De besluiten van Bolzano DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Italië zal zijn vitale belangen tot het uiterste verdedigen Engeland bekoelt niets te vreezen Sancties zouden groote moeilijkheden brengen De ministerraad te Bolzano, onder voor zitterschap van Mussolini, is gisternamid dag in hot raadhuis van die stad gehouden. Het was de eerste maal dat in het fascis tisch Italië de ministerraad buiten Rome Vergaderde. Aanwezig waren zes ministers en dertien staatssecretarissen en de zitting duurde an derhalf uur. De spanning, waarmede deze minister raad werd tegemoet gezien, openbaarde zich o.a. in de geruchten over het verhandelde dadelijk na den afloop. Het communiqué aangaande de genomen besluiten, dat na de beëindiging van de bijeenkomst was opgesteld, werd eerst na middernacht bekend gemaakt. Het blijkt, dat Mussolini een uitvoerige .■uiteenzetting heeft gegeven over den inter- nationalen toestand. Hij deelde mede, dat Italië aan den Vol kenbondsraad van 4 September zal deel ne men en dan eens een boekje open zal doen over Abessynië. Daar zal, volgens den Duce blijken, dat sedert het verdrag van Ucciali Italië steeds een „koloniaal prioriteitsrecht over Abessynië" heeft bezeten Dan zal ook de „beschaving" van Abes- fcyniö worden belicht. Mussolini verzekerde vervolgens, dat Ita lië onder alle omstandigheden zijn vitale belangen tot het uiterste zal verdedigen. Wat Engeland betreft, dat zal van het 1 ïtaliaansche optreden in Abessynië niets te Wreezen hebben. De gealarmeerdheid daar over heeft geen zin. De Italiaansche regeering meent, dat baar koloniale politiek geen weerslag op Europa mag hebben, fenzij men een nieuwen wereldoorlog wil ..ontketenen om te verhinderen, dat Italië in een uitgestrekt land, waar slavernij en pri mitieve levensomstandigheden lieerschen orde schept. „Sancties", Hie de Volkenbondsraad eventueel zou kunnen aannemen, zou den de volken op een hellend vlak brengen, waarop men in de moeiljjk- ste verwikkelingen kon geraken. De fascistische regeering gelooft, dat zich in den Volkenbondsraad zich van him verantwoordelijkheid bewuste mannen zullen bevinden, die ieder ge- tvaarlijk sanctievoorstel tegen Italië zullen afwijzen. De fascistische regeering Vervult echter haar plicht door het Italiaan- éche volk mede te deelen, dat de kwes- ties der sancties door de hoogste mili taire instanties van alle gezichtspun ten is bestudeerd en dat reeds sedert geruimen tijd alle maatregelen zijn genomen om aan sancties van mili tairen aard het hoofd te kunnen bie den, Alle problemen zjjn bestudeerd, die den economischen weerstand van Italië en de beveiliging van de levens behoeften van het Italiaansche volk betreffen De voedingsmiddelen zijn [veilig gesteld door de buitengewoon goede oogst Wat de voor de industrie noodzake lijke grondstoffen betreft heeft de mi nisterraad besloten, dat de tegenwoor dige en toekomstige behoeften van de oorlogsindustrie den voorrang zullen hebben boven de behoeften van de yredesindustrie. Dit alles zei Mussolini in den minister raad te Bolzano, En zooals in een góed-fas cistische regeering behoorlijk is, werden de ze uiteenzettingen zonder omslag tot „be sluit" verheven. De minister van financiën stelde in aan sluiting op deze uiteenzettingen de volgend" vier wetsontwerpen voor, die dooi den mi nisterraad werden aangenomen. 1. Gedwongen overdracht van bui tenlandsche waardepapieren en van de Italiaansche bnitenlandsche leeningen aan de Staatskas. De staatskas geeft daarvoor schatkistbiljetten met een looptijd van negen jaar uit, die een rente dragen van 5 pet. 2. Gedwongen afstand van dividen den der handelsmaatschappijen. 3. Een belasting van 10 pet. op divi denden, renten en winsten uit aan- deelen. 4. Verplicht gebrnik van Ersatz- brandstoffen voor alle In openbaar en particulier bedrijf gebruikte auto's. Voor 31 December 1937 moeten alle auto's omgebeuwd zijn voor het ge bruik van Ersatz-brandstoffen. Frankrijk zal te Genève wijken voor Mussolini's dreigement De Fransdhe ministerraad is gisteren on der voorzitterschap van President Lebrun op het Elysée bijeen geweest om zijn hou ding voor de a.s. Volkenbondszitting te Genève vast te stellen. Laval bracht verslag uit over de driemo- gendhedcn-conferentie. Vervolgens werd de delegatie voor Genè- .Ve samengesteld. Frankrijk zal vertegenwoordigd worden door Laval, Herriot en Paul Boncour (plaatsvervangers: Georges Bonnet, Henri Beranger en Paul Bastide). Na discussie werd de houding, die 'de Fransche delegatie in verband met het Ita- liaanschAbessynisch geschil zal hebben aan te nemen, als volgt vastgesteld: De Fransche delegatie zal in de eerste plaats streven naar het handhaven van den vrede. Engeland staat op het stand punt, dat slechts door onvoorwaarde lijke eerbiediging van de verplichtingen yan het Volkenbondsstatuut, de vrede bewaard kan blijven. Van Fransche zij de wordt weliswaar dezelfde wensch van eerbiediging van het Volkenbondssta tuut gekoesterd, doch men heeft be paalde bezwaren, vooral sedert Mussoli ni verklaard heeft, dat men te Rome sanctie-maatregelen tegen Italië als een vijandige daad, die conflicten tengevol ge zal hebben, moet beschouwen. Naar verluidt, heeft de kabinetszitting de richtlijnen voor do Fransche Volken- hondsdelegatie niet strak vastgelegd, doch minister-president Laval alle gelegenheid gelaten om gebruik te maken van de mo gelijkheden ,die zich te Genève kunnen voordoen. De Fransche regeering zal geen mogelijkheid laten voorbijgaan om tot een vreedzame oplossing van het conflict te komen en in elk geval om de gevolgen van een mislukking van dit streven zooveel mo gelijk te beperken. De Fransche regeering wordt verder geleid door den wil, in het belang van den vrede, haar vriendschappelijke sa menwerking met Italië en Engeland voort te zetten en den Volkenbond een ernstige crisis te besparen, die ongetwij feld het gevolg zou zijn van het uittre* den van Italië uit den Volkenbond. Het Engelsche standpunt Dat bij zulk een zwakke houding van Fransche zijde het diplomatieke overleg tusschcn Frankrijk en Engeland niet bij zonder vlot gaat, ligt wel voor de hand. Do Londensche vertegenwoordiger van Havas is van meening, dat nien in Engel- sohe politieke kringen van opinie is, dat de besprekingen, die Laval Dinsdag gevoerd heeft met den Engelsehen ambassadeur in Parijs, niet voldoende zijn en dat nieuwe besprekingen voor Donderdag of Vrijdag op het program zijn geplaatst, teneinde de we- derzijdsche standpunten voor de Volken bondsraadszitting van 4 September nog maals op te helderen. In Engelsche politieke kringen legt men er den nadruk op, dat ingeval Italië te Genève mocht voorstellen Abes synië van de zitting uit te sluiten, En geland zich daar krachtig tegen zal ver zetten. Men heeft het voornemen, Italië in Genève nogmaals dezelfde voorstel len te doen, die tijdens de besprekin gen van de drie mogendheden te Parijs reeds ter tafel zijn gebracht en die een verdeeling in zones, in economisch op zicht, van Abessynië in uitzicht stelden. De arbitragecommissie heeft geen resultaten Zooals te voorzien was, bij den onwil die aan Italiaansche kant bestaat om.zich aan een objectieve "beoordeeling te onderwerpen, gaat het met de beraadslagingen van de arbitrage-commissie inzake het incident van Oeal-Oeal evenmin naar wensch. De arbiters hebben gisteren een reeks problemen uitvoerig besproken. Aan het einde der beraadslagingen moes ten zij echter constateeren, dat op geen en kel der omstreden punten een meerderheid kon worden bereikt Slechts werd met al- gemeene stemmen vastgesteld, dat thans het oogenblik gekomen was, om den vijfden scheidsrechter in de behandeling te betrek ken. De Griefksche gezant te Parijs, Politis, dit redes de vorige week tot vijfden arbiter was aangewezen en die onmiddellijk in kennis gesteld werd van dit besluit van de vier heden bijeengekomen arbiters, heeft reeds doen mededeelen, dat hij zich gereed houdt voor zijn benoeming tot vijfden arbiter. Hoare ontvangt diploma matieke vertegenwoordi gers Gistermiddag heeft de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare den Franschen ambassadeur, Corbin, den Belgischen ambassadeur, alsmede den Nederlandschen gezant ont vangen. Het verblijf van Balbo te Parijs De Italiaansche luchtmaarschalk Balbo vertoeft nog steeds te Parijs. In het hotel waar hij zijn intrek heeft genomen, wei gert men mede te deelen, wanneer hij zal vertrekken of eenige andere mededeeling te doen. De „Intransigeant" bericht, dat Balbo tijdens het bezoek, dat hij aan het gebouw van dit blad heeft gebracht, verklaard heeft: „Het grootste succes van den Duce is, dat Italië eens zijn klauwen getoond heeft. Waarom zouden alleen de Angelsak- sen altijd in de wereldgeschiedenis de Europeesche beschaving prediken? Kunnen de Latijnen daar ook niet aan deelnemen?" Geen Somali-negers over geloopen? Van Italiaansche zijde wordt het bericht, als zouden 12.000 Italiaansche Somali- negers met medeneming van hun geweren naar de Abessijnen zijn overgeloopen, te gengesproken. Te Addis Abeba wordt de bewering vol gehouden. Geneesmiddelen en ver- bandstoffen voor Abes synië Uit New-York is vertrokken het stoom schip „Ingria" met aan boord een ton la ding, bestaande uit geneesmiddelen en verbandstoffen voor Abessynië, die worden gezonden door het Comité van Vrienden van Abessynië. Dit is de eerste lading van dien aard, die uit de Vereenigde Staten naar Abessynië vertrekt. De bescherming van den spoorweg Addis Abeba' Dzjiboeti geering ontworpen beschermingsmaatrege len voor don spoorweg van Addis Abeba naar Dzjiboeti als onvoldoende. Naar verluidt zou de Abessijnsche regeering geen bezwaar hebben tegen een internationale bescherming van den spoorweg en yenvacht zij daar*- omtrent voorstellen van de buiten- landsche regeeringen, die onderdanen in Abessynië gevestigd hebben. Zondag zijn de echtgenoot en van den eersten secretaris van de Italiaansche le gatie, Mombelli, en van den militairen at taché Calderini uit Addis Abeba vertrok ken, zoodat thans geen enkele Italiaansche vrouw meer in Abessynië vertoeft. Te Addis Abeba bevinden zich nog slechts tien Italianen, die bijna allen tot het personeel van het Italiaansche gezantschap behoo- ren. Vijf vrouwen der Duitsche kolonio zullen met hun kinderen eveneens de Abes sijnsche hoofdstad verlaten. Tabak voor de Italiaan sche troepen Uit Istanboel: De laatste weken zijn twee millioen K.G. tabak van mindere kwaliteit naar Triest verscheept. De tabak is bestemd voor de Oost-Afrikaansche troepen. Binnen kort zullen nog grootere contracten over tabak-aankoopen volgen. Italië koopt bo vendien voer-gerst, gedroogde groenten, boonen en erwten. Bezorgdheid in Egypte De „Star" schrijft, dat in Egypte algemeen de sympathie aan den kant van Abessynië is, doch dat men zich ernstig bezorgd maakt, dat Egypte in verband met de kwestie van het Suez-kanaal in internatio nale moeilijkheden gewikkeld kan worden. Voorts vreest men, dat de Britsche ambtenaren in verband met den drei genden toestand zouden kunnen pogen, wederom het Britsche protec toraat over Egypte te herstellen, dat tijdens den wereldoorlog geprocla meerd werd. Deze vrees is o.a. ont staan door de recente inmenging van leden van het Britsche Hooge Com missariaat in Egyptische binnenland- landsche aangelegenheden. Gelukkig werden deze pogingen echter niet gesteund door de hoogste Britsche instanties te Londen. Tenslotte zijn de voor de verdedi ging van Egypte verantwoordelijke instanties ernstig ongerust door de vorming in de groote Italiaansche kolonie in Egypte van twee goed- geïnstrueerde divisies zwarthemden, die numeriek sterker zijn dan het Egyptische leger en de Britsche be zettingstroepen samen. Tengevolge van het verouderde capitulatie- systeem zouden deze stormtroepen Baldwin reeds op 4 Sept. naar Londen terug LONDEN 29 Aug. Volgens een Reuterbe- richt uit Parijs zal minister-president Bald win met zijn echtgenoote reeds op 4 Sept., den dag van de bijeenkomst van den Vol kenbondsraad, en niet zooals oorspronkelijk in het voornemen lag, op 18 Sept. uit Aix les Bains vertrekken. De voorstellen van Parijs opnieuw ter tafel te Genève LONDEN 29 Aug. In een naar het schijnt geinspireerd bericht van Press Association wordt verklaard, dat de voorstellen va Britsche en Fransche regeeringen, inzake de bij legging van het ItaliaanschAbessy nisch conflict, die de Italiaansche regeering in de bijeenkomst der Drie Mogendheden te Parijs van de hand heeft gewezen, op 4 Sept. in de zitting van den Volkenbonds- raad ter sprake zullen komen. De Fransche regeering gelooft, evenals de Britsche regeering nog steeds, dat deze voorstellen een betere behandeling hebben verdiend dan hun ten deel is gevallen en het is duidelijk, aldus wordt verklaard, dat het laatste woord daarover nog niet is ge zegd. Men gelooft, dat de voorstellen, indien zij voor den Raad komen, den meesten leden van den Raad ervan zullen overtuigen, dat Italië een zeer fair aanbod heeft ontvan gen, dat geschikt was alle gerechtvaardigde Italiaansche aspiraties te bevredigen. Italië koopt muildieren LONDEN, 29 Augustus. Volgens een Reu- terbericht uit Kimberley hebben Woensdag vjjf vertegenwoordigers der Italiaansche reegring meer dan 100 muildieren gekocht voor het Italiaansche leger. Tot nu toe zijn reeds meer dan 1000 muil dieren in do Unie van Zuid-Afrika gekocht. DIENSTPLICHT IN ITALIË MET DRIE JAAR VERVROEGD Zeventienjarige jongens met geweren uitgerust ROME, 29 Aug. Do president van de Ba- lilla heeft in overleg met de bevoegde in stanties een instructie uitgegeven inzake de militaire vorming van de tot nu toe nog niet in militairen dienst opgeroepen jongelieden van 17 tot 20 jaar. In do laat.-.ten tijd hebben zich voortdu rend meer vrijwilligers aangemeld voor den dienst in Oost-Afrika zonder dat men weet hoe men deze jongelui zal indeelen. Van 100."00 avant-gardisten van 17 jaar zullen thans 25.000 met geweren worden uit gerust en in Europa militair gedrild, zoodat zij in het vaderland zullen kunnen worden gedetacheerd en eventueel ook dienst zullen kunnen doen in Oost-Afrika. Deze maatregel komt feitelijk hierop neer, dat voor een belangri'k deel der Italiaansche jeugd de eigenlijk op 20 jaar beginnende dienstplicht met drie iaar wordt vervroegd. De militaire dienst welke de avant-gardis ten zullen moeten doen, komt geheel over een met do taak, welke tot nu toe is gesteld aan jongelui van 20 jaar. die 2S maanden militaire dienst moeten doen. DE BOERENSTAKING IN LITTAUEN Onruststokers veroordeeld Treedt minister van landbouw af? Uit Tilsit: De boerenstaking in Littauen breidt zich thans volgens alhier ontvangen berichten ook uit over Oost- en Noord-Lit- tauen. Naar verluidt is het in de districten Rossieniai cn Ivedaniai, benevens in andere plaatsen, tot samenscholingen gekomen. Uit Ivowno: De garnizoenscommandant van Kovvno heeft gisteren langs administra- tioven weg reeds een negentiental onrust stokers veroordeeld. Het aantal arrestaties bedraagt thans ongeveer 60. In den loop van den dag zijn onder de boeren wederom vlugschriften verdeeld, waarin als voorwaarde voor bet bijleggen van de staking verschillende eischen aan de regeering gesteld worden. Deze eischen zijn verlaging van de grondbelasting met 50 pet. verlaging van den rentevoet voor landbouwcredieten tot 3 pet., opheffing van de monopolies en aanpassing van de prij zen voor landbouwproducten aan de prijzen voor industrieproducten. Naar verluidt zal de president der repu bliek in verband met de gebeurtenissen een oproep aan de bevolking uitvaardigen. Geruchten doen de ronde, volgens dewelke de minister van landbouw, die deze functie thans reeds versoheidene jaren bekleedt, in verband met de ongeregeldheden zal af treden. In zijn plaats zou de tegenwoordige minister van opvoeding en vroegere direc teur van de landbouwacademie, Tolkunas, optreden. Ter opheldering van den oorsprong boerenonlusten is een streng onderzoek in gesteld. Ojü. is gister ook de leider der volkssocialisten en vroegere minister-presi dent, Slescevicius, aan een verhoor onder worpen. De weg naar Kowno, die eveneens door stakingsposten bezet was, is thans door po- litieafdeelingen geheel gezuiverd. De manoeuvres in Noord-Italië geëindigd Uit Bolzano: Gisternamidag zijn de Itali aansche manoeuvres in de Alpen beëindigd. Hedenmiddag zullen de troepen rust heb. ben. Morgenmiddag vinden schietoefenin gen met scherp plaats van artillerie en in fanterie, terwijl Zaterdag alle troepen-een heden. die aan deze manoeuvres hebben deelgenomen, een groote parade zullen liou- Generaal Ago, die de manoeuvres geleid heeft, heeft gistermiddag in aanwezigheid van Mussolini, de chefs van de buitenland sche militaire missies, de ministers, alsme de senatoren en afgevaardigden, verklaard, dat de tactische oefeningen bewezen had den, dat de „snelle divisies" en de gemoto riseerde divisie van Trentino zich op bevre digende wijze in het zware Alpengebied konden voortbewegen. Teneinde den ministerraad, die te Bolzano moest bijeenkomen, niet al te zeer te ver tragen, bekortte generaal Ago zijn toelich tingen, aangezien Mussolini hierbij twee uur te laat aankwam. Onipiddellijk na de besprekingen verliet Mussolini per auto. waarin ook de secreta ris-generaal van de fascistische partij plaats genomen had, het terrein der manoeuvres. Mussolini 'was Woensdagmiddag in het ge Volg van den Koning op het terrein gearri veerd. Talrijke hooge Italiaansche officie ren, alsmede buitenlandsche officieren en journalisten volgden vanuit de observatie post van den Koning en Mussolini de laat ste bewegingen van de Roode en Blauwe Partij. Vervolgens be^af Mussolini zich naar Fondo. waar de Duitsche, Amerikaansche. Belgische, Zuid-Slavische en Oostenrijksche officieren en de Duitsche en Amerikaansche journalisten aan een door Mussolini aange boden lunch aanzaten. EEN REDE VAN PAUS PIUS XI Over het Italiaansch-Abessijnsch conflict Uit Rome: Bij de ontvangst van de deel neemsters aan het Internationale Congres van r.-katholieke Verplèegsters op zijn bui tenverblijf Castel Gandolfo heeft Paus Pius XI Dinsdag twee belangrijke redevoeringen gehouden. De eene was een scherpe aanval op het materialisme en het heidendom, ter wijl ZIT. in zijn tweede redevoering op bui tengewoon duidelijke wijze stelling nam in zake het Italiaansch-Abessynische conflict. De Paus herinnerde aan den gruwel van den laatst en oorlog, die juist op de ver pleegsters, die daarbij geweest waren, een afschrikwekkenden indruk had achtergela ten. Daarom moest met alle middelen naar vrede gestreefd worden. In het belangrijkste gedeelte van zijn rede zei de Paus, dat men in het buitenland van een veroverings- en aanvals-oorlog spreekt. Zulk een oor log noemde hij een onrechtvaardige daad, die buiten het menschelijke voorstellingsvermogen staat en onbe schrijf lijk treurig en verschrikkelijk is. Al sprak men in Italië ook van een rechtvaardigen oorlog ter verde diging van de veiligheid van de gren zen, die noodig was voor de expansie en om te voorzien in de materieele behoeften van het land, toch sprak de Paus den dringenden wensch uit, dat men de bestaande moeilijkheden zou oplossen met middelen die geen oorlog beteekenen. Al was dat niet gemakke lijk, onmogelijk was het niet. Bij alle erkenning van de expansiebehoefte van Italië, moest men het recht van den aangevallene tot verdediging yuq zijn grenzen erkennen. De Paus riep tenslotte op tot een gemeen schappelijk gebed tot verbeteriug van de betrekkingen tusschen de menschen, opdat deze het ware geluk zouden vinden. Het auto-ongeluk van Minister Fey Zijn verwondingen zijn zeer ernstig Uit Weenen: Ter rechtstelling van het gis teren uitgegeven officieele communiqué wordt in 'n officieele mededeeling verklaard dat de verwondingen van minister Fey van zeer ernstigen aard zijn. De minister heeft een hersenschudding, een neusbeenfractuur en zware hoofdwonden opgeloopen, en geen zenuwschok gekregen. Voorloopig moet hij nog in het ziekenhuis blijven. Hij mag nog geen bezoeken ontvangen. Alleen hondskan selier dr. Schuschnigg heeft een oogenblik aan zijn ziekbed vertoefd. STAATSYIJANDIGE ELEMENTEN IN HERBERGEN Uit Berlijn: In een beroep op den leider van de economische groep restaurants- en cafébedrijven wordt allen eigenaars van der gelijke bedrijven verzocht in den vervolge meer aandacht te wijden aan staatsvijandige elementen in hun bedrijven. In den oproep wordt gezegd: De Duitsche herbergier heeft de plicht op twijfelachtig verkeer in zijn lo kaal een beetje scherper te letten en de ver dachte personen zoo niet elders dan bij de partij aan te geven. DE RADIO-TENTOONSTELLING GESLOTEN De groote radio-tentoonstelling te Berlijn is gisteravond gesloten. 480.000 personen heb ben de tentoonstelling bezocht. De gouverneur van New-York heeft te Williamstown een redevoering uitgesproken, waarin hij een krachtigen aanval deed op de practijken van godsdienstige onverdraag zaamheid in vreemde landen. Hij oefende felle critiek uit op Duitschland, waar, naar hij zeide, „de vrijheid van denken en van geweten opgeheven is". Het elfde slachtoffer geborgen Uit Berlijn: Gisteravond tegen half acht heeft men in de Hermann Goeringstrasse het elfde slachtoffer geborgen. Het lijk kon wor den geïdentificeerd. Ter gelegenheid van de bijzetting der slachtoffers zal Vrijdag de vlag halfstok waaien van de openbare gebouwen. MISLUKTE ROOFOVERVAL Dinsdagavond hebben drie bandieten te Madrid een brutalen roofoverval gepleegd op een banklooper, die 3000 pesetas bij zich had. Zij ontrukten hem het bedrag en sprongen er mede in een auto. De chauffeur van de auto weigerde echter hun het vluchten ge makkelijk te maken, waarop zij hem neer schoten. De hierdoor ontstane vertraging gaf de politie gelegenheid hen te arresteeren. De chauffeur is zoo zwaar gewond, dat hij zal sterven. Roosevelt teekent neutraliteitswet Het beginsel van de vrijheid ter zee overboord geworpen Uit Washington: President Roosevelt heeft thans de wet onderteekend, waar door de neutraliteitspolitiek van de Vereenigde Staten een grondige wijzi ging ondergaat en o.a. het beginsel van de vrijheid ter zee overboord wordt geworpen. Mede onder den invloed van de moeilijk heden, die zich in de laatste dagen in de Middellandsche Zee hebben voorgedaan heeft Roosevelt zich tenslotte verklaard met de wet, die hem aanvanke'ijk in het geheel niet beviel. In welingelichte kringen verklaart men echter, dat de President thans zichtbaar is opgelucht, dat zijn vele zorgen niet ver meerderd worden door een verwikkeling in het conflict tusschen Italië en Engeland. Roosevelt heeft dan ook vandaag ver klaard, dat de wet uiterst bevredigend is, aangezien zij voldoet aan de ^ischen, die de huidige situatie stelt. Hij betreurde slechts, dat niet ook nog credieten en leveringen aan oorlogvoerenden verboden waren. Zou de toestand zich echter ingrijpend wijzigen, dan zou het probleem opnieuw aan de orde ge steld kunnen worden wanneer het Congres in Januari a.s. weer bijeenkomt. In den loop van deze week zal Roosevelt de laatste wetten, die nog op zijn handtee- kening wachten, afdoen en zich dan voor ge- ruimen tijd op reis begeven, o.a. naar de groote tentoonstelling te San Diego. Tegen het einde van October zal hij via het Pana makanaal naar Washington terugkeeren. Weerbericht Christelijke beginselen worden vertreden De Primaat der Engelsche Kerk over de internationale politiek In een artikel in de „Times" schrijft de Anglicaansche aartsbisschop van Canter bury en primaat der Kerk van Engeland, dr. C. G. Lang, dat hij zich sedert eenigen tijd bezig houdt met de vraag, of de te genwoordige, ongetwijfeld ernstige inter nationale poltiekc toestand niet een bijzon dere en plechtige bekrachtiging van de Chr. grondbeginselen door de verantwoordelijke leiders van alle Chr. gemeenschappen noo- der liefde klaarblijkelijk niet voorop ge steld wordt, zullen georganiseerde acties wellicht toch nog ijdelheid en hebzucht kunnen beletten, onrecht te doen en de verschrikkingen van een oorlog onder de menschen te brengen. Derhalve schijnt het hem onvoorwaardelijk plicht, tot de Chris telijke orde bij te dragen. Tot dit doel ls de Volkenbond opgericht Daarom is het in dit geval, aldus de aartsbisschop, zeker de plicht der Christe lijke burgers van Engeland en andere lan den, hun regeering bij een actie, die de handhaving van het Volkenbondshandvest beoogt, te steunen. WOLKBREUKEN IN COLORADO In Colorado is door zware wolkbreukan, die vele dagen achtereen hebben geduurd, groote schade aangericht. Doordat de in de nabijheid van het stadje Holly in Oost-Colo- rado nog in aanbouw zijnde dam bezweek, kwam deze plaats vele meters onder water te staan. Daar de autoriteiten nog tijdig de bevolking konden waarschuwen, kon deze zich nog in veiligheid brengen. De verbindin gen met de geteisterde streken zijn volkomen verbroken. In Kansas is de spoordijk naar Santa Fé door het water ondermijnd. Vele bruggen werden weggesleurd en vele wegeD door het water overstroomd. ALFREDO ROCCO OVERLEDEN Uit Rome: Gistermorgen is Alfredo Rocco overleden. Rocco was een der prominente le den van de fascistische partij, die vooral als jurist zich verdienstelijk gemaakt heeft voor het fascistisch bewind. Hij was onderstaats secretaris van financiën en heeft verder on derstaatssecretariaten van oorlog en pen sioenen bekleed. Van 1925 tot 1932 was hij minister van justitie, in welke functie hij voor de Italiaansche wetgeving zeer veel heeft gedaan, o.m. bij de hervorming van het wetboek van strafrecht volgens de fascistische leerstellingen en de bepaling van de plichten en prerogatieven van het hoofd der regee- BAROMETERSTAND Hoogste 6tand te Haparanda 768.9. Laagste stand te Stomoway. 742.4. Stand vanmorgen half twaalf 752.5. WEER VERWACHTING Meest matige tijdelijk wellicht krachtige W. tot Z. later weer ruimende wind, zwaai' bewolkt met opklaringen, nog regenbuien- weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In de algemeene örukverdeeling kwam weinig verandering. De depressie blijft in onze omgeving stationair. Een tweede kern vormt zich thans over Schotland. In en om het gcheele depresssiegebied blijft het slechte weer aanhouden. Bijna overal in ons waarnemingsgebied is de lucht zwaar bewolkt of betrokken, terwijl op tal van plaatsen regen valt De in het afgeloo- pen etmaal afgetapte hoeveelheid neerslag is plaatselijk zeer groot; Dalwhinnie in Schotland had alleen hedennacht 25 m.M., Malinhead in Seeland 20 m.M. Maastricht 19, Biarritz 19, Aberdeen 17, Lyon 15 en Kopen hagen 13 m.M. Over Frankrijk en Duitschland zijn de temperaturen lager geworden. In het Z.W. wint de Azoren-hoog druk terrein. In het hooge N. bleef de toestand vrijwel onver anderd. Er is ten onzent op het aanhouden van bet ongestadige weer te rekenen. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen half twaalf 13.8 er. C. 30 AUGUSTUS. Zonsopgang 6.07 uur, zonsondergang 7.53 uur Maan op v.m. 7.46 uur, onder nam. 7.48 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN SO AUGUSTUS. Van 's avonds 8.23 uur tot 's morgens 5.39 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2,62 2,52 Weael 0,60 0.60 Breisach 1,76 l.fil Emmerik 0,64 0,65 Kehl 2.72 2,70 Lobith - 9,56 9,59 Maxaa 4,07 3,96 Nijmegen- 7,27 7,30 Diedesbeim 0,00 0,00 St. Andries 2,37 2.39 Mannheim 2,92 2,87 Arnhem 7,52 7,54 Lohr 0,93 0,77 Vreeswijk lw 0,32 0,29 Maine 0,56 0,59 Westervoort 7,99 8,01 Bingen 1,64 1,65 Deventer 1,86 -"1,89 CauD 1,74 1,74 Kampen 0,01 0.03 Ems 1,05 1,09 Ey8den 46,04 45,89 CobJens 1,70 1,70 Maastricht 40,70 40,49 Trier 0,16 0,15 Grevenbicht 27,75 27,59 Ken Jen 1,29 1,23 Venio 00,00 00,00 Dusseidorf 0,63 0,59 Grave (s.jis) 3,70 3.64 Rubrort 0,31 0,31 St. Andries 0,95 0,97 Hoogwater Ned. Zeehavens 30 Angnstas Delfzijl 0,07 12,08 HeUevoetsL 3.45 16,04 Terschelling 9,24 21,50 Willemstad 4.41 16,53 Harllngen 10,16 22,35 Broawersh. 2,57 15,16 Den Helder 7,45 20,30 Zlerikzee 3,40 15,47 iJmuiden 3,48 16,09 Wemeldinge 3,57 16,11 Hoek v. HolL 2,59 15,21 Vlissingen 2,05 14,11 Scbeveningen 3,09 15,31 Temeuzen 2,38 14,4f. Rotterdam 612 17,09 Hansweert 3,26 16,3i BINNENLAND NATIONAAL CHR. GEHEELONTHOUDERSVEREEN. Jaarvergadering te Leeuwarden Onder presidium van Ds. D. van Kreve len, em. predikant van Lichtenvoorde, heeft in de zalen Schaaf te Leeuwarden de alge meene ledenvergadering plaats gehad van de Ned. Chr. Geheelonthouders Ver., welke werd voorafgegaan door een begroetings avond in Irene. Ds. Van Krevelen constateerde in zijn openingswoord, dat er 130 afdeelingen aan wezig waren, hetgeen tien meer is dan in het jubeljaar van de vereeniging. Aan Regeering en Staten-Generaal werd een protest gezon den naar aanleiding van het adres der N.C.A. betreffende de accijnsverhooging op sterke dranken. Ingekomen was een telegram van Minister Slotemaker de Bruine, waarin hij mededeelde zijn benoeming tot voorzitter op nieuw te aanvaarden, en waarin hij de ver gadering Gods zegen toebad. Ingekomen was verder een schrijven van de Geref. Drankbestrijders Vereen, waarin mededeeling werd gedaan, dat men van plan was een boek te schrijven over Ds. Gispen, de drankbestrijder, die ook in de kringen van de N.C.G.O.V. zulk een bekende persoonlijk heid was. Daarna werd de aftredende penningmees ter Ds. Ledeboer gehuldigd. Als blijk van waardeering werd hem een Delftsch bord aangeboden, waarop het Hoofdkantoor en de belangrijke data vermeld staan. Tevens werd Ds. Ledeboer het eerelidmaatschap aange boden. De vereeniging werd vervolgens door het gemeentebestuur officieel ontvangen en toe gesproken door burgemeester Jhr. Mr. J. M. van Beyma, welke toespraak door Ds. van Krevelen beantwoord werd. Daarna maakte men een autotocht naar de Groote Wielen. In de avondvergadering in de Groote Kerk sprak Ds. G. D. A. Oskamp naar aanlei ding van Pred. 10 11. Ook Ds. v. d. Linde van Heeg voerde nog het woord, waarna Ds. B i k van Enkhuizen met gebed sloot. De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van „Geeft Gode lof", directeur J. Pasma van Huizum. Uit Oost-Indie MUSSERT OP THUISREIS MEDAN, 29 Aug (Aneta). Hedenmorgen is Ir. Mussert met de „Kwak" naar Nederland vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door ruim honderd personen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2