De verklaring van Bolzano BINNENLAND. Gemengd Nieuws. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 (Vervolg van bladz. 1) zwaar Is getrófféri. Immers nog kort gele den heeft Zij tezamen met Haar Gemaal m deze gemeente vertoefd en hebben Haar kinderen daar dezen.zomer verblijf gehou den. Do raadsleden hoorden deze herdenkings rede staande en onder doodsche stilte aan. Ten teeken van rouw werd hierna de zit ting verdaagd. Deelneming uit de ge- heele wereld Niet alleen in België, Zweden, ons land en Zwitserland heeft do droeve tijding uit Luzern diepen indruk ge maakt, maar vrijwel over geheel de .wereld. In Italië, waar het Jonge vorsten paar vaak vertoefde, ook vanwege do nauwe familiebetrekkingen met het Italiaansche Koningshuis, bracht het bericht groote ontroering. In Engeland was men al evenzeer onder den indruk. De bladen versche nen met extra-edities gewijd aan de Koningin, die ook in Engeland aller harten had veroverd. Van alle regeeringen werden te Brussel condoleantie-telegrammen ontvangen en bij de ambassades werd druk geteekend in de rouwregisters. To Brussel brachten de daar gevestigde gezanten rouwbezoeken aan het koninklijk paleis. De Fransche minister-president Laval zal 'le Brussel de begrafenisplechtigheden bij wonen. Vt Koningin van België begeeft zich ter kerk Voor de doopplechtigheid van Prins Albert De auto gisteravond nog niet geborgen Uit Kuesznacht: Onder groote belangstel Jing van het publiek, dat ondanks den re gen, die tegen vijf uur begon neer te stroo men niet huiswaarts ging, is tot gister avond toe het werk voortgezet om de auto van den Belgischen koning te bergen. Men was er gisteravond nog niet in geslaagd, doch zal de pogingen voortzetten, aange zien er prijs op wordt gesteld te onderzoe ken of zich misschien een defect aan de stuurinrichting heeft voorgedaan, waardoor het ongeluk verklaard zou worden. De droeve uittocht uit Luzern Gisteravond is het lidhaam van de onge lukkige Vorstin te 22.15 met den SL Gothard- express uit Luzern naar Brussel vertrokken. Koning Leopold bevond zich in denzelfden trein, evenals eenige hooggeplaatste Belgi sche personen. Toen de eenvoudige kist met het stoffe lijk overschot van koningin Astrid heden avond het station alhier werd binnenge dragen, werd het door een menigte van ongeveer vijf duizend personen met een eerbiedig stilzwijgen begroet. De mannen ontblootten het hoofd, om de koninklijke gast van Zwitserland een laat ste afscheidsgroet te brengen. Een ontroerende deelneming bewees de menigte ook den zwaar getroffen koning, in wiens gezelschap zich minister-president .van Zeeland bevond. Het gelaat van Zijne Majesteit was in een wit verband gehuld. Om den arm droeg hij een rouwband. Nadat de kist met het stoffelijk overschot Van zijn gemalin in een eenvoudige bagage wagen geplaatst was, begaf de koning, in wiens gezelschap zich ook gravin de Lants- hecre, de .hofdame van koningin Astrid, de secretaris van den koning en dc seoretaris Van den minister-president bevonden, zich naar het gereedstaande Pullman-rijtuig, waar de gordijntjes werden neergelaten. Nog voor het vertrek van de trein bracht kolonel Bardet, commandant van de Zwit- sersche luchtvloot en lid van den generalen staf, de condoleances van den bondspresi dent en van de Zwitsersche regeering aan den koning over. Een schrille fluittoon weerklonk, die de menigte deed huiveren en langzaam reed toen de trein weg uit het station van Lu zern.... DE DROEVE RIT LUZERN-BRUSSEL Toen de trein met het stoffelijk hulsel van Koningin Astrid te Zurich aankwam waren tal van leden der Belgische kolonie aan wezig. Door de hofdames van de Koningin lieten zij bloemen op de baar leggen. Na een kort oponthoud werd de reis Voortgezet tot de grens, -waar de beide Zwitscrsdhe hoofd-officieren, die in op dracht van den Bondsraad den trein had den begeleid, hun taak overgaven aan dc vertegenwoordigers der Fransche autori teiten, die het gezelschap tot de Belgische grens zullen begeleiden. De Koning, die door het ontzettend onge luk zoo zwaar werd getroffen, moest op dokters advies het bed houden. BAZEL 30 Augustus. De trein met het stoffelijk overschot van Koningin Astrid is vannacht te Bazel aangekomen Een zwijgende menigte stond diep ont roerd op bet perron en bleef blootshoofds wachten totdat de trein weer vertrok. ARLON 30 Augustus. Om zes uur is de trein met bet stoffelijk overschot van Ko ningin Astrid hier aangekomen. Er was veel belangstelling. Rondom het station stond een groote stilzwijgende menigte ge schaard. Overal in de stad luidden de klok ken. De wagon met het stoffelijk overschot stond aan de kop van de trein, onmiddel lijk gevolgd door de slaapwagen van Ko ning Leopold. - De rouwwagen draagt van biutèn geen enkele versiering. T L. Van de wagon van Koning Leopold zijn de gordijntjes gesloten. De aankomst te Brussel BRUSSEL 30 Augustus. De trein met het stoffelijk overschot van Koningin Astrid van België, is hedenochtend te negen uur te Brussel aangekomen. De stoet zette zich onmiddellijk in beweging naar het Koninklijk paleis. Parades op Koninginnedag afgelast In verband met het tragisch verscheiden van de Koningin van België, zijn de tradi- tioneele parades, welke op de verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina door de Kon. Marine zouden worden gehouden, af- e 1 a s t. Een herinnering Van de laatste reis, die het Belgische Ko ningspaar naar Ned.-Indië maakte, met de „Mamix van St Aldegonde", bewaart de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" een herinnering, welke thans helaas een droeve is geworden, namelijk het authentieke rap port van den gezagvoerder, den heer- Eg- mont, die als kapitein van de „Marnix" de gastheer was van den kroonprins en de kroonprinses. In een rapport aan zijn directie schrijft de gezagvoerder in 1932 eenige opmerkin gen omtrent zijn gasten, die hun karakter geheel zuiver kenschetsen. .Betreffende onze Koninklijke Gasten van deze reis heb ik de eer U ihet volgende te melden. Het Belgische Kroonprinselijk Paar heeft zich doen' kennen als buitengewoon pret tige, gemakkelijke en dankbare passagiers. De Kroonprins, zoowel als de Prinses, waren zeer eenvoudig in hun eischen en toonden zich zeer dankbaar voor el'ke klei ne attentie. De Hooge Gasten wenschten niels liever, dan beschouwd te worden als gewone passagiers en bewogen zich veel op het sportdek en op de dansvloer, te midden van alle andere passagiers. Herhaaldelijk werd mij gedurende deze reis hun bewon dering betuigd voor het mooie schip, het prachtige sportdek en do uitstekende ver zorging en bediening aan boord. Ook roem den zij den aangenamen omgang met de andere passagiers en do officieren, kortom onomwonden werd mij verzekerd, dat mijne Koninklijke Gasten nog nooit zulk een hcei> lijke reis gemaakt hadden. Het was een aangrijpend moment, toen ik op liet gebruikelijke bal-costumé Prinses Astrid mocht verzoeken de behaalde prij zen uit te reiken. Ik had het genoegen en de eer, als laatste prijs de door de Maat schappij beschikbaar gestelde eereprijs aan de Prinses zelve uit te reiken, daarbij con- stateerend. dat deze door een verpletterende meerderheid van stemmen aan Hare Konin klijke Hoogheid zelve door de passagiers was toegewezen. Onmiddellijk daarop klonk de Brabanqonne, gespeeld door het orkest, en het was duidelijk merkbaar dat de Prin ses slechts met de grootste moeite haar ont roering kon verbergen". BUITENLAND Engeland laat zich niet van de wijs brengen Oorlogsschepen naar Port Said en Haifa, versterking van Malta Te Londen is men van meening. dat de zitting van het Italiaansche kabinet te Bolzano wezenlijk niet veel aan den toe stand heeft veranderd. Men zou misschien eenige waarde kun nen hechten aari de verklaring van Mus solini, dat hij bij zijn actie in Abessynië de belangen van Engeland zal eerbiedigen. In niet-officieele kringen is de meening uitgesproken, dat als gevolg van die ver klaring wellicht overeenstemming zou zijn te verkrijgen-met betrekking tot hot Tana- meer, nog vóór de Völkénboniïsr aaÜ bijeen komt. Van officieele zijde hoort men daar uiter aard niets over. De Britsche cegeering zal zich wel niet door een verklaring als deze van haar oogmerken laten afleiden. Er is haar te veel aan gelegen om de Britsche positie i Oost-Afrika, langs het Suez-kanaal en in het algemeen in de Middellandsche Zee te handhaven, dan dat zij zich veel zou aan trekken van een goedkoope verklaring, te meer omdat die uit den rnond komt van een dictator, die straks van meening kan veranderen. De werkelijke reactie van de Britsche re geering op de houding van Italië vindt men niet op het gebied van de woorden maar op dat der daden. Zoo trekken de aandacht de groote drukte, die te Portsmouth heerscht in verband met het injaden der uitrusting, die bestemd is ter versterking van de luchtweerkrachton op Malta, teneinde 'deze op volle sterkte te brengen. De met verlof zijnde militaire vliegers te Gosport en Lee-on-Seelent zijn teruggeroe pen en algemeen zijn de verloven ingetrok ken. Zoo is niet zonder belang de aankomst van den Britschen kruiser „Colombo" in de havenstad Berbera, de hoofdstad van Britsch-Somaliland, om, zooals hot heet, daar de verdere ontwikkeling der dingen af te wachten. Zoo valt ook op, dat de Britsche Mid dellandsche - Zeevloot gister Malta heeft verlaten „voor haar tweede zomerkruis- tocht", zooals het heet, „waarbij verschil lende oorlogsschepen te Port Said zullen achterblijven", terwijl een derde kruiser- eskader zich rechtstreeks naar Haifa be geeft, de plaats waar het Britsche eindo ligt van de pijpleiding voor afvoer van pe troleum uit Irak.. Men behoeft dit laatste bericht slechts te lezen in verband met het gister vermelde besluit der Italiaansche regeering voor het verplicht gebruik van „ersatz"-brandstof- fen voor motoren om er den zin van te tasten. Inval van nomadenstam in Abessynïé? Officieel niets bekend Uit Addis Abeba is bericht ontvangen, dat aan de Abossijnsche regeering uit de provincie Aoessa gemeld is, dat de in Fransch-Somaliland thuis hoorende noma denstam der Issaas een inval zou hebben gedaan in Abessynië. Er zou een felle strijd zijn ontstaan tusschen de bevolking der provincie en de Issaas. De indringers zouden weer op de vlucht zijn geslagen en omstreeks zestig dooden hebben achterge laten. In Addis Abeba zijn tot dusverre geen nadere bijzonderheden over deze zaak ont vangen. Bij het Fransche ministerie van koloniale zaken weet men niets van een zoodanigen inval in Abessynië. ADDIS ABEBA, 30 Aug. Omtrent het inci dent aan de grens van Abessynië en Fransch Somali land, wordrt vaai Abessijnsche zijde bekend gemaakt, dat de inheemsche stam der Issaas uit Fransch Somaliland op Abes- sijnsch gebied was gekomen om vee te ste len. Het betreft hier dus een incident, aldus deze mededeeling, zooals. dikwijls bij de oor logszuchtige grensstaimmen voorkomt. De nadruk wordt erop gelegd, dat het incident geen politieke beteekenis heeft, en slechts moet worden beschouwd als een voorval, dat zijn oorzaak vindt in de rivaliteit der stam men. Ook van de zijde vam het Fransche gezantschap te Addis Abeba wordt het on politieke karakter van het incident toege geven. Ethiopië en Yemen Blata Ayele, een hooge ambtenaar in Abessynië, zal Donderdag naar Sana, de hoofdstad van den Imam van Yemen, ver trekken, waar hij is benoemd tot consul van Ethiopië. Men ziet hierin een nieuw bewijs voor het verlangen van den Negus, in nauw contact te treden met de vorsten aan de overzijde van de Roode Zee, Plaatsvervanger van den Negus Ras Emerou, een neef van den Negus, is gekozen om het hevel in Addis Abeba op zich te nemen, als de Negus zich aan het hoofd van zijn troepen stelt. Ras Emerou wordt hoogelijk gew dec-rd door de blanke bewoners van Addis Abeba, die hem kennen als een man van groote capaciteit en onkreukbaarheid. De vroegere gouverneur van de provin cie Harrar wordt binnen enkele dagen le Addis Abeba venvacht. De drukte in de haven van Napels Gisternacht zijn de mailstoomers Liana en Aurora naar Massaua vertrokken met groote hoeveelheden materiaal en detache menten manschappen aan boord. Gistermiddag zou het s.s. Ircania met verkennings- en bombardementsvliegtuigen vertrekken en gisteravond de Colombo met meer dan 2000 Zwarthemden van de divisie „28 October" aan boord. Met dit schip zou den tevens vertrekken generaal Umberto Somma en twee broertjes, een tweeling van 13 jaar, die met speciale toestemming van den Duce als tamboer zullen uitrukken. Gisteravond zou ook de Tevere met ma teriaal en manschappen aan boord Napels verlaten. Hoe Engeland reageert LONDEN, 30 Aug. Van gezaghebbende zijde Londen wordt aan Press Association medegedeeld, dat het bericht, volgens het welk de Britsche regeering de Italiaansche regeering opheldering zou hebben verzocht over het Woensdagavond gepubliceerde communiqué van Mussolini, niet in over eenstemming is met de feiten. De Parijsche correspondent van da Times heeft den indruk, dat de ver klaring van Bolzano de laatste hoop op concessie van Mussolini heelt ver nietigd. De Times zegt in een hoofdartikel betref fende het communiqué van Bolzano o.m Mussolini moet niet teveel vertrouwen heb ben in de steekhoudendheid van zftn be wijsmateriaal. indien hij bij voorbaat aan neemt, dat dit op zichzelf onvoorwaardelijk wordt verworpen. Geen enkele andere natie behoeft zich voor het bericht, dat Italië bij zondere voorbereidende stappen heeft gedaan om de nadeelen van sancties van een oorlogskarakter het hoofd te bieden te laten weerhouden van de ver vulling van haar eenvoudige plichten. Indien de kwestie van dergelijke sanctie3 aan de orde zal komen en practisch «al worden beschouwd, zullen zij door den Vol kenbond collectief worden toegepast en niet op grond van de beslissing van een enkel land, ook al neemt dit land naar buiten de leiding op zich door 't voorstel in te dienen. 68 SLAGERS GEARRESTEERD Uit Parijs: Wegens het niet nakomen van de wettelijke bepalingen zijn 68 slagers door de politie in arrest gesteld. Verloving van den Hertog van Gloucester bekend gemaakt Gisteravond is te Londen de verlo ving bekend gemaakt van den Hertog van Gloucester, den derden zoon van den Koning en de Koningin van Enge land, met Ladv Alice Montague Douglas Scott, dochter van den Hertog en de Hertogin van Buccleuch, een der oudste adellijke geslachten van Schot land. De Hertog van Gloucester is 35 Jaar oud, zijn verloofde 19 jaar. Het is nog niet bekend, wanneer de hertog van Gloucester in het huwelijk zal treden. Na zijn huwelijksvoltrekking zal van alle kinderen van het Britsche Koningspaar, de oudste zoon de Prins van Wales, de eenige nog ongehuwde prins zijn. De Duce bij den slagboom Een zinrijke foto Uit Bolzano: Mussolini heeft zich gisteren aar don grenspost op den Brenner begeven, aai" hij de Italiaansche kleuren begroette, terwijl de Alpenjagers de militaire eer be wezen. Vervolgens werd de Duce gefotografeerd nabij den slagboom, welke Italië van Oosten rijk scheidt Honderdduizend man troepen, die hebben deelgenomen aan de manoeuvre in den sec tor van Adige, zullen Zaterdag a.s. voor Mus solini de revue passeeren. De financieele en juridische invloed van den Staat op. de Kerk (Van onzen Duitschen correspondent) Men hoort weliswaar herhaaldelijk be weren, dat de staat er niet aan denkt, zich met zuiver kerkelijke aangelegenheden te bemoeien maar let men op de gebeurte nissen van den allerlaatsten tijd dan be gint men aan de juistheid dezer officieele verzekering ernstig te twijfelen. Kerrl, die tot dusver als Pruisisch minis ter van justitie werkzaam was en tevens den spoorloos verdwenen Pruisischen Land dag presideerde, is door Dr Frick, rijksmi nister van binnenlandsche zaken benoemd tot minister van kerkelijke aangelegenhe den. Hij wordt geassisteerd door de .JBsschlus- stelle", waarin twee professoren in de rech ten zittipg hebben. Tot zijn directe mede werkers behooren een vroegere medewer ker van Jager, den indertijd ontslagen ju- ridischen raadgever van rijksbisschop Mül- ler en een predikant der „Duitsche Chris tenen". Aan de geestelijkheid der Belijden de kerk wordt dus in directen vorm weinig kans overgelaten, de orde in hot kerkelijk leven te herstellen. Men heeft uit de maatregelen, welke te gen bisschop Zaenker te Breslau genomen zijn, kunnen afleiden, dat de zelfstandig heid der kerkelijke oppositie niet wordt geduld en deze eerste mislukking is voor de Belijdende kerk onder de gegeven standigheden een gevoelige slag. Reeds heeft een inleidende bespreking tusschen minister Kerrl en de leden der Pruisische Consistories plaats gevonden, waarbij speciaal het fjhincfeéle vraagstuk is behandeld. Van den Pruisischen Broeden- raad wordt venvacht, dat de „Treuhandstel- len", die het financieel beheer der voorloo- pige Evangelische Kerk in handen hebben worden opgegeven. Voorts mag de briefwisseling niet over den Broederraad gaan, maar moet deze di rect tusschen de predikanten en de regee ring plaats vinden. De Pruisische Broederraad heeft het ge vaar van deze eischen gevoeld. Zoo spoedig mogelijk zal een nieuwe sy node worden uitgeschreven, welke buiten Berlijn zal worden gehouden. Daar zullen de verschillende moeilijkheden worden be sproken, welke door de gewijzigde verhou ding tusschen Kerk en Staat vooralsnog in Pruisen zijn ontstaan. DIJKDOORBBRAAK IN ARIZONA Vier personen verdronken Naar uit Wilcox in Arizona gemeld wordt hebben wolkbreuken een dijkdoorbraak ten gevolge gehad. Een drie meter hooge stort vloed, die daardoor ontstond sleurde een autobus, waarin 21 personen gezeten waren met zich mede en slingerde dezen tegen een mast van het hoogspanningsnet Vier perso nen verdronken daarbij, terwijl drie andere zwaar gewond werden. De overigen konden met groote moeite worden gerei AUTOTTTNNEL INGESTORT Elf arbeiders bedolven Naar uit Oakland in Californië gemeld wordt is bij den bouw v n een autotunnel al daar ee ongeluk gebeurd doordat de houten betimmering bezweek. Elf arbeiders werden bedolven. Na koorts achtige reddingspogingen gelukte het acht arbeiders min of meer zwaar ~ewnd te ber gen. Het lot van de overige drie bedolvenen is nog onzeker. Buitenlandsche Piloten bij de K.L.M. Er worden onderhandelingen gevoerd Naar het „Hbld." verneemt, onderhandelt de Kl.M. momenteel met verschillende bui tenlandsche piloten van naam, teneinde het bij haar bestaande tekort aan te vullen. Zoo zou Svend Steinbeck, de bekende Deensche vlieger, reeds op 1 Sept in K.L.M.- dienst komen. Met hem is contract gemaakt voor twee jaar; hij zal eerst twee vluchten naar Indië maken als tweede piloot, om daarna als gezagvoerder op een der machi nes te worden gezet. Voorts onderhandelt de K.LM. thans nog met de Oostenrijksche verkeersvliegers Holz- meyer en Mandell en met den zeer beken den Duitschen verkeersvlieger Walthe» Noack. De „Msb.' bericht echter, dat Steinbeck eerst op 15 Sept. in K.L.M.-dienst zal treden en dat de K.L.M. verder sleclits onderhan delt met piloot Holzmeyer. Het ligt volgens dit blad niet m de be doeling, dat deze piloten op de Indio-lijn dienst zullen doen Wel is het mogelijk, dat Steinbeck een keer als tweede piloot op een Indië-tocht mee zal vliegen, maar over het algemeen zijn deze buitenlandsche piloten bestemd om op de Europeesche lijnen dienst te doen. Op den Indië-dienst heeft de KX.M. trou wens geen tekort aan piloten. NATIONAAL CHR. GEHEELONTHOUDERSVEREEN. Jaarvergadering te Leeuwarden In ons blad van gisteren vermeldden wy reeds het een en ander over de algemeene ledenvergadering van de Nat. Chr. Geheelont houders Ver., welke in de zalen Schaaf te Leeuwarden plaats had. Tot voorzitter werd bij enkele candidaat- stelling gekozen verklaard, Prof. Dr J. R. ~lo':e maker de Bruine; in de vacatu- i-Ledeboer werd gekozen de heer B. D i e s- e r g e n van Eindhoven. In de Commissie van redactie werden geko- >n de heeren Ds A. J. Montyn, Ds W. J .ooiman en J. J. Smit. De voorzitter heeft daarna een rede ge houden over het onderwerp: „Israëls profeten i de alcoholkwestie". Spr. constateerde allereerst, dat in den Bijbel ontucht, wijngebruik en afgoderij dik wijls gecombineerd voorkomen. Vooral tijdens de periode der Koningen zien we dit. Maar ook bij de offermaaltijden werd soms onmatig gebruik van den snerken drank gemaakt. Deze toestanden werden o.a. door Jesaja gehekeld en zijn satyre klinkt ons meer dan tegen, wanneer hij deze dronkemans maaltijden beschrijft. Hy gooit de slechte voorgangers van het volk voor de voeten, dat om wyn het recht verdraaien. Ook Amos gaat geweldig tegen het drankmisbruik te keer. Hij stelt de Rechabieten, die geen wyn gebruikten, Israël ten voorbeeld. Spr. eindigde met de conclusie, dat de pro feten tegen het misbruik van drank steeds zich sterk hebben gekeerd en dat door hen de matigheid immer aanbevolen is. De heer J. J. Smit van Enschede heeft vervolgens het woord gevoerd over de vraag, hoe de ledenvergaderingen nuttig en aange naam kunnen worden gemaakt. Op deze inlei ding volgde een geanimeerde bespreking. Besloten werd de volgende jaarvergadering Den Haag te houden, zulks in verband met het aldaar te houden Chr. Enkrateia-congres. Na sluiting der vergadering door Ds de Jong, vereenigde men zich aan een geza menlijke koffiemaaltijd. Voornaamste Nieuws. Het lichaam van Konlnain Astrid is heden morgen te Brussel aangekomen. Nadere bij zonderheden over het ongeluk e:. de diepo ontroering die het alom heelt veroorzaakt. De moord te Wildervank opgelost Te Zeelst heeft een geweldige brand ge woed, waarbij enkele boerderijen in de asch zijn gelegd. Te Lisse heeft een autobestuurder een meisje aangereden en gedood. Haar vader werd zwaar gewond. Schaakmbriek. Om de wethouderszetels In Amsterdam geen overeenstemming Ten stadhuize van Amsterdam heb ben gisteren opnieuw vergaderd de raads fracties van S.D.A.P., R.K.S., C.H.U., A.R. en V.B., alsmede de heeren Ketelaar (V.D). Roodbol (C.D.U.) en de Hartogh (Onafh.), om over de wethouderskeuze te beraad slagen. Er viel geen overeenstemming te bereiken Tegenover bet standpunt der sociaal democraten, die op toekenning van drie ze tels aanspraak maken, handhaafden de R.1C hun reeds eerder uitgesproken meening, dat de samenstelling van het college op dc breedst mogelijke basis behoort te worden bevorderd. Bij dit standpunt sloten zich, voor wat betreft de practische conclusie, aan de Chr. Hist., Vrijheidsbond en de Anti- Rev. Partij, terwijl door de overige aanwe zigen blijk werd gegeven, dat zij zich bij bet standpunt der sociaal-democraten, het zij voorwaardelijk, hetzij onvoorwaardelijk, konden aansluiten. Het conflict te Tilburg Voorschot van 60 pek over het loon van de week van 19—26 Aug. voor de arbeiders die het werk hervatten In Verband met pogingen die door den burgemeester van Tilburg worden onderno men om een algemeene hervatting op Dins dag 3 Septmber te bevorderen, heelt de Ver- eeniging van Tilburgsche Fabrikanten vau Wollen Stoffen, na overleg met de arbeiders organisaties besloten, om aan de arbeiders, die het werk in den loop dezer week hadden onderbroken en in verband daarmede geen uitbetaling hebben ontvangen van het loon over de kalenderweek van 19 tot en mei 26 Augustus, een voorschot te verstrekken ter grootte van 60 pet. van bedoeld loonbe drag, een en ander voor zoover deze arbei ders zich sehritfelijk bereid verklaren a.s. Dinsdag de arbeid op normale wjjze te her vatten- Luchtvaart De Vliegsport De uitgeversmij „C. Misset" te Doetinchem heeft een nieuw geïllustreerd weekblad doen uitkomen. Uit het niet bijzonder verzorgde „inleidend woord" blijkt, dat men zich voor stelt met dit populaire luchtvaartblad vooral de schooljeugd te bestrijken, door o.a. de prijs zeer laag te stellen. Nu is belangstelling wekken voor de vlie gerij in zeer breeden kring een loffelijke stre ven en een weekblad, dat niet te technisch, vlot geredigeerd en tevens goedkoop is, moet wel een goede toekomst tegemoet gaan. In zooverre kunnen we de uitgeefster succes toewenschen. Maar eerlijk gezegd is ons dit eerste nummer niet in alle opzichten mee gevallen. Zoo is de foto op den omslag op zichzelf wel mooi, maar... erg oud en be kend. Verder heeft de beschrijving van de nieuwe Fokker C. X al in verscheidene groote dagbladen gestaan .afgezien nog van de reeds bestaande luchtvaart-tijdschriften cn is dus, tenminste voor werkelijk belang stellende jongeren, tamelijk oud nieuws. Meer actueel is het artikel over het Krüsi Radio Kompas van den heer Van Steende ren, wiens naam onder dergelijke artikelen geen onbekend verschijnsesl is. Een verhandeling over zweefvliegtuigen geeft een indruk van wat er bij dezen tak van sport zoo al te pas komt en wat het groote nut van het zweven is voor weten schap, techniek en luchtvaart. Artikelen als deze twee en het anonieme stukje over de eerste vliegles moeten het „doen". Verder zou het o.i. aanbeveling ver dienen inkt van een minder hoopvolle kleur en. als het in verhand met de abonnements prijs mogelijk is, beter papier te gebruiken. Wanneer de „Vliegsport" in die richting haar koers eenigszins wijzigt, lijkt ons de kans op succes grooter. Inbraak en brandstichting te Rotterdam Een verdacht geval aan het Hofplein In den vorigen nacht is onder zeer verdachte omstandigheden brand uitgebro ken in do woning van den lieer Th. M., wonend aan het Hofplein. In de woning werden verschillende vuurhaarden ontdekt. Weerbericht Hoogste stand te Haparanda 768.6, Laagste stand te Blacksod 719.4. Stand vanmorgen half twaalf 761.2. WEERVERWACHTING Matige, aanvankelijk tijdelijk toenemende, Z. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, nog kans op enkele regenbuitjes, iets wanner. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het depressiesysteem bleef vrijwel sta tionair en slechts de kernen verplaatsten zich. Eén ligt over N.-Schotland; een ander over N.-Ierland, terwijl zich een derde ten Z.W. van Ierland schijnt te vormen. In het Z.O. steeg de barometer snel, zoo dat zich over Z.-Frankrijk, Zwitserland en Z.-Duitschland zelfs een hooge. druk vormde. In het N. bleef dc hooge druk nog onver anderd. lCl Rond de depressie bleef het weer nog slecht. Over het Kanaal en do Z. Noordzee neemt de windsnelheid toe. Grooto hoeveel heden neerslag werden afgetapt Skagen had 36, Blacksod 19, Karlstadt 18 en Maiknhead 17 m.M. Over Duitschland, Zwitserland en Zuid- Frankrijk is het weer verbeterd. Voor onze omgeving blijft de toestand nog ongestadig. Wel is een kleine temperatuur stijging te wachten, doch de kans op regen buien houdt nog aan. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen half twaalf 16.2 gr. G 31 AUGUSTUS. Zonsopgang 6.09 uur, zonsondergang 7.51 uur Maan op v.m. 8.54 uur, onder nam. 8.00 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP RRRPPH 31 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.21 uur tot 's morgens 5.41 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhclnfelden 2,87 2,fi2 Wesel 0,54 0.60 Brelsach 1,94 1,76 Emmerik 0,65 0,64 Kehl 2.92 2,72 Lobith 9,60 9,56 Mflxan 4,22 4,07 Nijmegen 7,28 7.27 Diedeshelm 0,00 0,00 St. Andrlea 2,35 2,37 Mannheim 3,13 2,82 Arnhem 7,54 7.52 Lohr 0,99 0,93 Vreeswijk lw 0,98 0,32 Mains 0,67 0,59 Westervoort 8,01 7,99 Blngen 1,69 1,64 Deventer 1,85 1,86 Caub 1,80 1,74 Kampen 0,04 0.01 Erna 1,02 1,05 Eyaden 00,00 46,01 Coblena 1,74 1,70 Maastricht 40,66 40,70 Trier 0,06 0,16 Grevenblcht 27,85 27,75 Kenlen 1,28 1,29 V*nlo 00,00 00,00 Duaaeldorf 0,64 0,63 Grave (a.aia) 4,20 3.70 Ruhrort 0,24 0.31 St Andrles 0,80 0,95 Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl 0,39 12,39 Hellevoetsl. 4.16 16,34 Terschelling 9,57 22,17 Willemstad 5.11 17,22 Harlingen 10,45 23,05 Brouwersh. 3,28 15,46 Den Helder 8,10 20,45 Zierikzee 4,12 i6,16 iJmulden 4,16 16,37 Wemeldinge 4,30 16,40 Hoek v. Holl. 3,29 15,52 Vliaaingen 2,36 14,40 Schevenlngen 3,38 16,02 Terneuzen 3,08 15,15 Rotterdam 543 17,38 Hanaweert 3,59 16,01 Van de benedenverdieping waren zoowel in de keuken, als in de achter- en voorkamer, do vloerkleeden in petroleum gedrenkt, terwijl op do bovenverdieping eveneens drie vuurhaarden werden gevonden. De inhoud van verschillende kasten was overal uitge spreid om het vuur aan te wakkeren, ter wijl ook de-bedden uit de ledikanten wa ren gehaald en op den grond gelegd. Dams zij het actieve optreden van de brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, kon hel vuur vrijwel onmiddellijk met een enkele straal worden gedoofd en een groote brand worden voorkomen. De blussching geschiedde door gasten van slangenwagen 16 en stond onder leiding van brandmeester Stoopman en hoofdman Kruis. Shv. 17, welke mede aanwezig was, behoefde geen dienst te doen. De brandstichting is zeer waarschijnlijk voorafgegaan door inbraak. Uit een van de serredeuren bleek een ruit gesneden te zijn, terwijl in den tuin een pakje werd gevon den, waarin verschillende waardevolle voor werpen aanwezig waren. Op de eerste etage wa9 voorts een cassette opengebroken, waaruit al het zich daarin bevindende ta felzilver verdwenen was. De politie werd gewaarschuwd. Deze heeft een zeer uitge breid onderzoek ingesteld. Omtrent het re sultaat daarvan kon heden nog niets na ders worden medegedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2