Qïitttwt %tx itóctft Gtmrmt Koninklijke Familie van België opnieuw zwaar getroffen Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Koningin Astrid bij een auto-ongeluk in Zwitserland om het leven gekomen Koning Leopold gewond Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met zondagsblad 7'/i et Bureau: Breesti-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5565 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang üJbberttntieprijjen: Van 1 tot 5 regels I.I71/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Kon ngin Astrid f Een verpletterende tijding uit Luzern: Koningin Astrid op slag gedood bij een ongeluk, Koning Leopold gewond. Drie. vier elkaar gedeeltelijk aanvullen de, gedeeltelijk tegensprekende berichten over de wijze, waarop het ongeluk is ge beurd. volgen elkaar in snel tempo op, maar dat ééne komt telkens onwrikbaar terug: Koningin Astrid gedood. Zie, wanneer in de steeds toenemende snelheidsjacht, in de davering van het 'groote stadsverkeer, bij een botsing in de provincie menschenlcvens ruw worden af gesneden .dan is ons hart geroerd en we, denken aan de familie, die weenend ach terblijft Maar deze onheilstijding schokt de wereld. Een jonge Koningin, de vorstelijke moe der van drie kinderen uit het leven wegge rukt. Een jonge Koningin, de gemalin van een eveneens door een ongeluk plotseling tol den troon geroepen jeugdigen Koning, wordt aan Haar gezin en aan het volk, dat Haar spoedig lief had gekregen, ontnomen Quis non pleuret. Wie zou niet weenen? Menschen over heel de wereld houden den adem in en beven bij deze schokkende tijding. En zij moeten nederig erkennen: eenerlei wedervaart den merisch, hetzij hij is een daglooner of een vorstenkind. Voor beide geldt de waarheid: het leven is een damp, de dood wenjtt ieder uur. Het past ons slechts de hand op den mond te leggen en te stamelen: Heilig zijn, o God Uw wegen; niemand spreek' Uw Hoogheid tegen. Naar menschelijke maatstaf gerekend is de wonde, die hier geslagen is onherstel baar. Wie zal het leed schetsen van den Koning, die zijn lieve vrouw het eene oogenblik nog rustig aan zijn zijde zag zit ten en een minuut later verpletterd in zijn armen moest nemen? Wie kan beseffen het verlies van de drie aardige Koningskindoren, die vroolijk en opgewekt van hun vacantie te Noordwijk terugkeerden en die Moeder als door een wondere beschikking nog één week in Zwit serland konden zien, maar nu voortaan nooit meer? Ontzettend is het leed, dat de Zweedsche on Belgische vorstenfamilies treft, maar groot en diep is ook deze nieuwe schrijnend diepe wonde voor het Belgische volk. Het Nederlandsche volk, dat vorig jaar tweemaal achtereen zoo ernstig werd gesla gen, kan zich wellicht het best indenken, wat deze slag voor België zal beteekenen. Astrid, het was de zon geworden in het Belgische leven van de laatste jaren. Fees telijk was de intocht van de 23-jarige Zweedsche Prinses, die door Haar innemen de manieren aller harten voor zich won. Groot en diep werd de genegenheid van Vlaming en Waal, toen zij zagen hoezeer Prinses Astrid zich gaf aan Haar man en Haar gezin en toen zij na het droevig onge val. dat Koning Albert van den troon ruk te vorig jaar aan de zijde van Leopold III als Koningin aan het hoofd van het Belgi- ,sche volk kwam te staan, toen was er bij alle droefheid groote blijdschap over het feit, dat een Astrid den jongen Koning ter zijde zou staan in Zijn taak. Als vrouw, als moeder werd de jonge Koningsvrouw spoedig door heel het land op de handen gedragen. Was zij niet het voorbeeld van een Ko ninklijke Prinses, die zich als een Ruth aan Haar nieuwe volk verbond? Voor België is de slag wel zeer zwaar. Maar ook het Nederlandsche volk is diep bewogen. Leopold en Astrid, ze waren vrienden van ons land. Hun reizen naar Nederlandsch-Indië, de wijze waarop zij banden van vriendschap onderhielden met ons Hof, het feit, dat ze hun kinderen tijdens de vacantie aan Ne derland toevertrouwden, het heeft alles er toe meegewerkt om de toch in heel de we reld reeds zoo gevierde Koningin een bij zondere plaats te geven in ons hart. Daarom reiken wij over de Schelde heen de hand tot het Belgische volk en we zeg gen: uw rouw is onze rouw. In de straten van Brussel vormden zich tal rijke groependie het treurig nieuws bespraken. LUZERN29 Aug. Koningin Astrid van België is bij een auto- ongeluk in Zwitserland om het leven gekomenKoning Leopold is gewond LUZERN, 29 Aug. Koningin Astrid is gedood tijdens een automobielongeluk, dat zich heeft voorgedaan op den weg tusschen Küssnach en Luzern. De Koning bestuurde zelf den wagen en zijn chauf feur was achterin gezeten. Wegens tot nu nog niet vastgestelde oorzaak verloor de Koning de macht over zijn stuur. De Koningin sloeg met het hoofd tegen een boom en werd op slag gedood. De Koning is licht gewond. Het leven van Koningin Astrid Koningin Astrid werd op 17 November 1905 te Stockholm geboren en is dus bijna dertig jaar oud geworden. Sedert 4 November 1926, toen te Stockholm het burgerlijk huwelijk werd gesloten, ge volgd op 10 November door de kerkelijke in zegening te Brussel, was zij gehuwd met Kroonprins Leopold, hertog van Brabant, die sedert het overlijden van zijn vader. Ko ning Albert I, (te Marche les Dames op zoo noodlottige wijze op 17 Februari 1934 om het leven gekomen) als Leopold III koning der Belgen is. Uit het huwelijk zijn ontsproten drie kin deren t.w. Prinses Josephine Charlotte, ge boren 11 October 1927; Kroonprins Boude- wiju Albert, geboren 7 September 1930 en Prins Albert, geboren 6 Juni 1934. Astrid Sophie Louise Thyra van Zweden was de jongste dochter van Prins Karei van Zweden broeder van Koning Gustaaf en Prinses Ingeborg van Denemarken. Nadat zij als Prinses Astrid in November 1926 in het huwelijk was getreden met den Belgischen troonopvolger heeft de jonge, be gaafde vrouw in korten tijd stormenderhand het hart van het Belgische volk veroverd. Voor haar drie kinderen toonde zij zich een voorbeeldige moeder. Evenals haai- echtgenoot muntte zij uit aoor een eenvoud, welke haar aantrekkings kracht niet miste en haar bijzonder populair maakte, niet alleen in Belrië maar ook in het buitenland, in de eerste plaats wel in ons land. Groote sympathie is in Nederland gewekt door de twee reizen, die het populaire prin sen paar (in 1928'29 en 1932) naar en in Nederlandsch Indië maakte en daarbij tel kens uiting gaf aan groote waardeering voor ons koloniaal bestuur. Ook naar de Kongo maakte het vorstelijk paar een reis, nl. in 1933. In den jongsten tijd is ons land nogmaals in nauw contact met de jonge, sympathieke koningin geweest n.l. door het feit, dat ko ningin Astrid naar Den Haag kwam om zich van een Nederl. gouvernante voor haar kinderen te voorzien en door het langdurige vacantieverbl"f van het prir' Josephine en het nrinsje Boudewijn te Noord wijk, waarvan het voornaamste doel was de kin deren van jongsaf aan het Nederlandsch te wennen, dat ook door Koning Leopold, blij kens de rede, die hii bij de troonsbestijging uitsprak, zeer goed wordt gesproken. De zware slag die het Belgische volk zóó kort na den tragischen dood van Koning Albert treft, wordt door ons volk diep en In nig meegevoeld. De deelneming geldt in de eerste plaats, den jonge koning, wiens huwelijk ook naar buiten zeer sterk den indruk maakte van een verbintenis, wanri" de echtelijke liefde vooraan stond. Het mededoogen geldt ook de lieve prinselijke kindertjes, die het beste verliezen wat hun jeugd glans kan geven: eên lieve moeder. Een Koningin in den waren zin des woords Brussel, 29 Aug. De jeugdige kroon prins van België vertoefde dikwijls aan het Zweedsohe hof en reeds op jeugdige leeftijd kenden de beide vorstenkinderen elkaar. Reeds bij de eerste kennismaking verover de de Zweedsche Prinses het hart van het Belgische volle en naarmate men haar in de loop der jaren beter leerde kennen, ging deze spontane liefde over in diepe genegen heid en aanhankelijkheid, die nog versterkt werd, toen zij haar gemaal een dochtertje en het Belgische volk een Prinsesje schonk. Nog grooter was de vreugde toen Prinses Astrid op 7 Sept. 1930 helleven schonk aan een manneiijken opvolger, den kleinen Boudewijn. Het Koninklijk Gezin ging in het Belgi sche openbare leven een plaats innemen als misschien alleen de Engelsche Koninklij ke Familie temidden van het Engelsche volk bekleedt Als een bezorgde moeder heeft het Belgi sche volk Koningin Astrid gekend, als een lieftallig meisje, een charmante vrouw en een elegante, beminnelijke dame, een Ko ningin in den waren zin des woords. Mevr. v. d. Mortel over de ramp Wij zijn allen verschrikke lijk ongelukkip" een kort telefoongesprek gevoerd met de echtgenoote van Noordwijks burgemeester. Jhr. J. B. V. M. J. v. d. Mortel, die zelf op dat oogenblik de Raadszi'.ting presideerde. Mevr v. d. Mortel, die tijdens het verbljjl van de Belgische Koningskinderen als hun tweede moeder is opgetreden, was, zooals begrijpelijk is, zeer verslagen. „Wij zyn zoo zeide zij allemaal ver schrikkelijk ongelukkig. We waren juist voir de lunch aan tafel gegaan, toen we het be richt door de radio hoorden. U kunt begrij pen. hoe we schrokken". Wij vroegen een persoonlijke indruk over de omgekomen Koningin: „Een buitengewone vrouw, zeldzaam char mant en voor de kinderen wel een ongeloof lijk lieve moeder. Wjj kunnen ons misschien nog meer dan andere indenken »vat het verlies voor de kinderen beteekent „Hebben die hun moeder met meer go- „Ja, ze is nog een wëek bij haar kinder m geweest. Kort na hun vertrek van nier zijn die doorgereisd naar Liizern. Dat het nu zóó moest gaan. De Koningin was nog zoo gelukkig en zoo buitengewoon tevreden, dat ze de kinderen bruin en gezond terug zag... Belangstellend informeerde mevr. v. d Mortel naar de laatste berichten omtrent het ongeval Uiteraard moest haar versla genheid over de ramp daar nog wel door toenemen. Hoe de ontroerende tij ding door onze Koningin en Prinses werd ont vangen Koningin Wiihclmina en Prinses Juliana die nog steeds in Schotland vertoeven, heb ben bij het vernemen van de noodlottige tijding uiting van hun diepe bewogenheid gegeven. Toen men het bericht van het tragisch einde van Koningin Astrid mededeelde aan den adjudant van H.M. Koningin Wiihcl mina, riep deze uit: „Wat een verschrikke lijk nieuws, het is werkelijk al te ver schrikkelijk. HOE HET ONGELUK PLAATS GREEP Een kort moment van onoplettendheid Uit Luzern: Volgens de eerste verklaringen die de koning van België tegenover zijn om geving heeft afgelegd, wilde Koningin Astrid, toen zij, zooals hun gewoonte was, een rondrit maakten, de kaart van 't land schap raadplegen. Op dit oogenblik boog de koning voorover om er een blik op te wer- P Dit kleine deel van een oogenblik van onoplettendheid was voldoende om de auto tegen een boom te doen rijaen, welke afbrak. De koning en do koningin werden uit den wagen geworpen. Dc koningin kwam met het hoofd tegen een boom terecht en liep een doodelijke schedelbreuk op. De auto vloog verder naar de rechterzijde van den weg om nogmaals tegen een boom te botsen en vervolgens in het meer te storten. De chauffeur, die zich op dit oogenblik nog alleen in den wagen bevond, kwam in het water terecht, doch werd niet gewond. Niemand was getuige van het ongeluk. De koning en Ie koningin werden op den weg aangetroffen door de volgauto. In dit verband zij opgemerkt, dat de ko ninklijke auto niet onmiddellijk door een volgauto of een vreemde auto werd gevolgd. Uit het onderzoek, dat onmiddellijk naai de oorzaak van het ongeluk is ingestela, is gebleken, dat het rechter voorwiel van den koninklijken wagen, een zware Amerikaan- sche „Torpedo", terwijl met SO K.M. snel heid werd gereden, blijkbaar in een vier meter breede opening van den 25 centimeter hoogen cementen rand van den straatweg, en wel aan de zijde van het meer, raakte. Ongeveer vijf-en-twintig meter reed de auto vervolgens over den cementen rand, botste tegen een ooftboom en kwam daarop in een weide, welke naar het meer loopt terecht. Bij de botsing tegen den boom werd koningin uit den wagep geslingerd en viel vijf meter beneden den boom in het gras. Dc wagen rolde vervolgens de begroeide helling af, schuurde langs een tweeden ooft- boomen kwam twintig nieter verder in het water van het meer terecht, waar hij aan den oever tusschen het riet bleef staan. Hij staat rechtop en is tot den bovensten rand van oe carrosserie, onder water gedompeld. De zitbanken zün er uit geslingerd, terwijl de motorkap vol deuken in de weide ligt, tezamen met andere wrakstukken. De inzittenden van de auto, welke den koninklijken wagen begeleidde en daar een eindweegs achter reed, verleenden de eerste hulp. De plaats van het ongeluk is de weg te Merlischache. De weg is aaar tamelijk breed. Gemeld wordt nog, dat bij de botsing de Koning en de Koningin beide uit de auto werden geworpen. Konipgin Astrid liep een schedelbreuk op en werd bovendien zwaar door glas scherven van het windscherm gewond, dat zij bijna onmiddellijk aan de gevolgen over- Volgens getuigenis van een der eerste per sonen, die op de plaats van de ramp arri veerden, lag de Koningin onbeweeglijk aan den. voet van een boom. De Koning lag bij een tweeoen boom. Toen men bij hem kwam, vroeg hij onmid dellijk naar de Koningin. Men hielp hem hierop, zich naar haar toe te begeven. Bij haar neerknielend, nam hij haar hand in de .zijne en riep haar naam, doch zij antwoordde i "hem nief. Daarop nam hij haai- in zijn armen en omhelsde haar. Eenige seconden later stierf qo koning in de armen van haar gemaal. ITet late bekend worden van het ongeval vindt zijn ooi-zaak in het feit, dat het Bel gische koningspaar incognito in Zwitserland vertoefde: 's Morgens te ruim 10 uur kreeg het hoofd der politie te Kuessnacht de telefonische me- oedeeling, zich ijlings naar het begin van het dorp te begeven, waar een ongeluk was gebeurd. Toen de politiechef tezamen met den arts dr. Steinegger ter plaatse arriveerde, zag hij een heer in wanhoop heen en weer loopen, die op de-vraag, wie hij was, antwoordde, dat zijn papieren in de auto zaten. Tusschen de papieren vond men een diploma van het district Pilatus van de Zwitsersche automo bielclub op naam van den graaf de Rethy. Pas later bleek, dat dit het incognito van den Belgischen koning was. Dr. Steinegger nam den gewonden koning met zijn doktersauto naar zijn woning, waar hij een snijwond aan den rechterkant van de kin hechtte en de rechterhand verbond. Vervolgens bracht hij don koning naar het nabij Luzern gelegen Horn, naar de ko ninklijke villa „Haslüiorn" terug. De bevolking van Küsznaclit het onge luk gebeurde slechts op 1 K.M. afstand van aie plaats was zeer onder den indruk van het ongeluk. Op de weide waar de Ko ningin is gevonden heeft men een ruw hou ten kruisje opgericht en er veel groen en bloemen neergelegd. De kindertjes waren reeds in België terug Gistermorgen zijn Prinses Josephine Char lotte, kroonprins Boudewijn en het kleine prinsje Albert onder leiding van een gou vernante met den sneltrein uit Bazel van hun verblijf in de villa van Koning Leopold nabij Luzern, teruggekeerd. Onbewust van het vreeselijke, dat zij haar kinderen niet meer zou weerzien, heeft Ko ningin Astrid gisteren afscheid van hen ge nomen. Het prinsesje en de prinsjes waren reeds weer op Belgisch gebied terug, toen gister morgen het verschrikkelijke nieuws bekend werd. Gisteravond waren zij nog altijd onkundig gehouden van de vreeselijke ramp, die hen heeft getroffen. KONINGIN ASTRID f Een golf van sympathie en innig mede-lijden Voor Koning Leopold en zijn beproefd gezin Vaart door ons allen heen, bij 't vreeselijk verscheiden Der jonge vriendelijke Belgische Vorstin. Den Koning trof een slag, te zwaar schier om te dragen, De omvang van hun leed ontgaat het Vorstenkroost. Het volk van België staat sprakeloos geslagen. Geen woord van menschen biedt de balseming der troost. Wij treuren mei dit volkwant stevig zijn de banden Van vriendschap met dit jong gebroken Vorstenhuis. God legge op den Vorst Zijn vaderlijke handen En geve hem de kracht te dragen dit zijn kruis. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Koning Leopold Bevestigd wordt, dat de wonden,die Koning Leopold bij het ongeluk heeft gekregen niet van ernstigen aard zijn. Hij is slechts licht aan het hoofd getroffen. Hij heeft echter een zenuwschok ontvangen waarover men zich in zijn omgeving ernstig bezorgd maakt. Langen tijd bleef, nadat zijn echtgenoote in zijn armen kort na het ongeval was over leden, de Koning in gebukte houding staan. Een medisch onderzoek bracht geen ehkele inwendige kwetsuur aan den dag en het schijnt, dat de gebukte houding een gevolg was van dc hevige smart van den koning. De gedachten van den Koning zijn volko men afwezig. Hij spreekt geen woord. Toen-het stoffelijk overschot der Koningin naar de villa Haslyhorn was overgebracht en daar in de salon was opgebaard, heeft de Koning een groot deel van den middag daarbij alleen doorgebracht, geknield aan het hoofdeinde. Slechts minister Van Zeeland en baron Capelle, de secretaris van den Koning en de Belgische gezant te Bern werden tot den Koning toegelaten. Koning Leopold heeft gisternamiddag zoo were, aan het Hbld. meegedeeld nadat hij zich door een geneesheer te Luzern met Röntgenstralen had laten behandelen, zich telefonisch in verbinding gesteld met het paleis te Brussel. De Koning was echter zoo diep onder den indruk van het droevig einde zijner gade, dat hij in tranen uitbrak en het moest staken. De overlijdensakte De Belgische minister van justitie Soudain heeft zich telefonisch met den burgemeester van Küsznacht onderhouden over het opma ken der overlijdingsakte, die zoo spoedig mogelijk naar Brussel zou worden verzonden waar het gebruikelijke protocol zal worden opgemaakt. Belgische Ministerraad bijeen Proclamatie aan het Belgische volk De Belgische Ministerraad is gistermid dag te twee uur onder voorzitterschap van minister-president Van Zeeland bijeenge komen. De leden der Regeering beraad slaagden over de inhoud van een ontwerp- proclamatie aan het Belgische volk, naar aanleiding van de tragische dood van Ko ningin Astrid. De Ministerraad duurde tot vier uur. Na afloop heeft minister Rubbens den Vlaam- schen journalisten voorlezing gedaan van de inhoud dor proclamatie, die als volgt luidt: „Nog onder den indruk van den tra gischen dood van Koning Albert, beweent België heden een Koningin, wier jeugd, gratie en goedheid haar volk hadden veroverd. Zelden was het land in een verslagenheid gedompeld als thans het geval is. Alle Belgen nemen deel in het gren- zcnlooze verlies van Z.M. den Koning. Het Belgische volk schaart zich thans rond hem. Het buigt zich met ontroeren de teederheid over de Koninklijke Prin sen, cLie thans geen Moeder meer heb» De begrafenis Gemeld werd gisteravond, dat de bijzet ting Dinsdag of Woensdag as. zal plaats hebben. Volgens andere berichten, moet dit in den loop van heden nog worden vastgesteld. De Wereldtentoonstelling blijft geopend De Wereldtentoonstelling is gister ge opend gebleven en zal ook de komende da gen geopend blijven. Met haar halfstoks ge- heschen vlaggen en bij het trieste weer, dat in den namiddag heerschte, maakt zij ech ter een droefgeestigen indruk. Wèl werden de paviljoens v.an verscheidene landen ge sloten, 'waarbij Engeland het voorbeeld gaf, door zoodra het droeve nieuws bekend werd de deuren van het Engelsche Pavil joen te sluiten. Alle schouwburg- en bioscoopvoorstellin gen te Brussel en in de meeste andere Bel gisclie steden zijn gisteravond afgelast. DIEPE ONTROERING IN ZWEDEN Hoe Koningin Astrids vader, het bericht kreeg Uiit Stockholm: Prins Karei, de vader van koningin Astrid, werd door zijn zoon van het tragische ongeluk in kennis gesteld toen hij juist een bijeenkomst van 't Zweed sche Boodc Kruis presideerde. Hij begaf zich terstond naar Fridham om zijn gemalin, prinses Ingeborg het droeve bericht over te brengen. De koning van Zweden vernam de treu rige tijding in Solliden. In geheel Zweden heeft het tragische ge beuren diepe ontroering teweeggebracht. Koningin Astrid was in Zwden van haar jeugd af zeer bemind wegens haar lieftal ligheid en natuurlijke gratie. Hoe bemind zij was bleek nog in Mei j.l. teen zij voor het laatst in haar geboorte land verbleef voor de bijwoning van hef huwelijk van Pi*inses Ingrid met Kroon prins Frederik van Denemai'ken. Het Stock- holmsche publiek, anders zoo ordelijk, ver brak herhaaldelijk de afzettingen als Ko ningin Astrid zich vertoonde. Thans was er algemeene verslagenheid toen men de doodstijding vernam. De vlag gen werden halfstok uitgestoken. De radio zweeg tien minuten na de bekendmaking van het droeve bericht. Wat zal er in die tien minuten gegaan zijn door de hoofden van millioenen Zweden, die de jonge, altijd hartelijke en vroolijke figuur gedachten, die als gewoon Zweedsch meisje les kreeg in koken en kinderverzorging, omdat haar moeder, Prinses Ingeborg, een practische opleiding'verlangde voor haar, die eenmaal niet alleen moedei' voor haar kinderen, maar ook moeder voor een volk zou moeten Koningin Elisabeth ver neemt de droeve tijding Uit Rome: Aanvankelijk had men de Belgische koningin-weduwe Elisabeth, die momenteel bij haar dochter, de prinses van Piemont, op de villa Rosebery bij Napels vertoeft, na het bekend worden van het tra gisch ongeval, dat koningin Astrid 't leven had gekost, niet ervan op de hoogte gesteld in verband met haar zwakke gezondheids toestand. De hofhouding stelde zich in verbinding met de autoriteiten te Napels, die wisten te voorkomen, dat de middag- en avondbladen aldaar eenig nieuws over het ongeluk be vatten, teneinde te verhinderen, dat de ko ningin en haar dochter voortijdig en op on- gewenschte wijze van 't vreeselijke nieuws op de hoogte werden gesteld. Pas laat in den namiddag deelde de ka merheer het na voorzichtige voorbereiding Koningin Elisabeth en prinses Marie-José besloten daaix>p onmiddellijk, nog gister avond naar Luzern te vertrekken. Koningin Astrid en Nederland Wij hebben gister in een deel van onze uit gave reeds melding gemaakt van de diepe indruk, die de plotselinge dood van Konin gin Astrid in ons land heeft gemaakt Juist de laatste jaren waren door de houding van het jonge Belgische Konings paar, reeds lang vóór het overlijden van Koning Albert, de banden tusschen het Bel gische Vorstenhuis en ons land sterkei' ge worden. Wij herinnerden reeds aan de reizen die hot Prinsenpaar maakte met de „Dempo" en de „Marnix van St. Aldegonde" naar ons Indië. Wij kunnen ook herinneren aan hot feit, dat het jonge Vorstenpaar herhaalde lijk reisde met de vliegtuigen der K.L.M. Op Schiphol waren zij gaarne geziene en harte lijk ontvangen gasten. Het is nog slechts een half jaar geleden dat Koningin Astrid, op doorreis te Schiphol, in de huiskamer van den gérant van het K.L.M.-hotel haar jong ste kindje voedde. De vaster aangehaalde banden met ons eigen vereenzamend vorstenhuis werden ook met voldoening in ons land gezien. De luisterrijke ontvangst van onze Koningin en Prinses Juliana dit voorjaar te Brussel was daar een uiting van. De Bi-usseische coiTespondent van de Msb. schrijft daarover: Nog'leeft in onze herinnering de harte lijke ontvangst, die Koningin Wilhelmina en Pi'inses Juliana dit voorjaar te Brussel heb ben ondervonden. Nog zien wij onze prinses stralend in de galacalèche naast Koningin Astrid op weg naar het ruiterfeest in de Cinquantenaire, geëscorteerd door lanciers met wapperende vaantjes aan de punten der lansen. En wij herinneren ons de gratie, waarmee Koningin Astrid aan de hand van onzen gezant te Brussel, tezamen met Ko ning Leopold, die Prinses Juliana ten dans leidde, het schitterende bal van don Belgi schen adel opende. Na de zware slagen, die ook Koningin Wii hclmina getroffen hadden, was haar verblijf te Brussel en de hartelijke genegenheid van gastheer en gastvrouw een weldadige bal sem en een vreugdevolle eivaring. Koningin Astrid en Noordwijk De burgemeester van Noordwijk, de heer Van de Mortel, heeft gistermiddag bij de aanvang van de gemecnteraadsvei'gadering melding gemaakt van het noodlottig onge val, waarbij koningin Astrid om het leven is gekomen. Hij hield vervolgens een korte herden kingsrede en^ bracht daarbij in herinnei-ing, dat vooral Noordwijk door Haar heengaan (Zie verder bladz. 2) Wijlen Koningin Astrid met Prinses José- phine Charlotte slaan temidden van het publiek te Brussel een optocht gade. t

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1