DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 7 Laatste Nieuws. DE RAMP VAN HET BELGISCHE KONINGSPAAR (Vervolg van bladzijde 1) Astrid Sophie Louise Thy ra van Zweden was de jongste dochter van Prins Karei van Zweden broeder van Koning Gustaaf en Prinses Ingeborg van Denemarken. Nadat zij als Prinses Astrid in November 1926 in het huwelijk was getreden met den Belgischen troonopvolger heeft de jonge, be gaafde vrouw in korten tijd stormenderhand het hart van het Belgische volk veroverd. Voor haar drie kinderen toonde zij zich een voorbeeldige moeder. Evenals haar echtgenoot muntte zij uit door een eenvoud, welke haar aantrekkings kracht niet miste en haar bijzonder populair maakte, niet alleen in België maar ook in het buitenland, in de eerste plaats wel in ons land. Groote sympathie is in Nederland gewekt door de twee reizen, die het populaire prin- senpaar (in 1928'29 en 1932) naar en in Nederlandsch Indië maakte en daarbij tel kens uiting gaf aan groote waardeering voor ons koloniaal bestuur. Ook naar de Kongo maakte het vorstelijk paar een reis, nl. in 1933. In den jongsten tijd is ons land nogmaals in nauw contact met de jonge, sympathieke koningin geweest n.l. door het feit, dat ko ningin Astrid naai- Den Haag kwam om zich van een Nederl. gouvernante voor haar kinderen te voorzien en door het langdurige vacant ieverbl'T van het prinsesje Josephine en hot prinsje Boudewijn te Noordwijk, waarvan het voornaamste doel was de kin deren van jongsaf aan het Nederlandsch te wennen, dat ook door Koning Leopold, blij kens de rede, die hij bij de troonsbestijging uitsprak, zeer goed wordt gesproken. De zware slag die het Belgische volk zóó kort na den tragischen dood van Koning Albert treft, wordt door ons volk diep en lu llig meegevoeld. De deelneming geldt in de eerste plaats, den jongen kor.ing, wiens huwelijk ook naar buiten zeer sterk den Indruk maakte van een verbintenis, waarin de echtelijke liefde vooraan stond. Het mededoogen geldt ook de lieve prinselijke kindertjes, die het ibeste verliezen wat hun jeugd glans kan geven: een lieve moeder. De oorzaak van het ongeluk nog niet opgehelderd BRUSSEL, 29 Aug. Met betrekking tot het ongeluk, dat liet Belgische volk door den dood van Koningin Astrid opnieuw heeft getroffen, vernemen wij nader, dat dit ongeluk geschiedde op den weg Küsmach Lüzern, op een plaats, welke allerminst ge vaarlijk mag worden genoemd. Het is dan ook nog niet opgehelderd wat de oorzaak van het ongeluk is geweest. Koning Leopold liep eenige hoofdwonden [van niet ernstigen aard op. De Koning is door het smartelijk verlies evenwel zoo diep geschokt, dat hij niet in staat was eenige inlich ting te verstrekken^ De chauffeur van den Koning, die achter in den wagen was gezeten, heeft eenige snijwonden opgeloopen. Zijn toestand is niet ernstig. De auto is in het Vicrwoudsteden* meer terecht gekomen. Het ongeluk geschiedde te omstreeks tien uur hedenochtend. De ministerraad ls tegen hedenmiddag twee uur in. buitengewone zitting bijeenge roepen. De indruk in Nederland AMSTÉRDAM. 29 Aug. Te Amsterdam heeft het bericht van het zoo noodlottig het leven komen van de Koningin der Bel gen een diepe indruk gemaakt. Op de straat wordt het gebeurde in groepjes besproken. Van verschillende particuliere huizen in de hoofdstad is spontaan de vlag halfstok geheschen. Het bericht heeft in Den Haag groote ontroering gewekt. In breede kring koester de men voor (het Belgische koningspaar groote sympathie. Meer dan in een ander stad in ons land, waren Koning Leopold en Koningin Astrid in de Residentie bekend. Door hun bezoeken aan Noordwijk en het verblijf van hun kinderen, waren zij met de Haagsche burgerij meer bekend gewor den en waren inderdaad populair. Bij de Belgische legatie was men aanvan kelijk nog niet op de hoogte van het droe vig gebeuren. Op telefonische navraag in Brussel kreeg men weldra de bevestiginf van het gerucht. Van de woning van den Belgisdhen ge zant, den heer Masfltens aan het Korte Voor hout, die ueitstedig is, werd dadelijk na 't bekend worden van de ramp de vlag half stok uitgestoken. Ook de andere legaties staken ten teeken van rouw spoedig daarop de vlag halfstok uit. Aan het gebouw der Belgische legatie op het Nassauplein lagen van hedenmiddag half drie af rouwregisters ter teekening. De indruk in België BRUSSEL, 29 Aug. Als een kille verschrik king vlaagde over de in liet feestelijk ver tier der drukte van de wereldtentoonstel ling gedompelde Belgische hoofdstad Bri sel het vreeselijke, het schier ongelooflijke nieuws: Koningin Astrid door een ongeluk in Zwitserland tijdens oen zomerverblijf, dat zij zoo ten volle genoot, uit het leven Weggerukt Voor de tweede maal Ibinnen twee laar wordt Belffië in rouw gedompeld en ten tweede male freft de slag te harder en te wreeder door de plotselinge, tragische wijze waarop twee menschenlevcns. die een groote plaats innamen in liet openbare .Ven van België, werden afgesneden. Oyer het leed, dat do Belgische vorstelijke familie, dat den jeugdigen Koning en zijn klei ne kinderen heeft getroffen, past het ande- ren slechts te zwijgen cn dit zwijgen moge het innigste blijk van meeleven zijn mei den zwaar getroffen Koning van België, zijn kin deren en zijn nog over het verlies van haar man in rouw gedompelde moeder. Ook in Zweden zal men diep zijn getroffen door de dood van de beminde Prinses, die nog zoo dikwijls temidden van haar verwan ten en vrienden in de omgeving van haar jeugd vertoefde en met wier geluk men zoo meeleefde. De toekomst onzer monetaire politiek Devaluatie brengt geen redding De meening van Prof. Mr. P. Lieftinck Op de Christelijk-Historische Zomcrconfe- rentie te Lunteren op Vrijdag 19 Juli 1935 heeft Prof. Mr. P. Lieftinck een rede uitgesproken over: „de Toekomst onzer nio- netaire politiek". Deze rede is thans in druk erschenen bij J. B. Wolters' Uitgevers Mij. te Groningen. De schrijver stelt daarin o.m. de beide olgende vragen aan de orde; 1. Hoe moeten wij ons de toekomstige ontwikkeling denken op internationaal monetair gebied en welk standpunt moet ons land daartegenover in nemen. 2. In hoeverre kunnen monetaire middelen bijdragen tot verbetering van den economi- ooestam land verkeert. T.a.v. de eerste vraag komt Prof. Lieftinck tot de volgende conclu sie: „De vraag naar do waar schijnlijke komstige ontwik keling op inter nationaal mone tair gebied culmi neert in de vraag: zal de wereld te- rugkeeren tot den gouden standaard, en zoo ja, zal deze hetzelfde ka rakter dragen als Prof. Mr. P. Lieftinck vóór den oorlog? De schrijver acht onder de huidige omstandigheden, die na der worden geschetst, de terugkeer van een belangx-ijk aantal landen tot den gouden standaard in zijn vooroorlogschen hooge mate onwaarschijnlijk, zoo niet onmo gelijk. De krachten, die werken in de rich ting van een toenemende nationale beheer- selling van het economische leven, zijn daar- veel te sterk. Anderszijds staat echter de instabiliteit op monetair gebied een ve betering van de wereldconjunctuur in d weg. Niet onwaarschijnlijk is, dat men in een niet al te ver verwij derde toekomst voor deze moeilijkheid een oplossing zal trachten te vinden, waarbij een zekere mate van internationale stabi liteit verbonden zal worden met do verzekering van voldoende nationale autonomie inzake de manipulatie der binnenlandsche prijsniveaus om dien aanzien voldoende continuïteit te bereiken. Geheel onvereenigbaar met een terugkeer tot het goud als internationaal standaard metaal lijkt een dgl. oplossing niet Maar in dien dit geschieden mocht zal het vroegere mechanisme toch belangrijk moeten worden gewijzigd b.v. door invoering van een stelsel van (tussschen zekere grenzen) meer bewe gelijke pariteiten. Wat de tweede vraag betreft, kan in het algemeen niet worden gezegd, of de bestaande goudparitcit voor den uitvoer van ons land een groot nadeel is. Voor sommige bedrijfstakken on tegenzeggelijk, voor andere is het NED. HERV. KERK eroepen: T Heerhugowaard (in com- kwestieus. Het is van belang te beden ken, dat de uitvoer van een land niet alleen afhangt van zijn concurrentie vermogen, maar ook van de bereidheid van het buitenland om dien export toe te laten en er deviezen voor af te staan. Gezien het feit, dat onze export op een groot deel van het in aanmerking komend afzetgebied tegen invoerbeper kingen stuit, is er op een beteekenen- de vermeerdering van den buitenland- schen afzet na devaluatie weinig hoop. Wij achten het zelfs niet uitgesloten, dat vermindering van den invoer door ons land, die van devaluatie het waarschijnlijk revo'g zal zijn, integendeel, indien zij plaats 'indt, wegens het directe verband, dat vele landen thans tusschen in en uitvoer leggen, onzen uitvoer nog verder zal doen afbrokke len. Met name met betrekking tot onzen uit- naar Duitschland meenen wij dat de kans daarop, in verband met de clearing, groot is. Het vaste lasten-probleem Een oplossing van dit vraagstuk mag men van devaluatie evenmin verwachten. Onhoudbaar is de redeneering dat de stij ging van het prijsniveau, die op een even- tueele devaluatie zou volgen, de positie der debiteuren zoodanig verlichten zou, dut ingrijpende maatregelen tot verlaging van lasten daardoor zouden kunnen wox-den voorkomen. In de eerste plaats is de wanver houding, die tusschen lasten en prij zen is ontstaan in vele gevallen zoo groot geworden, dat de prijsstijging noodig om dit verbroken evenwicht te herstellen slechts met een veel verder gaande devaluatie kan wor den gekocht, dan men zich meestal bewust is. Bovendien zal de tendenz tot prijs stijging, die devaluatie in het leven roept, zich niet ten aanzien van alle prijzen gelijkelijk doen gevoelen; sommig© prijzen zullen betrekkelijk sterk stijgen, andere weinig of in het geheel niet. Dit laatste geldt met name ten aanzien dier prijzen, die ten behoeve der producenten door Overheidsingrijpen geregeld zijn en daardoor reeds op een niveau zijn gebracht ver boven het peil van de markt. Dit slaat o.a. op de prijzen van vrijwel onze geheele agrarische productie en het is niet aan te nemen, dat de prijzen, welke de boer in ons land voor zijn producten ontvangt, van een eventueele devaluatie nog eenige verbetering zullen ondervinden. Van een ontlasting der landelijke hypo thecaire debiteuren zal dus al dadelijk geen-Sprake zijn. Voor de stedelijke -hypoj- theken geldt, wegens het feit, dat do huif ren in geval van devaluatie evenmin zub len kunnen stijgen, naar onze stellige mee; ning hetzelfde. Het zoo dringende vraag stuk van de verlichting der particulier^ schuldverplichtingen op langen termijn brengt men dus langs den weg van deva luatie niet tot een oplossing". WEER INBRAAK MET DYNAMIET Thans te Zwammerdam Omwonenden hoorden de ont plooiing maar dachten aan geen kwaad In een kantoorgebcuwtje te Zwam merdam, op het terrein van den hout handel van den heer J. A. Hoogendijk is gisternacht ingebroken. In de brand- kastdeur zijn twee gaten geboord, waar na deze door middel van 'n dynamiet- patroon is opgeblazen. Ongeveer f 6(H; worden vermist. De verdere inhoud van de brandkast, boe ken en andere bescheiden, lagen met puin en stof, over den grond verspreid. Overigens was het geheele kantoor met stof bedekt. De buitendeur, alsook de deur van de kast, waarin de brandkast is geplaatst, zijn gefor ceerd. Een tweede brandkast is niet open gebroken. Voor zoover thans reeds is na te gaan, wordt alleen geld vermist. Een reken machine is oa. onaangeroerd gebleken. Een klein geldkistje is wel beschadigd, doch niet opengebroken. Vrij zeker is hier dezelfde inbrekers bende aan het werk geweest, welke de vorige week een bezoek heeft ge bracht aan de melkfabriek „Nieuw- Holland" te Woerden. De omstandig heden waaronder de brutale inbraak te Zwammerdam heeft plaats gehad, vertoon en een frappante gelijkenis met die te Woerden. Ook hier moest eerst een deur worden geforceerd van een kast, waarin twee brandkasten waren opgeborgen. Ook hier heeft men door middel van een'dynamietpatroon het slot van de zware kast totaal ver nield. De explosie is ditmaal zoo hevig geweest, dat de geheele binnenwand van de deur is bezweken en de groote hoeveelheid gips, welke als vulsel wordt gebruikt, over den vloer verspreid lag. Bovendien hebben omwonenden tusschen half een en half drie het geluid van de ex plosie gehoord, doch hieraan geen verdere aandacht besteed. Bij de fa Hoogendijk is reeds tweemaal eerder ingebroken, de laatste keer nog slechts enkele maanden geleden. Sinds de vorige week Vrijdag was de heer Hoogen dijk tegen inbraak verzekerd. In de kast werden behalve een stuk koperdraad nog een exemplaar van een Rotterdamsch dag blad alsmede een boordeknoop cn een das van een der daders gevonden. BINNENLAND. Om de wethouderszetels Te Zwolle geen overeenstemming Nadat het overleg tusschen de S.D.A.P.- fractie van den Raad met de A.R., C.H. en R.K. fracties was afgesprongen op den eisch van eerstgenoemde fractie om twee zetels in het nieuwe college te bezetten, is thans overleg gepleegd tusschen vertegenwoordi gers van alle fracties, uitgezonderd de Vrijz. Dem., welker vertegenwoordiger wegens ziekte verhinderd was. Overeenstemming werd echter ook thans niet bereikt. De 10 man sterke S.D.A.P.- fractie wil 2 zetels van de 4, de 3 rechtsclic fracties, die 13 zetels bezetten (A.R. 4, C.H. 4 en R.K. 5) wenschen voor zich 3 van de 4 zetels. Rechts zal zich nog nader beraden. Tc Deventer In een gisteravond gehouden vergadering in verschillende raadsfracties te Deventer ter bespreking van de verdeeling der wet houderszetels is besloten, dat de S.D.A.P. twee zetels en de R.K. en V.D. elk een zetel zullen bezetten. De verhouding zal derhalve ongewijzigd blijven. Te Groningen. Op uitnoodiging der S.D.A.P. vond gister avond in het stadhuis te Groningen een be spreking plaats tusschen vertegenwoordi gers van verschillende raadsgroepen ter be spreking der komende wethoudersverkie zing. De rechtsche fractie had zich onthou den. De vergadering bleek van oordeel, dat het aanbeveling verdient te bevorderen, dat het nieuwe college wordt gevormd door 2 sociaal-democraten (thans 1), 1 V.D. of V.B. (thans ieder 1) en een lid van de rechtsche groep. Alleen de heer de Waard, die vroeger tot de democratische partij behoorde en nu met een eigen lijst is uitgekomen, was het met dit laatste oordeel niet eens. Ds. Th. G. Stellweg t Hedennacht is te Delft overleden Ds. Th. G. Stellweg, Luth. pred. te Delf';. Ds. Stellweg stond van 1919 af te Delft en voordien te Me- demblik en Wildervank. De begrafenis zal ;s vinden Maandagmiddag om één uur op de begraafplaats Jaffa". Marine-manoeuvres Bij K. B. is bepaald dat het pantserschip Hertog Hendrik, do torpedojagers van Ghent en Kortenaer, de torpedoboot Z 5 en een divisie onderzeeërs van 2 tot 12 Sept tot een ocfenverband zullen worden ver- eenigd onder bevel van kapitein ter zee J. T, Fürstner. De Waalbrug bij Nijmegen Het werk vordert goed Deze week is men ermee begonnen de hulppijlers te sloopen, waarop het noorde lijk gedeelte van de hulpbrug bij Nijmegen heeft gerust. Eerst wanneer die pijlers uit de rivier verwijderd zijn, waarmee de scheepvaart zal zijn gediend, wordt het an dere, het grootste, gedeelte van de hulp brug verwijderd. Daarmede en ook met het sloopen van de andere hulppijlers hoopt men tegen het einde van September gereed te komen. Dan zal dus de vaart tusschen de beide stroom pij Iers geen hindernissen meer ondervinden. Het zou de bedoeling zijn de boven- en onderbogen groen te schilderen, zulks met het oog op den Nijmeegschen achtergrond van den boog, welke in het groen uitloopt. Leuningen en andere onderdeelen worden zilvcrkleur geverfd. Gezantschap te Rome Mag de gezant langdurig afwezig zijn? Mr. E. P. Briët, lid der Eerste Kamer, heeft den minister van Binnenlandsche Za ken vragen gesteld over de benoeming van Mr. J. A. N. Patijn, gezant te Rome, tot ver tegenwoordiger ter 16e zitting van de Vol kenbond. Is de minister, zoo vraagt Mr Briët, niet van meening, dat de onafgebro ken tegenwoordigheid in Rome van Hr. Ms. gezant aldaar in de huidige ernstige om standigheden van het grootste belang is? Mr. M. J. H. H. FAULUSSEN f Hedenmorgen te half acht is na een korte ongesteldheid in de leeftyd van 64 jaar te Maastricht overleden Mr. M. J. H. H. Pau- lussen, lid der Gedep. Staten van Limburg. Men meldt ons uit Gorkum: De door B. on W. aangeboden gemeente- rekening 1934 aan den gemeenteraad sluit met een batig saldq van ruim één ton. GEMENGD NIEUWS DE NIEUWE KLANT EN DE RIJKSDAALDER. In verschillende plaatsen van Noord-Hol land hebben oplichters succes met de volgen de, overigens niet geheel nieuwe, truc. bij een bakker vervoegt zich iemand, die geeft, dat hy juist naar de gemeente verhuisd is en zich als nieuwe klant komt melden. In den loop van het gesprek laat hy dan door schemeren, dat hy wegens de drukte van het verhuizen in oogenblikkelijke geldverlegen heid zit, waarop de bakker, bly met zij klant, niet zelden bereid is hem DE FRAUDE BIJ DEN A.B.T.B. TE ARNHEM Op 20 Augustus j.l. had zich voor de Recht bank te Arnhem te verantwoorden de 27-jarig© boekhouder W. C. A. v. H., wonende ':e Utrecht, die verdacht was van het feit, dat hy gedu rende de jaren 1933, 1934 en 1935 als boek houder van den A.B.T.B. een totaalbedrag van 14.000 had verduisterd. De Officier van Justitie mr. Graaf van Lim burg Stirum had rekening houdende met den jeugdigen leeftijd van verdachte en zijn blanco strafregister, een gevangenisstraf van acl n d e n geëischt. De Rechtbank veroo deelde, hem echter tot een gevangenisstraf v: en 'jaar, met aftrek van preventief. BOERDERIJ AFGEBRAND Dezer dagen is te Apeldoorn de grocte boerderij van J. Kleiboer aan den Beemterweg geheel in vlammen opgegaan. De vermoedelijke oorzaak van den brand is kortsluiting. Hel; vuur had reeds een vry grooten omvang aan genomen toen het ontdekt werd. De brandweer wist de omliggende schuren en hooibergen te vry waren. GESLIPT EN IN EEN SLOOT TERECHTGEKOMEN Op den Hemweg te Amsterdam is Dinsdag middag een auto geslipt en in een 6loot terechtgekomen. De beide inzittendeft werden licht gewond en konden na verbonden te zijn, huis gaan. De auto is later door een par ticulieren kraanwagen uit de sloo>: gehaald. DUBBELE WONING AFGEBRAND Dinsdagmiddag brandde te Hoogesmil d e de dubbele woning, bewoond door de ge- n G. Tingen en H. Goor, tot den grond af. Het koren, dat in de schuur lag opgesla- ïn een geldsbedrag van f 1200 ging ver loren. De brandweer kon niets uitrichten. Twee agenten aangevallen De betrokkene overmeesterd en gearresteerd Dinsdagmiddag werd te Soest politie- assistentie gevraagd door het gezin W., wo nende in de noodwoningen aan de Wiek: slooterweg. Twee, agenten van politie I ven zich naar het opgegeven adres en troffen W. op de openbare weg voor zijn woning aan. Op een vraag gaf hij te kennen, dat er van twist geen sprake was. Hij noodigde hen uit mee aar binnen te gaan, opdat zi van zijn vrouw konden hooren, dat wat hi, zeide waar was. Beide agenten gingen mee naar bin nen en nadat hij de kamerdeur had gesloten ontstak W. in woede, trok zijn mes en sloeg er als een razende mee op de agenten in. Er ontstond een vechtpartij, waarbij beide agenten door het mes bloedend werden gewond, ter wijl ook hun kleeding op verschillende plaatsen werd stukgescheurd. Na een hevig gevecht gelukte het aan de agenten W. te overmeesteren, waarna om assistentie werd gevraagd. Onmid dellijk begaven zich nog twee agenten per auto naar het huis van W., die daarop kon worden ingerekend. Een van beide agenten met wie W. had gevochten, was zoodanig gewond, dat hij zich onder behandeling van een dokter moest stellen. Gebleken is dat W. zich schuldig heeft gemaakt aan het plegen van on tuchtige handelingen met zijn minder jarige dochter. W. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal ter beschikking worden gesteld in den Officier van Justitie. W. staat bekend als een gevaarlijk indivi du, die al verscheidene vonnissen achter den rug heeft. Ongeval in het Noordzeekanaal Tweede machinist van een Engelsch stoomschip gewond Het Engelsche stoomschip „Harra- ton" onderweg van Amsterdam naar Newcastle on Tyne heeft gistermiddag in het Noordzeekanaal een gebroken machinetelegraaf gekregen. De tweede machinist kreeg opdracht, de telegraaf te repareeren. Toen hij hiermee bezig was is hij tusschen de Velserbrug en de IJmuidersluis van de ladder, waar op hij stond, in een der ruimen ge vallen. Een uit IJmuiden ontboden ge neesheer constateerde o.m. een ont wrichte heup en een gebroken enkeL Het slachtoffer is in het SL Antooie- ziekenhuis te IJmuiden opgenomen. De „Harraton" heeft de reis vervolgd. Doodelijk ongeluk te Twijzel Dinsdagavond is de 19-jarige F. Prins uit Zvvaag-Westeinde op het kruispunt Twijzel --- - door een vrachtauto, die links door de bocht ryksdaalder te leenen. Van den verhuizenden ging, aangereden en tegen den grond heer wordt dan natuurlijk niets meer gezien, smakt. Mogelijk betreft het denzelfden persoon, die, Dc man bekwam een zware hersenschud- zich eenigen tijd geleden met hetzelfde doel ding en is gisterochtend in het Diaconessen- als nieuwe parochiaan aan enkele R.-K. huis te Leeuwarden waarheen hij wa «acim-iaür, voerd, overleden. pastorieën kwam melden. Beursoverzicht. Land- en Tuinbouw. Vernietiging van boonen Men schryft ons uit Nieuwerkerk ,a. d. IJ.: Ik las in uw blad dat de boonen bij massa's eniietigd worden en daar werd ook by ge schreven, dat ze eenige weken geleden in de *tad nog verkocht werden voor 15 cent per K.G. Nu zitten wij hier te midden der tuinde rijen en er werd door de groentehandelaren ae vurige week nog 10 cent per K.G. boontjes gevraagd. Is h£; dan ndet te begrijpen, dat wanneer men van het kleine steunbedrag moet leven en men hoort dan dat er zooveel vernietigd wordt, dat er een oppositie-geast gaat heerschen? Er. dan wordt onwillekeurig de regeering aansprakelijk gesteld voor de hooge prijzen. Zou daar nu geen maatregel bestaan, dat er wat minder vernietigd moet worden en de groente wa'; voordeeliger disponibel gesteld werd, b.v. door een uitge breidere distributie, of dat de minimumprijs nog lager gesteld werd, maar dan tevens.ook de winstmarge bepaald werd, zoodat dan de prijs zóó werd, dat ook de fiinder bedeelden nag iets kunnen krygen van hetgeen toch voor de mensch gegroeid is en niet voor de vernie tiging. Wij (redactie) merken hierbij op, 1. dat regelingen als bedoeld wel heel gemakkelijk lijken, doch in de praktijk heel moeilijk uit voerbaar zijn; 2. dat men de winst marge voor den handel in den regel niet goed bekijkt. De \yjnst is uiterst sober en het risico vaak heel Gedrukte markt Olie-, Rubber- cn Amcrik. fondsen flauw Suiker waarden cn Tabakken nauwelijks prijshoudend Induslriecle fondsen verdeeld Ncd. Scheepv. Unie vast Duitsche obligaties weinig veran derd Nederl. Staatsfondsen vaster. AMSTERDAM. De jongste weekstaat van de Nederiandsche Bank heeft een bevredi gende indruk gemaakt. De credietcontractie en de goudtoevlociïng tqn bedrage van f hVz millioen. worden als een bewijs van het her stel van vertrouwen beschouwd. De Wissel markt vertoonde als gevolg hiervan eenige ontspanning. Het pond, de dollar en de Fransche franc waren een fractie luier. De geldmarkt vertoonde evenmin nog wei nig verandering. Ge!d op prolongatie bleef onveranderd op 41/2 pet. Nederl. Staatsfondsen waren echter van daag over 't algemeen iets in herstel, waar bij de 4 pet. obligaties Nederland tot boven 94 pet. en de 4 pet. obligaties Indië tot boven 92 pet. verbeterden. Oude Schuld was prijshoudend. De aandeelenmarkt was gedrukt als ge volg van de scherpe reactie, die gisteren in Wailstrect plaats had en die werd beant woord door een daling van de Amerik. fondsen op onze beurs tot onder de pariteit New York. De handel in deze papieren droeg een vrij levendig karakter, vooral voor Koper- en Staal aandeelen. Anaconda hadden de leiding en openden een dollar lager om vervolgens nog een klei nigheid te reageeren. Óp de lokale aandeelenmarkt waren Kon. De eerste koers was reeds ongeveer 2 pet. zwakker en daarna zakte de noteering nog een kleinigheid in. De Amerik. soorten waren eveneens over wegend aangeboden, waarbij Continental Oil beneden 13 daalde. Industrieele fondsen waren eenigszins ver deeld. Philips waren aan den vasten kant en be reikten een noteering van 260 pet. Uni Le\er waren nagenoeg prijshoudend. Aku daarentegen konden zich niet ten vol le handhaven. Rubberaandeelen hadden een flauw ver loop, speciaal wat betreft Amsterdam Rub ber. die na enkele kleine schommelingen een koersverlies van 3 pet. te regi6treeren had- De tuinbouw rond Ter Aar Sombere toestanden De snijboonenoogst, anders een der 1 naamste cultures in de tuinbouwstreek rond Ter Aar en omgeving is dit jaar, wat de fi- nancieele zyde betreft, een geweldige desil lusie geworden. De enorme hoopen snijboonen welke op eenige meters hoogte op een rein langs de Leidsche Vaart onder Ter Aar worden gedeponeerd, z.g.n. doorgedraaide producten, illustreeren wel zeer duidelyk, hoe bedroevend de 'toestand ie. Reeds thans staat wel vast, dat het omzet cijfer aan de veiling te Ter Aar, waar vroeger steeds vele Amsterdamsche kooplieden ei brikanten kwamen, ongeveer een ton beneden ran het vorige jaar blyft, niettegenstaan de dit reeds als buitengewoon ongundtig gold. Tegenover een omzet van f 1.280.000 in 1928 stond het cijfer van nog geen f 450.000 in 1934 terwijl 1935 vermoedelijk slechts een omzet van f 350.000 zal aanwijzen. Deze cijfers spreken wel een duidelijke taal. Er zal dan ook voor de tuinders ten spoe digiste iets moeten worden gedaan, b.v. in den vorm van vervroegde en verhoogde steunuit- keeringen of anderszins, want zoodra de aan voer aan de veiling wordt stopgezd; ae boonencampagne nadert thans haar einde houden alle inkomsten op en is men aan de armoede prijsgegeven. AMSTERDAM, 28 AUG, Heden Vorig Londen 7.33?$ 7.34'f Berlijn 59.373$ 59.373$ Parijs 9.77X 9.773$ Brussel 24.873$ 24.90 Zwitserl. 48.22 48.23 Niet officieel Praag 6.13 6.14 Madrid 20.25 20.25 Tevens clean ngkoers ROTTERDAM, 29 AUG, Heden Vorig Londen 7.33?$ 7.33?$ Berlijn 69,35 59.35 Parijs 9.763$ 9.77 Brussel 24,863, 24.89 Handelsberichten Amerikaansche Markten NEW-YORK 28 AUGUSTUS ROGGE. No. 1 fob N.-Y. GERST. Amerik. 46 lbs MEEL. Sprlngelalr KOFFIE. Dc termijnmarkt opende one^elnn tig. dnuldo daarna op liquidaties van nabije maanden en wegens het circuleeren van 5 Rio- aandieningen, doch latere maanden herstelder zich op aankoopen door den handel en dekkin gen. Het alot was onregelmatig. Loco stil. Rio no. 7 loco 61 6| Santos no 4 looo S* 81 Rio contract: September 4.66 4.71 December 4.80 4.81 Santos no 4 contract: September 7.58 7.57 December 7.66 7.70 KATOEN. De termijnmarkt opende prijshou dend «?n 6 p. lager en was daarna ongeanlmeeri" in afwachting van de gebeurtenissen met bo trekking tot de nieuwe katoenleeningen. daaldi vervolgens op telegrammen uit Liverpool, her stelde zich weder op aankoopen door den han del en dekkingen, doch slechts weinig koopers opnieuw liep ischten de verhoogringte de markt terug op locale aanbod uit het Zuiden, terwijl handeli 10 c.-leening 1 prijshoudend Locc October SUIKER. De termijnm Cuba voor nabije maai latere posities door commlsslehi grondtoon was prijshoudend wege: opnemen van verdere 192 aandiei markt scherp op verkoopen door 10.95 11.05 10.61 10.67 10.61 10.67- steeg op steun va 2.62-6 2.62-66 Nieuw contract: September J December RUBBER sloot prijshoudend den. Ook de minder courante soorten werden, lager afgedaan. Ook Tabakken hadden van aanbod te lij den en kwamen beneden het slot van giste ren al bleven de verliezen tot ongeveer 1 pet beperkt Suikerwaarden maakten geen uitzondering en waren gedrukt H.V.A. waren ongeveer 1 pet zwakker. Van de Scheepv.aandeelen ontstond eeniga handel in Ned. Scheepv. Unie, die opnieuw van bepaalde zijde gevraagd bleken en dien tengevolge een kleine koerswinst konden incasseeren. Duitsche obligaties waren kalm en ver toonden weinig verandering. Particulier disconto 4%—5 pet. Daggeld 414 pet. Prolongatie iy2 pet. W isselkoersen. Heden Vorig Weenen Kopenh. 32.773$ 32.80 Stockh. 37.823$ 37.875$ Oslo 36.87H 36.925» N.-York 1.47 1.47 '1. Heden Vorig Weenen Kopenh. 32.75 32.75 Stockh. 37.81 37.82 -i,s-i.oy Oslo 36,85 36,86 Zwitserl. 48.15 48.20',' Madrid 20.23 20,25 N.-lork 1.473$ 1.4?>,« Milaan 12.075$ 12,675$ AMSTERDAM, 28 AUG, Londen 7.32'$ 7.34?*' Opg.Ned.Ind.Hand.Bni Oslo 36.70 37.10 i^uuucu 1.0-n USIO 38.70 37.10 N.-Ï.cabl. 1.473$ 1.477$ Stockb. 37.65 38.05 Berlijn 69.30 69.4- Par(js 9.751$ 9.7: Praag Kobe 0.43 0.44 Ned.-Indiö Voorn.pl. 100?$, 100?', Klein.pl.100?,' Priv.Uisc. öX 4?i pCt Niet officieel 100 Peng. Jap. ïen 43.— 44.— Wara. Z. 27.?$ 28.!$ B.-A. pee. 38A, 4U.1» Bat.Cabie 1.003$ i.uo*$ Bat.zicht 1.00 1.60!$ c-r- -<•• s7.es Boek. 100— Pr.lOOkr. 6.10 6.175$ Zw.Bpap. 48.20 48.35 1.20 20.321, Lan.cueu. 1.46?' 1.47?$ !.09 12.1 o KOERSEN DER EDELE METALEN l-UeaeguUceld iioor H. Drumout en Zoon) Goud ongeiiueord In Daren per kg Verkoop f|jn goud 1636 Voor de industrie (Inkoop) s 1645 Gouden Ponden inkoop 12.22. Verkoop 12.3Z Gouden Dollars Ink. 2.4'J. Verkoop 2.61, Zilver ongefineerd in baren p«r kg 3U:35 Verkoop f|Jn zilver 31.5S Voor de Industrie 29.75 „.<83$ Brussel 24.83 24.93 Zürich 48.15 48.25 Maünd 20.19 20.29 Milaan 12.61 12.il Kopenh. 32.55 32.95 AMSTERDAM, 28 AUG Dll.B.pap. 1.46 J.48 1 OOM.Bp. 45,95 46.40 lOOSch.B. 27.76 28.25 lOOB.fr.B. 4.98 6.03 100Fin.AL 3.20 3.25 Eng.Bp. 7.31 Fr.Bpap. 9.77 >nlandsche waardoor eteun uitjelokt werd, doch een rea trad in als gevolg van het ontbreken van t koopen door outsiders en in sympathie mei flauwe fondsenmarkt, terwijl handelaars een wachtende houdrimg aannamen in verband af- ogelljke actio van de Canadcesche board cn dc corl-ogsmogelijkheden in Europa. TARWE. De markt opende prlJshourtcud ert c. hooger. steeg daarna in sympathie met Winnipeg on Minneapolis, daalde op locale ver koopen en winstnemingen en wegens onvol doende nieuwe aankoopen om den hedge.druk Harde Winter no'l" 'aaii' 103* 105 Harde Winter no 3 101* 102| September S7* 88 December 89* 89* MAÏS. De termflnmarkt opende prtjshouac.id en c. hooger. doch daalde daarna op Sept - Llquldatles, teleurstellende locovraag en vreea evenwel prijshoudend op aankoopen door com- "w"' ijl geen acht HAVER De termijnmarkt f. De termijnmarkt sloot prlj6hou« 1 W. Steam loco 15.87* 15.87* 15.20 15.15 15.19 15.05 loll.: September 18.80 18.70 10.65-11.65 10.35-ll.-td 10.65-11.65 10.50-11.23

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7