JUeuuic £ritisdjf (tfuurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Schoolnieuws. abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5562 DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang atiberttntiepriprn: Van I tot 5 regels Y. I.171/' Clke regel meer 0.22 'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 DE MOEILIJKE WEG TERUG De S.D.A.P. heeft, gelijk elke partij, verleden. Dat verleden kan zij maar niet zonder meer verloochenen. Wanhopige pogingen doen sommige lei ders om hun volgelingen weer wat natio naal gevoel in te storten. Wij vreezen, dat het heel weinig helpen zal. De gedachte, dat een socialist, omdat hij socialist is, tegen Oranje moet zijn, zit er bij de massa diep in. De S.D.A.P.-leiding en -pers hebben te lang onverschilligheid, ja Vijandigheid tegenover onze Vorstin aan de dag gelegd, dan dat men nu maar zoo op eens, warme genegenheid ,voor haar zou kunnen koesteren. Er is zonder twijfel, bij velen een kente ring. Maar ach, hoe weinig radicaal, hoe weinig zuiver is deze vaakl Weinig radicaal; „Wij erkennen «r- aldus drs. E. van Hinte in de Sociaal-Democraat - dat het Oranjehuis een deel van het Nederlandsche volk vormt Zeer zeker zijn er moeilijkheden. Wij zullen niet direct: „Leve de "Koningin!" kunnen roe pen. Maar wij kunnen het op den duur .wel...... Wij kunnen ook het Wilhelmus zingen. Al weer: wij weten wel, dat het veel moeite zal kosten, maar, wij kun nen het Het Wilhelmus is immers een Nederlandse!; lied." U gevoelt, hoe weinig radicaal, hoe wei nig spontaan, hoe weinig hartelijk is dat alles. N u kunnen wij nog geen „Leve de Koninginl" roepen, maar op den duur, over een jaar of tien, twintig, ja dan zal het (denkelijk wel gaan! Alsof onze geëerbiedig de Koningin reeds nu geen 37 jaar met bui tengewone takt en bekwaamheid ons land en volk heeft bestuurd en het heeft geleid Idoor de grootste gevaren en moeilijkheden. Wie, kennende en een wetenschappe lijk man, een doctorandus gelijk E. van Hinte kent die zeker! de geschiedenis van het singulier, heel de wereld door ge waardeerd en gehuldigd bewind onzer Vor stin gedurende 37 lange, zware jaren, nog altoos geen „Leve de Koninginl" kan roe pen, hij zal het nooit kunnen! Maar hoe weinig zuiver ook is de hou ding van Van Hinte c.s.I „Op den duur" zullen zij wèl „Leve de Koninginl" kunnen roepen. Want: „Wij kunnen dat daarom wel, omdat er tevens waardeering voor Ministers-in-spé, die met het Koningshuis samenwerken, in tot uiting komt." Proeft Ge 'm? Straks, wil do heer Van Hinte zeggen, krijgen wij socialistische ministers en dio moeten dan samenwerken met de Koningin en tja, die moeten zich dan toch behoorlijk tegenover de Draagster der Kroon gedragen en daarom laten wij hen reeds nu die weg effenen, door „de houding van onze partij tegenover het Huis van Oranje" te herzien De S.D.A.P. ten onzent is erfelijk belast met anti-nationaal en anti-orangistisch ge- oei en er zal nog heel water door de Rijn moeten vloeien, eer de sociaal-democraten >an harte en zonder bijbedoelingen „Leve de Koningin!" zullen roepen en van harte, d. i. uit overtuiging met de psalm van het Vaderland zullen instemmen! De Koninklijke Familie in Schotland Tochten door wilde landschappen H.M. Koningin Wilhelmina heeft gister een jachtrit gemaakt dloor het wilde land schap van Perthshire en Argyllshire en een autotocht door den historischen Glencoe- pass naar Ballachulish, waar Zij den nacht doorbracht. De Koningin was verrukt over het wilde landschap van den pas, waarbij het merkwaardig is, te bedenken, dat Zij de eerste a-fstammeling is uit het Huis van Oranje, die dezen tocht maakt sedert de donkere en bewogen dagen van Febr. 1692, toen in opdracht van Willem III de Schot- sche Macdonalds werden achtervolgd en terechtgesteld, omdat zij weigerden den eed van trouw aan den Koning-Stadhouder af te leggen. H.K.H. Prinses Juliana heeft een paar dagen als gast vertoefd in Marvie in Dum friesshire bij de Hertogin van Norfolk. Thans heeft zij zich naar Lochinch Castle begeven in Wigtown-shire, waar zij de gast is van den hertog en hertogin van Stair. H.K.H. is vergezeld van de hofdame Baro nesse van Heemstra. De „Gelria" in dok Donderdag naar Triest Het naar Italië verkochte mailschip „Gel ria" is bij de Ned. Dok-Maatschappij in het dok geplaatst, waar de laatste werkzaam heden onder de waterlijn zullen geschieden. Alles wordt in het werk gesteld om het schip Donderdag a.s. te doen vertrekken. Aan het uitdrukkelijk verlangen der Ita lianen, de reis onder Italiaansche vlag te doen plaats hebben, zal gevolg worden ge geven. De „Gelria" zal deze reis onder Neöer- dandsch commando en met een Nederland sche équipage, welke uit personeel van den Koninklijken Hollandschen Lloyd is gere- quireerd, maken. De positie van het Werkfonds Jaarlijks 20 a 25 milL voor openb. werken? Nu de 60-millioen van het Werkfonds nagenoeg hun bestemming hebben ge kregen, heeft de huidige financieele positie van dit fonds weer bijzondere aandacht. Naar het „Hbld" ter oore kwam, is in overweging 20 a 25 millioen voor het Werkfonds aan te vragen, welk bedrag dan wellicht jaarlijks aan den begro tingswetgever zou worden aangevraagd. Om de wethouderszetels De verdeeling te Leerdam Naar wij vernemen schijnt er tusschen de groepen van de S.D.A.P., de lijst Wasch en C. H. te Leerdam overeenstemming geko men te zijn betreffende het kiezen van wet houders in deze gemeente. Deze groepen vormen met 7 leden de meerderheid. De nieuwe wethouders zullen dus hoogstwaar schijnlijk worden de heeren Joh. (c.h.) cn S. Gennissen (s.d.a.p.) Er wordt nog belasting verlaagd,1 In 's Heer Abtskerke Op Zuid-Beveland ligt de miniatuur-ge meente 's Heer Abtskerke, tellende 433 in woners. Daar worden geen opcenten op fonds- en vermogensbelasting geheven, ter wijl de financieele toestand der gemeente zoo gunstig is, dat nog enkele van de ove rige belastingen belangrijk konden worden verlaagd. De gemeenteraad besdoot nl. Za terdag j.l. de opcenten op de grondbelasting (gebouwd) van 80 op 40 en die op de per soneel e belasting van 120 op 50 te brengen. Klinkt het niet als een modern sprookje? Heideweek te Ede De beidekoningin houdt haar intocht Na weken van voorbereiding is Maandag de Heideweek te Ede begonnen. De officieele opening had plaats op de heide nabij de Driebergen links van de Arnhemsche weg. Een duizend-koppige me nigte had zich aldaar verzameld om getuige te zijn van deze plechtigheid. Het woord werd het eeist gevoerd door den iheer G. J. Smits, voorzitter van V.V.V. Deze heette allen welkom, inzonderheid het gemeente bestuur van Ede, baron van Heemstra, oud- gouverneur van Suriname, voorzitter van de Geld. Ver. voor vreemdelingenverkeer, besturen van V.V.V's uit naburige geineen- De burgemeester, mr dr C. O, Ph. Baron C r e u t z, roept daarna het welkom toe aan alle vreemdelingen. Spr. eindigde zijn toe spraak met de uitspraak van Willem van Oranje: de overwinning is niet noodig om te kunnen volharden. Nadat nog het woord gevoerd was door den heer mr Scheurer, werd door twee herauten de komst van de heidekoningin aangekondigd. Deze werd verwelkomd door den voorzitter, waarna zij steeg in de voor haar bestemde praalwagen. Inmiddels had zich opgesteld een geheele rij van voertui gen en dogkarren, die op schitterende wijze versierd waren. Voor de mooiste versiering waren prijzen beschikbaar gesteld. Deze werden gewonnen door: J. Pagie, le pr.; H W. van Engelenhoven, 2e pr. en G Veenen- daal, 3e pr. (eervolle vermelding). Door eveneens in een feeststemming ge brachte straten bewoog zich de stoet voort tot de Markt. Bij monde van den burgemees ter werd de Heidókoningin het welkom toe geroepen. Na deze attractie had 't ringrijden plaats met versierde dogkarren. Des avonds ein digde deze dag mest openluchtspel: De Va- louwe vrij. Boottrein m.s. Joh. v. Oldenbarnevelt De speciale trein, in aansluiting op het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" zal Woens dagochtend 28 Aug. te 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen 29 Aug. 7.18 te Zevenaar, 8.14 te Arnhem, 9.00 te Utrecht CS., 10.00 te Den Haag S.S., 9.47 te Amsterdam W.P., 10.02 te Amsterdam C.S. en 10.33 te Rotterdam-Maas. MINISTERS MET VACANTIE Minister Colijn en Minister Oud vertoe ven thans te Baden-Baden. LUCHTPOSTVERVOER IS VERTIENVOUDIGD Zooals men weet worden sinds 1 April jl. alle brieven en briefkaarten met Europee- schc bestemming per luchtpost verzonden, zonder dat daarvoor luchtrecht verschuldigd is en voor zoover dit bespoediging geeft in vergelijking met de andere mididelen van vervoer. Hoezeer het luchtpostvervoer hierdoor toe genomen is, blijkt wel uit de volgende cij fers. In Mei 1934 vervoerde de K.L.M. uit Nederland naar verschillende Europeesche bestemmingen 1155 Kg. luchtpost, in Juni 1934 1193 Kg. In Mei 1935 echter werd 15274.648 Kg. uit Nederland vervoerd, in Juni 17620.1S2 Kg. Dit vervoer is dus meer dan tienmaal zooveel als vroeger. WETSONTWERP VASTE LASTEN Door de Vereen, van Handelaren in Bouw materialen is tot den Minister van Sociale Zaken een aares gericht inzake het Wets ontwerp Verlaging Vaste Lasten 1935. Daar in dringt de Vereeniging aan op beperkin; van het recht van executie, op grond van het feit, dat door geforceerde executies de belangen van haar leden, die als leveran ciers veelal vorderingen hebben op de bouwondernemers en hen die bij het bouw vak betrokken zijn, ernstig women ge schaad. De vereeniging verzoekt ter zake nader te worden gehoord. >1IT DE HAAGSGHE RAADSZAAL De laatste zitting van den Ouden Raad (yan onzen Haagschen redacteur)' De laatste vergadering van den ouden Raad heeft een vlot verloop gehad. Hoewel een avondvergadering was aangekondigd, stonden we om half 5 aan het slot der werkzaamheden, wat voor 11 der raadsleden tevens wilde zeggen het einde van hun loop baan als lid van den Raad. De burgemeester herdacht bij het begin der vergaaering den overleden directeur1 van den Gem. Telefoondienst. Daarna was aan dc orde het voorstel om, indien de Raad eerlang mocht besluiten tot verhooging der opcenten op de Personeele Belasting met minstens 20 zulks tot dekking van het tekort op de begrooting voor 1936 de be lastbare huurwaarde voor koffiehuizen, enz. met 1/3 te verlagen en het daardoor te der ven bedrag te vinden door verhooging van den grondslag „motorrijtuigen" der Pers. belasting. Het was een voortel van ietwat ongewo- _2n vorm. Deze is echter gevolg van de wetsbepaling, dat over een wijziging der grondslagen voor 1 Sept. van een belasting jaar moet worden beslist. We krijgen dus deze figuur: mocht de Raad bij de behan deling der begrooting voor 1936 besluiten tot verhooging der opcenten met minstens 20 en B. en W. zijn van oordeel, dat het daar toe zal moeten komen dan gaan ook de andere wijzigingen van kracht worden. Blijven de opcenten ongewijzigd, dan komt ook van de rest niets. Er zit dus in het voorstel iets van een vooruit-loopen op een beslissing, die door den nieuwen Raad genomen zal moeten worden naar eigen oordeel op grond *an gegevens die thans nog g»»:el onbekend zijn. Fraai kunnen we deze methode niet noemen en al heeft de meerderheid van den Raad er zich bij neergelegd, de anti-rev. fractie heeft er zich met den h&erMichon tegen verzet, omdat zij belastingverhoo- ging in het algemeen en voor de Resi dentie opvoering der Pers. Belasting in het bijzonder onjuist acht. Gaat het voorstel door, dan zullen koffie huizen van f 50 tot f 700 dit laatste bij een huurwaarde van f 10.000! minder aan Pers. belasting betalen, maar bezitters van motorrijtuigen zullen gezamenlijk de te der ven f 125.000 meer moeten opbrengen* De argumenten van den wettouder van Financiën voor deze verplaatsing van druk leken ons niet bijzonder sterk. En zonder ling was zeker het motief, dat een auto mobilist wel wat meer kan behalen, omdat hij de openbare middelen van vervoer niet gebruikt, die ons zooveel geld kosten. „Non sens" is geen parlementair voord, anders zouden we het hier gebruiken. Hoe moet het den fietsers en wandelaars wel vergaan, die heel wat meer de tram verzuimen dan de enkele duizenden automobilisten, indien aan dit motief van den wethouder, eenige redelijke zin kon worden toegekend? We zullen nu moeten afwachten wat de nieuwe Raad in Dec. of Januari zal doen; wanneer de dekking voor 1936 aan de orde zal zijn. Bij het voorstel inzake afkoop van het winstbewijs der Noorsche Gas Maatschappij in de „Hamag", de maatschappij die in het grootste gedeelte van den Haag-West en in Loosduinen het gas distribueert; verkreeg de heer v. d. Loo bevredigende toezeggingen met betrekking tot de belangen van het perso neel. Desbetreffende voorstellen zullen nog nader in de commisssie voor arbeidszaken aan de orde worden gesteld. De wijziging van het Slachttarief door de invoerkeurloonen te verhoogen ten einde het slachten buiten de gemeente tegen te .gaan, ging ondanks ingebrachte bezwaren door. Een zeker bewoner van de Deventersche straat, moest ervaren dat men het van zijn partijgenooten niet altijd hebben moet. De oud-wethouder Vrijenhoek, die weer optrad als wethouder in buitengewonen dienst deed den man de das om bij een kwestie over 18 M2. grond. Het voorstel om de Koeweide ïn het West- broekpark tot hockeyvelden in te richten, werd aangehouden. Het zal eerst gegoten worden in den vorm van een wijziging van het uitbreidingsplan; de omwonenden zijn dan in de gelegenheid hun bezwaren ken baar te maken. De óverige voorstellen der agenda werden h. s. goedgekeurd. O.a. het subsidie van 15.240 voor de Christelijke leeszaal. TARWE TEGEN VARKENS Goeden rail met Duitschland Door de Nederlandsche Regeering is met Duitschland een compensatie-transactie sloten, waarbij door ons 13000 ton oude Duitsche tarwe wordt gekocht. Hiervoor krijgt Duitschland van ons het resteerende deel der bevroren varkens, wel ke indertijd door de CV.C als noodmaat regel waren ingevroren. Men was bezig deze ingevroren varkens tot gehakt te verwerken, waarmede men nu is opgehouden. Het is nog niet bekend, welke prijs wij voor deze varkens krijgen. Van de 13000 ton Duitsche tarwe is reeds 3000 ton door importeurs overgenomen; de rest komt geleidelijk op de markt om deze niet te bederven. De prijs waarop deze oude tarwe (oogst 1934) geschat is als ruilobject bedraagt f 3.40 (met monopolieheffing komt dit dus op f 4.90). Bedoeling is de tarwe voor veevoer te be stemmen. CHR. WERKGEVERSVEREEN. Wegens ongesteldheid van den heer F. L. van der Bom, zal de vergadering van de Chr. Werkgeversvereeniging, welke op 6 September a.s. te Amersfoort gehouden zal worden, gepresideerd worden door den heer A. Borst Pzn van Rotterdam, die ook de openingsrede uitspreken zaL Kerknieuws. VERNIETIGING VAN SLABOONEN Heden plaatsen wij een bericht, dat drie vierde der aangevoerde slaboontjes in het Westland onverkoopbaar bleven, en ook gis ter meldden we al dat de vorige week aldaar partijen slaboontjes als onverkoopbaar naar de gemeentelijke distributie voor werkloo- zen gingen, of, wat wel heel erg is, ter ver nietiging moesten worden weggevoerd. Reeds in de week van 12—17 Augustus moet dit al plaats gehad hebben op de vei ling te Oostvoorne. Altihans, wij kregen een schrijven van een lezer, die mededeel de, dat aldaar een tuinder een partij van 900 kg. goed gesorteerde inmaakboontjes, waarvan de pluk een groot aantal uren van het geheele gezin had gevorderd, ter vei ling had aangevoerd. Ze draaiden, zoo meldt onze briefschrijver, een minuut door eu werden direct daarop vernietigd. In de steden werden toen de boontjes nog ver kocht voor 15 cent per kg. Met recht werd hier dë vraag gesteld of er geen weg gevonden kon worden, om deze kostelijke groente voor vernietiging te be waren. Als de feiten zich 200 hebben voorgedaan en we hebben geen reden aan de waarheids liefde van onzen berichtgever te twijfelen, dan is er ernstige reden voor deze vraag. Hoewel we, om de markt niet geheel te bederven het systeem van minimumprijzen niet kunnen afkeuren ook in de vroegere normale jaren, zijn meermalen groenten die geen voldoende geld meer konden op brengen vernietigd toch is het wel schrij nend, gezien de groote nood bij velen, dat een van de kostelijkste groenten, in een tijd dat de straatprijs nog behoorijlk is aan de vernietiging wordt overgegeven. Een partij van 900 kg. is overigens ook wel de moeite waard om voor de gemeen telijke distributie aan werkloozen te be stemmen. NED. HERV. KERK Aaigenomen: Naar 's-Gravenzande <Ev. Unie), A. C. van Wijk te Berkenwoude. Beroepen: Te Nieuw-Amsterdam, W. Volger, O.-L pred. met verlof te Hilversum. GEREF. KERKEN Drietal: Te Terneuzen, J. Koppe te Wager.borgen, W. J. Smidt te Waddinxveen en A. van de Weg te Oudewater. Ds. D. HOEK. Hoevel de datum van het zilveren jubileum van Ds. D. Hoek als predikant der Geref. Kerk van Enkhuizen, 7 Augustus j.l., onopgenerkt gepasseerd was omdat de jubi laris rich door uitstedigheid aan huldiging had omtrokken, heeft hij toch Zondag j.l. het feit kerkelijk herdacht met een predikatie over Teut. 8 2, waarna hy namens kerke- raad en gemeente toegesproken is door ouderliig Hommes en hem toegezongen werd Ps. 121 4. J. KOK A.s. Zondag viert de heer J. Kok, Gods dienstonderwijzer van de Ned. Herv. Gem. te Leiden, zijn gouden ambtsjubileum. HET ZIONISME EN DE SABBATH Deze titel houdt een ondenkbare scheiding in; toch is zij mogelijk gebleken. En wel op het (19e) Zionistencongres, dat thans te Luzern bijeen is. Een ernstig verschil van meening is daar openbaar gekomen over de viering van den Sabbath, men zou zoo zeggen: vanzelfsprekend op den Zaterdag. Dit verschil wordt een gevolg geacht van de actie eener groep, die het Zionisme schaden wil door het verkondigen van de stelling, dat het Zionisme de Joden zou afleiden van den godedienst. Om tegen deze beweging in te gaan had een andere groep op het Congres het verlangen geuit, dat de officieele bureaux van de Zionis tische organisatie in de gansche wereld stip; den sabbath als wekelijkschen rustdag zullen eerbiedigen en dat de Joodsche kolonies in Palestina, die subsidies uit de Zionistische fondsen ontvangen, eveneene den rustdag veel zullen moeten eerbiedigen, als met het onvermijdelijke werk vereenigbaar is. Ter vergadering bleek nu, dat dit verlangen niet unaniem vervulbaar geacht werd. Men wees op moeilijkheden van persoonlijken en technischen aard, welke de volledige viering van den Sabbath bemoeilijken. De linker- groepen van het Congres, rekening houdende 'met het (ook al ondenkbare) feit, dat som mige Zionisten-kolonies in Palestina anti- Godsdienstige leiders hebben, deden nu het jCompromis-voorstel, dat de beslissing ove (noodzakelijke Sabbathsheiliging in Palestina jslechts geleidelijk in de kolonies zou behoeven fte worden toegepast. De verdedigers van een Istrikte Sabbathsviering hebben dit voorstel jafgewezen. Uiteraard heeft deze loop vai zaken op het Zionistencongres nogal deining veroorzaakt en zal hij ook daarbuiten opzien Kerk en Staat in Duitschland HET STAATBUREAU De Voorloopige Kerkleiding der Belijde- niskerk (landsbisschop dr A. Mahrarens c.s.) heeft een schrijven inzake het staats- bureau voor rechtskundige kwesties in ker kelijke aangelegenheden aan rijksminister Kerrl gericht, In dit schrijven spreekt de belijdeniskerlt haar vrees uit, dat dit nb we rechtsbureau in verkeerde banen z kunnen worden geleid; grond voor deze vrees biedt de jubel, waarmee velen, die bij I de gewone reohtbanken processen tegen de I belijdeniskerk verloren hebben (o.a. in Hann over tegen landsbisschop dr Mahrarens) de instelling van dit rechtsbureau begroeten, daar dit hun blijkbaar gelegenheid biedt hun processen opnieuw aanhangig te ma ken in hooger beroep. De Voorloopige Kerk leiding acht het noodig, gezien dezen jubel, niet af te wachten tot uitspraken van dit staatsreohtbureau geschied zijn, maar reeds thans haar wenschen in dit verband ken baar te maken, nl. aldus: 1. Dat het staats- bureau uit onafhankelijke beroepsrechters worde samengesteld; 2. Dat het sta^ats- bureau gelijk elke gewone rechtbank aan het bestaande gewone recht verbonden zal zijn; dat het bureau dit recht slechts heeft uit te leggen, niet echter nieuw recht heeft (e scheppen; 3. dat dan zijn beslissingen in civielrechtelijke kwesties beslissend zul len zijn en door allen gehouden zullen moeten worden; en dat zijn heslissinj wat hun kerkelijke geldigheid betreft, afhankelijk zullen zijn van het kerkelijk recht. Een besluit der „Hochkirchliche Vereinigung" (Van onzen Duitschen correspondent) De „Hochkirchliche Vereinigung" der Augsburgsche Confessie maakt bekend, dat zij met al haar leden dagelijks God smeekt om een zuivere vernieuwing en wederge boorte van de Duitsch Evangelische Kerk. Zij vestigt er de aandacht op, dat zulk een vernieuwing van de kerk niet mogelijk is zonder vastbesloten terugkeer tot de bijbel- sche waarheid inzake de leer en de verkon diging, terugkeer tot het apostolische ambt, terugkeer tot een leven, in overeenstem ming met de belijdenis en het sacramen- teele leven en tot het bewustzijn der oecu menische eenheid. De kerkelijke ontwikkeling van den aller laatst en tijd heeft zulks bewezen. De ver eeniging erkent, dat zij met al haar leden het vraagstuk eener kerkelijke vernieuwing met alle haar ter beschikking staande middelen moet dienen. BOND VAN EVANIGELISATIEN IN DE NED. HERV. KERK Jaarvergadering te Scheveningen Gisteren en vandaag heeft de Bond Evangelisatiën in en ten bate van de Ned. Herv. Kerk te Scheveningen, zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Nadat in de kerkeraadskamer der Nieuwe Kerk onder lei ding van Ds. Hartjes een Avondmaalsviering had plaats gevonden, ving des avonds c de* samenkomst met de gemeenteleden t. Na de gebruikelijke opening, werd door Prof. Dr. Joh. de Groot, van Groningen, een openingswoord gesproken. Tot uitgangs punt nam Spr. 1 Corinthe 3:9: „Wij zijn Gods medearbeiders". Paulus, zeide Spr., wijst daarmede op een heilige coöperatie van God en Zijn aardsche medearbeiders. Spr. wees daarbij op de roeping en de taak van hei hoofdbestuur en de Evangelisten. By de ge meente is het Evangelisatiewerk niet voldoen de bekend. Ook de inwendige zending verdient belangstelling vooral in dezen tyd nu de nood ook op dit terrein zoo groot is. De heer O. Deen, Evangelist te Hippoly- tushoef op Wielingen, sprak vervolgens over zyn evangelisatie-arbeid. Ruim 37 jaar wordt in zijn omgeving reeds gearbeid terwyl de resultaten gering blijven. Het eiland moet orthodox worden wil er verandering komen de zeer slechte toestanden. Zelfmoord, zeide Spr., komt veelvuldig voor. De heer A. Dubbeldam, Evangelist te Bar- ger Compascum in Drente wees er op, dat ir de veenstreken vele bloeiende gemeenten ont staan zijn uit de evangelisatiën. Er zijn ir deze streken nog zeer primitieve toestanden. Vooral in dezen tijd is er permanente armoede, nu de fabrieken geen turf meer afnemen. Tra ditie vindt men in de veendorpen niet, waar door men spoedig het nieuwe naloopt. Het aantal secten is in deze streken dan ook legio. Op de 400 menschen is er soms een kerke lijke richting. De samenkomst werd gesloten door Ds. Offerings, Ned. Herv. predikant te S veningen. De jaarvergadering Om 9 uur werd hedenmorgen in besloten kring de jaarvergadering gehouden van Vereeniging van Bonds-Evangelisten. Hierin is o.m. de rechtspositie en de salarisregeling der Evangelisten aan de orde gekomen. De jaarvergadering van den Bond werd ge leid door den Voorzitter, Mr. C. A. Stai N u m a n, van Groningen. De aftredende be stuursleden werden herkozen. Volger.3 het jaarverslag van den secretaris, Ds. E. S y - d a, van Tjamsweer, tel'; de Bond 61 Evangelisten, 85 Evangelisatieposten cn 10 oud-Evangelisten. Na de behandeling va huishoudelijke aangelegenheden, sprak de heer De Jager, van Wedde, over zijn ervaringen en indrukken die hij opdeed by zyn bezoek aan de gemeenten in het belang van de collecte ONDERWIJSBENNOEMINGEN Benoemd tot hoofd der Chr. School te Bruns sum de heer P. G r 0 e n, te Klasienaveen, dii deze benoeming aannam. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Byz. Lagere School II (hoofd de heer J. Seckei) te Krimpen a. d. IJssel, is wegens ziekte van mej. Brakman benoemd de wachtgeldster mej. T. yan Hoven, te Schelluinen, Examens Geslaagd de heeren C. J. Mol. Uitgeest: 1 Munnilc. Den Haag en A. W. J. M. No 's Hertogenbosch. Wiskunde I..O. 's Gravenhage. Geslaagd de heeren N. J. van Gorselen. Den Helder; H. Jansen. Winschoten en J. Kramp te Borne. Werktuigbouwkunde. B 1 n g e n. Tcchnikmr Ingenleursexainen afd. werktuigbouwkunde: E Dijkstra. Dclfzü'l; A. R. J. v. d. Goes. Batavia H. W. v. Veen. Coevordcn en G. E. Visschei Den Haag: electrotechniek: H. J. Plantings Utrecht: J. C. P. Stoltz. Oss; automobiel- ei vliegtuigbouw A. R. J. v. d Goes, Batavia. deel II: de het heer G Herwig t ECONOMIE EN FINANCIËN NEDERLAND OP DE LE1PZIGER HERFSTMESSE (Van onzen Duitschen correspondent) De opening van de eerste Nederlandsche sectie op de Leipziger Messe had 25 Augus tus 's morgens om 9 uur plaats en begon met een officieele begroeting door jhr. A. H. op ten Noort, vice-voorzitter van den Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, onder groote belangstelling van Nederlandsche en Duitsche zijde. Jhr. op ten Noort wees erop, dat aan deze demonstratie yan Nederlandsche Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Biz. 1 Nederland op de Leipziger Messe, Blz. 2 Mussolini heeft onverwacht een buitenge wone kabinetsraad te Bolzano bijeengeroe pen, waar hij met de meeste kabinetsleden in verband met de groote maoeuvres, be- Blz. 5 Vergadering van crediteuren in het fail lissement Katan te Vlaardingen. Gisteravond hebben zich in de Jordaan te Amsterdam vechtpartijen voorgedaan, waar bij drie personen zijn gewond. Te Amsterdam heeft een spoorwegbotsing schade aangericht en vertraging in het treinverkeer doen ontstaan. OCTROOIBUREAU BARTELS - Behandelt Oclrooizaken, Deponeert Handelsmerker., Dessins, Gebrauchsmuster, etc. in alle lau den. Bezuidenhout 43, Ten Haag, 720011 Telefoon 720012. zijde onder de tegenwoordige tijdsom standigheden meer ideëele dan materi- eele beteekenis moet worden gehecht. Nederland's aanwezigheid op de Leip ziger Herfstmesse wil de internationale taak accentueeren, welke 't moderne jaarbeurswezen te vervullen heeft, wil men het besef levendig houden, dat wezenlijk herstel van den wereldtoe stand alleen verkregen kan worden door ingrijpende verbetering van de internatonale relaties. Nadat de heer Graadt van Rogge namens de Kon. NederL Jaarbeurs te Utrecht had gewezen op de vriendschappelijke verhou ding, welke tusschen Nederland en Duitsch land speciaal op commercieel gebied sedert onheuglijken tijd bestaat, maakten we een eerste rondwandeling door de tentoonstelling^ ruimte, welke op de Vde etage van het Ring- is gelegen. De zaalbouw stond onder leiding van den Haagschen architect Pieck. Onder het Nederlandsche wapen staat met groote letters Je Maintiendrai, en erkend moet worden, dat men alles heeft gedaan, wat onder de gegeven omstandigheden mo gelijk was, om onzen historischen roem op het gebied van handel en industrie te hand- Als oude bekenden ontdekken we de N.V. Plateelbakkerij „Zuid-Holland", Gouda en de N.V. Kon. Delftsche Aardewerkfabriek „Da Porceleyne Flesch", Delft. Wij bewonderen de fraaie tegels in verschil lende kleuren en meer, nog het gegoten kunst werk van deze firma's. Als nieuwste snufje wordt ons glaswerk ge toond, dat algemeen bewondering wekt. Deze artistieke fabrikaten uit Leerdam kunnen iedere vergelijking met soortgelijk Duitsch werk doorstaan en blijken bovendien veel goedkooper dan het Duitsche fabrikaat. Totaal nieuw voor Leipzig is de expositie van de Ver. Ned. Chamottefabrieken, Gelder- malsen, N.V. Dakpannenfabriek „De Valk", Echt, N.V. Centrale Handelmaatschappij voor het Bouwbedrijf, den Haag, N.V. „De vlam ovenstraatklinker", Zeist en de N.V. Steen fabriek „Ouderzorg", Leiderdorp, welke allen met elkaar ons een vrij duidelijk beeld geven van den vooral in Duitschland hoog aange schreven huizenbouw in Nederland. Tijdens onze rondwandeling ontmoe ten we een gezelschap Duitsche colle ga's uit Berlijn ,die allen hun bewon dering te kennen geven voor deze over zichtelijke en leerrijke Nederlandsche expositie. Persoonlijk voelen we ons meer aan getrokken door het werk van' ons Koloniaal Instituut te Amsterdam, af- deeling Handelsmuseum. Nog nooit tevoren kreeg men in Duitschland, dus ook niet te Leipzig, zulk een interes sant beeld van onze productie uit Oost en West. Koffie, thee, cacao, suiker en alle moge lijke specerijen zijn weliswaar niets nieuws, maar ze doen de Duitschers, die ons meer dan ooit tevoren om onze overzeesche bezit tingen benijden, watertanden! Aan den muur ziet men waardevolle vel len hangen van buffels, slangen en karbou wen. Uit West-Indië ontdekt men palmolie, veekoek uit tapioka en allerlei producten, welke men nooit tevoren heeft hooren noemen. De Nederl. Ver. voor Vreemdelngenverkeer onze ook in Duitschland populaire K.L.M. en tenslotte de Kon. Nederl. Jaarbeurs te Utrecht hebben fraaie foto's en leerrijk pro- paganda-materiaal geëxposeerd. Na afloop van deze bezichtiging werd in de historische „Harmonie" een déjeuner aange boden, waar de heer Kohier, directeur der Leipziger Messe, de heer Graadt van Rogge en de heer Lenk, minister van economische zaken in Saksen, achtereenvolgens het woord voerden. Als waardig besluit werd onzen landgenoot van den Borg, sedert onheuglijken tijd verte genwoordiger der messe in Nederland, door dr. Raymond Kohier een waardevolle pla quette als bewijs van groote waardeering De gebruikelijke „Presse Abend" in de Harmonie vormde een waardig besluit van dezen eersten, druk bezochten dag der Leip ziger Herfstmesse. Leipzig, 25 Augustus 1935.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1