«ÊSÈ Op en onder de golven met Hr Ms O 15 BINNENLAND. T MAANDAG 26 AUGUSTUS 1935 DINSDAG 27 AUGUSTUS HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzendüis, 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gram.pl. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Voordracht E. Kellenaers. 11.00 Ensemble Lismonde en gram.pl. 12.45 Kovacs La- jos' orkest. 1.30 Gram.pl. 2.15 Kameror kest Van der Pas en gram.pl. 4.15 Gram, pl. 4.30 Radiokinderkoorzang olv. J. Ha mel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Het Lyra-trio. 6.30 RVU. Dr. H. Gerversmaiï: Het land van Wilhelm Teil. 7.05 De AVRO Decibels olv. E. Meenk. 7.30 Radiovolks zang olv. P. C. Poortman. 8.00 Berichten, 8.05 Vervolg der AVRO-Decibels. 8.30 20 minuten voor Clinge Doorenbos .8.50 Om roeporkest olv. N. Treep. 9.30 Luit. ter zee M. S. Wytema vertelt v. d. tocht der K XVIII. 9.50 Omroeporkest olv. N, Treep. 10.35 Ik ben van de week in/bij., geweest. 10.45 Gram.pl. 10.50 Kavocs La- jos en zijn orkest. 11.00 Berichten. 11.10 Kavocs Lajos' orkest. 11,3012.00 Gr.pL HILVERSUM 301 M. KRO-uitzcndln*. 8.00 Gram.pl. 8.45 Hoogmis. 10.30 Gram. pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gr, pl. en orkestconcert. 2.00 Vrouwenuur, 3.00 Gram.pl. 3.154.30 Lezing. 4.45 Schla germuziek. 5.15 Koorconcert. 5.45 Gram, pl. en Schlagermuziek. 7.15 Causerie. 7.35 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 Orkestcon cert en Gram.pl. 9.30 Gram.pl. 10.30 Bc« richten. 10.3512.00 Populair concert. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Mor genwijding. 11.05 Orgelspel S. Torch. 11.50 Gram.pl. 12.20 BBC-Northern-orkest olv. Morrison. 1.20 New Victoria-Cinema- orkest olv. Phasey. 2.20 Gram.pl. 3.05 Het Morier Trio. 3.50 Gram.pl. 4.35 Strijkkwar tet mmv. G. Lavelle (bariton). 5.35 Het Crook kwintet. 6.20 Berichten. 6.50 BBC- Northern-orkest olv. Morrison. 7.35 Mau rice Winnicks Band. 8.20 BBC-Symphonie orkest olv. Sir Henry J. Wood, mmv. so listen. 10.00 Berichten. 10.20 Het Parking- ton-kwintet mmv. B. Bannerman (so praan). 11.05 Causerie. 11.3512.20 Syd ney Kyte en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr. pl. 12.35 Orkestconcert olv. Labis. 9.05 Orkestconcert olv. André. 11.1012.35, Dansmuziek. KALUNDBORG. 1261 .M.. 12.20—2.20 Concert uit rest. „Ritz". 3.205.20 Omroep orkast olv. Mahler mmv. pianosolist. 6.05 6.35 Gram.pl. 7.50 Omroeporkest Olv. Reesen, mmv. L. Preil (viool). 9.00 Zang en piano. 9.15 Hoorspel. 9.35 Viool-recital 9.55 Reportage. 11.0512.50 Dansmuziek, KEULEN 456 M. 6.50 Orkestconcert. 12.20 Gevar. concert. 2.35 Gram.pl. 4.00 Zang en piano. 5.20 Gevar. concert. 9.00 Piano-recital E. Grape. 9.30 Symphonie- concert olv. Blumer. 10.4011.20 Brahms- concert olv. Knapstein. ROME 421 M. 9.00 Gevar. programma olv, P. Abel. 10.20 Orkestconcert olv. Paolettï mmv. P. Puliti-Santoliquido (piano). BRUSSEL 322 cn 484 M. 3.22 M.: 12.20 1.50—2,20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gram.pL 8.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest olv. Douliez. Omroeporkest olv. Douliez. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pL 12.50 Zang. 1.05 en 1.30—2.20 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Zang. 6.50 en 7.30 Gr. pl. 8.20 Salon-orkest olv. Walpot. 9.40 Hoorspel. 10.3011.20 Populair concert. ledental zich in gelijk tempo als het vorig kwartaal heeft voortgezet. Van 112.122 leden per 1 April jl. kwam men op 110.861 per 1 Juli jl. Een verlies van 1261 leden of 1.12 pet. Van de 22 aangesloten organisaties had oen drie een totaio winst van 29 leden, twee bleven gelijk, terwijl de zeventien overige met elkander een verlies van 1290 leden hadden te boeken. In ledental gingen voor uit: de Belastingambtenaren met 12, da Politieambtenaren met 1 en de Werkmees ters met 16 leden. De diamantbewerkers en Verzekeringsagenten bleven gelijk. De teruggang bedroeg bij: de Ambtenaren. 12, de Bouwarbeiders 22, de Fabrieks- en. Transportarbeiders 165, de Grafische arbei ders 6, de Houtbewerkers 73, de Kantoor- en Handelsbedienden 51, dc Kleermakers 25, de Landarbeiders 495, de Metaalbewerkers 140, de Mijnwerkei's 13, het Personeel in Pu- blieken Dienst 27, het Postpersoneel 56, da Sigarenmakers 65, het Spoor- en Tramweg personeel 22, de Technici 6, do Textiel arbei ders 86 en de Voedings- en Genotmiddelen arbeiders 26 leden. Tegenover een winst van 29 leden staai dus een verlies van 1290 leden, wat een netto verlies geeft van 1261 leden. Vergelijkt men dit verliescijfer met dat over het eerste kwartaal, dan is het nomi naal wel iets geringer, maar overigens wei nig gunstiger. Toen een verlies van 1444 leden, thans van 1261. Daartegenover staat dat de vorige maal nog 6 organisaties op een winstcijfer konden bogen, terwijl dit tbans maar met drie het geval is. We zouden de duikboot eigenlijk kunnen beschouwen, als de tegenhan ger van de vliegmachine, d.w.z. van een legervliegtuig. Kan een legervliegtuig van bovenaf aanvallen of beschermen, een duikboot kan dat van onder af. Hoe dat alles in zijn werk gaat, zult U wel Een vroolijke groep van Engelsche pacboindsters, die in de vacantie zich vermaken door deel te nemen aan den oogst, ergens in het mooie graafschap Yorkshire Wie Zaterdag 10 Aug. 1.1. 's middags langs de Parkkade in Rotterdam liep, zou gezien hebben, dat er wat bizonders aan de ha.id was. Er stend n.l. een talrijk publiek, in lange rijen geschaard, lan-js de kade. Nu zien Rotterdammers al gauw iets ..be zienswaardigs". Er behoeft maar een een zame visscher langs den* Maaskant zijn geluk te beproeven, of hij heeft al een dankbaar publiek, dat hem met raad en daad terzijde wil staan. Er behoeft maar een mandje met appels van een groentekar te vallen, of een groepje rasechte Rotterdammers staat fer met een wijsgeerig gezicht kalm bij toe te kijken. Zoo gezien was het geen wonder, dat op den zoo juist genoemden Zaterdag vele Rotterdammers aan de Parkkade saamge schoold waren. Immers, daar lagen drie on derzeebooten kersversch uit Den Helder aan gekomen! Dat gebeurt niet alle dag! Zacht wiegelend lagen ze daar op de vriendelijk glinsterende Maasgolven: de O 12, de O. 13 en de O. 15. Met één dezer booten zou ik een reis maken langs de Engelsche, Fransche en Bel gische kust. 's Maandags zouden we uit Rotterdam ver trekken; maar U zult wel kunnen begrijpen dat ik me 's Zaterdags al naar de Parkkade begaf, om me te „melden" bij den comman dant, aangezien ook mij de zoo even ge noemde eigenschap van alle Rotterdammers: nieuwsgierigheid, niet vreemd is. Van één der officieren, die aan den wal stonden te praten, bewonderend aangestaard door de niet verlegen bewoners van de Rottestad, vernam ik, dat ik de gast zou zijn van Jhr. E. J. van Holthe, commandant van Hr. Ms. O. 15. Na een kort gesprek, dat ik aan den wal kant met den Commandant mocht hebben, had ik al begrepen, dat ik geen beter gast heer had kunnen treffen. Vriendelijk en mededeelzaam als hij was, wist ik nu reeds, dat ik onder zijn leiding een prettige, leerzame reis zou hebben. Vol vertrouwen en met goeden moed stapte ik dan ook den daaropvolgende Maandag Ook nu weer waren een paar honderd Rotterdammers aanwezig, die ongevraagd de commissie van uitgeleide vormden. Vanaf de walkant werden ons nog enkele goede raadgevingen toegeroepen, o.a. (tegen een matroos): „Zei je 'r an denke, metroos, dat je je pet mee naar beneje neemt, az-ze jullie gaan duike?" Welwillend werden die woorden, en nog Veel meer, geaccepteerd. Goed 10 uur voeren we weg, nagewuifd door de menschen op de kade. Het doel van de reis is een oefentocht te houden in het Kanaal; aangezien de zee vlak bij ons land te ondiep is voor sommige duik bootoefeningen, zijn we aangewezen op die pere wateren. De manschappen, alles bij elkaar 30, van elk der drie onderzeeërs, zijn onder te ver- deelen in: geoefenden en ongeoefenden. De eersten zullen de anderen in te wijden heb ben in de vele geheimen, die de onderzee- dienst in zich draagt. Op 't programma staan de volgende oefe ningen: 1. lanceer-oefeningen 2. radio-seinoefeningen 3. onder water varen 4. maximum diepte bereiken "(60 M.) 5. navigeer-oefeningen. We waren nog niet van wal gestoken, of er werd al koffie gedronken. Dat is altijd een heel prettig begin, en ik had dan ook niet verwacht, dat op een onderzeeboot, die gereed ligt voor vertrek, over koffie gedacht en aan koffie gewerkt zou worden. Ze wordt gedronken, behalve aan tafel, in groote blauwe kroezen, waar ongeveer drie fatsoen lijke kopjes in kunnen. En al is dan dat „mokkie", zooals de lief tallige benaming luidt, niet heelemaal vol, ik verzeker U, dat 't een behoorlijke slok is. Het was ongeveer 12 uur, toen we met een snelheid van ongeveer 11 mijl per uur, (dat is 11 x 1.8 k.m. 19.8 k.m.), den Nieuwen Waterweg uitvoeren. Hoek van Holland was één zonnefeest van vroolijk gekleurde tenten op blinkend zand, waar blijde menschen ons een hartelijken groet toezwaaiden. Ons eerste doel was het lichtschip Maas, dat ongeveer 10 mijl van den Maasmond in zee verwijderd ligt. zien bij de bespreking van de verschillende oefeningen. De eerste vraag, die een ieder stelt, wan neer het over een duikboot gaat, is: „Hoe maakt een onderzeeër, wanneer hij boven water vaart, zich zwaarder, zoodat hij naar de diepte gaat?" En hierop volgt dan logisch deze vraag: „Hoe maakt een onderzeeër, wanneer hij onder water vaart, zich lichter, zoodat hij weer naar de oppervlakte stijgt?" Dit zit zoo: Een onderzeeër heeft drijfvermogen. Dit drijfvermogen dankt hij aan drie groote tanks en enkele kleinere, die leeg zijn. Wil men nu een duikboot doen dui ken. dan moet zijn drijfvermogen ver nietigd worden; m.a.w. er moet wat gebeuren met de tanks: ze mogen niet langer leeg zijn, maar moeten een zwaarderen inhoud krijgen. Dit wordt verkregen door de lucht om te wisselen met water. De tanks worden gevuld; de boot zakt. Het stijgen, dus het weer te voorschijn roepen van het drijfvermogen, ge schiedt dan vanzelfsprekend door het water weer te verwisselen met lucht. Een electrische pomp perst het water uit de tanks, en de boot stijgt. Nu heb ik deze kwestie heel oppervlakkig behandeld; er komt natuurlijk veel meer bij kijken, zooals bijv. het niet tegelijk vullen van de tanks, maar stuk voor stuk, on boot een bepaalde helling te geven, em zal hierover evenwel niet verder uitwijden, ten eerste, omdat ik een zuigeling ben op duik-gebied en ten tweede, omdat het doel van deze artikelen niet is een wetenschap pelijke beschouwing hierover te geven, doch een simpel reisverhaal. Ik stap dus nu maar van dit onderwerp af, en ga over tot de reis-zelf. Ik zal trachten te laten zien het mooie, het interessante van het leven aan boord een onderzeeër, maar ook het bezwaarlijke en gevaarlijke er van. Ik kan U daarvan geen volkomen beeld geven, daar vijf dagen mee-leven nog geen in-leven is. Maar zooveel heb ik dan toch wel ervaren in dien korten tijd, dat ik weet, dat het leven aan boord van een duikboot, evenals welke andere levenssfeer ook, zijn lief en zijn leed kent, zijn zonneschijn heeft en zijn regen. Wij stappen nu weer in de „badkuip", zoo als de commandotoren heel familiaar ge noemd wordt, en gaan zien, wat er zal ge beuren bij het lichtschip Maas, dat we in- tusschen dicht genaderd zijn. T)e onderzeebooten klaar voor vertrek, BRANDGEVAAR VOOR HEIDE EN BOSCH De commandant van het Veldleger heeft in een circulaire onder de aandacht der commandanten gebracht, dat bij alle oefe ningen nauwlettend dient te worden ge waakt voor -brandgevaar, en dat or ook op möet worden gelet dat in de troep niet wordt gerookt op plaatsen, die met het oog op het ontstaan van brand in hei en bosch gevaar kunnen opleveren. ELECTRICITEIT IN EIGEN BEHEER? B. en W. van M e p p e 1 hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, om het beheer over het gemeentelijk electniciteitsbedrijf, dat thans bij de N.V. I Jsselcentrale te Zwol le berust, niet ingang van 1 Jan. 1936 over te nemen en het directoraat van het G.E.B op te dragen aan den directeur van 'tgem. gas- en waterleidingbedrijf. Tevens wordt voorgesteld het thans ten behoeve van het G.E.B» alhier werkzaam zijnd administr tief en technisch personeel in vasten dienst der gemeente over te nemen. WIERINGEN IN 1936 NOODLIJDEND De gemeentebegrooting voor 1935 van Wier in gen kon dit jaar nog sluitend' worden gemaakt door de raming van een einduitkeering wegens opcenten op de divi dend- en tantièmebelasting van de N.V. Mij tot Uitvoering .van Zuiderzeewerken .van ruim een ton. In de begrooting is geraamd voor onder steuning van behoeftigen f 16.000; voor kosten van ziekenverpleging f 6000 en voor werkverschaffing en steunvericening aan werkloozen f220.000. Besloten werd het aantal opcenten op de personeele belasting ingaande 1 Januari vast te stellen op 200. De voorzitter heeft medegedeeld, dat de gemeente in 1936 noodlijdend zal worden. Prinses Juliana in Schotland Vliegtuigfabriek „Aviolanda" H.K.H. legt bezoeken af Prinses Juliana, die voor enkele dagen als gast van de Hertogin van Norfolk te Kinharrie vertoeft, heeft een rytoer gemaakt naar de ruïnes van Caerlaverock CasUe, waar zij de thee gebruikte in gezelschap van de Hertogin van Norfolk, de Hertogin van Buccleuch e Hertogin van Roxburgh. Ondanks het feit, dat in Engeland aa hittegolf een einde is gekomen en de tempe ratuur sterk gedaald is, terwijl op vele plaat sen nog steeds regen valt, heerscht in Schot land nog sAeeds een zeer hooge temperatuur en houdt het weer zich prachtig. Op sommige plaatsen wyst de thermometer 78 graden aar en zeer veel reizigers begeven zich met trei nen en autobussen naar het gebergte. Om de wethouderszetels Besprekingen te Groningen Door de rechtsóhe raadsfractie van G n in gen, bestaande uit A.R., C.H. en RK, is aan de s.d. fractie een schrijven gezon- den>. waarin zij mededeelt, niet te zullen deelnemen aan de besprekingen, welke Dins dagavond zouden plaats hebben op een dooi de soc.-dem. belegde conferentie. In het schrijven wordt o.a. meegedeeld, dat door de rechtsche raadsfractie, gezien de ervaring door haar in de achter ons lig gende vier-jarige periode opgedaan in zake het financieel beleid en in zake de erken ning van de rechten van het christelijk volksdeel, geen (heil ziet in een samenspre- king als door de soc.-dem. fractie bedoeld. Samenwerking te Amersfoort Naar wij vernemen zouden de C.H., 'A.R. en RK raadsfracties van den Araers- foortschen gemeenteraad besloten heb ben, de bestaande samenwerking in een rechtsche fractie voort te zetten, natuurlijk met behoud van de eerbiediging der begin selen die partijen belijden. Voor wat. de wethoudersbenoeming be treft., zou zijn overeengekomen de herbe noeming van de aftredende wethouders J. J Thien (r.k.), mr L Stadig (a.r.) en B Noordewier (s.d.) te bevorderen. Luchtdienst Amsterdam-Milaan Wordt op 2 Sept. a.s. gestaakt De K.L.M. en de Deutsche Lufthansa heb ben dn onderling overleg besloten, om den dienst on de luchtlijn AmsterdamFrank fortMilaan met ingang van 2 September stop te zetten. De laatste vhiohten in beido richtingen zullen op den 31sten Augustus plaats hebben. De lijn zal in het volgend voorjaar door de K.L.M., de Deutsche Luft hansa en dc Avio Lineo Italiano heropend worden. De S.D.A.P. aan de ketting Het Tweede Kamerlid Van der Slu heeft aan den Min is ter van Binnenlandsche Zaken gevraagd of hem bekend is, dat de bur gemeester van Stad-Harderiberg alleen toe- lemming voor een S.D.A.F.-betooging wilde geven, zoo de sprekers vooraf een schriftelijke verklaring verstrekten, dat zij in him redevoe ringen binnen de perken van de wet zouden blijven. Vrager wenscht, dat de Minister zal bevor deren, dat zoodanige voorwaarde in de toe komst niet meer door den burgemeester Stad-Hardenberg zal worden gesteld. Onjuiste geruchten In de Arb. Pers kon men dezer dagen lezen dat tusschen belanghebbende instan ties in dc laatste tijd is geconfereerd over de verplaatsing van de vliegtuigenfabriek „Aviolanda" te Papendreeht naar een an dere, nog niet vastgestelde plaats, dan wel dc fabriek te sluiten. Van welingelichte zijde vernemen we dat deze mededeeling geheel onjuist is. Noch over verplaatsing is geconfereerd, noch over sluiting. Integendee, de fabriek heeft het de laatste tijd aanmerkelijk druk zoodat een zestigtal arbeiders uit Papen dreeht en Dordrecht er werk vinden. Bo vendien zijn onderhandelingen gaande, die belangrijke opdrachten tot gevolg kunnen heben, maar waarover op dit moment, uiteraard nog geen mededeelingen kunnen worden gedaan. UIT HET SOCIALE LEVEN Aan het jaarverslag van den P.C.M.B., dai behandeld zal worden op de algemeene ver gadering van 7 September a.s., ontleenen wij het volgende: „Het jaar 1934, waarop we thans een te rugblik werpen, is wel een jaar geweest van buitengewoon groote moeilijkheden. Wat wij in het slotwoord.van het vorig ver slag schreven, dat de toestand in 1934 nog niet verbeterd was, maar eer op sommige punten nog somberder was geworden, heeft voor dat gehcele jaar gegolden. En ook thans nog kunnen wij geen feiten aanwijzen, die eenige hoop op een spoedig herstel recht vaardigen". Toch is er reden tot dankbaarheid, zegt het verslag, en het vervolgt: „Wel ging ook aan het bondsleven de cri sis niet zonder meer voorbij. De verminde ring van het aantal arbeiders oefende ook invloed op ons ledental uit. Vooral door het ontslag van buitenlandsche kameraden, die naar hun eigen land terug raisden, leden we verschillende verliezen. Maar anderzijds we mochten ook in 1934 door middel van ons bonriswerk veel doen voor 0e mijnwer kers in het algemeen we denken daarbij aan de actie tot het tegengaan van loons verlaging en ook voor onze leden in he:, bijzonder, hetzij door middel van onze werk- loozenkas, die f 26.000 uitkeerde, hetzij door allerlei individueele actie in verband met bijondere omstandigheden". Het lodental daalde van 653 op 1 Januari tot 583 einde 1934. Het hoogtepunt was op 1 Juli met 676. Het verslag geeft voorts een uitvoerig overzicht van de voornaamste der gevoerde acties. Uit het financieele verslag blijkt, dat in het afgeloopen jaar f 16.422,12 werd uitge keerd voor 5S09 verzuimdagen, terwijl de uitkeeringen uit de werkloozenkas beliepen f 9862,08 over 3831 dagen. Over 1934 boekte de bond een voordeelig saldo van f 706,69. Het kapitaal werd daarmede vergroot en gebracht op f 8011,95. Het vermogen van dc werkloozenkas steeg met f 940,24 en klom daarmede tot f 2238,99. Het Chr. Nat. Vakverbond Ledental op 1 Juli 110.861. „De Gids", orgaan van het C.N.V., ge een ovex-zioht van het ledenverloop bij de aangesloten organisaties over bet tweede kwartaal van dit jaar. Er blijkt uit dat de teruggang van het FEUILLETON AAN HET HOF VAN SATAN Door D. KRIJGER En zoo gebeurde Kelt 'den eindelijk tot Helens groote vreugde, dat ze een kerk dienst ging meemaken. Zij was er zeer nieuwsgierig naar, want ja, zij, zoowel als Mary en haar echtgenoot en de meesten harer landgenooten waren in hun jeugd wel door het doen van belijdenis in een Kerk verband opgenomen, maar wat dit eigenlijk inhield begrepen slechts weinigen. Tiet be hoort tot de opvoeding bij een of andier kerk genootschap te zijn ingeschreven. Als dit gedeelte der opvoeding afgesloten was had men verder weinig belangstelling voor de kerk en ging zelden meer ter prediking, ten zij dan op oudejaarsavond, hetgeen even eens tot den goeiden toon behoorde. Men vat dit op ongeveer zooals de koopman zijn za ken opvat; op het oindte des jaars sluit hij zijn boeken of om te zien hoe zijn zaak er bij staat. Het is een gezond begrip ook in geestelijk opzicht jaarlijks balans op te maken. Vandaar diie kerkgang op oudejaars avond. Het was dus reeds vele jaren her, dat Helen binnen de muren ven een kerk gebouw geweest was; de gang van den dienist was haar daarom volkomen nieuw. Vdl belangstelling zette zij zich tot luisteren onderwijl Mary met nieuwsgierige belang stelling, onopgemerkt, die weinig talrijke schare zat op te nemen. Mary's man had ziah nu eenmaal onder worpen aan d'ie netelige zaak, maar daar om had hij des te naarstiger geïnformeerd naar een prediker, die hem niet met ortho doxe banbliksems aan boorcl zou komen; van een feemelaar moest hij niets hebben. Men had hem aangeraden naar de Kathe draal te gaan; daar traden de meest ge vierde sprekers op, mannen die ook in het dagelijksche leven iets betoekenden. En hij was blij dien raad te hebben opgevolgd. Hij vond tenminste de gehoorde prediking best de moeite waard om aan zijn vrienden over te vertellen. De predikant, op het oog een vijftigiEir, had een onderwerp gekozen, dat hem, na den marinedienst, het meest ter harte ging: de sport. Bovendien vond hij het buitengewoon verdienstelijk van den man, dat hij zijn preek in tien minuten ge ëindigd had'. Alles en alles hij elkaar stond men binnen het uur weer op straat. Dat was toch mooi. Bovendien had het Koor heel mooi gezongen. Hij had zich goed geamu seerd, dat wilde hij best erkennen. De inhoud dezer sportprediking was merk waardig: Een jonge man, in de sportwereld wel be kend, houder van alle mogelijke records, was zich aan liet trainen voor een voetbal wedstrijd», die spoedig gehouden stond te worden en waarbij hot buitenfland» flink vertegenwoordigd was. Zijn vrienden zagen mot belangstelling bij zijn oefeningen toe en voorspelden hem het winnaarschap van den aanstaanden wedstrijd. De jonge man zelf was niet minder overtuigd van ae zege, die hij behalen zou, Daar geschiedde het, dat zijn vader ernstig ziek werd, zóó zelfs, dat er stervensgevaar bestond. Dadelijk liet de jonge man weten, dat hij onder deze om standigheden het ouderlijk huis niet ver laten wou, maar aain de verpleging zijns vaders wild'e dteetoeimen. Het leedwezen zij ner vrienden was algemeen, want men be greep wat het hem kosten moest van deel neming aan den wedstrijd, afstand te doen. Er waren zelfs vrienden, die hein tracht ten over te halen toch maar mede te doen. „Zoo lang er leven is, is er hoop", betoog den die vrienden, „en alleen wanneer je vader overleden was, zou je neiuurlijk moei lijk kunnen meespelen." Maar de jonge man bleef bij zijn besluit; hij zag van den wed>- strij,d af. Hij behoorde bij het ziekbed zijns vaders. Intussdben nam de ernst diens ziekte steeds toe en na enkele dagen stierf de oude man. De begrafenis zou juist plaats vinden op den dag van de voetbalwedstrijd. IToe verrast was men te vernemen, dat d'? jonge man, instede van aan zijns vaders begrafenis deel te nemen, den wedstrijd zou bijwonen. Men wilde het niet gelooven en nam het geboorde slechts ais een los ge rucht aan. Toch bleek dat gerucht maar al te waar. De jonge man verscheen op het terrein. ITij speelde met meer vuur dan hij ooit gedaan had en meer en meer geraakte men over deze geestdrift in verbazing. Op zulk een voor hem zoo beteekenisvollen dag! Inderdaad won hij den gouden beker en niemand vertoonde ziah verheugder dan de jonge man zelf. Enkele zijner intieme vricn clcn kwamen hem complimenteeren, maar konden tegelijk niet nalaten hun verwonde ring te kennen te geven, dat hij, die zoo vast weeratamd geboden bed aan hun verzoek om mee te spelen terwijl zijn vader nog leefde, dit bezw aar na zijns vaders dood en zelfs op den d'ag der begrafenis niet meer liet wegen. „Begrijpen jullie dat niet?" was de ver wonderde uitroep van den jongen man. „Voor mij is heit vanzelfsprekend. Mijn va der was een liefhebber van de sport en hij was altijd verheugd over mijn overwinnin gen. Ilij betreurde liet slechts door zijn blind lieid nooit in staat te zijn mij te zien spelen Dat zou dei grootste vreugde zijns levens uit maken, heeft hij mij meermalen verzekerd. Welnu, de oude man is nu dood en ziet van boven op mij neer. Kan ik hem beter mijn kinderliefde tooaien dan hem juist op dezen dag mijn triomf te laten zien? Want win nen moest en zou ik, dat stond bij mij zoo vast als een muur. Ik speelde niet voor mij- zelve n, ik speelde voor mijn vader, begrij pen jullie het. nu?" „Daarom", zoo bedloot de leeraar zijn pre diking, „moeten wij ten allen tijde zoodanig leven, dat vanuit den llooge met welgeval len op ons wordt neergezien. Zij, die 0116 voorgegaan zijn, wachten ons daarboven." Mary en haar man waren uitermate op getogen over dié gehoorde prediking en daar de predikant in de beste kringen ontvangen werd, vonden zij dat zij hem maar eens moesten uitnoodigen. Hij was buitendien iemand van goede geboorte. Helen was niet zoo opgetogen. Zij w ist niet wat zij tegen de jirediking moest in brengen en toch had zij er nicits \an kunnen meedragen. „Was nu Dr Sparker eens hier om zijn indruk van dozen preek te kennen," ontviel haar onwillekeurig. t,Wel, beste meid, waarom zouden wij hem niet tegelijk met den predikant uitnoodigen?" viel Mary gul bij. Zij begreep er Helen een genoegen mede te dóen en merkte op hoe het bij haar woorden in haar oogen begon te glan- Helen zou niet hébben kunnen zeggen waarom, maar zij vond het prettig meit Dr Sparker juist over deze prediking van ge dachten te mogen wisselen, om te kunnen uitmaken, wat er nu toch eigenlijk aan ont brak, want zij voelde bij intuitie, dat er iets aan ontbrak, maar wat, zij kon het voor zichzelve maar niet uitmaken. „Mary, daar zou je mij inderdaad een ge noegen mee doen," erkende zij openhartig, waarop besloten werd dei beide heeren een week later op het diner uit te noodiigen. Helen hoopte, dat Dr Sparker niet weige ren zou. Dat zulk een eetipartij zijn volle sympathie niet had, begreep zij opperbest. Maar misschien zou hij deze gelegenheid aangrijpen om weer eens met haar over hoogerc dingen te praten (Helen noemde het „betere" dingen) en daarom had zij hoop, dat hij de uitnoodiging zou aannemen. Had Dr Sparker geweten wie nevens hem uit.gemoodiigd was, dan zou hij zich wel twee maal bedacht hebben. Niet dat hij tegen een debat niet een modernen prediker opzag, maar het leidde steeds tot een woorden twist, dat wist hij bij ondervinding en hij zag er het nut niet van in. Op den avond van het diner verschenen de beide heeren kort na .elkander en zat men weldra om de tafel geschaard. De maal tijd verliep onder licht gekout over dingen van den dag en had een gezellig verloop. De beide genoodigden hadden elkaar vroe ger ontmoet, en keilden derhalve de weder zij dsche levensrichtingen, die zij toegedaan waren. Dit punt werd intusschen tijdens den maaltijd niet aangeroerd. Toen het maal afgeloopen was, bij koffió en likeuren, begon het gesprek zich in an dere banen te bewegen. „Weet u, dat ik hier naar de kerk geweest ben?" had Helen aan Dr Sparker gevraagd. Alvorens deze antwoorden kon, viel de predikant in met de vraag of dc prediking haar goedkeuring had kunnen wegdragen. „Ik heb mijn best gedaan een onderwerp op te vatten, waar van in onze kringen iedereen verstand heeft," voegde hij er bij. Een superieur glim lachje speelde hem tevens om de lippen. Een beetje bedremmeld keek Helen naur hem op. Zij kon hom toch niet antwoorden, d'at zij de leering, die uit zijin prediking ge trokken kon worden, niet gevat had. Zoo onbeleefd mocht zij niet zijn. En toch, lietn in den waan laten, dat zij er over voldaan was, kon zij ook niet. Niet dom, overlegde zij bij zichzelve of het niet beter zou zijn de preek aan Dr Sparker over te vertellen, dan kon hij er het zijne van zeggen. Zij vroeg den predikant of hij daar iets tegen had. „Dan kunt u tegelijk zien of ik goed geluisterd heb", voegde zij er een beetje on deugend bij. „Als ik niet goed vertel, ver beter u mij dan maar." Inderdaad bleek het. dat zij niet slecht geluisterd had, want zij bracht de geheeb prediking over zonder dat de predik aid haar in de rede had behoeven te vallen. r(Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8