ABESSYNIË CRISIS-ZEGEN IN ARMOELAND MAANDAG 26 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Wuivende korenvelden bij Giethoorr Geen expansie met het kanon maar met de spade II.*) Armoeland zoo mocht men de krag- gen en rietvelden van het landschap Vollen hoven wel noemen. Er groeide wat geiten- hooi. maar dat was ook al en zelfs de schaarse bewoners van deze streek konden slechts moeizaam een zuur stuk brood op dit land verdienen. Hoe arm het er was blijkt wel uit het feit, dat. omstreeks 1924 van de bewoners van Giethoorn 25 pet. niet meer verdiende dan f 400 's jaars. Nog vóór de crisis begon had men in dit gebied 500 werkloozen en de zorg over deze menschen heeft er in direct nog toe geleid, dat men eerder dan verwacht werd is begonnen met het groote werk der inpoldering. In anderen zin had reeds lang het land van Vollenhoven zorgen voor de oveilheids col leges opgeleverd. Het. moerassige gebied, door voorgaande geslachten uitgeveend, ving het water van hooger gelegen gebieden van Friesland, Drente en Overijssel op, maar kon dit niet voldoende op de Zuider zee loozen, wat telkens nieuwe moeilijkhe den opleverde. Na veel studies werd in 1913 het gei van Vollenhoven, het grootste van het land gebouwd voor de primaire bemaling. Al spoedig bleek echter, dat men er daarmee nog niet was, omdat de scheepvaartwegen naar Friesland niet in 'het gedrang moch ten komen. Hiertoe was een secundaire be maling noodig. Toen nu in 1924 andere be langen evenzeer de aandacht vroegen als die der secundaire bemaling heeft Ir. A. Van Linden van den Heuvel, hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat ton departemente nog eens herinnerd aan het. bestaan van reeds tamelijk ver uitgewerkte plannen tot vol ledige inpoldering van het 10.000 H.A. groote moerasgebied en ziehier een bewijs, dat men in „Den Haag" toch ook nog wel snel kan werken! in Juli en Augustus 1924 hadden dc eerste besprokingen plaats en op 2 Januari d.a.v. werd dc eerste spade in den grond gestoken voor het groote werk der landwinning. Het ingenieursbureau v.li. v. Hasselt en De Koning te Steenwijk had de plannen voor de inpoldering verder uitge- werkt en Ir. J. A. G. v. d. Steur werd met dc uitvoering heiast; Het in te polderen gebied werd verdeeld in vijf hoofdafdeelingen, waarvan het eerst werd aangepakt het gedeelte ten Westen van het tegenwoordige kanaal Steenwijk— Giethoorn, dat eerst moest worden gegra ven. Ten gevolge van het uitvcenen van verschillende tochten was dit een zeer moeilijk in te polderen gebied. Hier stak een stuk krag boven de wateroppervlakte uit, iets verder was de grond in vroeger tijden uitgeveend tot 2.60 M. A.P. en heel dit onge lijke gebied moest worden omgezet in een geëgaliseerd poldergebied van j 0.70 M. A.P. Slechts 7^ van het in. te polderen gebied was (moerassig), land, de rest water of slijk! Toen de proefpolder IV „droog" was komen liggen was het niet meer dan een modderpoel. ITet was een moeilijk werk om dezen grond te egaliseeren, waarvoor dan ook de meest bedreven arbeiders werden uitgezocht. Was men iets verder, dan kwamen de werkloozen uit de stad aan de beurt, die telkens S weken te werk werden gesteld. Had men aanvankelijk wei nig verwachting van de prestaties van hen, wier dagelijksch beroep van geheel anderen aard was dan dat van grondwerker, de ervaring heeft ge leerd, dat werklooze sigarenmakers en kantoorbedienden vaak met de hoogste loonen naar huis gingen, om dat zij de beste arbeidsprestatie leverde- Toch geldt voor alle werkverschaffingen, dus ook die in het Land van/Vollenhoven, dat als regel slechts tegen accoordloon wordt gewerkt. De arbeiders zelf dringen daar trouwens ook naar toe, omdat het hen de gelegenheid geeft zich te onderscheiden en meer te verdienen. Aanvankelijk, toen wederzijds de routine nog ontbrak en de beroepsinstantie, die thans bij de Rijks inspectie berust, nog niet was gevormd, kon men herhaaldelijk lezen over strubbe lingen in de werkverschaffing; thans be draagt het aantal van hen, die wegens ge schillen uitgesloten moeten worden, nog niet 1 van het totaal van de ongeveer 50.000, die over het geheele land zijn te- Werk gesteld. Was de-werkverschaffing In de eer ste jaren voor vele werkloozen in de groote stad het „verbanningsoord" waarheen men met tegenzin vertrok, thans kan onmogelijk aan de vele aanvragen om tewerk te worden ge steld worden voldaan. De roep om werk wat en waar dan ook vindt zijn sterkste echo in de bureaux der werkverschaffing. Helaas laten de financiën der overheids lichamen het niet toe ongelimiteerd de in polderingen voort te zetten, waarvoor het Jand en de arbeiders beschikbaar zijn. Ook in het Land van Vollenhoven spreekt de economische factor een woordje mee. De ellendige toestanden op landbouw gebied hadden tot gevolg, dat men nood gedwongen moest overgaan tot het in ex ploitatie geven van den grond aan een groot, bijna Amerikaansch opgezet bedrijf. De N. V. Ontginnings Maatschappij „Land van Vollenhoven", waarvan de aandeelen door Rijk, Provincie en Waterschap zijn geplaatst in de ver houding 4, 2 en 1, kan, indien men de arbeidsloonen, betaald voor de droogmaking, a fond perdu be schouwt, bij de zuinigst mogelijke exploitatie juist de exploitatiekosten, benevens rénte en aflossing opbren gen. Het bedrijf is geheel gemechani seerd, men werkt er met zware en lichte tractoren, motorische zaai-, maai-, dorsch- en bindmachines, waardoor de exploitatiekosten van 400 tot 80 per H.A. zijn gedrukt. Helaas is het de Provincie en het Waterschap niet mogelijk voort te gaan met het investeeren van nieuwe kapitalen, zoodat het Rijk de gewon nen gronden geheel voor eigen reke ning zal moeten overnemen, wil mer voort kunnen gaan met het werk. Ongeveer 3000 H.A. goede grond is thans gereed gekomen. Waar eens dc mceuwten hun schor gekrijsch lieten hooien boven de slikken en rietlanden, daar staan thans do. schoven koren in onafzienbare rijen te wachten op dc dorschers. Rijke schatten zijn hier voor komende be tere tijden verworven: Holland heeft zijn oude roeru ook hier gehandhaafd en geen expansie gezocht met het zwaard, man- met de ploegschaar. Maar nog andere 7000 H.A. zijn te winnen. Over 4000 H.A. voor den nieuwen polder worden onderhandelingen gevoerd. Dat be- teekeait ook, dat voor 4 millioen gulden aan werkversohaffingsloon kan worden uitbe taald. „Dat is juist acht weken Rotterdamscho steunuitkeering" zeide ons Dr. Van Walsuni directeur van den Gemeentelijken Dienst voor maatschappelijk Hulpbetoon te Rotter dam. Wanneer men dat laatste bedenkt, kan niet vurig genoeg worden verlangd, dat het de Lanasoverheid mogen gelukken ook de gelden voor het verdere werk te vinden. Want niet alleen economisch, maar vooral ook ethisch wordt er prachtig werk ver richt in het Land van Vollenhoven. Wij heb ben ze aan het werk gezien de honderden, die vaarten groeven en grond verplaatsten, die het land onoer hun handen zagen op bloeien van een woeste vlakte tot goed pol derland, die de oogst op het land, dat hun makkers in vroeger jaren hadden gewon nen, te velde zagen staan en hoe kan het anders of dit alles moet in de harten van die honderden, die gedoemd schenen tot het eindeloos nuttelooze leven van vegeteeren op de gemeenschap, het besef hebben wak ker geroepen, dat ze toch nog tot iels groots in staat waren, dat zij konden werken, zoo dra er hun de gelegenheid maar toe werd geboden en dat ze dan ook iets tastbaar goeds voor de gemeenschap wisten te he reiken. Daarom hopen we ook, dat, mocht de inpoldering verder worden voort gezet, vooral ook voor de werkloozen uit de groote steden een ruime plaats zal worden gereserveerd. Amsterdam en Rotterdam met hun meer dan 100.000 werkloozen samen moeten op de een of andere wijze' aan een uitlaatklep worden geholpen. Terecht deed dan ook Wethouder Stemerding de leider van dc excursie naar de Rotter- damsche kampen te Hengevelde en Giet hoorn, in zijn toespraak in de groote land- bouwschuur van het Land van Vollenhoven een dringend verzoek op allen, die daartoe konden medewerken, om de werkloozen van de Maasstad niet te vergeten. Zij dorsten naar werk en hebben getoond het te willen en te kunnen aanpakken. Wan- neer straks ook het kamp te Hengevelde weer zal zijn afgebroken, zal, volgens de mededeelingen van Ir. Weezenbeek, ad. in specteur van de Rijkswerkverschaffing, in dat deel van Overijssel geen plaats meer zijn voor de stedelingen. Daarom klemt temeer voor Vollenhoven de roep: schep nieuw land! schep nieuwe arbeid! Dan zal er ook in volgende jaren bij hon derden dankbaarheid zijn voor crisis-zegen in armoe-land, (H.) No. 1 stond in ons nr. van 23 Aug. Gemengd Nieuws. AANGEREDEN EN GEDOOD Zondagmorgen te ongeveer 10 uur is de 23-jarige Th. Odijk, die op de Provinciale Weg onder S c h a 1 k w ij k met eenige ken nissen stond te praten, door een passeeren- de vrachtauto gegrepen en tegen een boom geslingerd. Het slachtoffer was vrijwel on middellijk dood. VROUW DOODGEREDEN DOOR NEDERLANDSCH AUTOMOBILIST Te Merxen in België is Zondagnacht omstreeks één uur een oude vrouw, wier identiteit nog niet vast staat, bij het over steken van de straatweg aangereden door een auo, welke werd bestuurd ooor den heer Van Gent uit Rotterdam. De vrouw was op slag dood. HEIDEBRAND TE BLADEL Ongeveer 300 H.A. heide afgebrand Zondagmiddag ontstond, hoogstwaarschijn lijk tengevolge van onvoorzichtigheid, brand nabij dc Beersehotsche bergen onder de ge meente B 1 a d e 1. Dank zij de afstaande wind en krachtig werken kon het vuur uit de nabij gelegen bosschen gehouden worden. Over de anders zoo schitterende heidevlakte, de z.g. Neterselscheheide snelae het vuur 'oort. Het bijna 300 H.A. groote hilcle-com- plex geleden op de grenzen van de gemeen ten Bladel, Mierde en Beers, waarin ver schillende groote veencn en moerassen ge legen zijn brandde geheel af. Een pracht stuk natuurschoon werd deerlijk en voor jaren beschadigd. DE VUURSPUIT EN DE DROGE HEI Zaterdagmiddag om twee uur is brand uit gebroken op de heide bij den watertoren te Buss urn. Het geval liet zich zoo ernstig aanzien, dat groot alarm werd gemaakt. De politie rulrte met de autospuit uit en alar meerde tevens de brandweer. De brand bleek op drie plaatsen te woeden en greep snel om zich heen, waarbij ook in de omge\ing staan de boomen werden aangetast. Op een gegeven moment begon ook de heide onder de politie- spuit te branden, zoodat deze groot gevaar liep, zelf in brand te geraken. Zij werd daar om in allerijl naar een veiliger plek ver plaatst. Ruim anderhalf uur hadden de politie, brandweer en burgers, ongeveer veertig man. noodig om het vuur te blusschen. Een vrij groote oppervlakte is afgebrand. De brand moet zijn ontstaan door vonken uit de locomotief van een passeerende trein. BOSCHBRAND OP TEXEL™"" Gisternacht ontdekte men brand in de dennenbosschen tusschén Micnterglop en Koogerweg nabij het Kamphuis „Bosch en Zee" te Den Burg op Texel. Direct werd groot alarm gegeven en begonnen met liet blusschen. Van alle kanten kwam hulp op zetten. Gelukkig was de krachtige wind juist gaan liggen. Door het graven van brandgangen en het aanleggen van tegenvuren wist men de brand te beperken tot een oppervlakte van 2 H.A., die geheel kaal brandde. Om 7 uur was het vuur gebluscht. De oorzaak is on bekend. Zaterdagmiddag vond te E1 s 1 o o (Fr.) een zeer ernstig verkeersongeval plaats. De 40-jarige veehandelaar Brouwer uit Mak- kinga, die uit een zijweg kwam, werd aan gereden door een vrachtauto van den heer L. uit Heerenveen. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Heeren veen vervoerd, waar hij Zondagochtend 5 uur, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de bekomen verwondingen is over- Zaterdagmiddag is de heer J. v. d. Wete ring, wonende te Hilversum die met zijn rijwiel aan de hand op den Laarderweg liep, door een motorrijwiel aangereden, toen hij plotseling den rijweg overstak. Het slachtoffer werd tegen den grond ge smakt en is met een zware hersenschudding naar de R.K. Ziekenverpleging tc Hilver sum overgebracht, waar hij zonder tot be wustzijn te zijn gekomen Zondagmorgen in de vroegte is overleden. DOOR TRACTOR GEDOOD. Zaterdagmorgen geraakte te Oudebildzij! de 52-jarige arbeider K. Kropje met zijn fiets tusschen een auto en een tractor met aanhangwagen. Hij kwam te vallen voor de wielen van de tractor. De borstkas van het slachtoffer werd ingedrukt, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. 't Land waar Europa de oogen op richt! n T5 Wij noemden Abessynië een land, omweven van legenden. Zoo is er een oud verhaal, volgens hetwelk de voor vader van het oude keizershuis een af stammeling zou wezen van de Koningin van Scheba en- Koning Salomo. Merkwaardig genoeg bestaan er ook oude rabbijnen-verhalen, die op een soortgelijke verhouding, tusschen dezen grooten Joodschen koning en de ko ningin van het geheimzinnige Scheba wijzen. Hoe het zij, Abessynie s koning der koningen beroemt zich erop, den wijzen Jeruzalemschen vorst tot voor vader te hebben gehad. Typisch is ook, dat de stam der Falachen nog steeds den Joodschen godsdienst belijdt, en dat naar deskundigen beweren ook sterke Semitische invloeden in de Ethiopische talen te bemerken zijn. Intusschcn is de huidige Negus naar men zegt wel op een eenigszins eigenaardige manier op den troon gekomen. Maar dat is een heele historie. Menelik, een lid van het oude vorstenge- sïadht, dat er in 1882 ïn was rechten op den troon te doen erkennen, na dat het land eeuwenlang onder allerlei druk was doorgegaan, en zelfs Portugeesohe over- heersching had gekend (in de 15e eeuw), liet als troonopvolger een minderjarige klein zoon na, die echter door 's keizere gemalin Taitoe van den troon werd gestooten. Later kwam de kleinzoon, Yasoe gdheeten, echter weer aan de regeering, en tijdens den wereld oorlog ging hij, naar men zegt uit politieke overwegingen, zelfs tot den Islam over. In 1916 verklaarde het hoofd van de Ethiopi sche kerk hem daarom vervallen van den troon, en hcerscheres werd Yasoe's tante, Zaoedita, met als erfgenaam van den troon haar neef, generaal Taffari Makonnen. Deze Ras Taffari is dezelfde, die thans als Hailé Selassié het bewind voert. Hoe hij aan het bewind kwam? Sedert oude tijden wordt in Oostersche landen graag met vergif gewenkt, en men fluistert dat dit een rol in de spoedige troonopvolging moet hebben gespeeld. Ook thans nog kent het Abessynisohe hof dc positie van den „voorproever", en deze is geenszins een sine cure. De Durtsche schrijver Paul Liebe- renz, die als lid van een natuurkundige expeditie 't land van den Negus bereisde, en aan wiens boek „Das Ratsel Abessinien" \yij UCT ITAUAAU.SCU-A5BCSYNISCU C.OKIFÜCT Ei JU-t? O P A BS ITALIC EU kfolo UIËU EP - EPiruPCA, E5 rPU15CU-50MlLIL4UD E5 EUGELSCU Poure TPOEPEU- TPAUSPOCTEVJ OOPlOG SUAVE US VEPTdei/UAVEKIÖ AUGIO 3 A M A RA FC.) A rP I IE A MA55A0EA" fT? EGYPTISCU M. EUG. re. ■GouD'. c. UIGERIA AI7AB1È YEyieu ADE>1^.' app&J-Abeba* *V' 'T tóDUGO i e>ELG .^_GuroOST^'MOGDi5jOE ICOUGO v£fl' AFBik-i. /IWPISCUE OCEAAU Het bovenstaande kaartje qceft een overzicht van dc geografische ligging van Abessynië, ,oowel ten opzichte van dc Engelsche, Fransche en Italiaansche koloniën, als ten op- dclite van Italië. Duidelijk blijkt er uit. welk een afstand de beide landen in conflict scheidt, en hoe moeilijk het voor Italië is, zijn verbindingslijnen te handhaven. Een sleutelpositie vormt Egyptedat aan den toegang van het Suezkanaal is gelegen. Het is sedert f.922 door Engeland als zelfstandig koninkrijk erkend, doch. slaat zoowel in politioneel als militair opzicht nog onder Britsclien invloed. Zoo slaan de. groote ver keerswegen onder bescherming van Engelsche militairen; Engelsche officieren leiden het legerEngeland ook beschermt de belangen der vreemdelingen. Keizer llenelïk, zooals 'een TAbessynisch kunstenaar hem, min of meer primitief, heeft afgebeeld. o.a. eenige illustraties bij dit artikel ontlee- •nen, verhaalt hoe bij een door hem bijge- woonden avondmaaltijd aan 't Abessynyische hof door dezen dignitaris inderdaad eerst alle gerechten voorgeproefd werden. Van Addis Abeba geeft deze reiziger de volgende beschrijving: Omgeven door groene eucalyptusboomen, en gelegen tegen de bergen, biedt de hoofd stad reeds van verre een mooien aanblik. Addis Abeba Nieuwe Bloem beteekent deze naam werd gesticht door Menelik in een kale en geheel onbewoonde streek. Uit Australië werden de snelgroeiende eucalyp tusboomen aangevoerd, en de Abessyniërs werden gedwongen, deze aan te planten. Niemand van de Europeëers onder de be volking of uit de betere klasse der inheem- schen gaat in de ijle lucht (de stad ligt 2600 meter hoog) te voet. In de plaats der anders gebruikelijke auto's stonden hier aan het station ons de hotel-muildieren op te wach ten, om ons naar het Imperial Hotel te brengen, het beste ter plaatse, maar onder ons gesproken was het er desondanks toch vrij slecht. Het maakte, als heel de stad, den indruk van nog niet „af" te zijn. De straten zijn nog bijzonder treurig, be halve de hoofdstraat, die 20 K.M. lang is en door de in dc lengte uitgebouwde stad naar de wijk der diplomaten voert. Het Gibbi, de residentie van den keizer, is een stad op zichzelf, omgeven als het is door de woningen van beambten, het mau soleum van den keizei-, en een groot aantal pleinen en bijgebouwen, onder welke gebou wen het groote „Huis voor het Vleescheten" de aandacht verdient, omdat in dit huis, kort voor de vasten en ook nadien, een al gemeen eten van rauw v 1 e e s c h plaats vindt, zulks bij wijze van feestelijkheid. Een andere legende wil, dat Abes- synië het oude goudland zou wezen, dat in den Bijbel Ophir wórdt ge noemd. Koning Salomo haalde er voor den tempelbouw schatten vandaan. Een zekere Poolsche ontdekkingsreizi ger, Graaf Prorok, die o.a. het Westen van Abessynic bereisd heeft, is er van daan gekomen met eenigszins Ameri kaansch klinkende verhalen, die even eens op deze goudlegende en op dit oude Ophir betrekking hebben. In de vrij onbekende bergstreken in bet Westen des lands ligt een vallei, die Werka- Warka, de Vallei van het Goud wordt ge noemd. Graaf Prorok was er begrijpelijker wijs zeer verlangend naar, daar eens een kijkje te. nemen. ISJaar het reizen in het rijk van den Negus is zeer moeilijk. Men heeft, gidsen noodig, er moeten telkens, bij elke' stad en bij elk landschap, tolgrenzen worden gepasseerd, men hangt veelszins af van plaatselijke autoriteiten, die wij vermeld den het reeds in een vorig artikel, een ruime mate van zelfstandigheid hebben. Zonder of- ficieele toestemming kon dus Proroks expe ditie niet goed plaats hebben; hij kon mede werking der autoriteiten niet ontberen. Eindelijk slaagde hij er in van den Negus verlof te krijgen voor een tocht naar Werka- Warka. Met zes blanken en een stoet van twintig inboorlingen toog hij op weg, en zoo bereikte hij ten leste een steile bergrand, die uitzicht bood in een dal met een bijna droogliggende rivier. Daar beneden waren honderdtallen menschen bezig aan een ar beid, die inderdaad zeer veel weg had van het zoeken naar goud. Zand werd afgegra ven, zorgvuldig gezift, met zeer veel oplet tendheid. De arbeiders, mannen en vrouwen, waren slaven. Want Abessynië wij komen daarop wellicht later nader terug, kent nog steeds de slavernij, welke er een eeuwen oud gebruik is. In de omgeving van deze arbeidsterreinen verrezen zonderlinge gevaarten, die veel geleken op pyramiden. Volgens de gidsen zouden het inderdaad monumenten zijn uit den oud-Egyptischen tijd, toen deze staat in vloed uitoefende in het toenmalige Ethiopië. Zij zouden merkteekenen zijn, volgens den volksmond, die herinneren aan vroegere goud-exploitatie door de slaven der pharao's. Graaf Prorok wenschte niets liever, dan van deze zaak het zijne te hebben, doch moest hij zijn onderzoek omzichtig te werk gaan, wilde hij geen wrevel tegen zich gaan de maken, want deze gedenkplaatsen golden alom als heilig. Inderdaad 6laagde de Pool er naar zijn zeggen in, omtrent den aard van deze pyra- mide-vormige bouwsels wat meer te weten te komen. Zij zouden menschenbeenderen Een Falaclia of Abessynische jood. Het type heeft, door eeuwenlang verblijf in Afi-ika, iets van den neger over zich gekregen. bevatten, maar bovendien goud cn edelge steenten. Prorok bracht hot een met het ander in verband, en kwam zoodoende tot de gevolgtrekking die ons voorloopig nog niet bijster .gefundeerd lijkt dat liet be faamde Ophir, het goudland, met Werka- Warka identiek moet zijn. I stond in ons nummer van 23 Aug. ROFFELR1JMEN. SCHIJN-BEKEERING Volk" zegt. dat de Vara gerekend wenscht te worden tot de omroep- vereeniglngen die op dagen die een nationaal karakter dragen medewerken om dit karakter In de uitzendingen tot zijn recht te Er zijn echter dagen, waarbö de jaardagen van bet JKonlnUHik Bovenmenschelijke ijver Heeft de roode pers besteed Om het volk te overtuigen Van het diep ingrijpend leed En de smaad den rooden leiders En de Vara aangedaan, Alsof Rood niet met Oranje Schitterend kon samengaan. Telkens in de laatste maanden Werd met nadruk aangetoond Rood werd door de rechtsche heeren Met Oranje fel gehoond, Maar... het Vorstenhuis aangaande Zijn wij feitelijk neutraal, Ja wij zijn, wanneer je 't góéd ziet Juist bij uitstek Nationaal! 't Paste ons ons te verheugen Dat men, ondanks feit en schijn, Poogde voortaan Nationale Roode Volkspartij te zijn, Dat de Vara en de bladen Trachtten met verhoogde moed Zich een nimbus te verwerven Van puur nationale gloed, Doch de schim van de bekeering Heeft zichzelf reeds overleefd Nu „Het Volk." in een verklaring Haar direct de doodssteek geeft. Met bizonder ronde woorden Wordt ons zwart op wit verklaard' Onze Vara ligt in onmacht Als de Koningin verjaart! Het is goed dat de Minister Dus haar zendtijd maar verdeelt En niet in de kaart der roode Nationalebouwersspeelt. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Landbouwersknecht ernstig gewond. Zaterdagmiddag heeft op "het korenveld van den landbouwer Biesheuvel aan den IJweg te Hoofddorp een vreeselijk ongeluk plaats gehad, waarbij de arbeider W. Ver woerd een arm en een voet geheel en een hand gedeeltelijk afgesneden werd. Terwijl de arbeider op het. veld aan he! maaien was, sloegen de paarden op hoi, waarbij Verwierd tusschen de messen van de machine beklemd geraakte, met het bo venvermelde droevige gevolg. Het slai htof- fer werd in een ziekenhuis ter .verpleging opgenomen. DOOD DOOR ALCOHOL Zaterdag is op een stil weggetje onder do gemeente Lot turn het. lijk gevonden vart een zekeren A. C. Waai-schijnlijk is de dood veroorzaakt door verregaan drankmisbruik* MOEDIGE JONGEN Op "de Mauritskade te Amsterdam •heeft gisteravond de 14-jarige C. Woud, wo nende in de Pieter Nieuwlandstraat een kranige redding verricht. Toen hij langs de kade fietste hoorde hij plotseling uit het water hulpkreten. Zonder zich een oogenblik te bedenken liet hij zijn fiets in de steek en sprong in de gracht. Na een paar maal te hebben gedoken bracht hij de drenkeling dia om hulp had geroepen boven. Het was een kind van 9 jaar dat op een schuit had ge speeld en er was afgevallen Als deze moe dige jongen niet ijlings was toegeschoten, zou het kind zijn verdronken, want het lag reeds op de bodem. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur is brand uitgebroken in een complex houten gebou wen, staande aan de Ringweg in de Grooto IJpolder. De brandweer werd zeer gehandicapt doofi het gebrek aan bluschwater. De babyspuid werd geplaatst aan een cloot, doch deze was al spoedig leeggezogen. Om verder water ti krijgen moest men 200 meter slang uitrol len. Het gevolg hiervan was. dat slechts met twee stralen de brand kon worden be streden. Uitgebrand zijn twee palingrookerjjeir, een voetbalkeet en twee opslagplaatsen var» steigerhout. De geweldige hitte was oor zaak. dat eenige schoven koren eveneens in vlammen opgingen, terwijl ook een klei* ne veenbrand onstond. NOG GOED AFGELOOPEN Men meldt ons uit Nieuwpoort; Zaterdagmorgen had alhier op de Oostbin» nenhaven ter hoogte van het Raadhuis een ongeluk plaats hetwelk gezien de omstan digheden, _zeer goed is afgeloopen. De heer de G. van Groot-Atnmers, die een bodedienst onderhoudt op Rotterdam, kwam met diens bestelauto uit Groot-Ammers om alhier be stellingen op te nemen. Toen hij tot dit doel vanaf de Hoogstraat genoemde haven wilde oprijden, brak plotseling de vooras. Doordat hij juist ter plaatse de helling afreed, gleed de wagen nog enkele nieters door. Het mag dan ook een wonder heeten, dat tengevolge hiervan geen persoonlijke ongelukken voor kwamen temeer daar op deze straat weinig verkeer plaats vindt en juist daarom achter het raadhuis veelal kinderen spelen. Nadat de autogarage van Janse te Groot-Ammere hiermede in kennis was gesteld, waren deze spoedig ter plaatse om de bestelwagen weer ■bedrijfsklaar te maken. KERKINBRAKEN TE WEZEP Zaterdagnacht is ingebroken in de beide kerken te Wezep, in de Herv. en de Gerefor meerde, meldt de „Zwolsche Crt" In de Herv. kerk heeft men de brandkast voorover gegooid en van achteren openge sneden. Het gestolen bedrag is nog niet be kend, daar de burgemeester order heeft ge geven niets aan te raken met hot oog op eventueel te vinden vingerafdrukken. De in brekers zijn door liet verbreken van een hangslot van de kerkdeur, de kerk binnen gedrongen. Ook in de GereL kerk werd de brandkast geforceerd»

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5