Engeland voorzichtig maar vastberaden ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITKNLANU Mussolini zet door „zonder of tegen Genève" Wat zal er straks van den Volkenbond over zijn Met groote koelbloedigheid wordt door het fascistisch Italië het groote schandaal voorereid, dat een staat-lid van den Volken- hond een anderen staat-lid den oorlog aan doet uitsluitend om zich van zijn grondge bied meester te maken. In een interview met den Amerikaanschen journalist E. L. Keen heeft Mussolini nog pas weer gezegd, dat Italië thans gaai doen wat vroeger door andere staten ook her haaldelijk gedaan is: met geweld nemen wat op andere manier niet te krijgen is. Dat die vroeger toegepaste methoden thans algemeen verafschuwd worden al gaat die afschuw niet zoover, dat de vroe gere roovers het gestolene te.rug gewon raakt Mussolini niet. Toen Keen de Volkenbondsvraag naar vo ren bracht, was des Duces kort. en krach tig antwoord: ..Italië zal zijn doel nastre ven. zonder of tegen Genève!" Zijn opvatting is overigens, dat de Euro peesche samenwerking heelemaal niet be invloed behoeft te worden door wat cr in het koloniaal gebied gebeurt. Deze simplistische beschouwing teekent wol zeer scherp den man. die in een natio nalistische roes niet meer de consequenties van zijn daden ten aanzien van anderen ziet en vergeet, dat er daar in Oost-Afrika mog meer „belanghebbenden" gezeteld zijn. Nu wordt ook duidelijk, dat de Italiaan- feche leider in den grond der zaak niets wil weten van de ware Volkenbondsgedachte, die in principe toch zeer zeker berust op de gelijkheid van allo leden van dien bond. Van hem was dan ook enkele jaren gele den het voorstel afkomstig om den Volken bond in twee groepen in te deelen, waarvan de eenc, bestaande uit de vier groote me gendheden, het eigenlijk te zeggen zou heb ben en de rest er maar zoo'n beetje bij slingerde. Wat Mussolini nu in Abessynië gaat on dernemen is feitelijk de doorwerking van deze gedachte. Door zijn optreden wordt de Volkenbond dan ook in zijn grondvesten geschud. Het zal ons benieuwen wat ervan het werk van Genève, dat eenmaal met zoo \eel idealisme is opgezet, nog over zal zijn als Italië er bp blijft om zijn zin door te geten, mèt of zonder Genève. En dat Italië daarbij blijven zal lijkt vooi geen twijfel meer vatbaar. Een waas hangt nog over de maatregelen Öie het belanghebbende Engeland denkt te zullen nemen als het tot oorlog in Oost- Afrika komt. Opmerkelijk is. dat de kwestie van het wapen-embargo tot dusver als éénige daad van tegenwerking van Italië's politiek naar .Voren wordt gebracht en dat b.v. over de mogelijke sluiting van het Suez-kanaal voor de Italiaansche oorlogs- en transportsche pen bijna niet gesproken wordt, hoezeer dit toch een der meest radicale verweermid delen zou zijn. De dilplomatieke medewerker van de Daily Telegraph stippelt echter den gang van zaken uit zooals men die zich in En- gelsche regeeringskringen denkt. Men verwacht te Londen, zegt hij, dat Mussolini op de raadszitting te Genève rijn aanklacht tegen Abessynië zal indienen. Dit zal den Volkenbond in staat stellen den ge heelen toestand te bestudeeren en een ver zoen ingsprocedure of een onderzoek in te 6tellen. Van Italië wordt verwacht, dat het niet eerder dan drie maanden nadat van een en ander mededeeling is gedaan, den oor- iog zal beginnen. Zou Italië in strijd hier mede handelen, dan zou de Volkenbonds raad genoodzaakt zijn, de situatie te bespre ken op grond van artikel 15 van het Vol- kendbondshandvest, dat onderzoek en ver slag voorschrijft. Dan pas, beslist echter niet eerder, zou art. 16 inzake de sancties kunnen worden toegepast. Om deze reden zijn de ministers niet vooruitgeloopen op de beslissing inzake de toekomstige politiek Van Engeland. Dat de houding van Engeland in de naas- Te toekomst nog verrassingen zal brengen komt. ons zeer waarschijnlijk voor. Men haast zich te Londen niet. Maar 'dat schijnt alleen maar te beteekenon, dat men den tijd gebruikt om degelijk te over leggen wat de gedragslijn zal zijn wan neer ihet gaat spannen. Heden: vertrekken uit Napels 6000 zwart- hemden r.aar Oost-Afrika. Het vertrek zal met geestdriftige plechtigheid gepaard gaan en een verslag ervan zal om 17 uur 45 (Ital. Tijd) door alle Italiaansche radio stations worden uitgezonden. Drukte in het Suez-kanaal. Uit Cairo: Gisteren heerschte in het Suez- kanaal een ongewone drukte. In weken wa ren er n:ti zóóveel Italiaansche oorlogs schepen in het kanaal. Vooreerst werd de Italiaansche torpedojager „Tigre" gesigna leerd, vervolgens twee schepen met oorlogs materiaal, kolen en olie, een vierde schip had 1200 man troepen aan boord en zette koers naar Massaoea. Het vijfde was een kleiner transportschip, dat 200 man ver voerde. Een ze-dr- schip vjilrok :'n tegtetestelde richting, uit Eritrea naar Italië, met zieke De vezoeningscommlssie te Bern. Gister heeft de verzoenings- en arbi trage-commissie te Bern haar werkzaam heden vervat en drie Italiaansche officieren verhoord, die de commissie belangrijke in lichtingen hebben verstrekt over het Oeal- Oeal-incidenL Morgen zal de commissie een aantal So- mali-soldaten, die tijdens het incident in het Italiaansche leger dienden, verhooren. LONDEN, 24 Aug. De dipomatieke cor respondent van de Daily Telegraph meldt dat Italië voornemens zou zijn de militaire bezetting van Abessynië officieel een poli- tioneele beschermingsmaatregel te noemen. Het land zou zijn gezant te Addis Abeba niet terugroepen, doch wenscht een batal jon infanterie naar de hoofdstad van Abes synië te zenden ter versterking van de gc- zantschapswacht. Mussolini beklaagt zich erover, dat Groot-Brittanië de Abessynische tegenstand aanmoedigt en hem, Mussolini, daardoor noopt tot een verdubbeling van zijn militaire voorbereidingen. Hij is even wel vastbesloten zich door niets van zijn doel te laten afbrengen: de volledige mili taire bezetting en verwerving van de laag vlakte en een Italiaansch protectoraat over de hoogvlakte. Mijn-ongelukken in Engeland LONDEN, 23 Aug. Vrijdag zijn bij twee ernstige ongelukken in Engelsche mijnen vijf personen om het leven gekomen. Om half vijf 's middags is in een mijn hij Elmsa-11 in Yorkshire tengevolge van eenige ontploffingen een viertal mijnwerkers ge dood terwijl dertien werden gewond van wie vier ernstig. Twee dooden behoorden tot de reddingscolonne welke na de eerste ontplof fing in de mijn waren gegaan. Te Limmer in Glanmorgan werd een ar beider door vallend steen gedood. Zijn maat liep eenige kwetsuren op. S.A. EN H.J. DEMONSTREEREN TEGEN DE KERK Ernstige gebeurtenissen te Freiburg Op 15 Augustus zijn er te Freiburg ïm Breisgau ernstige onti-roomsche demonstra ties gehouden door S.A.-lieden. Met vijf groote vrachtauto's zoo meldt een Zwitser- scho krant, het „Basler Volksblatt", trok ken zij dopr heel Freiburg. Op de eerste vrachtauto was een r.-katholieke ziekenzus ter en op de tweede een r.-katholiek pries ter afgebeeld, terwijl op den derden wagen een galg was opgericht. De vrachtauto's wa ren volgeplakt met anti-katholieke opschrif ten, waarin het o.a. luidde: „Du solist dei nen Nachsten lieben und nicht Deviseu schieben" (Gij zult uw naaste beminnen, .aar geen deviezen smokkelen). Voor alle r.-katholieke gebouwen en met name voor de pas'.oric in de Herrenstrasse on voor het aartsbisschoppelijk paleis maak ten de S.A.-lieden een helsch lawaai, brul den als razenden en riepen: „De papen moe ten aan de galg. Weg met de papen!" Aan het aartsbisschoppelijk paleis, aan het huis van den wijbisschop en aan alle pastorieën plakten zij het eenige dagen te voren door de regeering aangeslagen plak kaat „Tegen de duisterlingen" aan. „Der Alemane", het nationaal-socialisti- sclie partijblad verklaarde den volgenden dag, dat men niet wist, waar de S.A.-man- nen de plakkaten vandaan gehaald had den Derre moesten gestolen zijn en zonder toestemming zijn aangeplakt. In heel Freiburg heersoh'e over .het beurde een geweldige opwinding. Denzelfden dag werd des avonds in de Konradskirche een gebedsuur gehouden. De kerk was tot de laatste plaats toe bezet Juist op het oogenblik, dat de zegen gegeven werd en het in de kerk doodstil was. maak ten Hi'lgr-jongens zulk een lawaai, dat de menschen in de kerk hevig verschrikt op stonden. Vrouwen weenden en de mannen maakten zich gereed den aanval af te slaan, die, naar zij meenden, op de geloovigen daan zou worden. In heel Duitschland zijn de kerken nog nooit zoo vol geweest als thans. Lieden, die langen tijd lauw zijn geweest in de vervu' ling van hun kerkelijke plichten, worden weer vurig, daar zij den onrech'vaardigea haat en den strijd tegen de kerk van de nieuwe machthebbers opmerken. Na de di verse aanvallen tegen de kerk in de pers in de laatste maanden hebben zeer velep hun abonnementen op de nat ionaal-socialis tische partybladen opgezegd. Aartsbisschop Groeber heeft in een krach tige toespraak een dag na de demonstra te! gezegd: „Steeds heb ik getracht met het Deirie Rijk in vrede te leven. Steeds ben ik mild geweeste En thans gebeurt er zoo in Freiburgl" TITULESCU TE WEE NE N. De Roemeensche minister van buiten- landsche zaken Titulescu is op weg naar Bad Gastein te Weenen aangekomen. Aan gezien hij wordt vergezeld van zijn staats secretaris, neemt nien aan, dat zijn reis een politiek doel heeft, temeer aangezien mo- ZWITSERLAND VERBIEDT PROTEST- VERGADERING. Te Bern zou gisteravond een openbare protestvergadering tegen het fascisme en tegen de houding van Italië in het Oost- Afrikaansche conflict worden gehouden, waarbij twee buitenlandsche sprekers, o.a. een neger, het woord zouden voeren. Do Bondsraad heeft deze vergadering verboden, aangezien zij valt onder het op 13 Augus tus j.l. uitgevaardigde verbod van vergade ringen, die door hun internationaal karakter de Zwitsersche neutraliteit zouden kunnen schenden. DE INSTORTING TE BERLIJN. Nog steeds geen slachtoffers gevonden. Uit Berlijn: In overleg met den luitenant- generaal der Landspolitie Daluege heeft de hoofdingenieur van de Rijksspoorwegen eenige veiligheidsmaatregelen genomen, waardoor, naar men hoopt, het bergings- en opruimingswerk met succes zal kunnen ge schieden. Niettemin stuit men nog steeds op groote moeilijkheden en ondanks het feit, dat men op drie verschillende plaatsen in de puinhoopen gangen gegraven heeft en vele honderden mannen aan het werk zijn gezet, is men er nog niet in geslaagd een der bedolven slachtoffers te naderen- Giste®norgen vroeg is boven Londen een zwaar onweer losgebarsten, dat gepaard ging met hevigen regenval, die een eind maakte aan de droogte en de hittegolf van de laatste dagen. MINISTER-CRISIS IN JOEGO-SLAVIE Uit Belgrado: De sedert eenige dagen verwachte regeeringscrisis is gister uitge broken. Drie ministers, n.l. de minister van sociale zaken Nicolas Precca, de minister van justitie Auer en de minister vanbosch- en mijnbouw Stevanowitsj, hebben hun ont slag ingediend bij minister-president Stoja- dinowitsj. die juist uit Veldes terugkeerde, waar hij door den prins-regent Paul in audiëntie was ontvangen. FRANKRIJK EN RUSLAND Ontstemming in Frankrijk over de inmengingspolitiek der Komintern Uit Parijs: De besprekingen van het Ko- mintern-oongres hebben aanvankelijk in Frankrijk niet die belangstelling gevonden, welke men wel zou hebben verwacht Thans evenwel verzet de .Matin" zich tegen de bepaling van het con gres, dat de taktiek van het volks front moet worden voort-gezet, omdat dit onmiddellijke invloed in de Fran- sche binnenlandsche politiek betee- kenfc. Het blad schrijft, dat het Komintern hier mede party kiest voor het radicaal-socialis- tisch-communistisch front in Frankrijk en tegen de nationale eenheid, dus voor de op positie en tegen de regeering. De „Matin" wijst bovendien nog op een andere overtreding van de plechtige belofte van Sovjet-Rusland, aan Frankrijk gedaan om zich niet te mengen in de binnenland sche aangelegenheden van Frankrijk. In het uitvoerend comité van het Komintern, waarvan het doel is de overwinning van de wereld-revolutie, heeft de sovjet-Russische regeerings- chef Stalin zitting naast de Fransche communisten Cachin, Marty, Thores en Duclos. Men vraagt zich af, wat de Russi sche regeering zou zeggen, indien men te Parijs een Witte Internationale vormde, welk ten doel had, de sovjet- regeering ten val te brengen en dat hierin dan Lebrun en Laval zitting zouden nemen naast Kokofzoff en an dere oude tsaristcn. Ter bijwoning van de manoeuvres Te Parijs is een Russische militaire mis sie aangekomen, die de manoeuvres van het Fransche leger zal bijwonen. De missie staat onder leiding van den adjunct-chef van den generalen staf van het Roode Leger, Sedjakin. DANKBETUIGING Dames Overtollig Haar Mevr. L. C. GIMBER, 156 Laan v. Meerder- voort, Den Haag, Tel. 331841, heeft mjj geheel van mijn OVERTOLLIG HAAR afgeholpen, waarvoor ik haar mijn hartelijken dank be tuig. Ik kan dit adres met het volste vertrou wen aanbevelen. Nieuwste, vlugge methode en voor iedere beurs. Mej. Joh. Breedevelt, Levendaal 74, Leiden. Cat. B gr. en fr. Gemengd Nieuws. Kinderen doodgereden Men meldt ons uit Hoofddorp: Op den IJ weg te Zwanenburg speelde het 6-jarig zoontje van de fam. E. achter een paard en wagen. Plotseling liep het achter het voertuig vandaan, juist toen een vracht auto, bestuurd ooor J. G. uit Zaandam, pas seerde. Hot knaapje werd door de vracht auto gegrepen, overreden en op slag gedood. Colportagerelletjes in da hoofdstad De Amsterdamsche politie heeft gister avond weer met gebruik van wapenen een einde moeten maken aan relletjes, die ont stonden als gevolg van het colporteeren met politieke blaadjes. In de Indische buurt, voornamelijk in de Javasiraat cn Soembawastraat waren col porteurs bezig reclamekranten in de brie venbussen te doen. Langzamerhand kwam daartegen verzet en toen een menigte van ongeveer 200 man bij elkaar was, zijn zij do colporteurs te lijf gegaan. Met behulp van den gummistok werd daarop de menigte eenige malen verspreid, waarna de rusi terugkeerde. Iets dergelijks had ook plaats in de Mar- nixstraat bij het Marnixplantsoen. Vóór de politie hier ter plaatse was werden eenige colporteurs mishandeld. Een van hen werd daarbij aan het gelaat gewond. Vermoede lijk heeft hij van een van zijn tegenstan ders een steek met een mes gekregen. De man is naar het politiebureau aan de Raam poort meegenomen en verbonden. Onder ge leide is hij vervolgens naar huis gebracht. BOTSING OP DE WAAL BIJ VUREN Woerdensche zandschuit gezonken Twee personen verdronken Uit Vuren wordt gemeld: Gisteravond te omstreeks half elf heeft op de rivier de Waal onder do gemeente Vuren een aanvaring plaats gehad, die aan twee personen het leven heeft gekost. De Belgische motorboot „Albula", meten de 532 ton, geladen met petroleum, die op weg was naar Duitschland, is in aanvaring gekomen met een 69 ton metende schuit, geladen met zand, genaamd „Nooit ge dacht", die van Woerden op weg was naar Leiden. De botsing was zóó hevig, dat de zandschuit vrij'onmiddellijk zonk. Do vijf personen, tl i e zich aan boord be vonden en die alle aan dek waren, geraakten te water. De eigenares van de schuit, mej. Bruinis, gedomicilieerd te Woerden en haar zevenjarig dochtertje verdronken. De drie andere opvarenden, de 16- jarige zoon van mej. Bruinis cn twee knechts, konden gered worden. MOORDAANSLAG OP 'N LANDBOUWER Uit Made en Drimmclen meldt men ons: Terwijl de landbouwer J. Prinse bezig was op zijn erf eenige werkzaamheden te verrichten, werd hij door twee neefs C. S. en J. S. aangevallen. Zij brachten hem aan zijn hoofd en in zijn onderlijf eenige steken toe. De politie, die er direct mede in kennis werd gesteld, kon beide personen arresteeren. De landbouwer werd door dr. G. verbon den. Inko renveld te Hatert Gisternamiddag is te Hatert bij Nijme gen de Duitsche zweefvlieger Hessel Kon rad uit Duisburg met zijn zweefvliegtuig in een korenveld nabij de kerk geland, zonder eenige averij op te loopen. De vlie ger was van plan om naar Noord-Duitsch- land te vliegen, maar werd door den wind naar Nederland gedreven. Hij telefoneerde naar Duisburg en is eenige uren later per auto afgehaald. Het vliegtuig werd ge demonteerd en is naar Duisburg getrans porteerd. KLEINE ONGEREGELDHEDEN TE TILBURG. Doordat de communisten te Tilburg een misleidenden oproep hadden verspreid voor een vergadering op Vrijdagavond in ver band met het dreigend textielconflict kwa men eenige honderden arbeiders Vrijdag- a\ond in de Tuinstraat bij het gebouw van den R.-K. Gildenbond bijeen. De menschen werden echter niet tot het gebouw toegel ten. Zp trokken daarop in optocht ond' aanvoering van eenige communisten door de stad. De betoogers waren voornamelijk opgeschoten jongens van omstreeks 20 jaar. Eén der betoogers. een communist, werd door de politie gearresteerd wegens schreeu wen. Overigens verliep alles rustig. DE SCHIPPERSKWESTIE TE MAASBRACHT De te M a a s b r a c h t in verband met het conflict in de scheepvaart op de Maas gedetacheerde marechaussees zijn thans, nu de rust grootendeels is hersteld, naar hun resp. brigades teruggekeerd. Met het oog op nu en dan nog voorkomende kwesties wordt door de rijksveldwacht en eenige marechaussees uit Echt nog wacht gehou- Een gedeelte der schepen heeft meer stroomafwaarts ligging moeten kiezen. In deze richting worden nog meer maatregelen verwacht. KIND VERDRONKEN Het vierjarig dochtertje van de familie Wesseling te 's-Gravenhage, dat eenige da gen bij haar groot-ouders, de familie C. v. d. Bosch te Nieuwkoop logeerde, :s aldaar in een onbewaakt oogenblik te wa ter geraakt en verdronken. Weerbericht Uit Gorinchom wordt nader De Belgische motorboot „Albula", die laden was met Dieselmotorolie, hield in nabijheid van Vuren den verkeerden wal en had hiervoor de voorgeschreven sig nalen uitgehangen. Vlak bij Vuren ont moette deze boot het zandschip „Nooit ge dacht", dat in Rossum met 60 ton zand was geladen en waarvan Bruinis do schip per was. Deze was echter niet aan boord, doch het schip werd bestuurd door een knecht. Vanaf de tankboot werd driemaal geseind, doch do zandschuit week niet uit Mede door het slechte zicht was een aan vuring onvermijdelijk, hoewel de stuurman van de tankboot alle mogelijke moeile deed om deze te voorkomen. Het zand- scheepje zonk na de botsing onmiddellijk en de vijf opvarenden geraakten te water. De tankschipjier wierp een boei uit, waaraan de vrouw van den schipper, haar zevenjarig dochtertje en haar zestienj'ari- gen zoon zich vastkampten. Door de sterke zuiging van het zinkende schip moesten de vrouw en het meisje echter loslaten. Zij verdwenen in de diepte en verdronken jammerlijk. De knecht en een vriend van hem, die voor plezier was meegevaren, gsepen een stuk hout en wisten zich drijvende te houden. Na eenigen tijd konden zij door visschers uit Brakel op het droge worden gebracht, evenals de zoon van den zand- schipper. De rivierbrigade uit Gorcum en Tiel, de Rijksveldwacht uit Vuren en ambtenaren van den Rijkswaterstaat waren weldra ter plaatse. Daar waar het zandschip gezonken was, werden bakeps uitgezet. Tot op heden zijn de lijken nog niet op- PETROLEUMLAMP VIEL OM Op het gehucht Krommenhoeke onder Biggekerke (Walcheren) is door het omvallen van een petroleumlampje de landbouwschuur van J. van Sluijs die vol landbouwproducten zat, geheel verbrand. Een varken kon met moeite gered worden, toen het reeds brandwonden had bekomen. Dc brandweer is er in geslaagd het woon huis te behouden. Schuur en inhouden wa ren verzekerd. IN EEN KUIP VERDRONKEN Te Beek (gem. Bergh) is gistermiddag het 3-jarig kind van den heer Stevens op het weiland in een kuip water gevallen en verdronken. AANSLAG OP EEN TREIN? Naar wij van welingelichte zijde vernemen constateerde de machinist van sneltrein no. 129, welke te ongeveer 21.30 uur bet station Legerplaats Oldebroek passeerde, eenige hevige schokken op 't traject Legerplaats Oldebroek- Wezep. Uit een ingesteld onderzoek bleek dat eenige groote ijzeren sleutels en een z.g. stophamer, die door het ploegpersoneel bij hun werk worden gebruikt en die ter pl. naar gewoonte by de spoorlijn waren gelegen, alsmede eenige groote keien, op de spoor staven gedeponeerd waren. Door een en ander ontstond nog al eenige vertraging in den treinenloop. Door de maréchaussee uit Wezep wordt een onderzoek ingesteld. Naar wy v nemen zyn de daders reeds gearresteerd, KIND VAN EEN STOEP GEVALLEN. In de Albert Cuypstraat te Amsterdam een kind van een hoogen stoep gevallen. In zeer ernstigen toestand is het in de ouder lijke woning opgenomen, om daar verder verpleegd te worden. Het dunne pültje geeft den vorlgen stand Hoogste stand te La Corona 768.2, Laagste stand te Isafjord 746.1 Stand vanmorgen half twaalf 757.0. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige veranderlijke wind, meest zwaar bewolkt, regen of onweer, veel koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De secundaire depressie, welke gistermor gen over de Britsche eilanden in de Golf van Biscaye was ge'egen, heeft zich van de IJs- landsche hoofddepressie afgescheiden. Zij ligt thans als een zelfstandig minimum met haar kern over het Kanaal. Vrijwel overal aan haar Zuidzijde is het weer regenachtig of betrokken, terwijl er in de afgeloopen 24 uur reeds zware neerslag viel over Z. Engeland en bijna geheel Frankrijk. In het Z.W. neemt de Azoren-hooge druk weer toe. De hoo.ee druk over Scandinavia verloor een weinig in beteekenis. Behalve over N. IJsland en de Britsche eilanden waar het warmer werd, waren in het geheele waarnemingsgebied de tempera turen lager dan gisteren. Bij stijging van de barometer in het Z.W. kan men verwachten, dat ook ten onzent het weer zal verslechte ren. Hoogstwaarschijnlijk zullen de koelere luchtmassa's uit het N.W. op de warmere facht boven ons land invallen cn regen bren gen. Daarna zal het weer langzamerhand weer gaan verbeteren. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 22.0 C. 25 AUGUSTUS Zonsopgang 5.59 uur, zonsondergang 8.04 uue Maan op v.m. 1.54 uur, onder nam. 6.31 uur 26 AUGUSTUS Zonsopgang 6.00 uur, zonsondergang 8.02 uur Maan op v.m. 3.05 uur, onder nam. 6.50 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 25 AUGUSTUS Van 's avonds 8.34 uur tot 's morgens 5.30 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhefnfelden 2,43 2,59 Wesel 0,38 0.09 Breisach 1,48 1,60 Emmerik 0,88 1,03 Kehl 2.58 2,72 Loblth -9,82 10,97 Mnxan 3,93 4,10 Nijmegen 7,66 7,66 Diedesheim 2,89 2,29 St Andries 2,27 2,30 Mannheim 2,84 3,07 Arnhem 7,71 777 Lohr 0,85 0,89 Vreeswijk lw 0,26 0(H) Mains 0,60 0,71 VVestervoort 8,19 825 Blngen i,7i 1,76 Deventer 2,04 2,11 Caab 1,84 1,90 Kampen 0,26 0.11 Ems 1,01 1,05 Eysden 45,90 45,90 Coblens 1,78 1,85 Maastricht 40,45 40,53 Trier 0,26 0,23 Grevenbicht 27,64 27,66 Keulen 1,40 1,50 Venlo lu,75 10,78 Dosseidorf 0,75 0,90 Grave (s,*ls) 3,75 3^0 Kuhrort 0,08 0,02 St Andries o,48 0,30 Hoogwater Ned. Zeehavens Scheveningen Rotterdam Hellevoetsluls Willemstad Brouwershaven Zierlkzee Wemeldinge Vlisslngen Terneuzen 12.27 1.29 14.07 2.34 14.5 1.14 13.4 2.11 14.3 12.01 0.12 12.3 0.43 13.0 Eerste Kamer Op 10 Sept. bij'een De voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal is voornemens do Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 10 September as. des avonds om half negen. ONGELUK BIJ HET DUIKEN. Op den Zeeburgerdijk te Amsterdam, na bij het gemeentelijk zwembad, is een jonge man gisteravond in verboden water gaan duiken. Hij heeft zich daarbij ernstig ver wond en is opgenomen in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. FEUILLETON AAN HET HOF VAN SATAN Door D. KRIJGER „O, kind", riep Mary hiertegen in, „jij hebt nog niet zooveel ven het leven genoten als wij; voor jou is alles nog zoo goed als nieuw; wacht maar, als dat er af is, dan grijpt ook jou de verveling aan en word je bet even beu als wij." „Maar Mary, is het den niet opmerkelijk dat Dr Sparker, die onze genoegens niet meemaakt, omdat hij er geen smaak in .vindt en zijn leven vervuld ziet van harden arbeid, meest filantropisch werk, geloof ik, toch zoo gelukkig is, en dankbaar dat hij in dat leven geheel en al mag opgaan?" „O0I1, zoo kan hij het wel doen voorko men, maar hij zal ook zijn gansohen geest niet uitlaten, evenmin als wij; hij is tooh zekér geen bijzonder mensch." „Dat geloof ik nu juist wel, Mary, hij ïnoent het als hij zegt gelukkig te zijn." Verwonderd luisterde Mairy toe. Was dit 'die stille Helen, die al dagen lang zich met haar verdriet in haar kamer opgesloten had en ontroostbaar leek. Er was een heele ver andering over haar gekomen. Had Dr Spar ker haar betooverd? In elk geval was zij verlucugd, dat dit bezoek Helen zoo zeer had opgewekt; nu zou zij misschien weer iets voor de samenleving waard worden, y/ant Mary, die zooeven nog verzekerd had dat haar loven niet veel bekoring meer voor haar had, wist. todh de laatste dagen haar avonden moeilijk zonder verveling door te brengen. Aan theater of danspaleis mocht natuurlijk, zoolang Helen bij haar logeerde, niet gedacht worclon. Maai- misschien kon Helen nu langzanrrhand wel worden over gehaald mee te doen aan genoegens van meer intiemen aard. Met de dooden viel op den duur tooh niet te leven. Dit laatste zei Mary wel niet niet zooveel woorden, maar in haar binnenste weerklonk die toon met volle overtuiging. „Wel, Helen," zei zij, ,Jiet doet mij ge noegen dat to:"t bezoek van Dr Sparker je zoo heeft opgeknapt. Is hij lang gebleven?'' „Dat weet ik heusch niet, Mary, ik heb er niet op gelet" Vreemd klonk Mary die ontboezeming in de ooren. Dot moest dan wel een onderhou dend gesprek geweest zij'n, waarbij tomand de tijd ontsnapt. Zij kon zich niet herinne ren ooit zoo iets te hebben ondervonden. Maar daardoor werd des temeer haar nieuws gierigheid opgewekt om wat meer van dat gesprek te' vernemen, maar ITelen liet niets los. Mary vond dit niet aardig, maar zij wil de 't niet toonen. „Ik hoop, dat je Dr. Spar ker verzocht hebt spoedig terug te komen", zei zij, het zal je goed doen." Met deze woorden vertrok zij. Maar toen zij zich 's avonds met haar man ter ruste begaf, kon zij niet nalaten te ver tellen van dat bezook van Dr Sparker en hoe weinig Helen er van losliet. „O, wil je weten wat dde twee met elkaar verhandeld hébben? Dat begrijp ik best. Die Sparker is Zendeling, moet je niet ver gieten, waar zou hij anders over spreken als over den godsdienst? Die lui houden er een hiel bijzonderen conversatietoon op na, heel anders dan wij, vooral als zij tot de ortho doxen behooren, anders gaat het nog wel." „Wat is dat eigenlijk, orthodox?" vroeg Mary. Zij had dat woord wel eens meer ge hoord, maar nooit het ware er van begre pen en zij vond haar man eng knap, omdat hij met die dingen op d*e hoogte bleek. „Dat leer je toch zeker op zee niet?" was haar vraag. „Neen, gelukkig niet", antwoordde hij, „op zee gaan wij reoht door zee. Maar als je het nu precies weten wilt, orthodoxen zijn van die lui, die iedereen met geweld den hemel in willen jagen. Het is een geluk, dat je er maar weinig vindt, die zoo zwaar op de hand zijn; de meesten houden de kerk in het midden en gunnen een ander ook wat. Maar die Sparker moet zoo'n hemeldragon- der zijn, heb ik gehoord." Een luid gegeeuw van Mary bewees, dat zij niet veel belang in haar mans inlichtin gen stelde; het is zelfs die vraag of zij zijn laatste woorden gehoord had. „Zeg Mary," vroeg Helen enkele dagen later, „gaan jullie wel eens naar de kerk?" „Natuurlijk, wat dacht je dan, wij zijn geen heidenen! Op oudejaarsavond gaan we altijd vast en zeker. Vraag je of je er veel aan hebt, dan moet ik eerlijk neen zeggen, maar het hoort er nu eenmaal zoo bij." „Wat zou je er van zeggen," begon Helen weder, „om Zondag samen naar de kerk te gaan?" Verwonderd keek Mary op. „Zon dag naar dc kerk, waarom?" „Wied, ik zou zeggen om iets te hooren wat ons hart voldoen kan. Sedert het onge luk met mijn armen Diok is er binnen in mij iets gebroken en voel ik mij zoo arm en rampzalig." „Ja, dat is goed te begrijpen. Helen, ver geet niet, dat het nog maar zoo kort geleden is. De tijd zal het zijne bijdragen om je over j.e verdriet heen te helpen." „De tijd, Mary, geloof je niet, dat het. beter is mijn verdriet de kerk in te dragen en daar genezing te zoeken? Dr Sparker heeft mij zulke heerlijke dingen verteld. Gods goedheid is oneindig, zei hij, en Hij wil niets liever dan dat ik mij tot Hèm wend om vertroost te worden. En troost, ach Ma ry, kun je het niet begrijpen? troosit heb ik zoo noodig! Ik ben toch zoo ineens beroofd van alles wat aan mijn leven inhoud en waarde gaf." „Zeker, kind, begrijp ik dat; troost heeft ieder mensch op zijn tijd noodig en ik ge loof ook vast dat God liefde is en ons niet aan ons lot zal overlaten wanneer wij in nood zijn. Maar daarom hoef je niet altijd met gevouwen handen en gesloten oogen te zitten. Laat dat maar aan Dr Sparker over, dat is hem liet beste toevertrouwd. Overi gens meg ik hem wel en hij schijnt ook ta melijk mot Dick bekend geweest te zijn. .Weet je hoe ik Gods liefde beschouw? Ik geloof dat God of die Macht in dc natuur, die wij God noemen, oneindig ba miliar tig is Hij ziet ons getob en bedenkt daarbij, dat de mensch toch tenslotte Zijn maaksel is, zoodat, wanneer die door hem geschapen mensch zondigt een woord dat ik haat, maai- dat lieden als Dr Sparker zoo zalvend kunnen gebruiken Zijn liefde hem weder opricht; bedenkende dat wij nu eenmaal niet volmaakt geschapen zijn. Zie je, op di© wijze beschouw ik Gods liefde, en een God, die ons nooit in den steek laat, zelfs al be moeien wij ons nooit met Hem, is te respec teeren, en dien kan ik best aannemen." „Maar, beste Mary, Dr Sparker spreekt heel anders van God en zegt, dat IIij den mensch wel degelijk verantwoordelijk houdt voor zijn zonden. Ook zegt hij, dat Jezus gekomen is om dc menschen van hun zon den te verlossen. Al heb ik het niet allemaal kunnen begrijpen, toch vind ik er veel moois in en zou er rnrer van willen weten. En wat is dan eenvoudiger dan in de kerk te gaan luisteren, waar die kennis verkondigd „Och," zei Mary, die, als het er op aan kwam, goedhartig genoeg was, „als ik er je een pleizier mee kan doen, dan wil ik wel eens met je moe naar de kerk. Ik zal mijn man vragen welke kerk wij het beste ne men kunnen; hij zal wel weten waar het niet al te orthodox toegaat." Helen was tevreden Mary tot haar plan ie hebben overgehaald. Zij zou het verve lend gevonden hebben allecr naar de kerk te fa an. Zij voelde er zich niet op haar plaats en Mary voelde zicli overal dadelijk thuis en bewoog zich mot het meeste gemak „Man, we gaan Zondag naar de kerk," bracht Mary 's avonds dc zaak op het tapijt Hot was juist onder het avondeten. Erg ver schrikt doende, liét haar man zijn vork vallen. „Zeg, je weet tooh wel, dat het tot den goeden toon behoort aan tafel niets dan prettige dingen te vertellen, die de spijsver tering kunnen bevorderen!" Mary begon te lachen. „Vind je het zóó erg?" „Och, erg, een mensch zijn lust een mensah zijn leven; als ik maar niet micehoef." „Dat moet je juist wel," klonk Mary's antwoord, „je weet toch hoe slecht ik op lezingen altijd luister en hoe gemakkelijk hot voor mij is later van jou te hooren wat er eigenlijk gesproken werd?" „Zoo, dus dan ben ik je levende gramo» foon, zei haar man, goed gehumeurd. Mary schaterde van het lachen en zelfs Helen kon een glimlach niet onderdrukken Och ja, die Mary en haar man, wat weten die van ongeluk en leed! Uitgelachen, hervatte Mary het gesprek, „En naar weilke kerk zullen wij gaan?" „Ik zal het eens informeeren. In geen ge val naar een orthodoxen spreker, dat vat ie wel." Het duurde eenige weken alvorens aan het plan uitvoering gegeven werd, want tel kens kreeg Mary of haar man op het laat- sto oogenblik een dringende uitnoodiging, waaraan zij zich, zooals zij zeiden, niet orit trekken konden. Mary, die bemerkte, dat Helen meer en meer in haar oude zwaarmoedigheid dreig de terug te vallen, besloot daarom de zaak door te zetten en verzocht haar man in elk geval den volgenden Zondagmorgen vrij te houden. Wnrdt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2