Sancties beteekenen oorlog MAANDAG 26 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Mussolini zal sluiting van het Suezkanaal met al zijn strijd krachten weerstaan Mussolini heeft tegenover den bekenden ibijzonderen correspondent van de „Daily Mail", Waad Price,, zijn meening gezegd over de kwestie van de sancties. De Duce ver klaarde: Wanneer te Genève mocht worden besloten tot sancties tegenover Italië, dan zal Italië direct uit den Volken bond treden, v- Ondubbelzinnig moet worden begre pen, dat iedere staat, die sancties tegen over Italië toepast, de gewapende .vijandschap van Italië zal ontmoeten. Een blokkade van Italiaansche havens of de sluiting van het Suez kanaal zou, volgens de woorden van Mussolini, met alle strijdkrachten van Italië te land, te water en in de lucht worden weerstaan. Een sluiting van het Suezkanaal zon hij beschouwen als een schending van het Verdrag van Versailles omdat het statuut van het kanaal in dit Verdrag is opgenomen. De correspondent merkt hieromtrent op, dat sancties zouden moeten worden geno men, met eenparigheid van stemmen, d.w.z. met de goedkeuring van Frankrijk. Daarom heeft hij Mussolini bevraagd, of deze alle geschilkwestics met Frankrijk (Tunis en dergelijke) heeft geregeld, in ruil voor een belofte van de Fransche regeering, ItaJië de .vrije hand te laten in Oost-Afrika, Hierop hoeft Mussolini geantwoord: Het is waar, dat bij de overeenkomst van 7 Januari alle meeningsverschil- len tusschen ons en Frankrijk zijn ge regeld. Met betrekking tof 'de houding van Italië tegenover de zit/ting van den Volkenbonds raad op 4 September zeide Mussolini: Ik zal een delegatie naar deze Raadszitting zenden om voor de wereld het standpunt van Italië duidelijk uiteen te zetten. Op de vraag van den correspondent of de mogelijkheid van een wijziging van zijn hou ding bestaat, antwoordde Mussolini: Geen mogelijkheid, tenzij Abessynië toegeeft. De financieele toestand van Italië geeft Mussolini, naar hij verklaarde, geen aanlei ding tot ongerustheid. Mussolini zeide nog: Wij kannen thans niet meer terug. De 200.000 Italiaansche geweren in Oost-Alrika zonden vanzelf Mg aan. Ward Price zegt, dat Mussolini de drin gende persoonlijke wensch heeft uitgespro ken, dat dit interview in de „Daily Mail" zou worden gepubliceerd als een gezagheb bende uiteenzetting van zijn' Do Britsc/he Admiraliteit' spreekt de be richten tegen, inzake een eventueele ver sterking der Britsche vloot in de Middel- landsche Zee. Ook de bevoegde instanties op Malta be vatten een soortgelijke tegenspraak. Wel tbevstigt men de a^. oefentocht van het Middellandsche Zee-eskader, die op 29 Aug. BA begint. Italiaansche deserteurs over de Alpen Uit Genève: Te St. Maurice, in het kan ton Wallis, zijn drie Italiaansche deser teurs aangekomen uit Casale Monserrato. Zij waren over den Grooten St. Bernard ge trokken en verkeerden in uitgeputten toe stand. Zij verklaarden, dat zij hadden be sloten te deserteeren, toen zij hoorden, dat hun regiment naar Oost-Afrika zou vertrek ken. Zij waren alle drie geboren te Bolzano, het vroegere Bozen, en beschouwden zich als Oostenrijkers, die tengevolge van de vredesverdragen tegen hun wil de Italiaan sche nationaliteit opgedrongen hadden ge kregen. Uit Napels is Zaterdag het grootste troe pentransport, dat tot nog toe naar Oost- lAfrika is gegaan, vertrokken. Te 19 uur pre cies, lichtte do „Satumia" met de zoons van Mussolini aan boord, het anker. Behal ve de vliegerkapiteins Bruno en Vittorio Mussolini .bevond zidh ook de sohoonzoon ,van den Duce, de propaganda-minister graaf Ciano, aan boord. Tegelijkertijd ver trokken de 5000 zwarthemden van hQt Tos- caansehe legioen „Fernando Femici", be- hoorende tot het regiment „23 Maart". Een onafzienbare menschenmenigte had Rich bij de haven verzameld. Alle Italiaan sche omroepzenders verspreidden het ver slag van dit vertrek waarvoor de secretaris generaal der fascistische partij, Starade, en de ohef van den staf der fascistische militie, generaal Teruzzi, naar Napels waren geko men. Ook graaf Ciano's echtgenoote, Edda Ciano-Mutssolini, was met haar schoonva der, den Kamerpresident graaf Ciano, naar Napels gokomen, om afscheid van haar man en broers te nemen. Onder oorverdoovend gejuich der menig te en onder de klanken van de „Giovinezza" voeren do schepen de haven uit. Luchtafweermaatregelen in Abessynië Te Addis Abeba ïs Zaterdag in naam van Keizer Haile Selassi de eerste luchtbesoher- mingswet uitgevaardigd, waarin o.a. wordt bepaald, dat, wanneer vijandige vliegtuigen boven een dorp of stad" verschijnen zullen om deze „te verbranden of te vernielen", de bevolking tijdig gewaarschuwd wordt door drie kanonschoten en het luiden der kerkklokken. Zij moet dan haar huizen ver laten en een schuilplaats zooken onder hoo rnen, in bossdhen of, indien dergelijke schuilplaatsen niet aanwezig zijn, zich ver spreiden in het open veld. Zeven kanon schoten zullen het teëken zijn, dat het ge vaar geweken is en dat de bevolking naar ïiaar woningen kan terugkeeren. De regeering zal verder alle maatregelen ïiemen om het luohtgevaar zoo gering mo gelijk to doen zijn. vangen, dat de Zweedsdiae en Belgische in structeurs, die dienst doen bij het Abessijta- sche leger, van huu regeeringen opdracht zouden hebben gekregen, hun functies neer tc leggen, en naar bun vaderland terug te koeren. Kolonel Klercher van het Zweedscfhe de partement van oorlog;, hoeft veilklaard, dat iedere Zweedsche officier weet, dat hij in geval van oorlog, niet in buienlandsdhen staatsdienst kan blijven. Hij weigerde evenwel te zeggen of order was gegeven aan de Zweedsche officieren in Oost-Afrika naar Zweden terug te ke© Reacties onder gekleurde rassen Uit Canton (New York): Dr. Laurence Har- koek Seelye, de president van de St. Law- rence-universiteit, die dertien jaar lang ver bonden is geweest aan de Amerikaansche universiteit in Beiroeth, heeft als zijn vas te overtuiging te kennen gegeven ,dat een eventueele oorlog tusschen Italië en Abes synië ernstige reacties zou wekken onder de gele leurde rassen. De Italiaansch-Ethiopische verzoenings commissie heeft Zondag te Bern haar laat ste zitting gehouden, waarna het volgende communiqué werd uitgegeven: De Italiaansch-Ethiopische verzoe ningscommissie heeft de vertegenwoor digers van Italië en Ethiopië gehoord en besloten de zitting af te breken eD de kwestie ter verdere bestudeering te verwijzen naar de leden der com missie. Op het oogenblik Is het nog niet waarschijnlijk, dat de Italianen en Ethiopiërs in de commissie tot over eenstemming zullen komen. Het zal noodzakelijk zijn, dat spoedig de vijl de arbiter, Politis, wordt geroepen AMERIKA PROTESTEERT TE MOSKOU Tegen de inmengingsbesluiten der Komintern De Amerikaansche gezant Bullittt heeft heden aan het Volkscommissariaat voor Bui- tenlandsche Aangelegenheden een buitenge woon scherpe protestnota overhandigd tegen de inmenging der communisten in binnenland- sche aangelegenheden der Vereenigde Staten. De Washingtonsche correspondenten van de bladen berichten, dat de Amerikaansche nota an de Sovjet Unie meer is dan een eenvoudig protest. De nota werd opgesteld met volledige instem ming van Roosevelt. In de marge van de nota !s een aantal aan- teekeningen gemaakt over economische voor- 'deel en welke de Vereen. Staten hadden ver iWacht na de erkenning van Sovjet Rusland er welke niet zyn verwezenlijkt. „De correspondent van de „Times" verklaart, dat een snelle en volledige verbreking van de diplomatieke betrek kingen van de Vereen. Staten met Sovjet Rusland in de toekomst mogelijk is. De eerste lijken gevonden Pas Zaterdagmiddag half zes heeft men bij het opruimingswerk in de Hermann Goeringstraat te Berlijn de eerste drie lij ken van de bedolven arbeiders gevonden. Zondag is men op een vierde lijk gestooten, doch dat kon nog niet worden geborgen. De eerste drie lijken werden ontdekt in de 7 meter breede tunnelgang. die men door het aanlegegn van 'n nieuwe, open schacht had kunnen naderen. Het duurde geruime» tijd alvorens men de lijken had bevrijd en pas te 7 uur kon het eerste lijk naar den tuin van het ministerie worden gediagen. Toon alle drie lijken bevrijd waren werd het werk ten teeken van rouw gedurende 5 minuten gestaakt, waarna zij naar het lij kenhuis in de Hannoversche Strasse wer den overgebracht. Nadat zij geïdentificeerd waren werden de namen per radio bekend gemaakt Het zal nog wel verscheidene da gen duren voordat de lijken der overige slachtoffers gevonden zijn. Hitier heeft Zondag persoonlijk een b zoek gebracht aan de plaata van de ramp. Fransch-Italiaansche vriendschapslunch De „Echo ide Paris" meldt, dat het ge meentebestuur van Lyon ter gelegenheid van een Fransch-Italiaansch vriendschap» feest een lunch had georganiseerd, waar- voor ook de Britsche-minister-president. die de Aix-les-Bains vertoeft, een uitnoodiging heeft ontvangen. Baldwin heeft zich echter verontschuldigd en verklaard, dat hij te ver moeid, was, terwijl hij tevens den Britschen vice-consul te Lyon opdroog Engeland b'j de lunch tc vertegenwoordigen. BAN EN EERLOOS-VERKLARING IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn: De commissie voor de opstel ling van het nieuwe wetboek van strafrecht heeft in tweede lezing het ontwerp aanga nomen, dat o.a. twee nieuwe onteerende straffen instelt. De eene is, dat ter dood veroordeelden of diegenen, die zich schul dig hebben gemaakt aan ernstige misdaden tegen het gemeene recht, „in den ban" wor den gedaan. Ten tweede kunnen ter dood veroordeelden en diegenen, die tot levens lange. of straffen van twee tot tien jaar zijn veroordeeld, eerloos worden verklaard, waar bij echter een tijdsbeperking kan worden vastgesteld. Laatstgenoemde straf brengt tevens het verlies mede van functie, titel» decoraties en bepaalde bevoegdheden, zoo als het uitoefenen van de ouderlijke macht en het afleggen van een eed. GOUDDELVERS IN ZEE. Het bekende schip „Artiglio" is thans on derweg naar Kaapstad, teneinde aldaar over tc gaan tot het bergen van de ladingen goud en kostbare voorwerpen van schepen, die in de Tafelbaai gezonken zijn, HET INTERNATIONALE CONGRES VOOR STRAFRECHT Resolutie inzake sterilisatie aangenomen Prof. Rutgers maakt bezwaren Uit. Berlijn: De door de derde sectie van het Internationaal Congres voor Strafrecht te Berlijn voorbereide resolutie inzake het steriliseeren cn de castratie van misdadi gers kwam Zaterdag in de plenaire zitting in behandeling. De resolutie werd toege licht en verdedigd door den rapporteur, den Zwitserschen hoogleeraar Prof. Naville. Bij tal van afgevaardigden stuitte de resolutie echter op verzet. Een der eersten, die scherpe critiek erop uitoe fende, was de Nederlandsche gedele geerde Prof. Mr. V. H. Rutgers, die vooral bezwaar maakte tegen deel 4 van de resolutie en van meening was, dat deze heele kwestie buiten 't eigen lijke kader van het strafrecht viel. De Braziliaansche afgevaardigde graaf Candido Mendes de Almeida maakte bezwaar tegen de geheele re solutie en eischte stemming per land, aangezien de overgroote meerderheid der gedelegeerden Duitschers zijn, die bjj hoofdelijke stemming de tegenstan ders volkomen zouden overstemmen. De Duitsche departementschef Dr. Guett maakte hiertegen echter bezwaar en verde digde krachtig de resolutie, evenals de Tsjecho-Slowaaksche vertegenwoordigster Dr. Vesela, die de sterilisatie verdedigde als de 'eenige manier om de misdaad te doen erdwijnen. Er werden verschillende amendementen op de resolutie ingediend, waarin o.a. gezegd werd, dat tot sterilisatie slechts overgegaan zou mogen worden na een grondig onder zoek door een commissie van medici en juristen. Deze laatste clausulo werd ook in de resolutie overgenomen. Na een ©enigszins bewogen orde debat werd besloten tot hoofdelijke stemming, waardoor de resolutie, zoo als te verwachten was, met groote meerderheid werd aangenomen. DUITSCHLANDS FINANCIEELE EN ECONOMISCHE POLITIEK Geen devaluatie De Duitsche minister van financiën, graaf! Sohwerin von Krosigk, heeft Zondag te Leip zig een rede gehouden waarin hij o.m, pleitte voor opheffing der handelsbelemmeringen en het ordenen der nationale huishoudens, aqpr een weder-aanknooping van de handelsbe trekkingen met andere landen en zeide. dat Duitschland niet zijn toevlucht wilde nemen tot devaluatie, welke in de verschillende lan den een verschillende beteekenis en ook ver schillende gevolgen heceft. Verder heeft hij een financieele poli tiek van ernstige-bezuinigingen aange kondigd, met uitzondering van die uit gaven, die voor de door den rijkskan selier uitgestippelde historische taak van het Rijk noodzakelijk zijn. De in de bestrijding van de werkloosheid bereikte resultaten zijn het gevolg geweest van een actieve en stoutmoedige financieele en economische politiek geweest Voor een deel is de economische herleving ook te dan ken aan de wederinvoering van de alge- meene dienstplicht en den opbouw van leger en vloot Voor deze werkverschaffing zijn credieten op korten termijn opgenomen. Nu behoor ik nog tot die ouderwet- sche lieden zeide spr. die geloo- ven, dat credieten volgens dc definitie van het begrip iets zijn, dat terugbe taald moet worden en in de afwikke ling van de voor de werkverschaffing opgenomen credieten ligt een taak, waarvan grootte en moeilijkheid vol strekt niet mogen worden onderschat De afwikkeling kan alleen geschieden doordat de credieten door het opnemen van overeenkomstige bedragen op de gewone begrooting terugbetaald of wel door omzetting in leeningen op langen termijn gefundeerd worden. Ten slotte betoogde de minister, dat de Duitsche regeering gelooft door het doen op leven en ordenen van onze Duijsche huis houding ook een bijdrage geleverd te hebben voor den wederopbouw van het wereldhuis houden. Wanneer werkelijk de tijd van den verkapten oorlog, waarin een deel van de wereld 6lechts bewapenen mocht en het overige gedeelte gehouden werd op het ni veau van ontwapening en daarmede van on zelfstandigheid en onvrijheid, voorbij is en de tijd van een werkelijke vrede aanbreekt, dan zal ook de economische samenwerking tusschen de volkeren ter wereld weer tot werkelijkheid worden. DRIE ITALIAANSCHE VLIEGERS OMGEKOMEN. Bij een Zaterdag begonnen vliegwedstrijd in Italië zijn Zaterdag drie der beste Itali aansche vliegers met een vliegtuig neerge stort en omgekomen. De oorzaak is nog niet opgehelderd. TYPHUSOEVALLEN TE MADRID. Te Madrid hebben zich in de laatste da gen verscheidene typhusgevallcn voorge daan, waarvan reeds eenige met cloodelijken afloop. Het gemeentelijke laboratorium on derzoekt tal van monsters drinkwater, fruit en ijs, dat bii de heerschende hitte in groote hoeveelheden geconsumeerd wordt, on* de oorzaak van de ziekte op te sporen. NEUTRALITEITS-ONTWERP IN AMERIKA Uit Washington: De Senaat heelt het door het Huis vaal Afgevaardigden gewijzigde wetsontwerp inzake de neutraliteit der Ver eenigde Staten aangenomen, dat thans/ter onderteekening door den President naar het Witte Huis zal worden gezonden. WEER EEN RAMP IN JAPAN. Uit Tokio: Op de grens der Noord-Japan- sche prefecturen Awomori en Akita hebben zich overstroomingen en aardverschuivin gen voorgedaan, als gevolg waarvan 52 per sonen om het leven zijn gekomen en 75 ge wond. Twaalfduizend huizen en 80 millioon vierkante meter rijstvelden en appelboom gaarden staan onder water.. Dc schade wordt óp tien millioen yen geschat. HOTEL NATIONAL TE MOSKOU Kort geleden vond de opening plaats van Hotel National te Moskou, aan de Twerskaja. Dit hotel heeft een grootsch verleden. Groot vorsten en graven hebben daar overnacht. Het deftige gebouw werd na de revolutie de woonplaats van vele ambtenaren der Sovjet- regeering. Jarenlang vormden de groote vensters, waarachter zir.'ri biijkfcaar zelden gebruikte vertrekken verborgen een beziens waardigheid. Het is bijna niet t? gelooven hoeveel vuil zich op zoo'n venster kan ver zamelen terwijl het toch nog den indruk glas blijft wekken. Tegenwoordig zijn deze ramen evenwel helder schoongemaakt. Hotel National herrijst onder zijn historischen naam, ook in de hoofdstad van de Derde Internationale in zijn ouden luister. Toegankelijk is het alleen voor dollar-be zitters. Hier wordt goud voor goud gegeven. Voor goud draagt de portier zijn overdadig betresten mantel. Prachtig, als een Emil Jannings, staat hij voor den ingang. Gedien stig en vlug opent hij het portier van de limousine. Zijn helper doet de kristallijnen deur van het hotel open en voor de voorbij 6troomende menigte wordt voor een kort oogenblik het marmeren en gouden rijk van den buitenlander zichtbaar. Voor de deur openingen hangen felgekleurde gordijnen. Twee boys, met veel gouden knoopen op de nauwsluitende wijnroode jasjes, grijpen ge dienstig naar de koffers. Mijnheer de portier groet in elke gewenschte taal uit de hoogte van zijn goudbestikte kraag met een „goeden dag". De menager in rok put zich uit in hoffe lijkheid. Echte tapijten bedekken den mar meren vloer. Een handgeknoopte prachtige looper leidt door de marmeren vestibule de trappen op tot de tweede verdieping. Maar voor den gast opent zich een valutalift links is die voor de gewone stervelingen en nu komt het bijzondere, het nog nooit vertoonde van dit Huis van Moskou, dat op berekend is het Hotel National over de Oceanen heen wereldberoemd te maken „Mevrouw, wenscht U in het bed van Katharina de Groote te rusten?" Hier is de slaapkamer in Karetisch ber kenhout met bronzen rozetten en zwane- koppen. Het houtwerk prachtig gesneden, de kussens met Zweedsch leder overtrokken en met blauw, zachtblauw is de kaptafel afge zet. Op stoelen en rustbanken zilverblauw brokaat. De nachttafellamp is een zeldzaam schoone cloisonné vaas. Men gaat op edele tapijten. Daar staat een kamerscherm, dat de keizer van China den laatsten Tsaar bU het driehonderdjarig jubileum van het Huis Romanof geschonken heeft. Overvloedig zijden stiksel op blauwen ondergrond. „Of wenscht mevrouw liever Oosterschc betoovering?" -r om u te dienen!" Wij hebben voor U thans nr. 214: Onze Oostersche kamers. U vindt hier boven den divan, tot aan het plafond reikend, een cen- traal-aziatisch gobelin, zooals er slechts één op de heele wereld bestaat. De vloer is met driedubbele Bokharische kleeden belegd. Een opiumpijp ligt gereed op het presenteerblad. Een lampje van Venetiaansch glas kan dis creet uw sluimering verlichten. „Strijkt u gaarne eens wat op een echte Somarkinder bedelaarsviool? Ze ligt voor u klaar". Het oog kan de vele orientaalsche kleinig heden, de eene nog kostbaarder dan de andere, niet omvatten. „De prijs?" 15 Dollar pêr nacht, wanneer u naa kamer-rekening vraagt. Dat is de prijs het tapijt, het instrument, de pijp, de zijden doeken, de kussens, de vazen en wat verder In deze kamer te zien is. Ieder ding hier is gemerkt en wij zijn gaarne bereid U den prijs te noemen. Wenscht U, dat we U de heele kamer meegeven? De verpakking wordt zoo billijk mogelijk berekend, voor uit voervergunning wordt gezorgd. Wij verpak ken alles bij elkaar of afzonderlijk. Maar slechts tegen gereed geld, betaalbaar in goud valuta". „Wij bedienen u evenwel ook gaarne met andere kamers. Hier hebben we nr. 325: het origineele kabinet van Tsaar Alexander de Derde. Hij komt weliswaar slechts als vogel verschrikker in Ruslands geschiedenis voor en Djemjan Bednij, de hofpoëet van roode Kremlin, heeft aan hem een puntdicht in dezen zin gewijd. „Doch waarom zou u do werkkamer van dezen vogelverschrikker niet bevallen?" Massief eiken in zware barok-windingen. Alles prachtig met saffiaan overtrokken. Eenige stoelen zijn een weinig afgesleten, maar zij zijn zoo geworden door de broeken van echte „hovelingen, misschien zelfs door het gebruik door de allerhoogste broek zelf. U vindt de inktpot van den voorlaatsten Romanof op de tafel, deze bronzen Sphinx en die kleine pyramiden van Cheops als pressepapier. „De kamer is u te donker? Maar dan misschien nr. 143? Wij hebben hier om zoo te zeggen voor elke smaak iets. De ingelegde tafel van rozenhout is afkom stig uit Tsarskoje Selo, hier ziet u het mu- seumwerk". „Wij kunnen u echter ook een Louis-Seize Salon met bijbehoorenden vleugel geven. In alle stijlen van de drie laatste eeuwen kun nen wij U onder dak brengen. Barok, Empire, Modern, zuiver of gemengd. Alles kunt u bij ons koopen. Houdt u niet van luxe, dan bieden wij u een goed onderdak voor drie of vier dollar, met stroomend water en nauw gezette bediening. Het personeel wordt dage lijks geoefend. Het is ten strengste verboden den gast (vanzelfsprekend aan het personeel) sigarettenrook in het gezicht te blazen zooals dat anders in de eerste hotels van de Sovjet-Unie gebruikelijk is. De valuta-gast wordt niet als „Kameraad" behandeld en u moogt zelfs fooien geven, doch alleen i in valuta. U voelt zich hier als thuis, ja nog beter. Ook in het eenvoudigste bed krijgt u dagelijks schoon linnengoed. En opdat u dat niet over het hoofd zult zien, zijn de kus- sensloopen dagelijks van andere met de hand bewerkte patronen voorzien. WILLI MELCHERT. DE BERG ATHOS. De Grieksche gezant te Berlijn deelt aan de pers mede, dat de Grieksche regeering de monnikenkloosters op den Berg Athos conform de grondwet van 1927 geheel onge stoord zal laten. De 20 kloosters op den berg kunnen het oude traditioneele leven onver anderd voortzetten. HITTE EN SLAAPZIEKTE. De Japansche gezondheidsdienst deelt me de, dat de slaapziekte, welke over het ge heele land heerscht, een zeer groote sterfte veroorzaakt. Te Tokio znn 75 gevallen ge constateerd, waarvan bijna de helft met doodelijken afloop. In het geheel zijn in Japan meer dan 500 zieken aangegeven. DE SLAAPZIEKTE IN JAPAN. De slaapziekte, welke in de omgeving van Kobe heerscht. heeft grooteren omvang aan genomen. Men vreest, dat ook Tokio getroffen zal worden. Het aantal dooden is annmeikelijk reslegen. Dc ziekte heeft het laatst 10 jaar [©leden gewoed. GEMENGD NIEUWS, VEEN- EN BOSCHBRAND IN LIMBURG Tientallen hectaren zwart gebrand Onder de gemeenten Arcen en Vel den en het nabije Duitsche grensgebied woedt, sedert enkele dagen een veen- en heidebrand, die tot dusver eenige tiental len I-I.A. heeft geteisterd, waarbij ook en kele bosschen een prooi werden van het vernielende vuur. Met alle macht wordt het vuur dag en nacht door vele mannen van de vrijwillige brandweer cn menschen uit dc werkver schaffing bestreden. En het resultaat was, dat men het Zaterdagochtend tot staan had gebracht. Op het geteisterde gebied is het echter nog verre van gebluscht en het gevaar voor overvliegen van vonken ia lang niet denkbeeldig. Reeds eerder meen de men hel vuur meester te zijn en tel kens brak liet een eind verder weer inet vernieuwde hevigheid uit. Alleen door liet graven'van greppels, waardoor het vuur wordt afgedamd, kan men het bevechten. Een groote handicap hierbij is, dat het heele gebied zoo uiterst droog is. Vroeger was liet voor een groot deel moerasgrond, noch door dc bekende werken tot verbete ring van den waterafvoer en de normali satie van oe beken is het drooggelegd. Ook op Duitsch gebied heeft de brand zich voorlgevreten en is een groote opper- vakte aangetast die al even groote moei lijkheden biedt bij het blusschen. Want zooels steeds bij een veenbrand zit het vuur tot diep in den grond. Ook hier ver trouwt men echter spoedig paal en perk te kunnen stellen aan den verraderlijken gloed. Branden Zaterdagmiddag is te Lekkura bij Leeuwarden brand uitgebroken in een boerderij, bewoond door den landbouwer J. M. de Vries en toebehoorende aan Mr J M. van Hettinga Tromp. Door de groote droogte stond de geheele schuur, waarin 120 wagens hooi waren opgeslagen, in lid» te laaie. Er kon nagenoeg niets gered wor den. De brandweer kon slechts zorg dra gen, dat het vuur niet naar de nabijzijnde woningen en schuren zou slaan. De oor zaak van den brand is onbekend. Te Deurne zijn Zondagmiddag dc boerderijen van de landbouwers A. van Leuken en F, van de Wijers op den Voort tot den grond toe afgebrand. De brand is te omstreeks half drie dat- staan in de boerderij van den landbouwer van Leuken. Deze werd in korten tijd met stallen en schuren in de asch gelegd. Van de inboedel kon bijna niets worden gered Ook eenig vee kwam in de vlammen om. Het vuur sloeg over naar de op 30 M. af stand gelegen boerderij van den landbou wer van de Wijers, die eveneens geheel door het vuur werd verwoest De oorzaak van den brand Is niet be kend. De schade wordt door .verzekering gedekt. Zondagochtend ïs brand uitgebroken in -n boerenschuur, toebehoorende aan den landbouwer J. H. Wagelaar, gelegen aan den Wagelaarweg te Enschede. Door dat zich in do schuur een groote hoeveel heid hooi bevond, greep het vuur zeer snel om zich heen. De in allerijl gealarmeerde brandweer mocht er niet in slagen ook maar iets te redden. Een varken en een schaap konden in veiligheid worden ge bracht, doch een kalf, dat zeer ernstige brandwonden had bekomen, moest worden afgemaakt. Behalve een groote voorraad hooi ging eenig landbouwgereedschap ver loren. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Zaterdagavond tegen tien uur is door onbekende oorzaak een zware brand uit gebroken in de boerenhofstede van Jac. v. Priel aan den Westdijk te Mijnsheeren land. De brandweer, die werd gealar meerd, rukte met de motorspuit uit, doch moest vrijwel lijdelijk toezien, dat de ge heele boerderij in de asch werd gelegd. Er was geen blusschen meer aan. Ongelukken deden zich niet voor. schade wordt door verzekering gedekt. De felle gloed der hoogoplaaiendc vlam men was urenver in den omtrek zichtbaar. In Rotterdam, waar men hem ook zeer duidelijk waarnam, vreesden sommigen eerst voor Waalhaven, waar momeiateel zoovele vliegtuigen aanwezig zijn. Geluk kig was hun vrees echter ongegrond. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in de loodgieterswerkplaats van den heer J. Ponsioen Thzn., aan dc Koestraat te Schoonhoven. Terwijl de werkplaats even verlaten was, is het daar aanwezige feller gaan branden en heeft zich meegedeeld aan de zoldering, waar het ruim voedsel vond. Enkele kisten met hout wol en wat mastiek vormden spoedig een feilen vuurgloed, die zich over den gehee- len zolder verbreidde, en de aangreiazende perceelen bedreigde. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en pakte het vuur van twee zijden met twee stralen op do motorspuit en twee stralen op de waterlei ding aan. Het pand is geheel uitgebrand de voor- en achtergevel zijn ter voorko ming van ongelukken omgehaald. Tijdens het dorschen is brand uitgebroken op de standplaats voor korenmij ten te Rolde. In totaal zijn ruim zestig mijten een prooi der vlammen geworden. Ook de dorsch machine met stroopers en tractor, rijwielen en kleeren van het personeel zijn verbrand. De schade kan worden geraamd op pl.m. f 9 a f 10.000. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De brand ontstond door het vallen een vonk ooit den tractor in het drooge kaf. VERDRONKEN Het vierjarig kleindochtertje van C. v. d. B. te Nieuwkoop dat aldaar eenige dagen bij haar grootouders logeerde, is te water geraakt en verdronken. Uit Oost-lndie DE INDISCHE VLIEGTUIGINDUSTRIE BATAVIA, 24 Augustus. (Aenta). De heer Khouw Ke Hien, die plannen koestert voor vestiging van een vliegtuigindustrie in Ned.- Indië, vertrekt met den luitenant-vlieger Ter Luin op 16 September naar Nederland. Weerbericht Hoogste stand te La Coruna 767.8. Laagste stand te Seydisfjord 746.3. Stand vanmorgen half twaalf 757.2. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige, veranderlijk© wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regc» of onweer, koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De IJslandsche depressie heeft zich vooral Z. en O-waarts uitgebreid terwijl de baro» nieter op IJsland gaat 6tijgen. Het hoog© drukeebied verloor sterk in beteekenis, ter wijl het maximum in het Z.-W. aan zij» Noordzijde eveneens aan belangrijkheid in- boette. Over Frankrijk en Z.W. Duitschland ligt een secundaire depressie. Deze vormt ee» overblijfsel van de Zaterdag reeds gemelde depressie, welke vrijwel stationair bleef en in den nacht van Zaterdag op Zondag in het midden van ons land regen brapht Aan de Zuidzijde van deze secundaire val len in Frankrijk zware regens. (Marseille 3$, Biarritz 27 en Lyon 22 -m.M.). De IJslandsche depressie bracht zware re gens over het N. van de Britsche eilanden en de Noorsche kust. De ochtendtemipera- tuur daalde over IJsland, het N. van de Britsche eilanden, het N. van ons land en N.-Scandinavië. Over Duitschland is het sinds gister weer wat warmer geworden. Men mag verwachten dat. de IJslandsche depressie langzamerhand bij ons haar in vloed zal doen gelden. Bij toenemende bewol king nemen de kansen op regen en onweer weer toe, terwijl tevens weer eenige afkoe ling to wachten is. 27 AUGUSTUS Zonsopgang 6.02 uur, zonsondergang 8.00 uur Maan op v.m. 4.17 uur, onder nam. 7.10 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERPEN 27 AUGUSTUS Van 's avooods 8.30 uur tot 's morgens 5.34 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 2,54 2,43 Wese! 0,47 0.38 BreiBach 3,55 1,48 Emmerik 0,79 0.88 Kehl 2.65 2,58 Lobith 9,73 9,89 Maxan 3,88 8,93 Nijmegen 7,43 7.56 Diedeshelm 0,00 2,89 St. Andrles 2,30 2.27 Mannheim 2,78 2,84 Arnhem 7,63 7.71 Lohr 0,84 0,85 Vreeswijk Iw 0,19 0,26 Mains 0,47 0,60 Westervoort 8,11 8,19 Bingen 1,68 1,71 Deventer 1,96 2.04 Canb 1,71 1,84 Kampen 0,15 0.26 Ems 3,04 1,01 Eysden 00,00 45,90 Coblens 1,68 1,78 Maastricht 40,46 40,45 Trier 0,23 0,26 Grevenbicht 27,59 27,64 Keulen 1,30 1,50 VenJo 00,00 10,75 Dnsseldorf 0,64 0,75 Grave (s.ala) 3,56 3.76 Kuhrort 0,20 0,08 St Andrles 0,73 0,48 Hoogwater Ned. Zeehavens 27 Augustas Delfzijl 10,25 22,59 HeUevoetsL 2.00 14,26 Terschelling 7,41 20,13 Willemstad 2.57 16,19 Harlingen 8,30 21,00 Brouwersh. 1,12 13,37 Den Heider 6,10 18,50 Zlerikzee 1,44 14,03 iJmulden 2,09 14,33 Wemeldinge 2,06 14,28 Hoekv. HolL 1,53 14,22 Vllssingen 0,26 12,10 Scheveningen 1,30 13,57 Terneuzen 0,57 13,14 Rotterdam 3 24 15,35 Hansweert 1,33 13,50 ADJUDANT GOUV.-GENERAAL BUITENZORG, 24 Augustus. (Aneta). Met ingang van 31 Augustus a.s. is eervol ontslag verleend als adjudant van den Gouverneur» Generaal aan den luitenant ter zee tweede klasse jhr. H. A. N. A. van Adrichem Boo» Benoemd tot adjudant van den Gouver» neur-Generaal de luitenant ter zee tweede klasse K. W. F. van V r e e s w ij k. NASLEEP MARGADANT-ZAAK MAKASSAR, 24 Augustus. (Aneta). Da Landraad veroordeelde den oppasser Moeha- ma ,den derden beklaagde in verband met het afleggen van een meineed in de Marga- dant-affaire, tot een maand gevangenisstraf. Land- en Tuinbouw. DE WERELD-GERST- EN HAVEROOGST. Groote toenam© De productie van gerst zal in het ioopen de jaar volgens het Departement van Land bouw op de geheele wereld c.a 890.000.000 bushels (2% bushel is 1 HL.) bedragen, hetgeen ca. 20 pet. meer is dan de wereld productie van 1934. De wereldproductie va» haver zal in 1935 naar schatting 1.838.584.000 bushels groot zijn, hetgeen vergeleken met 1934 een toeneming van c.a. 66 pet. bete©, kent. BUITENLANDSCH BEZOEK AAN DE WIERINGERMEERPOLDER. Een twintigtal Amerikaansche hoogleerareu en directeuren van landbouwproefstations heeft een bezoek aan de Wieringermeerpojder gebracht. Het doel van dit bezoek was om de bodem- kundige vraagstukken, die zich by het in cultuur brengen van jonge Zuiderzeegronden voordoen, te bestudeeren. De bezoekers werden rondgeleid door Dr, D. J. Hissink, directeur van het bodemkuncüg instituut te Groningen en Ir. Harmsen te Medemblik. ONVERKOOPBARE BOONEN. Niet minder dan 22.000 K.G. boonen zyn Vrijdag aan de groentenveiling te 's-Graven- zande onverkocht gebleven, en aan de andere Westl and sche veilingen is het met dit product al niet veel beter gegaan. Enorme hoeveel heden van dit product zyn in de laatste dagen naar de mestvaalt verhuisd of zyn voor distributie ingenomen. De warmte van de laatste dagen heeft ook de aanvoer van druiven snel doen toenemen, waardoor de pry zen daalden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2