Consult voor Geneve's beslissing Koninkl. Nederlandsche Jaarbeurs DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 (Vervolg van blz. 1) van de SL Mariakerk aan liet begin van deze straat beginnen tc luiden. En verder gaat liet, over de Place Liedts, langs het havenbassin, de bruggen over en door de. Avenue de Ja Reine, onder het nieuwe via duct door, naar de Onze Lieve Vrouwe Kerk. Vele wachtenden hebben al sinds den vroegen morgen gestaan. Zij hebben reeds een stoet zien voorbij trekken, n.l. de sol daten van eenige detachementen van het Brusselsche garnizoen, die de kransen en bloemstukken uit het Koninklijk Paleis te Brussel, nadat de rouwstoet dit had verla ten, in plechtige processie naar Laken had den gebracht. Bii de Kerk te Laken Het is reeds ver over éénen als de rouw stoet de kerk nadert. De grenadiers en linia- troepen, die hier do orde bewaren, komen opnieuw in de houding. Dan arriveeren cl,e auto's met de geestelijkheid, wederom onder leiding van aKrdmaal Van Roey, die hier- de absoute zal geven. Onder doodsclic stilte houdt de lijkkoets .Voor de kerk stil. In het voorportaal ziet men de witte en purperen gewaden der geestelijken, die reeds gereed staan om het stoffelijk overschot te ontvangen. Terwijl de eerewacht het geweer presenteert tillen we derom acht onderofficieren de kist van de koets en dragen haar naar binnen tot dicht Voor het altaar, waar stil de kaarsen bran den tusschen de overal neerhangende rouw- draperieën. De Koning. Prins Karei, de ove- rige familieleden en Prinsen treden binnen, het gevolg komt aan en langzaam vult zich de kerk, waar reeds de eerste tonen van het orgel weerklinken en waar Kardinaal Van Roey wederom den dienst leidt. Nu is het oogenblik gekomen, dat de Ko ningin voor goed aan den dood wordt toe vertrouwd. Weg uit het midden van hen, die haar dierbaar waren, van een man. die haar verafgoodde, van kindertjes, die haar noodig hadden, moet zij thans afscheid ne men van de wereld. Voor allen die dit oogenblik bijwonen, is dit wel héél treurig, maar de keel nijpt zich bijna dicht, als men denkt aan de smart van den jongen Koning, van den gebogen vader en van de snikken de moeder, van de zusters en overige ver wanten, die nu een uit hun midden, die hun allen het liefst was, aan het donkere grai- gewelf moeten toevertrouwen. Want nu is het oogenblik gekomen, dat de kist opnieuw op de schouders wordt genomen en, voorafgegaan door de hooge geestelijken, achter het al taar verdwijnt. Het plechtige gezang is verstomd, en loodzwaar ziet men den Koning, de oudei's, de enkele naas te bloedverwanten, opstaan, om mede af te dalen in hot grafgewelf, waar heen thans Koningin Astrid gedragen wordt. Alle anderen blijven achter en hooren hoe negentien doffe schoten .van de batterij in het Park van La ken verkondigden, dat Koningin Astrid voor altijd ter ruste is gegaan. Dicht staat haar kist naast die van wij len Koning Albert, den geliefden Koning, waar gansch" het volk om heeft getreurd, die door zijn zoon met groote droefheid werd beweend. Maar reeds den dag na Ko ning Alberts uitvaart klonk, na het som bere „Le Roi est mort", weer het aloude „Vive le Roi!" En een jonge vorst stond ge reed om zijn zware taak over te nemen, daarbij gesteund door de teedere vrouw, die thans van hem is weggerukt. Haar plaats zal niet gevuld kunnen worden. Een droeve leegte laat zij achter voor den man, die haar lief had, .voor de kinderen, die haar noode missen. Italië's akte van beschuldiging 'Politis' rapport inzake Wal Wal moet op de hand van Italië zijn Engeland ziet af van advies aan den Negus inzake de Rickett-concessie De Britsdbie Volkenbondsminister Eden] is gister per vliegtuig te Parijs aangeko men, waar hij een onderhoud met den 'Franschen minister-president Laval ha'1 over het Italiaansch-Abcssijnsch conflicl in verband met de nu zeer aanstaande zi] ting van den Volkenbondsraad. Maandagavond te 11.25 uur zijn de bedde staatslieden met den gewonen trein .van Parijs naar Genève vertrokken. Volgms de Engelsche bladen zullen de on derhandelingen te Genève in de .volgende orde ges-dbieden: Eerst zal de arbitrage-commissie rapport uitbrengen inzake Wal Wal, waarna rap port zal worden uitgebracht over de Drie- ■jnogendheden-besprekingen te Parijs. Nadat de vertegenwoordiger van Abes- synië een redevoering heeft uitgesproken, waarin hij het standpunt zijner regeering uiteenzet, zal de Italiaansche vertegenwoor diger een redevoering houden welke eer aanklacht tegen Abessynië zal bevatten. i De Volkenbondsraad zal dan te beslis sen hebben over de te volgen procedure, c m. ook over de artikelen van het Vol- konbondsstatuut welke zullen worden toegepast. De beslissing hieromtrent zal afhangen van do besprekingen der verte gonwoordigers van de afzonderlijke mo gendheden onderling en in net bijzonder van de ontwikkeling der Fransch-Engel sche gedadhitenwisseling. Volgens een Reuie roe richt uit Genève ver luidt aldaar, dat een rapport van Politis, het vijfde lid van de Italiaansch-Abessyni- sche arbitragecommissie aangaande de bot sing bij Wal Wal bijna geheel ten gunste \an Italië is uitgevallen. De verrassende concessie De Negus krijgt geld om wapens en munitie te koopen. Uit Addis Abeba wordt gemeld: De om geving van den negus is zeer verheugd over het afsluiten van het petroleum concessie verdrag met 'n Amerikaansche maatschap pij welke, naar mon vermoedt, behoort tot de .Standard Öil of New Jersey". De Ethiopiers zien hierin twee voordeelen: 1. de Amerikaansche maatschappij heeft toegestemd, onmiddellijk een millioen dol lar voor te schieten aan de regeering van Ethiopië. 2. de concessie beteekent, dat indien de Italianen Ethiopië in bezit nemen, zij toch de rijke voorraden petroleum en mineralen niet kunnen ontginnen binnen het gebied van de concessie gelegen. De som van een milloen dollar zal natuur lijk worden gebruikt voor den aankoop var (wapenen en munitie. Men vermoedt, dat reeds onderhandelingen gaande zijn over de levering van geweren en munitie. Engeland komt terug van zijn intrekkingsadvies. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph" deelt mede, dat de Britsche gezant te Addis Abeba bij in formatie van de Abessijnsche regeering heeft vernomen dat de Rickett toegesta ne concessie bestemd is voor een zuiver Amerikaansche belangengemeenschap. In verband hiermede heeft de gezant er van willen afzien, stappen te doen bij den Negus en hem te adviseren de con cessie in te trekken. Volgens de Britsche opvatting heeft de Negus zijn positie in den strijd tegen Italië ernstig benadeeld door zijn overijld op treden. Tegelijkertijd blijft evenwel niet onopge merkt, dat Abessynië ziah thans bereid be toont de politiek der open deur aan te ne men, waartegen het zich zoo lang heeit iverzet. Volgens een bericht van de Echo de Pa ris uit Londen is de Keizer van Abessynië geenszins geneigd, de concessie te annu- lceren en het schijnt ,dat de houding van de Engelsohe gezant te Addis Abeba hem (daarbij versterkt. i Bovendien maakt dit bericht melding van de aanwezigheid te Londen van drie voor aanstaande leaders der Standard Oil Com pany waarmede het gerucht dat de Rickett concessie is toegekend aan de Standard Oil of New-Jessey, ondanks de tegenspraak van die zijde, bevestigd wordt. Sensationeel bericht tegengesproken. Een bericht, da.t 1000 Italiaansche en 1500 inlandsche soldaten de Ethiopische grens ten Westen van Assab in Erythrea zouden hebben overschreden wordt door het Ita liaansche ministerie vaen buitenlandsche zaken tegengesproken. Vliegen over Egyptisch gebied. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Egypti sche regeering aan de vreemde mogendhe den een nota heeft doen toekomen, wi er op wordt gewezen, dat ieder verzoek voor het vliegen over Egyptisch gebied door militaire vliegtuigen minstens 15 dagen voor het begin der ylucht in het bezit der regeering moet zijn. Uit Rome: De documentatie van Italië welke de regeering zal voorleggen aan-de Volkenbondszitting te Genève om te bewij zen dat Ethiopië niet geschikt zou zijn voor het lidmaatschap van den Volkenbond vormt een boekdeel van 700 pagina's. Het docu ment beschrijft de betrekkingen van Ethio pië in de laatste zes jaar en wijst in het bijzonder op verschillende gevallen van kwade trouw en schending van verplich tingen en overeenkomsten van de zijde van Ethiopië in het bijzonder op het gebied van den handel. Deze documentatie zaJ vergezeld gaan van een ander boek, dat verscheidene dui zenden foto's zal bg vatten, van welke som migen meer dan vijftig jaar oud zijn. De meeste plaatjes hebben betrekking op wreedheden jegens Italiaansche soldaten, die op het slagveld zijn gevallen of op in boorlingen, die tot slaaf zijn gemaakt. De Italiaansche Volkenbondsdelegatie, welke onder leiding zal staan van Baron Aloisi, zal Dinsdagavond naar Genève trekken. De Paus biedt bemiddelings diensten aan. Het Vaticaan heeft gister stappen gedaan ter voorkoming van een oorlog tusschen Italië en Abessynië. De Paus, die te Caste Galdofo verblijf houdt, verklaarde n.L, dat hij de diensten van zijn 'organen aanbood als verzoeningsvoertuig. Hij voegde hieraan toe, dat alle pausen altijd den oorlog had den veroordeeld en dat hij zijn plicht zou verzaken, wanneer hij zijn afkeuring van het dreigende conflict niet uitsprak. Nog 200.000 Italianen onder de wapenen. In de tweede helft van September. Officieel wordt thans te Rome medege deeld ,dat in de tweede helft van September 200.000 man troepen onder de wapenen zul len worden geroepen voor een diensttijd van minstens drie maanden. Dc Negus bereidt zich voor. Volgens to Cairo ontvangen bereichten heeft Keizer Halle Selaissie gister ruim 100.000 man troepen gemobiliserd in af wachting van den thans onvermijdelijk go- achten oorlog met Italië. Een afdeeling van de keizerlijke garde verscheidene duizenden soldaten sterk is in allerijl uit Addis Abeba naar het spoorwegstation Diredaoea gezon den. Zij treffen bij alle bruggen voorberei dingen tegen de mogelijkheid van luchtboiu bai dementen. Te Agaden nabij Italiaansch Somaliland worden thans 25.000 man gere gelde en 50.000 man ongeregelde troepen geconcentreerd. Verscheidene dezer soldaten zijn nog met oude musketten gewapend. Hier zijn berichten ontvangen, die inmid- deels door Rome zijn tegengesproken, dat de Italiaansche aanval vanuit Erythrea reeds zou zijn begonnen. Schip met 269 passagiers op een rif geslagen Schepen snellen te hulp NEW-YORK, 3 Sept. Vanochtend vroeg is tijdens een hevigen storm het s.s. „Dixie" met 269 passagiers en een bemanning van 140 koppen aan boord, aan de kust van Florida op het Arys- fortrif geloopen. Volgens verminkte radnogrammen, wordt het schip, dat op de rots vast zit, door een krachtigen golfstroom be dreigd. Verschei dene stoomschepen, welko zich in de buurt bevinden, waaronder kustwachtschepen, zijn ter assisentie naar de plaats des onhedls vertrokken. Storm rondom het huis toch geen economisch weer- looze massa Vertrouwen in de regeering is noodig Deze najaarsbeurs is een knappe prestatie van handel en industrie in dezen kommervollen tijd Vandaag is de 33ste Nederlandsche Jaarbeurs aangevangen; de twaalfde Beurs in crisistijd. Er was dus alle reden 0111 belangstellend te zijn naar dc uiteenzettingen, welke de secre taris-generaal, de heer M. Graadt van Roggen, thans geven zou. In de persconferentie, welke giste ren plaats vond, ter gelegenheid van het voor-bezoek, heeft de heer Graadt van Roggen zeer belangrijke dingen gezegd over de situatie van het oogen blik en de positie van ons land daar- tegenover, In zijn beschouwing over den internatio nalen economischen toestand was de secre taris-generaal somberder dan ooit. Bij de vo rige Voorjaarsbeurs was hij voor het eerst minder optimistisch gestemd, thans had hij evenwel alle hoop laten, varen. Dit ronduit te verklaren is nu geen economisch defai tisme of moreele devaluatie, deze dingen kunnen nu ronduit gezegd worden in het openbaar, omdat het zakenleven is aange land op een peil, waarop niet alleen van den nood zelf een deugd gemaakt wordt doch de nood zelf deugd wordt. Sinds een jaar geleden is het zakenleven nog dieper door het diepste punt heenge- zakt; de cijfers in de koopmansboeken zeg gen het met even dwingende duidelijkheid als die van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Reden nóch lust lot camoufleeren is meer voorhanden; in meer dan één be drijfstak is zóó een basis gelegd voor een gemeenschappelijken strijd, zij aan zij. Over de toekomst wordt niet anders meer dan in abstracto gesproken. Het heden, met zijn zorg voor het kleine van het dage lijksch bestaan, eischt alle aandacht. Er is voor den nuchteren zakenman iets tragisch in, getuige ervan te moeten zijn, dat voor treffelijke en meerendeels zeer begaafde mannen mannen van de theorie en de practijk eerlijk worstelen met problemen, die zij blijkbaar niet aan kunnen. Is de wereld met al haar groot intellect en al haar geschoolde organisatie ten slotte dan toch nog slecht voorbereid geweest en een kind in 't verstand gebleven? Geen handels man begrij-pt meer hoe het mogelijk is, dat de economische en politieke leiders van groote volken, ter zijde gestaan door een we tenschap, die scherp de fouten van het verleden weet aan te geven, thans door een verscherpt toepassen van precies de- zelfde fouten, den handel tot een carica- tuur en de volkswelvaart tot een hittere ironie maken. Er doen fenomenale verhalen de ronde omtrent maar zij 'hebben nog niet geleid tot de zeker heid, dat nieuwe blijvende welvaartsbronnen inderdaad zijn of zelfs zullen worden ge vonden. Wij mogen niet uit het oog verliezen, bij alle kritiek, welke men zoo gul ten opzich te van de binnen- en buitenlandsche poli tiek onzer Regeering ten beste geeft, dat in het buitenland een zeer sterke overtuiging leeft, dat in het groote spel der wereld economie Nederland geen quantité négli- geable is, dat Nederland op economisch, fi nancieel en monetair gebied goed de oogen open heeft, goed georiënteerd is, er een eigen meening op na houdt en, ten opzichte van verschillende vraagstukken, méér dan menig land, weet wat het wil. Waar ter wereld politici, economen en zakenmenschen in internationaal verband tezamen komen, wordt naar Nederland ge luisterd, wordt met het Nederlandsche stand punt rekening gehouden, komen Nederland sche voorstellen niet alleen ter tafel, maar ook tot hun recht. Wij zijn al loeit de storm ook om ons huis. Laten wij er voor pal staan, dat onze economische waakzaamheid, onze economische zelfstan digheid en onze economische activiteit niet ondermijnd worden door het voortwoeke rend pessimisme bij hen, die zich maar vast gewonnen geven. Bij de ware mentaliteit van waakzaam heid, zelfstandigheid en activiteit behoort mede eenerzijds een rustig vertrouwen in Dynamiet-ontploffing in Mexico Minstens 23 dooden Uit Mexico-City: Een noodlottige ontplof fing heeft plaats gehad in een opslagplaats van dynamiet te Villa de la Paz in den staet San Luis Potosi. Na de ontploffing, die door kortsluiting veroorzaakt werd, ontstond brand. Een handelsgebouw werd vrijwel ge heel verwoest, evenals een aantal magazij nen en woningen in de omgeving. Minstens drie-en-twintig personen zijn om het leven gekomen. Vliegramp bij Los Angeles Vijftien dooden Uit Los Angeles: Een vliegtuig van de Western Air Express is, kort nadat hert. van het vliegveld was opgestegen, met bestem ming naar Salt Lake City, in aanraking ge komen met een hoogspanningsleiding, klaar blijkelijk, doordat hert ten gevolge van een motordefect terug moest keeren en geen hoogte kon houden. Alle vijftien inzittenden, waaronder een stewardess, kwamen om het leven. Het vliegtuig was .011 middel lijk na het in aanraking komen met de hoogspaimings- de leiders, die de belangen van het geheel hebben te behartigen en die voor den gang zaken in ons land politiek en econo misch een andere verantwoordelijkheid dra gon dan de stuurlui aan den wal en ander zijds: dat men zich niet al te ontvankelijk instelt op alles, wat het buitenland ons aan berichten omtrent opbloeiende welvaart te zien of te hooren geeft, en men zich vooral niet van de vaderlandsche wijs moet laten brengen als uit de andere economische loop graven tusschen twee donderslagen dóór, ge zien wordt dat bij h e m de zon al aan het doorbreken is. Als het werkelijk daar zoo is, dan zullen wij dat hij ons zeker óók wel bemerken. Het werkelijke zonlicht-is nu eenmaalinternationaal. Er is op het oogenblik nog veel kracht in ons zakenleven voorhanden. Wat de indus trie presteert om de productie „aan te pas sen" en wat de hap del doet om dc distri butie op gang te houden, dat dwingt eer bied af. Hopeloos is het met onze export nog niet gesteld, al worden juist op dit gebied de zwaarste klachten en somberste geluiden vernomen. Vergeten wij niet, dat, al daalt onze export, ons land, wat dit deel van het bedrijfsleven betreft, in vergelijking met andere Westersche landen geen slecht figuur maakt. Alleen Scandina vië en België hebben hun uitvoer be ter kunnen handhaven dan wij; alle andere landen blijven bij Nederland ten achter. De binnenlandsche concurrentie ondermijnt de binnenlandsche markt en bij de plaats hebbende industrialisatie-in-het wilde-weg mag, als men vraagt of dit de volkswelvaart bevordert, voorloopig nog wel een groot vraagteeken worden gezet. Beide: de dalende export en de toenemende con currentie op de binnenlandsche markt kun nen in snel tempo tot grooter moeilijkheden en verwikkelingen leiden. Maar ons zaken leven blijft, in zijn verdediging en in zijn aanval, actief. En de economische politiek onzer Regee ring blijft voorzichtig en bescheiden, weer stand biedend aan gevaarlijke lokstemmen; behoedzaam zoekend het rechte pad, dat zij voor zich ziet, en wat zeer te waardeeren valt méér en meer contact zoekend en contact houdend met het bedrijfsleven. In de houding van het bedrijfsleven en va Regeering komt de Nederlandsche aard tot uiting, die den rechten tijd weet af te wachten en geduld weet te oefenen, maar onderwijl arbeidt, in de mate als de om standigheden het veroorloven en de plicht gebiedt. De storm, die over de wereld vindt het Nederlandsche bedrijfsleven te midden van zeer groote zorgen, maar niet achteloos nóch weerloos. Ik acht mij niet verantwoord een meening ten beste te ge ven over de toekomst, ver noch nabij. Wij staan, wat de richting van de ec mische politiek der Regeering betreft, te mid den van drie principale onopgeloste vraag stukken der ordening, der industrialisatie en der devaluatie. Misschien brengen de ko mende maanden groote gebeurtenissen op economisch en financieel gebied. Spectato- rische vertoogen zijn in dit tijdsgewricht ver antwoord, speculatieve vertoogen niet. Maar ik zou in mijn plicht als inleider te kort schieten, indien ik, als spectator, bij den aanvang van deze Najaarsbeurs niet ge wezen had op den zeergrooten ernst van dezen t ij d, maar tevens op de nog altijd zeer groote kracht, die er van ons bedrijfsleven uitgaat. De to komst lig"t in het duister, maar in het heden zijn de lampen bij ons nog branden de, al flakkert de vlam ook in den storm. De lampen brandende te h 0 u d e n is de naaste taak van ons volk in zijn geheel, van het zakenleven in het bijzonder, van don zakenman individueel en van de ko mende Najaarsbeurs instantelijk! Sterk en stevig staat de Jaarbeurs Te midden van den grooten storm staat stevig en sterk de 33ste Jaarbeurs. Tegen 1138 deelnemers aan de Najaarsbeurs van 1934 boekt deze najaarsbeurs er 1079. De vorige Najaarsbeurs besloeg 13.200 M2. ex positieruimte, deze Najaarsbeurs 12.800 M2. Er zijn van den Jaanbeursboom blaren af gevallen en takken afgerukt, maar aan den wortel van den boom is niet geraakt. De Beurs komt flink voor den dag en ziet er goed uit, zoo kon de secretaris-generaal constateeren. Beide groepen die een spe ciaal karakter aan de Najaarsbeurs ver- leenen: de Meubelbeurs en de groep Zuivel- werktuigen, zijn weder aanwezig. De zuivel industrie zelf is vertegenwoordigd door het Crisis Zuivelhureau, op de derde verdieping aanwezig, ten einde propaganda te maken voor een grooteren binnenlandschen afzet van deze zoo bij uitstek nationale producten De collectieve expositie der kunstzijden en uit kunstzijde vervaardigde producten der Nederlandsche textiel-industrie ter jong ste Voorjaarsbeurs heeft den stoot gegeven tot een uitgebreide demonstratie op het ge bied van geverfde kleurechte textielstoffen. Voor de tweede maal en in grooteren om vang en zakelijker van gehalte verschijnt op deze Beurs de groep diverse industrieën, die zich rondom de voormalige Zuiderzee heb ben gevestigd, voor welke grootendeels nieu we industrieën de Jaarbeurs eau gunstige gelegenheid is gebleken om snel zich be kendheid in afnemerskringen te verwerven. Het Nederlandsche handwerk is onder auspiciën van het Rijksnijverheidsbureau te Delft vertegenwoordigd door de smeden patroons, de klompenmakers en de manden makers Van de overige bedrijfsgroepen spannen de af deelingen huishoudelijke en luxe artikelen, de consumptiemiddelen-in dustrie voor de behoeften van het dage- lijksch leven, in omvang ook wat betreft een vergelijking met de vorige Najaarsbeur zen de kroon. De Koloniale afdeeling heeft een geheel nieuwe collectie interes sante inzendingen, waarbij met name do thee mag genoemd worden. Ook het buitenland legt ditmaal een ver rassend groote belangstelling aan den dag. Officieel nemen aan deze Beurs deel: Frank rijk, Italië, Duitschland, Oostenrijk enz. Het aantal deelnemers is als volgt: Neder land 687, Amerika 16, België 12, Denemar ken 3, Duitschland 89, Engeland 21, Frank rijk 128, Italië 70, Noorwegen 1, Oostenrijk 43, Tsjecho-slowakije 6, Zweden 3. Totaal aantal 1079. Het aantal deelnemers aan de drie en m Z o'n p i i n 1 ©Hier pijn en daar pijn I Aspirin is de pijnstiller bij uit nemendheid. 1 a 2 Aspirin-tabletten verjagen Uw pijnen. Verwonderd zult U mompelen: ZON AS PI RI ENTJE HELPT TOCH MAAR Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bendbulsjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjeiakjes v. 2 tabl. 10 ets. dertig Jaarbeurzen was aldus: le Beui's 690, 2e Beurs 1062, 3e Beurs 1276, 4c Beurs 1046, 5c Beurs 1508, Ge Beurs 909, 7o Beurs 539, Se Beurs 706, 9e Bouts 755, 10e Beurs 827, 11e Beurs 768, 12e Beurs 891, 13e Beurs 764, 14e Beurs 933, 15e Beurs 781, 16e Beurs 978, 17e Beurs 807, 18e Beurs 1089, 19e Beurs 881, 20e Beurs 1151, 21e Beurs 890, 22e Beurs 1298, 23e Beurs 1012, 24e Beurs 1349, 25c Beurs 1004, 26e Beurs 1558, 27e Beurs 1053, 2Se Beurs 1415, 29c Beurs 1109, 30e Beurs 1725, 31e Beurs 113S, 32e Beurs 1691, 33e Beurs 1079. Officieele bezoeken Vandaag bracht een delegatie Fransche autoriteiten en zakenmenschen uit Parijs 'n bezoek aan de Jaarbeurs. Morgen zal Z.Exc. Minister Gelissen, very gezeld van regeeringscommissaris Dr. Groe- neveld Meyer, de Beurs bezoeken. Morgen middag komt een aantal Oostenyijksche za kenmenschen en autoriteiten ter Beurze. Woensdagmiddag vindt, na dit bezoek, oen buitengewone zitting plaats van de Utrecht- sche Kamer van. Koophandel, waar de oud- bondskanselier Ernest Ritter von Streeru- witz een economische rede zal houden. Woensdag 11 Sept. ontvangt de Jaarbeurs voor -de eerste maal bezoek van den voor zitter en de leden van den Economischen Raad en de vaste Commissie voor de Han delsverdragen uit dien Raad, het hooge college dat de Regeering adviseert over onderwerpen van economischen aard in den ruimsten zin. Donderdag 5 September zal de Utrechtsche Kamer van Koophandel de Beui's bezoeken, en het nieuwe college van B. en W. van Utrecht zal op nader te be palen datum een ibezoek brengen. Op 10 September zal in een buitengewone zitting van den Raad van Beheer aan acht deelnemers de bronzen plaquette voor deel neming aan 25 Nederlandsche Jaarbeurzen worden uitgereikt. In totaal zullen dan 100 deelnemers voor de 25ste maal aan onze Jaarbeurs hebben deelgenomen. De karteering van Nieuw Guinea Twee van de 2-motorige Dragon-Rapid Six vliegtuigen, die gebruikt zullen worden voor de karteering op Nieuw-Geunea, zijn gisteren op Schiphol aangekomen. Zooals men weet, zijn deze machines aangekocht door de Ne derlandsche Nieuw Guinea Petroleum Com pagnie, en zal het in kaart brengen van het land geschieden o.l.v. kapitein Koppen. De piloot Meininger zal proeven nemen met den automatischen bestuurder Pollock Brown. Het ligt namelijk in het voornemen alle machines van een dergelijke automatische be sturing te voorzien, doch in één der machines wordt dit systeem nu ingebouwd en op de reis naar Indië zal men er proeven mee nemen. De vliegtuigen PHAKU en PHAKV, die gisteren op Schiphol arriveerden, vol brachten vlot de landing, doch bij het taxiën met de P.H.A.K.V. heeft de mecanicien ln een. bocht achter een groot toestel vermoedelijk te forsch tegen den voortdu- wenden wind geremd met het gevolg, dat het toestel met den staart omhoog schoot. Beide schroeven raakten den grond en zijn bescha digd en de neus van de P.H.-A.K.V. is inge- De derde Dragon Rapid Six voor de Kar teering van Nieuw Guinea laat nog op zich wachten; in de Havilland-fabrieken is men bezig haar van een automatische stuurinrich ting te voorzien. Ir. Mussert in Nederland terug Gisteravond tegen zessen is de „Kwak" van Batavia te Schiphol aangekomen, met aan boord de algemeen leider der N.S.B., lr. A. A. Mussert. Gemengd Nieuws. Onrust te Amsterdam Tussohen half negen en tien uur gister avond was het in de Indische buurt en in de omgeving van de Pretoriusstraat te A m- s ter dam tamelijk rumoerig. N.S.B.ers colporteerden met pamfletten in vehbamd met een a.s. vergo-daring. Verschillende ma len kwamen zij in botsing met politieke te genstanders, zoo.dat de politie in moest grij pen en verschillende charges met de gummi stok uit moest voeren. Bij een vechtpartij tussohen oommurn"sten en N.S.B.ers werd d-e N.S.B.er W. gewond en moest naar het O.L.V. gasthuis worden over gebracht. Na verbonden te zijn kon hij near huis terugkeeren. In de Pretoriusstraat ar resteerde de politie een 26-jarigen man we gens beleediging en verzet. Te ruim tien uur was de rust in deze buurt Aan de overkant van het IJ op de Valken- weg bij de Meeuwenlaen hadden communis ten een groote kist gevuld met vuilnis en steenen geplaatst. Op de kist waren commu- nisische leuzen geschilderd. De brandweer moest te hulp worden geroepen om het ob stakel te verwijd-eren. Ossche zwijgzaamheid Een onschuldige veroordeeld De stilzwijgendheid van de Ossenaren is oorzaak geweest dat vele misdadigers lang uit de gevangenis bleven, doch heeft ook tot gevolg gehad, dat iemand onschuldig gevan genisstraf heeft ondergaan. In 1928 werd bij den landbouwer Vos te Bakel (N'.B.) een groote partij kippen gestolen. By het onder zoek kwam men tot de conclusie, dat de dieven te Oss moesten thuishooien. De Ossche gemeentepolitie ging ertoe over den kiupen- koopman C. W. v. d. H., destijds te Oss woon achtig, te arresteeren. Ook al omdat in zijn woning veertien kippen, welke van dezen diefstal afkomstig moesten zijn, werden ge vonden. Ondanks zijn ontkennende houding werd hij tot 9 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Hij hoorde na grondig grondig onderzoek, dat L. V., beter bekend als Bijs de Sijp, die thans opgesloten zit, de diefstal had gepleegd Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te La Coruna 764.7. Laagste stand te Lerwick 746.3. Stancl vanmorgen half twaalf 759.9. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z. tot W. wind, weinig of geen regen, iets warmer overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Er begint zich thans eenige verandering in de drukverdceling af te teekenen. De kern van de depressie heeft zich N.O.-waarts ver plaatst en bevindt zich thans voor de kust van Z. Noorwegen. Over Z. Scandinavië cn Finland daalt do barometer flink, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat de depressie verder O. of N.O.-waarts aftrekt. Tengevolge van de nadering van de depressie is over Scandinavië het weer verder verslechterd, Stansele tapte 23, Wisby 16 en Stockholm 15 mM. regen af. Ook over het N. van dc Brit sche eilanden viel nog vrij veel neerslag. Stornoway had 36, Aberdeen 15 mM. Over het Z. van ons waarnemingsgebied steeg de luchtdruk een weinig. Over midden Frankrijk en Zwitserland veroorzaken kleine 6 to ringen nog regen. Over bijna het geheele waarneming; daalde de temperatuur. Ten onzent werd ook de bovenlucht flink wat kouder, terwijl boven Engeland nog nagere temperaturen worden gemeld. De vooruitzichten voor het weer ten on zent zijn niet ongunstig, al is het weer nog steeds niet standvastig, zoodat men nog niet op een langere goed weer periode kan rekenen. 4 SEPTEMBER Zonsopgang 6.16 uur, zonsondergang 7.42 uur Maan op nam. 1.39 uur, onder nam. 9.21 uur en heeft deze schriftelijk aangespoord te er kennen, wat hij ook dezer dagen heeft gedaan, daarbij de drie medeplichtigen ook noemend. Luxe auto botst tegen auto. met steenen Acht personen werden daarbij gewond Een kostbare luxe-auto, waarin da Duitsche familie Rauhl, bestaande uit twee dames en dirie kinderen, van haar vacantiieiveiiblijf Noordwij k huiswaarts keerde, need op de Woudenbergscheweg te Zeis t, toen een met steenen bela- den vrachtauto van den Jagersingel naderde en de hoofdweg wilde over steken. Behalve de ondernemer, de heer Van Deventer, was die chauffeur Kraay in de cabine gezeten. De laatste meen de op het critieke moment de voorrang te hebben. De Duitsche chauffeur, hoe- wed hij volgens zijn latere verklaringen met dezen verkeersregel bekend was, meende ruimte genoeg te hebben. De wagen met steenen werd in de flank gegrepen, voortgeschoven en in den hoek van een bosohje geworpen. De steenenvracht werd van den wagen ge slingerd. De chauffeur kwam onder de steenen terecht en klaagde over hoofd pijn en inwendige pijnen. De zeven andere inzittenden der beide wagens werden allen min of meer gewond en moesten met een passeerende autobus naar het ziekenhuis worden vervoerd om verbonden te worden. Het is een wonder, dat bij dit ongeluk geen men- schenlevens zijn te betreuren. Ernstig ongeval te Warmond Wielrijder bekomt schedelbreuk Men meldt ons uit Warmond: Gistermiddag omstreeks 3 uur reed J. L. op de Wasbeek om voor zijn patroon de V. geld te halen van een bank te Sassenheim. Bij de hoek van de Wasbeek gekomen na derde van tegenovergestelde richting een luxe auto van den heer Warnaar uit Sassen heim. J. L., meenende dat de auto de hoek om zou draaien, poogde om de auto heen te rijden, maar deze ging recht uit een landweg in, met het noodlottig gevolg, dat de wiel- rfijder met een vaart tegen de deur van de auto opbotste en ernstig verwond met een schedelbreuk werd opgenomen. De ongeluk^, ftige is in zorgwekkende toestand naar het acad. ziekenhuis te Leiden vervoerd. Men vreest voor zyn leven. De auto is in beslag genomen. Tegen den bestuurder is proces verbaal opgemaakt. Belangrijke cassave-vergiftiging Reeds drie dooden DJOKJAKARTA, 3 Sept. (Aneta.) Tengevolge van het eten van cassave zijn in de buurt van Wonasari drie personen overleden en zijn er twaalf ziek geworden. Een wetenschappelijk onderzoek in gesteld te Buitenzorg toonde aan, dat de opgezonden wortels elk een belang rijk percentage blauwzuur bevatten en dat deze dosis als doodelijk kan wor den geschouwd. Deze cassave-soort is in normale omstandigheden niet van vergiftigen aard. Tengevolge van de groote hitte zijn de wortels looizuur gaan bevatten. De bevolking is ten duidelijkste ge waarschuwd. Het valt echter uiterst moeilijk de menschen van het gevaar van het eten van cassave-wortels te overtuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2