Mmwe £ri itërljr (Courant Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Dagelijks verschijnt nd De vervanging van de Warenwet .PRINCESS" m PALTHE abonnementsprijs: Pei Kwartaal in Leiden en tn plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4 portokosten Per week0.16 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5558 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang latibtrtentieprijjtn: Van 1 tot 5 regels f t-171/. Elke regel meer 0.22'/i Ihgezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau v wordf berekend 0.10 Elders in ons blad vindt men opgenomen een beslissing krachtens de gewijzigde wet van 5 Augustus 1933, die den vrienden van het Christelijk onderwijs voldoening zal geven. Tegen de redactie dezer wet, zooals die vóór de wijziging luidde, hebben wij ten vorigen jare in enkele artikelen verschil lende bezwaren ontwikkeld en daarbij 'on der aanhaling uit de practijk met name bedenkingen geopperd tegen het gebrek kige beroepsrecht, dat die wet verleende. Wanneer de eenige openbare school in een gemeente bij de berekening dei vergoe ding voor het bijzonder onderwijs niet in aanmerking wordt genomen of de vergoe ding voor een bijzondere school, die in een speciaal geval verkeert, hooger wordt ge steld, kunnen de financieele consckwenties dezer maatregelen nogal van beteekenis zijn. Bij de oorspronkelijke redactie der wet was er echter, wanneer een door een ge meentebestuur of schoolbestuur ingediend verzoek werd ingewilligd, geen recht van beroep voor de tegen partij. Dit bevredigde niet, vooral wijl de erva ring leerde, dat de behandeling der aan vrage niet steeds door het Departement met de noodige omzichtigheid en grondig heid plaats had, zoodat het zelfs kon voor komen, dat een Schoolbestuur pas uit de ministerieele beslissing kennis kreeg van het feit, dat er door het gemeente bestuur een aanvrage was ingediend om de openbare school bij de bepaling der ver goeding buiten aanmerking te laten. Droeg deze beslissing het karakter van inwilliging van. het verzoek, dan be- teekendo de kennisgeving voor hel school bestuur tevens, dat daarmee de zaak was Gelukkig heeft de gewijzigde redactie der wet op dit punt verbetering gebracht en zoowel aan gemeentebesturen als school besturen een volledig beroepsrecht geschon ken. Van hoeveel beteekenis dit is moge blij ken uit een geval te Krabbendijke, waar het gemeentebestuur er in slaagde vanaf 1 October 1934 de openbare school aldaar bij de berekening der gemeentelijke ver goeding aan het bijzonder onderwijs buiten beschouwing te houden, doordat de Minis ter van Onderwijs het daartoe strekkende verzoek van het gemeentebestuur, dat al heel sober was gemotiveerd, bij een niet minder sobere beslissing inwilligde en daarmee het bijzonder onderwijs voor een .voldongen feit stelde. Gelukkig werd de wet gewijzigd, waar door het gemeentebestuur zich genoodzaakt zag voor 1935 een nieuw verzoekschrift in te dienen, en wederom willigde de Mi nister de aanvrage in, op even summiere gronden als de vorige maal, maar ging bovendien ditmaal lijnrecht in tegen de adviezen van Inspecteur en Hoofd inspecteur, die gezamenlijk een onderzoek in loco instelden. Deze keer zou echter de situatie anders zijn, want een der Schoolbesturen, dat reeds meerdere malen met gunstig gevolg van het beroepsrecht gebruik maakte, be sloot zich ook van de inmiddels bij dit wetje verkregen bevoegdheid te bedienen en in appèl te gaan. Men stond hier echter voor het moeilijke feit, dat vernietiging eener Ministerieele beslissing moest worden gevraagd bij de Ivroon, die... weer door den Minister wordt geadviseerd, wat sommigen staatsrechte lijk minder juist doet zeggen, dat de Minister in zoo'n geval is rechter in eigen zaak. Men vergete echter niet, dat in deze de Raad van State moest worden gehoord en dat dit advies, voor het geval de Kroon het niet wenscht te volgen, mèt het besluit der Kroon in het Staatsblad wordt gepubli ceerd, zoodat een afwijkende beslissing in elk geval deugdelijk gemotiveerd dient te zijn. Het stemt tot voldoening, dat de Kroon het advies van den Raad van State heeft opgevolgd en tot vernietiging van het be sluit van Minister Marchant overging. Dat de bewindsman van Onderwijs ad interim, Minister Slotemaker de Bruine, door dit te bevorderen geen gemakkelijke beslissing nam, ligt wel voor de hand, maar tevens spreekt daaruit, dat zij in casu geboden was. Wij vertrouwen dan ook, dat het geno men besluit er toe zal bijdragen om een al te lichtvaardig gebruik dezer uitzonderings bepalingen tegen te gaan. Binnenland De radio-uitzending op Koninginnedag Op den a.s. Koninginnedag zal de radio- uitzonding over de lange golf gedeeltelijk ooor de N.C.R.V. en gedeeltelijk door de A.V.R O worden verzorgd. Dien dag zullen er geen V.A.R.A.-uitzen- dingen plaats hebben. Wettelijke grondslag voor be oor- deeling van waren blijft Controle-organen echter verdwijnen De directeur van den Keuringsdienst van waren voor het gebied 's-Gravenhage, Dr. F. H. v. d. L a a n, heeft in een persgesprel; zijn meening gezegd over het wetsontwerp Verlaging van de openbare uitgaven do»»»* ■anging van de Warenwet door een an dere wet betreffende hoedanigheid en aan duiding van waren. Het voorstel der Regeering, aldus Dr. van der Laan, komt hierop neer. dat de bestaande Warenwet wordt ingetrokken en hiervoor in de plaats komt een wet, welke alleen den wettelijken grondslag voor de beoordeeling van waren in stand houdt Het orgaan tot uitvoering van de eischen, aan waren te stellen, wordt echter weggenomen. In tegenstelling tot het eerste wetsont werp, de algemeene bezuinigingswet, wordt in het thans ingediende wetsontwerp wel gesproken van openbare keuringsdiensten. De Regcering verwacht, dat er gemeenten zullen zijn, welke deze openbare keurings diensten in stand zullen houden. Echter vrees ik, dat er een vrij chaotische toestand zal ontstaan ten opzichte van de tenuit voerlegging van het toezicht De Regeering wil een voortbestaan van dit toezicht over laten aan het vrije inzicht van de gemeen ten. Maar hebben de gemeenten hiervoor de financieele middelen? Als de Regeering haar steun, d. i. de helft der kosten van de diensten terugtrekt, moeten de kosten der gemeenten stijgen. Vooral waar de centrale gemeente van een tegenwoordigen keuringsdienst klein is zal bij handhaving deze stijging van kosten zeer aanzienlijk zijn. Een belangrijke vraag is, of de Regcering zal toelaten, dat de gemeenten voor keu rlngsdienstcn meer geld dan tot dusverre zullen gaan uitgeven, terwijl het Rijk, dat vele gemeenten financieel steunt, zich van deze diensten terugtrekt. In dit verband wil ik de aandacht vestigen op de moge lijkheid, dat provinciale besturen het be lang der bevolking van kleine gemeenten en van het platteland gaan behartigen. De provincie Friesland bekostigt nu reeds on verplicht een vierde der uitgaven, zoodat de gemeenten in deze provincie niet de helft, maar een vierde hierin bijdragen. Onder de gegeven omstandigheden moet een uitbreiding van de provinciale taak stellig wenschclijk worden geacht. Verzwakking van controle. Als de gemeenten niet meer dan tot nu toe kunnen uitgeven, moeten de keurings diensten met minder rondkomen en dit zou grootendeels op afbraak neerkomen. De sterkte der diensten is al tot een mi nimum gereduceerd. Men kan nu het aan tal monsters nog meer verminderen en de inspecties nog meer verzwakken, maar dan daalt het nuttige effect in dezelfde verhou ding. In evenredigheid tot het groote aan tal verkoopers en bereiders is het aantal monsters en inspecties reeds gering. Van het grootste gewicht is, dat de Regeering zich uitspreke over de vraag, of zij den gemeenten ten aan zien van de financiën voor de uitvoo- ring van de wet volledige vrijheid zal gevefl. Een ander punt, vervolgde dr. v. d. Laan, is, dat de Regeering hoopt op medewerking van het bedrijfsleven voor de uitvoering van het toezicht op de waren. Maar nu de meeste bedrijven niet of nauwlijks rendee- i, mag niet worden venvacht, dat zij de hooge kosten van een preventief toezicht kunnen betalen. Bovendien zal de Regeering harerzijds toch altijd toezicht moeten houden op dc verleening van merken bij het vrijwillige toezicht. Immers, gecontroleerd zal moeten worden, of dit toezicht overeenkomt met art. 14 van de Warenwet Welk Rijksorgaan zal deze Rijkscontrole moeten uitoefenen? Een mogelijke oplossing? Wanneer de bestaande regeling niet kan worden gehandhaafd, zou volgens Dr. v. d. Laan misschien de volgende regeling de aannemelijkste zijn. Het Rijk blijve een bijdrage betalen voor de keuringsdiensten tot eeü be drag, dat het toch zal moeten uitge ven voor wachtgelden van de op te heffen keuringsdiensten en voor ren te van kapitaal, in gebouwen van keuringsdiensten gestoken. Jarenlang zal het Rijk deze kosten, welke een vrij belangrijk bedrag vormen, moeten opbrengen, zonder dat men er iets productiefs voor terugkrijgt. Oolc van het standpunt van hel Rijk zelf is er een belangrijk argument voor een zoo danige rijksbijdrage. Bij niet-handhaving van keuringsdiensten n.l. zal zonder eeni- gen twijfel de opbrengst van den suiker accijns en van den alcoholaccijns terugloo- pen. Wat den suikeraccijns aangaat, beden ke men, dat de suiker in vele gevallen zal worden vervangen door de niet belaste aardappelstroop, glucose of saccharine. Neemt het suikerverbruik slechts met één pCt. af, dan scheelt dit een half milliocn gulden aan accijns voor het Rijk. En ten tweede: laat de gemeenten het zelfde als nu blijven betalen en laat de be drijven verplicht worden, dan bij te passen wat er, als het Rijk ook een bijdrage blijft geven, nog zal ontbreken. Het bedrijfsleven heeft getoond te beseffen, dat het van kant groot belang heeft bij een onverzwakt voortbestaan van de Warenwet. Het kan dus tot een heffing worden verplicht. Deze last zal waarlijk niet te zwaar zijn. De heffing behoeft slechts enkele guldens per bedrijf per jaar te bedragen. Zeker honderdduizend bedrijven in ons land zijn er bij betrokken. Geeft elk bedrijf vijf gul den, dan heeft men al vijf ton. Voor de schatkist beteekent dit een geenszins on belangrijke tegemoetkoming. Het zou een soortgelijke heffing zijn als voor ventver gunningen, waarvoor nu "cle gemeenten één a twee gulden per jaar vragen. Dan is vijf gulden voor een bedrijf toch niet te hoog. Men kan het bedrag der heffing la ten varieeren naar gelang van de grootte van het bedrijf, wanneer het gemiddelde dan maar vijf gulden is. Men bedenke, besloot dr. v. d. Laan, dat bij de keuring van waren ten eerste een gewichtig algemeen belang betrokken is en dat het ten tweede een belang van den handel is, dat be drog geweerd wordt, maar dat deze beide belangen uit den aard der zaak dooreenloopen. Wordt een regeling als ik in overweging geef, ingevoerd, dan blijft het toezicht op de waren behoorlijk in stand. Toepassing Zuiderzee-Steunwet Een nieuwe regeling De Rijksdienst heeft voor de IJsel- meervisschers een nieuwe regeling vastgesteld voor de eenmalige schat ting van hun inkomsten uit de vis- scherij, of wel om bij niet-toetreden tot die regeling aanvraag te doen tot het vaststellen der tegemoetkoming aan de hand van de wekelijksche op gave hunner besommingen. Die rege ling loopt over het tijdvak van 28 Juli 1935 tot en met 28 Dec. 1935. Zij is. evenals de aanvraag van wis selende vaststelling der wekelijksche Inkomsten, alleen bestemd voor de vischvcrgunninghouders of voor de genen, die, zelf geen vergunning heb bende, als mede-eigenaar de visscbe- rij tezamen met den vergunninghou der uitoefenen. Met onderscheidt: 1. houders der vergunning A, die bij de toetreding tot do regeling geacht zullen worden uit dc IJselmeervisscherij als in komsten te trekken, over het tijdvak van 28 Juli 1935 tot en met 19 October 1935 7 per week: over het tijdvak van 20 October 1935 tot en met 28 December 1935 niets. 2. houders der vergunning B, die bij dp toetreding tot de regeling geacht zullen worden uit de IJselmeervisscherij als in komen te trekken: over het tijdvak 28 Juli 1935 tot en niet 19 Oct 1935 5 per week; over het tijdvak van 20 October tot 2l December 1935 niets. De toetreding tot de regeling of liet af zien van de toetreding met dc aanvrage om de tegemoetkoming, berekend aan de hand der besommingen, geschieden door onderteekening eener desbetreffende ver klaring ter gemeentesecretarie der woon plaats van de visschers vóór 1 Sept. 1935. Voorwaarde voor het verkrijgen van een tegemoetkoming of een toeslag op het i drijfsinkomen is voorts: dat de te vangen visch zal worden afgeslagen aan een er kenden vischafslag. Uitzondering hierop kan worden gemaakt na voorafgaande schriftelijke vergunning, verleend door den directeur van den Rijks dienst, indien de belanghebbende gewoon was zijn visch buiten den vischafslag te verkoopen. Jhr. Dr. W. A. Beelaerts van Blokland f In de afgeloopen nacht is Jhr. Dr. Willem Adriaan Beelaerts van Blokland, Griffier der Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Oosterbeek overleden tengevolge van een bloedvergiftiging ontstaan uit een negenoog- De overledene vertoefde op zijn landgoed „Transfalia", buitengoed der familie Bee laerts van Blokland, waar hij zijn zomer vacantie dacht door te brengen. De bouw van het nieuwe stadhuis te Leiden Naar wij vernemen is door B. cn W. van Leiden de onderbouw van het stadhuis te Leiden voor de som van f 79.500 gegund aan de N. V. Aannemingsmaatschappij v.h. Hillen en Roosen en Betonbouw Trio te Amsterdam. Het werk zal worden uitgevoerd onder architectuur van den heer B. N. A. C. J, Blaauw te Haarlem. Nederlandsche Spoorwegen De dalende ontvangsten De geschatte ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen (incl. die dor geëxploiteer de spoor- en tramwegen) hebben in Juli f 9.133.700 (v. j. f 10.336.000) bedragen. Ge specificeerd waren de ontvangsten: reizigers f 5.216.S00, bagage f 146.200, brief-, en pak- ketpost f 250.000, goederen f 3.202.000, levende dieren en lijkeu f 25.000, diversen f 293.700. De totale ontvangst van 1 Januari af be liep f 57.727.082 (v. j. f 68.034.115). Het ge middeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af was 3549 (3631), dus ontvangst per dagkilometer f 76.72 (f 85.79)» DE CHR. BAKKERSPATROONS TE LEEUWARDEN BIJEEN Een tweedaagsch congres Gisteren en vandaag heeft de Chr. Bond van Bakkerspatroons in Neder land, onder presidium van den heer J. Bakker van Groningen, in de zalen Schaaf te Leeuwarden een tweedaagsch congres gehouden, waar aan verbonden waren nationale Vak wedstrijden en een zeer bezienswaar dige tentoonstelling op bakkerij- gebied. Het brood, dat was ingezonden, gaf aan de jury, bestaande uit de heeren H. v. d. Veen, Leeuwarden; H. A. Bolt, Gronin gen; K. A. v. d. Pu t, Kampen; Joh. v. d. Flier, Amsterdam; K. Kuipers, Arn hem; K1. v. d. Mee r, Beetgum; en P. J. Hamstra, Veenwouden, handen vol werk Ook het luxe gebak zag er keurig uit en gaf fraai werk te zien, terwijl bij de groep „Opluistering" prachtige werkstukken wa ren. o. a. een boer op een knopstoei, geheel vervaardigd uit chocolade, en een Friesche hangklok, van bakkerswerk. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte der agenda heeft de heer P. v. d. Linde, van Rotterdam, gesproken over: Alvorens de vraag aan de orde te stellen: wat moet de middenstander doen tegen het optreden van de verbruikscoöperatie, gaf spreker een overzicht van het ontstaan van deze distributievorm in Engeland, van de snelle ontwikkeling, welke deze zoowel daar als elders heeft meegemaakt In 1934 telde de Internationale Coöpe ratieve Bond reeds 141.000 aangesloten vereenigingen, met een totaal van 100 mil- lioen leden, terwijl de totale omzet 28.000 millioen bedroeg. In Nederland dateert de ontwikkeling der coöperatieve idee van het jaar 1860; de centrale inkoop der verbruikscoöperaties, de Handelskamer, werd in 1890 opgericht. Bedroeg de omzet van dit lichaam in 1914 4.8 millioen, in 1933 was deze r gestegen tot 21.5 millioen. De totale omzet der coöperatieve bakke rijen bedroeg in 1932 circa 6 pet. van den totalen jaarlijkschen omzet aan brood, schuid en kleingoed. De snelle groei der coöperatie, in land, moet voor een deel worden toege schreven aan de fusie van de Ned. Coöp. Bond met de Bond van Arbeiderscoöpera ties, waarbij zich later nog hebben aa sloten do Federatie van Diocesane Bonden van Katholieke Coöperaties en de in 1933 opgerichte Bond van Chr. Verbruikscoö peraties. Al erkennen wij de verbruikscoöpe ratie als volkomen gewettigd, dit wil geenszins zeggen, aldus spr., dat wij het met haar practijken daarom eens zijn. De manier waarop de propa ganda voor dezevorm van distributie wordt gedreven wordt door ons sterk veroordeeld. De middenstand kan haar ook niet sterk genoeg bestrijden. De coöperatie heeft de gewoonte, het particulier bedrijf te diskwalificeeren, het te bestempelen als overbodige schakels in het distributieproces, zelfs als parasieten. Daartegenover staat dat de practijk der coöperatie dikwijls veel te wenschen overlaat, vooral bij plaatselijke vereenigingen met ondeskundige besturen. Ook op de neutraliteit, waarop de coö peratie zoo prat gaat, valt nog wel iets aan te merken. Wanneer men leest, dat de kapitalistische productie veroorzaakt moede, wrevel, vertwijfeling, en alles wat den mensch verder naar den ondergang kan voeren, dan verkeert' men niet in twij fel, welke richting hier aan het woord is. Tegen deze macht nu moet de midden stander zich aaneensluiten, om organisatie tegenover organisatie te kunnen stellen. In de onderlinge concurrentie zal dan ook blijken, dat de particulier den consument beter en goedkooper kan bedienen, dan coöperator. Het slotwoord werd gesproken door G. D. A. Oskam p, Ned. Herv. predikant te Harlingen, waarna de voorzitter, met woorden van dank aan de afd. Leeuwarden en verder aan allen, die tot het welslagen van dit congres hadden meegewerkt, de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze sloot Geldverstrekking onder Hypothecair verband Een bevredigend verloop In verband met de stagnatie, die er keerscht inzake het verstrekken van geld onder hypothecair verband, heeft de Minister van Sociale Zaken mr. M. Slingenberg, namens de Re geering een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van de Vereen, van Directeuren van Hypotheekban ken, vaü de Nederlandsche Spaar bank, van den Beleggingsraad en van de Vereeniging tot Bevordering van het Levensverzekeringswezen. De Minister streeft er naar, in den bestaanden toestand in gemeen schappelijk overleg verbetering te brengen. Tijdens de besprekingen, die een bevre digend verloop hadden, werd in het bij zonder naar voren gebracht, dat de onze kerheid die er heerschte omtrent het lot van den gulden, zoomede het wetsontwerp inzake de vaste lasten, de credietmoeilijk- heden haddeij gestimuleerd. De aan de bespreking deelnemende in stellingen zullen de Regeering, hetzij indi vidueel, hetzij gemeenschappelijk, nader schriftelijk van advies dienen. De fa. Katan in moeilijkheden Nadere bijzonderheden Crediteurenvergadering op 26 Augustus Zooals reeds gemeld heeft het bankiers kantoor der firma J. Katan te Vlaardingen Dinsdag zij.: betalingen gestaakt Als een donderelag bij helderen hemel kwam dit bericht. Niemand in Vlaardingen heeft eenig vermoeden gehad, dat deze firma welke reeds sinds 1852 gevestigd is, in moei lijkheden verkeerde. Zelfs den naasten mede werkers van den heer S. Katan, eenig eige naar der firma, was tot het begin van deze week niet in het minst bekend, dat de toe stand zoodanig was geworden, dat het be sluit om dé betalingen te staken moest wor den.genomen. Het bleek-niet mogelijk voor- loopig nadere inlichtingen te krijgen. Vele firma's werden genoemd, die ernstig henadeeld zouden worden door deze „krach". Schippers en zeevisschers, die hun paar cen ten op de Bank hadden staan, waren ten éindfl raad. Kortom het was voor Vlaardin gen een zeer donkere wolk, die is komen opzetten èn waarvan de uitwerking nog niet is te overzien. Eerst hedenmorgen kon de firma Katan, nadat enkele dagen met koortsachtigen spoed aan de boekhouding was gewerkt en de crediteuren bericht hadden, dat zij de tusschenkomst hadden ingeroepen van Mr J. H. Kiewiet de Jonge, advocaat te Den Haag, eenige mededeelingen doen. Mr Kiewiet de Jonge had gisteren een eerete bespreking, waarbij hij tot de conclusie is gekomen, dat een volle dige uiteenzetting van de stand van zaken tegenover de crediteuren in een gedachtenwisseling met hen eerst mo gelijk zal zijn, nadat een desbetreffend accountantsrapport in zijn bezit is. Hiertoe is reeds de medewerking in geroepen van het accountantskantoor R. A. Dijker te Rotterdam. Van deze zijde is do verzekering ontvangen, dat men met bedoeld rapport zoo tijdig ge reed zal kunnen zijn, dat Maandag 26 dezer een vergadering van crediteuren zal kunnen worden gehouden. Deze vergadering zal plaats vinden '6 middags om half drie in de groote zaal van het handelsgebouw te Vlaar dingen. Aan de hand van de volledige in lichtingen bij die gelegenheid te ver strekken, zullen de noodige voorstellen worden Rekening houdend met de mogelijkheid, dat in die vergadering besluiten zouden zijn te nemen, is een volledige opkomst van alle tot handelen bevoegde crediteuren dringend gewenschL Het spreekt vanzelf, dat aan de positie van de firma, zooals die was op Dinsdag 20 Augustus tot heden niets is. noch zal wor den veranderd. Princess bieden U comfort en elegance. 0e beste hulp voor gevoelige voeten. VAN E3LADEL Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen In plaats van de tolheffing op de brug gen over de groote rivieren zon een heffing van Y% cent per liter op benzine komen. Besprekingen met de minister van Sociale Zaken over de stagnatie bij het verstrekken van geld onder hypothecair verband Te Leeuwarden is een tweedaagsch con gres gehouden van de Bond van Chr. Bak- kerspatroons. Blz. 2 Baldwin en zijn kabinets-ministers raad pleegden gisteren de dominions en de oppo sitieleiders in verband met het Abessijnsch conflict waaraan de buitengewone kabinets zitting van heden zou worden gewijd. Een gematigd artikel van de „Giornale d' Italia" tegenover Engeland. De Fransche pers begint thans de Britten te critiseeren en te adviseeren. Blz. 3 Te Oxford is het 17e Internationale Con gres voor Uiddelbaar Onderwijs gehouden. Inzake de doodslag te Zoeterwoude is voor het Haagsche Gerechtshof bevestiging van het vonnis der rechtbank geëischt. Blz. 5 Eenige dagen in Londen (IV), door L De feestelijke herdenking van het vijfjarig bestaan van de Wieringermeer. Aan de erkende vlastelers zal voor de oogst 1935 een teeltpremie tot hoogstens f 150 en een bewerkingspremie tot hoogstens t 75 per H.A. kunnen worden toegekend. Verschenen is het jaarverslag van de Handel Mij. R. S. Stokvis en Zonen. CHEMISCH REINIGEN-VERVEN 't Gevaar voor bederven van de tegenwoordige subtiele sloffen is groot. Wend U daarom tot den meest vakkundige Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam STUDIEBEURZEN Geen tolheffing op de. rivierbruggen Verhoogde benzinehelasting zal brugbouw moeten financieren De geruchten, die gedurende de laatste dagen de ronde deden, dat in tegenstelling met de aanvankelijke plannen der regee ring op de bestaande en nieuwe bruggen over onze groote rivieren, geen tol gehe ven zal worden, Kan de „Telegraaf" na in formatie ter bevoegder plaatse, bevestigen. Men heeft te 's-Gravenhage er van afgezien door het heffen van tol de benoodigde gel den voor het bruggenplan bijeen te brengen. De benoodigde gelden zouden volgens het blad gevonden worden door over het gehee Je land den benzineprijs met Ys. cent per li ter te verhoogen. Het Groningsche Kanalenplan Men is thans bezig met de voorbereidin gen tot uitvoering van het provinciale Gro ningsche kanalenplan. Te Winschoten en omstreken doet men den laatsten tijd op metingen. Het kanalenplan bestaat uit twee afzon derlijke gedeelten: a. een plan tot verbetering van den vaar weg van Groningen over Winschoten naar de Nieuwe Statenzijlen; een plan tot ver betering van de vaarwegen in en naar do Veenkoloniën. De kosten van het eerste plan zijn indertijd geraamd on rond f 6.000.000; de kosten van het tweede plar op ongeveer f 5.500.000. Het eerste plan ir goedgekeurd in de eerste zitting van de Prov. Staten van 1930 het tweede plan in de tweede zitting van dat jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1