Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden ïn Omstreken DeNederlandsche Rondvlucht 1935 abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is £35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad T[» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare Bureau: Breesbiat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5561 MAANDAG 26 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang kettert ieprttftn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer022'l» Ingezonden Mededeel ingen van 1-5 regels £30 Elke regel meer.V* 0.45 Handelsadvertentiên per tegel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend /0.10 i OOK EEN FINANTEEELE GELIJKSTELLING Dat de regelingen der Overheid zoodanig dienen te zijn, dat zij de zelfwerkzaamheid in het maatschappelijk leven niet aan ban den leggen, maar bevorderen, is een waarheid, die gelukkig nog door velen wordt aanvaard. Vooral bij. de toepassing der steunregeling ten behoeve van de crisiswerkloozen is het gewenscht, dat met deze overweging reke ning wordt gehouden. Wanneer daar kringen zijn, die In organi satorisch verband iets wegleggen voor den kwaden dag en op die wijze zelf iets bijdra gen ter bestrijding der werkloosheid, is dit een loffelijk pogen, dat bijval en sympathie .verdient. Tot dusver stond men echter in sommige gevallen voor de onevenredigheid, dat de uitkeering uit de werkloozenkas lager was dan het bedrag aan steun krachtens de crisisregelen. Men voelt: hier wrong iets; want degene, die zich om zelf te zorgen iets wist te ont zeggen, was ten slotte financieel minder uit dan de ongeorganiseerde, die zich om dei lijk voorzorg niet bekommert en zich in val van werkloosheid regelrecht tot de Over heid wendt om steun. Hier kon alleen uitkomst brengen een regeling, waarbij men het verschil tusschen de kasuitkeeringen en de steunbedragen wegwerkt door 'n toeslag te verleenen op de kasuitkeeringen tot gelijk bedrag. Wendde een gemeentebestuur zich tot den Minister van Sociale Zaken met verzoek goed te keuren, dat zoodanige regeling werd ingevoerd, dan werd de gevraagde machti ging in den regel verleend, maar werd daar bij tevens het voorbehoud gemaakt, dat de meerdere kosten kwamen uitsluitend ten laste yan de betrokken gemeen te. Deze toevoeging was veelal oorzaak, dat Van de beoogde maatregel niets kwam, om dat de gemeentekas de nieuwe last niet in zijn geheel kon dragen. Trouwens, ook principieel bevredigt deze oplossing niet, wijl immers de toeslagen naar hun aard op één lijn zijn te stellen met de steunuitkeeringen, zoodat er alles voor te zeggen- is-om in-deze kosten ook een Rijks bijdrage toe te zeggen op dezelfde voet als voor de overige kosten van werkloos heidsbestrijding. Het doet ons genoegen, dat de Regeering thans dit juiste beginsel heeft aanvaard. Staatsblad No. 364 van dit jaar, houdende Voorzieningen terzake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg, neemt de'bepaling der Rijksbijdrage onder de uit- keèrihgen aan werkloozen mede op toesla gen op uftkeeringên uit werkloozenkassen. Ons dunkt, dat er thans voor geen enkel gemeentebestuur meer aanleiding behoeft te bestaan om de financieele gelijkstelling op dit gebied achterwege te laten. Aan vele kastrekkers zal het tot voldoe ning strekken, wanneer thans de bestaande achterstand zonder bezwaar kan worden weggenomen. BINNEN DE JUISTE GRENZEN De moeilijke omstandigheden, waarin tal van gemeentebesturen de laatste jaren zijn geraakt of dreigden te geraken, zijn oorzaak geworden, dat het hoogere gezag bepaalde maatregelen trof, opdat men niet plotseling voor het feit der steunverleening van Rijks wege zou worden gesteld. Onder deze maatregelen heeft vooral -stof opgejaagd de eisch, dat de gemeentebegroo- ting vóór de behandeling in den Raad plaats had ter inzage moest worden gezon den aan het college van Gedeputeerde Sta ten. Uiteraard gold de ontstemming niet ge vallen, waar de noodlijdendheid reeds een feit was, omdat men in den regel wel voel de, dat het verleenen van steun vanwege het Rijk nu eenmaal een scherp financieel toe- zicht meebrengt en zelfs het vooraf kennis nemen van de begrooting door Gedeputeer de Staten op practische overwegingen kon 1 wettigen. Was echter de noodlijdendheid eener ge meente nog geen feit geworden, dan ver wierpen velen ten aanzien van haar de rechtmatigheid van den eisch, dat de be grooting vooraf aan het oordeel van Gede puteerden zou worden onderworpen. Toch past hier eenige onderscheiding. De wet van 22 December 1933 inzake steun aan noodlijdende gemeenten houdt namelijk in, dat ook daar, waar de verwach ting is, dat het evenwicht tusschen in komsten en uitgaven niet zal zijn te hand haven, van hoogerhand nadere voorwaarden kunnen worden gesteld. Deze duidelijke beperking heeft intusschen niet kunnen verhoeden, dat Gedeputeerde Staten in sommige provinciën alle gemeen tebcgrootingen aan den eisch eener vooraf gaande controle hunnerzijds onderwierpen, waarmee het exceptioneel karakter - van den maatregel werd ontkend. Wat als u i t z o n d e r i n g is te aan vaarden in tijd van nood ter voorkoming van erger, is daarom nog niet bij wijze van 'regel toe te passen, omdat het in casu er toe zou leiden, dat alle gemeenterech ijke verhoudingen worden scheefgetrokken, Hét stemt tot voldoening, dat men van hoogerhand blijkbaar rekening heeft willen houden met de geopperde critiek en er thans weer een streven aanwezig schijnt om het toezicht van Gedeputeerde Staten in d opzicht tot de juiste grenzen te beperken. Uit een ciroulaire van Gedep. Staten van Zuid-Holland aan de Gemeentebesturen in dat gewest blijkt toch, dat voorafgaande toe zending der begrooting aan dit college alleen wordt geëischt, wanneer het ge meentebestuur er niet in slaagt een sluiten de begrooting te ontwerpen zonder te be schikken over reserves en zonder raming van een extra-bijdrage, uit het werkloos- heidssubsidiefonds. We meenen te mogen aannemen, dat deze houding van Zuid-Holland is bepaald overleg met de Regeering en dat daarom nu ook de andere provinciale oesturen de grens zuiver zullen trekken. Zulks geeft in staatsrechtelijk opzicht be vrediging. En het sterkt het verantwoordelijkheids besef der gemeentebestuurders. Gemengd Nieuws. Groote inbraak opgehelderd Het gestolene opgespoord In den nacht van 9 op 10 dezer is er in gebroken bij de familie G. van Oorschot in d'e Voorschoterlaan te Rotterdam, ter wijl de familie de stad uit was. De dieven maakten een groote partij zil- erwerk, eenige kostbare sieraden en een aantal schilderijen buit. De schilderijen werden, gelijk destijds is vermeld, uit de lijsten gesneden. Aanvankelijk ontbrak elk spoor van de inbrekers, maar de laatste dagen was het de politie ter oore gekomen, dat een man bij verschillende opkoopers in stad zilverwerk, te koop aanbood. Bij een der opkoopers verkocht hij een paar stukken zilverwerk, welke door de politie in beslag werden genomen, daar zij van de bewuste inbraak afkomstig bleken. De op- kooper'kon een vrij goed signalement van den verkooper opgeven. Zaterdag vervoegden zich bij een opkooper aan de Linker Maasoever twee mannen, die zilverwerk aan boden. Een van hen was al eens eer der bij dezen opkooper geweest. De opkooper waarschuwde de politie, terwijl de mannen zoolang aan den praat werden gehouden. Het tweetal werd daarop aangehouden. Het zijn twee broers, beide huisschilders van beroep, de 38-jarige J. F. S. en de 2S- jarige M. S. De politie heeft in hun woning te Rotterdam een huiszoeking verricht, waarbij het zilverwerk, de sieraden en de schilderijen van de inbraak afkomstig, zijn gevonden, zoodat de geheele buit van de inbrekers is ach terhaald. De beide gearresteerden hebben een volledige bekentenis af gelegd. EEN GEVAL VAN SLAAPZIEKTE In de gemeente Gemert (N.-Br.) doet zich een geval van slaapziekte voor bij de 45-jarige vrouw A. Roovers-Verschuren in de Kandelaar". De vróuw slaapt al ongeveer hvintig da gen. Ofschoon zij door den geneesheer langs natuurlijken weg wordt gevoed, is zij dus danig verzwakt, dat men yoor haar leven MOTORBOOT OP DE GOUWE OVERVAREN De eigenaar verdronken Tragisch ongeluk te W addinxveen In de Gouwe te Waddinxveen tef> hoogte van de werken voor de nieu we brag is Zaterdagmiddag omstreeks half vier een motorjacht overvaren, waarbij een der drie opvarenden is verdronken. De 41-jarige A. C van Welie, uit de Gra vin Jacobasti-aat te Gouda, machinistbank werker aan het gemeentelijk slachthuis al daar, was met zijn stalen motorkruiser „Anne", die in 1934 is gebouwd en een lengte heeft van 7 AL, van Gouda gekomen. In de boot waren ook zijn 40-jarige echtge- noote cn zijn 17-jarige pleegzoon. Zaterdag had de heer van Welie vacantie gekregen en hij was voornemens enkele dagen te gaan varen. Bij de noodbrug in Waddinxveen moest het scheepje eenige oogenblikken wachten omdat van den t«- genovergestelden kant, dus uit de richting Boskoop naderde het 174 ton metende mo torschip „Eendracht" uit Ouderkerk a. d. IJssel, schipper H. Speksnijder. Dit vaartuig passeerde juist de brug en daarna zou het motorjacht gelegenheid krij gen verder te gaan. Door den wind en vooral ook door den stroom werd het jacht, dat vrij dicht aan den kant lag, naar het midden gedreven, waardoor een botsing met het groote motorschip ontstond. De kleine ijzeren boot, die dwars in de Gouwe was komen te liggen, werd in het midden door den neus van het motorschip geramd, waardoor zij omsloeg en bijna on middellijk zonk. Van alle kanten schoot hulp toe en men aagde erin de vrouw en den jongen, die naar den wal waren gezwommen, te redden De heer Van W. had zich aan zijn boot vastgegrepen. Vermoedelijk is hij zeer bevangen geweest door den schrik, want hoewel hij uitstekend kon zwemmen, verdween hij vrijwel gelijk met het vaartuigje naar de diepte. Reddingspogingen, op alle mogelijke manieren ondernomen, mochten niet baten. Eerst na een kwartier werd het slachtoffer opge haald. Direct heeft men het naar een woning in de nabijheid gebracht, waar doktoren en E. H. B. O.-ers alles hebben beproefd om de levensgeesten op te wekken. Ruim vier uur is men met kunstmatige ademhaling en zuurstofapparaten bezig geweest, echter zonder resultaat. 's Avonds om half negen had men het jacht boven water. Het bleek ernstig be schadigd doch niet lek. De politie heeft er beslag op gelegd evenals op het stoffe lijk overschot van het slachtoffer. Uit fietsengappen per huur-auto Een Amsterdamsche agent had het dóór Twee jonge Hilversummers huurden Vrij dagavond te Amsterdam een auto en reden naar Bussum. Daar stalen zij in de Graaf Florisstraat en de Gooibergstraat twee fiet- en bonden deze op de auto. Terug in Amsterdam vertrouwde een agent van 'politie het nachtelijk transport niet en hield hen aan. Ze stapten uit, maakten de fietsen los en trachtten, terwijl één hunner den agent een schop tegen de schenen gaf, met de fietsen weg te komen. De agent wist echter den anderen dief te grijpen. Deze viel bij zijn verhoor door de mand. Beide boeven werden naar Bussum overgebracht. DOODELIJK MOTORONGELUK NABIJ SUSTEREN Twee dooden, twee gewonden Zondagmorgen omstreeks half elf heeft op de Rijksweg tusschen Sittard en Roermond nabij Susteren een ern stig verkeersongeval plaats gehad. •Een motorrijwiel kwam met zoodanige snelheid in botsing met een auto, dat de motorrijder en de duorijdster op slag gedood werden, en een der pas sagiers van de auto zwaar werd ge wond, terwijl de bestuurder lichte verwondingen opliep. Er was spoedig medische hulp ter plaatse, doch deze kon slechts de beidegewonden van dienst zijn. De motorrijder, was afkomstig uit Nieuwenhagen. Hij heette F. P. J. Braun, was 35 jaar oud en ongehuwd. De duorijdster, die eveneens om het leven kwam, was een familielid van den motorrijder. De auto, eigendom van een zekeren Jacobs te Nijmegen, werd bestuurd door den heer J. van Be veren uit Nij megen, terwijl de zwaargewonde pas- sagier, de heer M. Smid, eveneens uit deze stad afkomstig was. Gevaarlijke sujetten langs de weg Een ervan gearresteerd Op de Noord-Broekstersweg ter hoogte van het Slochterbosch is een tweetal da mes D. de W. en R. van W. uit Sloch- teren door een als werkman gekleed per soon lastig gevallen. De meisjes, die hevig verschrikt waren, vluchtten in de richting Noordbroek, waarbij zij door den man ach tervolgd werden. Toen een auto in zicht kwam, vluchtte de man het veld in. De meisjes vervolgden hun weg. Tot hun groote schrik evenwel werden zij, toen zij ongeveer een 500 M. hadden afgelegd, we derom lastig gevallen, thans evenwel door een ander persoon. Hierdoor danig van streek, durfden zij, mede met het oog op den eersten achtervolger, niet terug ie keo ren en gingen zij zoo snel mogelijk naar Noordbroek, waarbij zij door den tweeden man steeds werden achtervolgd, totdat zij in de bewoonde buurt kwamen. Ever: voor Noordbroek vertelden zij den juist passee- rendén gemeenteveldwachter Forsten het voorgevallene, waarop deze een auto aan hield en den chauffeur gelastte met hem terug te rijden. De veldwachter slaagde er in den man, die de dames het laatst had achtervolgd, aan te houden. Ten huize van den rijks veldwachter Haarle te Slochteren werd hem een verhoor afgenomen. De 26-jarige A. K. van Sappemeer heeft hierbij bekend de dames met minder goede bedoelingen lastig gevallen te hebben. Nadat hij eenige tijd Ingesloten was geweest, is hij, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer op vrije voeten gesteld. De Ossche film draait verder Zaterdag j.l. is door de gemeente-politie te Oss geai-resteerd de arbeider L. S., wel ke ervan verdacht wordt in 1924 een dief stal to hebben gepleegd van een aantal landbouwproducten. Na aan een streng verhoor te zijn onderworpen viel S. door de mand en bekende het hem ten laste geleg de. Zijn medeplichtige, een zekere W. uit Heesch had hieromtrent reeds eerder een bekentenis afgelegd. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Inzittenden met den schrik vrij Locomotief bijna te water gestort Toen Zaterdag de heer en mevrouw D. Poll, uit Muntendam (Groningen} op weg naar huis van hun vacantie- reis Meppel passeerden, moesten zij aldaar de spoorbaan oversteken. Hoewel de boomen niet gesloten wa ren, naderde op. dat oogenblik juist een rangeerlocomotief. Auto en loco motief kwamen op hetzelfde oogen blik op het kruispunt, zoodat een bot sing onvermijdelijk was. De auto werd eenige tientallen me ters meegesleurd en bleef toen, totaal vernield, liggen. Omstanders bevrijd den den heer en mevr. Poll uit hun benarde positie. Als door een wonder hadden zij slechts enkele lichte schrammen opgeloopen. Toen de machinist van de locomo tief zag, dat een aanrijding niet meer te voorkomen was, was hij van de machine gesprongen en bleef zoodoen de ongedeerd. De locomotief werd door de botsing uit de rails gelicht en bleef op de rand van een spoorbrug hangen. Was de machine nog eenige docime- ters verder doorgereden, dan was zij naar beneden gestort, hetgeen zeer ernstige gevolgen had kunnen heb ben, daar onder de brug' juist een schip gemeerd lag. Het verkeer over de Ijjn Zwolle— Groningen en Leeuwarden werd ge- ruimen tijd over één spoor geleid. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het féit, dat de boomen geopend waren. De schuld bij den machinist? Uit Meppel wordt gemeld: Uit het onderzoek, ingesteTd "door 'de spoorwegautoriteiten, is gebleken, 'dat den seinwachter Veldman geen blaam treft. De bestuurder van de rangeer-machine, van der Wal, is namelijk, zulks in strijd met zijn aanvankelijke verklaring, door een on veilig signaal gereden. Wel stond het ran- gecr-sein op veilig, doch niet het uitrij- sein. Van der Wal beweert, dit niet te hebben gezien. In den loop van deze week zal een en quête-commissie een nader onderzoek in stellen. ONGELOOFLIJK R0EKEL00ZE BALDADIGHEID De aanslag op een trein bij Oldebroek Gebleken is, dat de wegwerkers- gereedschappen waarop Zondag voor een week de sneltrein Amsterdam Groningen bijna is verongelukt, daar op gelegd zijn door enkele miliciens uit Oldebroek. Door de marechaussee van de bri gade Wezep zijn thans de daders van den aanslag aangehouden, n.l. een korporaal en twee miliciens uit de legerplaats Oldebroek van de lichting die dezer dagen afzwaait. Zij hebben reeds bekend en zijn te Harderwijk opgesloten. De korporaal en een der miliciens bleken de hoofddaders. Van De laatste dag eveneens uitstekend geslaagd De „Jan van Gent" bestuurd door Viruly, streek Zaterdagmorgen omstreeks elf uur reeds op 200 M. hoogte over het vliegveld „De Mok" op Texel, komende van Eelde. Na het vliegen van verscheiden rondjes kwam deze machine vervolgens als eerste neer op „De Kooy". Ter ontvangst waren aanwezig kolonel F er werd a, commandant van het vlieg veld, de eerste luitenant-ter-zee Hendriks en de officier1-vlieger le klasse B r o e s d e r. Gezagvoerder Viruly had woorden van eel waardeëring voor hét denkbeeld der Rondvluchten. De étappe over de Wadden-eilanden acht te hij uit toeristisch oogpunt het aardigste deel van de rondvlucht, welke overigens alle landschappen, die Nederland te bieden heeft te zien heeft gegeven! Voldoening Kan men ook hebben over het feit dat aldus de heer Viruly deze rondvlucht, gezien de groote belangstelling van het publiek op en om de vliegvelden, voor het luchttoerisjne op doeltreffende wijze propaganda heeft ge maakt. Slechts één ding vond onze vlieger-publi cist jammer en dat had met de vlucht zelve gelukkig niets te maken. Hij was n.l. ge schrokken van den aanblik van het nieuwe stationsgebouw van het vliegveld bij Eelde, welke schepping, waar hij voor het eerst mee kennis maakte, door hem als een „con- fectioneele kazerne" werd gekwalificeerd. Mugjesdag op Waalhaven Het Rotterdaimsche publiek, dat de lucht vaart van de dagen van Olieslagers af al zoo welgezind is, bleek ook Zaterdag zijn belangstelling voor bijzondere, gebeurtenissen in de vliegerij nog niet te hebben verloren cn mede, dank zij het gunstige weer stroom de het in de middaguren naar Waalhaven, waar de deelnemers aan den derden Ned. rondvlucht zouden landen, De wagcnveei;- booten konden den toevloed maar amper verzwelgen. Bijzonder te roemen was de regeling hier niet, want één heele bureaulist moest de.op- dringende schare gegadigden voor een veer- kaartje helpen en' dat leidde natuurlijk tot groot oponthoud. Op het vliegveld zelf verstond men beter de kunst z'n klanten te bedienen, want tot de stationschef toe was in actie om den aanzwellenden stroom bezoekers op ordelijke wijze binnen te krijgen. Het waren er naai- schatting 7 a 8000, die met wat inschikkelijkheid aLlen een behoor lijke plaats konden krijgen, de jongeren zelfs 'n heele beste op de vliegweide zelf. Om 3.47 kwam het eerste vliegtuig van de rondvlucht binnen, een militaire kist en direct daarop kwamen de andere 59 als een zwerm muggen uit de lucht vallen. Inder daad: vooral de kleine sportviegtuigjes met hun sierlijke vormen deden denken aan kleurige libellen, zooals ze vol plané op de lekker in de zon gestoofde grasvlakte neer streken. Na een paar militaire toestellen was de Leopard Moth van den heer Heyman het eerste sportvliogtuig. Een Pandertje van dr. Nierstrasz volgde op den voet én tegelijk zweefde het groene toestelletje van mr. Sel- fridge al boven de groote hangar. Nadat de 1 de Fokker van de K.L.M. waren Het einde der Nederlands che, Rojidvlucht: de deelnemers op WaalhavenJ. geland werd het nog drukker in de lucht Zeven, negen, tien toestelletjes tegelijk cir kelden op verschillende hoogten boven Waalhaven, loekten omlaag naar den man met de landingsvlag en wanneer deze „baan vrij" had geseind zweef dp weer zoo'n mug uit hooger sferen neer am dan laugzaam uit te taxiën naar de lange rij van reeds ge arriveerde deelnemers. Fit and well wipten de deelnemers uit de cockpit en zaten even later al op het terras van de Aeroclub bij een muziekje een ver- sche sigaret te rooken. Het was voor het groote publiek wel jam mer, aat men de toestellen niet van wat dichterbij te zien kreeg, want de landings plaats was nogal uit de buurt, zoodat men alleen in de lucht de toestellen kon volgen. Schmidt Crants, de chef-instructeur van de Nat. Luchtvaartschool, zorgde echter dat men „waar" voor z'n dubbeltje kreeg, aoor op geringe hoogte boven het station te vlie gen en daarna als een spin uit do lucht te vallen. Er zijn nog altijd duizenden men- schen, die dit vreemdsoortig toestel niet zien hebben en zoo was deze lanaing wel een dubbelen attractie. Tegen half zes begon het weer plotseling om te slaan. Was het een uur te voren nog broeiend warm op Waalhaven, thans gier den stormachtige windvlagen over de vlakte en het dreigde weer naar regen, zoodat de voorzichtigen uit het publiek alvast met den afmarsch begonnen. Het groote gros bleef echter geduldig wachten tot ae laatste deelnemer aar rondvlucht zou zijn geland. Dat was Amerikaan Stevens, die 's morgens al te laat was opgestaan en verder heel den dag achter bleef. Precies op tijd om nog geclas- seerd te worden streek zijn toestelletje ech ter neer. Toen was de mugjesdag op Waalhaven meteen afgesloten, want de storm woei de menigte naar huis toe. In tegenstelling met andere jaren werd ditmaal bij de Aeroclub geen mededeeling gedaan omtrent het winnen der prijzen. De deelnemers vereenigden zich 's avonds in Scheveningcn aan een diner, \vaar de prijs uitreiking plaats .vond. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz.1 De tweedaagsche rondvlucht over Neder land is een schitterende prestatie van vlieg sport geweest. Bij een motorongelnk nabij Snsteren vielen twee dooden; twee personen werden gewond. Te Meppel is een auto door een trein ge grepen, waardoor het verkeer lange tijd ie gestremd geweest. Zes Nederlanders zijn wegens het smokke len van marken in Dnitschland in arrest ge steld. Blz. 2 Mussolini heeft in een Interview ver klaard, dat hij in geval van sancties uit den Volkenbond zal treden en elke poging tot belemmering van zijn actie tegen Abessynië als oorlogsdaad zal be schouwen en weerstaan met alle wa penen. Blz. 3 De schaakwedstrijd te Warschau, Damrubriek j Blz. 5 Een bezoek aan de Rijkswerkvexsch&ffin- gen in Overijssel (II) ACCOUNTANTSKANTOOR J. DEN HOLLANDER Schietbaanlaan 128. TaL 32707, BOTTERDAM Adm. Controle Belastingzaken een heuveltje hadden zij den afloop staan afwachten, maar toen de trein tot stilstand was gebracht, hadden zij ijlings de vlucht genomen. Als mo tief geven zij op baldadigheid. MARKEN SMOKKELEN PER AUTOBUS Zes Nederlanders in arrest Uit Roermond wordt gemeld: Donderdagavond omstreeks 11 uur is aan de grens te Posterholt op Duitsch grond gebied onder de gemeente Karcken een autobus uit Eindhoven aangehouden. Hier in bevonden zich behalve de chauffeur 22 personen. Alle inzittenden werden naar het Zollamt in Karcken overgebracht. Bij onderzoek van de autobus bleek, dat' in de reserveband en onder het dak van de auto een hoeveel lie id reismarken was ver stopt. Bij fouilleering werden bovendien op 6 personen nog reismarken gevonden, wel ke bestemd waren om over de grens te worden gebracht. De zestien andere perso nen werden in den loop van den nacht vrij gelaten en bij Posterholt over de grens ge zet. Na eenige uren loopen bereikten zij de gemeente Posterholt, vanwaar zij naac Eindhoven konden gaan. De chauffeur en drie dames en drie hee- ren, allen uit Eindhoven, zijn op transport gesteld naar Aken en voorloopig in arrest gehouden. Het gezelschap* had bij een bank ta Iiönigswinter reismarken opgenomen. Men had gezien dat marken bij het verlaten der bank in de autobus wa ren verstopt. De Duitsche politie heeft toen de autobus voortdurend gevolgd en toen deze tot op 10 meter afstand van de grens was genaderd, werd do grensboom plotseling gesloten en had de aanhouding plaats. Van de gearresteerden heeft men tot dusver niets meer gehoord. KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN Een vierjarig jongetje van de familie J., wonende aan de Brasserskade te Delft, is in een emmer met kokend water gevallen. De kleine, die ernstige brandwonden had ge kregen, is door de politie naar het gasthuis vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1