De zaak-Vrijman DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een droevige dag, de eerste na de vacantia in de Woodland Roadschoól te Londen. De muutvan de speel plaats, die omgereden werd door een vrachtauto. Twee kinderen stierven onder het puin. Een 150.000 tons bascule brug wordt op Swarttouw's Constructiewerkplaatsen te Schiedam verscheept naar Vlake waar zij over 't Kanaal van Zuid-Beveland wordt gelegd. Een niet onaardig werk: het trainen van legerpaarden door de carabiniers te Aldershot. Over den heuvel Aan 't eind van den Schiedamschen Dijk te Rotterdam kan men momenteel een vreemd verschijnsel opmerken. Er wordt midden op straat een groot nieuw zeeschip gebouwd, de „Prinsendam"maar terwijl men als regel eerst de kiel legt wordt hier begonnen met de schoorsteenen. Maar alles is dan ookimitatie ter gelegen heid van de V.V.V.-week Wat onderzocht moet worden Onbegrijpelijke hardheid Het feit, dat een onschuldige veroordeeld Wordt, kwetst en krenkt ons rechtsgevoel even sterk als de vrijspraak van een schul dige; wellicht is het nog erger. Welnu, het staat vast, dat de oud-Rijks- bouwmeester J. A. W. Vrijman indertijd onschuldig veroordeeld is, omdat hij zelfs geen formeele fout had begaan, zooals het Hof heeft aangenomen. De heer Vrijman zou immers bij de aan koop van buitenlandsclie steen (een voor deel van 66.000.voor de schatkist) bui ten zijn boekje zijn gegaan en dus formeel In overtreding zijn geweest. Hoewel de heer Vrijman volhield, dat Minister de Visser zijn goedkeuring aan deze leverantie had gegeven, werd het be wijsstuk achtergehouden, totdat het onder het bewind van minister Marchant (naar Wij nader vernemen door den chef der af- deeling Kunsten en Wetenschappen) werd opgespoord en aan den heer Vrijman ter hand gesteld. Een facsimile van deze minuut vindt tnen thans in de brochure „De zaak Vrij man", verschenen bij Electr. Drukkerij Cora. Paap, den Haag; en dit bewijsstuk Bluit alle twijfel buiten. Deze minuut No. 3007, gedateerd 31 Juli met de aanvulling „Spoed", is het antwoord op een verzoek van den heer Vrijman van SO Juli 1919, betreffende „levering natuur steen Delft"; terwijl aan het hoofd nadruk kelijk is aangegeven, dat er geen „gelde lijke bezwaren" aan verbonden zijn. (In verband met de allereerste bewering, dat do Rijksbouwmeester zich zelf bevoordeeld had, is dat reeds van belang.) De minuut luidt dan: „Ik heb de eer U te machtigen, de bui- tenlandsche aanbieding van Ettringer tuf steen voor 116.per M3 te aanvaarden." In een bijschrift wordt berekend, dat de hinnenlandsche offerte 60% duurder is dan de buitenlandsche, en wijst do ontwerper van de minuut er op, welke overdreven Winsten geëischt worden. Dit bewijsstuk toont wel zeer duidelijk Ban, wat men tegen den heer Vrijman aan durfde; en in zijn brochure bespreekt hij dan ook de volgende hoofdpunten: lo. Het doen van onware mededeelingen en het verstrekken van onware ge gevens door het Departement van Financiën aan de Justitie. 2o. Het feit dat de Officier van Justitie mij wegens oplichting ging vervol gen, terwijl hij het officieele mate rieel bewijs van de onmogelijkheid van oplichting en dus van mijn on schuld in handen had. So. Het feit, dat, ondanks het bestaan van het sub 2o. bedoeld bewijs van mijn onschuld, fictieve bewijzen van mijn schuld desniettemin in het von nis en het proces-verbaal der Recht bank voorkomen. 4o. Het feit, dat het Hof bij zijn veroor deeling tot zes maanden gevangenis straf, wegens een formeele overtre ding, het hiervoor vereischte getui- genbewijs niet zelf heeft ingewonnen doch dit heeft ontleend aan een proces-verbaal der rechtbank, waar van het Hof de onwaarheid der hoofdzaken, zelf had moeten consta- leeren. Ontijdig, overhaast ontslag. Wat men echter niet in de brochure vindt en wat toch van veel belang is, ver namen we nader. Tot heden is de aandacht niet gevestigd op het tijdstip, waarop de heer Vrijman oneervol uit 's Rijks dienst is ontslagen. Hiervoor heeft men aan het Departement van Financiën niet de rechterlijke uit spraak afgewacht, maar men heeft hem zonder meer ontslagen tegelijk met het verstrekken van de onware gegevens aan de Justitie, welke in December 1923 de tweede gevangenneming hebben veroor zaakt Deze wijze van handelen is in strijd met het juiste begrip, dat men nooit rechter in eigen zaak mag zijn; terwijl het ook onge hoord is, iemand materieel te straffen, ter wijl nog uitgemaakt moet worden of hij juridisch schuldig is. Deze hardheid was bovendien onnoodig, omdat de Rijksbouw meester reeds geschorst was met inhouding van salaris. Het zal zaak zijn, dat de Tweede Kamer onderzoekt, waarom hier zoo'n haast werd gemaakt; en waarom de minister voor een fait accompli werd gesteld, waarop hij la ter niet kon terugkomen. De vervulling van de nieuwe functie van chef van de Rijksgebouwendienst, waarvoor de heer Vrijman in de Ministerraad een stemmig was aangewezen, kan daarbij wel licht een aanwijzing geven. Gemengd Nieuws. Branden Gistermorgen omstreeks half elf is, tij dens een zware onweersbui de bliksem in geslagen in de groote boerderij „Jachtlust", gelegen in den polder Eierland, onder Den Burg, op Texel, eigendom van baron van Tuyl, en bewpond door het gezin Van Mal- degem. In minder dan geen tijd stond de groote schuur, die geheel gevuld was met graan, in brand. Ook zes van de zeven graanklam- pen, die zich in de nabijheid bevonden, vat ten weldra vlam. Toen de motorspuiten van Oosteiend en Den Burg arriveerden, was alles een groote vuurzee. Men is erin geslaagd het woonhuis en een graanklamp te behouden. Ook is de bliksem in een andere boeren schuur in de omgeving geslagen, doch ihier werd geen schade aangericht. Tengevolge van een ontploffing in een dorsahmachine is gistermiddag brand uit gebroken in de boerderij van den landbou wer C. Wegen, onder de gemeente W o u w. Wegens gebrek aan water viel aan blus- schen niet te denken, zoodat woonhuis, land bouwschuur met voorraden graan en land bouwwerktuigen geheel een prooi der vlam men werden. De schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt, Zonder teeken overgestoken Wielrijder door auto gedood Gistermiddag omstreeks vier uur reed de 65-jarige heer H. van Reenen, uit Bergen (N.-H.) op het rijwielpad lang de Eeuwige Laan aldaar. Hij kwam uit de de richting Bergen aan Zee. Zonder eenig teeken te geven zwenkte hij plotseling naar links om den weg over te stoken. Een auto, bestuurd door den heer W., uit Hillegersberg, reed juist achter den fietser, met het gevolg, dat toen deze naar links uitweek een aanrijding onvermijdelijk was. De heer W. gaf nog sig naal, week eveneens naar links uit en rem de krachtig, doch hij kon den fietser niet meer ontwijken. Van R. reed tegen den zij kant van de auto op, werd tegen den grond gesmakt en kreeg een ernstige schedelfrac tuur. Een in de auto aanwezige dokter en dr Blok, uit Bergen, die spoedig ter plaatse was, verleenden de eerste hulp. In bewuste- loozen toestand is het slachtoffer naar zijn woning vervoerd, waar hij ongeveer een uur later overleed. Ontsierende staken „Zuivering" van de hoofdstad van antennepalen Behalve, dat een belangrijk deel van de Indische buurt en de Rivierbuurt in Am sterdam-Zuid van antennepalen werd ge zuiverd, is het zgn. )rLandlust" tusschen den Admiraal de Ruyterweg en den Haar lemmerweg geheel van palen ontdaan, ter wijl Chans ook een aanvang is gemaakt met het verwijderen der palen van den zoo ontsierden Hoofdweg in „plan-West". Thans is pl.m. 40 k.m. gevellenigte van palen gezuiverd, zoodat pl.m. 6000 van deze ontsierende „staken" sneuvelden, Hevige brand te Beverwijk Drie bovenverdiepingen uitgebrand Gisterochtend is een felle brand uitge broken in een complex arbeiderswoningen aan den Heemskerkerweg te Beverwijk. De brand ontstond in perceel 27 en nam direct een verontrustend karakter aan, door dat het vuur oversloeg naar de ter weers zijden gelegen woningen. Aanvankelijk be stond de vrees, dat nog meer woningen door het vuur zouden worden aangetast, daar deze huizenrij zeer brandgevaarlijk is ge construeerd. Enkele bewoners gingen er dan ook toe over hun woningen te ontruimen. Door krachtig ingrijpen gelukte het de brandweer het vuur tot de drie woningen te bepeiken. KAMPVUUR Dinsdagavond laat is te Loenen (gem. Apeldoorn) een schuur aan den Vrijenberg- scheweg afgebrand. Eenige kampeerders hadden in deze schuur een feest gehouden, met lampions verlicht. Eén der lampions was in brand gevlogen. Dit had zoo'n con sternatie verwekt, dat in korten tijd de ge- heele schuur één groot kampvuur was. De brandweer uit Loenen heeft het blusschings werk verricht, BLIKSEM IN EEN BOERDERIJ Een verjaardagsverrassing Woensdagmiddag is tijdens een kort, maar hevig onweer te Ursem (bij Alk maar) de bliksem ingeslagen in de boer derij, bewoond door en eigendom van den heer A. van Diepen. Aangezien de boerderij vol hooi was, stond de behuizing in een oogwenk in lichter laaie. Ondanks de aan wezigheid van drie brandspuiten gelukte het niet de boerderij te behouden, zoodat deze tot den grond toe afbrandde. Daar de eigenaar juist zijn verjaardag vierde, was het huis vol gasten, onder wie de inslag groote ontsteltenis veroorzaakte. Van de inboedel is Vrijwel niets gered. BEELDENSTORM Een met beelden of beeldhouwwerken zwaarbeladen Italiaan trachtte te G i e s- s e n d a m met deze kunstproducten ook zijn fascistische ideeën aan den man te brengen de eerste voor geld, de laatste gra tis. Een en ander kwam echter in conflict met de democratische opvattingen van P. B. en daardoor ontstond heftige ruzie. De democraat schoon tegen alle bewapening voorzag zich waarschuwend van een ste vig paaltje. De Mussoliniaan greep als wa pentuig een wichtig beeld en dirigeerde dit naar het hoofd van den democraat, die, wij selijk en voorzichtig, het paaltje niet in actie bracht, mogelijk en vermoedelijk door een plotselinge herinnering aan de leuze „de wapens neer!" Het beeld was stuk en blijkbaar had de fascist er niet meer voor over en ging door. INBREKERS Op verschillende plaatsen in de gemeente Everdingen zijn inbrekers aan het werk ge weest. Zoo werd bij bakker De H. uit een schuurtje een rijwielplaatje van een aldaar staande fiets ontvreemd, terwijl bij den heer A. S. een nieuw rijwiel alsmede een belas- tingmerk en eenig geld, in de fietstasch aan wezig, werd meegenomen. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Van de da ders tot heden nog geen spoor. INBRAAK IN EEN KERK Opbrengst van collecten gestolen In den nacht van 26 op 27 Augustus heb ben dieven zich toegang verschaft tot de Ne- derduitsch Hervormde kerk te Renkum, waarbij zij een aanzienlijk bedrag wisten buit te maken. Waarschijnlijk zijn zij met be hulp van valsche sleutels binnengedrongen, waarna zij een ijzeren branddeur forceerden van een kast, waarin zich de opbrengst der collecten bevond. Van de ijzeren kistjes, waar in de geldstukken in linnen zakjes opgebor gen waren, knepen zij de hangsloten af en ze wisten zich zoo van den buit meester te maken. Hoewel hun signalement men ver moedt, dat ze met hun tweeën waren bij de politie bekend is, is men er nog niet in geslaagd eenig spoor van de daders te ont dekken. BIJ HET SPELEN VERDRONKEN Gistermiddag te vier uur is te D d e m s vaart het vijf-jarig dochtertje van de fam. Minke, vermoedelijk spelende, in de vrij diepe Dedemsvaart gevallen en verdronken. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Een schipper, die later de vaart opvoer, zag het lijkje drijven en bracht het kind mei een haak aan wal. De ouders van het kind verbleven met yacantie in Limburg. OPLICHTSTER AANGEHOUDEN De politie te Zierikzee heeft aange houden J. C. C., vrouw H. F. D. te T e r- neuzen, die zich in laatstgenoemde plaats aan valschheid in geschrifte en oplichting tot een belangrijk bedrag heeft schuldig ge maakt. De aangehoudene is aan de justitie te aiiddelburg voorgeleid. MET EEN MES GESTOKEN De rechtbank te Leeuwarden heeft den lS-jarigen schoenmaker R. B., uit Driesum, die te Holwerd zonder eenige aanleiding F. de Graaf met een mes dwars door het lichaam stak, veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. De eisch luidde vier jaar. Petroleum in een drinkwaterput Onverlaten hebben in een steenen put te St. Janssteen, waaruit verschillende gezinnen him drinkwater betrokken, petroleum gewor pen en zoo het water voor menschelijk ge bruik ongeschikt gemaakt en dit in een streek, waar men totaal geen waterleiding heeft. DE GOOISCHE INBRAKEN Thans is te Bussum weer ingebroken in een perceel in de Burg. 's Jacoblaan. De inbre ker heeft zijn werk op klaarlichten dag ver richt. Vermoedelijk is hij door een bovenraam of via een afdak binnen gekomen. Hij heeft eenige snuisterijen en zilver op de slaapver dieping buitgemaakt. Vermoedelijk is hij ge stoord koen de bewoners thuis kwamen. Uit het Sociale Leva*. Conflict Wollenstoffen-industrie Gistermiddag hebben bij de firma De Rooy van Wijk 62 arbeiders het werk niet hervat, zoodat ook deze fabriek grootendeels stil ligt. Do Vereeniging van Fabrikanten van Wollen Stoffen te Tilburg heeft ter kennis van het personeel van de bij deze werkge- versvereeniging aangesloten bedrijven ge bracht, dat deze fabrieken op Donderdag 29 Augustus zullen zijn gesloten, om opnieuw te worden aangezet op Dinsdag 3 September te 8 uur 's morgens. Aan de arbeiders die tot en met heden, Woensdag 28 Augustus hun arbeid in de fabrieken hebben voortgezet, resp. den ar beid na een tijdelijke onderbreking hebben hervat, zal over Donderdag 8V2 maal het minimum uurloon worden uitbetaald, voor zoover althans deze arbeiders op 3 Sept. a.s- op het aangegeven uur den arbeid hervat ten. Hierbij valt op te merken, dat Tilburg van Vrijdag tot en. met Maandag kermis viert, gedurende welken tijd de fabrieken ge woonlijk gesloten zijn. Schaakrubriek VON HOLZHAUSEN f Op 9 Augustus is Walther Freiherr von Holzhausen in den leeftijd van 60 jaar over leden. Met zijn verscheiden heeft de Duitsche schaakwereld een zwaar verlies geleden. Zijn grootste vermaardheid heeft von Holzhausen op het gebied der problematiek verworven. Zelf componist van tallooze problemen, heeft hij daarnevens in vele helder geschreven bij- aragen baanbrekend werk verricht met be- ROFFELRIJMEN. LIEFDE MOET BLIJKEN Uit een brief: „Misschien kunt u een dezer dagen eens een roffeltje maken over het oranje dragen. Het heeft mü n.l. meermalen geürgerd dat er nog zoo heel veel Oranje gezinde menschen zjjn (ik ken ze bjj name) die op een nationale feestdag géén oranje dragen Tja, dat is een lastig vraagstuk Dat me daar wordt voorgelegd En ik heb er al zoo dikwijls Hier het mijne van gezegd. En toch moet ik me bekennen: '*t Is nog altijd actueel Immers doen we, naar we zéggen!, Voor Oranje nooit teveel? Wat de vriendelijke schrijfster, Die ik aan de kop citeer, Vraagt, is werkelijk hoognoodig, En dat is het elk jaar meer. Moest ons volk niet wijzer worden. Ziende de brutaliteit Die een prachtige traditie Tot een mal paskwil herleidt? Moest ons volk in deze dagen Niet om de Oranjetroon Als één man zich samentrekken In een eendracht, sterk en schoon? Moesten wij niet onze liefde Toonen, telkens èn royaal, Door het dragen van oranje En te vlaggen, allemaal? Wie niet vlagt en geen oranje Draagt als de Vorstin verjaart, Zijn Oranje-„liefde" worde Hopeloos of dood verklaard, Want de liefde die van binnen Zit en niet naar buiten blijkt Is iets dat voor 't oog der buren Veel op vijandschap gelijkt. (Nadruk verboden.) LEO LENS. trekking tot de systematiek der probleem kunst. Hy bezat een bijzonder talent om oc< de moeilijkste dingen op een voor ieder be grijpelijke wijze te kunnen fo-muieeren De lezers van de „Deutsche Schachblatter", waarvan hij de probleemrubrieK verzorgde, zullen hun bekwamen redacteur missen. TOURNOOI TE NAUHEEVI Het aangekondigde tournooi te Wiesbaden is niet doorgegaan. In de plaats daarvan is gekomen een tournooi te Nauheim, waar Bogoljuboff op het nippertje den eersten prijs behaalde. Overigens waren de deelne mers aan elkaar gewaagd. Het onderling ver schil tusschen opeenvolgende spelers bedroeg nergens meer dan Yi punt, terwijl de eerste prijswinnaar slechts 3 punten meer behaalde dan de hekkensluiter. De uitslag luidde: Bogoljuboff 6, Engels en Eliskases 514', Opocensky 5, Ahues en Stoltz 4.14', Richter 4, Andersen en dr. Rödl 3jri; Grob 3. De nos. 1, 2, 5, 7 en 9 waren Duitschers; de overige deelnemers buitenlanders. De Duit schers bleven tegenover de buitenlanders in het voordeel met 13>£ tegen 11)4, Zich spiegelend in het daarnaar genoemd meer ligt Lugano tegen de hellingen der Lepontische Alpenjuist nog in Zwit serland. De Italiaansche grens loopt rechts langs den in het meer uitspringenden bergketen. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5