DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Vinkeveen, G. C. Seve- rljn te Muiden. Te Streefkerk (toez.), M. Bons te Colijnsplaat. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Opheusden, W. C. La- main te Rotterdam-Zuid. BEROEPBAAR Ds. J. M. Lammers verzoekt ons mede te deelen, dat de algemeene synode der Ned. Herv. Kerk in zijn vergadering van 31 Juli 1935 hem op zijn verzoek rehabilitatie ver leend en hem weder beroepbaar gesteld heeft in de Ned. Herv. Kerk. Kerkeraden en evan- gelisatiebesturen kunnen zich voor het waar nemen van preekbeurten en (of) catechisa ties wenden tot zijn correspondentie-adres: Bekkerstraat 133 te Utrecht. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Na een verblijf van 5H jaar. in welke pe riode hij voor niet minder dan 25 beroepen bedankte, nam Ds. J. D. Barth, predikant van de Geref. Gem. van Borsselen (Z.) en docent aan de opleidingsschool van de Geref. Gemeenten teRotterdam, wegens vertrek naar Dordrecjit onder enorme belangstel ling gisteravond afscheid van zijn gemeente, sprekende over 1 Thess. 3 12 en 13. Het ootmoedig gebed des Apostels voor het wel zijn der gemeente van Thessalonica; achter eenvolgens werd stilgestaan bij: een bede om vermeerdering der liefde; een bede om ver sterking der harten in genade en een bede om toenemen in de onberispelijke heiligma king. Ds. Barth besloot zijn predikatie met toe spraken tot de gemeente, de collega's in Zee land, die allen tegenwoordig waren; tot het 2e Kamerlid Ds. G. H. Kersten; afgevaardig den van den kerkeraad van Dordrecht en het college van B. en W. van Borsselen. Ds .Barth werd hierna toegesproken door den burgemeester, ouderling J. Walhout, na mens kerkeraad en gemeente; Ds. A. Verha gen van Middelburg, namens deputaten voor de Inwendige Zending en door Ds. G. H. Kersten. Toegezongen werd de zegenbede uit Ps. 121. Ds. Kersten zal volgende week Ds. Barth in zijn nieuwe gemeente te Dordrecht bevestigen. Ds. Th. Het tin ga, Ned. Herv. pred. te Streefkerk, hoopt te Streefkerk af scheid te preeken Zondag 29 September en Zondag 6 Oct. intrede te doen te Baren- d r e c h t, na vooraf bevestigd te zijn door Ds. S. Kooistra te 's-Gravenzande. HULPPREDIKER Candidaat L. Berger, benoemd tot hulp prediker van de Geref. Kerk te Oosterend (Texel) blijft in de gelegenheid vacante kerken te dienen. Met ingang van 2 Sept. is zijn adres: Geref. pastorie te Oosterend .(Texel). W. H. DIJKMAN De heer W. H. Dijkman, hoofd van de Chr. school te Ellecom (Geld.), gaat 1 Sept. a.s. het Chr. onderwijs, dat hij 46 jaar heeft gediend, met pensioen verlaten. De heer Dijkman arbeidde als onderwijzer te Pernis, Dordrecht en Vlaardingen en trad 1 April 1896 op als hoofd van de Chr. school te Ellecom. Hij gaat zich nu metterwoon ves tigen te Zeist. Ds. F. DRESSELHUIS De langdurige ongesteldheid van Ds. F. Dresselhuis, pred. der Geref. Kerk van Ol- deboorn, welke hem belette zijn dienst werk te verrichten, is in zooverre verbeterd, dat hij Zondag 1 Sept. weer voor de ge meente hoopt op te treden. Hij zal echter voorloopig slechts één keer per Zondag preeken. KERKGESCHENK Aan den Kerkeraad der Geref. Kerk te Almelo is namens de gemeente aangebo den een fraai Gero-zilveren Avondmaalstel te gebruiken voor de binnenkort in gebruik te nemen tweede kerk aan de Tijhofslaan. HERV.-GEREF. PREDIKANTEN Op Donderdag 12 Sept. zal te Utrecht de 14e Herv.-Geref. Predikantenvergadering worden gehouden onder presidium van Ds. L. J. Lammerink te Delft. Als sprekers tre den op Dr. P. J. Kromsigt en Ds. A. A. van Ruler te Cubaard, resp. over „De overheid en de wet Gods" en „Catechese". REIZEND PREDIKANT Naar de Stand, vernam, is men voorne mens candidaat Joh. Prins, te Amsterdam, te verbinden als reizend predikant aan de Chr. Geref. Kerk te Haarlem-Centrum. Candidaat Prins, die dezen zomer zijn laat ste examen deed aan de Theol. School te Apeldoorn, stelde zich uithoofde van studie redenen, niet beroepbaar. Wijl er echter vele gemeenten vacant zijn en cand. Prins eiken Zondag in een der ker ken optreedt, vond men het beter dat de heer Prins zich aan een der kerken verbindt, op dat hij in de vacante gemeenten ook de sacramenten zal kunnen bedienen. Het door Haarlem-Centrum uit te brengen beroep geschiedt uiteraard buiten bezwaar van de geldmiddelen der gemeente. HEBREEUWSCH NOODZAKELIJK Het vorig jaar had de generale synode der Presbyteriaansche kerk (zuidelijke Presby terianen) in de Ver. Staten aan de provin ciale synoden het voorstel gedaan, het He- breeuwsch bij het theologische examen niet meer verplichtend te stellen. Bij de generale synode van dit jaar kwamen de antwoorden binnen. Van de 90 provincoale synoden heb ben 50 het voorstel verworpen. De meerder heid der kerk is dus de overtuiging toegedaan dat een pj-edikant in staat moet zijn zijn bij bel in den oorspronkelijken tekst te lezen. STOMME PREDIKING „Stomme prediking" noemt zich een bewe ging in Engeland die aan plakkaatzending doet denken. Op drukke punten der stad wor den op geringe hoogte borden aangebracht, die met stichtelijke, waarschuwende of be moedigende woorden zijn beschreven. De ge schreven, zoogenaamde een-minuten-predi- king, draagt het karakter van een persoon- lijk geulgenis. ,Ik kan niet zeggen", aldus een geestelijke, „hoeveel bemoediging deze eenvoudige me thode heeft gebracht. Vele honderden brie ven, postwissels (om de onkosten te helpen dragen) en een eindelooze rij van dankbe tuigingen zijn slechts een deel der bovenma te groote belooning". HONDERDJARIGE KERKEN In de komende maanden Sept. en Oct. zijn naar de N. Prov. Gron. Crt. meedeelt, in de provincie Groningen een aantal Geref. kerken die herdenken, dat zij 100 jaar ge leden werden geïnstitueerd, door ds. H. de Cock op zijn rondreis door de Prov. Gro ningen. 'tZijn 5 kerken in de classis Appin- gedam: Appingedam 13 Sept. 1835 Delfzijl 15 't Zandt 18 Spijk 25 m Garrelsweer 24 Oct. en in de classis Warffum 4 kerken, nl.ï Middelstum 20 Sept. 1935 Uithuizen 21 Uithuizermeeden ..22 Warffum 23 ZENDING EN PHILANTHROPIE BROEDER R. VAN DAM Een zeldzaam jubileum hoopt 8 Sept. a.s. de diacoon R. van Dam te Nunspeet te vieren. Het is dan, naar de Ned. meldt., een halve eeuw geleden, dat hij diacoon (broeder van Meer en Bosch) werd en ook dat hij lid werd van de Broederschap van Diaconen, welker nestor hij is. GOUVERNEMENTSZIEKENHUIZEN EN DE ZENDING Aan een verslag in de Locomotief ontlee- nen wij het volgende: In de Volksnaadsvergaderag van 15 Aug. J.l. werd aan de orde gesteld de behande ling van de begrooting van den dienst voor de volksgezondheid. Het woord werd ver leend aan Dr Theunissen, hoofd van den dienst voor de volksgezondheid. Spr. wijst er o.a. op dat uit hetgeen de sprekers in den Volksraad hebben opgemerkt, meer dan eenig ander onderwerp naar voren komt het probleem van de overdracht der verschil lende gouvernementszièkenhuizen. Door vel schillende spretoars is er op gewezen, dat de religieuze bezwaren,, die men tegen de overdracht van de gouvememcnts-ziekenin- riohtingen heeft, steeds luider en luider worden gehoord. Het religieuze bezwaar wordt ook door de regeering zeer duidelijk aangevoeld. Daarom wordt ook noodt nage laten om bij een eventueele overdracht juist ten opzichte van deze zoo goed te begrijpen gevoelens de meening in te winnen zoowel van het Europeesch als van het Inheemsah bestuur en pas wanneer het advies luidt, dat in dit opzicht geen enkel bezwaar be staat, wordt de overdracht nader in be schouwing genomen. De regeering is het mot verschillende leden eens, dat het zeer toe te juichen zou zijn, indien inheemsche vereenigingen op neutralen dan wel Mo- hammedaanschen grondslag gevestigd, be paalde ziekeniinrichtingen van het gouver nement zouden kunnen overnemen. Verder is door sommige taden er op gewezen, dat in enkele ziekeninricbtingen na de over dracht het daar werkzame personeel ver vangen is door personeel van het eigen ge loof. Dit is een staind'punt, dat ook door de regeering niet toegejuioht kan wor den cn 't zal zeer ernstig overweging verdienen of niet als voorwaarde bij de eventueele overdracht gesteld moet worden de eisch van eventueele over neming van het grootste deel van het voor de overname aanwezige perso neel, dat dan ter beschikking van de corporatie zou kunnen worden gesteld, resp. in haar dienst zal moeten worden genomen. Met de verschillende leden staat de re geering op het standpunt, dat in de over genomen ziekenhuizen geen propaganda mag worden gemaakt voor het eigen geloof •pr. kan verzekeren, dat hem persoonlijk erscheidene ziekeninrihtingen bekend zijn, waar dit ook niet gebeurt. Spr. meent, dat de hiervoren gehouden objectieve belichting van deze materie doze leden die bezwaar tegen de o\erdraoht hadden toch de over tuiging zal hebben geschonken, dat die over dracht niet zal geschieden zonder dat alle factoren, die daarbij in het spel komen, zeer nauwkeurig zijn overwogen. Schoolnieuws. L. MELSE t Te Nieuw dorp (Z.) is in den ouder dom van 72 jaar overleden de heer L. Melse, rustend hoofd van de Chr. School aldaar. STUDENTEN VRIJE UNIVERSITEIT Huisvesting- en Inlichtingen Uitgaande van den Senaat van het Studen tencorps bestaat aan de Vrije Universiteit te Amsterdam een Huisvesting- en Inlichtingen bureau. Studenten, die voor den komenden cursus kamers wenschen te huren, kunnen aan dat Bureau gratis adressen van kamers en inlichtingen daarover (prijs, voeding, etc.) ontvangen, welke door studenten zelf zijn verstrekt. Aan aankomende studenten geeft het Bureau bovendien allerlei inlichtingen over studie, gelden, corpsleven e.d. Het Bureau is gevestigd bij P. Visser, litt. stud., Leliegracht 42, Amsterdam-C. Aanvragen liefst schriftelijk. Gedurende een week vóór de inschrijving en een week daar na ook mondeling. II.B.S. TE HENGELO Op verzoek van den directeur der H.B.S. en na goedkeuring van den inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, be sloot de Gemeenteraad van Hengelo met aan vang van den cursus 19351936 over te gaan tot stichting van een litterair-oeconomische afdeeling aan de H.B.S. door in het 4e en 5e leerjaar het onderwijs te splitsen. DIPLOMA C.V.O. Onderwijzers en onderwijzeressen, die zich wenschen te onderwerpen aan het onderzoek ter verkrijging van het Diploma der Vereeni- voor Chr. Volksonderwijs, zullen dit jaar daartoe in de gelegenheid worden ge steld op Donderdag 24 October en zoonoodig op den Vrijdag daaropvolgende. De aanmel ding moet geschieden tusschen 1 en 20 Sep tember a.s. bü den secretaris der Commissie, den heer P. A. Versluys, Heemsteedsche Dreef 81 te Heemstede. ONDERWIJSBENOEMINGEN De Gemeenteraad van Kampen heeft In de vacature dr. Fortgens tot leeraar in de oude talen aan het gemeentelijk Lyceum benoemd drs. L. Rynsveld te Hilversum. In de va cature dr. Hillen werd de heer H. J. Moer- tydeiyk aangewezen tot conrector van het Lyceum. Examens Telkenen M.O. A. Den Haag. G«s?l de heeren A Twisker, Ee-mnes-Buiten; A F M v d Ven. Utrecht: J Visser Hendrik Ido Ambacht; J Vuyk, Hoofdakte. Breda. Geëx. 3 ra. en 6 vr. cand. Berg, Dlntöloord; C J Land- cn Tuinbouw. Ter gelegenheid van het Zesde Internatio naal Botanisch Congres, dat binnenkort te Amsterdam zal worden gehouden en waar aan deelnemen meer dan 800 botanici van naam uit de geheele wereld, houdt de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde in de groote lichthal van het Koloniaal Insti tuut op Dinsdag 3 en Woensdag 4 Septem ber a.s. een bloemcnkeuring. Door de samen werking met de Nederlandsche DahJiaver- eeniging zullen o.m. de mooiste en nieuwste dahlia's worden geëxposeerd. Het Congres- bestuur stelde gouden, verguld-zilveren en zilveren medailles beschikbaar. Ook op ander gebied zal veel interessants te zien zijn. Onder meer zal worden inge zonden een collectie kegeldragende takken van „De Schovcnhorst" te Putten op de Vel uwe. Deze tentoonstelling zal Dinsdagmiddag na 1 uur geopend zijn. PROEF MET MINIMUMPRIJZEN VOOR BOONEN Niet veel resultaat Naar we vernemen, is bij het vaststellen an den minimumprijs voor de boonen een proef genomen om te voldoen aan het verlan gen uit kweekerskringen, om bij het bepalen van dezen prijs de productiekosten meer te benaderen. Intusschen schijnt deze proef ma tig te voldoen en maakt het weinig verschil ui1; bij het doordraaien van dit product. Eenigen tijc geleden was de minimumprijs voor de boonen gesteld op 3 cent per K.G., welke pry's later tot 4 cent is verhoogd. Dat thans op eommige dagen slechts een derde van de totale boonenaanvoer wordt ver kocht, bewyst wel, dat ook deze poging tot erbetering van de toe&and weinig resultaat heeft. GEEN OUDE KOFFIE MEER V.ROSSEM'S VITA KOFFIE BLIJFT ALTIJD VERSCH EN VOL AROMA 50 - 40-50cts PER Vz POND INTERNAT. TUINBOUWMARKTEN (Eifrcn weekoverzicht) DUITSCHLAND: Het weer was In de afgeloopen week goed. Aanvoer van binnenlandische producten groot. In verband hiermede was de maikt zwakker. Enkele prodiucten zelfa belangrijk lager. Dit betreft vooral tomaten; binnenland-sche natuwr tomaten worden thans in groote hoeveelheden aangevoerd en het la niet steeds gemakkelijk, dilt materiaal onder te brengen. De hoofdmark ten noteeren voor natuiirtomaton slechts 3 tot 6 gld per 50 kg; plaatselijk werd nog 9 gld. bereikt. Zeer zwak lag verder de koolmarkt; In de eenste plaats was bloemkool veel lager. Uien afbrokkelend. Komkommers onregelmatig plaatselijk was het moeilijk ze onder te bren gen. Kropsla vlot; het mooie weer werkte hier Stlmuieierend. Boonen weinig vera.nderd. Appe len onregelmatig; groote prijsverliezen kwa men hier niet voor. Grooter was de prijsdaling b1J peren; ordinaire peren noteenen thans slechts 3 tot 5 gld. per 50 kg. Druiven belang rijk lager, omdat het aanbod veel gTooter was. Behalve Nederlandsche en Italiaansche druiven la thans ook materiaal uit Zuid-Oost-Europa op de markt; Hollandsohe prima tafeldruiven varleeren nog tusschen 30 en 42 gld. per 50 kg terwijl de andere druivensoortcn, wier kwali teit echter niet met de Nederlandsche te verge lijken ie, slechts 12 tot 18 gld. noteeren. Prognose van den RelchsnühretamdTo maten zullen tengevolge van den grooten aanvoer bij gunstig weer nog lager ko men. Ook de koolmarkt zal door den groo teren aanvoer gedrukt blijven, vooral in verband met het feit, diat in do meeste productiegebieden een betere ontwikke ling dor culturen waarneembaar la. In het algemeen kan men zeggen, dat in de thans komende dagen de Duitsche markt een veelzijdig en overvloedig aanbod van Duitsche producten zal hebben, en tenge volge van do lagere prijzen, die te ver wachten zijn, mag men aa.nnemen dat het buitenland minder materiaal zal sturen. Uit het binnenland zullen verder veel pruimen worden aangeboden, terwijl er mee kan worden gerekend, dat uit het buitenland de aanvoer van druiven nog zal toenemen. Tengevolge van de lage frirltprijzen zal de consumptie wel toe- de i houdend. Groo ilandsche pc lagere prijzen. nmarkt ten deel» bod in tafeldrui bolde artikelen echter tegen herstel, omdat iodat niet alleen het aanbod plaatselijk i slechts enkele markten was wijl plaatselijk do prijs let kropsla. .landsche aanvoer, maar ook het Holtandsche product vlot geruimd werd. FRANKRIJK: Op alle markten in de Zuid- Fransche productiegebieden Is thans de drui- vencampagne in vollen gang. Het weer was gunstig, de afzeit was goed en de prijzen ble ven tamelijk op peil. Voor goede dTuiven wordt thans 7.50 gld^ per 50 kg op de producenten- grootmarkt betaald. Het meeste materiaal blijft in het binnenland. Vooral Parijs neomt veel op Export nog onbeteekenend. Men neemt aan, dat de export eeTst zal toenemen, wanneer de gros opgst begint. verts-dulvi meld, da oogst bestaat. Mandarijnen noteeren 1 gld. per aroba van 23 pond, gewone sinaasappelen 0.72 gld. Men gelooft dat de oogst zal tegenvallen. n nog geen exportegetlng met Enge- stamd. Spanje wenscht, dat Engeland igewone inkomende rechten resp. de ad valorum afschaffen of althans re- duceeron zal. Ook met de Scandinavische lan den wordt op het oogenblik onderhandeld, met et doel. In het as. seizoen meer materiaal naar et Noorden te kunnen onderbrengen, omdat ler. inziet, dat Dultschland onmogelijk ziju uote zal kunnen verhoogen. ZWITSERLAND: De oogst van appelen en eren staat er minder gunstig voor. ITALIË; bedraagt thans 0.95 ixportdtroenen bleef por kist. Losse rld. per 50 kg. Het vori ioteering slechts 3 tot >Üna verdrievoudigd is. De perzikprijs ren 7.20 tot 15 gld. per 50 kg. De drui- ■n varieie-ren op het oogenblik sterk. In relden donkere druiven 5.40 tot 6 gld. g: deze lage prijs werd door een zeer nbod veroorzaakt Tengevolge van de xport belang- ^ek 7.20 tot 9 gld.) Voor het eerst kwamen de witte Re-glna druiven op de markt, die thans 9.GO tot 10 gld. per 50 kg. doen. Ook bij de andere druiven- Ijn de prijzen bijna steeds lage.r dan e Jaar. Wat appelen betreft, zij mede- dat op de binnenlandsche markt uit sluitend slechte kwaliteiten verhandeld worden loet geëxporteerd worden. Van de exportkwaliteiten 6 tot 19.80 gld. per 50 kg., wat belangrijk goedkooper Is ten uit Hollandsch zaad in exportkwaliteit* belangrijk lager; Milaan noteert hiervoor 1.1 r 50 kg., terwijl de bonken IJ kg. doen. Toch zijn deze prijze het geval; zoo worden inleggers In Milaan met 6 tot 7.20 gld. per 50 kg. genoteerd, terwijl het vorige jaar deze notecring slechts 1.20 tot 1.80 gld. per 50 kg. bedroeg! De hooge ulenprijs trekt zeer de aandacht; de noteering Is thans 2.40 tot 3 gld. per 50 kg., waarmee het prijs niveau dubbel zoo hoog la als terzelfder tijd van het vorige jaar. ECONOMIE EN FINANCIEN Koersdaling in Wallstreet De herfstopleving was al in het koerspeil verdisconteerd Public-utility holding wet «ls spelbreker Wallstreet is wekenlang vast gestemd geweest. De koersen zyn regelmatig gestegen en dit bracht allerwege een psychologisch gunstige invloed teweeg. In de V. S. zelf meent men al, dat de crisis is overwonnen en dat de weg naar herstel is ingeslagen. Deze week heeft echter voor het eerst sinds ge- ruimen tyd een scherpe èn vry alge meene koersdaling plaats gevonden. Vooral de fondsen, die de laatste maanden sterk gestegen waren, ver keerden in reactie. Dit behoeft echter in geen enkel opzicht verontrusting te wekken, want de koersver- betering was zoo belangrijk, dat gemakkelijk te begrijpen is, dat de houders tot winstne ming wilden overgaan, zoodra er zich teeke nen van vermoeidheid zouden voordoen. Bo vendien kan niet uit het oog worden verlo ren, dat de koersstijging voor een belangrijk gedeelte gebaseerd was op de verwachtingen omtrent een verbetering van den econ> schen toestand in den herfst en dat deze in het koerspeil reeds zeer aanzienlijk waren verdisconteerd. Dit neemt evenwel niet weg, dat er een oorzaak moet zijn voor de aarzeling, die reeds Zaterdag merkbaar was geworden. Deze oorzaak nu ligt voor een groot gedeelte in de aanneming van de public utility-hol- ding-wet „met de tanden", waarmede bedoelt wordt de wet met de clausule betreffende de ontbinding van verschillende holding maatschappijen. Voorts In het aannemen van verschillende wetsontwerpen door het Congres, die eer gevaar zouden kunnen blijken voor de ont wikkeling van het bedrijfsleven zooals de bankwet, de katoenwet, en de werkverschaf- fingswet. De inhoud van verschillende dezer wetten is nog niet volledig bekend of althans niet nauwkeurig bestudeerd, zoodat deze wel licht bepalingen kunnen inhouden, die voor de beurs ongunstig zouden kunnen blijken. Dit heeft de liquidatie-beweging versneld, ondanks het feit, dat het Congres thans op reces is en men voorloopig bevryd is van de aanhoudende vrees voor minder aangename verrassingen waaraan de afgeloopen zittings periode zoo rijk is geweest. PETROLEUMWETGEVING IN AMERIKA Nu het Amerlkaansche CongTea blnn-n korten tüd zal worden verdaagd, doet het nog -enkele belangrijke wetten af. De bankwet werd, na verschillende wijzigingen, aangenomen en ook ,ho-lv Dallas.Oil Compact" werd door het Hnie van Afgevaardigden geratificeerd. Deze resolu tie is naar den Senaat gezonden. Dit compact is een overeenkomst der verschillende auto nome Staten, welke olie produceeren, om te zamen maatregelen te nemen de productie te beperken teneinde verspilling te voorko-men. Het is een eerste stap op een moeilijk pad; het Huls besloet de andere ingediende olie-wetten In de volgende zitting to behandelen. Van Nabij en Ver De Cultuur My. Pasir Nangka zal met 1 Oct. over het jaar 1935 5 pCt. (onv.) interim- div. uitkeeren. (Over 1934 werd behalve 5 pCt. interim nog een slot van 12 pOi uitge keerd). De Duitsche vlottende schuld is in Juli met R.M. 30 millioen gestegen tot R.M. 2.930.000.000. In verband met de onbevredigende prijs ontwikkeling voor rubber wordt verwacht dat het restrictiepercentage voor het laa'cste kwar taal alsnog zal worden verhoogd. De gemiddelde dagelijksche productie ruwe olie in de Vereenigde Staten, heeft in de afgeloopen week 2.689.000 vaten bedragen, tegen 2.709.000 vaten in de vorige week. De benzinevoorraden bedroegen aan einde van de week 26.737.000 vaten, tegen 26.261.000 vaten op het einde van de v< week. De Nationale Bank van Hongarije heeft. Woensdag het; disconto met een half procent verlaagd tot 4%. De rentevoet voor beleeningen werd teruggebracht van 5 tot 4%%. De North-Western Railway en de East- Indian Railway hebben by de Krupp Lokomo- tivwerke A.G. 29 stoom-locomotie>en besteld. Alle 29 locomotieven moeten voor half Januari 1936 geleverd worden. Tegelykertyd heeft de Friedrich Krupp A.G. van de Eastern Bengal Railway (Caicu'cta) een opdracht ontvangen voor den bouw van 15 locomotief-ketels. n slotte heeft de locomotievenfabriek Krupp van de Bulgaarsche staatsspoorweg opdracht gekregen voor den bouw van drie VRIJDAG 30 AUGUSTUS HILVERSUM 301 M. Alg. programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftle zing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl, 10.30 Morgendienst olv. Ds. D. G. W. L. Roder. 11.0012.00 Zang door Rie Ochel (alt). A. d. vleugel: W. L. Doortmont. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelspel R. Parker. 1.30 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Vervolg concert. 4.00 Geniemu- ziek te Utrecht, olv. J. R. v. d. Glas. 5.00 Declamatie L. Stoeketouw. 5.45 Vervolg concert. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literaire causerie A. Kuiper. 8.00 Be richten. 8.05 Chr. Gem. Zangver. „Sur- sum Corda" te Zutfen, mmv. kinderkoor, D. Draaisma (viool), C. Bute (orgel) en P. Westerhoud (piano). Leiding: A. C« Schuurman. 9.30 Oranje-optocht en taptoe te Watergraafsmeer. Mmv. de stafmuziek van de Burgerwacht en tamboers en hoornblazers v. d. Vierkant-club. 10.15 Berichten. 10.2011.30 Gram.muzielc ter; inleiding van den verjaardag van H. M, Koningin Wilhelmina. HILVERSUM 1875 M. 8.00 VARA. 12.00| AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO en AVRO, 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgen-» genwijding VPRO. 10.15 Declamatie J. Le- maire. 10.30 Vara-orkest olv. H. de Groot. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Vervolg orkestconcert. 12.00 Gram.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gram.pl. 2.00 Voor dracht W. v. d. Hoog. 2.30 Grampl. 3.10 De AVRO-Decibels olv. Eddy Meenk. 4.00 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 5.00 Vooq de kinderen. 5.30 Orvitropia olv. J. v. d« Horst. 7 00 Mr. J. Sj. Brouwer: Vivisec tie. 7.20 De Flierefluiters olv. E. Walis, 7.50 Nieuwsber., herh.' SOS-ber. 8.00 Dr, J. W. Samberg: Roeping. 8.30 Uit het Kur- haus, Scheveningen: Residentie-orkest olv. Carl Schuricht, mmv. Bronislaw Hu- bermann (viool). Om 9.15 Prof. Dr. J. Lin deboom: De hechte Band. 10.15 H. W. M, J. Kits Nieuwenkamp: Hebben familiewa pens ons iets te zeggen? 10.45 Nieuwsber., Vrijz. Godsd. Persbureau. 11:00 Jazzmu ziek (gr.ph). 11.30—12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Mor genwijding. 11.05 Orgelspel Rex O'Grady, 11.50 Trocadero Cinema-orkest olv. A. v. Dam. 12.50 BBC-Variété-orkest olv. K, Kelley. 1.35 Gram.pl. 2.20 Het Argyle Theater-orkest olv. W. H. Sydney Jones. 3.20 Herman Darewski en zijn orkest. 4.39 E. Colombo's orkest. 5.35 Sydney Kyte en zijn band. 6.20 Berichten. 6.50 ,3ertie", sepl van Morgan en MacDermot. 7.50 Het Celebrity-trio. 8.20 „The Great Western", hoorspel. 9.20 Eda Kersey (viool), mmv, de BBC-zangers olv. Woodgate. 10.00 Be richten. 10.20 BBC-orkest olv. Barbirolli. 11.3512.20 De Grosvenor House Band olv. S. Lipton. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr, pi. 12.35 Orkestconcert olv. Gaillard. 3.20 Gram.pl. 6.10 Dito. 8.20 Orgelconcert M. Bracquemond. 8.50 Orkestconcert olv. Coo per. 11.10 Dansmuziek. 11.20 Gram.pl. KALUNDBORG. 1261 .M.. 12.20—2.20 Strijkorkest olv. Andersen. 3.20—5.20 L, Preils orkest. 8.30 Pianorecital C. Tillius. 8.35 Radiotooneel. 10.40 Russische muziek, 11.1512.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 6.50 Orkestconcert, 10.55 Cello en piano. 12.20 Omroepklein- orkest olv. Eysoldt. 2.35 Gram.pl. 4.20 Zang en piano. 5.20 Orkestconcert olv. Brück. 7.20 Militair concert. 8.35 „Der Diamant", spel van Hobbel, muziek van Rietz. 9.20 Omroepstrijkkwartet, piano en harmonium. 11.20—12.20 Orkestconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 3.22 M.: 12.2G en 1.302.20 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Salonorkest olv. Walpot. 7.35 Gram. pl. 8.20 „De boemelbavon", operette van Kollo. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest olv. Wal pot. 1.50 Zang. 2 00—2.20 Gram.pl. 5.20 Blaasmuziek. 5.50 Zang. 6.20 Gram.oJ. 6.50 Pianorecital. 8.20 SymDhonleoo. iccrt olv. Fr. André. 10 30—11.29 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Zie Keulen. 9.20 Walsenconcert uit Leip zig. 10.20 Berichten. 10.50 Cello- en piano recital. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Dansmuziek olv. Hans Bund. zware locomotieven en voor de Chileensché staatsspoorwegen een opdracht tot den bouw; van vijf locomotieven. In de afgeloopen week daalde de export van steenkolen uit Wales tot 358.000 ton, het laagste cyfer in de laatste drie maanden. Deze daling is hoofdzakelyk een gevolg van de ver mindering der Italiaansche verschepingen, die thans practisch geheel afgeloopen zijn. Intus schen vreest men dat de export van Noord- tn Zuid-Wales naar Italië geheel zal moeten wor den stopgezet. FEUILLETON AAN HET HOF VAN SATAN Door D. KRIJGER (11 Zulk een koninkrijk verlangde men niet. Wat men wel verlangde was macht hier beneden, een koninkrijk, dat de geheele mepschheid omvat en den wereldvrede brengt. Voor zulk een koninkrijk strijden ook thans nog eminente menschen. Mijn voorganger noemde er eenige. Wie kent hen niet: Stanley Jones, bekend in China door zijn lezingen, Kagawa, den Japanschcn Christen-socialist, en dozijnen anderen, stoere werkers voor hun ideaal: maatschap pelijke hei*vorming over de geheele aarde, vrede, die de geheele wereld omspant. Zouden wij geen eerbied hebben voor de werkkracht, door die menschen met op offering van gezondheid en veiligheid ge bracht? Integendeel, we zien niet bewon dering naar hen op en kunnen er no*ir verlangen, dat ook wij steeds bezield moch ten zijn met denzelfdcn ijver en dezelfde liefde voor de taak, die God ons op hot hart gebondon heeft Helaas, wij kunnen in één opzicht niet met hen medewerken als verkondigers der evangelie-boodschap moeten wij hen met voorzichtigheid ont moeten. Zooals wij één zijn in het belijden van den Christus als don eengeboorn.m Zoon Gods. even één zijn zij in Zijn ver werping als zoodanig. Zij gclooven niet in d« Godheid van Christus, zij gelooven niet 'dat Hij van den H. Geest ontvangen werd en allerminst gelooven zij in Zijn wondere gcbr.1 rte uit de maagd Maria, terwijl zij Zijn opstanding symbolisch bas. houwén. als geschiod in de harten Zijner discipelen. Het is niet de Christus zelf, dien zij ver kondigen, doch de ideale leer, die om Zijn naam gevlochten is. In moderne theologi sche tijdschriften vond ik dergelijke arbei ders vermeld als de groote figuren van hun land. Op maatschappelijk gebied zijn zij het zeer zeker, maar vergeet niet, dat men op elk gebied groote figuren ontmoet. Ook Napoleon 1 was er een van. En Satan ia het niet minder." Aan de houding van het publiek be merkte Dr. Sparker, dat hij liet vuur zijner overtuiging te hoog had doen oplaaien en hij oordeelde het wenschelyk zijn toespraak te beëindigen. Met enkele vriendelijke jn goedgekozen woorden eindigde hij derhal .e dit merkwaardig debat, dat nog lang daa> «a een onderwerp van gesprek was. Onder het naar huis gaan was Helen buitengewoon stil en Mary noch haar man gevoelden lust over het gehoorde van dien avond te praten. Het onderwerp interes scerde hen zoo bitter weinig; zij ginger maar liever vroeg naar bed. Helen lag uren lang wakker. ITaar ge dachten gingen vooral uit naar dien Ileilant dien Dr. Sparker zoo vurig verdedigd had. Hoe had hij ook gesproken over het ver- dedigen van dien Heiland in do Zending In Cfuna! O ja, hij had gezegd: „als een afzichtelijke kruisspin van gedrochtelijke afmetingen werpt zich de modernistische richting on de eenvoudige geloovigen, die zoo gaa>- e hun Jezus aannemen als hun Borg, als den waarachtigen Zone Gods, ge komen om zondaren zalig te maken, als hun eenigen toeverlaat in leven en in ster ven. Die spin valt niet aan met open vizier maar zij besluipt langzaam haar prooi en tracht haar het hartebloed uit te zuigen. Die Modernistische Spin moet de Gerefor meerde Zending in het Hemelsche Rijk front bieden en haar dubbele taak onri^r opzien tot God aanvaardend, denzelfden Christus der Schriften, dien zij brengen aan het arme heidendom, tevens verdedigen tegen den valschen Christus, waarmede die spin datzelfde heidendom in haar net wil vangen." Met liaar helder verstand viel het Helen niet moeilyk de waarheid te zien van Dr. Sparkers betoog, toen hij verklaarde, dat er geen twee Christussen kunnen bestaan en dat een Christus, verkondigd huiten dc Schrift om. uit den aard der zaak een valsche Christus zijn moet. Helen begon meer en meer het licht te zien, hoewel zij nog geen helder begrip kon vormen over haar zondige natuur en haar zondigen staat. Het deed haar pyn mei Mary over deze dingen niet te kunn.n spreken. Deze antwoordde onveranderlijk dat zij het nut er van niet kon inzien. „Als God liefde is dan komen wij allemaal in den TIemel, en is Hij zooals Dr. Sparkor zegt, dan is het de vraag, of de Hemel wel zoo begeerlijk is", was haar opmerking. Meer en meer begon daarom Helen or naar te verlangen haar toekomst verzekerd te zien. Het liefst zou zij daarover met Dc Sparker overleggen; die zou haar zeker goeden raad geven. En bovendien, was het ook niet Dick's laatste wensch? Gelukkig kwam Dr. Sparker spoed'g daarna haar weder opzoeken. Hoe verheugd was hij te bemerken, dat Helen meer en n.eer bekommerd raakte over den toestan i van haar ziel, hoewel zij zichzelve niet be wust was hoezeer zij haar bezorgdheid bloot legde. Bij haar verzoek om raad voor liaar toekomst kreeg hij een goeden inval, waarvoor hij God in zijn hartdank zei. „Ja, zoo moest het zijn; Helen moest een poosio kunnen verkeeren met iemand, die God van harte diende en haar hart geheel aan haar Heiland gegeven had." Kende hij zoo iemand? Eerst vernemen of Helen van plan was in China te blyven. Neen, dat zeer zeker niet, zij had er nagenoeg geen beken den, kende niets van de Chineesche taal en bezat geen middelen om in het Hemelsche Rijk behoorlijk te kunnen leven. En boven alles ging toch het verlangen om haar kir. I een goede opvoeding te geven, en waar zou zij dat beter kunnen doen dan in Enge land! „Mocht zij leeren dit kind als een geschenk uit de hand des Heeren te aan vaarden", was de bede van Dr. Sparker. „Hebt u reeds plannen gemaakt over uw toekomstige woonplaats? In China zeker niet, maaj- wellicht in Engeland of Ameri ka?" vroeg hij. „Hier blijf ik zeker niet", was haar ant woord, „hier is niets dat mij trekt en alles herinnert mij aan het geluk, dat ik moed willig van mij gestooten heb en aan het ongeluk, dat ik over mijn lieven man bracht." De tranen schoten haar bij deze woorden in de oogen. „Naar Amerika teruggaan wensch ik intusschen evenmin, want daar heb ik geen familie behalve mijn schoonouders en die durf ik niet onder de oogen te komen." Wederom dreigde het verdriet haar te overweldigen. Het is nog slechts verdriet, waarmede zij te kampen heeft, dacht Dr. Sparker; het berouw moet er nog uit geboren worden, maar ik zal God bidden, dat Hij haar ook berouw schenken wil. „Uw familie woont zeker voor het groot ste gedeelte in Engeland", was zijn op merking. ,..7a. ik zou wenschen naar Londen terug te keuren, daar wonen mijn ouders en veel vrienden en bekenden; ik zal er heert schrijven en het noodige geld voor den terugtocht vragen. Ik geloof wel, dat zij dit geven zullen. En dan is mijn plan in Londen een of andere bezigheid te zoeken, waarmede ik iets verdienen kan om voor mijn kind te zorgen en mijn schuld af te doen." „Leg het in Gods hand", zei Dr. Sparkpr hartelijk. „Hy zal zeker helpen; willen we er Zyn zegen over vragen?" „Graag" was Helens antwoord. Het was slechts een korte bede, die Dr Sparker opzond. Ilij legde den Heern Helens nood voor, pleitte voor haar om genade en uitkomst en eindigde met den Heere te vragen hem wijsheid te geven in het zoeken van een middel om Helen te dienen, haar hulp te brengen naar ziel en lichaam beide. Toen het gebed geëindigd was, kwam hij met een voorstel. „Wellicht weet ik op uw terugreis een goede reisgezellin voor u, die veel practisohe ervaring bezit en God hoven dien van harte lief heeft. Het zou gezellig zijn om de reis samen te kunnen maken „Dat zou het zeker", klonk Helens ant woord, „ken ik haar?" „Ik denk het niet, hoewel haar naam In China algemeen bekend is. Haar naam ia verleden jaar od veler lippen geweest, doordat zij op een zendingsreis in handen van zeeroovers viel en maanden onder hun troep verblijven moest. Zij heet Miss Evan, een naam, die voor altijd in de geschiede nis der zending zal bewaard blijven. Zij werd dóór God in staat gesteld onder die roovers te werken en Zijn Naam beken-I te maken; zij gelooft zeker, dat luvar werk niet zonder resultaat zal blijven, een resul taat dat dien*?n zal om Gods Naam te ver hoogen. Maar de ontberingen cn emoties der gevangenschap hebben haar uitgeput, een uitputting, die wij hoopten met rust to zullen overwinnen, maar het blijkt moer en meer riat zij er behoefte aan heeft geduren de eenigen tijd geheel uit haar omgeving weg te zijn en daa»om raadt de dokter haar aan een poosje naar hnar vaderland terug te keeren en daar geheel op ta knappen." „En gaat zij ook naar Engeland?" wu* Helens vraag. „Jawel, en zij gaat eveneens naar Londen waar zij den tijd harer vacantie wil door brengen." ...O, maar dat zal prettig wezen;" riep Helen uit, „een reisgezellin te hebben, met Praten kan en die mij begrijpt." „Maar ik wilde u nog meer verzoeken", vervolgde zij. „Misschien vindt u mij vrij postig in mijn aanhouden bij u om raad en voorlichting, maar tot wien zal ik mij an ders wenden? Ik heb in China een boel kennissen, maar slechts één vriend, en dat zijt gij", klonk het onbevangen uit Helena '(Wordt vervolgd!

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3