Aloisi loopt demonstratief weg Scherp verweer van Abessynie's vertegenwoordiger VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Hij en Litwinof eischen, dat de Volkenbond zijn plicht doet Wie veel van zichzelf denkt is spoedig be- leedigd. Dat gaat ook op voor een staat waarin de hoogmoed tot nationaal principe is verheven, zooals het fascistisch Italië. Het is daarom niet te verwonderen, dat de Italiaansche gedelegeerde in de zitting van den Volkenbondsraad, Aloisi, op nauwkeu rige instructie van Mussolini natuurlijk, gis teren demonstratief opstond en de vergade ring verliet zoodra de gedelegeerde Abessynië het woord kreeg en ook zijn plaatsvervanger Rocco liet inrukken toen hij Vernam, dat prof. Jèze nogal gepeperd zeide wat hij namens den Negus in het midden had te brengen. Wij hebben gisteren al te kennen gegeven, dat in de weigering van Italië om met Abes synië in den Volkenbondsraad te praten een teeken kan worden gezien van de zwakte der Italiaansche argumenten. Afgezien daarvan is het Italiaansche ge baar af te keuren omdat, zooals de sovjet gedelegeerde gisteren terecht opmerkte, het Volkenbondsverdrag geen onderscheid kent tusschen staten op grond van regeeringsvorm of binnenlandschen toestand. Door het Volkenbondslid in volle rechten, dat Abessynië is, te kleineeren en te negee- ren tast de Italiaansche regeering de Volken bondsnormen aan en stelt daar een eigen norm voor in de plaats, een norm, die Musso lini vroeger tevergeefs heeft trachten in te voeren, door een voorstel, dat de Volken bondsleden in klassen rangschikte en met name de groote mogendheden in een uitzon deringspositie wilde plaatsen. Hoe gevaarlijk deze Italiaansche opvatting !s, die het nu op Abessynië tracht toe te passen door het verschil in regeeringsvorm en beschavingspeil naar voren te brengen, kan men zich indenken door de mogelijk heid van een geschil tusschen Italië en een der kleine mogendheden te veronderstellen. |Wat zal het groote Italië dan beletten om piet het verschil in beschavingspeil doch b.v. het verschil in grondgebied of zielental of militaire macht als voorwendsel te gebruiken om den tegenstander te Genève niet te woord te staan. Het is daarom wel te hopen, dat de Vol kenbondsraad geen voetbreed zal toegeven Ban de eigengereide norm, die Italië tot gel ding tracht te brengen. Met dat al zitten de gedelegeerden te penève met het lastige geval. Buiten de zitting om was men reeds met Öe koppigheid van Mussolini in botsing ge komen, n.l. bij de samenstelling van een Commissie van rapporteurs over het aanhan gige geschil. Die commissie, zoo was bepaald, zou be- Btaan uit gedelegeerden van Engeland en Frankrijk en drie kleinere mogendheden. De Italiaansche vertegenwoordiger stelde échter op het laatste oogenblik den eisch, dat Italië ook in de commissie zou zitting hebben, omdat het evenals Engeland en Frankrijk bij de kwestie geïnteresseerd is. En anders zou Er een commissie van volkomen ongeïnteres seerde staten moeten worden benoemd. Dit laatste kwam er op neer, dat dus Engeland en Frankrijk bevooroordeeld zou den zijn, daar zij mede-onderteekenaars zijn Van het verdrag van 1906. Het schijnt, dat Eden en Laval geneigd Waren den lastigen en argwanenden Musso lini ook op dit punt maar weer toe te geven, Want er was sprake van, dat er dan maar Een commissie van drie rapporteurs zou komen, bestaande uit de gedelegeerden van polen, Spanje en Turkije. Of dit zal doorgaan, moet worden afge dacht. De verhoudingen zijn er zoowel hierdoor Bis door het demonstratief wegloopen van Aloisi uit de raadszitting niet prettiger en pok niet eenvoudiger op geworden. Tot ieders verrassing is tegen gisteravond He Volkenbondsraad weer bijeengeroepen, ,want aanvankelijk was bepaald, dat giste ren geen zitting zou worden gehouden, ter wijl ook voor de komende dagen het pro gram nog niet was opgesteld. De vergadering begon kort na 7 uur en He rdadspresident, ditmaal de Argentijnschc afgevaardigde, gaf onmiddellijk het woord aan den Abessvnischen vertegenwoordiger, tien Franschen professor Jèze. Op dat oogenblik stond de Ita..^tui- sche vertegenwoordiger, Baron Aloisi, van zijn plaats aan de Raadstafel op en verliet demonstratief de zittingzaal. Een lid der Italiaansche delegatie, die daarop zijn plaats innam, werd eeni- ge minuten later, terwijl de Abesisyni- sche vertegenwoordiger reeds sprak, uit de zaal geroepen, zoodat de Itali aansche zetel leeg bleef. Naar verluidt weigert Italië aan Volken bondsberaadslagingen over 't Abessynische conflict deel te nemen in aanwezigheid van een Abessynisch vertegenwoordiger, doch heeft het geen bezwaar tegen diens aanwe ligheid in de Raadszitting bij de behande ling van andere kwesties, bi- poging om te overbluffen te noemen. Italië, wil den ban over Abessynië uitspreken, on bevrijd te worden van "zijn verplichtingen. Italië handelt volgens het Fransche spreek woord, dat wie zijn hond verdrinken wil slechts behoeft te verklaren, dat het dier hondsdol is. De beschimpingen, die Italië aan het adres van Abessynië uit, herinne ren eraan, dat Italië in de laatste jaren na elkaar al zijn groote Europeesche buren op de grofste wijze heeft beschimpt. Gevaarlijk wordt de houding van Italië thans echter slechts door de omvangrijke militaire voor bereidingen, die onmiddellijk oorlogsgevaar hebben doen ontstaan. Wanneer Italië ex pansie en nieuwe afzetgebieden noodig heeft kan het daarmee toch openlijk voor den dag komen. Abessynië is ten allen tijde bereid, voor de uitvoering van hervormingen en voor de economische ontwikkeling van hei land den onibaatzuchtigen raad van den Volkenbond op te volgen. De Abessvnische vertegenwoordiger eisch- te van den Volkenbondsraad: le. overeenkomstig artikel 10 van het Volkenbondsstatuut de noodige maatregelen te nemen om de onafhankelijkheid e onschendbaarheid van Abessynië in band met de Italiaansche troopenconcentra tie te beschermen; 2e. de in hoofdstuk 3 van artikel 15 voor ziene procedure toe te passen. De tijd van verdagingen was thans voorbij. Tegenover het tot het uiterste gestegen gevaar, dat een Raadslid bedreigt, moet onmiddellijk handeld worden. Er diende een Volkenbondscommissie te worden ingesteld, die nog tijdens de huidige Raadszitting rapport zou uitbrengen. Abessynië gaat aceoord met elke be- middelingsprocedure, die het uitbre ken van een oorlog zou verhinderen. Het eischt slechts een rechtvaardige oplossing en een bevredigende regeling van de geheele kwestie. Het is tegen elke verdaging. Het ging er thans om, te weten of een staat, die bedreigt wordt door een machtig buurland, met een beroep op artikel 10 en 15 van het Volkenbondspact op daadwer kelijke bescherming kon rekenen. Na den Abessynischen vertegenwoordiger voerde de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, het woord. Hij gaf allereerst uiting aan zijn teleurstel ling over het mislukken van de besprekin gen der drie mogendheden te Parti's en leg de er vervolgens den nadruk op, dat de sympathie en achting van de Sovjet-Unie voor een der in het conflict betrokken lan den sedert een tiental jaren den wensch doen opkomen, dat de gedurende 10 jaar gehandhaafde goede betrekkingen in den zelfden geest van vriendschap zullen kun nen worden voortgezet Het tegenwoordige conflict bevat de grootste gevaren voor het geheele internationale leven en in het bij zonder voor den Volkenbond. Litwinof verklaarde niet in staat te zijn in te stemmen met de houding die de vertegenwoordigers van den .Volkenbond hebben voorgesteld. Italië wil, dat de Raad geen belang stelling meer zal toonen voor het Italiaansch-Abessynische geschil. Het gaat om het dreigen met een aanval, die niet ontkend, maar door de Itali aansche vertegenwoordigers zelf toe gegeven wordt. Een dergelyke aanval zou een fla- granle schending, ja een volkomen verscheuren van het Volkenbonds- handvest beteekenen en voor de toe komst 'n gevaarlijk precedent schep pen. Iedere oorlog is de vrucht 'van een voor afgegane oorlog en wekt weer nieuwe oor logen in de toekomst. Het principe van de ondeelbaarheid van den vrede wint op ver heugende wijze steeds meer terrein. Het gaat ook niet aan een militaire operatie te motiveeren met de binnenlandsche toestan den in een ander land. Zeker zal niemand sympathie heb ben met de toestanden in Abessynië, gelijk Italië die voorstelt, maar dit mag geen aanleiding zijn tot een on derscheid maken tusschen de leden ,van dn Volkenbond volgens hun bin nenlandsche toestanden, volgens hun ras of hun trap van beschaving. Allen hebben een onvervreemdbaar rechtop onafhankelijkheid en integriteit. Er bestaat voor militair optreden geen andere rechtvaardiging dan noodweer Voorts herinnerde spr. aan het Kellogg- pact en riep hij den Volkenbond op geen inspanningen of re-soluties na te laten om een gewapend conflict te vermijden. De zitting gesloten De Raadspresident sloot daarop de zitting met de aankondiging, dat in de eerstvolgen de zitting, waarvan het tijdstip niet wordt vas'gelegd, door hem aan den Raad voor stellen zullen worden gedaan inzake de verdere procedure. I Scandinavië en de Volkenbond, indien hij zijn plicht verzaakt. Uit Stockholm: Steeds meer stemmen gaan hier op, om den volkenbond te ver laten, indien ii\ het Italiaansch-Ethiopisch conflict geen maatregelen worden genomen tot het handhaven van den vrede. De „Handels Tidning", een onafhankelijk blad, dat te Goeteborg verschijnt, schrijft o.a. „dat de Scandinavische landen geen re den meer hebben, om lid te blijven van den volkenbond, indien een comoromis wordt aangegaan, dat zou bijdragen tot verwaar- loozipg yan de .voornaamste principes van den Volkenbond. Do Scandinavische landen kunnen voor zoo iets niet medeverantwoor delijk zijn. De Volkenbond zou op deze wijze een instrument, van de ergste geweldpolitiek zijn geworden." Het congres van de Britsclie vakvereeni- gingen te Margate heeft gisteren het Ita liaansche-Abbessijnsch conflict beseproken. Ten aanzien van de sancties verklaarde Walter Citrine, de secretaris van het ,gres, onder veel bijval, o.a.: „Wij moeten ervan overtuigd zijn, dat in het vervolg slechts sprake kan zijn van sancties, welke in zich de groote mogelijkheid van een oor log dragen." Een dergelijke verklaring gaat veel vei der dan de opvattingen van de lagerhui: leden van de labourpartij, die verlangen dat alleen zulke sancties zullen worden toe gepast, die gécn oorlog tengevolge kunnen hebben. „Het woord sancties, zoo zeide Citrine nog, beteekent straf en kastijding, de Italiaan sche regeering wil geen verzoening, doch oorlog, en wij moeten iets doen om baar tegen te houden. Er is slechts één middel hiertoe, name. lijk een collectieve geweldmaatregel van di naties, die besloten zijn den vrede te hand haven. Indien dit mislukt en wij terugtrekken, dan wordt oorlog zekerheid. Zullen wij getrouw blijven aan ons prin cipe of zullen we het verraden?" De Negus heeft bevolen, dat de pers in Abessynië, voor zoover die aanwezig is, zich er van moet onthouden tegen Italië uit te varen. Publicatie van onjuiste berichten is streng verboden. De redacteur van het blad „De Stem van Ethiopië" is op bevel van den Negus gearresteerd, aangezien hij een feilen aanval had gericht op Mussolini Italië. Gisteren zijn 2000 man Abessijnsehe troe pen naar Harrar gegaan, heden zullen 1000 man volgen en morgen 3000 man. De Abesijnsche regeering beeft een Zwit- sersche militaire missie in dienst genomen, bestaande uit een tiental officieren, voorna melijk artillerie-deskundigen. Verder zijn vier Fransche officieren aangekomen. Men weet niet, wat voor zending zij hebben. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de Abessynische regeering geen toestemming heeft verleend aan het Italiaansche gezant schap een versterking van de gezantschaps- wacht door een compagnie Askari in te voeren. Naar verder gemeld wordt, heeft de Negus allen buitenlanders aangeraden in een bepaalde wijk bijeen te gaan wonen. Eenige planters hebben echter geweigerd de plaats van hun werkzaamheden te ver laten. Den missie-stations heeft de Negus 3r-gaande politiebescherming toegezegd. DE CONCESSIE-KWESTIE De Negus woedend op Amerika Uit Addis Abeba: Keizer Haile Selas sie heeft gisteren, nog steeds woedend over wat hij beschouwt als een ingrijpen in de Abessynische souvereiniteit, den Ameri- kaanschen zaakgelastigde bij zich ontboden, tegenover wien hij zich zeer scherp uitliet over de wijze, waarop het Amerikaansche staatsdepartement de annuleering van de olieconcessie van do Standard Vacuum Oil Cy gedaan had gekregen. De zaakgelastigde weigerde na het onderhoud verklaringen af te leggen. HET TSANAMEER Overeenkomst tusschen Egypte en den Soedan. In Londen is gisteren het bericht inzake het sluiten van een overeenkomst tusschen Egypte en den Soedan bevestigd. Deze overeenkomst regelt de waterverdeeling uit de zijstroomen van den Nijl volgens de uit voering van het Tsana-meer-program. De Soedan zal bet recht tot beschikking krijgen over 10 pCL van het water en daar voor jaarlijks een niet nader genoemde som aan Egypte betalen. Tegelijkertijd krijgt de Soedan het recht het waterver bruik later tot 50 pCt .te vergrooten. In welingelichte Britsche kringen wordt er echter de nadruk op gelegd, dat deze over eenkomst Egypte niet verplicht bet sluiten van het Tsana-dam-verdrag met Abbess ynië te bespoedigen. Veeleer heeft een dergelijke overeenkomst de toestemming noodig van vier partijen, zijnde Groot-Brottannië, Abes synië, de Soedan en Egypte. Voorts wijst men er in dit verband nogmaals op, dat moet worden vermeden, wat^ou kun- worden uitgelegd als een streven van Engeland van Abessynië bijzondere voorreohi ten te verkrijgen. Badoglio in Frankrijk onderscheiden Op het oorlogskerkhof van Bligy, is he den bij de groote manoeuvres van gemo toriseerde eenheden in Champagne een Fransch-Italiaansrhe plechtigheid gehouden in den loop waarvan de Fransche opperbe velhebber, Gamelin, den Italiaanschen maar schalk Badoglio het grootkruis van het Legioen van Eer overhandigde. Gisteren laat op den dag zijn de Engel- sehe ministers nog bijeengekomen voor een spoedhesp reking over de Abessijnsehe kwestie. „De Italianen moeten zich los maken van de Britsche zeden". In de „Gazetta del Popole" publiceert de futuristen-leider Marinetti een vlammenden oproep tot alle Italianen, om zich te „be vrijden van de Britsche zeden, geen thee te drinken, geen smoking te dragen, aange zien dit uniform van de slavernjj van de mondaine wereld is, bet snobisme te vluch ten en het golfspel te mijden en geen glad geschoren gezicht te dragen als ersatz voor persoonlijkheid en het ]>uritauisme en de onvex-schilligheid tegeno\er de vrouwen af te leggen, welke een vrijbrief voor sexueeele abnormaliteiten is." Tenslotte moet men ook het bridgespel mijden en niet overdreven conservatief vast houden aan oude overleden tradities, welke de Engelschen en Londen tot fossielen ma ken. Kan het Suezkanaal gesloten worden? CAIRO, 6 Sept. De Egyptische regeering DE ORKAAN IN FLORIDA De passagiers van de Dixie gered Uit Miami: Volgens Mooty. den persoon lijken vertegenwoordiger van den gouver neur in de getroffen gebieden, zou het aan tal dooden waarschijnlijk de 1000 bereiken. Reddingsmanschappon van het leger ne men deel aan het opruimingsvverk. Ont zettend is de aanblik der verwoestingen Tusschen de puinhoopen treft men nog tal van gewonden, die zich niet bevrijden kon den en wien tot dusverre niemand hulp bracht. Totaal van honger en dorst uitge putte kinderen liggen tusschen de lijken hunner ouders tusschen de puinhoopen van het huis. Den ganschen dag trokken de droeve transporten met gewonden of dooden door de met ruinen bedekte straten. Vaak moes ten de gewonden tezamen met de lijken der slachtoffers in dezelfde kar worden ver voerd. bij gebrek aan voldoende transport materiaal. In allerijl zijn 5000 lijkkisten vervaardigd. Presdent Roosevelt, die ten zeerste getrof fen is door het groote aantal tewgrk ge stelde oudstrijders, die den dood gevonden hebben in de werkkampen nabij Miami, heeft last gegeven tot het instellen van eon onderzoek naar do redenen, waarom de oudstrijders, die in de kampen langs de Keys werkten, niet zijn gered en waarom geen voorzorgsmaatregelen genomen waren voor hun veiligheid. Tegelijkertijd heeft hij last gegeven de hulpactie zoo .veel mogelijk te bespoedigen. De passagiers van de „Dixie" zijn gistermorgen door de reddingschepen aan boord overgenomen. De kapitein van de „Dixie" en een deel van de bemanning zijn aan boord gebleven, om in overeenstemming met de bepa lingen der zeewetten het bezit van het schip voor de Morgan-ljjn te behouden. De passagiers van het schip zijn vol lof over een onbekenden zeeman, die zijn leven gewaagd heeft om Maan dag in den loop van den avond de antenne te herstellen, waartoe hij in de mast moest klimmen. Slechts hier aan is het te danken, dat men voort kon gaan met het draadloos vragen om hulp. Aan boord van de „Atenaz", welke de passagiers van de „Dixie" heeft opgeno men, gaven dezen een aangrijpend verslag van het aan den grond loopen van 't schip. „We schenen, zoo vertelden zij, in het middelpunt van den storm te zijn, het begon plotseling te kraken en de officieren gelastten toen de reddingsgordels aan te doen. Gedurende de resl van den nacht werd 't schip voortdurend heen en weer geslingerd. Het trilde hevig en ijzeren deuren en ra men bogen onder den druk van het water. In de groote zalen stond het water tot de patrijspoorten, terwijl overal koffers rond dreven. Volgens de oude zeemans-traditie zongen we allen". De passagiers, die op de „Atenaz" kwa- .men, waren geheel uitgeput, hun kleeren 'waren gescheurd, zij hadden niet gegeten sedert Maandagmiddag, aangezien het com- buis vernield was. Vliegramp in Frankrijk Twee militaire vliegtuigen, die deelnamen aan de Fransche najaarsmanoeuvres, zijn tengevolge van den nevel, tegen het vallen van den avond, met elkaar in botsing ge komen. Het eene vliegtuig stortte brandend neer op het gemeentehuis van Saint Jean dicht bij Rethel. Het andere viel even buiten de kom van de gemeente. Elk vliegtuig had vijf man aan boord, zoodat tien menschen- levens te betreuren zijn. Beide vliegtuigen behoorden tot 't lucht- .aartregiment van Nancy en kwamen uit Ie richting van Reims. i EMIGRATIE NAAR TURKIJE. Door Balkan-Mohamedanen. Uit Istamboel: De emigratie van Mohame- danen uit de Balkanstaten naar Turkije gaat ononderbroken voort. Men verwacht dat in den loop van Sept. 30.000 Mohamedanen uit de Balkanlanden naar Turkije zullen trekken. heeft drie juristen opgedragen de verdragen te bestudeeren over de mogelijkheid, het Suezkanaal te sluiten. Men is hier nl. van meening, dat volgens de statuten der Kanaal-Mij de sluiting on mogelijk is, doch dat daarentegen de Volken bond het recht heeft, een desbetreffend be sluit te nemen, aangezien de statuten der Kanaal-Mij bijden Volkenbond zijn gere gistreerd. Dezer degen ken men een publicatie van het resultaat van dit juridisch onderzoek tegemoet zien. Britsche militaire toebereidselen in Egypte MILAAN, 6 Sept. De „Gazetta del Popotlo" bericht uit Alexandrië, dat met het schip „Ceciiliian Prince" 70 militaire vliegtuigen de Britsche luchtvloot in Egypte zijn aangekomen, welke onmiddellijk zijn door gezonden naar het vliegveld Aboukir. Met ander schip is een groot aantal militaire auto's aangekomen voor het transport van wapens, munitie en manschappen. Met de douane-autoriteiten in Egypte wor den onderhandelingen gevoerd over het in richten van magazijnen voor munitie en wa pens voor de Britsche troepen. ROME, 6 Seipt. Naar verluidt zullen bin nenkort nog 50.000 man onder de wapenen .orden geroepen. Het geheele Italiaansche leger zal dam ongeveer een millioen man sterk zijn. LONDEN, 6 Sept. De „Times" maakt mel ding van een Italiaansche propaganda, wel ke thans in Egypte wordt gevoerd. De sleu telpositie, welke dit land bezit, maakt het an groot belang voor Italië in de huidige crisis. Door een organisatie, welke beweert een Egyptisch persagentschap te zijn, wor den berichten gratis aan de couranten ver strekt, welke sterk pro-Italiaansch en anti- Engelsch zijn. De bladen worden uitgenoo- digd critick te leveren op Engeland, dat zijn souvereine positie in Egypte handhaaft en op dc Egyptische regeeringen, die dit toe laten. KON DIKWIJLS NIET LOOPEN Nu van pijn verlost Een dankbare patiënte schreef ons: „Twee jaren had ik zulke vreeselijke rheu- matische pijnen in mijn knieën, dat het dik wijls voorkwam, dat ik niet kon loopen. Al les wat ik probeerde was vruchteloos, ik vond nergens baat bij. Tenslotte sprak ik er met een vriendin over, die mij raadde een proef met Kruschen Salts te nemen. Eerst twijfelde ik, maar de resultaten hebben mij overtuigd en ik ben nu dankbaar en vol lof over Kruschen. Ik neem het iedcren morgen in en van rheumatischc pijn heb ik nimmer meer last gehad. Ik zou het alle menschen willen aanraden, die last van rheumatiek hebben, het is het eenige goede middel. Ik voel mij als herleefd nu ik van de pijn in mijn knie verlost ben." Mej. G. de K. te R. De verschillende zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, zorgen er voor dat schadelijke stoffen als urinezuur, dat de oor zaak kan zijn van jicht, rheumatiek en ischias, uit het lichaam worden verwijderd en voorkomen tevens, dat deze giftige stoffen zich ooit weer kunnen vormen. Zoo verdwij nen cfoor Kruschen Salts niet alleen dc pij nen, maar het zorgt ook, dat de oorzaak der rheumatische aandoening voor goed wordt weggenomen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. De instortingsramp te Berlijn Naar aanleiding van een onderzoek door een commissie van deskundigen naar de instortingsramp in de Her mann Goeringstraat te Berlijn zijn gis teren arrestatiebevelen uitgevoerd te gen Hugo Hoffmann, directeur van de Berlijnsche Bouwmaatschappij ir. Karl Rath, technisch adviseur dezer maat schappij, den opzichter ir. Fritz Noth en Reichsbahnrath Wilhelm Weyher. Zy worden beschuldigd van dood door schuld, omdat bij de uitvoering van het bouwwerk de erkende regelen van de bouwkunst zijn veronacht zaamd, waarvoor zij in de eerste plaats de verantwoordelijkheid heb- Schacht krijgt recht van gratie Hitier heeft zijn recht van gratie overge dragen aan Schacht, den minister van eco nomische zaken, voor alle vonnissen, wel ke worden uitgesproken door de eere-recht- banken voor arbeiders. DE AANVARING BIJ DE PORTUGEESCHE KUST Alle passagiers in veiligheid Betreffende de aanvaring van het toeris tenschip der White Starline, de „Doric", is gebleken, dat alle 150 passagiers in vei ligheid zijn gebracht. Het aanvarende Fransche schip, „Formig- ny", kreeg slechts lichte schade. Van hot s.s. „Doric" staat ruim no. 3 vol water. GEMENGD NIEUWS DE MISDADEN TE 0SS .Nieuwe arrestaties en bekentenissen Door d© marechaussee te Oss werd te Berchem bij Oss gearresteerdi de 48-jarige van der V. Het was n.L gebleken dat deze persoon meermalen in aanraking is geweest met d'e beruch te Ossche misdadigers Toon de Soep en Bijs de Sijp, Hij zou hun in 1934 o.m. inlichtin gen hebben verstrekt, welke- gelead hebben tot een inbraak bij van der Kamp te Berchem, waar een bedrag aan geld werd ontvreemd. Tevens zou hij Toon de Soep en Bijs de Sijp hebben verzocht bij hem thuis een bedrag van 100 te komen stelen, dat eigendom was van een Zieken fonds. Als belooning zou hij een deel van de buit krijgen. De inbrekers ver schaften zich toegang tot de woning van Van der V. door uitsnijding van een ruit en poetsten de plaat met de gelden van het ziekenfonds. De in dringers haalden het geheele huis overhoop, terwijl geforceerde kast- laden achter de woning werden terug gevonden. Het geheel wekte den indruk, dht de die ven lang hadden moeten zoeken vooraleer zij het bewuste geld hadden ontdekt. Be grijpelijkerwijze had'den de bewoners niets van hef. gebeurde bemerkt en eerst den vol genden morgen werd aangifte bij de politie ged'aan. De buit zou het trio gelijkelijk heb ben verdeeld. Destijds werd de inbraak niet opgehelderd', doch de marechaussée beschikt thans over zoodanige aanwijzingen, dat de medeplichtigheid van Van der V. volkome, vaststaat. Het onderzoeik im deze zaak wordt voort- Naar veriuiidit zou v. d. V. èen bekentenis in deze twee zaJken hebben De brandstichtende wielrenner De beruchte bendeleider, de wielrenner J. Ceelen uit Oss, bijgenaamd de Ceel, schijnt nog steeds niet aan het einde van het be kennen zijner wandaden te zijn gekomen. Hij heeft in het huis van bewaring in Den Bosch voor de Osser marechaussee opnieuw een misdrijf bekend. Het onderzoek der marechaussee inzake do vele verdachte branden in Oss en omge ving leverde bewijzen op, dat Coelen betrok ken zou zijn hij een brandstichting, welke in 1930 heeft plaats gehad. Hij werd om trent deze affaire danig aan den tand ge voeld en ten slotte gaf hij toe, dat hij zich aan het bewuste feit had schuldig gemaakt Volgens zijn verklaringen heeft hij in het voorjaar van 1930 de kapitale boerderij in brand gestoken en de vlammen grepen met zulk een razende snelheid om zich heen, dat de lajidibouwer er niet meer in mocht slagen het vee uit de brandende stallen te drijven. Nagenoeg de heele veestaj>el vond een jammerlijken dood in de vuurzee. liet vuur raasde met zulk een kracht voort, dat uan blussching niet viel te denken. Dc boer- Weerbericht Hoogste stand te La Coruna 767.4. Laagste stand te Helslngfors 74-4.6. Stand vanmorgen halftivaalf 760.0. WEERVERWACHTING Matige, aanvankelijk tijdelijk krachtige, later afnemende N.W. tot Z.W. wind, aan vankelijk opklarend, met weinig of geen regen, later toenemende bewolking met toe nemende regenkans, iets kouder 's nachts. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De kern van de depressie trok naar Z.- Finland, toenemend in diepte. De gisteren reeds genoemde secundaire diepte zich plot seling over het Kanaal uit en trok mot groote snelheid O.-waarts, daarbij in Z.O, Engeland, N. Frankrijk, België en het Z. ge deelte van ons land in de nacht zware regen brengend. Zoowel achter de secundaire als achter de hoofd depressie stijgt de barometer flink, zoo dat zich een rug van hooge drukking over de Britsche eilanden ontwikkelt. Langs de Noorsche kust en onze Noordzee kust waait het hier en daar krachtig. De thans uit N. tot N.W. richtingen aangevoer de luchtmassa's zijn aan de grond weer iets kouder. In de bovenlucht steeg de temperatuur, terwijl het droger werd, zoodat afnemende buiigheid te wachten is. Echter teekent zich op den oceaan in de scheepvaartberichten weer een actieve depressie af. Bij de snelheid waarmee zich de laatste 24 uur het lage drukgebied weer beweegt, is het niet onwaarschijnlijk, dat deze nieuwe storing zich morgen met toenemende bewol king en toenemende regenkans ten onzent laat gelden. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 16.0 C. 7 SEPTEMBER Zonsopgang 6.21 uur, zonsondergang 7.35 uur Maan op nam. 4.42 uur, onder nam. 12.00 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 7 SEPTEMBER Van 's avonds 8.05 uur tot 's morgens 5.53 uur derij met stallen en bijgebouwen brandden tot den grond toe af, terwijl de geheele in- boouel en de landlbouwinvenitaris verloren gingen. Volkomen geruïneerd De brand beteekende voor den bewoner een ware raonp. Hij was niet tegen brandschade verzekerd en werd diientengeivolge door het gebeurde volkomen geruïneerd. Men heeft toen de handen ineengeslagen en een collec te ter plaatse georganiseerd ten bate van den getroffen landbouwer. Van de opbrengst kon hij een kleine landbouwerswoning laten optrekken op de plaats waar eens de kapita le boerderij had gestaan. Ceelen heeft dezen brand niet gestidht, om dat hij lust had om brand te zien, doch hij had hiervoor andere motieven. Hij had reeds geruimen tijd het plan opgevat een inbraak te plegen bij een goed gesitueerd persoon, die in de omgeving van de Kapelstraat woont. Ten einde zijn slachtoffer het huis uit te lokken, besloot hij den brand te stichten. Het stond vrijwel vast, dat de geheele buurt dan verlaten zou zijn, omdat alle bewoners naar den brand zouden gaan kijken. Dan zou het oogenblik gunstig zijn om zijn slag te slaan. Ceelen was evenwel niet fortuinlijk. Hij stelde zich bij de woning, waar hij wilde binnensluipen op, doch de bewoner ging niet naar den brand kijken, zoodiat het plan van den booswicht mislukte. Inmiddels was do boerderij van M. in de asoh gelegd. Door den bliksem getroffen Tal i l huizen in vlammen Te Dieren is de bliksem in de boeren- hehuizing van G. Jansen aan den Ilarder- wijkerweg geslagen. Het vuur breidde zich zoo snel* uit, dat het geheele huis nog voor de komst van de vrijwillige brandweer, in lichterlaaie stond. De bejaarde eigenaar, die nog te bed lag, werd door een raampje naar buiten gedragen. De inboedel ging geheel verloren. Eenige kippen kwamen in de vlam men om. Verzekering diekt de schade. Te Effen bij Princenhoge Sloeg d'e bliik- s-cira in de landbouwsahuren van de boe de- rij, bewoond door den landbouwer P. Ley ten. In een oogwenk stonden de sohuren, waarin de heele oogst, bestaande uit een groote hoeveelheid hooi, tarwe en haver was opge slagen, in lichter laaie. De brandweer uit Princentage, die spoedig ter plaatse was kon wegens gebrek aan blusdhweter vrijwel niets uitrichten. Een oogenblik dreigde het vuur ook <#er te slaan naar dc op 15 M. afstand gelegen boerderij, waarvan dak en houtwerk reeds vlam vatten. Met emmers water en brandblusahapparaton wist men dit vuur te blussohen. De sohuren met de ge heele oogst en verschillende landbouwwerk tuigen gingen totaal in vlammen op. Drie varkens kwamen in het vuur om. Verzeke ring dekt slechts gedeeltelijk de schade. Te Maasniel (L.). is de bliksem ge slagen in de boerderij ven den landbouwer W. R. De zieke boerin met verpleegster en tien kinderen konden zich ternauwernood redden. De boerderij brandde tot den grond af. Ook de inboedel, waaronder een groote partij graan, is door den brand vernield. De schade wordt door verzekering gedekt. Te H e e s w ij k is tijdens een onweer de landbouwsohuur van den landbouwer H. W, door de bliksem getroffen en tot den grond afgebrand. De brandweer kon de boerderij behouden. Een en ander was verzekerd. Te Zei hem de woning van W. Wela dioor den blik- getroffen en totaal afge brand. Niets werd gered. Verzekering dekt

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2