Jliruiur (gmtrmtl AvanG Dagelijks verschijncnd Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Koninklijke Familie van België opnieuw zwaar getroffen De werkverschaffing voor de intellectueelen SCHOENEN PALTHE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang NO. 5564 DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935 gab£rtenticprtjjtn: Van I tot 5 regels M71/* Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17 V* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v wordt berekend 0.10 Koningin Astrid bij een auto ongeluk in Zwitserland om het leven gekomen. Koning Leopold gewond LUZERN. Het betrekking tot het auto-ongeluk, waarbij Koningin Astrid van België om het leven is gekomen, kan nader worden ge meld, dat de Koninklijke auto, waarin Koning Leopold eveneens had plaats genomen, in botsing is gekomen met een andere auto. De Koning is bij de7e botsing gewond. LUZERN, 29 Aug. Koningin Astrid is gedood tijdens een automobielongeluk, dat zich heeft voorgedaan op den weg tusschen Küssnach en Luzern. De Koning bestuurde zelf den wagen en zijn chauf feur was achterin gezeten. Wegens tot nu nog niet vastgestelde Oorzaak verloor de Koning de macht over zijn stuur en richtte den wagen naar een muur. De Koningin sloeg met het hoofd tegen een boom en werd op slag gedood. De Koning is licht gewond. Hoe het ongeluk gebeurde Uit Lucern: Omtrent het ontzettend ongeluk waardoor het Belgische volk opnieuw zoo smartelijk is getroffen wordt nog gemeld, «Pat het ongeluk plaats vond op den weg tusschen Küss nach en Lucern. De Koning bestuurde zelf den wagen, terwijl zijn chauffeur achter in den wagen zat. Door tot dusver onopgehel derde oorzaak verloor de Koning de macht over het stuur waardoor de wa- Een verpletterende tijding uit Luzern; Koningin Astrid op slag gedood bij een ongeluk, Koning Leopold gewond. Drie, vier elkaar gedeeltelijk aanvullen de, gedeeltelijk tegensprekende berichten over de wijze, waarop het ongeluk is ge beurd, volgen elkaar in snel tempo op, maar dat ééne komt telkens onwrikbaar terug: Koningin Astrid gedood. Zie. wanneer in de steeds toenemende snelheidsjacht, in de davering van het grootc stadsverkeer, bij een botsing in do provincie menschenlevens ruw worden af gesneden .dan is ons hart geroerd en we denken aan de familie, die weenend ach terblijft Maar deze onheilstijding schokt do Een Jonge Koningin, de vorstelijke moe dei' van drie kinderen uit het.leven wegge- Een jonge Koningin, de gemalin van een eveneens door een ongeluk plotseling tot den troon geroepen jeugdigen Koning, wordt aan Haar gezin en aan hetvolk, dat Haar spoedig lief had gekregen, ontnomen Qyasjmon«p4:eurèf:Wie zou niet wcenen? Menschen over heel de wereld houden dqn adem in en beven bij deze schokkende tijding. En zij moeten nederig erkennen: eenerlei wedervaart den mensch, hetzij hij is een daglooner of een vorstenkind. Voor beide geldt de waarheid: het leven is een damp, de dood wenkt ieder uur. Het past ons slechts de hand op den mond te leggen en te stamelen: Heilig zijn, o God Uw wegen; niemand spreek' Uw Hoogheid tegen. gen afweek in de richting van het meer. De Koningin sloeg met het hoofd tegen een boom en was op slag dood. De Koning is licht gewond. Het leven van Koningin Astrid Koaiingin Astrid werd! op 17 November 1905 te Stockholm geboren en is dus bijna dertig jaar oud geworden. Sedert 4 November 1926, toen te Stockholm het burgerlijk huwelijk werd gesloten, ge- KONING LEOPOLD volgd op 10 November door de kerkelijke in zegening te Brussel, was zij gehuwd met Kroonprins Leopold, hertog van Brabant, die sedert het overlijden van zijn vader, Ko ning Albert I, (te Marche les Dames op zoo noodlottige wijze op 17 Februari 1934 om het leven gekomen) als Leopold III koning der Belgen is. Uit het huwelijk zijn ontsproten drie kin deren t.w. Prinses Josephine Charlotte, ge boren 11 October 1927; Kroonprins Boude- wijn Albert, geboren 7 September 1930 en Prins Albert, geboren 6 Juni 1934. De verpletterende tijding heeft een ont- zettenden indruk gemaakt in geheel bin nen- en buitenland. Ten teeken van rouw wei-den overal in de verschillende plaatsen van België de vlaggen halfstok geheschen. De Belgische zenders staakten de uitzen ding en beperkten zich tot het doorgeven van bijzonderheden omtrent het ongeluk. (Zie verder blz. 7.) Een foto van Koningin Astridkorten tijd voor haar huwelijk genomen. Rechts zittend haar vader, Prins Karei Sr. van Zweden; links haar moeder. Prinses Astrid zit in het midden van de foto op de voorgrond, Wat er voor academisch opgeleiden en kantoor bedienden wordt gedaan De algemeene steunregeling en Werkverschaffing betreft hoofdzake lijk handarbeiders. Wat wordt er Voor de werklooze academici, mees tere in de rechten en voor de kan toorbedienden gedaan. De werkverschaffing voor werklooze in genieurs en! meesters in de rechten betreft hoofdzakelijk de jongste garde uit hun krin gen, de jongelieden, die pas zijn afgestu deerd, nog geen werk hebben kunnen vin den, geen gezin, hebben en tevreden zijn met een lage belooning, welke beschouwd moet worden als een tegemoetkoming, daar denood der schatkist het der regeering mogelijk maakt, hun een salaris in den eigenlijken zin van het woord te geven. De werklooze kantoorbedienden, die o. bij verschillende gemeentebesturen, bij ad ministratieve werkverschaffingen worden geplaatst, zijn daarentegen over het alge meen geen jongelui, maar juist oudere men schen, met een min of meer talrijk gezin. Vallen zulke werkloozen onder de alge meene steunregeling, dan krijgen zij, naar gelang van de grootte van hun gezin, een uitkeering bijvoorbeeld van zestien of acht tien gulden. Worden zij bij een administra tieve werkverschaffing te werk gesteld, dan wordt er een paar gulden op dit steun bedrag gelegd, zoodat zij een inkomen ha len van twintig of één-en-twintig gulden. En daarvoor loopen zij niet ledig rond, maar verrichten zij nuttig werk, wat uit een moreel en uit een practisch oogpunt de, voorkeur verdient Werk voor academici. Voor de werkverschaffing onder de aca demisch gevormden bestaat een stichting tot verruiming van werkgelegenheid die nauw contact heeft geschapen tusschen de universiteiten. Academisch gevormden, wier weten schappelijke capaciteiten gunstig worden beoordeeld, komen voor een tewerkstelling in aanmerking, maar hen, die, na reeds een positie te hebben bekleed, als werkloozen moeten worden beschouwd, stelt de stich ting in het algemeen niet te werk. De werkzaamheden, welke hun worden opge dragen, moeten een wetenschappelijk karak ter dragen. Zij krijgen alleen een toelage, als hun financieele toestand of die hunner ouders dit noodzakelijk maakt, van ten hoogste 50.— per maand. Voor de werkverschaffing komen slechts zoodanige werkzaamheden in aanmerking, waarvoor toch geen menschen uit de vrije bedrijven zouden worden aangesteld. Op deze manier oefent de werkverschaffing geen loondrukkenden invloed en wordt voorkomen, dat aan een ander een betrek king door de werkverschaffing onthouden wordt. In 1934 werden er 153 aanvragen voor werkverschaffing gedaan, waar van er 48 niet voor een toelage in aanmerking kwamen; negentien aan vragers maakten er geen gebruik van, daar zij inmiddels een betrek king hadden gevonden. Thans zijn er negentig k honderd personen bij deze werkverschaffing geplaatst. De regeering heeft aan de stichting 50.000 subsidie toegezegd. Hiervan werd in 1934 de helft ontvangen en in het begin van 1935 de andere helft. In 1934 is van dit subsidie slechts een betrekkelijk klein deel besteed, daar in de eerste maanden van dat jaar de voorberei dende werkzaamheden moesten worden ver richt Berekend naar het aantal acade misch gevormden, dat op 31 December 1S34 vyas tewerk gesteld, zal voor 1935 ongeveer 25.000 noodig zijn. Een andere werkverschaffing voor werk looze intellectueelen is die bij het staats bedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie. Dit betreft jongemannen van achttien tot vier-en-twintig jaar. Hun werk is van tech nisch karakter. Bij deze tewerkstelling tre den de arbeidsbeurzen bemiddelend op, in samenwerking met de rijksinspecteurs voor de werkverschaffing, die voor de plaat singsmogelijkheden de noodige gegevens van het staatsbedrijf ontvangen. Evenals de academisch gevormden, die werk door .mid del van bovengenoemde stichting krijgen, worden de jongelui alleen belast met ar beid, welke, ofschoon nuttig, anders niet zou worden verricht, dus in geen geval met werk, dat ook onder normale omstandig heden zou moeten worden uitgevoerd. Deze laatste arbeid blijft voorbehouden voor op normale wijze aan te stellen personen. Ook bij deze werkverschaffing is geen sprake van loon, maar van 'n te gemoetkoming of vergoeding. Voor af gestudeerden van de middelbaar texh- nisclie scholen kan zij dertig tot vijf- en-veertig gulden bedragen. De tege moetkoming voor ingenieurs kan daar bovenuit gaan tot 50. Medio September 1934 heeft het staatsbedrijf met deze regeling een aanvang go- maakt. Het aantal tewerkgestelden hier be draagt thans veertig tot vijf-en-vijftig, van hen komen er tien van de technische hoogeschool; de rest is van middelbaar technische scholen. De werkverschaffing kan slechts op een bescheiden schaal plaats vinden ook omdat moet worden voorkomen, dat de normaal aangestelde werkkrachten in deze tewerkgestelden concurrenten zou den gaan zien, die zich leenen tot arbeid tegen een laag loon en door wier optreden anderen werk zou worden onthouden. De kantoorbedienden Thans iets over de werkverschaffing voor kantoorbedienden. Het grootste aantal hunner heeft het centraal bureau voor de statistiek te werk gesteld, dat hen betrekt van de Haagsclie arbeidsbeurs en dat hen werk laat doen, waarvoor het andere werkkrachten niet zou kunnen aannemen. Op deze manier zijn er vijftig tot zestig werklooze kantoor bedienden aan het centraal bureau voor de statistiek te werk gesteld. Ook hier vindt de financiering uit het werkloos- heidssubsidiefonds plaats. Tot 1 October a.s. heeft de regcering een vergoeding voor deze werkverschaffing toegezegd en wacht mag worden, dat zij zal worden ver lengd. De belooning bedraagt één-en-twin tig gulden per week. De arbeidsbeurs wijst werkloozen met min of meer talrijk gezin aan, zoodat er ter bereiking van dit bedrag niet te veel behoeft te worden toegelegd op wat zij anders aan steun zouden moeten ontvangen. Het resultaat van de werkverschaffing bij het centraal bureau voor de statistiek is ab soluut gunstig en heeft een moreel en nuttig effect Aan Haarlem is toegestaan enkale werk looze kantoorbedienden te werk te stellen voor de ordening van het oude archief het voormalige burgerlijk armbestuur. Dat het voorbeeld navolging vindt, blijkt uit een aanvrage van Groningen om een ad ministratieve kracht ten einde een hoog leeraar, die opgravingen in Drenthe verricht, met administratief werk te assisteeren. Ook kwam uit Rotterdam een aanvraag. Men gevoelde in deze gemeente de behoefte om te weten, welke woningen in de onder scheidene huurklassen op een bepaald oogenblik leeg staan en hoeveel de huur er van bedraagt en welk percentage de leeg staande woningen van een bepaalde huur- klasse vormen. Men achtte dit van belang ook met het oog op de vraag, of een ge steunde werk:ooze een goedkoopere woning zou kunnen betrekken, waardoor de huur- toeslag der overheid zou kunnen worden verlaagd en de gesteunde zelf minder huur zou behoeven te betalen. In verband hier mee moest van 120.000 woningen do huur worden opgenomen. Om de resultaten van dit werk op papier te zetten, moesten twee ambtenaren van volkshuisvesting en bouw- politie door een twintigtal werklooze kan toorbedienden worden geassisteerd. Zulk werk vordert een paar maanden. Het depar tement ging er mede accoord en het week loon werd op één-en-twintig gulden, gesteld. DE IJSSELBRUG BIJ ZUTFEN Zal verbeterd worden Kosten 150.000 Het door den Minister van Waterstaat ingestelde onderzoek naar den toestand van de IJsselbrug te Zutfen, die door het vereenigd rij- en voetgangersverkeer veel te smal is geworden, heeft er toe geleid, dat de Minister bereid is voor rekening van het Rijk verschillende verbeteringen te doen aanbrengen. Het wegdek zal een breedte krijgen van 5% meter met 2 hoogde schompstrooken breed ongeveer J/> meter. Er komen uitgebouwde trottoirs van iy2 meter. De winterbedoverepanningen zullen wor den versterkt De dubbele ophaalbrug zal worden ver vangen door een hefbrug. Nieuwe overspanningen zullen worden aangebracht, terwijl ook een betere verbin ding met den Kanonsdijk en den weg naar Apeldoorn zal worden verkregen. Het ligt in de bedoeling tijdens de uitvoering der werken het verkeer tijdelijk over een schipbrug te leiden. De kosten zijn in totaal geraamd op 150.000. B. en W. van Zutfen vra gen den gemeenteraad een credlet van 23.000 en machtiging met het Rijk een overeenkomst voor de brug- verbetering te mogen aangaan. Bakkers en Koninginnedag Zaterdagmorgen versch brood Do Minister van Sociale Zaken heeft on der bepaalde voorwaarden vergund, dat in verband met de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin in broodbakkerijen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag a.s. om 12 uur met het werk mag worden be gonnen. Vrijdagavond om 10 uur mogen reeds deeg en ovens wórden gereed maakt. Versch brood mag Zaterdagmorgen reeds om S uur worden verkocht. BURGEMEESTERS Benoemd tot burgemeester van ScfiaUk. 1 v der Heijden, secretaris dier gemeente. Herbenoemd tot burgemeestr van Don Bos< van Lanschot; van Beek en Donk. jt E E M van Nispen tot Pannerden; van Goe truldenberg J L F M Bianchi; van Elburg.il R Felth van Hoevelaken jhr P A v EUs; vs Kesteren T Lodder; van Maasdam B Groen veld de Kater; van Noordwükcrhout A A C van Iersel; van Renswoudc M J L baron Tae van Amerongen en van Nleuweschans G Wi. Systeem HANDWERK Doen U prettiger loopen door buig zamer onderwerk zonder spijkertjes Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Koningin Astrid van België is bij een anto-ongeluk in Zwitserland gedood. De Koning is gewond. Verbetering van de IJsselbrug bij Zntfen. Blz. 2 De Pans heeft zich, in verband met Italië's plannen, over den veroveringsoorlog uitge- spoken en over het recht om de veiligheid der grenzen daartegen te verzekeren. De ministerraad te Bolzano heeft de richt lijnen voor Italië's gedrag te Genève goed gekeurd en ingrijpende binnenlandsche fi nancieele maatregelen verordend. In Italië worden thans 17-jarige jongens met geweren uitgerust en militair gedrild. Practisch beteekent dit vervroeging van den dienstplicht met drie jaar. De Fransche ministerraad krnipt in zijn schulp voor de dreigementen van Mussolini ingeval de Volkenbondsraad tot „sancties" mocht besluiten. Laval is voorts vrijgelaten om naar omstandigheden te handelen. Engeland is van plan de regelinn. die het ter Driemogendhedenconferentie aan Italië heeft voorgesteld, te Genève opnieuw ter tafel te brengen. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam Lijfrenten tegen koopsom AGENTEN GEVRAAGD 20 pCt. KORTING CHEM. REINIGEN en VERVEN JAPONNEN AUTOBANDIETEN AANGEHOUDEN De politie te Utrecht houdt hen aanna waarschuwing uit Alphen Door schoten tot overgave gedwongen Men meldt ons uit Alphen a. d. Rijn: Dank zij het-actief optreden van de po litie* te Alphen aan den Rijn heeft men vannacht te Utrecht, nadat verschillende keeren op hen was geschoten, een viertal ongure typen, afkomstig uit' IJmuiden, die alhier benzine hadden gestolen; Weten te arresteeren. Dc auto, welke in hun bezit was, bleek te IJmuiden te zijn ontvreemd. Het viertal had te Alphen aan den Rijn uit een benzine-instaLIatie aan den Rijks straatweg 70 liter benzine ontvreemd. De politie alhier stelde- de politie te Utrecht in kennis van het gebeurde en toen de auto uit de richting Alphen in razende vaart kwam aanrijden, wist de Utrechtsche politie de auto staande te houden. Het viertal legde een gedeeltelijke be kentenis af. Gebleken is, dat de auto, welke in het bezit van demannen was, door hen te IJmuiden was ontvreemd. Waaghalzen opgepikt Met een roeiboot naar Engeland Uit Boulogne-sur-Mer: Een vis- schersvaartuig heeft op de Noordzee twee jeugdige Nederlanders opgepikt. Papee en Brecklinzen, die Zondag met een bootje met twee riemen van IJmui den naar Engeland op weg waren ge gaan. Door den storm was hun bootje onklaar geraakt. De beide jongelui zijn thans op weg naar huis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1