ABESSYNIË Koninginnelied VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 De drie kinderen van koningin Astrid, de kleine prins Albertprinses Josephine Charlotte en prins Boudewijn, Bij de herdenkingsfeesten van Groningens ontzet in 1672 inspecteeren burgemeester Co-rt van der Linden en de Comm. der Koningin de troepen rt Regensburger Domkoor (bekend als „Regensburger Domspatzen) dat groote bijval oogstte tijdens twee concerten in de Phïlharmonie te Berlijn. De dirigent dr. Sclirems temidden van de jongens. E wVew .- vwalgi •TAWTAt Gowom?* DAUkfAU iav. 1 cTs'j'A'fJi oebbaM/ ace .AUO jUAM^DJAM \PST AfftrVA ENGCjLSCH STaatkuudige UaadT vau ABLSBIUlt metvepdeeuug IU oe VOOPUAAMSTE pQOVlUClÉU Merkwaardig is het, dat hier, evenals elders in Afrika, de inheemschcn zoo uitstekend de kunst verstaan, hun aanwezigheid voor de blanken te ver bergen. De yreemde reiziger verkeert weg naar het kamp der blanken, dat zij reeds denzelfden avond nauwkeurig had- ;dcn geobserveerd. Tegen zulke natuurkinderen, voor wie de ontoegankelijkste streken geen geheimen hebben, is het voor een blanke uiterst moeilijk, zich te handha ven, in geval van een gewapend con flict De moderne strijdmethoden rich ten zich tegen een massa, een verster king, een duidelijk in het oog te vat ten doel. Bij een guerilla missen zij goeddeels hun effectief. Het schijnt, dat beide partijen, zoowel Abcssyniërs als Italianen, vastbesloten zijn hun standpunt te handhaven, het koste wat het kost. De prijs, die te eener als ter andere zijde voor de overwinning zal moe ten worden betaald, zal niet gering zijn. God verhoede dat het ga: kracht tegen list! BINNENLAND. Een flesschen-gas-station geopend „Gas voor het kleinste dorp"- Te Hellevoetsluis heeft de officieels opening plaats gehad van het „Eerste Nederlandsche Flesschengas Station", een inrichting die het mogelijk maakt dat men nu tot zelfs in het kleinste dorp gas zal kunnen gebruiken. Het nieuwe product wordt in den handel gebracht onder den naam „echt stadsgas in flesschen". Bij de afnemers staan twee flesschen en een speciale tweetrapsregulateur met vei ligheidsklep en manometer. Is de eene flesch leeg, hetwelk op de ma nometer direct te zien is, dan hoeft men slechts een schakelkraan om te zetten en men kan de tweede flesch gaan gebruiken. De afnemer komt dus nooit zonder gas te 'staan. Als gastoestel kan men alle gascom- foren, gasfornuizen, warmwatertoestellen, gaskachels en gaslampen gebruiken, welke in den handel zijn of welke men al bezit De prijs van het gas is laag, want een volle flesch gas wordt voor 66 cent franco aan huis geleverd, over het geheele eiland Voorne en Putten. Het ligt in de bedoeling om de flesschen met een vrachtauto, welke zelf ook op fles schengas loopt, bij de afnemers rond te brengen. Natuurlijk kunnen ook andere vracht wagens en autobussen, welke voor het loo- pen van gas ingericht zijn, in Hellevoet- sluis tanken. Behalve een geldelijk voordeel ten opzichte van het gebruik van benzine, verkrijgt men nog de voordeelen, van een gemakkelijk starten in den winter, afwezig heid van onverbrande gassen in de uitlaat, terwijl de smeerolie in het carter beter blijft, daar geen verdunning kan optreden Met deze installatie te Hellevoet- sluis heeft een geheel nieuw bedrijf in Nederland zijn intrede gedaan, hetwelk zelfs van nationaal belang kan zijn wanneer onder bijzondere omstandigheden de invoer van vloei bare brandstoffen bemoeilijkt zou worden, Commando-overdracht op „De Kooy" Gisteren had de overdracht plaats van het commando van het vliegveld De Kooy te Den Helder, hetwelk overging van kolo nel H. Ferwerda in handen van kolonel K. van Aller. Zooals men weet, zal kolonel Ferwerda binnenkort naar Indië vertrekken als opvolger van den huidigen commandant der zeemacht aldaar. De „J. P. Coen" wordt opgelegd Naar wij vernemen zal het mailschip „J. P. Coen" van de Stoomvaart Mij. „Neder land", dat gistermorgen van een vacantie reis naar Noorwegen is teruggekeerd, voor- loopig worden opgelegd, aangezien het reis- seizoen vrijwel is afgeloopen. Hot schip wordt echter als reserve ge reed gehouden voor het geval dat zich groo te boekingen van passagiers in beperkten tijd voordoen. Het is echter vrijwel zeker, dat de „J. P. Coen" tot het volgend voor jaar rust zal genieten. De „Gelria" vertrokken naar Triest Met de Italiaansche vlag in top is het mailschip „Gelria", geheel gereed voor zijn nieuw® bestemming, van de Coenhaven uit naar Triest vertrokken. De inspecteur voor de scheepvaart te Am sterdam, de heer C A. G. van der Boom, maakte de reis tot IJmuiden mede. Naar reeds gemeld is, geschiedt de overtocht met Nederlandsche equipage en onder Neder- landsch commando. In Italië zal de „Gel ria" haar nieuwen naam ontvangen. Immigratie van Japanners in onze Oost? Een Engelsch fantasie-bericht Volgens de „Daily Herald" zou de Japan- sche regering onderhandelingen met Nederland willen voeren over immigratie van Japanners in onze Oo£t. Tot dusver is in Den Haag van een derge lijk voornemen van Japan niets bekend en men heeft den indruk, dat het bericht van de „Daily Herald" op fantasie berust. Tegenover soortgelijke stappen welke door Japan ondernomen zouden zijn bij Engeland en andere mogendheden voor Japansche immi gratie op de Fitsji-eilanden, in Samoa en in het Britsche deel van Borneo, zou Japan be reid zijn, een tegemoetkomende houding aan te nemen op het gebied van de vlootbeperking. Met de kwe^:ie der vlootbeperking nu heeft Nederland niets te maken en op ander gebied heeft Japan als contra-prestatie voor een immigratie op breeder basis dan thans voor het binnenkomen van vreemde Oosterlingen in Ned.-Tndië geldt, weinig aan te bieden. Er bestaat derhalve vooralsnog weinig grond om het bericht van de „Daily Herald" als juist aan te nemen. DE HANDELSMISSIE NAAR FINLAND. Naar wij vernemen, zullen ingevolge na der overleg tusschen het Centraal Instituut ter bevordering van het normale handels verkeer tusschen Nederland en andere lan den en de Nederlandsche Mij. voor Nijver heid en Handel de hecren P. J. Spoo-en- berg en P. R. Bentz van den Berg deelnemen aan de handelsmissie naar Fin land en de randstaten, Belangstelling voor het verlaten koninklijk paleis te Brusseltoen de eerste bijzonderheden van den tragischen dood van koningin Astrid in de Belgische hoofdstad bekend waren geworden. Drukte voor een der Tilburgsche fabrieken waar gestaakt wordt in verband met loonsverlaging. De staking bralt vermoedelijk op communistische aanstichting uit. X Vereenen we ons als zonen X Van 't zelfde Vaderlandl X Ons, die dit erf bewonen, ijs Verbind' de broederband. Dan zijn we als natie machtig, X En moedig, blij van zin, a Schaart Neerlands volk eendrachtig X Zich om zijn Koningin. Hoe klein ons land moog' wezen, w Hoe min ons volk geteld, X Dan zullen wij niet vreezen, Ook niet voor 't ruwst geweld, v Laat zelfs de stortzee woeden v> Op ons verbrokkeld strand, De Heer blijft ons behoeden, Ons oude Nederland. X Een rij van vrome helden, X d'Oranjes aan het hoofd, X Wier naam de faam blijft melden, V Heeft Godes trouw geloofd. X Dat wij daaraan gedenken! x Uit God zij ons begin En Hij zal zegen schenken X Aan land en Koningin. 0 X Dan klink' 't „Oranje boven!" X En 't „leev de Koningin"! X Geen tweedracht zal dan dooven X Den gloed der broedermin; X De Heer, op Wien wij bouwen, X Schraagt ons door Zijne handL X Der Koningin getrouwen ys Staan wij voor 't Vaderland. 1 X Komt, vrienden, bondgenooten, In dat geloof getrouw, Om 't vaandel aangesloten, X 't Oranje, wit en blauw. En laat die spreuk ons eeren, X Zoo schoon, zoo rijk van zin: X „Vreest God, den Heer der heeren, A En eert de Koningin!" X C. VAN KOETSVELD C.Ezn HERDENKING GRONINGENS ONTZET Groningen heeft weer op de traditioneeïe nanier zijn ontzet in 1672 herdacht Des morgens heeft eerst een muzikale rondgang door de stad plaats gehad. Vervolgens kwa men de keuringen van enkel-spannen, aaa de hand en ingespannen. Hierbij waren te- genwoordig de burgemeester en de Commis saris der Koningin. Het korps rijdende artillerie trok groote belangstelling. De Groote Markt bevatte dui zenden belangstellenden en zelfs tot op de daken der huizen hadden velen zich opge steld. Er klonk herhaaldelijk een dankbaar applaus als de hoornblazers hun signalen over de markt schetterden. Het opmarchee- ren leverde een keurig gezicht. De comman- deerende luitenant Lagerwerf en de kornet Jhr. L. A. de Milly van Heiden Remestein werden door den burgemeester ten stadhui- ze ontvangen. In de middaguren togen velen naar do •ènneri, terwijl een vuurwerk des avonds da feestviering besloot* in de meening, dat hij alleen is in een uitgestrekte eenzaamheid, en toch wordt hij voortdurend door de inlan ders waargenomen. Zij hebben een systeem van signalen, dat aan den blanken man nog niet voldoende be kend is, en met een snelheid die wel licht onze telegrafie evenaart, sturen zij hun berichten door het land. Een van de leden van de expeditie van Lieberenz was daarvan bijna het slacht offer geworden. In een uitgestrekt steppengebied had hij zich van de anderen afgezonderd, om op gazellen te jagen. In zijn voortvarendheid had hij echter geen aoht geslagen, in welke richting hij van den hoofdtroep was afge dwaald. en zoo bevond hij zich, toen het donker werd, midden in de eenzaamheid, zonder voedsel, zonder dekking, en dat bo vendien in een streek, wier bewoners zelfs door de Abessyniërs om hun wildheid wor den gevreesd. Ten einde raad loste hij een serie signaal schoten Jn de hoop, verbinding met zijn kameraden te krijgen. De uitwerking was even verrassend als onverwacht. Plotseling zag hij namelijk in een wijden kring om zich heen een troep Arussi, die met speren waren gewapend, en hem snel insloten. Reeds meende hij met een overval te doen te hebbenHij liet echter gelukkig voor hem de Arussi rustig dichterbij ko men, en toen hoorde hij, door middel van een tolk, dat zij met de beste bedoelingen waren bezield. Zij hadden zijn schoten ge hoord en waren hem te hulp gesneld, in de meening dat hij zich in gevaar bevond. Had hij een schot gelost, dan was hij vast en zeker verloren geweest; een hagelbui van speren zou hem op het lijf zijn gevallen Nu brachten zij beun langs den kortsten 't Land waar Europa de oogen op richt! V (Slot) Over de moeilijkheden, welke het Abessijnsche landschap den reiziger biedt, is reeds meermalen geschreven, ook in verband met de twee regen perioden, (Juni—Sept. en Jan.—Febr.), welke het verkeer vrijwel onmogelijk maken. De schrijver van ,Das Ratsel Abes- 6inien", Paul Liherenz, die in moes- sonweer onderweg was naar de Omo, de belangrijkste rivier van het land, vertelt dat het met de zwaarbeladen pakbeesten der expeditie bijna onmo gelijk was, ook maar een kilometer vooruit te komen. Bij eiken tred zon ken de dieren bijna tot aan den buik In den modder. Toen zij op een plaats kwamen, waar de bodem wat meer steenachtig werd, ging het iets beter. .IV stooid in on^ blad .van 28 Aug. „Het landschap, aldus deze auteur, was zeer heuvelachtig, en de steppe werd door groote stukken woud doorsneden. Onze gids, die ons naar de Omo zou brengen, bleek den weg te zijn kwijt geraakt, en weldra liepen wij met onze groote karavaan vast tusschen steile bergen en diepe afgronden, zoodat wij geen stap verder vooruit, en zelfs nauwlijks meer terug konden. Wij moesten een dagmarsch afleggen, om langs een an dere route de Omo te bereiken. Dien avond sloegen wij ons tentenkamp op in een fantastisch, schoone omgeving. Aohter ons lag de zaoht golvende acacia- Steppe, met wouden onderbroken, vóór ons, naar het westen, dicht bij de plaats van ons kamp, ging de bodem steil naar beneden, naar het scheen tot op onmetelijke diepte. In verre verte, op een afstand van wel 50 K.M., stonden de bergen weer dicht aaneen, als do coulissen van een tooneel. In de na de regenbuien zeer heldere lucht kon men honderden K.M. ver zien. „In den vroegen morgen begonnen wij onze moeilijke marsch naar beneden, langs hals brekend steile paden, en loodrechte afgron den. Op sommige plaatsen moesten de be pakte muildieren zoowel van voren als van achteren met krachtige armen vastgehou den en geleid worden. Even dikwijls moesten de lasten worden afgeladen, en door de drij vers over bijzonder steile rotsblokken gescho ven. Meer glijdend dan loopend bereikten w ij na een paar uur eindelijk de snel voort- stroomende rivier, die gemiddeld van 50—80 meter breed is". De Omo, die zich door dit grandiose berg landschap een bedding heeft gebaand, en die honderden kilometers verder zuidwaarts uit mondt in het Rudolfmeer, bleek echter met haar stroomversnellingen en watervallen practisch niet te bevaren, en ook langs den oeiver kon de expeditie haar tocht niet voortzetten, dank zij reusachtige rotsmassa's, die niet te passeeren waren. Zoo was men gedwongen, weer naar de hoogvlakte terug te keeren, en langs een anderen weg den tocht te vervolgen. Men moet er niet aan denken, wat het lot van een troepenafdeeling kan zijn, die in zulk een gebied door den vijand onder ge weervuur wordt genomen. Nog een ander ding merkte Lieberenz op, tijdens zijn omzwervingen door het land van den Negus. Urenlang kan men rijden door doornachtige, met steenen bezaaide, ver dorde landschappen, zonder dat men water tegenkomt In de droge maanden is dit kostbaar en zeldzaam als goud. Slechts de wilde nomaden kennen de plaatsen, waar het te vinden is, al is het ook ddér zeer schaarsch. Deze herders verraden het be staan van de drinkplaatsen niet aan vreem den, zij hebben voor hun kuclden het levens vocht zelf al te zeer noodig. Zij hebben dan ook de gewoonte, de bronnen en putten voor het oog van indringers zorgvuldig te maskeeren; men zoekt er tevergeefs naar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5