Jliciwrc ^ciïtsdjr (tTmtmnt Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Wilde staking in de wolindustrie abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare No. 5571 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang abbertentirprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau M wordt berekend ƒ0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt al I October a.s. verschijnende nummers gratis. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE BARBERTJE Het schijnt langzamerhand in een deel 'der Roomsch-Kath. pers gewoonte te wor den om van alles, wat niet deugt, Dr. Colijn de schuld te geven. Hij wordt overal, om een populaire volksuitdrukking te bezigen, met de haren bijgesleept. Zoo doet thans weer de Tij d. In een overigens voortreffelijk artikel over de was sende invloed van het communisme bij de stakers te Tilburg, wordt terloops melding gemaakt van de meer parlementaire be roepsopruiers, Wijnkoop en de Visser, die het klankbord van de Tweede Kamer mis bruiken voor het revolutionneeren van de massa; en dan heet hef. „Het is een be trekking ten dienst der doeleinden van SovjetrRusland en waarvoor de sterke, maar goedmoedige dr. Colijn hun nog altijd een geregelde toelage uit de schatkist laat betalen." Die sukkelige minister Colijn toch, zal de eenvoudige lezer wel denken. Waarom geeft hij niet even een briefje door aan Finan ciën, dat de uitbetaling van de vergoeding aan deze en soortgelijke kamerleden van van heden af, niet meer mag geschieden? En de minder-onnoozele lezer zal zich af vragen: Waarom sluit Dr. Colijn zulke op ruiers niet van het kamerlidmaatschap uit? Is de zaak zoo eenvoudig? Och, wat belet dan den Voorzitter van dc Tweede Kamer om genoemde leden buiten tie deur te houden of hen te beletten hun mond open te doen? Of, als dat niet gaat, waarom komt de Minister van Justitie dan niet met een een voudig wetsontwerpje, om revolutionairen van het lidmaatschap uit te sluiten? Of, alweer, indien zulks niet zoo gemak kelijk gaat, waarom beroept men,zich dan niet op „het in ons staatsrecht gehuldigd beginsel, dat het vertegenwoordigend lichaam zelf in de eerste plaats het oordcel heeft te vellen over de toelating van nieu we leden in zijn midden"?. (Van Loeneu, ^Gemeentewet, bid. 79). Het hakken op Dr. Colijn, waarvan hier Weer een voorbeeld gegeven wordt, doet denken aan de historie van Barbertje, die tot elke prijs gehangen moest worden en het bevordert een mentaliteit onder de lezers, welke niets goeds met zich kan brengen. Nederland en de Internationale Padvinders Jamboree De Nederlandsche padvinders hadden bü de K. v. K. voor Gooiland het verzoek ingediend om een bijdrage van f 5000 in 't garantiefonds voor de in 1937 te houden jamboree. Het is mogelijk, dat deze jamboree te Overveen zal worden gehouden, doch waarschijnlijker is het, dat deze groote bijeenkomst in het Gooi zal plaats hebben. De regeering, die geen f 50.000 in het garantiefonds wilde storten, wel tegemoetkomend geweest inzake het m gebruik afstaan van terreinen op de Laren- sche Heide. Na eenige discussie heeft de Kamer in haar zitting van gistermiddag besloten een bijdrage van f 2500 in het garantie fonds te storten, althans indien de jam boree in het Gooi wordt gehouden. De gloeilampen zijn nog te duur Regeering zal prijsverlaging bevorderen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van den invoer van metaaldraad gloeilampen erkent de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dat de prijs der lampen hier te lande nog geenszins op een niveau gekomen is, dat op den duur accep tabel is. Ter wille van de geleidelijkheid der aan passing, welke in het belang van een rustige ontwikkeling der industrie noodzakelijk moet worden geacht, komt het den Minister e wel niet gewenscht voor om de verlenging der contingenteering reeds thans, kort na de vorige prijsverlaging, van een verlaging van het prijsniveau afhankelijk te stellen. Verdere prijsverlaging zal echter wor den bevorderd en wel in dien zin, dat, wanneer mocht blijken, dat de industrie op den duur niet uit eigen beweging tot verdere aanpassing overgaat, eventueele nieuwe verlenging der contingenteering wel afhankelijk zal worden gesteld van de noodzakelijk geachte prijsverlaging. DE BOOTTREINEN VAN DE ROTTER. DAMSCHE LLOYD. Naar de N.V. Rotterdamsche Lloyd ons mededeelt, zal voortaan in de speciale boot treinen, welke rijden in aansluiting op de van Marseille vertrekkende Lloyd-booten, reeds vanaf Den Haag een slaaprijtuig beschikbaar zijn, zoodat hiermede het overstappen te Parijs van het salonrijtuig naar het slaap rijtuig wordt vermeden. Deze maatregel wordt ingevoerd met den trein die 3 October a.s. uit Nederland vertrekt Het vertrek uit St. Fillans Heden zal Koningin Wilhelmina uit St Fillans per auto vertrekken en een paar dagen besteden aan het maken van een tocht door Engeland, alvorens een bezoek te brengen aan den graaf en gravin Athlone in Sussex. H.K.H. Prinses Juliana is reeds ver trokken en zal zich bij graaf Athlone weer bij H.M. de Koningin voegen. De ex-koning van Spanje in Amsterdam Bezoek aan het Rijksmuseum. Ex-koning Alfons van Spanje heeft giste ren een bezoek aan het Rijksmuseum te Am sterdam gebracht, waarbij hij door den hoofd directeur Dr. F. Schmidt Degener, werd rondgeleid. Het bezoek gold allereerst de Rembrandt- tentoonstelling, waar de ex-koning geruimen tijd vertoefde. Na het bezoek aan de Rembrandt-1 tentoon stelling heeft de ex-koning ook een aantal andere afdeelingen van het museum in oogen schouw genomen. Twee meesterwerken van Rembrandt, de Nachtwacht en de Staalmees ters, bezichtigde hij geruimen tijd. Ook voor de afdeeling van Nederlands ge schiedenis ter zee legde de vorstelijke bezoe ker groote belangstelling aan den dag. De waarschuwing van den heer Schmidt Degener, dat hij veel schilderijenn •te zien zou krijgen, betrekking hebbend op gevechten tusschen Spanjaarden en Nederlanders uit het tijdperk van den 80-jarigen oorlog, nam de ex-koning lachend in ontvangst, opmerkend, dat aan bel de kanten met veel bravour is gevochten! Hij voegde er nog, na de beschouwing van ver schillende stukken aan toe, dat het begrijpe lijk kon worden geacht, dat vooral de Neder landsche overwinningen onze schilders uit dien tijd tot het scheppen van kunstwerken hadden geïnspireerd. In de Spaansche musea zoo zeide hij lachend kan men trou wens hetzelfde verschijnsel waarnemen! Ook de vele in het museum aanwezige vlag- gentropeeën hadden zijn bijzondere aandacht. Te half één was het bezoek geëindigd en keerde de ex-koning met zijn secretaris per auto naar het Amstel-Hotel terug. Hedenochtend is de ex-koning Alfons- per auto naar Parijs teruggekeerd. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. De Rijks en Gemeente-politie hebben bij IJze Ph. te Heineburen by De Leek (Gr.), een distilleerketel en een voorraad alcohol in beslag genomen. DE WETHOUDERSKWESTIE TE ROTTERDAM De heer Dijk zal bedanken Naar wij vernemen heeft de heer R. J. D ij k, in de zitting van de Rotterdamsche Raad van Dinsdag j.l. gekozen tot wet houder, die de aanvaarding van zijn be noeming in beraad wenschte te houden, heden medegedeeld de benoeming niet te aanvaarden. Men hoopt hiermede van s.d. zijde te bereiken, dat de Rechtsche Raadsfrac ties alsnog twee wethouders in het col lege zullen benoemen naast de drie ge kozen s.d., die hun benoeming reeds aan vaardden. Tegen Maandag a.s. wordt een spoed- eischende Raadsvergadering belegd met als eenig punt: de wethoudersverkiezing. Fokkers Amerikaansche moeilijkheden Ontdekt... en voorwaardelijk vrijgelaten Senator Nye is er van in kènnis gesteld, dat Anthony Fokker door agenten van het munitie comité is ontdekt en voorwaarde lijk vrijgelaten. Het is niet bekend, waar zij hem aantroffen. Volgens de voorwaarden waaronder Fok ker in vrijheid werd gesteld, moet hij een lijst vragen beantwoorden, hetgeen door 't indienen van een verklaring kan geschie den. Mocht hij weigeren, daaraan te vol doen, dan zou, zooals senator Nye verklaar de, het comité hem oproepen voor een open baar verhoor. Volgens een Un. Press, bericht, heeft de heer Fokker verklaard, dat hij noch van Nye, noch van andere departementen iets gehoord heeft Vooraleer zulks is geschied, kan ik, zeide de heer Fokker, óok niet zeg gen, wat dit alles te beduiden heeft. Volgens de administratie van de Fokker-fabrieken zijn de eenige vliegtuigen, die Fokker den laatsten tijd heeft geëxporteerd, 28 Douglas- VerkeersVliegtuigen, welke in hoofdzaak aan de K.L.M. zijn geléverd. De melkprijsverhooging In verband met de door de Nederv landsche Zuivelcentrale vastgestelde verhooging van den inkoopprijs der melk met een ct per liter op 8 Sep tember a.s., wordt de verkoopprijs van de melk met ingang van Maandag 9 September a.s. eveneens met een ct per liter verhoogd. NED. VLIEGER IN TURKIJE VERONGELUKT Jhr. Mr. G. Sandberg stort neer met militair Fokker vliegtuig De Nederlandsche luitenant-vlie ger Jhr. Mr. G. Sandberg, die gisteren in het bijzijn van tal van Turksche autoriteiten te Ankara een demonstratie zou geven met het militaire Fokker-vliegtuig van het nieuwe type C. 10, is tijdens deze vlucht afgegleden en neer gestort. Het vliegtuig werd geheel vernield en luitenant Sandberg werd op slag gedood. De le luitenant Jhr. Mr. G. Sandberg was een der bekwaamste Nederlandsch; vlieger-officieren, die sedert 1922 verbonden was aan de militaire Luchtvaart Afdeeling te Soesterberg. Hij kwam daar als reserve officier en voltooide zijn rechten-studie, waarna hij echter toch de militaire lucht vaart koos voor zijn verdere carrière. Reeds verscheiden jaren was hij op Soes terberg als instructeur werkzaam en bij tal- looze gelegenheden is hij opgetreden als invlieger voor de Fokker-fabrieken als hoe danig hij thans ook de reis naar Turkije heeft ondernomen, die hem helaas nood lottig is geworden. Reeds eerder heeft lui tenant Sandberg voor de Fokker-fabrieken in het buitenland demonstraties met nieu we typen vliegtuigen gehouden, o.a. in Roe menië en eenige jaren geleden zelfs in De overledene, die 36 jaar oud was en te Amersfoort woonde, was gehuwd en vader van één kind. De C. 10, waarmee het ongeluk is ge schied, was een der nieuwste typen mili taire vliegtuigen der Fokker-fabrieken, een twee persoons-jager-verkenner, uitgerust met een Rolls-Royce-motor van het model Castrel 5 met een capaciteit van ca. 600 P.K. Een aantal vliegtuigen van dit type is reeds geleverd aan het Nederlandsch- Indische leger, terwijl een aantal vliegtui gen van het model C, 10 voor het Neder landsche leger in bestelling is en waar schijnlijk over eenige maanden zal worden afgeleverd. De Turksche regeering overwoog de aan koop van eenige dezer nieuwe Fokker- machines, waartoe luitenant Sandberg met een C. 10 te Ankara zou demonstreéren. De vleugels opgeklapt? Uit Ankara wordt gemeld, dat Jhr. Mr. G. Sandberg zich op ongeveer 3000 Meter hoogte bevond, toen deskundigen DE LUGHTKARTEERING VAN NIEUW-GUINEA Verkenning van 10 millioen H.A. onbekend gebied Proefneming met automatische piloten Het tijdstip, waarop drie vliegtuigen onder commando van Kapitein K op p e n, naar Indië zullen vertrekken om een goeddeels1 onbekend Nederlandsch-koloniaal gebied, na melijk het binnenlana van Nieuw-Guinea in kaart te brengen, begint te naderen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om reeds Maandag 9 Sept. a.s. te vertrekken. Ver moedelijk zal het nog wel even aanloopen, want bij een dergelijke onderneming van groote omvang is het zaak niets zonder gron dige voorbereiding te doen. Zooals men weet wij deelden het dezer dagen mede zijn twee van de drie De De Havilland-Dragon-Six Rapide toestellen, die voor deze karteermg t.b.v. de Nederland sche Nieuw Guinea Petroleum Mij. gebruikt zullen worden, reeds op Schiphol aange komen. Het ongeval bij het taxiën van een dezer machines is gelukkig nogal mee gevallen. De beide motoren van het onderhavige vliegtuig bleken onbe schadigd, hetgeen vermoedelijk daar aan te danken is, aat de schroeven van I staal vervaardigd zijn. De derde De Havilland, die binnenkort in Amsterdam zal arriveeren, is voorzien van een ingebouwde automatische piloot, systeem Pollock Brown. Blijkt dit systeem bij proefnemingen op Schiphol te voldoen, dan zullen in de beide andere machines eveneens automatischo piloten worden inge bouwd. Zooals reeds eerder gemeld, zullen de drie machines naar Java vliegen en wel langs de K.L.M.-routc, waarbij men Cairo aandoet, hetgeen beteekent dat men een stuk van 800 K.M. geheel over zee moet afleggen. De drie machines zullen worden bestuurd door de Engelsche kapiteins Cox en Fulford en den Nederlandschen kapitein-vlieger G. A. Koppen, met als tweede piloten de heeren Tideman, Meininger en Vonk. De drie laatst genoemden zullen in Nieuw Guinea ook op treden als piloten bij het in kaart brengen van de 10 millioen hectare onbekend gebied, welke opdracht zooals men weet de K.N.I. LM. uit zal voeren voor de Nederlandsche Nieuw Guinea Petroleum Maatschappij. tot' hun ontzetting bemerkten hoe 'de vleugels van de machine naar boven opklapten en het toestel als een steen viel. Kind eet muizentarwe en sterft Een kind van den heer B. te Dussen wist in een onbewaakt oogenblik een doosje muizentarwe te bemachtigen. De kleine at den inhoud op en overleed aan de gevolgen. Roekelooze stakingsleiding teistert Tilburg Visschen in troebel water De stad der wolindustrie bij uit nemendheid lijdt thans onder de ge volgen van een roekelooze, wilde sta king, waarbij ongeveer 3700, in hoofd zaak natuurlijk roomsch-kath. arbei ders, zich overgegeven hebben aan een stakingsleiding, welke geen en kele verantwoordelijkheid draagt; doch die enkel beoogt door het wek ken van onrust en agitatie de arbei dersbevolking de weg van het com munisme op te drijven; terwijl dit pogen thans gekruist wordt door de propagandisten van „zwart front", die langs andere wegen revolutionaire actie voeren. Intusschen stijgt de nood met de dag, want de eigengereide .stakings leiding" had heden 1000.bij elkaar om daarmee morgen de gezinnen van 3700 stakers te steunen. De wolindustrie in Tilburg maakt hot slecht Wat haast vanzelf spreekt Tenge volge daarvan zijn en worden de loonen dei- arbeiders verlaagd. Wat evenzeer vanzelf spreekt. Dit vinden de arbeiders echter ver re van prettig zooals niet minder van zelf spreekt en daardoor kwam er gis ting onder de fabrieksbevolking. Vooral de laatste loonsverlaging deed pijn. De leiders der vakorganisaties, vooral do Roomsch-Kath. „St Lambertus" en de moderne „de Eendracht", hadden zich er zoo lang mogelijk tegen verzet Erkennend de moeilijkheid, waarin de fabrikanten ver- keeren, wezen ze er op, dat het loon lang zamerhand gedaald was tot een minimaal peil, waar men moeilijk nog verder bene den zou kunnen gaan.' Slechts zeer noode adviseerden de besturen ten slotte, toen er niets meer te bereiken bleek te zijn, om het nieuwe collectief contract te aanvaarden. Het bestuur van St Lambertus zei er gis teren in een uitvoerig manifest het volgen de van: „Door de slechte gang van zaken in de textielindustrie in ons land hebben ver schillende fabrikanten buiten Tilburg, die voorheen katoenen of andere stoffen vervaardigden, zich de laatste tijd toe gelegd op de vervaardiging van wollen of halfwollen-stoffen. Dit betreft voorals nog de lichtere en gemakkelijk te ver werken stoffen. Daarnaast zijn zoowel aan de Duitsche als aan de Belgische grenzen waarschijnlijk tengevolge van contingenteering e. d. tal van kleine fabriekjes ontstaan, die eveneens op de binnenlandschc markt met Tilburg con- curreeren. Zoowel in eerstgenoemde als' in de tweede groep zijn de loonen en do sociale bepalingen belangrijk minder dan te Tilburg. „De besturen der arbeidersorganisaties meenden dat de toestanden zoowel natio naal als internationaal van die aard waren dat de wolindustrie de moeilijk heden, waarin deze ongetwijfeld verkeert met een loonsverlaging niet zou kunnen keeren. „Vervolgens werd betoogd dat door dé steeds verdergaande daling van de koop kracht de wollenstoffenindustrie nog ver der in het moeras zou komen, terwijl' an derzijds er op gewezen werd dat met de voorgestelde verlaging de loonen der tex tielarbeiders te Tilburg werkelijk te lang werden in vergelijking ook met de loo nen die in andere vakken te Tilburg en omstreken worden verdiend. „Ook word als bezwaar nog aange voerd het feit dat in de laatste jaren de tariefloonen der wevers zonder dat een officieele en algemeene verlaging had plaats gevonden, zoodanig waren ver laagd dat de eind loonen van deze arbei ders daardoor reeds aanmerkelijk waren verminderd. „De besturen der arbeiders- ties adviseerden de werkgevebs de gekondigde verlaging niet in te voeren maar naar andere middelen uit te zien." Onbillijk en onvoldoende oordeelden de arbeidersleiders dus de loonsverlaging, en zij hielden zoo lang mogelijk voet bij stuk. Maar eindelijk moest de beslissing vallen. Er was uitgehaald, besluit het manifest, wat menschelijkerwijs kon worden bereikt en daarom waren hoofdbestuur en advies college eenstemmig van oordeel, dat staken onverantwoordelijk zou zijn. De arbeiders, die regelmatig op de hoogte waren gehouden en de besturen telkens hadden gemachtigd om verder te gaan, keurden ook dit besluit goed en dus werd het nieuwe contract namens hen geteekeud. Toen echter kwamen er kapers op de kust Communistische agitatoren streken in Tilburg neer, sloegen daar hun tenten op en begonnen de arbeiders te bewerken. Hun agitatie maakte indruk, omdat de werkelijke leiders te uit en te na verzekerd hadden, dat het loon kwam Eerst schaarden zich enkelen weifelend onder de vuurroode leiding; dagelijks kwa men er echter meer bij. Zelfs hadden velen al spoedig geen bezwaar meer om woord breuk te plegen. Wat toch was het geval. Mede door be middeling van den Burgemeester van Til burg deden de fabrikanten de toezegging om de vorigo week Zaterdag 60 pet van het loon uit te keeren, wanneer de arbei ders beloofden deze week Dinsdag weer aan 't werk te gaan. Het geld werd aanvaard, maar de „sta kingsleiding", die het met de waarheid niet zoo nauw neemt, adviseerde de arbei ders om hun woord maar te breken en on danks alle waarschuwingen van de zijde der verantwoordelijke vakvereenigings-ïei- ders lieten honderden zich tot woordbreuk verleiden. Dit feit is wel zeer ernstig. Toen eenmaal het hek van de dam was, groeide het aantal stakers van dag tot dag. Gistermiddag heeft ongeveer de helft van het personeel der firma Aelen zich bij de staking aangesloten. Dit personeel om vat in totaal circa 160 man zqodat het aantal stakers hierdoor wederom met 80 man is vermeerderd. Er zijn nu nog slechts vijf wollen stof fenfabrieken waar normaal doorgewerkt wordt, t, w. Van Beurden van Moll, J. Don ders en Zonen. Janssen de Horion, 1^3 Rooy van Dijk en Staeter. Intusschen kwamen er nieuwe vis- schers in troebel water. Plotseling dook het gerucht op, dat de fabrikanten het onderling oneens waren en dat de arbeiders moesten profiteeren van de omstandigheid, dat de dekens voor de winterverkoop spoedig geleverd en nog gemaakt moeten worden. Het communistische orgaan De Tri bu- ne. dat in volle actie is, bracht dit leugen achtige bericht, door een mededeeling van het A.N.P. behendig te verdraaien en aan te vullen. Dom natuurlijk, wat het laatste betreft, want ieder arbeider in Tilburg weet natuur lijk, dat de winterdekens niet meer in Sep tember gemaakt worden. En wat de oneenigheid betreft, deelde de secretaris mr. B. van Spaendonck aan de pers mede, dat art 16 der statuten voor schrijft, dat bindende besluiten, als hier bedoeld, slechts kunnen worden genomen bij aanwezigheid van ten minste vier vijfde der leden en met een meerderheid van vier vijfde der uitgebrachte stemmen. Er kan dus niet alleen geen sprake zijn van een minderlieidsbosluit, maar do verzekering werd gegeven, dat het besluit zelfs gevallen is in tegenwoordigheid van alle leden met algemeene stemmen. Hoe kwam het gerucht dan in de wereld? Wel, het orgaan van „Zwart Front" publi ceerde op tendentieuze wijze notulen van een, in vroeger jaren gehouden, vergadering van de raad van veertien, waar het ging over toekomstige wijzigingen in de arbeidsovereenkomst En voor het ove rige blijven Zwart Front en N.S.B. alles doen om in troebel water te visschen. In haar pamfletten, die in veelvuldigheid verspreiding den- rijkdom aan inhoud re overtreffen wordt den „radeloozen en redeloozen" arbeiders steeds voorgehouden, dat alleen in het fascisme hun heil ligt De toestand wordt nog verergerd door het feit, dat de bevolking van Tilburg, wat de loonsverlaging betreft veelszins met de stakers sympathiseert. Verschillende winkeliers zegden steun toe (al is het voor de velen een droppel aan de emmer); de overige arbeiders zijn ook overal bereid tot steun, en zelfs leden van de R.K. Bond van Spoorwegpersoneel willen de stakers met geldelijke bijdragen te hulp komen. Het hoofdbestuur van „St. Raphael" wil daar echter niets van weten; doch nu dreig den ruim negentig leden der Tilburgsche afdeeling om hun contributie niet te beta len, doch voor de stakers te bestemmen. Hieruit ziet men hoe hoogst ern stig de toestand is. Niet alleen wat materieel en economisch de omvang der staking betreft, maar vooral ge let op de mentaliteit der stakers en hun vrienden, die koelbloedig dc com munistische leiding aanvaarden. Het spreekt echter vanzelf, dat dit van geen invloed kan en mag zijn op de hou ding van hen, die wel voor de belangen der arbeiders willen opkomen, doch een wilde staking onvoorwaardelijk veroor- deelen. De rijksbemiddelaar, mr. Aalberse, noch de Burgemeester van Tilburg zullen in gaan op het verzoek der z.g. stakingsleiding om bemiddelend op te treden. De hoofdbesturen der organisaties zullen onmogelijk iets ten gunste van de arbei ders kunnen doen, zoolang deze hun woordbreuk niet belijden en weer goed maken; en de fabrikanten zullen natuurlijk alles op alles zetten om niet te buigen voor communistische of fascistische agitatie. Hoezeer ons mededoogen ook uitgaat naar de gezinnen der misleide arbeiders, die straks aan honger en ellende worden overgegeven want de ongecontroleerde steunnctie loopt op niets uit, vergeleken bij de eroote nood toegeven zou thans nood lottig zijn. Met spanning volgen wij de ontwikke ling van dit ongewone arbeidsconflict. VAANDELS-VLAGGEN C. M.V. DIEMEN DORDRECHT MEDAILLES INSIGNES BEKERS KRANSEN Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Biz. 1 H. M. de Koningin heeft St. Fillans heden verlaten. De staking in de Wollenstoffenindustrie te Tilburg. Verhooging van de melkrpijs met een cent per liter. Zeldzaam brutale berooviDi in Den Haag. De luchtkarteering van Nieuw-Guinea. Jhr. G. Sandberg is in Turkije met een militair Fokker-vliegtuig neergestort. Blz. 2 De Volkenbondsraad is gisteravond bijeen geweest om Abessynië's verweer en het oordeel van Litwinof aan te hooren. Da Italiaansche delegatie heeft de zaal demon stratief verlaten toen de vertegenwoordiger van den Negus het woord kreeg. De orkaan in Florida heeft naar schatting duizend slachtoffers gemaakt bekentenissen in Blz. 3 De Bond van Chr. P.T.T.-personeel houdt te Zeist de algemeene vergadering. Heden vergadert te Enschedé het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers. Op en onder de golven met Hr. Ms. O 15, door B. A. van Mourik. Blz. 5 Te Amersfoort kwam de Vereen, van Chr. Werkgevers en Groothandelaren heden in jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. Blz. 8 Het Congres te Lunteren van de Calvi nistische Studenten Beweging. Banden koopen Is geen I ook op praatjes r(Jdt mei on wi&rom zoudt U ii waar TT green resultaat van ziet .Wilt U koopen. koopt Iets beteri FISIv geeft véél méér KILOMETERS FiL: ROTTERDAM, WESTZEEDIJK 33, Telefoon 55951 ZELDZAAM BRUTALE BEROOVING Amerikaansch banditisme In den nacht van Vrijdag 30 op Za terdag 31 Augustus jl., te ongeveer 4 uur, vervoegde zich in een hotel te Den Haag bij den nachtportier een erietal hem onbekende personen, die voorgaven van de politie te zijn en zich legitimeerden, door het vertoo- nen van een of andere op de achter zijde van de revers gespelde medaille. Zij eischten toegang tot de slaap kamers ven twee aldaar geruimen tijd inwonende Italianen G. B. B. en G. R., voor passencontrole. Op de ka mers werden de kleeding en bagago van de Italianen onderzocht en van G. B. B. een bedrag van plm. 1100, benevens zijn paspoort, medegenomen. Van G. R. werd het bij hem bevonden bedrag niet afgenomen. Beide Italianen zijn goede bekenden van de clandestie ne speelhuizen, waarvan er geduren de den laatsten tijd te Amsterdam door de politie aldaar, eenige zijn op geruimd. G. R. was indertijd croupier in „Odeon" te Amsterdam. In elke hand een revolveü De drie roovers traden zoo overtuigend op, dat de nachtportier verklaart geen moment argwaan te hebben gekoesterd. Zelfs toen het zgn. onderzoek der pseudo-rechercheure 40 minuien duurde, dacht hij er niet aan den directeur van het hotel te waarschuwen. Ook de beide Italianen hebben zich laten intimideeren, en dat niet alleen, omdat do pseudo-rechercheurs in elke hand een revol ver hielden, maar ooit, omdat zij informeer den waar de bacaratkaarten en de roulettes waren. De Italianen vreesden nl., dat zij verdacht werden van clandestien spelen, wat zou kunnen leiden tot hun verwijdering uit Nederland. Toen de pseudo-rechercheurs weggingen, droegen zij den nachtportier op er voor te zorgen, dat de beide Itaiianen niet weggin gen. Zij zouden dadelijk afgehaald worden. Eerst om acht uur. drie uur na den over val, begon hij lont te ruiken en helde hij de politie op, om te informeeren. Toen ver nam hij, dat hij zich vergist had. Een spoor ontdekt Dè beide Italianen hebben aan de politie verklaard, dat zij hun beroovers niet kennen. Evenwel heeft de politie toch een spoor. De beide Italianen vertoefden nl. veel to Utrecht. Bij een goeden kennis van hen daar ter stede hebben drie mannen, van wie het signalement zoo goed als overeenkomt met de signalementen, die de nachtportier en de beroofden hebben opgegeven, zeer in- stantelijk geïnformeerd naar den welstand en andere gegevens van de beide Italianen. Men vermoedt dan ook, d' t men te Utrecht een spoor zal kunnen vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1