Both AKKERTJES DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935 Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Drietal- Te Lopik, cand. A. de Groot te Langeruigeweide, cand. H. de Moor te Zeist en cand. H. Pol te Rysoord. Beroepen: Te Ierseke, Drs. ÏL B. Visser te Noordwyk-Binnen. Te Terneuzen, A. d. Weg te Oudewater. Te Bentheun Duitschland), W. Lenderink te Ihrhove (O.-Friesland). Te Slootdorp-jMiddenmeer, Chr. v. d. Vliet, cand. en hulppred. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Amersfoort, W. Bijleveld te Haarlem en G. Salomons te Amsterdam. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Oudeschoot c. a. '(toez.), A. Groot te Exmorra c.a. .Naar Nes op Ameland, J. L. Brinkerinkj O.-I. pred. piet verlof te Arnhem. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. A. Dronkers te 's-Gravenhage hoopt Zondag 20 October a.s. zijn intrede te doen te Hontenisse, na bevestigd te zijn door ds. G. de Ru van Ritthem. Zondagmiddag nam Ds. Joh. Jansen, na een diensttijd van bijna 35 jaren, afscheid van de Geref. Kerk te Wierden (O.) welke kerk hij sedert 1926 heeft gediend. Ds. Jansen koos tot tekst voor zijn af scheidspreek Col. 1 23 en sprak naar aan leiding daarvan over: de noodzakelijkheid van, de vereischten voor en den vasten grond om te blijven bij de vastheid van het geloof. De scheidende leeraar werd toegesproken door de heeren Morsink namens den kerke- raad en de Gemeenten, Burgemeester v. d Berg namens het Gemeentebestuur, Ds. Par- levliet van Enter namens de Classis, Ds. Hamming van Nijverdal namens de gena- buurde kerken, de heer Kippers namens de Jeugdorganisaties; de heer Wietzes, hoofd der Geref. School, terwijl Ds. Colenbrander als vriend nog een hartelijk woord tot Ds. Jansen richtte. Ds. J. Sprak een kort woord van dank waarna deze bijeenkomst beëin digd werd met het zingen van Ps. 122 3 waarna Ds. Colenbrander voorging in dank zegging. Ds. Jansen zal zich te Katwijk aan Zee vestigen. Zijn adres aldaar is Zuid-Boulevard 67 b. Ds. Jac. Andreé Naar we vernemen, heeft het centraal bestuur van de Vereen, tot Chr. verzor ging van krankzinnigen in Nederland, in zijn gisteren gehouden vergadering benoemd tot geestelijk verzorger van de stichting Vogelenzang te Vogelenzang, met ingang van 1 Nov. a^. Ds. Jac. Andree, predikant by de Geref. Kerk van Poortugaal (Z.-H.). Ds. Jacobus Andree werd 25 Sept. 1905 'te Kpijk (Gron.) geboren en is de jongste zoon van wylen Ds. A. Andree, em.-pred. van de Geref. Kerk van Krabbendijke, die het vorig jaar te Groningen overleed. De nieuwe geeste lijke verzorger ontving zyn opleiding aan de Theol. School te Kampen en had ook zitting in den senaat van het studentencorps F.Q.I. In 1931 werd hij candidaat en uit de door Kerken van Vryhoeve-Capelle en Poortugaal 'op hem uitgebrachte beroepen, nam hy dat ïiaar Poortugaal aan, aan welke Kerk hij zich 26 Juli van laatstgenoemd jaar verbond. Ds. Andree zal aan de classis Schiedam eer- Vol emeritaat aanvragen. Ds. C. J. VAN PAASSEN Van het emeritaat, dat Ds. C. J. van Faaasen, !Ned. Herv. predikant te Haarlem zou ne men, heeft hy Zondagmorgen in de Ooster- kerk van den kansel mededeeling gedaan. De langdurige ziekte van den in Haarlem alge meen geachten prediker is wel in zooverre ten goede gewend, dat hy voor het eerst na eenige maanden weer kon optreden, doch de alge- meene toestand deed hem toch besluiten tot het beëindigen van zijn ambtswerk. Ds. van Paassen is nu 67 jaar en staat sedert 7 Juli £1901 te Haarlem. In den dienst in de Oosterkerk heeft Ds. van Paassen uiting gegeven aan zyn dank baarheid. nu hy na een ernstige ziekte weer genezen is. Spr. zeide na de ziekte te voelen, dat hij niet langer mag arbeiden zoo als vroe ger. Toch wenscht hij nog te arbeiden in het Koninkrijk Gods en Spr. deelde mede, dat hij zyn werkzaamheden als lid van het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland, als voorzitter Van de Chr. Scholen en van „Meer en Bosch" en „Bethesda Sarepta" hoopte te kunnen voort zetten'. Ds. van Paassen zeide, dat het neer leggen van het ambt beteekent afscheid nemen van het beste, dat hy heeft gehad. Het valt hem dus moeilyk en daarom verzocht Spr. er zoo weinig mogelijk met hem over te spreken. Ds. H. J. E. WESTERMAN HOLSTIJN (Zondagavond hield Ds. Westerman Holstyn ïn de Groote Kerk aan de Loolaan, een herden kingsrede, naar aanleiding van zyn 25-jarige ambtsbediening bij de Ned. Herv. Gemeente te Apeldoorn en Het Loo. Spr. begon met de opmerking, dat God in Blle dingen het laatste woord moet hébben, Op dc beqraafplaats „Jaffa" te Delft had gistermiddag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van ivijlen Ds Th. G. Stellwag, predikant der Evang. Lutlu Gemeente aldaar. De weduwe en een broer van den overledene bij het graf. waarom hij beginnen zou met de toespraken. Zijn eerbiedigen dank bracht Spr. aan H.M. de Koningin, die, als Ambach!;svr. van de ge meente, hem op het zestal voor de predikants plaats stelde. Vooi'.s sprak hij toe de collega's Kerkeraad, Kerkvoogden, Notabelen en in hel bijzonder de Gemeente, die hem 25 jaar gele den ontving met wantrouwen, gevolg van las terpraat. Nu dit alles veranderd is, zag Spr. daarin niet een overwinning van eigen persoon iykheid, maar van het werk van den Heiligen Geest, die het zoo leidde, dat Gemeente en leeraar elkaar vonden. Na deze inleiding hield Ds. Westerman Hol- &yn een predikatie over 1 Cor. 4 1. Alzoo houde ons een ieder mensch, als dienaars Christus, en uitdeelers der verborgenheden Gods. Kerk en Oorlog Woensdag komt ter tafel van de vergade ring der classis Utrecht van de Geref. Ker ken een commissoriaal rapport over d€ vraag: „Hoe heeft een kerkeraad te handelen met die leden der kerk die lid zijn vai Gereformeerde Vereeniging voor Daadwer kelijke Vredesactie". Het rapport wil de classis doen uitspreken, dat de leden der genoemde Vereeniging krachtig zullen worden bearbeid met de bede, dat zij van de dwaling, door hen beleden en gepropageerd mogen bekeerd worden. Of de Kerk bij hun volharden in deze dwaling de tucht en ten laatste de grenzen van vermaning en waarschu wing moet overschrijden, acht de com missie' in het algemeen niet gewenscht en wel op dezen .grond, dat deze dwaal leer de fundamenteele stukken der Christelijke Belijdenis niet betreft en aantast. Reeds nu de nieuwe Japonstolfen voor a s. herfst Profiteert van onze „Knippatronen Service" Bij aankoop vanaf f5.- ROTTERDAM Noordblaak Mgr. J. D. J. Aengenent f Bisschop van Haarlem Hedennacht is te Haarlem in de Maria-Stichting overleden de bis schop van Haarlem Mgr. J. D. J. Aengenent. Slechts zeven jaar heeft de 62 jaar geworden bisschop zijn ambt bekleed. Een langdurige ziek te heeft een einde gemaakt aan dit voor zijn levenskring zeer gezegend leven. De benoeming van den toen 55-jarigen War- mondschen hoogleeraar Aengenent is destijds met groote ingenomenheid begroet, bijzonder lijk omdat hy van 1898 af, toen hy leeraar aan het Seminarie te Warmond is geworden, een buitengewone belangstelling heeft ge toond voor en groote werkzaamheid ontplooid op het terrein van het sociale vraagstuk. Zijn toonaangevende studies op philosophïsch sociologisch terrein gaven hem toen reedjs >n plaats onder de vooraanstaande Nederlan ders. Het bekendst is wel het Leerboek der Sociologie, da»i in 1931 den zevenden druk be reikte. Voorts schreef professor Aengenent het „Handboek voor de geschiedenis der Wijs begeerte" (1908); in samenwerking met Chr. L. Wesseling shreef hij het Handboek der Ziel- Tallooze bijdragen van zyn band zagen het licht in verschillende tijdschriften. Prof. Aengenent was lid van den Hoogen Raad van Arbeid en van het bestuur van Katholieken Radio Omroep. Tal van congressen telde professor Aenge nent onder hun sprekers, Als leider van he1; bisdom met de drie groot ste steden des lands, ging de grootste zorg in mgr. Aengenent uit naar de jeugd. Geheel in de lijn van de zorg voor de jeugd, bracht mgr. Aengenent een verbetering in de opleiding tot het Priesterschap door de op richting van het Philosophicum, waardoor de studie aan het groot-seminarie een jaar meer vordert. Zijn laat&e ambtelyke verrichting was inwijding van de gerestaureerde abdij van Eg mond op 25 Juni j.l. Kerk en Staat in Duitschland IN BAZEL STUDEEREN De Duitsche belijdeniskerk heeft besloten in elk semester vijf Duitsche theologen met beurzen te Bazel (waar prof. dr. Karl Barth prof. dr. Karl Ludwig Schmidt beiden uit Bonn doceeren) te laten studeeren. In het Duitsche rijksministerie voor ker kelijke zaken van rijksminister Kerrl is de Duitsch-Christen proost Szymanowski tot eersten medewerker van den minister be noemd. KARL BARTH IN HET WUPPERTAL De „Theologische Week" van den Gerefor meerden Bond in Duitschland vindt van 710 Octcfier in het Wuppertal plaats. Prof. dr. Karl Barth van Bazel zal daar dan spreken. ZENDING EN PHILANTHROPE BEGRAFENIS MEVR. A. E. BARTH— VAN MARLE Vrijdagmiddag vond op het Sylvestrifriedhof te Wernigerode de begrafenis plaats van de secretaresse van het Rusland-comité „Licht in 't Oosten", wijlen mevr. A. E. Barthvan Marie. Vooraf had in de kleine kapel bij de begraafplaats een rouwdienst plaats, geleid door pastor W. L. Jack. In deze kapel bevond zich ook de baar, waarop een kruis van bloe- Aan de groeve werd het woord gevoerd door Paster Jack en door den heer G. Streit- horst, te Weesp, als vertegenwoordiger van het Hollandsche comité. Verschillende Rusland vrienden uit Holland werden opgemerkt. Een van mevr. Barthvan Marle bedankte de vele liefde die zijn moeder tijdens haar verpleging te Wernigerode mocht ondervinden. vas de wensch der overledene te Werni gerode ter aarde te worden besteld. Het was een eenvoudige indrukwekkende plechtigheid. SCHOOLNIEUWS 18E CALVIN. STUDENTEN CONGRES Van 27 September te Lunteren DE EERSTE DAG Als de kampbei luidt zien we de congres leden zich naar het hoofagebouw spoeden, en daaronder merken we de volgende gasten op: Dr. K. Dijk (als afgevaardigde van de J.V. op G.G.), den heer K. Baas, Dr. G. B. Wurtih; Prof. C. v. Gelderen; Ds. A. de Bondt Prof. en Mevr. H. Dooveweerd-Fernhout, Prof. V. Rutgers; Dr. Hk. Heidinga, den heer Mm. Heidinga; Dr. J. A. Diemer; Mr. A. J. L. v. Beeck Calkoen en Prof. v. d. Horst; Ds. Snijman, Ds. dc Klerk. Om 7.45 opent de congres- praeses, de heer J. Gispen het congres, nadat we hebben gezongen en gebeden, leest hij enkele verzen uit het Evangelie van Johannes. openingswoord Spreker constateert dat op z'n allergun stigst genomen nog wel 4/5 van óe studec- rende Calv. jeugd zich onttrekt aan onze taak als Calv. Stud. Bow. Daarom wil spreker over ^e positie v. d. student tot dit werk Iets zeggen: Allerlei factoren maken ons in onze studie vaak eenzijdig. Maar door die eenzijdigheid kunnen we nooit ten volle berekend zijn voor onze taak. Daarom moeten we ons niet tot vakstudie beperken. Bij het streven naar die breedere ontwik keling stelt spieker dan tegenover elkaar het humanisme en het Calvinisme. We moe ten niet eigen heer en meester willen zijn, maar Hem volgen, Die zich in Zijn Woord aan ons openbaart. Daartoe is bestudeering noodig óók van de werken van onze voor mannen. Hoe vele niet-theologen kennen de Insti tutie van Calvijn? En dan moeten we ook waken voor na- praterij. Hoe vaak is ons woord tegen den tegen stander niet een belijden, maar een zelf handhaving! Alleen door het geloof kennen we de strijd van Hem, die overwonnen heeft. En die kennis bewaart ons voor een compromis. Laten we ons werk breed doen, ook inter nationaal. Maar laten we daarbij oppassen voor formalisme. Ons werk is tenslotte Gods werk. We moeten dienen en niet heerscHenf Laten we biddpn: Uwer handen-werk, laat dat niet varen. Hierna verklaart spreker het 18e Calv. Stud. Congres voor geopend, en geeft het woord aan Mr. A. J. L. van Beeck Cal koen, die spreekt over; Onze plaats in 't kerkelijk leven In zijn inleiding ter bespreking van het bo vengenoemde onderwerp wees Mr. van Beeck Calkoen op de zoo uiteenloopende waardee ring, die de kerk ondervindt. Hij wil het pleit voeren voor de kerk als geloofsgemeen schap, identificeerende vorm en wezen. Schei den mogen we deze beidé niet. In 't algemeen houden de levensverrichtingen den vorm in stand en is de vorm noodig om de levens verrichtingen te kunnen doen functioneeren. Zoo is het ook bij de kerk. We kunnen ons niet isoleeren, maar moeten ons altijd zien in de gemeenschap van de kerk. El* komt soms in het leven een tijd, dat het lndividueele zich verzet tegen vormgeving van buiten. Juist dan is het noodzakelijk vast te houden aan het boven alle mensche- lijk onvaste en relatieve uitgaande van de openbaring Gods in Zijn Woord, die ons leidt en bij alle afzwerven telkens weer terugleidt tot Christus. Dat de kerk daartoe de gelegenheid biedt, toont spreker aan met een voorbeeld aan de kerkelijke levenspraktijk ontleend. Vervolgens geeft spreker aan hoe wij die gelegenheid moeten gebruiken. Tenslotte bespreekt hy de vraag waarom e dit alles van God verwachten mogen juist door de kerk. De kerk is wel het kanaal voor het geloofsleven, maar tevens meer dan het kanaal. Zij is tegelijk instrument in de hand Gods en levend werktuig. Zij is immers het gaat van levende personen, doch in de tweede en voornaamste plaats in haar wer ken de ambten en in de ambten werkt Christus. Daarom hebben we in de kerk de vastheid in het objectieve, dat verre uitgaat boven het subjectieve, hoezeer ook het subjectieve in persoonlijke warmte van levensuiting moge bekoren. Al wat van Christus is houdt stand, i de kerk en ook in het leven der geloovx- :n, en komt tot voleinding. Na deze diep-ernstige woorden sloot Mr. Van Beeck Calkoen op de gebruikelijke wijze de avond. De eerste dag is voorbij. Het weer is schit terend. Het congres belooft mooi te worden. Hedenmorgen sprak Prof. Dr. V. Hepp, uit Amsterdam, over het onderwerp „Natuur Genade". WOENSDAG 4 SEPTEMBER HILVERSUM 301 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv Ds J A Schep. 11.0012.00 Ensemble Van der Horst. 12.15 Gram.pl. 12.30 Vervolg con cert. 1.30 Gram.pl. 2.00 Orgelspel R. Par ker. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gram. platen. 4.00 Viool-recital R. Ie Rütte. A. d. vleugel: H. Endt. 5.00 Kinderuur. 6.00 Orkestmuziek (gr. pl.) 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage 7.25 Causerie namens de Nederl. Vereen, van Joden-Christenen: les Kuiper van Bilthoven. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.00 Berichten. 8.05 Almelo's Chr. Mannenkoor olv. A. E. P. Sommer, Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" olv J. A. Ketel, Chr. Muziekvereen. „Soli Deo Gloria" olv. W. H. Scholtens en de Muziekvereen. „Ar- monia" olv. K. de Rook. (Om 9.00 Cau serie Dr. J. Smit en om 10.00 Berichten). 10.3011.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 M. VARA-uitzendtng. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gram.pl. 9.30 P J Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwij ding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continu bedrijven: De Zonnekloppers olv. C. Steyn, en Mr. J. Sj. Brouwer (lezing); 11.00 RVU. Kniples Mevr. L. de Vries Hamburger. 11.30 Vervolg van 10.15 De Flierefluiters olv. E. Walis. 12.00 Gram. platen. 12.30 De Notenkrakers olv. D. Wins. 1.151.45 E. Walis en zijn orkest. 2.00 Voor de Vrouwen. 2.15 Orvitropia olv. J v d Horst. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 E. Walis en zijn orkest. 6.30 RVU. Di. G. Stuiveling: De Tijd van '80. 7.00 H. W. Sandberg: De politieke toestand in Frankrijk. 7.20 Org.'isiiel J. Jong mmv. J Vogel (piano). 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Berichten en VARA-Varia. 8.15 Gram.pl. 8 30 A. de Vries: Voor klaar ...V 8.4 o VARA-orkest olv. H. de Groot mmv. T. de Lorme (alt-mezzo). 9.15 „De beesten zyn los" spel van F. v. Duin. VARA-too- neel o.l.v. W. v. Cappellen. 10.00 VARA- orkest olv. H. de Groot. 11.00 Gram.pl. en Pianosoli I Rossican. En toch over 'n kwartier weer „fit"! Wanneer hoofdpijn U overvalt, neem dan eens een "AKKERTJE". Kijk op de klok en doe dat weer een kwartier later. Ge zult U dan eens zelf kunnen overtuigen van de doeltreffende werking van "AKKERTJES". Het is niet noodig U telkens te laten pla gen door die nare hoofdpijn of migraine. Neem een "AKKERTJE" Het is uitgesloten, dat een "AKKERTJE" U niet zal helpen, want al nemen ze de oorzaak van Uw lijden niet weg, waarvoor t Ge Uw arts moet raadplegen, ze helpen U in ieder geval dadelijk van de pijn af. "AKKERTJES" werken verradend snel en zeker bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn. Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont ONDERWIJSBENOEMINGEN. Als tydelyk onderwijzeres aan de Chr. 'chool I in de Kromme te Ouderkerk a. d. I.Tssel tot het geven van onderwijs in nuttige handwerken is benoemd mej. C. G. van uyvendjjk aldaar. Tot tijdelijk hoofd van de Herv. school te Valburg (Betuwe) is benoemd de heer L. n Zanten te Zwolle. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Mor genwijding. 11.05 Causerie. 11.20 Gram. pl. 11.50 Orgelspel Q. MacLean. 12.35 Ch. Manning's orkest. 1.35 Orgelconcert A. Bransden. 2.20 Het Schotsche Studio orkest. 3.10 Piano-recital M. Noble. 3.35 Sted. orkest Bournemouth olv R. Austin mmv J. Hall (piano). 5.05 Gram.pl. 5.35 Lou Preager's Band. 6.20 Berichten. 6.50 ..A Marriage has been arranged", spel met muziek. 7.35 BBC-orkest olv. J Harri son. 8.20 „Black Vengeance" .hoorspel* 9.10 BBC-Militair-orkest olv. W. Mat thews mmv zangduo. 10.00 Berichten* 10.20 Nieuws uit Amerika. 10.35 Het Brid gewater kwintet. 11.2012.20 Jack Payne en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr* platen. 12.35 Orkestconcert olv. Touche. 7.40 Gram.pl. 8.20 Piano-recital D. Dix- mier. 9.05 „La sonnette d'alarme", spel van Hennequin-Coolus. 11.1012.35 Muziek. KALÜNDBORG. 1261 .M.. 12.20—2.20 Concert uit Rest. „Wivex". 3.20 Zang et* piano. 3.50 Strijkorkest olv. Andersen* 5.205.50 Gram.pl. 8.10 Piano-recital, 8.20 Radio-tooneel. 10.35 Kamermuziek, 11.15—12.50 Muziek. KEULEN 456 M. 6.50 Orkestconcert. 10.50 Zang en piano. 12.20 Concert uit Breslau. 2.35 Gram.pl. 4.20 Concert. 5.20 Populair concert uit Frankfort. 7.20 Viool en piano. 8.35 Rijkszending: Deutschland, Land der Mitte. 9.05 Marschenconcert, 10.5012.20 Omroepkleinorkest olv Ey- soldt en het groote Omroeporkest olv, Kühn. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.51 Salon-orkest olv Walpot, I.502.20 en 5.20 Gram.pl. 6.35 Salon orkest olv. Walpot. 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert olv. André. 10.30—» II.20 Trioconcert. 484 M.: 12.20 en 1.30— 2.20 Gram.pl. 5.20 Salon-orkest olv. Wal pot. 6.50 Piano-recital. 7.05 Gram.pl. 8.20 Gevar. programma. 9.35 Les Noces da Jeanette, van Massé. 10.3011.20 Gram.-» platen. DEUTSCHLAND SENDER 1571 M. 8.33 Zie Keulen. 9.05 Het Blaasorkest A. Jan der. 10.20 Berichten. 10.50 Zang en piano* 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Muziek. Benoemd tot kweekelinge met acte aan dg School met den Bybel te Oosterend (Texel )t mej. T. Vlaming te Nieuweschild. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Nat, School te Haren-Glimmen (Gr.), mej. b. Bos te Vriezenveen. Aan de Chr, school te Heelsen (gem. Hcl- lendoorn) is benoemd mej. M. W. te Kieftq te Werkhoven. P. C. BRANDWIJKSCHOOL. Het filiaal van de Piersonschool te 's-Gra venhage (onderwijs aan zwakzinnige kin deren) dat te Scheveningen was geopend, is thans omgezet in een zelfstandige school, welke ter nagedachtenis aan het betreurde hoofd der moederschool, de heer F, C. Brandwijk, diens naam heeft ontvangen. Als hoofd daarvan is geïnstalleerd de heeö J. L. de Witt, terwijl ook de opvolger van den heer Brandwijk als hoofd der Pierson school, de heer C. D. van Gin k e 1 uit Velp, is geïnstalleerd. t DE WILLEM MALLINCKRODT-PRIJS. De theologische faculteit der Groningschfl universiteit heeft den Willem Mallinckrodt- prijs (duizend gulden) toegekend aan Dr. K* H. 'Miskotte te Haarlem voor zijn disser tatie „Het wezen der joodsche religie", eca vergelijkende studie over de voornaamste figuren der Joodsche godsdienstige philo sophic van dezen tyd. De prijs werd in 1925 ingesteld door nage laten betrekkingen van den hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk Willem Mallin- ckrodt. Nijverheidsscholen voor meisje» Aantal lesuren per week en per leerling De minister van onderwijs heeft aan d« besturen van gesubsidieerde scholen voor nijverheidsonderwijs voor meisjes en die van landbouwhuishoudscholen een brief gericht, waarin hij naar aanleiding van door enkele schoolbesturen gevraagde nadere inlichtin gen er de aandacht op vestigt dat de maat regel van beperking tot 24 lesuren per leer ling en per week niet slechts geldt voor de primaire opleidingen en de eerste klasse van de opleiding tot huisnaaister, doch ook voor de secundaire opleidingen, welke in den brief van 3 Juli niet werden genoemd, t.w. de op leidingen voor hulp in de huishou ding, kinderverzorgster en kin derjuffrouw. De minister wijst er voorts nog op, dat met ingang van het nieuwe schooljaar het aantal lesuren per leerling per week voor de opleidingen tot costuumnaai- ster en coupeuse, evenals voor de tweede klasse van de opleiding tot huisnaaister (atelierklasse), niet meer dan 28 mag be dragen. DE BANKROETIER-PREDIKANT WORSLEY 'door A. M. WESSELS III Na eenige maia/n'den zou echter dde zon door Öreigend'e wolken verduisterd worden. Er Werden ongeveer in de eerste helft van'No- tvemlbcr nadeelige geruchten over Worsley verspreid, en wel ten opzichte vam zijn can- didaa-tschap, als van zijn vroeger losbandig Jevengedreg. Eerst fluisterenid, daarna harder liepen die booze geruchten door Middelburg, maar waar zij vandaan kwamen, 'dat wist niemand. De eene zeade dat de predikant uit Vee.re do zegsman was, en oppervlakkig was pr wel eenige grond voor dit stout beweren. Op den voorlaatsten October 1759 was er aan de stille Veertsche pastorie een brief af gegeven in het Engelsch, uit Rotterdam, hem toegezonden door zijn vriend' en collega Sowden, predikant bij de Presbyteriaan- sche Kerk te Rotterdam, bevattende zeer ge wichtige en daarenboven hoogst treurige mededceelingen ten opzichte van den per- Boon van Worsley. Ds Sowden was nl. naar Engeland op be zoek geweest. Tijdens zijn verblijf in Londen fcas hij in aanraking gekomen met eenige PresbyteriaanscUö predikanten aldaar. In dien loop der gesprekken werd naar al les geïnformeerd in Holland, o.m. ook naar do verschillende predikanten van Engelsche afkomst, waarbij Ds Sowden zeide: „Nou. nou en in Middelburg is er ook geen vaca ture meer. Daar is George Worsley herder en lie ra ar. 't Gaat er best, naar ik vernam. Hij wtirkt er mot veel zegen!" Op deze mededeeling eagen de Engelsche dominees elkaar met de uiterste verbazing aan. ,<Wat", riep er een. „WorsBay? Is die pre dikant?" „Je zeker'', antwoordde Ds Sowden. „Waar om niet? Hij preekt best!" „Wel, het is een eerste deugniet! Een op lichter!" en daarop begonnen zij 's mans doopceel te lichten. Kraohig drongen zij er bij Ds Sowden op aan om al het mogelijke te doen, apdiat Worsley uit dta bediening ont zet zou worden. „En als je 't niet. gelooft", zeiden zij tot slot, „wij zijn bereid om mee naar de ker keraad van Middelburg te gaan en onze aanklachten met de stukken te bewijzen. De eer der kerk en allermeest de eer van den Godsdienst eischt dit, want ais dlcrze zaak ruchtbaar wordt, dan zullen alle predikan ten van Engelsche afkomst voor bedriegers en deugnieten worden gehouden. Werk hem zoo stilletjes mogelijk weg". De Veersohe predikant zat danig met d«ze brief in de war. Wat Da doen? Hij was tamelijk bevriend met zijn Mid-j delbuigsohe collega, en nu zoo maar opeens, de man te worden om Worsley weg te wer ken, daar yoeldo bij niets voor, Ten einde raad stelde hij het schrijven in handen van den Vlissingschen predikant, die lid der Classis was. Deae moest dan dit zaakje maar eens opknappen en het op de Clas sis brengen. Deze had eohter al even weinig zin om zijn hand in een wespennest te steken en ook deze, bevriend met Worsley, trachtte zich op alle mogelijke wijze te veront schuldigen, cn verzooht er buiten te blijven. Aangezien Ds Sowden eohter ean de En gelsche predikanten te Londen beloofd had, er werk van t.e zullen nWken, dat Worsley afgezet zou worden, zette deze de zaak met kracht door. Worsloy moet en zal uit de kerk, althans als predikant Dit wpmd de inzet een er onverkwikkelijke procedure. Zoo dreigde dan do bom boven Ds Worsley los te barsten. Wilden de Veersche en Vlis- singsche predikanten zich niet leenen, om als aanklager op te treden, de Rotterdam- sche Ds Sowden ging onvervaard door en trad nu met eenige Ned. Herv. pledikanten te Walcheren in relatie. Intusschen raakte Worsley dOor een lid der Classis, die hem ijlings kwam waarschu wen, er acliter, dat sombere wolken zich bo ven zijn hoofd samenpakten, en welke ge ruchten er over zijn persoon in omloop wa ren, alsmede dat er op de eerstvolgende Classis een aanklacht zou worden inge diend. Dat deze berichten bij Worsley, die zich reeds veilig in bet beloofde land waande, niet, meevielen, spreekt vanzelf. Hij pijnigde zich er over, hoe hij er zich nu weer uit redden zou. Hij gevoeldb wel, dat dit nu niet zoo gemakkelijk zou gaan. In radeloosheid, die hij eohter niet aan anderen liet blijken, ging hij naar den dominee van Vee re Ds Laidiy ona raad. Zijn collega gaf hom een zeer goeden cn vólkomen logisoben raad. „Zorg, Worsley", zoo sprak hij, „dat gij zooveel mogelijk bewijzen voor de. echtheid uwér testimonia bijbrengt. Komt dan op de komende Classis deze zaak ter sprake, welnu dan laat je de-broeders maar rustig uitpraten en als antwoord duw je hun dc candidaats- bul onder dc neus, get eekend door de kerke lijke autoriteiten. Dan zet je ze fijn schaak mat en uw oprechtheid en onschuld komen dan voor de lieele vergadering ten volle aan het licht!" „Ja, dat zou ik kunnen dóen!" zei Worsley, „maar die aanmerkingen op mijn vroeger levensgedrag! Als ze daarmee aankomen?" „Och"', zei Ds Laidiy, „dat zal wel losloo- po.n, hoor. Als jij kunt bewijzen, dat je tot het predikambt wettig bent toegelaten, dan komt dat wel in orde. In het alleruiterste ge val, doe je een openlijke schuldbelijdenis, en volgens de wet der broederlijke liefde, wordt je dat wel vergeven. Maar dó candidaatsbul, zie je, dié willen ze hebben". De dag der Classicale vergadering brak aan. Ook Worsley was aanwezig. Hij had zich gewapend, wel niet met de noodige be wijzen, zooals zijn Veersche collega hem aan geraden had, maar den toch nuit een schrif telijke verantwoording, een zgn. verdediging, den vorigen avond opgesteld' met de bedoe ling deze aan de vergadering over te leggen, indien men bean mocht aanvallen. De Ker keraad oordeelde, toen zij kennis dezer mis sive nam, dat deze „naar hunne meening vele kenmerken bevatte „van een suyver ge- Tot groote verwondering kwam cr echter niets ter tafel cn derhalve behoefde hij ook geen verantwoording tc doen. Ten zeerste verlicht, dat het zoo goed was afgeloopen, ging hij huiswaarts, maar thuis gekomen wes die verlichting spoedig in zware druk veranderd. Daar- vond hij een briptfje, uit Rotterdam verzonden, behelzende, dat men hem eens ontmaskeren zou. Dit briefje, hoe raadselachtig ook, sprak nochtans boekdoelen voor Worsley. Het was niet onderteekend, dus wist hij niet wie het afgezonden had. En met welk doel? Was het een wenk geweest van hoogerhand, van een Magistraatpersoon b.v., om hem voor het naderend onheil te waarschuwen? Zoo stelde hij het zich, zegt De Rijke, in aijn verslagenlwrid en angst maar het liefst voor. Maar hij voelde wel, het ge knoei zou nu uitkomen. Bij zichzelve over legde hij, dat het rfu maar bert beste zou zijn, uit Middelburg de wijk te nemen en naar Engeland te gaan. Impulsief voldeed hij aan dhse ingeving en stapte te VI is-! sin gen op de boot naar Dover. Wat nu? In Londen gearriveerd, kwam hij tot bezinning, dat hij een enorme stom me zet had uitgehaald. Weggeloopen, en dat nog wel, nu er officieel nog geen enkele aanklacht tegen hem was inge bracht. Als dit nu geen oorzaak werd, dat men hean van schuld zou verdenken, dan wist hij 't niet. Onmiddellijk greep hij pcri en papürir, om den indruk, die zijn plot- soling vertrek zou verwekken, te verzwak ken. In rijn angst en gejaagdheid achtte hij het maar het best, pour acquit de con science, zijn zonderling gedrag en zijn vreemdsoortige houding tegenover de Mid- delburgsche gemeente zoowel mogelijk in een schrijven aan zijn broederen te recht vaardigen. Daarin deelt Woisley mede, dat het be wuste, door hem ontvangen briefje, hem in do uiterste verlegenheid heeft gebracht en aanleiding is geworden tot zijn over haast vertrek naar Londen. En dat nu hij onder Gods voorzienig bestel kennelijk tot een groot nut en zegen voor en onder bon werkzaam is. De wederzijdse he liefde cn hij op aanbeveling van zijn hooggeachts toegenegenheid, van het oogenblik af, dat vader v. d. Wind met algemeene stemmen werd beroepen, geven hem alleszins grond om te vertrouwen, dat zij hom niet zullen verlaten, nu kwaadwilligheid en nijd zich tegen zijn persoon verbinden. Mocht d'it echter onverhoopt niet het ge val zijn en hij onwtrhoord veroordeeld worden door de Classis Walcheren, dan verzocht hij beleefd een bewijs zijner or dening als Nederlandsch prediker door de bevestiging en handoplegging van Ds v. d. Wind, daarin bijgestaan door Ds Dek»! dit laatste behoorlijk onderteekend, door de alle daarbij aanwezige Kerkernadsleden. Dit laatste was ren uiterst handige zet op het kerkelijk schaakbord. Immers, had hij deze verklaring te pakken, dan had hij een gewichtig document in handen. (Slot volgtX

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3