scheen kwijt geraakt te zijn, en met een diepgron- digen haat tegen onzen goeien kok, die dit vergif in zijn lielsche heksenketel gebrou wen had, trachtte ik de zee en haar wispel turigheden te vergeten, en me in slaap te wiegen hoewel deze laatste bezigheid me door de golven uit de banden genomen werd, meer dan me lief was! Zoo goed als de overige nachten geweest zijn, zoo slecht was de eerste. Half 9 was ik tc kooi gekro pen, (niet tc verwarren met: „te kooi ckro- pen" van Prins Mouringh, uit Huygens „Scheepspraet", al lijkt mijn naam wel iets op dien van onzen grootcn Stadhouder, en al voelde ik me ook wel een klein beetje dien kant opgaan; het tvpeerende van zee ziekte!) ik zeg: half negen was ik ter kooi gekropen en om half vier sliep ik nog niet. Het leek wel, of Neptunus bij zichzelf dacht: „Ik heb een vreemdeling in mijn koninkrijk, welnu ik zal hem maar dade lijk op de proef stellen!" Steeds iheviger ging de 015 slingeren. Nu ligt een onderzeeër niet gauw stil, hoorde ilk een van de officieren zeggen. Zijn ranke vorm en zijn leege tanks maken gevoelig voor bijna elke beweging van het water. Maar bovendien: het was geen best weer, want den volgenden dag hoorde ik van verschillende .manschappon, dat zij slecht geslapen hadden, omdat de boot zoo te keer ging. En dat zegt natuurlijk wel wat! Maar. Iaat ik u niet te lang bezig houden met. mijn narigheid. Ik zal kort zijn. Ter- wijl ik vruchtclooze pogingen deed, om uit Neptunus' armen te geraken in do ietwat zachtzinnigere van Morpheus, passeerden we goed negen uur het lichtschip Noord- Hinder. Terwijl ik op mijn krib van links naar rechts draaide, en me probeerde te berin neren, waarom ik zoo gek was geweest, om op een onderzeeër te kruipen, stevende onze O 15 iangs Engelands Zuidkust in de rich ting van Beachy Head. Kortom: ik had een lechte nacht, en de boot maakte goede (orderingen, want toen ik den volgenden morgen opstond en me, na me bij den com mandant geëxcuseerd te hebben voor bet ontbijt, naar boven klom. zag ik aan stuur boord Beachy Head liggen. Steil rees deze kaap op uil de zee, als een .onwrikbare wachter aan den rand van de oceaan. Op dat oogenbük voelde -ik evenwel weinig voor poëzie, aangezien ik nog allesbehalve lekker was, hoewel ik me al heel wat beter voelde dan dpn avond tevoren. Ik voelde dan ook veel voor het bevel, it om negen uur van de commando-brug klonk: „Klaar maken voor onder water!", ant ik wist, dat ik straks in de diepte geen last meer zou hebben van de onrus tige zee, maar dat ik een tijdje van „onbe wogen" kalmte tegemoet zou gaan; iets, wat een zee-zieke goud waard is! ECONOMIE EN FINANCIEN Paleis voor Volksvlijt Bezwaarschriften tegen d« gevraagde homologatie in gediend en behandeld Voor de civiele kamer der rechtbank te Amsterdam te gteter het door de X.V. Paleis voor Volksvlijt ingediende verzoek schrift behandeld, ter bekrachtiging van de besluiten, genomen in de vergadering van 1 ouders van loten 1369. Mr unselman, die namens een obllgatiehou- bezwaarschrift tegen de gevraagdd gatle bij de rechtbank heeft ingediend, s. tijdens de behandeling nai Palels deelde Mr Kan mede. dal Mr van Vugt het schriftelijk heeft medegec dat hij thana het stan voor Volksvlijt deelt obligatiehouder eens \i jogde, dm lang van obligatiehouders 1859 cn 1867 voorstellen van de vergadering ligt. de groote eid heeft begrt Het reeultaat daarvan Is, dat de loten 1867 kunnen worden afgewikkeld dat de trekkingen 1869 kunnen doorgaan, behou dens de mogelijkheid ook daar tot afwik keling te komen. Bij verwerping blijft de bestaande chaos. zijn opvatting dan ook vrijwel alleen. (96 van de ter vergadering vertegen wc de loten, evenals de Ver. v. den Effecten! De rechtbank zal later beslissen, of de STAPEL-VEZEL-INDUSTRIE IN DUITSCHLAND Nieuwe fabrieken worden ge bouwd. Steun van de regeering :en belai üLpeï-vi met steun van de rc-geering. Een groote ma chinefabriek heeft haar personeel belangrijk uitgebreid daar ztf 'n groot aantal orders heeft geboekt voor het vervaardigen van machines, die noodig zijn bö de fabricage Van genoemd product Een bowijs voor do activiteit die ont wikkeld wordt bij de uitbreiding van de pro ductie-capaciteit van de slapel-vezelfabritlcen is ook het feit. dat de producenten de een na den ander hun aandeelenkapitaal hebben ver hoogd. Alle kapitaalsverhoogingen geechleddeu sche regeering. Van nabij en ver De berichten omtrent den Franscheit wijnoogst zijn veelbelovend. De regenval van den jongsten tijd is de kwaliteit der druiven ten goede gekomen. De aanvoeren in de Zuidelijke productiegebieden zijn over vloedig, doch de bestaande \oorraden en het gebrek aan kapitaal vormen een beletsel zoowel voor de producenten als voor de handelaren. De vooruitzichten voor Midden- Frankrijk zijn minder gunstig, daar de lan^o droogte-periode sohade aan het gewas heeft toegebracht. De Amerikaan sche Minister van Finan- iiield met besprekingen over stabilisatie van de voornaamste buitenlandscho valuta. Voor zijn vertrek heeft Morgenlhau deze onver beterlijke optimisten een ijskoude douche over het hoofd gestort. Hij verklaarde, dat valutavraagstuk te ontvluchten, dan om het valutaxraagstuk te ontvluchtent, dan om het cj< te lossen", In Peking is kort geleden door Chinee st he industrieelen een vereeniging opgericht, waarvan het voornaamste doel is buiten- landsch kapitaal aan te trekken voor de ont wikkeling van de provincie Hopei en het' instellen van een diepgaand onderzoek naar de natuurlijke hulpbronnen. Japansche za- kenilieden hebben uitdrukking gegeven aan hun wantrouwen tegen deze nieuwe vereem- ging, die als oogmerk zou hebben de uitbrei ding der Japansche economische belangen in Noord-Cliina tegen te houden. Het havenverkeer in de Yoego-Slavischa havens werd in 1934 voor ruim 3G onder houden door Yoego-Slavische schepen, ter wijl 45 op rekening kw am van Ito liaan sche schepen en het restant op vaartuigen ren diverse mogendheden. Hot scheepvaart verkeer nam den laatsten tijd niet onaan- «ienlijk toe. In Augustus werd de haven van Bremen door 861 zeeschepen aangedaan met een in houd van 799.512 NRT tegen 634 schepen met 758.480 NRT in Juli 1935 en 722 schepen met <02.648 ton in Augustus 1934. In Augustus verlieten 886 schepen dc ha ven van Bremen, welke schepen tezamen een inhoud hadden van 800.450 NRT tegen 655 schepen met 740.646 NRT in Juli en liS7 schepen met 670.211 NRT in Augustus 193L Kunst en Letteren. Louis Apol De Haagsche kunstschilder Louis Apol, die vooral door zijn wintergezichten bij het Ne derlandsche publiek groote populariteit neeft genoten, viert vandaag zijn 85en verjaardag. Een aantal jaren van 1886 tot 1892, heeft hij te Rozendaal in Gelderland gewoond, doch verder is hij altijd de residentie, zijn ge boortestad, trouw gebleven. Daar heeft hij ook zijn opleiding genoten, aan de Academie en in de ateliers van J. Hoppenbrouwers en P. Stortenbeker. Op zijn negentiende jaar genoot hij reeds de onderscheiding, dat op de Driejaarlijksche een landschap van zijn hand voor den staat werd aangekocht. Zes jaar later schilderde hij zijn Januaridag, die in het Rijksmuseum te Amsterdam den kunstenaar vertegenwoordigt. In 1880 vertrok hij aan boord van de Willem Barendsz met de derde Nederland sche Noordpoolexpeditie, op welke tccht hij een honderdtal aquarellen heeft gemaakt, be nevens de ontwerpen voor zijn panorama Nova Zembla, dat in 1895 in de hoofdstad ter bezichtiging werd gesteld. Vjjf jaar geleden is in Pulchri Studio een eere-tentoonstelling van zijn werken ge houden. KAÏN EN ABEL Zóó heet de nieuwe grooie roman, die Dr P. H. Ritter Jr dit najaar bij Scheltens en Giltoy te Amsterdam zal publiceeren. Hij be handelt de geschiedenis van een Nederland sche familie, en die van hot geestelijk cn maatschappelijk leven in ons land van 18S4 tot op heden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3