WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND ENGELAND EN DE ABESSIJNSCHE KWESTIE Morgen kabinetsraad Dc agenda der Britsche Kabinetszitting De agenda der Britsche Kabinetszltting Volgens de „Evening Standard" be- fvat de agenda voor de buitengewone zitting van het Britsche Kabinet, die morgen zal worden gehouden en waar aan alle 22 ministers zullen deelne men, de volgende vier punten: 1. De Britsche houding op de zitting van dgn. Volkenbonclsraad van 4 Sept. 2. Onderzoek naar het wapen-uit voerverbod. 3. De kwestie van de vervroegde bij eenroeping van het Parlement. 4. Het verdere diplomatieke contact met Frankrijk en Italië. In welingelichte kringen te Londen ont kent men, dat de Britsche ambassadeur te Rome de Italiaanschc regeering in opdracht van Londen zou hebben medegedeeld, dat Engeland in geval van een Italiaanschen aanval op Abessynië onmiddellijk troepen ter bescherming van de Britsche belangen naar het gebied van het Tana-meer zou zenden. Baldwin Uit Parijs: Baldwin is gisteren om 21 uur 30 uit Aix-les-Bains naar Londen vert rokken. Zijn vrouw blijft in Aix-les-Bains, waarheen Baldwin zelf Zaterdag zal terugkcereru De toestand als ernstig beschouwd Men had te Londen over het algemeen niet verwacht, dat de ministers vóór de vol gende week bijeen zouden komen, dcch nu de beslissing genomen is, dat de Minister raad nog deze week zal worden gehouden, maakt men hieruit op, dat de toestand ern stig wordt beschouwd tengevolge van «la mislukking der onderhandelingen tc Parijs- In vooraanstaande kringen wenscht men niet, dat Engeland zich te Gene ve zal beperken tot platonisohe pro testen. Reuter noemt de toestand zóó delicaat, 'dat officieele kringen weigeren iets te zeg gen, dat ook maar eenigszins de kansen op een vreedzame regeling zou kunnen scha den. politis vijlde neutrale scheidsrechter Uit Parijs wordt gemeld: De Itali- aansch-Abessynische arbitrage- en ver zoeningscommissie is gisteren in haar tweede zitting bijeengekomen. De le den der commissie besloten in de eer ste plaats den vijfden neutralen scheidsrechter aan te wijzen, wiens [verkiezing in geval van meeningsver- scjhil noodzakelijk zou zijn. Met alge- meene stemmen werd hiervoor do Grieksche gezant te Parijs, Politis, aangewezen. Men werd het erover eens, de werkzaam heden te hervatten op het punt, waar zij te Scheveningen waren afgebroken en de rap porten in ontvangst te nemen van de ver tegenwoordigers der beide regeeringen. De Abessynische rechtskundige adviseur, Prof. Jèze, zal met het oog op de eerste resolutie van den Volkenbondsraad van 3 Augustus j.l. als eerste spreker het standpunt van de Abessynische regeering uiteenzetten. Alvorens de eigenlijke besprekingen be gonnen, vroegen de beide Abessynische ver tegenwoordigers het woord om een verkla ring af te leggen, die in het protocol zou worden opgenomen. Zij wezen erop, dat de kwestie van de Internationale juridische verantwoordelijk heid door het besluit van den Volkenbonds raad zoodanig besnoeid was, dat het hun thans onmogelijk leek. deze zaak juridisch tot in onderdeelen te behandelen. De Abes- gynischo vertegenwoordigers konden niet erkennen, dat zij hiervan vrijwillig afstand hadden gedaan of dat de consequentie hier van was dat een der beide mogendheden, 3. c. Italië, als tegenprestatie de benoeming van een vijfden scheidsrechter had aan vaard, aangezien de verkiezing van dezen scheidsrechter aan de vier andere scheids rechters was overgelaten. Onder andere omstandigheden zouden zij daarom wegens diepgaande meeningsver- schiilen de nieuwe opgedragen taak hebben geweigerd. Gezien de moeilijke situatie aar zelden zji, na het afleggen van deze ver klaring, eohter niet, hun collega's hun vol ledige medewerking binnen het kader, dat momenteel voor hen gold toe te zeggen. In hun antwoord verklaarden de beide Italiaanscho scheidsrechters, dat de door dc Italiaanschc regeering benoemde scheids rechters tegenover de hêoordeeling, die zoo juist de door de Abessynische regcering be noemde scheidsrechtere hadden medege deeld, ernstige bezwaren hadden. Zij wil den zich echter ervan onthouden, deze be zwaren weer te geven of te ontwikkelen, want zij stonden op het standpunt, dat men de besprekingen hierover beter kon staken. Zij beperkten zich daarom ertoe, de verant woordelijkheid voor de. zooeven afgelegde verklaring geheel over te laten aan dc beide Abessynische vertegenwoordigers en wensch- ten hiermede het commissiewerk te her vatten. De litaliaansche scheidsrechtere hadden in de zitting van Maandag aanvankelijk geweigerd onmiddellijk een vijfden scheids rechter te kiezen. Zij stonden op hot standpunt, dat dit om streden punt, dat tot het afbreken der on derhandelingen te Scheveningen had geleid, inmiddels door den Volkenbond was^ gere geld en dat op het oogenblik geen mecnings- verschillen meer bestonden. Zouden zich meeningsverechillen voordoen, dan was er nog altijd voldoende gelegenheid tot het kie zen van een vijfden scheidsrechter.. De aanwijzing van Politis als vijfden scheidsrechter is dan ook nog geen benoe ming, doch kan beschouwd worden als een compromis met het Italiaanschc standpunt Italianen vertrekken uit Abessynië Uit Addis Abeba: Op last van de Italiaan- sche regeerkig hebben 48 Italiaansche on derdanen en personen, die onder bescher ming van Italië staan, gister met hun vrou wen en kinderen Abessynië verlaten. De Amerikaansche pers acht een oorlog tusschen Italië en Abessynië onvermijdelijk, indien Frankrijk en Engeland niet op het laatste moment krachtig ingrijpen. Alle bla den geven uitsluitend Mussolini de schuld voor de huidige situatie. De „Washington Post" herinnert aan Mus solini' s optreden in Stresa, waar hij de Duitsehe actie tot wederinvoering van den dienstplicht veroordeeld heeft. Trans doet hij zelf echter nog veel erger met veel min der recht. De regeering volgt de geheele ont wikkeling met groote bezorgdheid. Zij houdt zich opzettelijk buiten het con flict om het optreden van Engeland niet te storen. Wanneer het echter tot ooriog mocht komen, zal zy waar schijnlijk gebruik maken van haar be voegdheid tot afkondiging van een wapen-uitvoerverbod, althans wanneer het desbetreffende wetsontwerp, dat Zaterdag in allerijl is ingediend, nog vor het einde van de huidige Congi es- zitting behandeld en goedgekeurd kan worden. Het wetsontwerp is op wensch der regeering aldus gewijzigd, dat de af kondiging van een wapenembargo aan President Roosevelt wordt overgelaten en dat deze tevens de vrijheid heeft, te bepalen of het embargo zal woraen afgekondigd tegen beide oorlogvoeren de mogendheden. Hierdoor heeft Pre sident Roosevelt de mogelijkheid ge kregen pressie op Italië te oefenen. Zooals men weet heeft de President thans reeds de Bank voor den Buitenlandschen handel verboden eredieten aan Italiaanschc firma's toe te staan. WAT ZAL ENGELANDS HOUDING ZIJN? Beperking tot een lokaal koloniaal geschil? LONDEN, 21 Aug. Voor zijn vertrek heeft Baldwin zich te Aix les Bains gedurende bijna vier uur onderhouden met den per manenten onder-staatssecretaris van bui- lenlandsche zaken Sir Robert Vansittart. Sir Chamberlain en de Australische hoo- ge commissaris Bruce hebben gister bij hun bezoek aan het Foreign Office een lang durige bespreking gevoerd met Eden, die hun mededeelingen deed over zijn bespre kingen te Parijs en den algemeenen toe stand. Bruce is vertegenwoordiger van Australië in den Volkenbondsraad en zal in de Januari-bijeenkomst het voorzitter schap van den Raad bekleeden. Volgens de Daily Telegraph zal Donder dag in een extra zitting van het kabinet o.m. de vraag worden besproken of Bald win persoonlijk zal deelnemen aan de zit ting van don Volkenbondsraad, hetgeen hij tot nu toe nimmer heeft gedaan. Waar schijnlijk zal de beslissing op dit punt af hangen van de omstandigheid of Laval naar Genève zal gaan. De diplomatieke correspondent van de „Morning Post" herinnert eraan, dat reeds in Mei van toonaangeven de Engelsche zijde is verklaard, dat Engeland al zijn verplichtingen voort vloeiende uit het Volkenbondsstatuut zal nakomen, doch niet bereid zal zijn meer verantwoordelijkheid op Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" kaas is bovendien smakelijk, rrico Leeuwarden zich te nemen. M.a.w. het is uitge sloten, dat Engeland een stap zal doen w-aartoe niet tevoren met algc- meenc stemmen door den Volken bondsraad is besloten. Het is daarom de vraag of Engeland voornemens is zijn invloed aan te wenden om in September een eenparige beslissing van den Volkenbondsraad te ver krijgen. Thans zijn, aldus de correspondent twee verschillende opvattingen in bet kabinet liekcnd, welke morgenochtend ongetwijfeld tegenover elkander zullen komen. De eene groep ministers, naar het schijnt de meer derheid, meent, dat Engeland moet trach ten het gebied van den strijd te beperken rn dat het niets moet doen wat een lokaal koloniaal geschil zal kunney uitbreiden tusschen een geschil tusschen dc mogend heden, hetgeen slechts zou leiden tot een nieuwen wereldoorlog. Deze politiek heeft in het bijzonder ten doel dc eenheid van Stresa tusschen En geland, Frankrijk en Italië te handhaven. INSTORTING BIJ BERLIJNSCHE ONDERGRONDSCHE Moeilijk opruimingswerk Aantal bedolven arbeiders schatte men op veertien. Gisternamiddag kwart over twaalf is door onbekende oorzaak het in aanleg zijnde traject van den Berlijn- schen ondergondschen spoorweg in de Hermann Goeringstrassc (tusschen Potsdamer Platz en Rijksdagge bouw) ingestort. Daar het juist schaftuur was be vonden zich betrekkelijk weinige ar- beiders in de schacht. Zes gewonden werden in den loop van den middag bevrijd en naar de Cliarité gebracht Gisteravond werd verondersteld, dat zich nog veertien arbeiders onder het puin bevonden. vormt één diep Binnen weinig tijd waren ongeveer 20 wagens van do brandweer ter plaatse Met koortsachtige haast werd het bevrij- dingswerk aangevat. Spoedig werd in het opruimingswerk orde gebracht door een aantal bouwdeskundigen, die met ongeveer 100 pioniers werkten, te samen met arbei ders en met de brandweer. Het was telkens we ei* lastig de zware ijzo ren steunbalken, die aan des Oostelijlvjn kant ineen zijn gezakt, uit elkaar te halen, waarvoor de meeste losgesneden moeten worden Met bewonderenswaardige snel heid hebben arbeiders drie steigers overliet uitstekende gedeelte aan den kant van de Diergaarde gebouwd, zoodat thans de plan ken en balken gemakkelijker uit de put gehaald kunnen worden Onmiddellijk na het ongeluk heeft da Amerikaansche ambassadeur het gebouw der ambassade, het voormalige Bliicher- paleis aan de Pariser Platz, beschikbaar gesteld voor het onderbrengen der gewon den en der reddingsploegen. Behalve de Rijksspoorwegen nemen ook de recherche en de justitie aan het onder zoek deel. De Rijksministers Goebhels en Frick, Dr. Lev, de'Berlijnsche politie-presi- dent Graaf Helldorf en de directeur van de Rijksspoorwegen Dr. Dorpmüller waren gis teravond op de plaats van de ramp. Het opruimingswerk zou, ondanks den grooten spoed, nog minstens een vollen dag duren. De „Osservatore Romano", het officieele orgaan van het Vatcaan, bevat een soherp afkeurend artikel naar aanleiding van de publicatie van eenige „vulgaire grappen" in het Berlijnsche spotblad „Allerlei", even als in een uitgave „Sie wer'n lacihen", waar in op ergerlijke wijze de spot wordt gedre ven met Kerk en geestelijkheid. Het Vati- caansche blad schrijft dat het kenschetsend is, dat de strenge censuur die in het Derde Rijk op de pers wordt uitgeoefend, derge lijke onsmakelijkheden laat passeeron en duldt, terwijl door de Duitscho autoritei ten de strengste maatregelen worden ge nomen tegen de Katholieke pers, vanwege het enkele feit, dat deze haar meening ver dedigt, zonder daarbij iemand te kwetsen of te beleed igen. De brand op de Berlijnsche Radiotentoonstelling Drie dooden De Duitsehe Radiotentoonstelling is gis termorgen, ondanks den brand, op normaio tijd, te negen uur, voor het publiek ge opend. Het aantal bij den brand gewonden be draagt volgens officieele mededeelingen 26. Twee personen hebben verwondingen van ernstige aard bekomen. Volgens een ander bericht is een te Neu renberg wonend persoon aan zijn verwon dingen bezweken, terwijl bij het oprui mingswerk nog het verkoolde lijk van een man is gevonden, zoodat in totaal twee slachtoffers to betreuren zijn. Hot televisio-bedrijf, dat een der grootste attracties was, zal spoedig hen'at worden met een reserve-installatie van de Rijkspost Nader wordt gemeld, dat nog een dor zwaar gewonden is overleden, zoodal er dus drie slachtoffers zijn. Zware brand te München In het Zwitsersche consulaat Uit Mijnchen: In het gebouw van het Zwitsersche consulaat te München is in tien nacht op Woensdag te omstreeks 1.20 uur brand uitgebroken. De lift was, ver moedelijk door kortsluiting, in brand ge raakt en de vlammen grepen snel om zich heen en deelden zich mede aau het bin nenste gedeelte van het gebouw, waarin zich gelukkig bijna niemand bevond. De brandweer werkte met twaalf stra len en bestreed het vuur van alle zijden. Bij de blusschingswerkzaamheden liepen vijftien brandwachts rookvergiftiging op, doordat dc rook door het zware zinken dak geen uitweg kon vinden. Om vier uur vanochtend was het vuur zoo goed als bedwongen. Aangezien do safe van het consulaat be nedon in het geboutv- is, kondon de docu menten tijdig in veiligheid worden go- bracht. NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN KIANGSOE, SJANTOENG EN HONAN Uit Sjanghai: Door meer dan dertig gaten in den nieuwen dijk van het Wei- sjanihoe-meer, waarvan de nog losse aarde geen weerstand heeft kunnen bieden aan den druk van het hooge water, stroomen de watermassa's naar het Noorden van Ki- angsoe, dat door de bewoners, ondanks het bevel van de politie om mede te werken aan de versterking van de dijken, in paniek verlaten is. Men vreest dat de ramp een zelfden omvang zal krijgen als die in West Sjantoeng. De voorzitter van het hulpverleenings- comité, Sjoe-Sji-Hying, raamt de schade in West-Sjantoeng op 250 millioen dollar. Meer dan SO.OOO vierkante kilometer staat onder water en bijna 6 millioen vluchtelin gen bevinden zich in een wanhopige toe stand. De meeste vluchtelingen willen zich naar Zuid-China begeven. Sjoc-Sji-Hving doelde verder mede, dat de overstroomingsschade in de provincie Ho- nan 50 millioen dollar bedraagt. Het over stroomde gebied heeft hier een oppervlakte van 6000 vierkante kilometer en er zijn een millioen menschcn gevlucht. De meteorologische inrichting te_ Kai- foeng meldt, dat men daar in Juli 435 c.M. neerslag heeft gemeten. In de laatste jaren was de totale neerslag in dit gebied 517 cM. DE „TIMES" IN BESLAG GENOMEN De „Times" meldt uit Berlijn, dat de edi tie van Zaterdag, welke bestemd was voor den verkoop te Berlijn, in beslag is geno men op bevel van de Gestapo, wegens de publicatie van een hoofdartikel over de on derdrukking in Duitschland. CYCLOON IN DE GOLF VAN NAPELS NAPELS, 21 Aug. Een hevige cycloon heeft gewoed boven Castefla Mar Distabia aan de Zuidoostzijde van de Golf van Napels. Kr zijn minstens vijf dooden te be treuren, terwijl tal van personen zijn ge wond. NEW-YORK, 21 Aug. Volgens berichten uit Costa Rica is de millionair Alberto Gonzalez Lehmann op zijn buitengoed ver moord, door een paar personen, die hem 20.000 colon wildon afpersen. Deze moord heeft groote verontrusting gewekt en men vermoedt zelfs, dat de re geering zal ingrijpen. BINNENLAND HOE AMERIKA OVER DE DOUGLASSEN DENKT Ervaringen van een groote luchtvaart-maatschappij Het hoofd van den technischen dienst der Transcontinental and Western Air in Amerika, de heer Walter A. Hamilton, heeft op Schiphol het een en ander verteld over zijn ervaringen met de Douglassen, waarvan zijn maatschappij er 27 in dienst heeft Met deze machines D. C-2 wordt vier maal daags een luchtdienst onderhouden van Nèw York naar Los Angeles. Per machine wordt 6V2 a 7 uur per dag gevlogen; per maand worden door de toe stellen 900.000 mijlen in den geregelden dienst afgelegd. De maatschappij beschikt over 80 eerste en 80 tweede piloten; de totale duur van de reis, gedurende welke tweemaal van eersten piloot en éénmaal van tAveedan piloot wordt gewisseld, bedraagt vijftien uren. De stoptijden inbegrepen wordt gevlo gen met een gemiddelde snelheid van 165 mijl. In elk der toestellen is een automati sche piloot ingebouwd. Gr ond or g anis atie Te zamon met de American Airways en do Eastern Airways worden per week een half millioen mijlen met Douglasmateriaai afgelegd; de regelmatigheid van den dienst bedraagt, dank zij vooral ook de uitnemende grondorganisatie. 96 procent. Men vliegt onder alle weersomstandig heden en gewoonlijk in verband met de tfi passeeren bergachtige gebieden op een hoogte van 3000 tot -1000 Meter. In hot Wes telijk deel van het traject heeft men vaak te kampen met onweersbuien, regen en ha gel; in het midden-Westen komen zandstor men voor, terwijl in het Oosten bij New York het weer het best vergeleken kan worden bij dat ten onzent; mist en regen, alsook meermalen omveer. Weerberichtendienst De weerberichtendienst is op het geheele traject# uitnemend, terwijl mede strikt de hand gehouden wordt aan de voor verschil lende „velden" van regeeringszijde vastge stelde bepalingen, welke gericht zijn op de handhaving van- een zoo groot mogelijke veiligheid. Dat niettemin in de twaalf maan den, dat deze „Douglasdienst" in werking is, enkele ernstige en minder ernstige onge lukken zijn voorgekomen, kan sleohts wor den betreurd. Ook des nachts wordt druk gevlogen; zelfs langer dan op den dag. Afschrijving in drie jaar De heer Hamilton deelde nocr mede. dat door de American Airways lP/2 uur van de 24 uren per machine wordt gevlogen; deze maatschappij, alsook dc T.W.A. schrijven de Doug'as-toestellen in drie jaar af; op tech nische verordening derhalve. Ook de K.L.M. heeft A'oor de afschrijving denzelfden tijds duur vastgesteld. Controle-proeven Naar de zegsman verder verklaarde heeft de technische dienst van de T. W.A. meermalen met Douglas D. C. 2- toestellen proeven genomen in dien zin, dat zij onder volle belasting op één motor over een lang traject moesten vliegen. Volgens den heer Hamilton heeft men daarmede gunstige ervarin gen opgedaan. Op een desbetreffende vraag deelde de heer Guilonard mede dat ook de K.L.M. met dergelijke controle-proeven niet is achtergebleven. Men heeft daai> bij kunnen vaststellen dat een volbe- laste Douglas D.C.2 op één motor tot tweeduizend meter kan stijgen. Rest tenslotte nog de mededeeling, dat door de Douglasfabrieken te Los Angeles in een tijdsverloop van ongeveer 15 maanden niet minder dan 113 van deze vliegtuigen zijn geconstrueerd Gemengd Nieuws Motorrijder botst op een tractor Ernstig gewond naar het ziekenhuis Gistermorgen is op don rijksweg Arnhem- Nijmegen nabij Elden de 30-jarige motor rijder I. uit Nijmegen in botsing gekomen met een hem tegemoetkomende zeswielige vracht-auto-tractor, bestuura door J. D. uit Groningen. De motorrijder werd weggeslin gerd. Ernstig geAvond aan gelaat en sehouder en met een lichte hersenschudding is hij per ziekenauto naai' het gemeenteziekenhuis te Arnhem vervoerd, 's Mans eohtgenoote die op de duo zat, bleef ongedeerd. Weerbericht Het dunne pijltje Beeft d3n vorlgen stand Hoogste stand te Vardö 770.9. Laagste stand te Isafjord 746.3. Stand vanmorgen halftwaalf 764.6. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige, O. tot. Z. Avind, toe- nemende bewolking, droog, behoudens toe nemende kans op regen of omveer, warm, later koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied \'an hooge luchtdruk over het continent bleef onveranderd, behoudens eenige afname in hel Z. Het. maximum over hot N. nam toe, terwijl in geheel ZAveden de barometers nog stijgende zijn. De minima in het depressiogebied in het N.W. verdAvijnen in N. richtingen naar de Poolzee. Uit de secundaire daalgebieden ont wikkelde een langgerekte V-vormigc depres sie over de Golf van Biscaye, die bij het passeeren van Ierland aldaar veel regeu gaf. Langs de N. zijde van deze secundaire bewegen zich warme en droge luchtmassa's van het continent naar de kustlanden., In Ierland trad na de regen afkoeling in. Het is te verwachten, dat de secundaire depressie in het binnepland van Europa zal indringen en hier en daar het mooie zomerweer zal verstoren. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 24.2 C. 22 Augustus Zonsopgang 5.53 u.; Zonsondergang 8.11 u. Maan op nam. 11.45 u.; onder nam. 4.33 u, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 22 Augustus Van 's avonds 8.41 u. tot 's morgens 5.25 .u. Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2,«5 2,65 Wesel 0,16 0.15 BrHsach 1,71 1,71 Emmerik 1,08 1,02 Kfhl 2.78 2,80 Lobltb 10,00 9,97 Maxan 4,13 4,18 Nijmegen 7,69 7,61 Diedeshelm 2,3=) 2,34 St. Andries 2,28 2.17 Mannheim 3,12 3,17 Arnhem 7,^6 7,80 Lohr 0,83 0,93 Vreeswijk Iw 0,27 0,00 Mains 0,78 0,83 Westervoort 8,34 8,29 en 1,82 1,88 Deventer 2,09 1,97 1,98 2,06 Kampen 0,09 0,08 1,09 1,05 Eysilen 45,94 45,89 Coblens 1,90 1,69 Maastricht 40,40 40,51 Ems Hoogwater Ned. Zeehavens 92 AugustuB Delfzijl 4,45 17,13 HellevoetsL 8.42 21,14 Terschelling 1,55 14,25 Willemstad 9.38 22,09 Harllngen 2,40 15,15 Brouwersh. 7,54 20,26 Den Helder 0,95 12,50 Zierikzee 8,18 20,44 iJmuiden 8,54 21,30 Wemeldinge 8,45 21,11 H.iek v. Holl. 8,02 20,59 Vtlssingen 7,18 19,39 Scheveningen 8,12 20.49 Terneuzen 7,39 20,09 Botterdam 1012 2*2,31 Hansweert 8,13 20,37 BOERDERIJBRAND. Te Kunrade, gemeente Voerendaal. is gisteren de groote boerderij van den land bouwer Kerkhof, gelegen aan den rijksweg MaastrichtHeerlen algeiprand. De brand is ontstaan in de groote schuren en stallen. Het vuur vond gretig voedsel in den pas binnengehaalden oogst, welke daar in Avas opgeslagen. Aan blusschen viel niet te denken. De bewoners, geholpen door de ijlings toege schoten voorbijgangers, hebben nog gered wat er te redden viel. Het huisraad kon nog geheel in veiligheid worden gebracht. Tien varkens zijn in de vlammen omgeko men. De boerderij is van het bekende Limburg- sche type, zoodat de schuren met het avooii- huis zijn verbonden; hierdoor nam de brand spoedig zulk een grooten omvang aan. OVERREDEN Gistermiddag is te Bellingwolde de land bouwer Heres Dedders door het breken van den laadboom, onder een voer graan terecht gekomen en daarna door den wagen, waarop hy reed, overreden. De man werd zwaar ge wond opgenomen en is naar het Diaconessen- huis te Groningen vervoerd. Zijn toestand ia ern&ig. FEUILLETON AAN HET HOF VAN SATAN Door D. KRIJGER 'tt Geen oogenblik bedacht Helen zich. Zij had vertrouwen in dien raadgever en stond onmiddellijk haar stoel aan een ander af. Kinderlijk verheugd met haar kleinen, gewonnen schat, ging zij naar huis en droomde dien nacht opnieuw van fortuinen die haar zoo maar in den schoot vielen en AA'aarmede zij haar man gelukkig maakte. Zij zag Dick voortdurend hooger op den officiersladder stijgen en stelde zich reeds voor hoe de admiraalsuniform hem kleeden zou. Na dezen dag werden de bezoeken aan het speelpaleis vaker herhaald en spoedig Avas het jonge vrouwtje een geregelde speel ster ge\A'orden, die dan eens Avon, dan weer verloor, doch zich steeds na korten tijd van het spel terugtrok. Tot op zekeren avond het geluk haar hijzonder gunstig was. In een overmoedige bui stelde zij al het voor haar liggende geld op één inzet en nu bemerkte zij toch wel op den goeden weg te zijn zij Avon. Een groote som gelds werd haar toegeschoven. Arme Helen, had zij nu maar de kracht bezel en om op te houden! Wederom stond haar Chineesche raad gever achter haar stoel en raadde haar dringend aan voor ditmaal tevreden te zijn en het spel te eindigen. Maar .voor de eerste maal scheen zij meer vertrouwen te stellen in eigen geluk, dan in den liaar gegeven raad en zij bleef doorspelen. Spoedig daarna begon zij te verliezen en in korten tijd Avas haar gcldstapel geheel verdAvenen. Met een verschrikt gezicht keek zij hulpeloos om. Wat nu te doen? Gelukkig haar raadgever Avas er nog. Kon zij haar oogen gelooven? Hij keek haar glimlachend aan. „MevrouAA', heb maar geen vrees voor den afloop; u hebt uw gejaagdheid bij het spelen reeds lang overwonnen, dat heb ik Avel be merkt Wees dus niet bang, dat de kans niet keeren zal." „Maar hoe moet ik doen als ik geen geld meer heb?" „Maar mevrouw, dat is toch heelemaal geen bezAvaar; zeg maar hoeveel u hebben wilt, mijn chequeboekje is tot uw beschik king." „Maar als ik dan Aveer verlies en niet kan terugbetalen?" „Daar moet u zelfs niet aan denken. Kom ik zal u helpen en zelf het bedrag van den cheque maar bepalen." Meteen schreef hij een cheque voor een vrij groot bedrag, waarvan Helen een beetje schrikte, maar die zij toch tegen contant geld deed om wisselen. Zij ging voort met spelen en verloor. Geheel verschrikt keek zij om zich heen. Wat te doen? De voornome Chineesche heer raadde haar aan zich het geval niet al Ie zeer aan te trekken, rustig te soupeeren, dan naar huis te gaan en den volgenden avond haar geluk opnieuAV te beproeven. „Mam* hoe kom ik aan geld?" Avas weder-, om haar eerste vraag. Daarvoor zou hij wel zorgen; hij had ge noeg vertrouAAren in haar geluk. De kans zou morgen zeker gekeerd zijn. De onervaren Helen liet zich door haar raadgever leiden en volgde zijn raad ge trouw op. ()p den A'olgenden avond verscheen zij Aveder en trof ook den deftigen Chinees aan. Rustig glimlachend schoof hij een stoel voor haar bij en stelde haar zonder te spreken een cheque ter hand. Dien avond Avon zij en kon haar schuld geheel afdoen. Hoe gelukkig was zij! Ach, had zy maar liever verlorem hoe heel anders zou de toekomst er voor haar heb ben uitgezien! Helen bleef een getroijAve bezoekster van liet lichtpaleis en speelde met afwisselend geluk. ITet einde Avas evenwel toch, dat de kans zicii tegen haar keerde en zij avond aan avond verloor, Avaardoor het bedrag der steeds met de grootste hoffelijkheid aangeboden cheques tot een beduidend vermogen Avas aangegroeid en veel te groot voor de financieele draagkracht van haar man. Deze. weinige dagreizen van haar ver- wijderd, nam stilzAvijgend zijn plicht Avaar en zag reikhalzend naar het oogenblik uit, dat zijn schip naar Shanghai zou worden teruggeroepen en hij weder bij zijn vrouAvtje zijn zou. Helens vriendin Mary had haar enkele keeren 's namiddags bezocht en kreeg het verhaal harer speelavonturen te liooren. Mary, volkomen onbekend niet geldzorgen, had'haar lachend gedreigd met do terug komst van haar man, die wel zuinig kijken zou. Mary had het geval ook lachend aan haar man verteld, maar hij had niet ge lachen, doch voorgenomen zich er van op •de hoogte te stellen hoever Helen reeds in den afgrond geraakt Avas. Zijn rondborstig zeemanshart liet niet toe langs omwegen naar de Avaarheid te zoeken. Hij ging met zijn vrouw Helen een bezoek brengen en verzocht haar hem openhartig te vertellen of het Avaar Avas dat zij meer verloren had clan zij of haar man dragen konden. Ge-, durende een oogenblik kwam de wensch in Helen op rond voor de Avaarheid uit ta komen en aan Mary's man om hulp te vragen. Maar toen dacht zij aan haar mans toekomst, die er Avellicht van kon afhangen als het bekend Averd, dat hij zich in schuld had moeten steken om de speelschuld zijner /rouw te kunnen aanzuiveren. „Wat er ook 7an kome, Dick's carrière mag door mij niet lijden", flitste haar door het brein. Daarom keek zij glimlachend Mary's man tan. „Zoo, heeft Mary mijn speelavonturen flink verzwaard en vreezen jelui nu, dat llelen zich diep in den put heeft gewerkt? TVecs maar niet bang, het gevaar is ahveer morbij ook." „Heusch?" Avas de verblijde vraag van Mary's echtgenoot. Hij kon niet doorgron den Avat achter dien glimlach van Helen rerborgen lag. Voor Helen kwam het er intusschen nu op aan haar rol behoorlijk voort te spelen tn zij slaagde er voortreffelijk in. Toen haar gasten haar na enkele uren van gezel lig samenzijn verlieten, waren zij er vol komen van overtuigd dat er geen Avolkjo tan de lucht Avas. Maar onze voorname Chineesche heer was ondertusschen langzamerhand van houding gewijzigd. Niet dat hij niet meer hoffelijk was, maar hij mompelde toch zoo iets van zekerheid voor het voorgeschoten geld. Verschrikt had Helen hem aangezien. „Maar u hebt me toch gezegd, dat ik m daar geen zorg over behoefde te maken!' Zooveel naïveteit stemde den voornamen heer nog welwillender en hij legde haar uit hoe het ook volstrekt niet noodig was er zorg over te hebben; alleen verzocht hij haai' hem een borg aan te wijzen,-die hem de zekerheid der terugbetaling verschaffen zou. Met die terugbetaling zelv6 had het zooveel haast niet Nog steeds had Helen geen vermoeden van den strik, waarin .zij gevallen was. Zij zou probeeren een borg te vinden. Wat had zij nu spijt om niet openhartiger met Mary en haai- man geweest tQ zijn. Die zouden ha^r zeker helpen. Zou zij het nog pro beeren? Zij durfde niet. Zij vreesde nu meer nog dan eerst Dick's toekomst in de waag schaal te stellen. Ondertusschen had de voorname Chi neesche heer begrepen, dat het tijd werd zelf voor den goeden afloop der zaak zorg te dragen. Hoewel niemand hem eenige schuld zou hebben kunnen aanAvrijven, Avas men toch overtuigd, dat hij er de hand in gehad had, dat de zaak onder de officieren van het smaldeel ruchtbaar geworden en ook ter kennis van den kommandeerenden admiraal gekomen Avas. Deze vlootvoogd wolwillend genoeg in den omgang, kende voor deze soort van zaken geen verzach tende omstandigheden. Een officier, die een speelschuld niet voldeed, wierp schande op de eer van het officierscorps. Speelschulden zijn eereschulden, was de overtuiging van den admiraal. Verschillende officieren hadden intus schen reeds met elkaar beraadslaagd hoo men den collega, zonder hem in zijn eer te tasten, zou hebben kunnen helpen. Ook Mary's man nam zich voor in dezen nood bij te springen. Niemand echter wist, dat de admiraal de koe reeds bij de horens gevat had. Deze, kort van beraad, had.Dick telegrafisch ont boden om zijn cpAvachting bij hem te maken. Geen kwaad vermoedend stak Dick, ver-i heugd, zich in zijn beste uniform, misschien in de meening dat een bijzondere eer voor hem was weggelegd, die de admiraal zelf hem Avilde mededeelen. Hoe schrikte hij toen zijn hoogste chef hem onomwonden mededeelde, hoo zijn vrouw tijdens zijn afwezigheid haar tijd had doorgebracht. Verslagen hoorde hij toe. Toen de admiraal hem mededeelde hoe groot naar geruchte de^ gemaakte schuld zou zijn, liet hij hulpeloos het hoofd zinken. „Alleen door een voorschot op mijn trak tement te nemen zou ik kunnen betalen, want vermogen bezit ik niet. maar voor zulk een schuld is tien jaren traktement nog niet toereikend." De admiraal had medelijden met den longen man, maar hij kon er niets van laten blijken; de eer ging vóór allee. „U kent de gewoonten onder officieren", zei hij, „speel schulden mogen onder hen niet voorkomen. Indien u mij binnen drie dagen niet be richten kunt, dat de schuld uit de wereld is, geef ik u den raad uw ontslag uit den dienst aan te vragen." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2