JHeuitrc £ditórtK (üunrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken DE UITVOERBELANGEN DER VISSCHERIJ abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 5556 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang Sifoertentieprijjen: Van I tol 5 regels 1.177. Clke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelinget» Uimrj van 1-5 regels 2.30 0ke regel meer 7T« 045 Handelsadvertentiën per 1 regel 0.17 V» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend f 0.10 TER DOCUMENTATIE In verband met hetgeen de lezer in een andere rubriek onder het hoofd „Onvol doende opheldering" vindt, wenschcn we, .vooral ook met het oog op de toekomst, op deze plaats een enkel onderdeel uit de Kabi- nets-crisis tegen legende-vorming te bevei ligen door een juiste en duidelijke recon structie van enkele feiten, welke zich naar yoren dringen. Niet alleen de roode pers, maar ook andere bladen zijn er op uit de Vrijzinnig democraten verantwoordelijk te stellen voor het mislukken van de pogingen van Mr. Aalberse om een parlementair Kabinet op de breedst mogelijke basis te vormen. Waarom? De heer Joekes hield den heer Aalberse aan zijn rede van 17 Juli en aan zijn repliek van 23 Juli met de zes stellingen en aan het i'oomsch-katholieke constructieve wel vaartsprogram uit het .Voorloopig Verslag over het Bezuinigingsontwerp. Desgelijks deden de anti-revo lutionairen en vermoedelijk ook anderen. Hoe stond het nu in de Kamer? Het plan-Albarda met zijn rockelooze financieele politiek vond alleen instemming hij de sociaal-democraten. Het Roomsch-Katholieke program waar- Van blijkbaar de z.g. consekwente deflatie een onderdeel uitmaakte (zie de laatste Haagsche Brief in D e Tij d), met daarnaast een nog niet voldoende omschreven wel vaartsplan, vond alleen steun bij Roomsch-Katholieke fractie. (We spreken alleen over de Kamer; in de Roomsch-Kath. pprs zijn heel wat devaluisten aan het woord.) Daartusschcn stond de Regeering, ook als minderheid; te meer omdat zij op het stuk .van de aantasting der vaste lasten Christelijk Historischen tegenover zich vond. Nu hebben de Anti-rev. en Vrijz.-dem. fractieleiders ronduit tegen den heer Aal berse gezegd: Wij aanvaarden Uw denk beelden niet, omdat wij ze slechter achten dan de voornemens der Regeering, welke eventueel, b.v. inzake het vaste-last'en-ont- werp, (dat nu nog niet aan de orde is) nog wel. voor verbetering vatbaar zijn. Aan het potverteren der Sociaal-democraten doen wij, evenmin als gij, mee. Onder deze omstandigheden, zoo luidde hun conclusie, is er geen serieuze grond slag voor een ander, een parlementair Kabi net en ontbreekt het doorslaande motief om het zittend Kabinet tot heengaan te nopen en door een ander te vervangen. Indien het na de nadrukkelijke verklaring van den heer Schouten nog noodig mocht zijn om het te herhalen, dan verzekeren nogmaals, dat deze verklaringen zeer po sitief en voor geen tweeërlei uit legging vatbaar waren. Daarom blijft het ook volkomen duister, waarom Prof. Aalberse den heer Joekes niet tot een tweede conferentie uitnoodig- de en anderen, die hetzelfde standpunt namen, wèl. En allermerkwaardigst is daar bij, wat wij onmiddellijk naar voren scho ven, dat, anders dan in 1933, de liberalen wel uitgenoodigd werden om zitting te ne men in een parlementair Kabinet. Volgt hier niet uit we verlaten nu het terrein der positieve werkelijkheid en spre ken veronderstellender wijze dat het plan der Roomsch-Kath. Kamerfractie en de zes stellingen van Mr. Aalberse geen rol meer speelden bij de onderhandelingen, welke hij Voerde over de vorming van een parlemen tair Kabinet? Het ligt, gezien de invitaties, toch wel voor de hand. Maar dan volgt er ook uit, dat de Roomsch-Kath. eischen niet naar voren wa ren geschoven als basis voor een nieuw regeeringsprogram, doch slechts als batterij ln stelling waren gebracht tegen het zittend Kabinet Dus niet met een positieve, met een negatieve bedoeling. Het spijt ons, dat deze .veronderstellingen fcich naar voren dringen; maar ze voor de hand en ze zouden verklaren, waar om de Roomsch-Kath. pers zoo geprikkeld is over het feit, dat enkele 'ractieleiders den heer Aalberse hielden aan zijn eigen pro gram, dat samenwerking op breede basis immers ten eenenmale uitsloot. BINNENLAND. Ter voldoening aan het verlangen van Ged. Staten om hun standpunt uiteen te zetten aangaande de eventueele samenvoe ging der gemeente Zijpe en Callantsoog, hebben de dagelijksche besturen dezer ge nieenten dit college met aandrang in over weging gegeven beide gemeenten te ver- ecnigen op grond van een uitvoerig rap port, dat zoowel in de vergadering van de heide dagelijksche besturen afzonderlijk als in de gecombineerde vergadering is .vast gesteld. LANDGOEDEREN OPENGESTELD De landgoederen „De Dommert" en Vieker", gelegen in de gemeente Enschedé, zijn bij beschikking van de Ministers van Economische Zaken en Financiën onder irlo Natuurschoonwet gerangschikt en voor liet publiek opengesteld. Export van zeevisch naar België Op de vragen van den heer Vos in verband met de bij het sluiten van handelsverdragen verkregen uitvoer- verruiming en verleende garanties inzake invoermogelijkheden ten aan zien van de visscherij en betreffende het doen van stappen van Regeerings- wege tot vei'hooging van den invoer van zeevisch in België heeft minister Gelissen geantwoord: „Ter verduidelijking van de op 4 Mei j.l. door ondergeteekende verstrekte mededee- lingen betreffende de behartiging van de belangen der visscherij bij het sluiten van handelsverdragen kan ondergeteekende de volgende nadere gegevens ter zake ver strekken. Uitvoerverruiming, resp. garanties inzake invoermogelijkheid werden geschapen ten opzichte van de belangrijkste afzetgebieden, te wöten België, Duitschland, Fi'ankrijk, Italië, alsmede ten opzichte van Polen, Tsjecho-Slowakije en Roemenië, van welke landen bij algemeene contingenteerings- arrangementen, resp. bijzondere regelingen, speciale coxitingenten voor den invoer van visch werden bedongen. In het geval van België betreffen deze contingenten gai'nalen, versche zeevisch met inbegrip van haring, alsmede zoet- watervisch. In het geval van Duitschland, o. a. ver sche zeevisch, snoekbaars, gezouten haring, ansjovis, mosselen, aal en bokking. In het geval van Frankrijk versche zee visch, gezouten hai'ing, geconserveerde visch. gai'nalen en zoetwatervisch. In het geval van Italië versche zeevisch. In het geval van Polen ansjovis, haring en bokking. In het geval van Tsjecho-Slowakije ge zouten haring en versche zeevisch. In het geval van Roemenië versche en gezouten haring. Daarnevens geldt o. a. krachtens de rege ling op contingenteeringsgebied met Groot- Brittannië een. contingent voor versche zee visch overeenkomstig het Nederlandsche aandeel in liet basisjaar, terwijl de in de bovenbesproken contingenteeringsarrango- monten niet afzonderlijk genoemde visch- soorten onder een algemeene verdragsclau sule vallen, welke garantie geeft voor in- voei'mogelijkheid. Dit zelfde is voor alle visch het geval bij de contingenteerings- regelingen met de boven niet genoemde landen. Met vei'schillende landen is tevens ereengekomen, dat het beheer van de verdragscontingenten in zake visch door Nederland zal worden uitgeoefend, hetgeen voor de andere Nederlandsche uitvoer- producten in het algemeen niet kon wor den bereikt. Naast de eigenlijke contingenten, welke voor Nederlandsche visch wer- den vastgesteld verkreeg Nederland, op grond van de in de handelsverdra gen vervatte meestbegunstiging, ten gevolge van overeenkomsten van re- centen datum, tusschen andere lan den verhoogde contingenten tegen verlaagd tai'ief. Daarnaast werden, eveneens op grond van de in alle Nedei'landsche handelsverdragen ook voor visch bedongen mecstbcgunsti- ging op tai'iefgebied, ten gevolge van tariefverlagingen in verdragen tus schen andere landen overeengekomen, aanmei'kelijk lagere tarieven dan de te voren bestaande op Nederlandsche visch van toepassing. Deze contingen ten tegen vei'laagd tai'ief, resp. tarief- vex-lagingen, hebben op onderscheidene vischsoorten betrekking. Ten slotte zijn in het handelsver^ drag met Duitschland door Neder land tariefverlagingen en consolida tes bedongen, alsmede speciale rege lingen getroffen ten aanzien van de bex-ekening van het invoerrecht voor zeelt, niet afzonderlijk genoemde zee visch en haring. Export naar België. Het is den ondei'geteekcnde niet bekend, dat de Belgische Regeering in 19301931 aan de Nedei'landsche vischexporteurs, in overleg met onze Regeering, heeft toege staan ruim 11 millioen K.G. netto zeevisch in België in te voeren. Toen in België tot de contingenteering van den invoer van visch werd overgegaan, is niet aan de ver schillende landen, die gewoon waren daar te lande visch in te voeren derhalve ook niet aan Nederland een bepaald contin gent toegewezen. Door Nederland is echter sedert dien bij het Arrangement van 7 Maart een landen- contingent bedongen voor de hiervox-ei noemde vischsoorten. Voor een enkele soort visch, met name tong, is de invoer in Bel gië verboden, terwijl voorts de invoer van de meeste zeevischsoorten slechts is toege staan boven een bepaalde maat, welke in den regel 40 c.M. bedraagt, doch voor ka beljauw 60 c.M. Met de Belgische Regee ring worden besprekingen gevoerd omtrent de uitvoering van de in de contingentee- ringsovereenkomst neergelegde bepalingen, waarbij van Nederlandsche zijde alles in het werk wordt gesteld om de opheffing van het invoerverbod voor tong en voor visch beneden de maat te bewerkstelligen. De ondergeteekende is gaarne bereid het eventueele resultaat van deze besprekingen voor zooveel mogelijk aan de Kamer mede te deelen." De nieuwe korting op de Indische pensioenen Zooals dezer dagen een Aneta-tele- gram reeds berichtte, is bij den Volks raad een wetsontwerp ingediend tot verhooging van de korting op de Indische pensioenen met 5%. Het voornemen van den minister, waar van hij in de Tweede Kamer bij de behan deling van dc kortingswet van December 1933 mededeeling heeft gedaan, was over te gaan tot normaliseering van de in den loop der jaren en door verandering van de pensioensbepalingen en door wijziging van de bezoldigingsregelingcn, waarnaar de pensioe nen berekend waren, beide weer met over gangsbepalingen op verschillenden grond slag, toegekende pensioenen. Dit is ondoen lijk gebleken en daarvoor is in de plaats gekomen de indertijd reecis door ons uiteen gezette methode, waardoor de korting voor de bevoorrechte gepensionneerden wordt verhoogd met vijf percent en die voor de niet-bevoorrechte blijft gehandhaafd op 17 percent, voor zoover de niet-bevoorrechten daardoor niet boven de bevoorrechten zou den komen. De korting bedraagt thans voor pen sioenen boven 2200 's jaars 17 pet.; voor die beneden 2200 is in Indië een bedrag van 200 en in Nederland van 500 vrij van korting; van de overgebleven 2000 of 1700 wordt onderscheidenlijk 18 en 22 pet gekort. Al deze kortingen worden thans met 5 pet verhoogd behoudens dc vrij stelling van verhooging voor de niet-bevoor- rechten (in het algemeen de gepensionneer den voor 1 Februari 1925 en na 1 Februari 1934). Ook voor de militaire pensioenen is een regeling getroffen om de grootste onbillijk heden weg te nemen. Door de Nederlandsche Spoorwegen is bepaald, dat aan bezoekers van de eerst komende te houden Nederlandsche Jaar beurs van 3 tot en met 12 September, een reductie zal worden verleend van 60 pet. op het terugreisbiljct. HARINGVISSCHEN MET DE VLEET De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat van 22 Augustus af dc feeders van haringnetvisschersvaartuigen hun schepen, die ter haringvangst mogen uitvaren, mogen uitrusten met een vleet, waarvan de bovenspeerreeplengtc door lien naar goeddunken m&g worden vastgesteld. De brug over de Oude Maas Aanbesteding onderbouw Op Dinsdag 24 September zal, onder goed keuring van den minister van waterstaat, c.oor of vanwege den hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat in de directie wegenverbetering, te 's Gravenhage worden aanbesteed het maken van den onderbouw voor de brug over de Oude Maas te Dor drecht, met bijkomende werken. Het vertrek van den burgemeester van Albury Bij zijn vertrek uit Nederland.' heeft bur gemeester Waugh van Albury een dankbe tuiging gericht aan het Nederlandsche volk voor de ontvangst hem ten deel gevallen, en de hoop uitgesproken dat de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de bewoners van Albury _en het volk van Nederland tot in lengte van dagen mogen bestendigd blijven. Om de wethouderszetels De verdeeling te Kampen Door de A.R., Chr. Hist, en Staatk. Geref. raadsfracties, welke samen 9 van de 17 raadszetcls bezetten, is besloten tot wethou ders te kiezen de heeren Kruithof (a.r.) ten Kate (chr. bist.) en v. d. Dussen (Vrij heidsbond), DE AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT Dc gezondheidstoestand van Monseigneur Janssen, aartsbisschop van Utrecht, laat zeer veel te wcnschen over. In den afgeloo- pen nacht werd dc patiënt bezocht door vele benauwdheden, die zijn nachtrust ern stig verstoorden. AANBESTEDING Te Amsterdam is aanbesteed het bouwen van de uitbreiding van een machinehal met bijbehoorende werken op een bestaan de fundccring, aan dc electrische Centrale II aan den Papaverweg. Ingekomen waren 65 biljetten. Hoogste inschrijver was dc firma P. L. Vlaanderen voor 72.129 en laagste de N.V. Willem Geels aannemerbedrijf te Aerdenhout voor 44.718. BOOTTREIN M.S. „BALOERAN". De speciale trein, aansluiting gevend op het 23 dezer van Murscille vertrekkend m.s. „Balocran" zal den 22sten dezer om lé.'.iO van Den Haag H.S., om 16.27 van Rotter dam D.P. en om 17.22 van Roosendaal ver trekken. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN DE LIER De opvolger van den heer Crezee aanvaardt zijn taak De heer C. J. van der Hoeven wordt feestelijk ingehaald Dc Lier was gister in feesttooi. Niet lang geleden deden dc gemeentenaren hun burgemeester, den heer H. H. Crezee op hartelijke wijze uitgeleide, wegens zijn benoeming naar Ridderkerk: thans is op even welwillende wijze de opvolger van den heer Crezee door hen ontvangen. Er was belangstelling voor den nieuwen burgervader en langs den weg was dit dui delijk merkbaar. Er stonden velen langs den kant geschaard, om den heer v. d. Hoeve n, vroeger secretaris der gemeente Molenaars graaf en Brandwijk, het eerste welkom in zijn nieuwe gemeente toe te roepen. Een commissie oi\ ving den Burgemeester aan de grens. Deze commissie bestond uit dc heeren weth. J. Stoltze en den wnd. gemeen te-secretaris, den heer A. van Geest. De Burgemeester nam in een open rijtuig plaats, en gevolgd door vele belangstellen den, werd de intocht in de gemeente ge maakt. In het dorp had de Burgerwacht zich opgesteld, die het hoofd der gemeente be groette. Vervolgens werd in de raadszaal de ge meenteraad aan den heer v. d. Hoeven voor gesteld. In verband met de beschikbare ruimte, had vervolgens de openbare raadsvergadering en installatie van den Burgemeester in het Vcreenigingsgebouw plaats. Daar waren o.m. aanwezig de oud-Burgemeester van De Lier, de heer Crezee, voorts burgemeesters uit het Westland, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, te Molenaarsgraaf, tal van notabelen uit De Lier en vele anderen. De installatie-rede werd uitgesproken door den loco-Burgemeester, wethouder T. v. d. Berg, nadat van de benoemingsactie voor lezing was geciaan door den loco-secretaris. De heer v. d. Berg bood den nieuw benoem den Burgemeester eerst zijn gelukwenschcn aan. Al had spr. bij de benoeming enkele bezwaren van politieken aard, toch zou dit voor spr. nimmer een beletsel zijn om de samenwerking met den nieuwen Burge meester minder goed te doen zijn. Spr. her innerde eraan hoe de ambtsvoorganger van den heer v. d. Hoeven zich in De Lier be mind heeft weten te maken, en spr. hoopte dat ook dit den nieuwen burgemeester ge lukken zal. In De Lier is een orde- en vrede lievende bevolking; in den raad héerscht steeds een goede sfeer. Helaas heeft ook deze gemeente onder de crisis te lijden, en de tuinbouw, welke de voornaamste bron van inkomen is in deze gemeente, verkeert in moeilijke omstandigheden. Daarom ook zal de volle aandacht van den nieuwen Burge meester gevraagd worden voor de bestrijding der werkloosheid en haar gevolgen. Met het uitspreken van den. wensch, dat het den heer v. d. Hoeven gegeven zal zijn vele jaren werkzaam te zijn tot heil der gemeente De Lier, verklaarde wethouder v. d. Berg den Burgemeester voor geïnstalleerd. Nadat dc ambtsketen was omhangen, bracht de Burgemeester dank aan H.M. de Koningin voor zijn benoeming, en dankte den heer v. d. Berg voor zijn vriendelijke woorden, en hartelijke ontvangst in deze gemeente. De taak van Burgemeester is thans ongetwijfeld moeilijk, doch gaarne zal spr. zijn beste krachten aan De Lier geven. De heer Dekker voerde vervolgens het oord namens den raad, waarna de heer Van G e e st. de gelükwenschen overbracht van cle ambtenaren, waarbij spr. den wensch uitsprak dat de nieuwe Burgemeester zijn ambtenaren met welwillendheid in hun ar beid tegemoet zal treden, waarbij de beste resultaten voor de gemeente gezien zullen worden. Nadat de openbare raadsvergadering was gesloten, hebben nog enkele andere spre kers het woord gevoer-d. Peulvruchtenexport Slechts de helft van oogst 1934 verkocht De door den heer Boon gestelde vragen betreffende de opslag en export van peul vruchten oog6t 1934, antwoordde de Minister o.a.: Ten gevolge van de exportmoeilijkheden, den zachtcn winter en de omstandigheid, dat de handel bij den aanvang van het oogst jaar 1934-1935 een onverkochte hoeveelheid van ongeveer *4 gedeelte van den oogst 1933 moest liquideeren. is van den peulvruchten- oogst 1934 ongeveer de helft onverkocht ge bleven en voor rekening van het Landbouw crisisfonds opgeslagen. De steeds scherper wordende onderlinge concurrentie van de exporteurs, waardoor het vertrouwen van de buitenlandschc afne mers verloren ging en het gevaar voor tegen maatregelen van de betreffende landen steeds grooter werd, dwong in den loop van het seizoen 1934-1935 tot een ingrijpen in den peulvruchtenhandel door de oprichting van een centraal uitvoerbureau. Voor het beoogde doel was reglementee ring van den uitvoer en tevens beperking can het aantal personen, dat daaraan kon deelnemen, noodzakelijk. Bij die beperking heeft in het algemeen de grootte van den export naar de verschillende landen in vori- :e jaren als maatstaf gegolden, waardoor laar de meening van ondergeteekende van bevoordeeling van bepaalde groepen uit dien hoofde niet kan worden gesproken. Erkend wordt, dat deze regeling voor dc niet als export-agent aangestelde exporteurs tijdelijk verbreken van relaties beteckent. De meergenoemde regeling maakt zulks echter onvermijdelijk. Bij de uitvoering is getracht de schade voor de hierbedoelde belanghebbenden te be perken door het. verleenen van een tegemoet koming, naar verhouding van hun z.g. ex portverleden, welke tegemoetkoming, door tusschenlcomst van 't uitvoerbureau, door de wel als export-agent aangestelde exporteurs wordt bijeengebracht. Door deze regeling is naar de meening van ondergeteekende de onbillijkheid zooveel mogelijk ondervangen. Inschakeling van alle peulvruchtenoxpor- teurs acht ondergeteekende in verband met •het hiervoren opgemerkte niet gewensclit. van Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Minister Gelissen heeft nadere mededec- lingen gedaan over de belangen van de vis scherij bij het sluiten van handelsverdragen- Bij de Volksraad is ingediend een wets ontwerp tot verhooging van de korting op de Indische pensioenen. Minister Slingenberg heelt geantwoord op de vragen van den heer Van der Heide over de loonen in de werkverschaffing to Emmen. Te Alfen a.d. Rijn is een aanslag gepleegd op een veerman, die echter verijdeld kon worden. Na de mislukking van de Parijsche confe rentie wordt in Engeland de situatie ernstig geacht. De ministers onderbreken hun va- cantie voor een buitengewone kabinetsraad. Blz. 5 Wat er te Krimpen aan de Lek gestolen is. Nieuwe arrestatie in Oss. Loonen in de werkverschaffing te Emmen Op vragen van het Tweede Kamerlid van der TIeide in verband met de verlaging van de loonen in de werkverschaffing voor een deel der arbeiders in de gemeente Emmen heeft de minister van sociale zaken geant woord: Het is juist, dat onlangs de loonen in de werkverschaffing voor een deel der arbeiders van de gemeente Emmen zijn verlaagd. Voor de arbeiders van alle plattelands gemeenten in Drente bedraagt bet accoord loon bij de werkverschaffing""/ 0.24 per uur. Dit loon gold eveneens voor de arbeiders, die zich na 1 Januari 1929 te Emmen vestigden. D„ arbeiders, die op 1 Januari 1929 reeds in dc gemeente Emmen woonachtig waren, ontvingen echter een accoordloon van 0.26 per uur, vermeerderd met een kinderbijslag van ,f 0.50 per week vanaf het derde kind beneden 14 jaar, hoewel de levensomstan digheden van deze arbeiders niet verschillen van die van de overige land- en veenarbei ders in Drente. D0 hiervoren genoemde bijzondere loon regeling had tot gevolg, dat de loonen. welke bij de werkverschaffing te Emmen konden worden verdiend, in vele gevallen vrijwel ge lijk waren aan die, welke de betrokken ar beiders in bet vrije bedrijf zouden hebben kunnen verdienen. De ambtsvoorganger van ondergeteekende meende deze bevoorrechting van een deel der arbeiders uit Emmen niet langer te mo gen bestendigen, weshalve met ingang van 1 Juli jl. het accoordloon werd vastgesteld op 0.24 per uur, terwijl de kinderbijslag geleidelijk zou worden ingetrokken. Bij de beoordeel ins van deze maatregelen dient niet uit liet oog te worden verloren, dat arbeiders, die in de werkverschaffing zijn te werk gesteld, emolumenten genieten, die in het vrije bedrijf onbekend zijn. Ed. Gerzon f Zooals wij gisteren reeds meldden is ie Amsterdam op 72-jarigen leeftijd overleden de heer E. D. Gerzon, in leven stichter en directeur der N.V. Gerzons Modemagazijnen. De heer Ed. Gerzon begon zijn loopbaan als leerling in eep winkelzaak te Groningen, om ten slotte jarenlang, tot zijn dood toe aan het hoofd te staan van het bekende grootc bedrijf, de N.V. Gebr. Gerzons mode magazijnen. Deze onderneming, welke aanvankelijk van zeer bescheiden omvang, was, werrl dooi den heer Eduard Gerzon, tezamen met. zijn broeder, den heer Lion Gerzon gesticht. De thans overledene heeft zijn beste krach ten gegeven aan de financie-el-technische en algemeen-commercieele leiding van zijn be drijf. De hiervoor benoodigde tijd, waarbij nog menigvuldige buitenlandschc reizen kwamen op 70-jarigen leeftijd bezocht hij nog Indië om zijn zaak in deze kolonie uit te breiden heeft hom steeds doen terug deinzen voor de, hem menigmaal aangebo den candidaturen in openbare lichamen, als gemeenteraad of Provinciale Staten. Dit alles heeft echter niet weggenomen, c.at do heer Gerzon toch nog gelegenheid heeft gezien, om buiten zijn zaak om, zich te wijdon aan de belangen van de gomeen- sohap, welke hem zóó zeer ter harte ging. Zoo mocht do middenstandsbeweging'van den beginne af zich steeds in zijn zeer groote belangstelling verheugen; hij heeft vele binnen- en huitenlandsohe congressen be zocht, was lid van de Amsterdamsohe Ka mer van Koophandel, en tijdens den oorlog voorzitter van den Bond ter Bevordering van den Nederlandschen handel met het buiten land (B.B.B.) De regeeriug erkemde de verdiensten van den lieer Gerzon door hem te benoemen tot officier in de orde van Oraje-Nassau en tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Ook was hij ridder in de Italiaansclie Kroonorde. Betalingen gestaakt Het bankierskantoor S. Katan te V1 a a dingen heeft met ingang van hedenmor gen zijn betalingen gestaakt. Gemengd Nieuws. Wielrijder door auto aangereden Stak zonder uitkijken den weg ove Gisteravond is op den Nieuwen Rijksweg ter hoogte van het kruispunt Hilversum- schen weg te Laren de wielrijder A. L. Dijkstra, wonende Johan Gerardtsweg te Hilversum, aangereden door een auto, die bestuurd werd door den heer J. S. uit Zui len. De wielrijder, die zonder licht op den Hilversumschen weg reed in de richting Hilversum stak zonder uit. te kijken den rijksweg over, terwijl op hetzelfde oogen- blik met groote snelheid de genoemde auto uit de richting Amsterdam kwam aanstui ven. Hij werd gegrepen en vloog over den radiateur heen, waarna hij buiten kennis op den weg bleef liggen. Dr. Keeman uit Laren, die zeer spoedig ter plaatse was, con stateerde, dat de man een hersenschudding had bekomen, een sleutelbeen had gebro ken en verder ernstige hoofdwonden et scli rammen en snij wonden in gelaat en han den opgeloopen had. In ernstigen toestand is A. L. D. naar het St. Jansziekciihuis Laren overgebracht. Verdronken Gistermiddag is in het kanaal tusschen lissingen en Souburg dc ongehuwde tim merman Van Belzen, uit Vlissingen, bij hel baden verdronken. Een 11-jarige jongen is bij het visschen in de veenpoldcr aan de Haarlemmerweg in het water gevallen en verdronken. Te Anna P a u 1 o w n a is gisternamid dag de ruim 70-jarige landarbeider J. S. door een goederentrein, die daar te onge veer kwart over vijf passeert, gegrepen en gedood. S. kwam van zijn werk en liep langs de spoorbaan om zijn weg naar huis te bekorten. OCTROOIBUREAU BARTELS - Behandelt Ocirooizaken, Deponeert Handelsmerken, Dessins, Gebrauchsmusler, etc. in alle lan den. Bezuidenhout 43, Ten Haag, 720011 Telefoon 720012. EEN VERIJDELDE AANSLAG De politie had er lucht yan gekregen Misdadigers wilden de veerman te Alphen neerslaan en berooven Door de politie te Alphen aan de Rijn is een knap stuk werk geleverd zoowel wat speurzin aangaat als het op tijd weten te handelen. Op de een of andere wijze, hoe de politie er achter komt is voor het publiek vaak onbegrijpelijk, was ze te weten gekomen, dat een berucht type uit Alphen, zekere B. die reeds meermalen veroordeeld is, met een de G. uit Leiden, plannen had beraamd om den veerman M. op de veerboot neer te slaan om daarna diens huis, waarin deze alleen woont, te plunderen. Toen men dit wist werd goed de wacht gehouden en des avonds stelde men zich ver dekt op, omdat het zoo goed als zeker was, dat de aanslag in den laten avond zou plaats vinden. Zaterdagavond omstreeks half 11 zag men beide bedoelde personen zich naar het over zetveer begeven. Maar voor. ze gelegenheid kregen om zich door M .te laten overzetten werden ze door de politie gearresteerd en mee naar het politiebureau gevoerd. Ze deden natuurlijk wel zeer verontwaardigd, doch onderweg bemerkte men al, dat men een goede vangst had gedaan, want een der beide individuen meende zich ongemerkt te kunnen ontdoen van verschillende voorwer pen, die hij liever niet bij zich had, als hij straks gefouilleerd zou worden. Maar het werd opgemerkt wat hij deed, terwijl hij niet merkte, dat men hem door had. Op het po litiebureau werd de eene gefouilleerd en vond men een compleet stel inbrekerswerktuigen. De andere zou ontkennen eenig plan tot de misdrijf te hebben, doch toen men hem de voorwerpen, die hij „verloren" had, vopr de neus hield, o.m. een ploertendooder en ander misdadigersmateriaal, moesten ze al spoedig bekennen welk snood plan ze in de zin hadden. Procesverbaal werd opgemaakt en daarna moesten ze op vrije voeten gesteld worden, daar ze geen daad hadden verricht, die in sluiting wettigde. De boerderijbrand te Heerlen Aan kwaadwilligheid wordt gedacht Inzake den brand, welke gistermorgen te Kunrade bij Heerlen heeft gewoed en waar bij de boerderij van de weduwe Leppers ver woest werd, vernemen wij nader, dat de schade, welke aangericht is geschat wordt op ongeveer f 30.000. De geheele oogst, welke reeds was binnengehaald, is verloren gegaan. Op het oogenblik van het uitbreken van den brand was niemand op de boerderij aanwe zig. Iedereen was naar het veld gegaan om daar werkzaamheden te verrichten. Juist drie weken geleden zijn drie huizen, recht tegenover de boerderij gelegen, door brand eveneens geheel verwoest. Het ver moeden bestaat, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Een onderzoek hiernaar wordt ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1